Oud Ade voelt zich gekweld door overlast noodslachterij Succes voor B. Vriesekoop Kortweg GEMEENTE: BEDRIJF MOET SLUITEN Te weinig ruimte voor activiteiten Fraude met Brits vlees J Weer brand in voormalige kerk Oude Wetering 55 jaar getrouwd KATWIJK De belangrijkste trekpleister op de toeristen- markt, die morgen al weer voor de vijfde maal dit seizoen wordt gehouden, zijn oude am bachten. Het programma wordt verzorgd door de Ver eniging van Oude ambachten uit Haaksbergen. Er zijn een koperslager, een spinster, een houtdraaier, een pottenbakster en een gutswerker aan het werk te zién. Ook op 12 augus tus zullen de oude ambacht slieden op de Katwijkse toeris- tenmarkt zijn. WASSENAAR Voor jon gens en meisjes van zes tot en met twaalf jaar is weer een aantal zomervakantiespelen georganiseerd. Op 21 juli is ei een groot waterfestijn in het sportfondsenbad, op 22 juLi wordt een filmvoorstelling ge geven in het Astra-theater. Op 23 juli staat een speurtocht door Meijendell op het pro gramma, terwijl op 26 juli een grote ruilbeurs in de sporthal wordt georganiseerd. Van 27 tot en met 30 juli is in de sporthal een „Kreade". Dan kan de jeugd op allerlei ma nieren creatief bezig zijn. He vakantieprogramma wordt o'i 2 augustus besloten met een bezoek aan het Dierenpa.-k Wassenaar. Deelnemerskaar ten voor de verschillende acti viteiten zijn te krijgen op: Langstraat 25 en Stadhouders plein 16. Het secretariaat van het/"organiserend comité is ge vestigd bij mevrouw E. van Katwijk. John de Wittstraat 16. tel 16022. WASSENAAR De openbare telefooncel aan de Dr. Mans- veltkade. bij de ingang van het Blauw Zwart-terrein en de sporthal, wordt verwijderd. Volgens de PTT wordt zelden van de cel gebruik gemaakt. Verdere exploitatie is dan ook niet verantwoord, aldus de PTT. ZOETERWOUDE - De be langstelling voor de 25e Rij- wielsterrit die vorige maand werd gehouden bleek zo groot dat niet voldoende herinne ringsmedailles aanwezig wa ren. De nazending is inmiddels gearriveerd. Zij die nog geen medaille hebben ontvangen kunnen deze afhellen op het adres Watertje 19. SASSENHEIM - Wilma van Leeuwen uit Sassenheim won gisteren de bloemschikwed strijd die in het kader van vakantieactiviteiten werd ge houden bij het Velthuys in Sassenheim in samenwerking met bloemenmagazijn „Coro na". Vierendertig jongens en meisjes namen aan de compe titie deel. Als tweede en derde eindigden Kitty van Rijn uit Sassenheim en Karin van de Berg uit Voorhout. Volgende week dinsdagmiddag wordt de tweede wedstrijd gehouden en dinsdagmiddag 27 juli de laat ste. Ook de tour-avondvierdaagse ging gisteravond van start. De vier avonden durende fiets tochten door Sassenheim en omgeving telden dit jaar 184 deelnemers. Katknuppelen in Stompwijk. Uiteraard ontbreekt bij het oude volkspel tegen woordig de kat in de ton die met knuppels wordt stukgeslagen. STOMPWIJK Meer jonge ren dan in voorgaande jaren namen gisteren deel aan de jaarlijkse kinderspelen. Dit maal werden de kinderspelen twee dagen voor de kortebaan- draverij gehouden, en niet vrijwel gelijktijdig met de van middag gelopen ponyraces, hetgeen de deelname gunstig heeft beïnvloed. Gisteravond werd in Stomp wijk de kermis geopend met een mars door het dorp van het fanfarekorps Juliana. Op het feestterrein volgde daarna het inmiddels traditionele Oud hollandse spel „katknuppe len". Voor de donderdag te houden kortebaandraverijen hebben 36 paarden ingeschreven. VOORSCHOTEN De jeugd- vakantiebezighedea voor de Voorschotenaren tot 14 jaar be ginnen maandag 19 juli. Iedere dag is er een bepaalde aktivi- teit en de vakantiebezigheden worden besloten met „Vakan tieland" in en om „De Linde hoeve". Vakantieland duurt een gehele week, waarin ieder kind naar