APPLAUS VOOR ANS SMULDERS BIJ IMITATIEWEDSTRIJD i vl 0m Arie Hassink wordt koud noch warm van de rol van favoriet 999^-1 "Voorwaarden belachelijk" verontwaardiging MONTREAL'76 Verveling viert hoogtij bij de hippische equipe» TAIWAN NAAR HUIS Woede en grote M^ntrealletjes j Alsof er de afgelopen dagen niets was gepasseerd zaten premier Trudeau en lord Killanin gisteren bij de opening van het lOC-congres naast elkaar. TAIPEI Het Olympisch comité van Taiwan heeft vandaag besloten niet deel te nemen aan de Olympische Spelen in Montreal. Als reden gaf het comité de discriminatie door Canada op. Het besluit werd bereikt na een vergade ring achter gesloten deuren tussen het comité en hooggeplaatste sportfunctiona rissen. „Geen land heeft aan de Spelen deelgeno men zonder vertoon van zijn eigen vlag", aldus secretaris-generaal Niu van het Olympisch Comité van Taiwan, die het voorstel van het IOC dan ook belachelijk (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL De vergadering van het IOC heeft de beslissing over het al dan niet deelnemen van de afvaardiging van Nationalis tisch China in de handen van Taiwan gelegd. Taiwan zal mogen deelnemen onder de vlag van het IOC, bij een eventuele ceremonie zal de Olympische hymne worden gespeeld en bij de officiële opening kan worden gemarcheerd zonder landenbord. of achter een bord met IOC. waarmee wordt aangegeven dat deze groep atleten deelneemt als gast van het Internationaal Olympisch Comité. Over het al dan niet aanvaarden van dit compromis zal de afgevaardigde van Taiwan zich vandaag uitspreken. De 67, tijdens de vergadering van gistermid dag aanwezige, lOC-leden plaatsten zich una niem achter het voorstel van het dagelijks bestuur van het IOC al het mogelijke te doen om de spelen te laten doorgaan. Eveneens eenstemmig werd een veroordeling van de Canadese regering uitgesproken, die het im mers niet heeft mogelijk gemaakt dat verte genwoordigers van alle bij de Olympische beweging aangesloten landen kunnen uitko men tijdens de spelen van Montreal. Als laatste voorstel om uit de impasse te komen, werd na overleg met de Canadese regering en met toestemming van die rege ring, besloten voor Taiwan, zonder gebruik van de naam China, de mogelijkheid tot deel neming open te laten. De vertegenwoordiger van Taiwan zegde toe het compromisvoorstel 'in overweging te nemen en vandaag de beslis sing te zullen meedelen. Urenlang is het spreekgestoelte gisteren bezet geweest door leden, die van hun woede en afkeer getuigden over de houding van de Canadese regering. Aan de feiten veranderde het allemaal niets. De Canadese regering hield voet bij stuk. H MONTREAL Van het ge zicht van Eva Bartha viel niets af te lezen. Als altijd volgde zij haar discipelen met een ietwat cynische blik in de ogen en een glimlach, die misprijzend genoemd zou kunnen worden. Maar zo is Eva Bartha altijd. Ze is niet snel tevreden en toen gisteren het zevental turnsters na de nabootsing van een wedstrijd Canada, Bulgarije en Italië train den gelijktijdig en als bij een wedstrijd werd officieel, het bordje met de naam van het land voorop, van toestel gewisseld naar de kleedkamers ging, speelde nog altijd die raadselachtige glimlach om haar lippen. Na de aankomst, zondag in de namiddag, moeten de meisjes nog wennen. De nieuwelin gen op Ans Smulders en Ans Dekker na die al eenmaal de Spelen meemaakten in München zijn geïmponeerd door de om vang van de Spelen, door het enorme aantal deelnemers dat zij om zich heen zien. De twee routiniers, ouder ook dan de rest, zijn vooral onverdonderd door de bijna fanatieke wijze waarop de veiligheidsvoorschriften worden uit gevoerd. Deze