Slapeloze nachten dreigen voor fans tijdens North Sea Jazz Festival SgpSBglps! Z-Italië in greep van primitieve maffia-methoden Spoedig ook ondertekening F-16-contract Daf-trucks Indianen op de loer in de Rocky Mountains VRIJDAG BARST DRIEDAAGSE LOS Andreotti formateur &een premieverhoging Detam-verzekeringen WOENSDAG 14 JULI 1976 LEIDSE COURANT Vrijdag a.s. om precies zes uur 's avonds bar sten de „dertig uren van Den Haag" los. Een non-stop jazz-spektakel van drie maal tien uur dat het voor Nederland ongekende aantal van meer dan driehonderd musici van allure op de been brengt, het North Sea Jazz Festival. Een jazzfeest zoals zelfs nergens in Europa te zien is en waarvan een Amerikaanse jazz-fan laatst met ontzag zei: „Zo'n festival hebben we ook in Amerika niet meer". Plaats van handeling: De zes zalen van het Haagse Congresgebouw. Man achter de schermen: De 52-jarige, in het impressariovak vergrijsde Paul Acket. In jazzkringen in Nederland werd de laatste weken over weinig anders gepraat dan het gigantische project dat Paul Acket aandurfde. Een project van meer dan vijf ton waarvoor Acket zelf alle risico loopt, want subsidie is er niet bij. Wie de werkkamer van Acket in een degelijk oud pand in het Haagse Bezuidenhout binnenkomt, weet door middel van een enkele blik op de wanden dat Acket van wanten weet. Het hangt er vol aanplakbiljetten, van Mariene Dietrich tot en met Frank Zappa, van Ella Fitzgerald tot en met Roxy Music. Acket heeft ze allemaal hier gebracht begeleid door de identieke zwart-witte letteraffiches waarvoor hijzelf het recept uitschreef. Paul Acket heeft zich de laatste dagen teruggetrokken op zijn boerderij. Eigenhandig plakte hij de program ma's in elkaar voor ze naar de drukker gingen, net zoals hij zelf de advertenties voor het North Sea Jazz Festival maakte. Op zijn kantoor wordt het North Sea Jazz Festival vertegenwoordigd door twee man die kind aan huis zijn in de jazz en Acket voor dit reuzespektakel in hun vrije tijd bijstaan. Het zijn de zilverharige Wybe Buma, voorzitter van de Haagse Jazzclub en nog bekender door de tijd dat hij bij de Dutch Swing College de trompet hanteerde, en Wim van Woerkens, onvermoeibaar animator van. jazzfestijnen en in z'n eentje de hele Stichting Jazz in Den Haag. Buma: „Een hoop mensen hebben gezegd: Wat moet Paul Acket opeens met jazz? Maar nie mand weet dat Paul altijd al honderd procent jazzfan is geweest. Mijn vriendschap met hem dateert nog uit de tijd dat hij de toernees van de Dutch Swing College verzorgde. Zijn werk voor de jazz is alleen door de popmuziek naar de achtergrond geschoven. Je zal het misschien raar vinden klinken, maar ik heb m'n mede werking hiervoor toegezegd uit ideële motieven. Natuurlijk is het een commerciële zaak, waar van iedereen hoopt dat-ie slaagt. Het kan al een succes zijn zonder dat er door Acket winst gemaakt wordt, want de kosten zijn enorm. Ga maar eens na wat het kost om Ray Charles met 25 orkestleden over te vliegen. Daarom hebben we ook deze tijd gekozen voor het festival. Je kan wel roepen: Moet dat nou midden in de zomer? Maar het is de enige mogelijkheid. Alle grote jazzmusici zitten in Europa tussen een aantal festivals in. Je mist dus de kosten van een overtocht uit Amerika". Wim van Woerken: „Het kan tóch nog wel uit de hand lopen, want Count Basie bleek z'n programma helemaal veranderd te hebben. Hij zou eerst aansluitend aan een festivals hier komen, maar dat ging niet door. Acket stond dus voor de keus wél of niet Count Basie. Maar kan je zo'n festival afdraaien zonder zijn orkest? Dus betaalt Acket 25.000 gulden extra aan tic kets. Acket doet er alles aan om het publiek waar voor zijn geld te geven. Milt Jackson en z'n kwartet zijn afgevallen. Nu kan je denken, zoiets is niet eens zo belangrijk op het immense aantal musici dat er komt. Maar nee, Acket engageerde voor hem in de