"Ceidae (Sowun/nt Boeren boos op Defensie: kosten 'lmlp te hoog 1 M Judy zoekt kennismaking Taiwan niet op Spelen VtSSSf rïl& Hart-luchtbrug in geldnood jijpaanse politie reedt hard op betogers Maigret IU E rand op Duinrell WEEKEINDE VOL TELEURSTELLING IN TOUR DE FRANCE Liefde voor Nederlandse werd fataal twee dagen laag: Veluwe vanuit lucht bewaakt ffld Maandag 12 juli 1976,6Se jaargang no. 20474 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leider): Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur. Wim Buijteweg volg vanfen,ies (excl per mm- Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent op de ko^1 Kommissaris Maigret (1) op Ned. I om 20.05 uur. Om 19.05 uur Papermoon en om 19.30 uur Pinkpop 76. Ned. II om 20.25 uur Jongens van de grote weg, om 21.15 uur Pussycat en om 22.30 uur Moe der, wat heet. Weinig verandering Droog en zonnig maar in de namiddag en avond een kleine kans op onweer. Max. tempera turen van 22 tot 28 graden. Zwakke tot matige, in hoofd zaak oostelijke wind. Morgen zon: 4.35—20.55. Maan: 21.30—07.03. Schev. hoogw. 4.03—16.31. Laagw.: 12.08. T—I I ■■■II Omdat de verschroeide weiden geen voedsel meer geven, zijn vele boeren al genoodzaakt hun wintervoorraden aan te spreken. Een kostbare zaak, die niet zonder verdere gevolgen zal blijven. I (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het leger vraagt veel te veel voor de hulp aan de door de droogte getroffen land bouw. Dat is de mening van ing. L. Horsmans, lid van Gedeputeerde t Staten van Limburg. In tegenstel ling tot de Bescherming Bevolking, die 50 in rekening brengt voor de eerste dag en 25 voor elke volgen- Wacht (de, berekent Defensie 350 voorrij- advei „Dat noem ik geen hulp meer," zegt Gedeputeerde Horsmans, „dat hoeft voor mij niet". Hij vindt het „al te gek" dat zulke bedragen worden ge vraagd voor pompen die ongebruikt in magazijnen staan. Volgens Hors- mans zal Gedeputeerde Staten van Limburg deze hoge kosten niet beta len. Hij vindt, dat hierover op korte termijn overleg moet plaats hebben met het ministerie van Defensie. In landbouwkringen hoopt men, dat mi nister Van der Stee (Landbouw) het probleem van de hoge kosten met zijn collega van Defensie weet op te lossen. De rijkspolitie in de droogtegebieden krijgt een groeiend aantal meldingen binnen van losgebroken vee. Moge lijk zijn de dieren op zoek naar voedsel, dat op de door de droogte geteisterde weilanden niet meer aan wezig is. Volgens Engelse deskundigen ver oorzaakt de langdurige hitte bepaal de chemische reacties in de lucht, die de werking van bijvoorbeeld uit laatgassen versterkt. De reeds door de zon geteisterde gewassen krijgen er daardoor een nieuwe belager bij. Ook mensen schijnen n er nadelige gevolgen van te ondervinden, zoals oog-irritaties en ademhalingsmoei lijkheden. In tegenstelling tot bijvoorbeeld En geland en België zit het met de drinkwatervoorziening in Nederland nog wel goed, al moet verspilling worden tegengegaan en dient men, vooral in het westen, zuinig te zijn met oppervlaktewater. ichtfol terrpirRID (UPI/RH) De Spaanse politie is zondag hard opgetre- teg"en grote demonstraties voor amnestie voor politieke Inlenen in Madrid, Barcelona en Pamplona. Met rookgranaten ïbberkogels werden de betogers uiteengejaagd, waarbij zowel de kant van de demonstranten als bij de politie gewonden' 0. Volgens oppositiekringen zijn alleen in Madrid al meer tonderd mensen gearresteerd. ^?ns ooggetuigen heeft de geschoten op betogers in Jadrileense arbeiderswijk banchel. betoger zou in het hoofd getroffen en de ander in de Omdat de twee door politie en weggevoerd, is de ernst de verwondingen niet be- Hier zouden zeker zes met verwondingen naar 'ziekenhuis zijn gebracht, wie een -parochiegeestelij- e volgens ooggetuigen door een man in burger mebeen pis tool in het gezicht werd gesla gen. De nieuwe golf betogingen voor amnestie betekent een ernstige uitdaging voor de nieuwe pre mier Adolfo Suarez; ondanks het harde politie-optreden tegen de betogers verwacht de Spaan se pers toch een soort amnestie maatregel van Suarez. Maar de vraag is hoeveel van de naar schatting 600 politieke gevange nen daarvan zullen profiteren, aldus het blad El Pais. IENAAR Door onvoor- igheid is gisteravond om het duingebied achter Ifassenaarse camping Duin brand uitgebroken. Hierbij iderhalve hectare