Nederlandse hittegolf voorkwam één probleem medische staf Montreal Cees Kerdel: Uniforme gedragslijn nationale Olympische comité's MONTREAL'76 ACCLIMATISERING GEEN PROBLEEM TER VOORKOMING SELECTIE-PROBLEMEN 'i Belangstelling watersporten zeer gering Doorlichting van Olympische sporten LEIDSE COURANT Dokter Hans de Jongste verwacht in Canada geen drukke werkzaamhe den voor zijn medische staf. MONTREAL Met achterlating van de laat ste selectieproblemen is Cees Kerdel in Montreal gearriveerd. Vroeg uit de veren en laat er weer in leidt de voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité de nationa le delegatie, neemt hier en daar wat repre sentatieve verplichtingen over van chef-de- mission Bram Leeuwenhoek, vergadert uren lang met de Olympische programmacommis sie en houdt zich voorts ter beschikking ter oplossing van bijzondere problemen. Een actief man, die zo te zien geen trauma heeft overgehouden van de sores, waarmee de uitzending gepaard Is gegaan. „Aangegrepen heeft het me niet", zegt hij doelend op het kort geding, dat atlete Mieke Sterk aanspan- MONTREAL De Spelen van de toekomst. Dat is het onderwerp, waarmee de Olympi sche programma-commissie zich bezighoudt, waarvan NOC-voorzitter Kees Kerdel lid Is. Deze commissie één van de oudste vaste commissies binnen het IOC houdt zich bezig met de vraag welke sporten na 1980 wel en welke niet op het Olympisch program ma dienen te staan. Van het eerste gedeelte van het onderzoek is verslag uitgebracht aan het dagelijks be stuur van het IOC. Het behelst een inventarisa tie van de 21 takken van sport, die momenteel op het Olympisch programma staan. Daarbij is nagegaan in hoeverre zij voldoen aan crite ria als verbreiding en populariteit, hoe het is gesteld met de prestatie-beoordeling en de scheidsrechter-beoordeling. Als het IOC het advies van de vaste commissie overneemt en het congres te zijner tijd met het lOC-bestuur meegaat, zullen ook in de verdere toekomst de huidige 21 takken van sport, eventueel' uitgebreid met andere, op het Olympisch pro gramma staan. Of er nieuwe takken van sport bij moeten komen, is een vraag waarover de programma-commissie zich geen oordeel heeft gevormd. Momenteel wordt geïnventari seerd hoe het is gesteld met de sporten, die Olympische erkenning hebben aangevraagd. Aangezien het zeer wel mogelijk is dat er sporten bij zullen komen, wordt tevens nage gaan in hoeverre er besnoeid kan worden op de afzonderlijke onderdelen per tak van sport. Zo wordt bijvoorbeeld onderzocht in hoeverre bijvoorbeeld de 100 en 200 meter bij atletiek en zwemmen elkaar overlappen. dig gebeurd. Bovendien heeft de Atletiekunie zelf nagelaten om de kandidatuur van Mieke Sterk opnieuw ter sprake te brengen, toen wij haar in eerste instantie hadden afgewezen". Naar zijn mening is Mieke Sterk eerder het slachtoffer geworden van de onzorgvuldigheid van de Atletiekunie dan van de selectieproce dure van het NOC. Eindeloos Het Nederlandsch Olympisch Comité heeft er honderden vergaderingen aan besteed om te komen tot de aanwijzing van 160 atleten en officials. De hele procedure van voor-overleg, vaststelling van limieten, bijstelling van limie ten, uitmondend in eindeloos gepraat over twijfelgevallen, en het geven van tweede en derde kansen vindt zijn oorsprong in een simpele alinea in het Olympisch handvest: „Hoewel de Spelen bestemd zijn voor de jeugd van de wereld", staat er, „is het een praktische onmogelijkheid om alle jeugd van de wereld toe te laten. Derhalve worden de nationale Olympische comité's verzocht toe te zien dat degenen, die zij afvaardigen, van Olympisch kaliber zijn". Daar ontleent het NOC zijn bestaansrecht aan. dat door chef-de-mission Bram Leeuwenhoek bij de overdracht van de ploeg vorige week op Papendal plastisch werd omschreven als de aan- en uitkleedfunctie. Het verbazingwek kende in het geheel is, dat niemand ooit op het idee schijnt te zijn gekomen na te vragen wat het Internationaal Olympisch Comité pre cies bedoelt met „Olympisch kaliber". Elk nationaal Olympisch Comité