HENNIE KUIPER HUILDE DIKKE TRANEN NAVAL De blunder van Zoetemelk „VOLGEND JAAR ZIEN WE WEL WEER" Pardon voor renners van Tl-Raleigh SAINT LARY-SOULAN Zaterdagmorgen voor de luncl s*art van de veertiende etap- idse pe die het hele peloton uit cht v! e'kaar zou en de ren- tiekp}ners meer dood dan levend ale J Saint Lary Soulan zou raad! hrengen, was Hennie Kuiper H al weer behoorlijk opge knapt van zijn zware valpar tij tijdens de eindsprint van de rit naar Saint Gaudens. Vrijdagavond had dokter Geert Simons zijn verwon dingen gedurende een inten sieve behandeling van an derhalf uur schoongemaakt en goed ingepakt. De pijnlij ke plekken werden plaatse lijk verdoofd en Hennie Kui per voelde zich zo goed dat hij voor hij van start ging nog een uurtje was gaan trainen. In de gezellige druk te, die aan elke start vooraf gaat, was de wereldkam pioen weer monter. Hij gaf Si zelfs interviews in drie talen weg en ging tegen half twaalf opgewekt met het pe- vordi loton, op weg naar de vier zware cols, die belangrijke beslissingen zouden brengen. Kuiper had er weer zin in, had zelfs al nieuwe plannen bedacht. Een half uur later sloeg hij met zijn hoofd te gen de straat en reed hij aan het hoofd gewond in de am bulancewagen naar het zieenhuis in Saint Gaudens, de wereldkampioen had de strijd moeten staken. De ron de van Frankrijk heeft elk jaar zijn drama's. Van alle renners besefte Hennie Kui per dat misschien het meest, maar hij stond er nooit bij stil dat hij het middelpunt van een groot drama zou kunnen worden. Daarvoor kende hij de gevaren van de wielersport te goed daarvoor kende hij zichzelf misschien nog beter. Omdat hij zijn 40 jaar ge trouwde ouders wij dag de zegebloemen voor de Tour de France wilde schenken, nam hij een keer te veel risi co's. Kuiper viel tijdens de eindsprint, kon de strijd voortzetten, maar was toch nerveus geworden. Zijn ploegleider Peter Post zei: „Als een renner een keer ge vallen is, valt hij nog een keer. Daar kun je vergif op innemen. Is het niet ver schrikkelijk dat hij nu al weer op straat ligt?" Het dra ma-Kuiper vond plaats een dag na de voor hem al onge lukkige dertiende etappe tij dens de dertiende kilometer van de veertiendeHet ge beurde op een brede weg, zomaar midden in het pelo ton. Uit balans Hij kwam in aanraking met andere renners, raakte uit balans en viel met zijn hoofd tegen het wegdek. Kuiper lag daar voor de tweede keer in een paar da gen als een triest hoopje el lende. Uit een flink gat in zijn achterhoofd gutste bloed.... Lichamelijk kreeg de wereld kampioen misschien niet eens zo'n grote klap. In het ziekenhuis, waar zijn won den verzorgd werden, knapte hij zienderogen op en werd Hennie Kuiper ligt verslagen op de straat. Zijn kansen op een goede klassering in de Tour zijn voorbij. Behulpzame handen worden toegestoken om de Nederlander bij te staan. hij door de artsen in Saint Gaudens, zelfs in staat geacht om gisteren per vlieg tuig naar Nederland terug te keren. Maar moreel was Hennie Kuiper, daar op die grijze straat vlak voor Aspet in de Pyreneeën helemaal kapot. Hij zat versuft en. triest voor zich uit te staren. Hij begreep er niets van dat dit hem had kunnen gebeu ren. 