NIEUWBOUW RIJNLAND EGINT SEPTEMBER L bierenbescherming adopteert uitgehongerd ex-manegepaard _Gemeente Leiden geeft bouwvergunning lA___ ~~voor kostbaar complex aan Breestraat TIE ,,RED HET LEIDSE PAARD Of De Vriendschap: Culinaire trots -j van Zoeterwoude Het bouwplan van hoogheemraadschap Rijnland aan de Breestraat, rechts de sociëteit Minerva. (Van een onzer verslaggevers) IDEN Het Hoogheemraadschap van Rijnland gaan bouwen aan de Breestraat op het" terrein het voormalige postkantoor. Het college van ■gemeester en wethouders van Leiden heeft vorige ;k de bouwvergunning aan Rijnland verleend, die ir gisteren is binnengekomen. Ir. van Walraven, last met de nieuwbouw van het Hoogheemraad- thap verwachtte gisteren dat in september al met nieuwbouw zal kunnen worden begonnen. De van dit project, waarvoor een totaal bedrag bijna 30 miljoen is uitgetrokken, zal zeker twee beslag nemen, nieuwbouwplannen van het Hoogheemraadschap jrdèn januari 1975 gepubliceerd. Op het terrein van it voormalige postkantoor, dat inmiddels is gesloopt, een drietal los van elkaar staande gebouwen imbel'oeten worc*en opgetrokken die via luchtbruggen op k. ld de eerste, tweede en derde verdieping met elkaar in verbinding zullen worden gebracht. Met het eerste deel, gelegen aan de Breestraat is een bedrag van 19,5 miljoen gemoeid. De Verenigde Vergadering van het Hoogheemraadschap is met dit krediet vorig jaar akkoord gegaan. Het tweede deel van het complex zou pas over enige jaren worden gerealiseerd, zo lag althans een jaar geleden in de bedoeling. De bouwplannen van Rijnland voorzien in het schep pen van een wahdelpassage tussen de Breestraat en de Boommarkt, langs de nieuwe kantoren. De nieuw bouw is vooral bestemd voor de huisvesting van de technische dienst voor het Hoogheemraadschap. Deze heeft de laatste tijd een voortdurende uitbreiding ondergaan in verband met een toevloed van nieuwe taken vooral op het gebied van de waterzuivering. Deze maakten het aannemen van nieuw personeel noodzakelijk en dat heeft voor de nodige ruimtepro blemen gezorgd. De verschillende technische afdelin gen zijn nu over een aantal plaatsen verspreid het geen een efficiënt werken in de weg staat. Daarom is men bij Rijnland bijzonder verheugd met het groene licht voor de nieuwbouw. Volgens ir. Van Walraven is de technische voorbereiding parallel blij ven lopen met de gemeentelijke procedure vooraf gaand aan het verlenen van de bouwvergunning. „De zorg waarmee dergelijke zaken in deze tijd plegen te worden omringd in aanmerking genomen vind ik dat hier in een redelijk vlot tempo gewerkt is", aldus ir. Van Walraven gisteren in een commentaar. Hij verwachtte dat de aannemer die de bouw mag gaan uitvoeren na de bouwvakvakantie zal kürmen worden aangewezen. De officiële aanbesteding van het enor me werk heeft 21 juni al plaatsgehad. ril n een onzer verslaggevers) )EN Dankzij een lof- "ig initiatief van (oud)-be- rsleden van de Leidse afde- van de Nederlandse dieren- herming heeft een ten dode ichreven viervoeter weer ïskansen. Door een snelle van twee bewoners van de se Marislaan kon deze l een verwaarloosd paard onbekende herkomst van acht worden gered. 