interpreteert dat naar eigen behoefte Nederland houdt na de tegenvallende prestaties van Rome (1960) en de daarop volgende kritiek vast aan vrij scherpe normen: Een kans op een plaats bij de eerste zes of acht. Een kwallficatie-eis, die het NOC („per definitie onkundig, zoals velen zeggen, maar daar hebben we mee leren leven", aldus Kerdel) in een sterke positie brengt ten opzichte van de bonden. Want welke sportbond kan op voorhand een hele serie aankomende wereldtoppers voor het voetlicht brengen? Cees Kerdel is niet ontevre den over de gevolgde procedure. „Als wij de eisen zouden afzwakken en in plaats van een finaleplaats bijvoorbeeld een halve finaleplaats eisen, zouden de problemen precies even groot zijn. Die liggen namelijk allemaal bij de twijfelgevallen". Kerdel ontveinst zich niet dat tegen de domi nerende rol die het NOC bij de aanwijzing speelt bezwaren zijn aan te voeren. De 21 Olympische takken van sport zijn onderling .nauwelijks vergelijkbaar. Bovendien kiest de Bram Leeuwenhoek en Cees Kerdel kregen meer dan ooit te maken met problemen omtrent de kwalificatie voor Montreal. Cees Kerdel: „Het wordt tijd, dat de internationale bonden zelf de limieten opschroeven". ene bond (zoals de KNZB) voor limieten, die op een bepaald tijdstip dienen te worden gehaald, terwijl andere bonden (zoals de KNAU) meer voelen voor vagere aanwijzing snormen. Als de afweging van belangen iets minder subtiel geschiedt dan waarop een andere partij recht meende te hebben, klinken de verwijten over en weer, worden protestbrie ven geschreven en draait het zelfs uit op een kort geding. Geen al te best imago dus voor een gezelschap, dat wordt geacht de jeugd van de wereld nader tot elkaar te brengen. Risico In NOC-krlngen wordt dat tamelijk gelaten aanvaard als de risico van het vak. Nu, de selectie-procedure van de achterliggende ja ren overziend, ziet Kerdel twee mogelijkhe den voor de toekomst. „Het zou kunnen dat bijvoorbeeld de nationale Olympische comi té's van Europa in de toekomst één gedrag slijn gaan volgen. Wij weten dat we ongeveer op één lijn zitten. Maar we zouden kunnen komen tot een uniforme methodiek". Als tweede mogelijkheid ziet hij dat de interna tionale amateur-atletiekfederatie (IAAF) en de internationale zwemfederatie (FINA) zelf scher pere limieten gaan hanteren, ook in geval een land slechts een deelnemer per nummer wil afvaardigen. „Dat roept ongetwijfeld weerstan den op bij de kleine opkomende landen, maar het zou wel betekenen dat er op hoger niveau strijd geleverd wordt en die strijd voor de toeschouwers aantrekkelijker wordt", aldus Kerdel. De voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité oppert die twee mogelijkheden niet geheel vrijblijvend. Als lid van de Olympische Programmacommissie heeft hij de voorstellen doorgepraat met zijn collega's en in het pre advies dat dezer dagen aan het lOC-bestuur wordt uitgebracht, staat zwart op wit de aan beveling dat de internationale bonden hun eigen normen dienen op te schroeven. „We hebben ons dezer dagen afgevraagd of het nog wel mogelijk zal zijn Olympische Spelen te blijven houden als de organisatie steeds maar duurder en het aantal deelnemers als maar groter wordt", aldus Kerdel. de, omdat zij niet was geselecteerd. „Wel was het bijzonder storend in dit stadium van voorbereiding. Zo vlak voor het vertrek van de ploeg hadden we onze tijd beter kunnen gebruiken. Nu moesten we vrijdag nog een advocaat zien te vinden om de zaak al maandag voor ons te behandelen. Het hele weekeinde zijn we bezig geweest om de man op de hoogte te stellen van de door ons gevolgde procedure van voor-overleg met de bonden. Nog een geluk dat de uitspraak in ons voordeel uitviel, anders zouden we wel licht overstelpt zijn geworden door teleurge stelde atleten, die via de rechter hun uitzen ding wilden afdwingen". Het kort geding heeft overigens niet zozeer gevolgen gehad voor de relatie Mieke Sterk NOC, alswel voor die tussen de KNAU en het NOC. Kerdel: „Ik heb geen kritiek op de houding van Mieke Sterk. Anderen mogen