Frankfurt: dreigende neurose Heropbouw zonder plan presenteert de rekening Grootstad menselijke maat te boven ENSDAG 14 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 t nijpendste probleem waarmee de isterse samenleving in de komende ntallen jaren in steeds sterkere mate confronteerd zal worden is het pro em van de grote steden. Het dreigende nkroet van New York is niet zo maar miskleun van een stadsbestuur, het veel meer typerend voor de omvang n de gigantische problemen waarvoor dsbestuurders zich ook elders in de reld geplaatst zien. Ook in Westduitse den als: Bonn, Keulen, Wuppertal, rlijn, Hamburg, Lübeck, Frankfurt en inchen blijkt dat de problematiek van grote stad eigenlijk de menselijke iat te boven gaat en dat de manier larop desondanks hier en daar ge- cht wordt deze problematiek de baas worden in feite niet meer humaan is. De oude wachttoren van Frankfurt, Jffm JttjOK 'r jg.y ff w 1 MMIBIM.1! Oud en nieuw in Frankfurt naast elkaar: de gerestaureerde oude binnenstad ingeklemd tussen staal en beton. Vanuit de torenhoge gebouwen heeft men een fraai uitzicht over de rivier de Main. De deels gerestaureerde Opera. kerde. De stad wilde een trambaan door dit Westend verbreden en had daarvoor de voortuinen van een groot aantal percelen nodig. Het was normaal, dat de stad daarvoor 40 mark per vierkante meter betaalde. Dat was de helft van de normale waarde. In Frankfurt was het gebruikelijk, dat de betrokke nen uit een oogpunt van burgerzin de helft van de prijs voor dit soort doeleinden lieten vallen. Maar de eigenaar van een perceel op de hoek van de Mainzer Landstrasse wilde 65 mark hebben en vroeg daarover een uitspraak van de rechter. Deze gaf hem gelijk. Als de stad toen zo verstandig was geweest om daarmee genoegen te nemen, zou haar veel onheil bespaard zijn. Maar de stad moest zo nodig in hoger beroep. Het proces sleepte bijna tien jaar en het gevolg was verbazingwekkend. De stad kreeg niet alleen ongelijk, maar werd verplicht in totaal 44.000 mark te betalen en dat was 30.000 mark meer dan in eerste instantie gevraagd was. Dat kwam neer op 173,50 mark per vierkante meter. Maar de motivering van de rechter was nog erger. Het principe van een vaste prijs van 40 mark per vierkante meter was verlaten. De rechter vond een. nieuw principe. De waarde van de grond van een voortuin moest worden afgemeten naar de waarde van het daaraan gelegen pand, hetgeen tot gevolg had dat Frankfurt bedragen tot 1250 mark moest neertellen voor elke vierkante meter die de stad nadien nog nodig had en dat waren er heel wat. Betonpaleizen Architect Schaftig is bang dat de goede voornemens die het gemeentebestuur van Frankfurt thans heeft te laat komen. Het internationale geldverkeer heeft de stad veroverd en er zijn moderne glas-, staal-, betonpaleizen gebouwd. De oude stad van de ban kiers bij uitstek, de Rothschilds, is het financiële centrum van de Bondsrepubliek geworden en daar mee voor een belangrijk deel ook van West-Europa. Niet minder dan 53 internationale bankconcerns uit alle werelddelen hebben er hun Westduits, dan wel Westeuropees hoofdkantoor. Frankfurt, dat op de kruising van de zuid-noord en oost-westassen van de Bondsrepubliek ligt, heeft zich daarmee gerevan cheerd op Bonn dat met de toevallige meerderheid van één stem tot Bündeshauptstadt was uitgeroe pen. Frankfurt moest en zou het dynamische hart van het nieuwe Duitsland worden. Welnu, er komen en gaan thans 1350 treinen per dag, er komen per jaar 11.000 schepen met 8 miljoen ton lading en in 1985 is via de Donau een directe scheepvaartverbin ding met de Zwarte Zee mogelijk, via het vliegveld Frankfurt-Main vertrekken elke week 4800 vliegtui gen naar 157 steden in 90 landen en ze vervoeren 13 miljoen passagiers en 500.000 ton vracht. In Frankfurt zijn 40 reismaatschappijen gevestigd, het Westduitse hoofdkantoor voor het toerisme is er thuis, evenals de hoofddirectie van de Bundesbahn, en de kantoren