's Avonds in het zieken huis te Saint-Gaudens kon hij zich ook nauwelijks iets herinneren van het ongeluk. Pas op het moment dat hij op de brancard werd gelegd stamelde Kuiper: „Laat de mensen van de radio omroe pen dat alles goed met me is. Dan kunnen ze thuis gerust zijn". Staken Op dat moment weigerde hij weer de strijd te staken. Hij zei tegen Peter Post: „Geef me mijn fiets eens aan, kij ken of het nog gaat". Het ging echter niet. Terwijl hij overeind werd geholpen, zakte de wereldkampioen opnieuw in elkaar. In de am bulance-wagen kwam Kui per tot het besef dat zijn tour de France-avontuur voorbij was. Hij sloeg zijn bebloede handen voor het gezicht en huilde dikke tra nen van verdriet, terwijl de ambulancewagen met loeiende sirenes terug naar Saint-Gaudens reed. dens achtten de artsen Kui per zaterdagavond rijp voor ontslag. Peter Post gelastte zijn assistent Peter Bonthuis, die nit van zijde van Kuiper was geweken, dat Kuiper op zijn minst een nacht in het ziekenhuis moest blijven. Hennie Kuiper verliet gister-: morgen het ziekenhuis in Saint-Gaudens en voegde zich bij de overige leden van de TI-Raleighploeg in Pau. Vandaag vliegt Kuiper naar Nederland terug. Hij maakte het gisteravond goed. Met Jean Nelissen in de Tour TOURELANTIJNEN Lucien van Impe heeft, als hij de Tour wint, voor elke ploeg- makker een auto verdiend. „In St. Lary stond de president-di recteur van Gitane bij de aan komst", vertelde de drager van de gele trui, „hij omarmde mij en was dolblij, 's Avonds liet hij in het hotel champagne aanrukken, we konden zoveel drinken als we wilden. Ik vroeg aan hem: Mijnheer Le iier, als ik de Tour win, dan krijgen mijn ploegmakkers en ik toch ook een auto van u cadeau? Hij bedacht zich geen moment en antwoordde: dat is akkoord, dat is afgesproken". Van Impe vindt de geste van de president-directeur heel ge woon. „Die man is toch 50 keer miljonair, hij zal dat geld niet eens missen", zei hij. Lucien van Impe zal in de tijdrit die morgen wordt verre den, gebruik maken van een nieuwe fiets, die gemaakt is van superlicht materiaal, waardoor het kader van de fiets slechts 1200 gram weegt. De complete fiets blijft onder de zes kilo. Zijn ploegleider Cyrille Guimard heeft de fiets al enkele keren geprobeerd en hij is er erg tevreden over. De Roermondenaar Servaas Verstappen, die het vorig jaar in zijn eentje de Tour de Fran ce fietste, heeft een opvolger gekregen. Het is de Duitse stu dent Thomas Hillinger (16), die enkele uren voor de renners het parcours aflegt. De Belgische televisiereporter Fred Debruyne is tijdens de etappe van zaterdag aan de dood ontsnapt. Debruyne reed met zijn auto op de Col Portil- lon toen een groot rotsblok met donderend geraas naar beneden kwam. Bijna was het rotsblok door het open dak' van de auto naar binnen gesla gen, maar Debruyne had ge luk. Het rotsblok sloeg tegen de zijkant van de auto en ver oorzaakte daar een levensgro te deuk. INDIVIDUELE TUD RIT 13JULLI7eETAPPE-3ökm PAU Op de Col Portillon heeft Joop Zoete melk zaterdagmiddag door een blunder waar schijnlijk de Tour verloren. Drie kilometer onder de top demarreerde Lucien van Impe en voor het eerst in deze ronde ging Zoetemelk niet met hem mee. „Ik weet dat ik een onver geeflijke fout heb gemaakt", verzuchtte Joop Zoetemelk gisteren na het zware weekend in Had Zoetemelk die drie minuten en twaalf seconden op Van Impe verloor, een black-out? „Nee", antwoordde hij, „ik heb me in de luren laten leggen, gewoon niet goed opgelet. We reden naast elkaar de Portillon op, Thevenet, Van Impe en ik in de eerste lijn. Thevenet had al een keer gedemarreerd en ik was hem gaan halen. Waarom ik dat niet aan Van Impe heb overgelaten, daarvoor kan ik achteraf geen verklaring vinden. Maar ik heb het gedaan en meteen daarna sprintte Lucien weg. Hij nam 50 meter voorsprong en het verschil werd niet groter. Als ik nu naar Van Impe rijd, springt Thevenet weer achter mij vandaan, dacht ik. Dus wat deed ik: Ik rekende tenslotte ook op de hulp van Thevenet en van Delisle om in de» afdaling Van Impe terug te pakken". „Maar die Van Impe speelde het spel erg slim. Óp die col heb ik gemerkt, dat hij niet alleen hard kan fietsen, maar dat ie ook erg intelligent is. Hij bleef gewoon voor ons rijden en pas na een bocht, toen hij even