misschien wat ^an te merken hebben op naar houding en levenswijze, voor ons is ze nooit lastig geweest. Afgezien van het feit dat je persoonlijke meningen nooit mag meewegen als het gaat om de beoordeling of iemand wel of niet moet worden uitgezonden". Anders daarentegen is de relatie met de Atletiekunie. Bij het kort geding kwam onder meer de ranglijst van 1976 ter sprake, waarvan het NOC het bestaan niet kende. Kerdel: „Het is de plicht van de bonden ons te voorzien van documentatie. Dat is in dit geval zeer onvolle- MONTREAL Zoals dat op vele plaatsen in Montreal, waar deze week de Olympische Spelen moeten beginnen, het geval Is, zoekt ook de medische staf van de Nederlandse afvaardiging nog steeds naar het materiaal. „Onze medische apparatuur is vorige week woensdag gelijktijdig met de kwartiermakers gearriveerd, maar nog steeds niet boven water gekomen. De strikte veiligheidsmaatre gelen, die de Canadezen hebben genomen, maken vlot werken vrijwel onmogelijk", aldus Hans de Jongste, de chef arts van de Neder landse ploeg. Dokter De Jongste maakt zich voorlopig nog geen zorgen over het feit dat de apparatuur nog steeds ergens bij het Canadese leger .Staat. „Wij zijn nu in elk geval al zover dat wij weten waar wij moeten zoeken. In het medisch centrum van het Olympisch dorp erkt, kunnen wij natuurlijk wel terecht maar dat is naar! Uiterst onpraktisch. Er zijn hier vele ploegen die niet over eigen artsen en fysiotherapeuten 'beschikken en daarom terugvallen op de orga nisatie". 3"| Dokter De Jongste, die in Montreal voor zijn 'n derde Olympische Spelen staat, verwacht in e'| Canada medisch gezien weinig problemen. 'S Vooral over de acclimatisering van de sport- gele mensen maakt de NSF-arts zich weinig zor- k vai gen md0 praktijk is dat het overwinnen van ddel het tijdverschil van vijf uur binnen achtenveer tig uur geschiedt. Sommigen zullen misschien wat langer problemen hebben, maar dan toch niet meer dan drie dagen". De chef arts van de Nederlandse ploeg is gelukkig met het feit To* dat het de afgelopen drie weken in Nederland erg warm is geweest. De grote vrees was namelijk dat de temperatuur in Montreal pro blemen zou kunnen opleveren. Vorig jaar bij de voor-Olympische Spelen in Montreal onder- 'eq vonden vele deelnemers bij de atletiekwedstrij- 0PI den ernstige hinder van de hoge temperatuur in Montreal, die nu overigens zeer meevalt, nofij Het was voor de Internationale Amateur Atle tiek Federatie (IAAF) zelfs reden het reglement voor de opstelling van de verversingsposten bij de marathon te wijzigen. Tot nu toe mochten de marathonlopers pas na vijftien d °l .kilometer voor de eerste maal worden ver- ndei ZOrgd. In Montreal zal de eerste verzorging i den il za Met als inspirerende achtergrond het Olympisch dorp begonnen atleten zaterdag aan hun voorbereiding. Het groepje Nederlanders dat zich deze week ook op de trainingsbaan zal vertonen is minimaal. De turbulente selectiebesprekingen ten spijt. al na zeven kilometer en verder elke vijfdui zend meter mogen plaatsvinden. Aangepast „Doordat het in Nederland zo warm is ge weest, kun je rustig aannemen dat de mees te sportmensen zich aangepast hebben. Een goed getrainde sporter is toch altijd in het voordeel ten opzichte van een ongetraind iemand. De stofwisseling en temperatuurre- gulatie van een getraind sportman of -vrouw is superieur aan die van een ongeoefend mens. Daarom was het hier in Montereal om medische redenen niet noodzakelijk een lan gere acclimatiseringsperiode dan een week te nemen". Hans de Jongste is om medisch-hygiënische redenen zelfs een tegenstander van een lang verblijf in het Olympisch dorp. „Je moet rekenen dat hier ruim tienduizend mensen op een betrekkelijk klein oppervlak bij elkaar leven. Dat kan bepaalde spanningen geven. Bovendien is de verveling iets waar je in feite niets aan kunt doen. Je kunt wel dingen gaan organiseren maar daar maakt het merendeel dan toch geen gebruik van. Het gevolg is dat men wat rond gaat hangen of slenteren. Of uit verveling maar weer gaat eten. In zo'n