middag arriveerde een „bus Herman van Bergem met onbekende inhoud". Het enige dat men gewaar werd in de straat naast het forum, waar de turntraining plaats vond, waren solda ten die uit de bus stapten, het geweer in de aanslag brachten en de straat hermetisch afsloten. In het forum eveneens gewapende politieman nen, die elke stap-zijwaarts argwanend beke ken. Ans Dekker, opgewekt als altijd, gluurde ernaar vanuit de ooghoeken. „Ik vind het eigenlijk een beetje griezelig. Je komt het dorp niet in alvorens alle tassen zijn gecontroleerd. Het kost allemaal zo veel tijd." Jeannette van Ravenstijn, reagerend: „Ik vind het wel goed. Stel je voor dat er een dwaas tussen loopt in het Olympisch dorp. Ik moet er niet aan denken." Gesprekjes Korte gesprekjes, die gevoerd kunnen wor den tussen de oefeningen door. Eva Bartha is er niet gelukkig mee maar ze weet dat het vrijwel onmogelijk is op andere wijze contact te hebben. Zodra de training is afgelopen, verdwijnen de turnsters in een gang en worden naar de bus geloodst, onder bewaking die naar hun me ning nog veel strenger en intenser is dan in München 1972. Intussen laten vooral de Bul gaarse turnsters zich niet onbetuigd. Een behoorlijk aantal toeschouwers, tegen geredu ceerde prijs, geniet van de acrobatische ver richtingen van de zeer jonge meisjes. Een salto-achtehvaarts over het paard blijkt voor enige turnsters geen probleem. Tijdens de kwalificatiewedstrijd in Hamburg was dit on derdeel nog niet in da Bulgaarse oefeningen verwerkt. and Eva Bartha heeft haar plan niets te wijzigen aan de oefenstof van Hamburg gehandhaafd, enige kleine wijzigingen daargelaten. Zo zal Jeannette van Ravenstijn op de brug haar pirouette weglaten. De enige die geroutineerd' haar oefeningen verwerkte, was Ans Smulders-Van Gerwen, vlak voor het vertrek naar Montreal geslaagd voor het CIOS, wat voor haar een enorme opluchting betekende. Bij de toeschouwers viel haar werk dan ook in de smaak, getuige het applaus dat voor de anderen merendeels achterwege bleef. Missers aan de brug, aarze lend werken op de balk. te weinig snelheid en soepelheid in het optreden: alles moet nog weggewerkt worden voor men op 18 en 19 juli moet aantreden in de teamwedstrijd. Indi vidueel heeft Nederland niet ingeschreven. Nervositeit zal ongetwijfeld, vooral bij de jon geren, een grote rol spelen. Overtuig hen er maar eens van dat alleen al de kwalificatie voor Nederland een prestatie is die lof ver dient. Als over enige dagen in de enorme hal tienduizenden ogen vanaf de tribunes gericht zijn op de door schijnwerpers fel verlichte vloer, zal dat waarschijnlijk al weer vergeten zijn. De grote vraag blijft of de ploeg-als-geheel is opgewassen tegen die enorme mensenmas sa. Er gaan achttieneneenhalfduizend mensen in het forum. Dat heeft Eva Bartha haar meisjes nog maar niet verteld. Ze volstond met het nauwlettend bekijken van de oefening die Ans Smulders op de balk maakte. Daarna keerde ze haar stopwatch naar haar pupil en zei niets. De raadselachtige glimlach om haar lippen verried evenmin iets. Ze heeft nog vier dagen om meer tevreden te worden dan zij gisteren was. Want zelfs Eva Bartha kon niet verbergen dat ze de verrichtingen maar matig vond, al was het dan ook een imitatiewed strijd. Eva Bartha volgde met een ietwat cynische blik in de ogen de verrichtingen van haar turnsters tijdens de training. MONTREAL De 25-jarige Arie Hassink is aan een ijzersterk seizoen bezig. Na een 'voortreffelijk verreden Olympia's Toer (eer der al had hij zich in klassie kers gemanifesteerd), pakte hij de nationale titel in Sim- pelveld en enkele dagen gele den deklaseerde hij de volledige