eigen fantasie iets mag maken, zodat er tenslotte een soort dorp ontstaat. Jeugd Voorschoten bouwt vakantiedorp De deelnameprijs voor de ver schillende aktiviteiten is 1.50 per keer en voor „vakantieland" 15 of 3.50 per dag. De jeugdvakantiebezigheden worden geopend met een hen- gelwedstrijd en een brandweer wedstrijd. Vooral de brandweer wedstrijd is tot nu toe een jaar lijkse topper zowel voor deelne mers als kijkers. Dinsdag 20 juli staat op het programma. „Zes kamp" waarvoor de deelnemers hun oudste kleren moeten aan trekken. Woensdag 21 juli en vrijdag 23 juli gaat de jeugd naar de zuivelkeuken in Leid- schendam. Wie niet van koken houdt, kan naar de film in het Greenway-theater. Donderdag 22 juli is er een wandeltocht en voor de jeugd van de wijk Noord-Hofland een filmmiddag Maandag 26 juli is de grote te- (Van een onzer verslaggevers) OUD ADE - Al meer dan tien jaar staat er vooraan op het erf van de noodslachterij Van der Werf in Oud Ade een oude roestige regenton, waarin iedere dag het slachtafval van darmen tot spierpezen in wordt gedeponeerd. Om de dag verschijnt er een wagen van het bedrijf Greko- Schiedam, dat het slachtafval van diverse slachtplaatsen verzamelt om het te vernietigen. De ton wordt nooit schoongemaakt en wordt pas vervangen als hij is doorgeroest. De ton vormt dan ook in de zomer maanden het domein van vliegen. Grote drommen bromvliegen ver dringen zich er om een portie slachtvocht op te zuigen. Ze vormen een ware oud-testamentische plaag voor de omwonenden, met name buurman P. Olyerhoek, die op nau welijks 10 meter van de noodslach terij woont. Al meer dan twee jaar voert de Oud Adenaar een verwoede strijd om iets aan de situatie te veranderen. Noodslachter Van der Werf wil geen enkele concessie doen: „Als het je niet bevalt ga je maar in Wassenaar wonen", voegde hij zijn buurman onlangs toe. De laatste hoop van Olyerhoek is op het gemeentebestuur van Alkemade gevestigd. Een noodslachterij is een plaats waar plotseling gestorven dieren van hun nog consumptieve delen worden ontdaan. De Oud Adese noodslach terij is al jaren in het kleine dorpje gevestigd en ook al jaren veroor zaakt de slachterij overlast. De laat ste jaren zijn de omwonenden dat steeds minder gaan verdragen. Buurman Olyerhoek: „Je kan wel zeggen dat hij hier al zo lang zit en dat je er maar mee moet leren leven, maar we leven tegenwoordig in een andere tijd. Vroeger sliepen de kin deren ook met zijn drieën in bed. dat gebeurt toch ook niet meer. Een noodslachterij kan best zonder over last werken. In Rijpwetering is er ook een (van de heer' Disseldorp) en daar hebben ze er geen last van. Het is voornamelijk onwil van Van der Werf" De eerste brief aan het gemeentebe stuur, die de vroeger Oud Adese aannemer twee jaar geleden scheef had weinig effect. Bij de brief waren een aantal foto's gevoegd van com plete kadavers, die op enkele meters van de openbare weg lagen. De ge meente zou Van der Werf naar aan leiding van deze brief hebben ge waarschuwd en een klein jaar lang werden er geen kadavers meer rond de ton aangetroffen. Vorig jaar kwa men de oude gewoonten van de zo veel ergenis gevende noodslachterij weer boven; opnieuw werden de ka davers van koeien, kalveren en gei ten rond de afvalton gelegd. Toen was de maat voor de heer Olyerhoek vol. Twee maanden geleden schreef hij het college van B en W wederom een brief. Daarop werden de kadavers achter een groene schutting op het erf van de noodslachterij geworpen, onttrok ken aan het zicht. De stank daaren tegen verspreidde zich nog wel. De bewoners van de zogenaamde Oos tenrijkse woningen aan de Kolk in Oud Ade weten bij ongunstige wind precies of er weer een slachtvrachtje is gebracht. De stand is zo