geval kan men nog beter in een trainingskamp zitten omdat daar meestal een veel strenger regime heerst Ik geloof dat wij er juist aan hebben gedaan pas een week voor het begin van de Spelen af te reizen. Een land als Oost-Duitsiand, waar men wat de voorberei ding betreft mets aan het toeval overlaat, kwam hier ongeveer gelijk met ons aan". ste in het geheel niet. „Toen de deelnemers op de Winterspelen in Innsbruck arriveerden, heerste er in Oostenrijk een griepepidemie. Zo'n virus wordt wanneer veel mensen bij elkaar zijn snel doorgegeven en dan sta je als arts volslagen machteloos". Een punt waarmee artsen van sportploegen altijd worden geconfronteerd is de bestrijding van het gebruik van stimulerende middelen. „Er zal in Montreal zeer uitvoerig op het gebruik van doping worden gecontroleerd. Wij hebben van het organisatiecomité uitvoerig instructies gehad, die op twee speciale bijeen komsten nog nader zullen worden toegelicht". Voor dokter De Jongste is het een vreemde zaak dat er nog steeds geen lijst bestaat waarop alle verboden middelen staan. „Het IOC heeft,een lijst gepubliceerd maar daar naast bestaat er ook een van de Internationale Wieier Unie, die afwijkt. Daardoor kun je vreemde situaties krijgen en dat is in een delicate zaak als doping altijd een bron van problemen". Dopingsgeval De medische staf van het NOC, die vier jaar geleden in München met een dopingsgeval werd geconfronteerd toen de ploeg van de honderd kilometer tijdrit, die brons won, werd gediskwalificeerd, wil geen enkel risico lo pen. Daarom ook zal dokter De Jongste vandaag nog enkele nieuwe medicamenten in een speciaal door het organisatiecomité ingericht laboratorium laten onderzoeken. „Ik wil laten onderzoeken of de afbraakproduk- ten van deze medicamenten niet als doping beschouwd kunnen worden". Lof Vol lof is dokter De Jongste over de hygiëne in het Olympisch dorp. „Toiletten zijn in ruime mate aanwezig en ook de wasgelegen heden in de flats zijn goed. In de eetzalen en keukens heeTt men ook alles goed voor elkaar en het voedsel is van uitstekende kwaliteit". Een griepepidemie zoals die zich een half jaar geleden bij de Olympische winterspelen in Innsbruck voordeed verwacht dokter De Jong- De Nederlandse ploeg (onder anderen de turnster Jeanette van Raven- steijn, links) kwam wel met bagage en al aan in Montreal. De spullen voor de medische staf zijn nog steeds zoek. De vrouwelijke deelnemers aan de Olympische Spelen zullen allen een sextest moeten onder gaan in Montreal. „Wij hebben dat in Neder land al gedaan maar die geldt voor de organi satie hier uiteraard niet. Zou dat wel het geval zijn dan kun je dat onderzoek via een uit- strijksel van het wangslijmvlies beter achter wege laten. Wij hebben de test in Nederland gedaan om te voorkomen dat iemand hier positief zou reageren. Die hele sextest blijft een onaangename zaak maar je moet het wel doen om concurrentievervalsing te voorko ming. PAGINA 15 - MONTREAL Het organisatiecomité van de Olympische Spelen rekent erop dat zeventig procent van de beschikbare plaatskaarten aan de man zullen worden gebracht Zo'n kleine week voor het begin van de wedstrij den is 56 procent van de 4.700.000 tickets verkocht, rond 2.640.000 kaarten. Bij twee onderdelen de openingsceremonie en de sluitingsplechtigheid, de duursten nog wel met prijzen tot 40 dollar (115 gulden) werd een score van honderd procent bereikt. De gymnastiekwedstrijden benaderdn dat per centage zeer dicht. Zo dicht zelfs dat het organisatie-comite heeft besloten een aantal officiële trainingsbijeenkomsten tegen betaling open te stellen voor het publiek, dat anders zonder twijfel teleurgesteld zou moeten wor den. Hoog-genoteerd staan onder meer, o danks de 954.150 plaatsen die beschikbaar zijn, de atletiekwedstrijden met 72,9 procent en het zwemmen met 88 procent. Dieptepun ten zijn der traditiegetrouw, de watersporten roeien, kanoën zeilen. Roeien is als vanouds een van Olympisc de sporten, waar de be langstelling tegenvalt.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15