Rus Voronin sterkste bij vlieggewichten JOS HERMENS TELEURGESTELD OVER MISSEN CONCURRENTEN MONTREAL'7! MEDAILLEWINNAARS Nog geen doelpunten in voetbaltoernooi 0 N I Eerste gouden medaille ging naar Oostduitsers ZUID-K0REA BRACHT POLEN IN PROBLEMEN Handballers zorgden niet voor surprise Jntrealletjes Jeugd Amerika won het van routiniers fc L-vj U imiN 1 (Van onze speciale verslagge ver) LACHUTE „Sportief gezien zijn een aantal nummers van het atletiekprogramma naar de knoppen. En daarbij zijn de 5000 en 10.000 meter", was het eerste commentaar van Jos Hermens zaterdagavond kort na de opening. De Nijmegenaar had een gedeelte van de openingsceremonie na terugkeer van een training op de weg in Lachute op de televisie gezien. „Ik hoorde van de Canadese com- Mijn eerste gedachte was: jamme Ik had op de tien kilometer namelijk bijzonder graag tegen de Kenianen en de Ethiopiërs gelopen. In die ploegen zitten potentiële medaillewin naars. Voor mij was John Ngeno bijvoorbeeld een van de grote favorieten voor zowel de vijf als tien kilometer. Nu zijn er een hoop grote jongens niet bij. Dat is voor ongeacht wie de vijf of de tien wint, sportief niet bevredigend. Er wordt ongetwijfeld uitgeroe pen: je hebt gewonnen omdat een aantal gevaarlijke concurrenten er niet bij waren .Jos Hermens beschouwt de Olympische atle tiekwedstrijden als de Wereldkampioenschap pen. „Dit is de enige wedstrijd waarin alle groten op ieder atletieknummer bij elkaar komen. Neem nou de 400 meter horden. Als Akkii Bua hier in een duel met alle andere favorieten verslagen zou worden, heeft het Olympisch kampioenschap veel meer waarde. Kees Kerdel, de voorzitter van het Neder- landsch Olympisch Comité, had weinig com mentaar op de Afrikaanse boycot. „Als landen menen te moeten weggaan, dan kun je ze niet tegenhouden. Het is beter zo dan dat zij andere landen tot heengaan proberen te dwin gen. Voor het overige heb ik er weinig com mentaar op. De spelen zijn geopend, laten wij er met zijn allen het beste van maken", aldus de NOC-voorzitter. -1910. MONTREAL De 1.43 meter grote Russische gewichthef- fer Aleksander Voronin (25) heeft in zijn klasse vlieg- gewicht (tot 52 kilogram) het eerste Olympische goud (Van onze speciale verslbij de gewichtheffers behaald. De Rus bracht als totaal van beide Olympische oefeningen respectievelijk trekken en stoten 242.5 kilogram (105 kg/137.5 kg) omhoog en verwees daarmee de Hongaar Gyorgy Köszegi (237.5 kg) naar de tweede plaats. De Iranees Mohammed Nassiri won met de bronzen medaille (235.0 kg) zijn derde Olympi sche plak. nadat hij in 1968 in het bantamge- wicht goud behaalde en vier jaar later in dezelfde gewichtsklasse door de Hongaar Foeldi naar een bronzen plak werd verwezen. Aleksander Voronin evenaarde in dit Olym pisch evenement zijn wereldrecord twee Olym pische oefeningen (242.5 kg) en verbeterde zijn eigen wereldrecord in het onderdeel sto ten met 0.5 kg: 141.0. Deze extra poging geldt echter niet voor zijn totaal van de Olympische oefeningen, die met ingang van deze spelen van drie tot twee teruggebracht zijn. De Pool Zygmunt Smalcerz. winnaar van het goud in München, behaalde op het onderdeel trekken geen geldige poging en moest de wedstrij' staken. Alexander Voronir. werd kampioen in het gewichtheffen vlieggewicht. Hij tilde 141 kilo, goed voor een Olym pisch record. MONTREAL De medaillewinnaaars van de eerste dag zijn: Schieten, vrij pistool:) goud: Uwe Potteck (OOI); zilver: Harald Vollmar (ODI); brons: Rudolf Dollinger (Oos). Wielrennen: 100 kilometer ploegentijdrit: goud Rusland; zilver: Polen; brons Denemarken. Zwemmen: 200 meter vlinderslaq heren: goud: Mike Brunner (Vst), zilver: Steve Gregg (VSL. brons: Bill Forrester (VSt). 