internatio nale amateurtop door de ronde van Quebec op zijn naam te schrijven. Hassink wordt er koud noch warm van. De nuchtere Twent ziet het Olympische goud nog lang niet dagen, maar het interesseert hem ook nagenoeg niet dat de concurrentie hem wel de favoerietenrol heeft toebedeeld. „Het kan me niet schelen of ze me in de gaten houden of niet", aldus de zelfbewuste Hassink die zelfs in het op dat terrein toch wel wat gewende profwereldje tijdens de ronde van Luxemburg opviel door zijn brutale houding. „Op het moment dat de koers er is moet je het toch zelf maken en dan moeten ze me er eerst maar eens af zien te rijden". Voor Hassink kwam het succes in Canada niet onverwacht. Hij vindt het een logisch gevolg van een bekeken seizoenopbouw. „Dat is één van mijn sterkste punten. Ik ben een ervaren coureur en ik kan mezelf veel discipline opleg gen. Dat is nodig als je voor een bepaalde opzet kiest. De mijne was om via het rijden van zoveel mogelijk klassiekers in de juiste vorm te komen. Ik geloof dat ik aardig ge slaagd ben". Die zelfdiscipline is volgens Arie Hassink een rechtstreeks gevolg van het halve jaar dat hij in het sanatorium heeft doorgebracht toen hij aan tuberculose leed. De opvliegerige aard die hij daarvoor had werd door de langdurige rust rigoureus getemd. „Ik moest wel", bekent Hassink. „Wanneer ik me niet aan de instruc ties van de dokter had gehouden was er gegarandeerd nog een half jaar sanatorium bijgekomen. En dat wilde ik voor geen prijs". Toch is het de ongehoorzaamheid van Hassink aan de medische instructies geweest die er uiteindelijk toe heeft geleid dat hij nu weer Nederlands topamateur is. „Toen ik uit het sanatorium kwam deed ik niets anders dan ballonnetjes opblazen met mijn ene aangetas te linkerlong. Je kunt namelijk een long laten funktioneren als je dat wilt. Toen ik in het sanatorium terecht kwam had ik een longin- houd van 5.6. Toen ik eruit kwam was het 2.9. Nadat ik drie weken met die ballonnetjes had geoefend en ik bij de dokter terugkwam Door Harry Vermeulen wist die niet wat hij zag. Hij vroeg hoe ik het had gepresteerd om zo snel zo goed vooruit te gaan". Zelfdiscipline De door Hassink aangehaalde zelfdiscipline is zo groot dat hij zelfs het geldelijke gewin hiervoor laat schieten. Het is voor een publi citair goed in ae markt liggende topamateur als Hassink goed mogelijk om zijn successen in geldelijk rendement om te zetten door veel criteriums te rijden en dan de nodige pittige startgelden op te eisen. Arie Hassink Vierhonderd gulden voor een topamateur wórdt grif betaald. Hassink weet dat en wan neer het hem uitkomt zal hij niet weigeren om dat te accepteren maar zijn seizoenopzet laat hij er niet voor lopen. „Ik voelde aan mezelf dat ik door veel klassie kers te rijden, veel macht zou opdoen. Dat programma ga ik dan niet door elkaar gooien voor geld, hoe aantrekkelijk het soms ook kan zijn. Bij mij gaan evenementen als het natio naal kampioenschap, het wereldkampioen schap en, zoals in dit geval, de Olympische spelen voor". Hassink is niet zo belust op geld, omdat hij vindt daarvoor met zijn 25 jaar al te oud te zijn. „Ik kan beter aan een goede baan in de maatschappij gaan denken. Wanneer ik aan het eind van het seizoen een profcontract zou tekenen dan duurt het wellicht nog een jaar voor ik tot prestaties kom. Ik zou dan, wan neer alles goed gaat, nog een jaar of drie flink geld kunnen maken. Dat vind ik geen gezonde basis voor de toekomst. Ik heb na mijn genezing mijn studie weer hervat. Ik heb schriftelijk Mavo gestudeerd. Ik ben nu met het laatste jaar bezig". Gezonde rivaliteit bij achtervolgers (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL De zes baanrenners uit wie het viertal voor de achtervolgings- ploeg zal worden samengesteld, doen meer dan alleen trainen op de Olympi sche wielerbaan. Er is binnen de groep een duidelijke, maar zonder meer gezonde, rivaliteit Het trainen is voor de zes ook een kwestie van testen en de eerste echte toets, gister middag onderstreepte het standpunt van baancoach Frans Mahn dat ieder tot vrijdag 23 juli een kans heeft zich bij het viertal te rijden. RUITERS JALOERS OP PAARDEN Wegrenners zijn weer fit (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL, De Nederlandse weg- ploeg, die tussen Quebec en Saint Zotique vorige week naast het succes van Hassink ook een paar klappen had geïncasseerd, is weer helemaal in tact. Van Houwelingen en Van de Bun der, die zaterdag ziek afstapten op het zware parkoers van Montreal zijn weer hersteld van hun maagklachten. Superlichte wielen voor Ponsteen (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL Herman Ponsteen, de zwaarst belaste van het zevental Ne derlandse baanrenners, zal zijn taak enigszins verlicht krijgen. De drievou dige Nederlandse kampioen, die tij dens de spelen de persoonlijke- en de ploegachtervolging plus de 1000 meter tijdrit rijdt, zal speciale wielen gebrui ken. Uit de erfenis van Gevers' plan nen om in Mexico een aanval te doen op het werelduurrecord is een stel superlichte campagnolo-wieten achter gebleven en Ponsteen wil die op de schitterende baan van Montreal ge bruiken. MONTREAL Helemaal te vreden loopt de Nederlandse ruiterequipe in het Canadese Bromont niet rond. Met de paarden is alles in orde; de stallen zijn wel niet van ideaal, maar toch van be hoorlijke kwaliteit. Voor de dressuur- en springruiters valt er dagelijks in het verre Bromont (100 km van Montreal) bijna niets te bleven. Alleen de training (op overigens schitterende accommodaties en gelegen in een heuvelachtig, bosrijk terrein) onder breekt de nu al dagelijkse sleur. En pas eind van deze maand kunnen zowel spring-, als dressuurruiters aan hun Olympische wed strijd beginnen. Vanuit Bromont is het voor de Nederlandsers bijzonder moeilijk om Montreal te bereiken. Eigen vervoer staat (nog) niet ter beschikking en de enige kans om de miljoenenstad binnen te komen, wordt geboden door een trage en ruim twee uur durende busverbinding. Ook is men verstoken van dagelijksé Nederlandse berichtgeving. Chef d'equipe Ben Arts: „Ik zal eens gaan overleggen met de chef de mission Bram Leeuwenhoek of hier niets aan gedaan kan worden. Een groot deel van de dag moeten we ons nu maar in de recreatie-ruimte bezighouden met een spelletje badminton, kaarten tafeltennissen of wat wandelen in het dorpje. Maar ook daar ben je zo uitgekeken." Door Jack Arentsen Niet geweldig De onderbrenging van de ruiters is ook niet zo geweldig. Met te veel mensen wordt een kamer gedeeld, waarop slechts één badka mer met toilet is te vinden. Begrijpelijk dat men af en toe wel eens met argusogen kijkt naar de vrij ruime boxen die de paarden toegewezen hebben gekregen. „Op hun on derkomen", zegt dierenarts Van der Veen uit IBolsward, „is bij niet zulk warm weer niets aan te merken." Samen met paarden en i verzorgers is dierenarts Van der Veen reeds^j midden vorige week in Canada aangekomen. „En ik ben blij dat we wat vroeger zijn gearriveerd, want ik weet dat verschillende paarden het moeilijk zullen krijgen onder de normale Canadese weersomstandigheden." Op het moment dat de regen in volle hevig heid op de daken klettert en verschillende parcoursen in verband met de gladheid of onbegaanbaarheid voor de military-ruiters gesloten zijn, legt Van