plaats maar liefst, drie orkesten, Horace Silver, Joe Albany plus het nieuwe kwintet van Wim Overgaauw". Totale muziek Het duo Buma-Woerkens loopt over van bewon dering voor Acket en zijn initiatief. Wybe Buma hoopt dat het festival nog eens een extra impuls zal geven aan het jazz-leven in Nederland, dat toch al gezonder is dan ooit tevoren. Wim van Woerkens legt nog eens de nadruk op de „totale muziek" die er te horen is, dat wil zeggen van conventionele jazz tot free-jazz, van ongecompli ceerd blazende Dixielanders tot een Cecil Taylor die de meest fantastische patronen over z'n Wybe Buma en Wim van Woerkens in de tuin van Acket/Mojo met het affiche voor de eerst tien uur van de jazz-driedaagse die North Sea Jazz Festival heet. pendeldienst met de luchthaven Schiphol waar voortdurend musici aankomen en weer vertrek ken. De gastvrouwen en gastheren zijn gerecru- teerd uit jazzliefhebbers, die ook nog een beetje gevoel voor artiesten hebben. Inmiddels is het Acket, Van Woerkens en Buma duidelijk geworden dat ook de gemeente Den Haag uiterst blij is met het particuliere initiatief van Paul Acket. Een garantiesubsidie of andere steun zat er dit jaar nog niet in. Acket moest eerst maar bewijzen dat het kón, terwijl hij ook pas heel laat de definitieve lijst van artiesten had kunnen voorleggen. Volgend jaar zal er ongetwijfeld verder over gepraat worden door de gemeente en Acket. Want de Haagse organi sator wil in elk geval een traditie van zijn North Sea Jazz Festival maken. Jazzliefhebbers gelieve er met hun vakantie van volgend jaar alvast rekening mee te houden. BERT JANSMA vleugel uit laat zwermen. Van Woerkens: „M'n eigenlijke ideaal zou trouwens zijn als je zover kon komen jazz en klassiek op zo'n festival naast elkaar te spelen. Maar dit is al heel veel". De VW heeft in verband met de grote publici teit die in Duitsland, België en Engeland voor het North Sea Jazz Festival is gemaakt, zelfs speciale arrangementen bedacht waardoor voor één prijs zowel concert - als hotelplaatsen gere serveerd konden en kunnen worden. Het zal trouwens de vraag worden of de echte jazzfan z'n bed wel zal zien tijdens de Haagse Jazz-drie- daagse. Om zes uur 's avonds begint het al, of eigenlijk nóg eerder met een warming-up voor de deur van het Congresgebouw door „streetpa- raders", en de laatste tonen moeten klinken om vier uur in de ochtend. Er zijn door het bureau Acket/Mojo een veertig man ingeschakeld om het ingewikkelde schema van de talloze optre dens soepel te laten verlopen. Er is een speciale (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME In Calabrië in het toeristisch drukbezochte gebied in het uiterste puntje van de Italiaanse laars - zijn de eerste zes maanden van dit jaar al meer dan 60 maffia-doden ge vallen. Een zware balans, waar bij nog niet eens geteld zijn de vele vecht- en schietpartijen, de tientallen gewonden en de gifti ge pesterijtjes tussen families die elkaar de macht betwisten in dorpen en regio's. „De Calabrese maffia" is een nieuw begrip geworden in Italië maar geen nieuw fenomeen, om dat het opvallend veel lijkt op een herhaling van de mafia-his- torie in Sicilië, waar de misdaad inmiddels geperfectioneerd is tot een groot-industrie, terwijl in Calabrië wat losse handwerk slieden elkaar in de haren zit ten. Het „voordeel" van de Siciliaan- se, de originele maffia is, dat de zaken aan tafel worden uitge praat en niet langer schietend op pleintjes en straten, op ezel spaadjes in het gebergte en in hinderlagen op afgelegen we gen. Op Sicilië vallen minder doden dan in Calabrië, waar talloze families elkaar bestrij den zoals 50 jaar geleden op Sicilië nog gebeurde: oog om oog, tand om tand, en niemand weet ooit iets. Angst en omerta, zoals de traditionele z\yijgplicht van de streekbewoners wordt genoemd, beheersen die primi tieve machtsstrijd. Calabrië is van oorsprong geen