4 x 100 rnet^ wisselslag estafette dames: goud: Oost-DuitL land; zilver: Verenigde Staten; brons CanadE Gewichtheffen: vlieggewicht: goud: AleksaA der Voronin (Rus), zilver: Gyorgi Koszeo (Hon), brons; Mohammed Nassin (Iran). MONTREAL De eérste wedstrijden in het voetbal toernooi zijn zonder doelpun ten gebleven. En dat mag, met Oost-Duitsland en Polen op het gras toch wel een verrassing heten. Polen had in het Olympisch Stadion van Montreal geen vat op Cuba en het Oostduitse team ontbrak alle inspiratie tegen Brazilië. Polen haalde vrijwel alle spelers bij elkaar, die de derde plaats veroverden bij het wereldkam pioenschap, maar dat mocht tegen de gretige Cubanen weinig helpen. Lato, Gorgon, Szar- mach en Zmuda maakten een slome indruk tegen het veelvuldig pressie uitoefende Cuba. Polen, dat in de oefenperiode ook al een zwakke indruk achterliet, kwam kort voor tijd zelf nog goed weg. Francisco Farinas passeer de na een vrije trap doelman Jan Tomaszew ki. maar de Israëlische scheidsrechter ha<£ buitenspel geconstateerd. Een dubieuze bef slissing. Voor Oost-Duitsland is de situatie na de scha] mele 0-0 tegen Brazilië moeilijk gewordenB Door de afwezigheid van de Afrikaanse verteT genwoordiger in de groep, zijn de OostduitB sers zelfs afhankelijk van een misstap van def concurrentie. MONTREAL De stand bij het herentumen r verplichte oefenstol is: landenklassement 1. Rusland 28680 punten. 2 Japan 286.30; 3. Oost-Duitsland 281.25; 4. Hongarije 280.25; 5 Roemenië 276.50; 6.pj West-Duitsland 276.10. Individueel klassement: Nikolai Andrianov (Rus) 58.10 punten 2 Vladin Markelov (Rus) 57.85; 3 Sawao Kato (Jap) 57 50; 5. Misuo Tskuhara (Jap) 57 40; 5. Hiroshi Kajiyama (Jap) en Aleksander Ditiatin (Rus) 57.20. MONTREAL Handbal dat tot de jongste Olympische telgen gerekend kan worden de heren spelen voor de tweede keer om Olympisch metaal, de dames voor de eerste maal heeft een weinig opvallende start beleefd. De medaille winnaars uit München 1972, respectievelijk Joegoslavië, Tsjecho Slowakije en Roemenië, wonnen hun eerste wedstrijd overtuigend. De grootste overwinningen kwamen daarente gen op naam van Rusland 2616 tegen Japan en Polen 26—12 tegen Tunesië maar daar was het ontbreken van werkelijke tegenstand de doorslaggevende factor. Het belangrijke treffen tussen Roemenië en Hon garije eindigde in een overwinning van 2318 voor de Roemenen. In dezelfde groep scoorde de Pool Jerzy Klempel niet minder dan vijftien doelpunten op de totale Poolse productie van 26 tegen het weerloze Tunesië. Ongeveer gelijktijdig met het afleggen van de Olympische eed, werden die ploegen bekend gemaakt die in het voetbaltoernooi voor de achtste finales zullen aantreden. Polen komt tegen Cuba uit met de gehele selectie die in het wereldtoernooi 1974 speel de. Ook Lato, prof in Frankrijk, staat op de lijst, Gadocha ontbreekt echter. De Olympi sche eed houdt ook in dat men amateur is. Maar die eed is al lang achterhaald. Hij hoort er nu eenmaal bij. Overigens vermeldt ook de oostduitse voetbal selectie een fors aantal spelers uit het wereld- toernooi en komt Rusland uit met de. hier en daar aangevulde, ploeg van Dynamo Kiev. De Russische kosmonauten Boris Volinow en Witali Zjolobow die op dit moment in een ruimtelaboratorium om de aarde cirkelen, heb ben zaterdag alle deelnemers aan de Olympi sche spelen in Montreal „de hartelijke groe tengedaan. Volinow zei in een korte toespraak die voor de televisie werd uitgezonden: „Wij wensen alle deelnemers aan de 21ste Olympische spelen veel geluk, vriendschap en eenheid uil naam van de vrede en vooruitgang op