gebruike lijk, dat de bewoners er bijna aan wennen. Vreemden valt de ongewo ne geur echter direct op, zoals b.v. Olyerhoeks schoonzoon uit Delft. „Goh, wat stinkt het hier, zei hij tegen me", vertelt de rondborstige Oud Adenaar. „Maar ik rook niets. „Pa", zei mijn schoonzoon daarop, „het stinkt hier nog erger dan de lijmfabrieken.Het is afschuwelijk". GEMEENTELIJKE STAPPEN i de omwonenden zijn germg. Ze willen niet praten over de mestkar, van Van der Werf, die veer tien dagen de omgeving van een extra onaangename geur voorziet. Ze willen ook niet praten ,over het vee, dat achter de noodslachterij een schamel bestaan zou leiden („Anders lijkt het alsof we de man te pakken willen nemen en dat is echt onze bedoeling niet"). De overlast van het slachtafval moet alleen worden ver minderd. Deze week heeft de noodslachter een brief van het gemeentebestuur ont vangen, waarin hem werd aange zegd, dat hij zijn bedrijf moet slui ten. Dat gebeurt op grond van het feit, dat Van der Werf geen hinder wetsvergunning heeft aangevraagd, hoewel hij daartoe in de gelegenheid is gesteld. Volgens een gemeentelijke woordvoerder heeft de heer Van der Werf meer dan een jaar die gelegen heid gehad en werd het nu tijd om effectief op te treden. De hëer Van der Werf liet via zijn zuster ondanks telefonische verzoe ken weten geen commentaar te wil len geven. Zijn zus: „U hoeft echt niet meer te bellen". Een vriend van Van der Werf liet weten, dat deze zijn zaak niet zal sluiten: „Het is toch belachelijk, dat iemand die al zo lang in Oude Ade zit, nu zijn bedrijf moet sluiten. Er is niet eens contact geweest met de keuringsdienst in Leiden". LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 JULI 19) b o WASSENAARSE VERENIGINGEN IN STUDlf WASSENAAR De accommodaties voor de „bovenwijkse act teiten" van de verenigingen in Wassenaar zijn ontoereikend. I is de conclusie van een in februari ingestelde commissie „Acci modatiebeleid" die als taak kreeg het gemeentebestuur te adv ren over het beleid dat gevoerd zou moeten worden ten aaiu PT van de sociaal-culturele accommodaties in de gemeente. De commissie constateert ver der dat er wijkvoorzieningen voorhanden zijn, maar dat de normale activiteiten van het ver enigingsleven gedeeltelijk plaatsvinden in ruimten die daarvoor niet geschikt zijn en dat er soms zelfs naar de omlig gende gemeenten moet worden uitgeweken. Het is echter niet zo, dat men in de eerste plaats moet denken aan uitgebreide nieuwbouw. Eerder moet gestreefd worden naar verbouwing, uitbreiding en modernisering van de bestaande accommodaties, die reeds een „bovenwijkse" functie vervul len. De commissie heeft daarbij vooral het Jeroenhuis in de Kerkstraat en het Dorpscen trum in de Schoolstraat op het oog. In deze gebouwen vinden al veel „bovenwijkse" activiteiten plaats en beide gebouwen vol doen m zekere mate aan eisen, die men aan een „m centrale" ontmoetingsrui |L mag stellen. In haar rapj somt de commissie een aai fi factoren op waarmee bij de 1 ze tussen Jeroenhuis en Do M centrum rekening gehou moet worden. De conclusies PI de commissie zijn in zekere pi uitgangspunten voor een komstig beleid. Het stuk dat de voorlopige <i clusies van de commissie be is voorgelegd aan de commij Onderwijs van de gemeenterj en verder ook toegezonden i een groot aantal verenigini en instellingen in Wassen} met het verzoek commentaa) leveren. Het stuk gaat verge} i van een nota, die vorig jl augustus over de sociaal-cui rele accommodaties in Wai naar is gepubliceerd. J kenwedstrijd, ditmaal met in het Cultureel Centrum maar in de Vlietzaal. Dmsdag 27 juli wordt in het Instruktiebad een waterfietswedstrijd gehouden. Tevens is die dag de „Dierens- how." Kinderen mogen met hun