maffioos gebied. Het is altijd een arme streek geweest waar de mensen niet verder keken dan hun eigen huis en akkertje in hun eigen dorp. Terwijl de televisie hen verbonden heeft met alle werelddelen en zelfs de maan, bleef het dorp aan de andere kant van de heuvel vreemd en onbekend gebied. Terwijl de welvaart in Noord- Italië toenam, groeide de armoe in het zuiden. De bevolking nam snel af, omdat uitgerekend het hete Calabrië de meeste emi granten opleverde: mensen die door werkloosheid en honger gedreven hun geluk elders zoch ten. De regering in Rome heeft er iets, misschien zelfs wel veel aan willen doen. Calabrië werd min of meer tot nationaal nood- gebied verklaard. Er zijn miljar den lires ingepompt, er werden wegen en spoorwegverbindin gen aangelegd, er werd indus trie opgericht en er werd alle steun gegeven aan de instellin gen die het gebied toeristisch wilden ontwikkelen. Maar van dat geld is veel aan alle mogelij ke privé-strijkstokken blijven hangen. Bovendien zijn er honderd Cala- brië's, zo wordt in de streek zelf gezegd. Er is geen eenheid, alles en iedereen is verschillend. Juist die grote verscheidenheid en on derlinge rivaliteit speelde de Si- ciliaanse hpgeschoolmaffia in de kaart toen zij 15 jaar geleden de Calabrese kust als werkter rein uitkoos. Eerst sigaretten. Later diamanten en drugs en eigenlijk alle andere winstge vende smokkel werden voortaan ook via Calabrië verwerkt. De dorpsvechtersbazen in Calabrië ontdekten een nieuwe markt. Dat wil zeggen vooral de bewo ners van de streek rond Reggio di Calabrio en het daarachter liggende woeste Aspromonte-ge- bergte. Terwijl in de andere de len van Calabrië vrijwel alles bij het oude bleef, ontwikkelde zich in het uiterste zuiden de machtsstrijd die werd uitge vochten met de klassieke maf fia-methoden: hinderlagen, au to's die „per ongeluk" diepe ra vijnen inreden en moordpartij en met de beruchte „lupara", een bijna antiek soort pistool. Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Na Fokker-VWF cal binnenkort ook Daf-trucks jen order afsluiten met General Dynamics voor de vervaardi ging van onderdelen voor de F-16-gevechtsvliegtuigen. Het lal dan gaan om de produktie iran 480 onderstellen voor deze itraaljagers. )p voorwaarde van een bepaald iantal compensatie-orders heb ben de regeringen van Neder land, België, Noorwegen en De nemarken besloten de nieuwe toestellen voor hun luchtmacht bij General Dynamics aan te schaffen. Het contract dat Fok ker gisteren sloot in het Haagse Congresgebouw was de eerste in deze serie compensatie-or ders. Daf-trucks zal voor wat Nederland betreft de tweede zijn. Alle contracten zullen rond oktober van dit jaar afgesloten zijn, zo luiden de verwachtin gen. Op dat moment kan ook de definitieve bestelling van de F-16 voor de vier landen offi cieel worden gedaan. Wat betreft het contract met Daf: hierover bestaat al sinds 10 mei overeenstemming tussen General Dynamics en Daf- trucks. Ook minister Lubbers van Economische Zaken heeft er zijn fiat aan gegeven. Het wachten is alleen nog op de formele goedkeuring van de Amerikaanse regering. Met na me enkele financiële aspecten moeten nog worden afgerond. Het contract dat Fokker-VWF gisteren met General Dynamics sloot, omhelst een order van 600' miljoen gulden. De heren Schei deman en Grobbe, die hun handtekening zetten namens General Dynamics en Fokker- VWF zeiden na afloop zeer ver heugd te zijn over het resultaat. Fokker heeft zich belast met het vervaardigen van de rompmid denstukken en de bewegende delen van de vleugels voor de F-16. Het contract is gebaseerd op de productie van duizend toestellen. Maar gezien de voor stellen die General Dynamics heeft gedaan aan ondermeer Is raël, Australië, Canada, Japan, Griekenland, Turkije, Iran en Korea zou het uiteindelijk te bouwen aantal gevechtsvliegtui gen van het type F-16 wel eens kunnen oplopen