aarde. Saoedi-Arabië heeft interesse getoond om de Olympische spelen 1984 te organiseren. De Arabieren geloven een goede kans te maken, omdat een andere kandidaat, Algerije, waar schijnlijk niet meer in aanmerking komt. Al gerije boycot de spelen in Montreal. Alain Coupat, woordvoerder van het Olympisch comité van Saoedie-Arabië, verklaarde giste ren in Montreal dat zijn land bij het IOC heeft gevraagd naar de voorwaarden voor een eventuele organisatie. Tot 31 december 1977 kunnen/%,—.dollar kandidaten zich bij hel IOC aanmelden. De Spelen zouden in Saoe die-Arabië, dat vijf miljoen inwoners en daar naast één miljoen gastarbeiders uit Zuid-Je- men heeft, in de hoofdstad Riad plaatsvin- Jawel hoor. de Spelen zijn begonnen en de Olympische koorts heeft zich toch nog mees- Ier gemaakt van de inwoners van Montreal. Dat is te merken aan de vraag naar kleuren- t.v.'s. Huren is al niet meer mogelijk, kopen is moeilijk. De snelste ploeg die in Montreal arriveerde, was de Franse. Zij legden het traject van vliegveld Charles de Gaulle in Parijs tot Mirabel in Montreal met een concorde af in drieëneenhalf uur. Normale vliegtuig per boeing 747 vijfeneenhalf uur. Montreal is vol, wat de officiële slaapgelegen heden, aangesteld door het huisvestingscomi té dat de naam Hequo draagt, betreft. Er zijn nog wel kamers beschikbaar bij particulieren. 2. Joegoslavië 3 West Duitsland 1. Canada Denemarken 6 Japan 1 Polen J 2. Roemenie 3. Tsjecho-Slowaki|e 4 Verenigde Staten 5. Hongarije 6. Tunesie 1 1 00 2 26—16 1 1 00 2 22—18 1 1 00 2 18—14 10010 18-22 10010 14—18 10010 16—26 1 1 00 2 26—12 1 1 00 2 23—11 0 0 2 29-20 10 01 0 20-29 10010 11—23 1 001 0 12—26. Zweden leidt in vijfkamp Montreal Na de eerste dag van de moderne vijf kamp leidt in het landenklas sement Zweden voor Fran krijk en Engeland. Stand na eerste dag landen klassement: 1 Zweden 3268 punten; 2. Frankrijk 3262; 3. Engeland 3212; 4. Italië 3184; 5. Polen 3170; 6. Japan 3162. Individuele rangschikking: 1. ex-aequo elf man met 1100 punten. Ook tijdens de Spelen wordt de atleten de kans geboden naar de kerk te gaan. In het Olympisch dorp werd een mis opgedragen voor belangstellen den. Hequo stelde de prijzen vast: 16 tot 45 dollar per nacht. Er wordt het tienvoudige gevraagd. In een krant werd rustig geadverteerd - kamer te huur, vijfhonderd dollars per week. De chef-arts van de Australische ploeg ver voegde zich bij de Olympische medische diensL Zijn ploegleden hadden last van ver stopte neuzen. Gevolg van de airconditioning in de kamers van het Olympisch dorp. Voorts konden zij niet tegen het water van het zwembad. En ten derde is het in Australië winter en al heeft Montreal een gemiddeld Nederlands klimaat - een dag regen, volgen de dag bloedheet, derde dag bewolkt en veel wind - het is er voor de Australiërs toch niet aangenaam. Of de medische dienst maar een middel wilde verstrekken want de chef-arts was als de dood dat hij iets zou geven dat op de lijst van verboden middelen staat. En dat gebeurt wel eens met neusdruppels- De computer heeft uitgerekend dat de ruim zeventigduizend toeschouwers in het Olym pisch stadion in tweeëntwintig minuten de schepping van de Fransman Taillibert kunnen verlaten. Een krant in Montreal publiceert elke dag een woordenlijstje zodat men in verschillen de talen kan proberen althans iets te praten. Wie geen Frans of Engels spreekt, is verlo ren in Montreal. Een taxichauffeur vond er wat op. Hij liet die lijstjes fotocopiëren en als hij een „onverstaanbare" in zijn wagen krijgt, offreert hij zo'n lijstje. Wel in ruil voor een speldje. In de winkelgalerij (nou ja. erg groot woord) van het Olympisch dorp kopen de