uit het zicht verbleef, moet hij enorm snel zijn weggegaan. Ineens zagen we hem niet meer". „Hij pakte meteen anderhalve minuut. Toen begon ik te rijden en wat gebeurde? Thevenet en Delisle, op wier steun ik vast gerekend had, bleven meteen achter. Ik was alleen in het duel tegen Van Impe, en nog was er niks verloren geweest, als Van Impe in de vallei voor de laatste berg niet de steun had gekregen van Luis Öcana. Dat is mijn ondergang geworden". Geluk Inderdaad had Van Impe in zijn ren naar de gele trui veel geluk. Op de top van de voor laatste col, de Peyeresourde, sloot hij net aan bij Luis Ocana, die het leek wel een wonder plotseling als herboren was en iets van zijn oude allure had teruggevonden. Ocana, die als renner immers het water tot aan de lippen is gestegen, reed als een furie. Hij alleen gaf in de vallei aan de voet van de Pla d'Adet, op wiens top de finish lag, het hoge tempo aan. En Zoetemelk? Hij kreeg alleen even de steun van Freddy Maertens, maar toen de rijdende camera van de televisie de groep Zoetemelk in beeld nam, liet Maertens zich bliksemsnel afzakken, want Freddy begreep wel, dat de supporters het hem nooit zouden vergeven als hij Zoetemelk hielp en als daar door een andere Belg, Van Impe, de Tour zou verliezen. Ik weet zeker dat als Ócana er niet geweest was, ik Van Impe zou hebben ingelo pen", zei Zoetemelk treurend in Pau. Moed Weer eens had zijn karakter, teveel speculeren en te weinig durven in de koers, hem danig parten gespeeld. Want Zoetemelk had niet hoeven te verliezen. Hij bewees in de vallei en op de laatste col even sterk als Van Impe te zijn, die echter een groot voordeel heeft: méér moed. Gisteren in de bergrit over de Tourmalet en de Aubisque, waarin de renners een noodweer moesten trotseren, was Zoete melk niet bij machte terug te vechten. Na afloop van de etappe in Pau, toen de winnaar Panizza uitbundig gekust was door de actrice- Rika Zarai, zei Joop Zoetemelk: „Ik had pijn in de benen. Ik kon niets doen. Bovendien heb ik een grote steenpuist op mijn bil gekregen. Eén en al ellende dus". VAN KILOMETER TOT KILOMETER SAINT-LABT-SOULAN Voor de veertiende etappe gingen in Saint Gaudens 98 renners van start, voor een rit over vier bergen en een afstand van 139 kilometer. 2 km.: Demarrage van Sibille. Ro mero en Mintkewicz volgen. Daar na komt peloton terug. 4 km.: Nieuwe aanval van Sibille. Danguillaume Casas en Mintke wicz gaan mee. 12 km.: Koplopers hebben veertig seconden voorsprong. 13 km.: Valpartij in het peloton van Kuiper, die strijd moet staken. 27 km.: Kopgroep verliest Mintke wicz, peloton heeft 1.10 achter- 34 km.: Achtereenvolgens worden Casas, Sibille en Danguillaume in gelopen door peloton onder aan voering van Van Impe. 36 km.: Doorkomst op de Col de Mente, tweede categorie: 1. Van Impe, 2. Pollentier, 3. Zoetemelk, 4. Poulidor, 5. Delisle, 6. Galdos. 50 km.: Demarrage van Ocana wordt beantwoord. Hierna gaat Talbourdet er vandoor. Bourreau, Danguillaume, De Witte, Torres en Martinez-Herendia gaan mee. 56 km.: Kopgroep heeft een minuut voorsprong. Martinez, Bellini, Pe sarrodona, Bouloux en Riccomi zetten achtervolging in. 65 km.: De Witte wint sprint voor sprintklassement voor Torres en Bourreau. De achtervolgersgroep wordt ingehaald door Ocana, Maertens, Maingon, Conati en Me- nendez. Peloton met Zoetemelk ligt 2.40 achter. 70 km.: Achterstand peloton opge lopen tot 6.15. Van de twaalf koplo pers zijn Ocana en Ovion terug. Kopgroep bestaat nog slechts uit Martinez-Heredia, Torres, Pesarro- dona, Riccomi en Bellini. In het peloton demarrage van Lucien van 74 km.: Doorkomst op de Col du Portillon: 1. Torres, 2. Bellini, 3. Martinez, 4. Pessarodona op vijf tien sec. 5. Riccomi. Hier heeft Van Impe 1.30 voorsprong op peloton. 