tot twee- drie duizend, aldus de verwachtin gen van de heer Scheideman. De eerste onderdelen zullen in mei 1978 door Fokker worden afgeleverd. Het eerste afgewerk te vliegtuig zal in juni 1979 ge reed zijn. ROME (DPA) De christendemocraat Giulio Andreotti is gisteren belast met de taak een nieuw Italiaans kabinet te formeren. Andreotti is tweemaal minister-president geweest. Hij staat bekend om zijn tact en wordt door zijn partijgenoten een van de weinigen genoemd die de formatie tot stand zouden kunnen brengen. Hem wacht een moeilijke taak. De communistische partij eist, gesteund door de socialisten een regering op brede basis, waarin ook communisten zitting hebben. De christen-democraten wijzen zo'n regering beslist af, maar verkeren na de verkiezingen niet in de positie dat zij alleen een meerderheids regering zouden kunnen vormen. Francesco de Martino, leider van de socialisten is gisteren echter met het hele bestuur afgetreden. Het is nu niet uitgesloten dat de houding van de socialisten soepeler wordt. Tot nu toe waren zij tegen een coalitie met de christen-democraten, als niet ook de communisten zitting in de nieuwe regering zouden krijgen. Nieuw kabinet in Jordanië AMMAN (UPI) Koning Hoes sein van Jordanië heeft giste ren het ontslag van premier Zeid Rifai aanvaard en enkele uren later een nieuwe regering onder de vroegere minister van onderwijs Nadar Badran goed gekeurd. Evenals zijn voorganger is Ba dran nu minister van buiten landse zaken en defensie. De 40-jarige premier geldt als poli tiek gematigd. Het nieuwe kabinet telt 14 leden van wie twee afkomstig zijn van de oostelijke oever van de Jor- daan en vier van de door Israël bezette westelijke oever. Vier zijn nog niet eerder minister geweest. De afgetreden Rifai is drie jaar achtereen premier geweest en gaf als reden voor zijn ontsla gaanvrage op dat hij rust nodig had. 'TRECHT (ANP) De Bedrijfsvereniging voor Detailhandel en imbachten (Detam) zal haar premies voor de ziekengeldverzeke- ing en de wachtgeldverzekering in 1977 handhaven op het peil an 1976. Dit betekent dat de 410.000 verzekerden en de 65.000 angesloten werkgevers in de onder de Detam ressorterende edrijfstakken per 1 januari 1977 procentueel niet meer gaan etalen dan nu. jet Detam-bestuur heeft zijn besluit gebaseerd op de voor 1977 praamde kosten, de uitkomsten over 1975 en de verwachte uitkom- len over 1976. 'at de ziekengeldpremie niet omhoog hoeft is onder mqer te pnken aan het feit dat het ziekterisico in 1975 aanzienlijk minder gestegen dan in de jaren daarvoor. In 1975 kreeg de Detam »im 516.000 ziekmeldingen binnen, 0,6 procent meer dan in 1974,. ""wijl de stijging in 1974 rond 9,5 procent en in 1973 bijna twaalf tocent bedroeg ten opzichte van het voorgaande jaar. oor de wachtgeldverzekering gold dit jaar een premie van 0,8 rocent en die zal naar wordt verwacht ook in 1977 toereikend pn. De werkloosheid in de betrokken bedrijfstakken nam welis- aar ook in 1975 verder toe, maar de stijging bedroeg „slechts" >s procent tegen een stijging van 14 procent in 1974. De Detam' oemt het los van de omvang en de groei van de werkloosheid [n ernstig verschijnsel, dat nu al enkele jaren bijna de helft van ft aantal werkloze verzekerden jonger is dan 25 jaar. Srofe beurt voor beelden „zich oprichtende vrouw" zit dringend verlegen om een nieuw voetstuk ter wijl een „paard met ruiter" sukkelt met een lozittende staart. Verder moeten er „drie vrouwen" nodig worden gewassen, terwijl ook de ab stracte kunstwerken „ruimtelijke orde ning"- en „vlucht" dringend gereinigd moeten worden. Ten slotte heeft een .zit tende vrouw" haar langste tijd in een park gezeten, want ze wordt al geruime tijd aan het oog onttrok ken door overwoeke rend groen. Zij gaat binnenkort naar een wat opvallender TRECHT (ANP) jet Utrechtse ge meentelijk beelden- estand krijgt een rote beurt. Van de 12 