Tsjechische atleten vooral Olympische munten en heiligen beeldjes. Debbie Brill, de Canadese hoogspringster, wordt getipt voor een medaille. In München behaalde zij zilver. Debbie Brill haalde al driemaal 1.89 m. Met de Olympische kam pioene 1972 Ulrike Meyfarth (West-Duitsland en 1.92). en wereldrcordhudster Rosemarie Achermann (Oost-Duitsland 1.96 m.) behoort Debbie Brill tot de gegadigden voor een plak. Alle inspanningen in de training waren uiteind elijk voor niets: Olympisch kampioen en we reldrecordhoudster speerwerpen Klaus Wolfer- mann (Wdl) zal wegens een elleboogblessure moeten afzien van de Spelen in Montreal. „De pijn in mijn rechter arm is zo hevig, dat meedoen in Montreal waanzin zou zijn ge weest." zei de 30-jarige na een laatste test voor zestig toeschouwers in zijn geboorte plaats Gendorf. „Van deze test wilde ik mijn deelneming laten afhangen Als ik meer dan 70 meter wil werpen, is de pijn te erg. Het einde van de loopbaan van Wolfermann, die op 5 mei 1973 in Lever kussen het Wereldre- Rifaa Tourk neemt een ietwat merkwaardige plaats in. Hij is de enige Arabier binnen de Israëlische ploeg. Tourk zegt daarover slechts: ,,Mijn ouders waren Palestijnen, ik ben een Israëliër". Een kleine „grap" tijdens de opening van de Olympische Spelen: De A,nerikaanse televi siemaatschappij ABC, die voor de uitzending van de spelen 25 miljoen dollar (ruim 67 miljoen gulden) heeft betaald, verprutste uit gerekend de binnenkomst van de Amerikaan se ploeg in het Olympische Stadion. Precies op dat moment zagen de kijkers op het televisiescherm een reclame voor bier. Het IOC heeft het embleem voor de Spelen van 1980 in Moskou goedgekeurd. Het Rus sisch Olympisch Comité koos het ontwerp van een decorateur uit een baltisch stadje. De bewoners van het Olympisch dorp klagen steeds nadrukkelijker over een vlooienplaag die heerst in sommige delen van hun huis vesting. Door de dichte bebouwing en de hoge graad van bezetting van de wooneen heden blijkt het bijzonder moeilijk de plaat sen waar de plaag heerst te isoleren. Voorts is er een toeneming van het aantal griepgevallen in het Olympisch Dorp geconsta- (Van onze speciale verslagge- MONTREAL Het jeugdige Amerikaanse basketbalteam heeft op de eerste dag aan genaam verrast De ploeg met een gemmiddelde leef tijd van 21 jaar liet weinig heel van het toctf| echt niet zwakke Italië: 10686. Voor 4000 toeschouwers in de volgepakt* Etienne Desmatheauhal speelde de winnaar van het zilver in München (dat overigens niet in ontvangst werd genomen) aantrekkelijk aar»-: vallend. De jongste ploeg van het gehele^, toernooi gaf de routiniers een lesje en lietj geen enkel misverstand bestaan over de kwali-L Cuba. Joego-Slavië en Canada maakten er| Typi eveneens een eenzijdig gevecht van. Cuba.i derde in München, versloeg Australië met' 111—89. De topscorer was de 1,95 meter lange Pedro Chape, een veteraan, die al zij vierde Spelen meemaakt. Hij zorgde voor t punten, waarvan 22 in de eerste helft. C Australiër Edward Palubinskas maakte welis-L waar 28 punten, maar hij was in zijn teamt) meter^^ al zijn*- voor 26 j elft. Dei OOI Joego-Slavië. ondanks twee verrassende ne-: derlagen dit seizoen, toch hoog aangeslagen, haalde de dubbele cijfers niet tegen Porto l Rico: 84—63. In de openingswedstrijd versloeg gastland Canada met 10476 Japan; een team dat het niet van de lengte, maar van de springkracht moet hebben. Olympisch kampioen Roscano liet in zijn eer ste wedstrijd geen twijfel bestaan, dat de kleur van de in München veroverde medaille niet mag veranderen. Mexico werd het slachtoffer van de Russische scoringsdrift, die onder aanvoering van Vladimir Tsjigil (19 punten) opliep tot 120—77. Ook Tsjecho-Slowakije schoot, tegen het overigens zeer zwakke Egypte, flink raak: 10364. Na de eerste speeldag van het Olympisch basketbaltoernooi heren zijn de standen in de beide groepen: 1 Rusland 2. Canada 3. Cuba 6 Mexico groep b: 1 Tsiecho-Slowak. 