82 km.: Van Impe bereikt koplo pers en gaat door, Ocana en Ricco mi kunnen hem aanvankelijk vol gen. 88 km.: Doorkomst op de Col du Peyresourde, eerste categorie: 1. Van Impe, 2. Ocana, 3. Riccomi op 35 sec., 4. Torres op 1.10, 5. Bellini op 2 min. Zoetemelk heeft het pelo ton verlaten en de achtervolging ingezet. 100 km.: Zoetemelk haalt vele ren ners in heeft 2.30 achterstand. 115 km.: Zoetemelk verwisselt van fiets en gaat op zoek naar vlucht ers. Achter hem verkeren Delisle, Thevent en Poulidor in moeilijkhe- 132 km.: Van Impe lost eerst Ricco mi en even later Ocana en gaat alleen op de etappe-zege en de gele trui af. 134 km.: Zoetemelk haalt Ricomi 139 km.: Van Impe wint veertiende etappe met 3.12 voorsprong op Zoetemelk en wordt nieuwe leider van het klassement PAU In Saint-Lary-Soulan startten 93 renners voor de vijf tiende etappe over 195 kilometer naar Pau. De zieken Baronchelli en Knetemann hadden zich afge- 24 km.: Doorkomst op de Col d'As- pin, tweede categorie: 1. Gerben Karstens, 2. Bellini op vijf secon den, 3 Conati, 4. Torres, 5. Pouli- 53 km.: Doorkomst op de Tourma let, eerste categorie: 1. Galdos, 2. Van Impe, 3. Bertoglio op veertig seconden, 4. Poulidor en 5. Paniz- 59 km.: Galdos wint extra premie in La Mongie. 75 km.: Aanval van Martinez-Here dia, Sibille, Paolini en Giulinai. 90 km.: Voorsprong kopgroep twin tig seconden. Labourdette in tegen aanval. 98 km.: Labourdette en Giuliani gaan er samen vandoor, rest van kopgroep wordt ingelopen. 100 km.: Bellini, Ovion, Panizza, Menendez, Pesarrodona en La- boumette zetten achtervolging in. Peloton volgt op 1.30. 106 kn.: Labourdette en Giulinai ingelopen door zes achtervolgers, peloton ligt twee minuten achter. 120 km.: doorkomst op de Aubis que, eerste categorie, 1. Panizza, 2. Menendez op vijftig seconden, 3. Bellini op tien seconden, 4. Ovion op 20 sec., 5. Pesarrodona. Eerste peloton met Van Impe, Zoetemelk maar zonder Thevenet volgt op 2.15. 121 km.: Panizza gaat alleen door in de afdaling. 137 km.: Panizza heeft 1.50 voor sprong op rest van kopgroep, die na 167 kilometer wordt ingelopen door eerste peloton. 171 km.: Panizza wint sprint voor sprint-klassement met 2.25 voor sprong op eerste peloton. 175 km.: Martins, Talbourdet, Me- lero, Pollentier, Caverzasi, Paoliru, Menendez en Giuliani verlaten pe- 187 km.: Panizza eerste 'op de Cote l'Equillot, vierde categorie, 2. Mele- ro op 2.25, 3. Talbourdet 195 km.: Panizza wint vijftiende etappe net voor Paolini en Pollen tier. De beslissende ontsnapping van zaterdag in beeld. Lucien van Impe (geheel rechts) heeft met Luis Ocana de grote slag geslagen. Het levert Van Impe, die gevolgd wordt door de Italiaan Riccomi .de gele trui op. Koestert Zoetemelk geen hoop meer? Wegrij den kan ik van Van Impe niet, daarvoor is hij te sterk", antwoordde hij, „ik heb alleen nog een kans als ik hem op een goede dag kan verrassen". Mentaal blijkt hij niet aangeslagen te zijn. „Nee, waarom zou ik?", vroeg Zoete melk, „het volgend jaar zien we wel weer". Deze laatste zin verklaart veel, zo niet alles. SAINT LARY SOULAN - Zoals door het oponthoud van vijf minuten bij het drama van kopman Hennie Kuiper te verwachten was, kwamen vijf van de zes overgebleven ren ners van de TI-Raleigh-ploeg te Iaat in Saint Lary Soulan aan. Alleen Bert Pronk arri veerde op tijd. Gerben Karstens, Gerrie Kne temann, Jose de Cauwer, Aad van den Hoek en Jan Raas kwamen ver na sluitingstijd binnen. Na urenlange discus sies besloot het wedstrijds commissariaat de renners toch te pardonneren. Gerrie Knete mann kwam desondanks gis termorgen niet aan de start. Hij voelde zich te vermoeid om de Tour te vervolgen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9