aan na- Jebied verloren gegaan. Na litbreken van de brand, die bestreden door twee wa- van de Wassenaarse brand- twee ter assistentie op-f geroepen brandweerwagens uit Leiden, kwamen ruim honderd campinggasten van Duinrell ge wapend met schoppen en em mers in actie. Doordat de wind niet richting camping waaide, ontstond er geen gevaar voor Duinrell zelf. De brandweer was, het vuur om kwart voor negen meester. doden bij ttute inhaal- lanoeuvre 5N HAAG (ANP) Vier [nsen uit Drachten, Sappe- jer en Alkmaar zijn in het (elopen weekeinde bij een rkeersongeval onder het Frie- :Terwispel om het leven ge inen door een verkeerde in- plmanoeuvre. [totaal kwamen zeker 13 men- 1 dit weekeinde in het verkeer h 19-jarige jongeman uit A/ptPI kwam om het leven toen )met zijn bromfiets tegen een ksafslaande tractor reed. Zijn Per die achterop zat, werd laargewond. n 20-jarige vrouw uit Wanroij op haar fiets door een perso- uauto aangereden. Zij over- 'd enkele uren later in het n ikenhuis in Boxmeer aan de v°lgen van het ongeluk. Op 1 provinciale weg tussen Pa- ïdrecht en Meerkerk kwam i 28-jarige man om het leven met zijn motor een jcht te wijd nam en tegen een k>rn botste. Hij was op slag lod. Naarden is een vierjarige euter verdronken. Zij werd 'or haar vader gevonden, aar mond-op-mond-beade- ing baatte niet meer. •usongeluk In het noordoos- rn van Colombia is gisteravond Pn autobus in een ravijn gere- jer>- Achttien inzittenden von- !en de dood. Ballon Race Als passagier van de Duitse ballon vaarder Erich Markl maakte on ze fotograaf deze opname van de enorme drukte af gelopen zaterdag in het Haagse Westbroekpark. Tienduizenden mensen waren daar verzameld om de spectacu laire start te zien van de negen, deelnemers aan de 32e Internatio nale Holland Bal lon Race. De be doeling van de deelnemers was te landen op een denkbeeldige cir kel, die om Den Haag was gepro jecteerd. Een vrij gemakkelijke op gave voor de er varen ballonvaar- ders, waarvan er zes precies op de cirkel wisten te landen. Na loting werd de Engels man Anthony Smith uiteindelijk als winnaar aan gewezen. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u MONTREAL Het ziet er naar uit dat het internationale Olympische Comité zwicht voor de eis van de Canadese regering dat Taiwan niet aan de Spelen mag deelnemen als vertegenwoor diger van de republiek China. Dit bleek gisteravond in Montreal tijdens een persbijeenkomst waarop lord Killanin als voorzitter van het IOC het woord voerde. „Het bestuur van het IOC heeft besloten de zitting van dinsdag het dringende advies te geven alles te doen om de Spelen zoals voorzien te doen plaatsvinden", zei Killanin. Een en ander houdt in dat het IOC zal moeten toegeven aan de wensen van de Canadese regering. „Als dit zes maanden eerder zou zijn gebeurd hadden wij de Olympische Spelen zeker aan een andere stad toegewezen", voegde Killanin er aan toe, „maar daar is nu geen tijd meer voor. Het is bijzonder betreurenswaardig dat deze situatie zo vlak voor de opening van de Spelen is ontstaan en dat de politiek op zo'n manier de sportwereld binnen dringt". Zie verder sporttribune. Hennie Kuiper ligt verslagen op het wegdek. Voor hem is de Tour afgelopen. (Van onze sportredactie) PAU Het was een weekeinde vol teleurstellingen voor twee Nederlandse deelnemers aan de Tour de France. Eerst ontstond de tragische valpartij van Hennie Kuiper, die tot dat moment zo ambitieus had gereden, en later die zaterdag de blunder van Joop Zoetemelk, die Lucien van Impe liet ontsnappen. Daardoor kon de kleine Belg een waarschijnlijk beslissend gat slaan tussen de gele trui en zijn concurrenten. Zoetemelk had slechts het wiel van Thevenet gekozen en nietde demarage van Van Impe op de juiste waarde geschat, het betekende een achter stand van ruim drie minuten, die de Nederlander praktisch kan sloos maken op de eindzege. „Dan zien we het volgend jaar maar weer", was de sombere constatering van Zoetemelk, die gisteren geen kans kreeg iets aan zijn achterstand te doen. Naast uitgebreide verslaggeving over de Tour ruime aandacht voor de Olympische Spelen in Montreal in Sporttribune. Vrij Turkije heeft twee Li touwers vrijgelaten, die in 1970 een Sovjet-lijnvliegtuig hadden gekaapt. Een woordvoerder van het Turkse ministerie van bin nenlandse zaken heeft zaterdag meegedeeld, dat de Litouwers