2. Joegoslavië 3 Verenigde Staten 4 Italië 5. Porto Rico 6. Egypte 1 1 0 2 120-77 1 1 0 2 104-76 110 2 111-89 10 1 1 89-111 10 11 76-104 1 0 1 77-120 1 1 0 2 103-64 110 2 84-63 1 1 0 2 106-86 10 11 86-106 1 0 1 1 6384 10 11 64-103 (Van onze speciale verslagge ver) MONTREAL Het allereer ste goud op de 21 Olympia de is gewonnen door ie mand, met wie geen mens rekening had gehouden. Niet de Olympisch kampioen van München de Zweed Skanaker, maar de vrijwel onbekende Oostduitser Uwe Potteck eiste de hoogste eer in het vrij pistoolschieten voor zich op. Voor Skanaker was er zelfs geen bronzen medaille. Het zilver ging naar de Oostduitser Volmar. Potteck nam zelfs het wereldrecord over van zijn landgenoot Volmar. Het brons was voor de Oostenrijker Dollinger. Zelfs in eigen land is de naam van Potteck nauwelijks bekend. Alleen de vakmensen we ten van zijn bestaan als schutter af. Hij deed tot nu toe slechts aan vier internationale wedstrijden mee en beoefent het vrij pistool schieten pas sinds anderhalf jaar. Het duurde overigens vrij lang, voordat de 21-jarige luite nant van het nationale volksleger zekerheid verkreeg over zijn eerste plaats, want op de schietbaan van L'Acadie wordt niet zoals in München de schietschijf na de tiende serie weggehaald voor de controle. Dat gebeurt nu pas na aloop van de gehele wedstrijd. Uwe Potteck, voor wie de overwinning zelf niet als een verrassing kwam („Ik heb gewoon gedaan, wat ik doen moest") maakte van zijn laatste schot een ware show. Zesmaal legde hij aan. schoot zelfs een keer zonder kogel, veegde zijn bril af en schoot, na zes minuten, tenslotte een .tien. Het eerste goud was voor Uwe Potteck. Hij won het onderdeel vrij pistoolschieten. De gelukwensen van ploegleider Siegfried Bütner (rechts) waren natuurlijk op hun plaats. (Van onze speciale verslagge ver) Montreal Het Olympisch volleybaltoernooi was giste ren in Montreal bijna met een sensatie gestart: wereld kampioen Polen moest tegen Zuid-Korea een achterstand van twee sets wegwerken, alvorens de eerste overwinning in Montreal binnengehaald kon worden. Nervositeit speelde de toch geroutineerde Poolse ploeg aanvankelijk zoveel parten, dat Zuid-Korea. veertiende bij de wereldkampioen schappen in 1974 in Mexico Stad.in een hoog tempo de eerste sets kon winnen: 15-12; 15-6. Onder aanvoering van Marek Karbarz sloegen de Polen daarna meedogenloos toe en profi teerden van een surplus aan conditie en routine: 15-6, 15-6, 15-5. voor Polen. Rusland, in München winnaar van het brons, gunde Italië slechts vijftien punten in drie sets: 15-6, 15-3, 15-6. Tsjecho-Slowakije, dat tijdens de laatste Olympische Spelen geen volleybal metaal kon oogsten, heeft de eerste stap op weg naar rehabilitatie gezet door gastland Canada in de openingswedstrijd met 3-0 te verslaan. Slechts in de tweede set konden de Canadezen, luid aangemoedigd door het eigen publiek, met de Tsjechen op gelijke hoogte blijven, maar het verzet was daarna mentaal gebroken: 15-4, 16-14, 15-11. Na de eerste speeldag van het Olympisch volleybaltoernooi - bij de heren - zijn de standen in de beide groepen: Groep A 1. Tsjecho-Slowakije 4. Zuid-Korea 5. Canada 1. Rusland 2. Brazilië 3. Japan 4.Egypte 5. Italië 1 1 0 2 34 1 1 0 2 3-2 0 0 0 0 0-0 10 10 3-3 10 10 0-3 1 1 0 2 3-0 1 1 02 3-1 0 0 0 0 08 10 10 1-3 10 10 0-3.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12