beelden langs de penbare weg zijn er hard aan een op- napbeurt toe, aldus Ipenbare Werken. o heeft een „jongen |et hond" een nieu- neus nodig. Een Fest-Berlijn krijgt betere gevangenis ERLIJN (DPA) Het Westberlijnse stadsbestuur heeft gisteren is consequentie van de ontsnapping dezer dagen van vier vrou- *n, die van terreurdaden werden verdacht, besloten tot de bouw bi een nieuwe gevangenis. De nieuwe penitentiaire inrichting d 30 tot 40 miljoen mark gaan kosten en 250 gedetineerden 'Oeten kunnen herbergen. a de spectaculaire ontsnapping in de nacht van zes op zeven ili uit de vroegere kazerne was de wethouder van justitie Hermann xfort al afgetreden. De directeur van de gevangenis is met verlof ïzonden. Ondanks koortsachtige speuracties en 550 tips, is nog ;en spoor van de voortvluchtigen gevonden. Dubois (Wyoming, U.S.A.) „Was ik hier honderd jaar geleden maar geweest", mompelde de zwart- gelokte Marianne uit Amsterdam toen ze drie dagen geleden door een van Amerika's spookste den restanten van een even ellendige als opwindende gouddelversperiode fietste. „Toen", mijmerde Marianne, „moet hier de echte goudkoorts geheerst hebben en niet de valse sfeer die hedendaagse Amerikaanse „geldmakers" nu 'proberen te scheppen". Marianne heeft het bij het rechte eind, want in de meeste spooksteden die we hier aantreffen, heeft de commercie meedo genloos toegeslagen en vrijwel niets overgelaten van het verleden. „Geldmaken" is nog altijd levensdoel nummer één in deze nieuwe wereld, waar alles net even groter, net even beter moet zijn dan elders op onze aardbol. De Yankee zal het niet gauw toegeven, maar hij is er wat trots op dat zijn caravan en het zijn al zulke grote hier nog juist even luxueuzer is dan die van zijn buurman, twee huizen verderop. Ondanks die materiële welvaart, of misschien wel juist daardoor, kent menige Amerikaan nog wel degelijk zijn angsten. Ik herinner me Tom, die me nauwelijks een uur geleden bezorgd bij de arm nam en vertelde over de „gevaren" die ons morgen te wachten staan. Morgen, op de 28ste dag van onze fietstocht, dwars door de Verenigde Staten van Amerika, zullen we Fort Washakie aandoen, een 300 inwoners tellend Indianen-reservaat. „Kijk alsjeblieft uit en rij er niet alléén doorheen, want die roodhuiden hebben het op jullie voorzien", wist Tom me te vertellen. Hij maakt zelfs gewag van een „nieuw Wounded Knee". Terwijl de ene zonnige dag hier de andere ver dringt, peddelen 13 fietsers u weet het nog, 8 Amerikanen en 5 Nederlanders onverdroten voort in de richting van hun eindpunt; de stad Yorktown aan de Atlantische Oceaan waar we over 54 dagen hopen aan te komen. Precies een derde deel van onze fietstocht zit er nu op: bijna 1400 mijl, ofwel 2300 kilometer. We schrijven vandaag 7 juli en we bevinden ons in het hart van de Rocky Mountains, bijna 2500 meter boven zeeniveau. Een slopende dag ligt achter ons: ruim 105 kilometer met daarin verwe ven een klim van 35 kilometer (5 tot 7 procent) die ons naar de op een na hoogste top van de Rocky Mountains voerde; de 3200 meter hoge Togwotee pass. Over een kleine twee weken berei ken we de allerhoogste top, de Hoosier Pass, die zijn kruin 4000 meter boven de aardbodem uit steekt. Maar hoe vreemd het ook mag klinken, de bergen zijn niet eens meer onze voornaamste „vijand". Vier weken van bijna voortdurend stijgen heeft- van de meesten van ons redelijk sterke klimgeiten gemaakt die niet meer opzien tegen een col van twee- of drieduizend meter. Dat wil niet zeggen dat alles nu van een leien dak gaat, oh nee, want als de ene „tegenstander" bedwongen is, dan doemt er wel weer een andere op. Bijvoorbeeld die genadeloze hitte met temperaturen die de 35 graden te boven gaan. Of denk eens aan de muskieten. Hun aantal bereikte zijn hoogtepunt in het nederige plaatsje Wisdom dat zichzelf parman tig de „muskieten-hoofdstad van de wereld" laat