1 ge jd Hil' dezer paar weken geleden ver en het dier op een vrijdag- lag op het toen al flink orde grasveld van het ittersveld, waar de eigenaar een aantal dieren laat gra- Het paard vas die dag van Leidse abattoir gekocht en door de nieuwe eigenaar ndag naar Utrecht worden voerd voor de slacht. De dag treurend stond hij daar 'achten op zijn laatste uur. zielige beest trok al spoedig Widacht van de heer J. J. lidder, oud-bestuurslid van a ^eidse afdeling van de Ne- gf indse dierenbescherming, b trok zich het lot van het jj 'je ellende nog al aan. Toen lSiet dier wat te eten gaf en emmer water voorzette ver- ,ln dit in een ommezien in l(j itgedroogde en uitgehonger- j laag van het paard. Voor de De Ridder reden genoeg net de nieuwe eigenaar kon- op te nemen en hem te en nog wat te wachten met slachten van het dier. „Ik 'at er nog best wat van het te maken viel", aldus de> De Ridder gisteren, en hij •e meteen met het bijvoeren het paard. Intussen werd de van de Leidse dierenarts Roest, de assistent van dr. fling ingeroepen, die het testte op zijn gezondheid. bereden had. De voorzitster van de Leidse dierenbescherming ziet in dit geval nog maar een voorbeeld van het lot dat vele paarden in maneges tegenwoor dig treft: „Elke gek klimt tegen woordig maar op een paarderug en blijft daar dan veel te lang op zitten met alle gevolgen van dien", merkt zij geërgerd op. De Leidse afdeling heeft zich het lot van dit paard extra aan getrokken, te meer omdat zij ook wel eens af wil van het beeld dat het de dierenbescher ming alleen maar zou gaan om katten en honden. Met het hoofdbestuur en de inspectie is deze kwestie inmiddels opgeno men en zal de herkomst van dit tot voor kort zielig hoopje dier worden nagegaan. Inzameling Het nog naamloze Leidse paard. Naast hem de heer J. J. de Ridder (rechts) en oud-politieman N. J. van der Heijden. dit deskundig oog oordeel- lat het dier Weliswaar zwak i maar nog best te redden zijn. Een betere verzorging Wonderen kunnen doen Intussen was het drama van het Leidse paard doorgedrongen tot andere bestuursleden en oud-be stuursleden van de Leidse die renbescherming. En toen een van de buren van de heer De Ridder de oud-agent van politie N. J. van der Heijden, bereid was gevonden het dier van zijn laatste eigenaar te kopen voor ruim 1000 gulden, besloot de dierenbescherming de handen ineen te slaan en het paard te adopteren. Er kwamen immers nog allerlei problemen: wie zou de verzorging moeten gaan be talen, en waar zou het beest gestald kunnen worden. Dat nu is de taak die de Leidse dieren bescherming zich gesteld heeft en waarvan zij hoopt dat deze door de bevolking financieel zal worden gesteund. Gisteren startte de voorzitster van de Leidse afdeling van de dierenbescherming, Ten Hooven, een actie voor de redding van dit paard, door de betrokken inmiddels „het Leidse paard" gedoopt. Daarbij vertelde zij, dat het hier vermoedelijk gaat om een slecht behandeld manegepaard, waar veel te veel op gereden is. Toen het paard voor het eerst op het Schuttersveld verscheen zat zijn rug helemaal onder de wonden: het was duidelijk dat men het dier veel te vaak en te lang Wil het dier ook daadwerkelijk een nieuw en beter leven krij gen dan kan dat alleen maar met de steun van particulieren „Want van de gemeente Leiden krijgen we nog steeds geen cent, ondanks al onze verzoeken om subsidie", aldus mevrouw Ten Hooven. Zij en haar mede-paar- deliefhebbers willen van het dier een echt paradepaard van de dierenbescherming Leiden maken en men denkt nu al aan een bepaalde rol voor het dier in de eerste dagen van oktober, als zowel Leidens ontzet met zijn festiviteiten, als werelddie rendag met elkaar samenvallen. Om de verzorging van het dier te bekostigen is er echter me teen geld nodig en daarom startte de dierenbescherming gisteren de actie „Red het Leidse paard". Allen die dit initiatief daadwerkelijk willen steunen kunnen een bijdrage storten op Amro Bankreke- ningnr. 