Organisatie bezorgd over vermissing van pasjes en uniformen In Kingston liggen de problemen op water Matig betaalde Mildred Lauw ziet niets van Spelen HOSTESSEN ONTEVREDEN Strenge scheidslijn tussen sport en maatschappij BEVEILIGING OPTIMAAL MAAR NIET SLUITEND MONTREAL De scheidslijn tussen maat schappij en sportwereld is opzichtig gemar keerd op de vliegvelden Mirabel en Dorval, en de Olympische accommodaties. Aan de ene kant van de hekken en andere obstakels de politiemannen, weliswaar vriendelijk maar toch met een mate van grimmigheid die beangstigend kan aandoen, aan de andere zijde het vrolijke en nog zorgeloze gezel schap atleten die langzaam aan uit alle delen van de wereld het Olympische dorp vullen. Niemand, die niet in het bezit is van een accrediteringskaart, het bewijs dat men op een of andere manier betrokken is bij de Spelen, kan de hermetische afgrendeling van het dorp doorbreken. En dan nog, als het altijd zichtbaar te dragen dokument is gecon troleerd, zijn er speciale pasjes nodig die toegang geven tot het innerlijk van de tijdelij ke verblijfplaats van atleten en begeleiders. Niet dan nadat een „sluis" is gepasseerd en alle „bagage", van aktentas tot diplomatenkof fertje, grondig is nagekeken. En toch worden in het Olympisch dorp zeventien accredite- ringskaarten en twaalf politie-uniformen ver mist. Een gebeurtenis waarover de Olympische organisatie zich veel zorgen maakt. Zijn ze verloren of ontvreemd? Een pasfoto is immers eenvoudig te verwisselen voor lieden die daar in een niet geringe handigheid bezitten? Ver der zijn ineens vier werklieden uit het dorp spoorloos. Dat is zo'n probleem achter de facade, die is opgetrokken door de bonte stoet atleten, die reeds bezit hebben genomen van het dorp. De grote groep van 312 mannen en vrouwen uit Rusland, de kleurig geklede Zweden, de zwierige gewaden dragende bewoners van landen als Barbados en Mongolië. En zowaar de Oegandezen. Vertier De atleten strekken zich uit op de stoelen van het internationale openlucht-ontmoe tingscentrum waar constant een bandje voor vertier zorgt Ze dalen door de immense piramidevormi ge gebouwen waar zij drie weken of min der verblijven; relaties worden verstevigd of aangeknoopt en er zwemt een eenzame in het overdekte bad dat ten gerieve van de dames en heren vlak naast het ontmoe- tingsgebied is aangelegd. Langs de lange, glooiende weg die het dorp doorsnijdt zit een vrouw die gitaar speelt en erbij zingt, de ogen steeds richtend op de naast haar liggende tekst. Een en al vrolijkheid en onbezorgdheid aan gene zijde van de scheidslijn, onderbroken door de ernst als de atleten met hun attributen op weg gaan naar de trainingen in de vlakbij gelegen hoofdaccommodaties: Olympisch stadion, zwembad en wielerbaan. Of verderop waar de waterpoloërs onder anderen ver van Olympisch huis moeten gaan. In deze in- Herman van Bergem speelperiode loopt alles nog soepel. Er is voldoende vervoer voor de atleten, die immers het hoofdbestanddeel vormen van de Spelen. Riant Hoog in de lucht van een van de twee terrasvormig oplopende woonpiramides is de Nederlandse ploeg ondergebracht, op de elfde verdieping. Een riant onderkomen, te meer omdat zo'n twee maanden geleden een stuk of zestig atleten meer waren opgegeven dan ons land tenslotte kon opbrengen. Ruime kamers in flats die na de Spelen, zoals ook in Mexico en München gebeurde, aan de bevolking verhuurd zullen worden. De kamers moeten uiteraard gedeeld worden. André Schuwer, de directeur van het Nederlands Olympisch Comité die met zijn personeel al enige dagen, aanwezig was om alles voor te bereiden voor de ploeg, moet genoegen ne men met zijn bed in de keuken. Hij vat het goedmoedig op. De artsen en fysiotherapeuten