huisdieren dingen naar prijzen. Verder zijn er nog autoraces, spelmiddagen, wielcrossen, par kloop en tenslotte komt dan de grote vakantieweek en daarna beginnen de scholen weer. De ton tegen de zijgevel op enkele meters van de openbare weg De vleesvervoerwagen voor de noodslachterij HAZERSWOUDE Bettine Vriesekoop, het 14-jarige tafeltenij j. lent van de Hazerswoudse vereniging Avanti, heeft tijdens Europese Jeugdkampioenschappen het eerste succes geboekt, men met Addie Snijders van Tanaka uit het Brabantse Etten-L< Bettine en Addie versloegen het thuis spelende Oostenrijk w| fe de titelstrijd plaats vindt, in Mödling met 3-0. In de kadettencj r gorie :tot en met 14 jaar) is inmiddels de strijd voortgezet i vt wedstrijden tegen onder meer Roemenië en Joegoslavië. Na del denwedstrijden worden in Módling, nabij de stad Wenen, individuele partijen om de Europese titel gespeeld. ALPHEN De politie in Alp hen heeft vannacht om drie uur een bromfietsdief aangehouden. Het was een 17-jarige Rotter dammer die vermoedelijk van huis is weggelopen. De jongeman reeds op de gesto len brommer in Alphen en kwam plotseling een patrouille rende surveillance-auto tegen. Daar schrok luj zo hevig van dat hij onmiddellijk de brom mer keerde en wegreed. De wantrouwig geworden agen ten van de surveillance-auto^ ten toen de achtervolging iiiL jongeman gooide de t>ron1|uiten in het gras van de bernlLnoe verschool zich daar; tevergf want even later werd hij j" de agenten ontdekt en mCm'èe kend. jèhuis jantfe OUDE WETERING Snel in grijpen van de Alkemadese brandweer heeft gisteravond voorkomen, dat het bouwvallige gebouw van de voormalige rk. kerk ui Oude Wetering afbrand de. Toen de brandmelding om half zes gistermiddag binne- kwam waren de vlammen al uit het dak van de naast de kerk gelegen pastorie te zien. Met een hoge en een lage drukspuit was de brandweer de brand in een uur meester. Het was al de tweede keer dat de Alkemajlgjjj. brandweer vanwege brandv^ het vervallen gebouw moeslj^ rukken. hikst, Men vermoedt dat ook mjQ dit keer de brand is aang«fe w, LONDEN (Reuter) Havenau toriteiten van Dover en New Haven hebben verklaard dat Franse en Westduitse vleeshan delaren op grote schaal fraude plegen door kwalitatief slech ter vlees naar Groot-Brittannie te exporteren om op die manier in aanmerking te komen voor subsidies die ze in eigen zak steken. Het gaat dan nog eens om vlees dat oorspronkelijk afkomstig is uit Groot-Brittannië zelf. De gang van zaken is als Brits rundvlees wordt voerd naar Frankrijk Duitsland waar dan stukken weggesneden zoals staart, bief- en ken. Het vlees kwaliteit wordt onmic rug naar stuurd. In Frankrijk worden si leend op vlees dat Brittannië wordt en om die vleeshandelaren te doen. Veilingen runsburg. Het echtpaar Van Ginhoven-Van Dijk. dat aan de Saksenhorst 21 in Sassenheim woont, viert van daag zijn 55-jarige huwelijksfeest. De bruidegom (79) is afkomstig uit Zoelmond bij het Gelderse Buren. Zij leerden elkaar kennen tijdens de mobilisatie. De heer Van Ginho- ven was toen als militair in Utrecht gedetacheerd. Mejuffrouw Van Dijk had in dezelfde plaats een dag- en nachtdienstje. Toen haar verloofde in 1918 weer naar zijn geboorte plaats terugkeerde, aarzelde de la tere mevrouw Van Ginhoven niet lang en vertrok ook naar Sassen heim. Zij-werkte tot haar huwelijk in 1921 als dagmeisje bij de toen malige gemeentesecretaris Van Eek. De heer Van Ginhoven heeft tot 1940 in het bloembollenbedrijf van zijn vader gewerkt. Daarna was ij tot zijn pensionering gasfitter bij het gemeentelijk Gas- en Waterbe drijf. Het echtpaar heeft twee zoons, twee dochters en tien klein kinderen. Bromfietsdief ingerekend

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4