Judy zoekt 'arter en Mondale goed oppel voor overwinning —Afrikaanse landen dreigen jnet boycot OS Doden bij ongeval T N.S. vaart wel bij lage waterstand KLM discrimineert stewardessen 5 5 Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg c Intenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur^ - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Vrijdag 16 juli 1976,66e jaargang no. 20478 Hammond Slot Gebr. Hammond op Ned. II om 20.25 uur. 250ste Toppop om 19.05 uur. Help een klant om 21.55 uur. Ned. I om 19.05 uur Spel zonder grenzen, om 20.40 uur Voet spoor der ontdekkers en om 21.50 uur The Collaborators. Wèrrn Vrij zonnig en in het binnenland warm tot zeer warm weer. Aan het eind van de dag een lokale regen- of onweersbui. Aan de kust verkoeling door wind van zee. Maximumtempe raturen rond 24 graden. Morgen: Zon: 4.40—20.51. Maan: 23.00-11.35 Schev. hoogw. 6.32—18.54. Laagw. 2.32—14.43. h(Van onze speciale verslaggever) lontreal De organisatoren van de Olympische Spelen lebben er weer een nieuw probleem bij. Zestien Afrikaanse £nden dreigen af te zien van deelname aan de Spelen, Qdien Nieuw Zeeland, vanwege zijn contacten met Zuid- ifrika, niet wordt uitgesloten. Het dreigement kwam gister- ivond even nadat Taiwan het compromisvoorstel van de Canadese regering van de hand had gewezen. [rentier Trudeau deelde gisteren mee, dat Taiwan in Mont- (sal mag uitkomen onder eigen vlag en nationaal volkslied, [rudeau voegde er aan toe dat de Canadese regering niet öu tolereren dat Taiwan zich presenteert als Republiek [hina. Gisteravond verklaarde een Taiwanese zegsman dat ijn land niet accoord ging met het voorstel van Trudeau. iet Canadese compromisvoorstel had aanvankelijk nogal ïat optimisme gewekt in Montreal als gevolg waarvan onder Jfieer de Amerikaanse delegatie besloot te blijven. lens de generale repetitie van de openingsceremonie brandde teren voor de eerste maal het Olympisch vuur in het stadion I Montreal. MB DEN HAAG (ANP) Na het succesvolle jaar 1975 lijken de autoverkoopcijfers dit jaar opnieuw een recordhoogte te bereiken. In de eerste zes maanden van 1976 werden bijna 290.000 nieuwe personen- en combinatiewa gens in Nederland verkocht, ongeveer 20.000 meer dan in de vergelijkbare periode vorig jaar. Dit blijkt uit een enquête van het blad „Autovisie", dat concludeert dat de in officiële registraties van de Rijksdienst het wegverkeer en van het RAI-documenta- tiecentrum bijna 20 procent fouten worden gemaakt. Bij navraag ,onder de verschillende auto-importeurs bleek, dat dit halfjaar enke le tienduizenden nieuwe personenauto's wel zijn verkocht en afgeleverd, doch niet in de registraties die nog altijd enkele maanden achter lopen werden verwerkt. Opel heeft in de afgelopen maanden zijn voorsprong op de concurrentie verder ver groot. Was dit succes voorheen veelal geba seerd op de Kadett, nu scoren vrijwel alle typen hoog. Er werden in het eerste halfjaar 39.704 Opeis verkocht. Op de ranglijst van de bestverkochte merken werden Volkswagen- Audi, Chrysler en Renault gepasseerd en staat Ford nu met een marktpercentage van 10,1 op de tweede plaats. Renault en Chrysler hebben van plaats gewisseld. De merken Peugeot, Fiat, Citroën, Toyota, British Leyland en Datsun hebben hun positie geconsolideerd. Mazda en BMW zitten in de lift. Mazda verkocht in de eerste zes maanden al meer auto's (10.522) dan in het hele jaar 1974. BMW verkocht reeds half juni de zesdui- zendste auto. Het aandeel van de Japanse auto's is bij de grotere merken iets vermin derd, maar dit wordt voor een deel goedge maakt door Honda, Mitsubishi en Mazda. De top-12 van Nederland (de twaalf meest verkochte automerken), met achtereenvolgens het aantal verkochte eenheden, het marktper centage en het overeenkomstige aantal in 1975: 1. General Motors 43.204 14,9 30.307 2. Ford 29.125 10,1 22.121 3. Renault 26.891 9,3 23.393 4. Chrysler 23.135 8,0 23.500 5. Volkswagen/Audi/NSU 22.062 7,6 24.693 6. Peugeot 18.932 6,5 17.546 7. Fiat 18.590 6,4 21.000 8. Citroën 15.960 5,5 18.907 9. Toyota 15.894 5,5 17.044 10. British Leyland 15.323 5,3 14.569 11. Datsun 12.360 4,3 13.212 