bevolken de kamers naast hem en een gehele galerij, inclusief een afgeschut zonneterras, staat ter beschikking van de heren atleten. De dames zijn elders boze tongen beweren: op veilige afstand ondergebracht in de gigantische, architectonisch fraaie gebouwen. In schrille tegenstelling daarmee is de wer kruimte voor het bureau, dat door het NOC wordt bemand, en de ruimten waar de artsen De Jongste. Stuur en Elzerman en de fysio- Ben Staartjes KINGSTON Het klinkt vreemd, maar in de Olympi sche zeilstad Kingston, is het water van het meer van Ontario, de grootste vijand van iedereen die rechtstreeks met de organisatie is belast Want hoe moet men in deze tijd water zien te beveiligen, garanties kunnen geven dat er met de honderden Olympische zeilers in Kingston, een kleine 300 kilometer van Mont real, bijna niets kan gebeuren. Vorig jaar tijdens de voor-Olympische wedstrij den. zijn er al een serie proeven genomen. Maar het bleek tot op de laatste dag moge'/jV» dat toch op het wijdse meer van Ontario, plezierjachten de feitelijk verboden zone enige tijd konden binnenvaren. Honderden kleine en snelle vaartuigen van de speciaal voor deze spelen in het leven geroepen veiligheidsbriga de hebben op het moment dat ook in Kingston de Olympische sfeer eindelijk voelbaar wordt, sinds enkele dagen luchtsteun gekregen van Joop Werkhoven twintig helikopters. Daarnaast ligt er op het meer van Ontario een stevig uit de kluiten gewassen marine-schip klaar waarop tweehon derd militairen zijn, die met tien extra helikop ters overal kunnen worden ingezet. In King ston. waar het Olympisch zeildorp gemakkelij ker te bewaken lijkt dan in Montreal, blijft toch het gevaar vanaf het water komen. Op de helikopterhaven, even buiter Kingston, zegt commandant Andre Fecteau: „Toen acht jaren geleden besloten werd de Spelen aan Canada toe te wijzen en Kingston de zeilwedstrijden kreeg, werd hier het sein gegeven voor het bouwen van een nieuwe stad. De problemen van München leidden er toe dat er veiligheids maatregelen moesten worden ingebouwd. Dat b.v. een bestaand bos in de omgeving van de slaapaccommodaties toch moest verdwij nen. Kingston is gebouwd voor de zeilers. Alles is nieuw, behalve het water. Dat ligt er al duizenden jaren. Daar was niets meer aan te veranderen." Kingston is al vele maanden klaar voor de Olympische strijd die snel na de opening gaat ontbranden. Vorig jaar moesten nog enkele kleine voorzieningen worden getrof fen, maar alles is ruimschoots op tijd opgele verd. Ook de compleet nieuwe stad die op bijna 10 kilometer van de bestaande kern is ge bouwd. En dat laatste is voor de bewoners van Kingston het grootste probleem. Kingston bestaat thans duidelijk uit twee totaal niet bij elkaar passende delen. De oude stad met gebouwen die aan een rijke historie herinne ren (downtown Kingston) en het Amerikaans opgezette nieuwe deel (newton Kingston). Via brede boulevards, en supersnelwegen is de feitelijk toch maar simpel ingerichte Olympi sche haven bereikbaar. Ruim 12 miljoen gul den hebben de Olympische accommodaties in Kingston gekost. Dure nieuwbouwwoningen zijn verrezen, anderzijds is geen aandacht geschonken aan de nood in de oude stad. De honderden affiches met de kreef „King ston, de stad waarin iedereen zich rijker voelt" zijn de laatste dagen langs de wegen weggehaald. therapeuten en masseurs mevr. De Grooth, Van Breukelen, Van Gelder, Klaassen, Kuiper en Huizing, tezamen het medisch team vor mend, moeten werken. Zij zitten in de kelder, waar ruimten provisorisch met dunne platen zijn afgeschut en ook de zelfbedieningswasse rette is ondergebracht. Een waarlijk schamel onderkomen waar nooit daglicht doordringt. Ongerief Maar een ieder Is ervan