45 11 25 673, ten name van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, af deling Leiden, of op postreke ning 64739 in beide gevallen onder vermelding van „actie Het Leidse Paard". ZOETERWOUDE Je zou het er misschien niet zoeken, maar ook het dorp van Zoe terwoude is een restaurant rijk. Net buiten de grenzen met Leiden ligt even na "net viaduct over rijksweg 4 de Miening, de „ontsluitings- weg" van het dorp en daar in een flauwe bocht ligt De Vriendschap. Het pand staat er al sinds 1699, maar zo lang zwaait gastheer Leo van der Helm er natuurlijk nog niet de scepter. Hij doet dat nu zo'n 11 jaar. Toen kocht hij een oud en verlopen café met het plan dat om te toveren tot een goed restaurent. Alleen, een kok was er nog niet: „Mijn man kocht De Vriendschap maar er was niemand die in de keuken kon staan, hij wil- ■de het zelf niet dus moest ik wel", zegt Mien van der Helm. Ze volgde een paar cursussen, haalde de diplo ma's en begon haar loopbaan achter het fornuis. Met 11 jaar ervaring is ze inmiddels een echte „self-ma- de woman". Ze draagt dage lijks zorg voor de 14 gerech ten die de spijskaart van de Vriendschap telt. Sinds een half jaar hebben de Van der Helm's zich gespecialiseerd in bistro-gerechten. „Omdat we tegenwoordig meer en meer aan de lijn denken. Ge grild vlees is in. Bovendien hadden we de grootste moei te om de café-ruimte renda bel te maken", licht de eige naar toe. Nu gaat dagelijks de bar om 16.00 uur dicht en kan men er hooguit nog een aperitief gebruiken. Op dat moment trekt Mien haar wit te schort aan en verdwijnt in de keuken van De Vriend schap, waar zij tot zo lang er 's avonds gasten zijn en ko men, voor de warme maaltij den zorgt. De prijs ervan varieert tus sen 13 gulden voor een „Pou- let en casserol garni" tot 25 gulden voor. de gebakken tong met garnituür. Daartus sen is de keuze uit biefstuk, en natuurlijk de Chateau Briand. Twee personen kun nen hiervan voor 35 gulden smullen. De Vriendschap houdt ook rekening met (kleine) kinderen. In het res taurant staat een antiek, maar nog degelijk kinder stoeltje en op de spijskaart Eet smakelijk Nlisschien overkomt het u ook wel eens: je hebt best zin om een keertje uit eten te gaan, maar je kunt eigenlijk geen keus maken uit het aan bod van restaurants en bistro's in en rond Leiden. Soms omdat je niet weet wat er achter de gevel van de betreffende hore cagelegenheid schuil gaat: wat kan je er eten, hoe duuiis het er, wat voor publiek komt er: noem maar op. Vandaar deze ru briek: „Etenswaar- dighedenVerslag gevers van de Leidse Courant gaan op pad u een kijkje schillende eetgelegen- heden in stad en streek. Om u bij uw keuze èen beetje te helpen. prijken kindermenu's van 3 tot 9 gulden. Wijn is er uite raard ook en alleszins betaal baar (13 tot 17 gulden). Zes dagen per week (zater dag is De Vriendschap dicht) kan men er terecht, 's Mor gens om half negen is er al personeel aanwezig om zich voor te bereiden op het eer ste hoogtepunt: de lunch. Tussen twaalf en twee zijn alle 50-60 zitplaatsen die het restaurant na maar liefst vijf ingrijpende verbouwingen telt, doorgaans bezet door handelslieden. Vertegen woordigers maken hun af spraken nog wel eens in De Vriendschap en ook leiding evende functionarissen uit diverse bedrijven in en om Leiden vertoeven vaak in Zoeterwoudes culinaire trots. „Kokkin" Mien vertelt dat er onder hen zijn die al meer dan twee jaar vrijwel elke middag De Vriendschap aan doen om voor de inwendige mens te