der Veen uit: „Ook wanneer de zon schijnt of wanneer hel bewolkt is, is de vochtigheidsgraad hier zo groot dat enige paarden in moeilijkheden zullen komen." Deze problemen konden worden geconsta-/Jg teerd vóór de aankomst van de ruiter-equipe toen het in Montreal en verre omgeving warm en droog was. Nu regent het vaak en schommelt de temperatuur (ook overdag] rond de 15 graden." „Voor de paarden is dat nu niet erg. Hierdooi kunnen zelfs de ademhalingsproblemen, die er nog bij enkele paarden zijn, sneller dan normaal worden opgelost. En we hebben nu wat ventilatoren gekocht om de ongetwijfeld nog komende hitte in de stallen te bedwin gen." -lei In Griekenland werd door de actrice Maria Moscholiou in een holle spiegel het het Olympisch vuur ontstoken, waarna zij de toorts aan de eerste van de vijfhonderd lopers overhandigde die de heilige vlam naar Athene brengen. Vanuit de Griekse hoofdstad wordt het vuur dan per satelliet overgeseind naar Canada. Elke dag komt er een Olympisch krantje uit, dat simpelweg Le Village heet. Daarin verschij nen ook de verjaardagen van hen die deze dag tijdens de Spelen vieren. Er wordt nauw gezet naar gekeken want een gratis consump tie in het dure dorp is niet te versmaden. Deze week behoren tot de jarigen de bekende Poolse voetballer Henryk Kasperczak en de Japanse wielrenner Tutomu Okabori. De naam van de atleet ol atlete die de Olympische vlam zal ontsteken, wordt ge heim gehouden. Toch weet men In Montreal te melden dat waarschijnlijk de Canadese atleet Gerard Cote, een marathonloper, ot Kathy Krelner die een van Canada's verte genwoordigsters tijdens de winterspelen In Innsbruck was, de eer te beurt zal vallen. Een valse bommelding bij de aankomst van het tweede gedeelte van de Westduitse ploeg veroorzaakte gisteren in Montreal de nodige opschudding. De politie nam onmiddellijk alle bagage in beslag en de deelnemers moesten zonder hun koffers naar het Olympisch dorp reizen, waar zij later hun bagage moesten identificeren. De gehele Olympische equipe van Libanon bestaat uit twee personen, die bovendien In de afgelopen negen jaar alleen in de Ver enigde Staten hebben gewoond. Het zijn de gebroeders Emad en Gus Faddoul, respectie velijk een worstelaar en een atleet ZIJ verna men pas een week geleden dat zij Libanon In Montreal vertegenwoordigen. Andere sportmensen kunnen niet worden afgevaar digd In verband met de In Ubanon woedende burgeroorlog. Bezoekers aan de Olympische Spelen zullen nergens in Montreal een ansichtkaart kunnen vinden met de afbeelding van het hoofdsta dion. Men zal het moeten doen met een foto van de maquette. De reden is dat men niet graag ziet dat er kaarten met een duidelijk incompleet bouwwerk over de wereld word» verspreid. De verwachte invasie van Olympische toeris ten in Montreal is tot nu toe uitgebleven Hoteleigenaars, winkeliers en taxichauffeur klagen zelfs steen en been over de situatit „Dit is het slechtste seizoen in achttien jaar zegt Reg Groome, de manager van het pt per du re Queen Elisabeth hotel. De bezettin van de stedelijke hotels in juni en begin ju bedroeg 50 tot 60 procent tegen 80 tot 9 procent in dezelfde periode van 1975. Twee zwemsters uit Bangkok pretenderen aPj< jongste deelneemsters te zijn uit de groep va 4500 atleten. Rachaniwan Bulakil, die op 1 ju 13 jaar is geworden zwemt echter reeds nege jaar wedstrijden en is houdster van enkê records op de vrije slag van haar land. I deelt een kamer met haar landgenote Sasane Changasire, die twee maanden ouder is. A chaniwan wordt begeleid door haar moede Deze verblijft in een hotel in Montreal.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16