noemen. „Als je daar een keer in je handen klapt, sla je er meteen tien dood", snoefde een weldoor voede Amerikaan vlak voordat we de dorpsgrens overschreden. Zijn voorstelling van zaken was overdreven, maar plezierig was ons verblijf in die insekten-poel allerminst. Een heel ander insect.de bergkever, vernietigde op zeven fietsdagen van hier, in een langdurig vraat zuchtige bui 57 miljoen bomen. De nieuwe aan plant komt al voorzichtig omhoog, maar het lang zaam wegrottende hout van de 57 miljoen sparren ligt uitgeteld tegen de Amerikaanse vlakte. Wat een contrast, die omvergevreten bomen met hun soortgenoten die bij duizenden omhoogsteken uit de Medicine-rivier. Ook die bomen zijn al lang afgestorven en ook hun lot staat vast, want binnen enkele jaren zullen ze allemaal door het snelstro- mende water van die Medicine-rivier verzwolgen zijn. Maar hun geschiedenis is compleet anders. Zeventien jaar geleden scheurde de aarde daar uiteen tijdens een van de zwaarste aardbevingen die Amerika ooit trof. Metershoge keien stortten zich omlaag met een snelheid als van een racewa gen. Er vormde zich niet alleen een nieuw stuk rivier, waar nu de bomen uit omhoog steken. Maar er vormde zich ook een nieuwe heuvel, pal boven op een kampeerplaats. Negentien kampeerders werden onder een metershoge aardlaag bedolven en levend begraven. Hun namen staan gegrift in een 6 meter hoge kei, bovenop de heuvel die nu jaarlijks door 50.000 mensen wordt bezocht. De Amerikanen metselden op de plaats van de ramp een statig gebouw waarin ze de gevolgen van de aardschok middels foto's uitbeelden. Een seismograaf registreert er de bewegingen van de bodem. De laatste trilling werd gesignaleerd op 6 juni 1976, gelukkig een lichte. Stevig doorfietsend u herinnert zich dat we elke dag zo'n 100 kilometer overbruggen hebben we inmiddels ook al Amerika's nationale trots, het 100 kilometer lange Yellowstone Park, achter ons gela ten. Beren, ze moeten er in veelvouden zijn, heb ben we er niet gezien. Vreemd, als je weet dat tot zes jaar geleden elk seizoen 25 beren gedood 'werden door menselijke tussenkomst en dat bo vendien tot 1969 zo'n 50 toeristen per jaar een nauwelijks aantrekkelijke omhelzing met zo'n bruine beer moesten gedogen. Maar toen vonden de parkwachters het dan ook mooi genoeg. De confrontatie beer mens op de door het park leidende autoweg werd te gevaarlijk. Dus werd de grommende berenfamilie teruggedrongen in de groenbruine bossen waar zij haar natuurlijk leef milieu heeft. Een moeilijke taak was dat niet, want slechts 4 procent van het Yellowstone Park is ooit door mensenhanden beroerd. Maar waar die men senhanden bezig zijn geweest, is dat dan ook meteen goed gebeurd. Old Faithfull, bijvoorbeeld, stootte tot 85 jaar geleden in alle eenzaamheid elk uur 25.000 kokende liters water vanuit het binnen ste van de aarde naar buiten. Toen werd de warme geiser ontdekt door de mens en in een ommezien was van Old Faithfull (de „ouwe getrouwe") een toeristische attractie van de ergste soort gemaakt. Terwijl de avond hier langzaam over het 898 inwoners tellende DuLois valt, kruipen de leden van onze dertien man tellende fietsgroep in hun slaapzakken. Het is amper negen uur, maar om half vijf zal de wekker ons tot de orde roepen. Om zes uur willen we in het zadel, om de 120 kilometer achter ons te hebben vóórdat de ergste hitte losbreekt en voordat de muskieten hun eeu wige jacht op menselijk bloed beginnen. Oh ja, en dan nog die „gevaarlijke" Indianen die ons morgen op zullen wachten. Twee Nederlanders uit onze groep hebben hun voorzorgsmaatregelen genomen: ze steken zich morgenochtend in een felrood T-shirt, waarop het grote letters „Holland" geschreven staat. Zo'n vriendelijke naam van een zo vredelievend land, geen Indiaan zal hen kwaad doen, geloven ze. Niko Hoffer

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7