doordrongen dat de Canadese Olympische Organisatie, ondanks de prestatie die toch nog is geleverd en waaraan zo lang moest worden getwijfeld, tijd te kort is gekomen. Vandaar de koorts achtig werkende bouwvakkers, de met appa ratuur slepende arbeiders en het ongerief dat op bepaalde punten moet worden geno men. Daarbij begrepen het tijdrovende maar onont koombare controleren van jan en alleman die het nodig heeft de neus iets verder dan toegestaan is over de afscheidingen te steken. Want diep in hun hart vrezen de organisatoren dat overlaten een vervolg zullen willen knopen aan de gebeurtenissen in Mexico waar de opstandige studenten en andere organisaties voor rumoer zorgden en aan het gruwelijke bloedblad van München. Canada heeft er lering uit getrokken. Onophoudelijk cirkelen helikopters in de lucht met scherpschutters, tanks rollen hier en daar grommend over de wegen, zwaarbewapende politiemannen voe ren hun weinig benijdenswaardige taak uit. De scheidslijn tussen maatschappij en sportwe reld is streng getrokken. Het moest, al doet het afbreuk aan de Spelen die een ontmoe tingsplaats voor de jeugd van de wereld dienen te zijn die vriendschap en begrip voor elkaar dienen te kweken. Want de scheidslijn tussen goed- en kwaadwilligen kan vliesdun zijn t, fa Oi jei Door Jack Arentsen In de plaats daarvoor zijn de Olympische symbolen gekomen. Zijn in de nieuwe jachtha ven de meest luxueuze schepen komen te liggen. Volgt de ene cocktail-party de andere op. Overal klinkt muziek, de avonduren zijn vol licht en sfeer. En over de oude stad klinken herhaaldelijk de schoten die vanaf het imposante fort Henry uit kanonnen daterend van 1878, achtmaal per dag worden afgevuurd. Kingston is een stad waar oud en nieuw elkaar iedere dag tegenkomen. „Maar dat oud© meer", zegt veiligheidscommandant Andre Fecteau nogmaals, „is onze grootste zorg." En wijst dan nog op het super-elektronisch veiligheidssysteem dat ook nog in het water is ingebouwd. Met bepaalde stralingen, die steeds via onderwater-stations worden doorge geven houdt men ook nog een zone tot vijftien meter onder de wateroppervlakte onder con- trofe. De Nederlandse Olympische zeilploeg is in Kingston niet ongeschonden de officiële me ting doorgekomen. Zowel de 470 van Joop en Robert van Werkhoven, als de Temoest van Rob Werkhoven Ben Staartjes bleek niet geheel te voldoen aan de voorschriften. De boot van de jeugdige broers uit Bloemendaal was uitgerust mei houten schotten. „Dat geeft wat meer stevig heid", aldus Jacques Stap, de secretaris-pen ningmeester van het NOC die ruimschoots zijn sporen in de zeilsport heeft verdiend. „Ze moesten worden vervangen door kunststof" Acht boten van dezelfde bouwer werden bij deze controle verplicht een dergelijke wijzi ging aan te brengen. Het was een beslissing die Joop en Robert van Werkhoven met moei te aanvaardden. Minder consequenties had de afwijking die bi. de „Double Dutch" van de direkteur in auto- accessoires uit Bussum werd geconstateerd De afdekplaat van kunststof van zijn Tempesl bleek te veel naar voren te zijn gemonteerd Daaruit zou Staartjes mogelijk enige wins! kunnen boeken. Snel was deze „overtreding' verholpen. MONTREAL De meer dan duizend hostessen die alle officiële instan ties rond de Spelen hulpvaardig van dienst zijn, bepalen het gezicht van de organisatie. Zij zijn de eersten die de officiële Montfeal-bezoekers begroeten en zij zijn het ook die hen bij hun vertrek naar het vliegtuig begeleiden. In die tussenliggende periode moeten de meerdere talen sprekende meisjes het de aan hun verantwoording toevertrouwde gas ten zo goed mogelijk naar de zin maken. Dat Is een ijzeren regel waar het COJO, het Organiserende Canadese Olympische Comité