12. Daf-Volvo 11.594 4,0 14.550 Drama Deze gewapende oven/aller, Gregory Moore geheten werd gefotogra feerd op het mo ment dat hij een re volver tegen zijn slaap drukt en zich zelf gaat dood schieten. Hij had in St. Louis een aantal mensen in gijzeling, genomen en ver klaarde bij de on derhandelingen met- de politie dat hij zich onmogelijk kon overgeven, om dat hij al te veel op zijn kerfstok had. Op het moment dat de politie dacht dat hij toch door de knieën zou gaan, schoot hij zichzelf door het hoofd. NOTA GEVANGENISWEZEN: Cellen genoeg in ons land (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het huidige aantal gevangeniscellen in ons land beantwoordt aan de behoefte. Die „voorzichtige conclusie" wordt getrokken in een geheime conceptnota over het gevangeniswezen waarvan de definitieve versie zal worden aangeboden als bijlage bij de justitiebegroting van volgend jaar. De voorlopige nota wordt geciteerd in de jongste editie van het vakblad voor reclassering Kri. De conclusie heeft bij velen bevreemding gewekt. Tot nu toe is immers altijd gesteld dat de gevangeniscapaciteit voor kortgestraften in het geheel niet aan de behoefte voldoet. Kortgestraften moeten vaak heel lang wachten voordat er een cel voor hen beschikbaar is en zij hun straf kunnen uitzitten. Het ministerie van justitie bevestigt de juistheid van de citaten in het maandblad Kri, maar stelt dat deze uit hun verband zijn gerukt. Verder weigert men elk commentaar. MEISJES UIT LEIDEN-LIEDERDORP MAARSBERGEN Bij een botsing tussen twee auto's op de rijksweg Utrecht—Arnhem in de gemeente Maarsbergen zijn van morgen vroeg twee meisjes om het leven gekomen. Vier personen werden gewond in ziekenhuizen opgenomen. De slachtoffers zijn de 17-jarige Jolanda van der Zwan uit Leider dorp en de 13-jarige Helene Maria van der Linden uit Leiden. Gewond werden de vader, de moeder en een broertje van Jolanda, alsmede een inzittende uit de andere auto. De auto's reden in dezelfde richting en zijn volgens de rijkspolitie met elkaar in botsing gekomen. De juiste toedracht van het ongeluk is nog niet achterhaald. YORK De kans dat de ►craat Jimmy Carter in no vern al worden gekozen als presi- van de Verenigde Staten is gen nu hij Walter Mondale (48 een liberale advocaat uit Min- a, heeft aangewezen als zijn idaat voor het vice-president- i. Met de keus van Mondale Carter de stemmen van de Elen te winnen die nogal scep- stonden tegenover hem. Bo en hebben jongste opiniepei- i uitgewezen dat Carter zowel jdent Ford als Reagan, de be- fijkste kandidaten van de Repu- linen, kan verslaan. Walter Mondale, vader van drie kin deren, is door Carter gekozen uit een lijst van zes man. Hij is in de Ver enigde Staten vrijwel onbekend. Over zijn onbekendheid zei Mondale dezer dagen: De meeste mensen den ken dat Mondale een buitenwijk van Los Angeles is. Mondale werd enigszins bekend toen hij als één van de eerste belangrijke politici in Amerika fel ageerde tegen de oorlog in Vietnam. Het feit dat hij als vrijwilliger naar Vietnam ging, noemde hij later de grootste vergissing van zijn loopbaan. Vele democraten geloven dat Mondale wegens zijn moderne en progressie ve opvattingen een uitstekende man is om te onderhandelen met bijvoor beeld de vakbonden. Jimmy Carter heeft gisteren in een toespraak tot de Democratische Na tionale Conventie, waarin hij zijn kandidatuur voor presidentschap aanvaardde, Amerika een regering beloofd vrij van schandalen, corrup tie, en armoede, een Amerika onbe vreesd voor zijn toekomst. Hij viel de regering Ford aan omdat deze verstoken zou zijn van nieuwe ideeën, jeugd en levenskracht, een regering zonder visie die het vertrou wen mist véin het Amerikaanse volk. Het Democratische team, dat straks de strijd om het Amerikaanse presidentschap zal aangaan: Jimmy Carter (rechts) en zijn vice-president in spe Walter Mondale. UTRECHT (ANP) De lage waterstand van de rivieren ten gevolge van de langdu rige droogte wordt merkbaar in het goede renvervoer. Wanneer de droogte aanhoudt kunnen Rijnschepen maar voor een derde geladen worden. Nu al is bij NS merkbaar dat men gaat overschakelen van