Turkije kunnen verlaten wan neer zij dat willen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De hardnekkigheid waarmee hij naar de gunst van een knappe Nederlandse verpleegster dong, heeft de 32-jarige Mauri ce Antonelli zaterdag in Venzolasco nabij Bastia op het eiland Corsica met de dood moeten bekopen. De 27-jarige Nederlandse verpleegster Ma rianne H. had om haar vakantie-kosten te verminderen de functie van barmeisje aan vaard in het restaurant Chez Jeróme aan het strand van Venzolasco De 32-jarige electricien Maurice-Jacques Antonelli uit Marseille was, nadat hij enkele dagen gele den een eerste glas aan de bar van Marianne .gedronken had, tot over zijn oren op haar verliefd geworden en wilde met alle geweld haar sponde in een tent onder de bomen op enkele meters van het restaurant, delen'. Marianne toonde zich echter allerminst geestdriftig of zelfs maar gevleid door deze hartstochtelijke aandrang en beklaagde zich bij haar werkgever, de 42-jarige Jeróme Ciosi, die daarop een hartig woordje tot de onstuimige aanbidder richtte. Dit had niette min zeer weinig resultaat, want toen Marian ne zaterdag in de late nacht naar haar tent ging, volgde hij haar, maar werd door Ciosi die met zijn jachtgeweer gewapend was, tegengehouden. Daarop haalde Antonelli een oude revolver uit zijn wagen, vuurde op Ciosi, die in zijn rechtervoet gewond werd. Deze schoot daarop met zijn geweer Anto nelli met een schot in zijn hoofd dood. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor de hartpatiënten die in aanmerking komen voor een operatie in Amerika dreigt een noodsituatie. De Neder- I iandse Hartstichting is niet langer bereid de reiskosten voor haar j rekening te nemen van de familieleden die de patiënten bij hun I trip naar Amerika begeleiden. Dat betekent dat met ingang van I de derde reis de zieken en hun familie de „begeleidingskosten" zelf moeten opbrengen. Velen beschikken niet over de daartoe benodigde middelen. Anderzijds wordt het medisch onverantwoord geacht de patiënten I zonder begeleiding naar Amerika over te brengen, j De Hartstichting stelt dat zij van het begin af aan duidelijk heeft gezegd alleen de begeleidingskosten van de eerste en de tweede reis voor haar rekening te zullen nemen. Voorzitter Fievet van de Hartpatiëntenvereniging die de luchtbrug organiseert, bestrijdt dit. De heer Fievet en zijn medewerkers stellen inmiddels alles in het werk om alsnog nieuwe fondsen aan te boren. „Op de eerste plaats hebben we onmiddellijk een eigen giro-num mer voor bijdragen aan de begeleidingskosten", aldus voorzitter Fievet. Te weten: 594000 t.n.v. de Nederlandse Hartpatientenvereni- ging in Breda. Daarnaast zullen we proberen de ziekenfondsen over te halen om de begeleidingskosten te betalen." De eerste groep hartpatiënten is zaterdag in goede gezondheid uit het. St.. Luke's Hr al in Hm APELDOORN Het eerste week einde met vlie gende brandwach ten boven de Ve luwe is een groot succes geworden. In 24 uur vliegen (acht uur per dag) ental branden al bij het eerste begin ontdekt. Snel blussen voorkwam telkens erger. De komende drie weken zal de Veluwe constant vanuit de lucht in de gaten worden gehouden. Het is een experiment dat eigenlijk pas volgend jaar zou worden uitgevoerd, maar in verband met de enorme droogte zijn de benodigde 25.000,- nu reeds uitgetrok ken. Zoals zaterdag reeds gemeld, wil de Apeldoornse brandweer (centrale meldingspost) van de brandtorens op de Veluwe af en hiervoor in de plaats een vliegtuig inzetten. De door de brand van vorige week vernielde bossen op de Veluwe zijn voorlopig nog verboden gebied. De Apeldoornseweg onder Arnhem is vandaag weer voor het verkeer opengesteld. Wel zijn er stopverboden ingesteld, om te verkomen dat opstoppingen ontstaan door nieuwsgierige automobilisten. In Limburg ging gisteren weer 4 ha heide verloren. De brand ontstond naast het gebied waar vorige Week 6 ha verloren ging. Etherpiraat LEIDEN De Leidse politie heeft zaterdagavond om elf uur de zendapparatuur van „radio Seagull" in beslag genomen. De zendapparatuur stoorde de ra dio- en televisietoestellen van de omwonenden in de Leidse Me- renwijk. De zend-amateur kreeg een pro ces-verbaal. De apparatuur met een waarde van ruim vierdui zend gulden werd door de poli tie meegenomen. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1