streng de hand aanhoudt. Zij kan dat gerust doen want de belangstelling voor deze afwis selende functie is zó groot dat pas na een bijzonder strenge selectie de meer dan dui zend meisjes (meest studenten), werden aan gewezen. Eén van die hostessen is de bijzonder aantrek kelijk ogende 28-jarige Mildred Bastien-Lauw, studente kunstgeschiedenis aan de universiteit van Montreal. Mildred Lauw woont nu ruim een jaar in Montreal. Zij is geboren in Maa- stricht (toen was het nog Heer, „Mijn vader was daar huisarts") en zij is met haar Cana dese man die zij op de universiteit van Leuven heeft leren kennen, naar Montreal getrokken. REL Maar de uiterlijke aantrekkelijkheid van haar tijdelijke functie hebben Mildred haar gevoel voor een kritische kijk op bepaalde zaken niet doen verliezen. Zij kwam daarbij tot de conclu sie dat veel zaken voor de hostessen bijzonder slecht waren geregeld en samen met nog twee andere meisjes zorgde zij door middel van publicaties voor een rel die haar door het COJO niet in dank werden afgenomen. „Kijk", zegt Mildred Lauw die aan de Neder landse delegatie is toegevoegd en daardoor bijna hele dagen in het Olympische dorp zit. „Toen wij waren geselecteerd door het COJO werd ons verteld dat wij tot de crème de la crème van de Olympische organisatie behoor den. Op ons rustte een verantwoordelijke taak. Dat klonk natuurlijk prachtig maar toen daarna de arbeidsvoorwaarden bekend werden ge maakt, leek het er niet erg op dat wij zo belangrijk waren. Er werd ons verteld dat wij er niet op hoefden te rekenen, dat wij van de organisatie eten zouden krijgen. Wij moes ten zelfs ons pakje boterhammen maar mee brengen. Of wanneer we daar geen zin in hadden, moesten wij de delegatieleider van het ons toevertrouwde land zover zien te brengen dat hij voor ons voor eten zou zorgen. Hetzelfde geldt voor het bezoeken van de Olympische Spelen. Er is mij gezegd dat ik voortdurend met meneer Kerdel, moest optrekken. Waar hij gaat, moet ik ook gaan. Maar dat geldt niet voor de wedstrijden. Wanneer het eenmaal zover is dan moeten de hostessen voor de poorten van het Olympisch stadion blijven staan. Ze hebben het ook gepresteerd om voor stijgen. Ik heb dat niet gepikt. Samen met een meisje uit Israël en Arabië hebben wij de pers Door Harry Vermeulen de hostessen salarisverlaging aan te brengen. Eerst verdienden wij 6.50 dollar per uur. dat is later teruggebracht tot 4.65 per uur. En dat in een tijd waarin de salarissen alleen maar Toch geeft Mildred Lauw haar baantje niet op. De aantrekkelijke kanten die er aanzitten we gen volgens haar ruimschoots op tegen de nadelen. Maar evenmin geeft zij haar kritische standpunten op. „Dat zou ik niet kunnen. Ik heb hier bij veel vrouwen een zekere gelaten heid bemerkt wanneer het om bepaalde zaken gaat. Ik heb daar nooit genoegen mee geno men. Vanaf het eerst emoment dat ik voor de diensten van het COJO werd gecharterd (Mildred Lauw was één van de dertig hostes sen die de voor-Olympische Spelen hebben meegemaakt en tot kort voor de Spelen be hoorde zij bij een groepje van vijftien hostes sen die waren overgebleven voor officiële handelingen), heb ik me zo opgesteld". Vooral het gegeven dat ze enkele weken lang in het gezelschap van Nederlanders verkeert, is voor Mildred Lauw de voornaamste reden geweest om deze slopende baan (de meeste dagen is .zij meer dan twaalf uur in de weer), onmiddellijk na aankomst in Montreal te ac cepteren. Een hek vormt -vmu,Um,3 „maatschappij" en „Spelen". Een praatje brengt afleiding tijdens het lopen van de wacht. Uit alle windstreken komen ze naar Montreal. In hun specifieke kleder dracht lopen Arabieren doör het Olympisch dorp.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16