van 100 internationale luchtvaart maatschappijen: „The capital of transport for Ger many", zoals ze daar zonder enige overdrijving zeggen. Gekkenhuis Datzelfde Frankfurt telt „maar" 637.000 inwoners. Maar het biedt 540.000 arbeidsplaatsen. Er moeten iedere dag 220.000 forensenpendelaars de stad in en uit en daarvan komen en gaan er 110.000 per auto naar een gebiedje dat vol staat met wolken krabbers en dat maar 2500 x 3000 meter groot is en geen parkeerplaatsen heeft. Daarom is Frankfurt tijdens de spitsuren een groot en buiten die spitsuren een klein gekkenhuis. De problematiek van Frankfurt is de menselijke maat ontstegen. Zij is niet humaan meer. Frankfurt heeft zijn burgers uit de binnenstad verdreven. Frankfurt bij avond of nacht is een spookstad. Tussen 1957 en 1967, in tien jaar tijd, verlieten 30.000 mensen de binnenstad waar zij of hun families geboren en getogen waren. Van velen onder hen werd door de speculanten het dak boven het hoofd afgebroken. Een desastreuze ontwikkeling, want er was geen structuurplan, er was geen bebouwingsplan. In Frankfurt kon alles en toen men daar wakker werd en ontdekte wat het Wirtschaftswunder had aange richt was het 1965 en (bijna) te laat. Sindsdien is Frankfurt geleidelijk aan de teugels wat strakker gaan aanhalen. Het gevolg is niet alleen dat er onheilzame strafprocessen worden aangespannen. Het gevolg is ook, dat vele burgers toch weer een beetje vertrouwen krijgen in het bestuur. Dat is onder andere te merken in een langzaam op gang komend herstel van Westend, waar vele verwaar loosde huizen weer een verfje krijgen. Is het een druppel op een gloeiende plaat? Rudy Schaftig vreest van wel. Het verkeerspro bleem is angstaanjagend. In 1985 moet er een compleet metro- en tramwegstelsel zijn. Kosten 5 miljard. Dat is buiten de menselijke schaal. En dat te meer wanneer uit deugdelijke Amerikaanse rap porten blijkt, dat zo'n stelsel slechts voor 2-6 procent ontlastend werkt op de verkeerscongestie. Pas in 1968 is er een begin gemaakt met een planologische samenwerking tussen stad en omgeving. „Te laat" zegt Schaftig. Men had van Frankfurt met het gehele ommeland eigenlijk ook bestuurlijk één ge meente willen maken. Maar de andere gemeenten deden niet mee. In de Bondsrepubliek wordt aan de gemeentelijke autonomie nog grote waarde toe gekend en dat lijkt een goede zaak. Maar het is evident, dat de gemeenten apart de enorme proble men "die verband houden met de urbanisatie en suburbanisatie niet meer te lijf kunnen. Ook in ons land mopperen velen op de verstedelijkingsnota van Gruijters, die een zwaar accent legt op het behoud van de stedelijke functies via een planmatige sa menwerking tussen stad en ommeland. Het gaat daarbij om het behoud van een menselijke schaal in een samenleving die zich beperkingen moet op leggen. In Frankfurt vergat men die menselijke schaal. Men aanbad de mammon en bouwde voor hem vele paleizen. Frankfurt is driftig, gejaagd, snel en nerveus. Een mens gaat dan naar de dokter. Maar een stad Bom op opera Tijdens de oorlog viel een bom midden in het klassieke monumentale operagebouw van Frank furt. De stad bouwde op een andere plaats een nieuwe opera en wilde het oude gebouw helemaal slopen. Er kwamen enorm veel protesten, want de oude opera was voor alle Frankfurters een dierbaar bezit en herinnerde aan vroegere glorie. De burgerij bracht 12 miljoen bij èlkaar. Genoeg voor een gedeeltelijke restauratie en het voorkomen van ver der verval. Voor de totale restauratie (als concert zaal en congrescentrum met 2200 zitplaatsen) is 76 miljoen nodig. Het itadsbestuur blijft zich echter afzijdig houden en voert daarmee een koude oorlog tegen het particulier initiatief dat Der Alte Oper tot elke prijs in stand wil houden. JAN VAN DEN DUNGEN nneer men door de befaamde gigantische woon- ken van het Merkische Viertel in Berlijn rijdt, l mag men enige bewondering hebben voor een "(tal architectonische prestigeprojecten