zorgen. Dan wordt het even rustig aan de Miening, maar, zoals gezegd, om vier uur ver dwijnt Mien al weer naar de keuken. De laatste warme dagèn duurde haar middag pauze wat langer, want met de hitte kwamen de gasten aanmerkelijk later. „Ze kwa men in elk geval wel en dat viel me met dat warme weer wel mee", merkt Leo van der Helm tussen het haastig be dienen van de talrijke klan ten op. Hij heeft zelf de nodige erva ring opgedaan in het Stomp- wijkse Blesse Paard, waar hij als geboren Stompwijker als kelner begon. Via Voor schoten, waar hij eigenaar werd van De Opgaande Zon, tegenwoordig De Linde boom, waarvan hij nog steeds de eigenaar is, kwam hij in Zoeterwoude terecht, in wat vroeger Spoorzicht heette en wat daarvoor nog eens een oude herberg was. Zo kwam Zoeterwoude aan zijn restaurant, dat soms ook nog dienst doet als hotel met bescheiden accommodatie Dat doet tenminste een bord aan de 's avonds overvloedig geïllumineerde trapgevel (bouwjaar 1943) van De Vriendschap vermoeden. „In derdaad", zegt Leo van der Helm, „maar dan moeten ze wel een hele week blijven, anders loont het de moeite niet". Boerenomelet Uiteraard ook een kooktip van Mien van 'der Helm. Vooral met warm weer heb ben de meeste huisvrouwen niet zo'n zin om lang achter het fornuis te staan. Vandaar de tip uit Zoeterwoude voor een vluggertje: boerenome let, voor vier personen. Ingrediënten( 1/2 pond spek in blokjes, een flinke ui, wat koude doperwtjes, boontjes en aardappeltjes, koffieroom en paprika. Per persoon voorts twee eieren. De stukjes spek in een koe- kepan zonder boter, de ges nipperde ui erbij en even aanbranden. Vervolgens boontjes, doperwtjes en aardappelen erbij met de pa prika even laten aanbakken. In een andere pan gaan de geklutste eieren met wat kof fieroom. Zodra deze erin lig gen de gebakken ingrediën ten uit de andere pan er bovenop spreiden en het ge heel even laten dichtslaan. Met sla en brood erbij hebt u zo snel een voedzame hap. Mien en Leo van der Helm WWW WW Voorzitster dierenbescherming: „GEMEENTE ZIET ONS ALS ONMONDIG" LEIDEN „Het is gewoon schandalig dat de gemeente Leiden onze verzoeken om financiële steun nog steeds van de hand wijst. Ondanks de stapels verzoeken die we daar al om hebben gedaan beschouwt men ons kennelijk als on mondig en in tegenstelling tot bijvoorbeeld Gouda, waar per inwoner een kwartje naar de dierenbescherming gaat, krijgt de Leidse afde ling van de gemeente nog steeds geen cent". Deze ongezouten kritiek op het gemeentebe stuur van Leiden viel gistermiddag te noteren uit de mond van de voorzitster van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, mevrouw M. S. ten Hooven-Murenbeeld. Zij deed dit bij de start van de actie „Red het Leidse Paard", die een nieuw leven voor een verwaarloosd en ten dode opgeschreven paard zal moeten gaan betekenen. De Leidse dierenbescherming zit met een vrij wel lege kas en de nodige schulden van het overgenomen dierenasyl. Dat krijgt van de gemeente Leiden slechts een subsidie van 2000 gulden, die volstrekt onvoldoende is om het asyl te runnen. „We zijn en blijven aangewezen op de belangeloze inzet van dierenliefhebbers en ook de redding van dit paard zal weer door particuliere initiatieven tot stand gebracht moe ten worden. We hebben kennelijk nog steeds hét odium op ons van de overbezorgde dame tjes die hun hondjes bonbons voeren en die een „normaal" mens beter niet serieus kan nemen, zoals de gemeente kennelijk doet", aldus me vrouw Ten Hooven.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3