vervoer per ship naar dat per trein. In eerste instantie probeert men de aange voerde goederen op te slaan. Maar de op slagcapaciteit in en om de grote zeehavens begint op te raken. De Spoorwegen hebben voor enkele vaste klanten al extra ertstrei- nen gereden om aan de behoefte te voldoen. Ook wordt momenteel onderhandeld over extra doorvoer van chemische produkten, olie en graan. NS heeft voorlopig voldoende capaciteit om aan de vraag te voldoen. lewardess SECRETARESSE. ®n krijgen geen pensioen, 'n spaarregeling. Op het nippertje De kat Dissa van de gisteren in Nederland aangekomen Russi sche dissident Amal- rik ontvluchtte de tu multueuze ontvangst op Schiphol en sloop onwennig rond bij de bagage van Amalrik en zijn vrouw. Het heeft overigens maar weinig gescheeld, of de poes was niet mee naar het westen ge komen. Amalrik ver telde, dat het beest een hele tijd zoek is geweest en pas een paar dagen voor het vertrek weer opdook.' Juan Carlos: geen bisschoppen benoemen MADRID (Reuter) Koning Juan Carlos van Spanje heeft het Vaticaan meegedeeld, dat hij afstand wil doen van zijn recht bisschoppen te benoemen, zo wordt van welingelichte zijde in Madrid vernomen. Hij heeft dat recht op grond van het concordaat van 1953, dat gesloten is tussen paus Pius XII en generaal Franco. Het besluit van de koning kan de weg vrijmaken voor een nieuwe opzet van de betrekkingen tussen Spanje en het Vaticaan. Hond zat drie weken in huis opgesloten ARNHEM (ANP) Een hondje heeft, waarschijn lijk drie weken lang, zonder voedsel in een wo ning in Arnhem opgesloten gezeten. Het beest was sterk vermagerd en ernstig vervuild. Men hoopt het dier nog in leven te kunnen houden, aldus de Arnhemse politie. De politie vond het hondje toen ze na een klacht over een ondragelijke stank de woning openbra ken. De eigenaar van de hond wacht bij zijn terugkeer van vakantie een procesverbaal. ADVERTENTIE rïran 'n hele dag eindeloosss genieten wassenaar kijk maar op pag. 9 STICHTING OMBUDSVROUW: DEN HAAG (ANP) De behandeling die stewardessen bij de KLM ondergaan is niet zo koninklijk als men zou verwachten, maar daarentegen zeer discriminerend. Dit stelt de Stichting Ombudsvrouw uit Den Haag, die hiermee wil aantonen dat uit het onlangs verschenen rapport van de Loontechnische Dienst niet mag worden geconcludeerd dat de vrouw niet wordt gediscrimi neerd ten opzichte van de man. De verschillen zijn volgens Ombudsvrouw opvallend: een stewar dess krijgt een aanstelling van maximaal zes jaar min een maand waarna ontslag volgt, een purser mag blijven werken tot hij 56 is. Stewardessen krijgen geen pensioen, maar hebben een spaarre- i geling, pursers worden daarentegen meteen in een pensioenregeling opgenomen. Ook bij de promotiekansen zijn er volgens de Stichting Ombuds vrouw verschillen. Na twee jaar dienstverband wordt een stewar dess eerste stewardess. Na vijf jaar en elf maanden krijgt ze het verbod om te vliegen. Als ze nog geen 35 jaar is kan ze reserve-ste wardess worden. Pursers hebben meer kans op promotie: assistent- purser, purser, wide-body purser. Er moet op korte termijn iets gebeuren vindt de stichting, want op 1 november van dit jaar raken weer 160 stewardessen hun baan' kwijt als gevolg van het vijfjarig contract De discriminatie moet zo snel mogelijk worden Verbannen, de arbeidsvoorwaarden gelijk gesteld en de contractduur voor stewardessen herzien, aldus de Stichting. Toch televisie uit Montreal MONTREAL Het is gisteren zeker geworden dat de Olympi sche Spelen via radio en televi sie overal ter wereld gevolgd kunnen worden. De urenlange gesprekken van de directie van Teleglobe met de vakbondsmensen, die de 350 sta kende technici vertegenwoordi gen, hebben tot een akkoord geleid dat de bond echter nog wel moet voorleggen aan zijn leden. De technici zouden vrij dag weer aan het werk gaan na maandag in staking te zijn ge gaan met als eis een loonsverho ging van 23 dollar. .Teleglobe' wilde echter niet hoger gaan dan 12 dollar. Naar schatting éénmiljard mensen zullen de Spelen op de televisie volgen. En wie zou niet Judy in "huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1