maar ook irnis met de tienduizenden mensen die gedoemd i hier te leven en te lijden. In alle Westduitse Jen wordt een voortdurende strijd gevoerd naar i nieuw evenwicht tussen de functie van de oude tiensteden en de verstedelijking daarbuiten, ht de binnensteden lopen leeg en dreigen te rpauperen. De verkeers- en vervoersstelsels die (relatie tussen de nieuwbouw buiten de stad en centra moeten onderhouden, worden onbetaal- tr. Ongeremde speculatiedrift vervult vele stads- tuurders met de grootste zorg. De Bondsrepu- ik herbouwde zijn steden letterlijk op de funda- nten van wat de oorlog overliet Men bouwde een onvoorstelbaar tempo, gedreven door een [eremde economie en eigenlijk zonder behoorlijk n. In de Bondsrepubliek leek alles mogelijk, ar thans wordt de rekening gepresenteerd en dat vult tal van mensen die zich hun verantwoording rust zijn daar met grote zorgen, gemeentebestuur van Frankfurt houdt de adem Tegen de stad loopt een proces met als eis een adeloosstelling van 133 miljoen mark. Het object ir het om gaat is een kale ommuurde plek in >tend, nauwelijks groter dan een voetbalveld. Het g niet bebouwd worden en daarom zijn de tnciers gaan procederen, want ze beweren dat yel toezeggingen voor bouwplannen gedaan wa ar sinds kort houdt het gemeentebestuur van hkfurt het been stijf. Er hangen daarom nog alf van dit soort processen in de lucht. Ze gaan erbiddelijk door, als het hoogste gerechtshof stig ten opzichte van de 133 miljoen, eisende culanten beslist. nkfurt lijkt een wereldstad. Het silhouet herin- aan Manhattan. De ene wolkenkrabber naast bijna op de andere. 130 meter hoog, 140 meter g, 150 meter hoog. Er is gebouwd tegen de |pen op. ir in datzelfde Frankfurt staan 800.000 vierkante er kantoorruimte leeg en in datzelfde Frankfurt daarom al een half jaar het werk stil aan de aelste kantoorflat die vanuit zijn gigantische let met lege ogen neerziet op de drift van deze I. extent wie door de tunnel onder het stationsplein naar Taunusstrasse wandelt en via een van de vele iraatjes naar de oude Kayserstrasse wil. moet i 737 midden op de dag goed oppassen, dat hij niet r een even potige als louche portier een sextent •dt binnengesleurd. Een groot stuk van deze oude "ïenstad is er van vergeven. Het barst er van cure hotelletjes en het barst er van sociaal ,kke groepen die de rest van dit oude stadshart an beslag genomen hebben. Men praat daar in nkturt niet zo graag over. Ze laten liever de Zeil i, de mooiste, de grootste, de duurste en de meest ke winkelstraat van de Bondsrepubliek, zegt l Maar architect en gemeenteraadslid Rudy af tig is daar niet zo van onder de indruk. Hij t me door het tegen die oude binnenstad aanleu- de Westend. Daar woonden vroeger de rijken Frankfurt, m villa's als paleizen. Westend is niet groot, slechts 4 vierkante kilometer. De Roth- dag üds hadden er vroeger een weelderig buitenhuis. hadden ook vlak daarbij, tussen de Bockenhei- r Landstrasse, Unterlindau, Stauffenstrasse en iterweg een terrein van 58 ha. Dat werd in 1938 r 620.000 mark „afgestaan" aan de nazi-gemeen- lad van de stad. Dezelfde stad maar een ander teentebestuur wilde er in 1950 nog eens 800.000 fk bij doen en de Rothschilds onderhandelden al over de verkoop van een gedeelte van dit iplex met de grote Zurich verzekeringsmaat- &ppij, tot er nieuwe Rothschilds van de over de wereld bekende bankiersfamilie op de proppen imen. Ze namen met de gevolgde procedure geen oegen en na lang overleg gaf de stad een derde 1 van het gebied aan de familie terug, de rest d de stad die het bestemde als openbaar park. ir met het teruggekregen perceel deden de Roth- Üds goede zaken: ze verkochten het voor 18 ioen mark aan de Zürich. Dat was het begin i een koortsachtige speculatiedrift, die eigenlijk hele binnenstad van Frankfurt in zijn greep eg en onbewoonbaar maakte 4 oor tuinen nog een ander feit, dat die speculatie aanwak-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9