Olympische ploeg: Geen tijd voor verkenning een lijfwacht Bij elke stal begeleid door geklop hamers Welkomstwoord Jean Drapeau IOC BOOG VOOR EIS CANADESE REGERING MONTREAL'76 SCHUTTERS ZONDER WAPENS IN MONTREAL Kwestie Taiwan opgelost LEIDSE COURANT PAGINA 11 MONTREAL Het internationaal Olympisch Comité heeft gisteren besloten dat de Spelen normaal doorgang zullen vinden ondanks de weigering van de Canadese overheid de atleten van Taiwan te laten meedoen als vertegenwoordigers van „De republiek Chi na". Het IOC deelde mee te zullen aanbeve len dat „De republiek China" van de spelen zal worden uitgeslotep. Met de tegemoetko ming van het IOC kwam een eind aan dagen van onzekerheid en onderhandelen. Canadese regeringsautoriteiten hadden zater dag in een negen uur durende bespreking het Internationaal Olympisch Comité nog eens duidelijk gemaakt, dat de sportlieden van Taiwan geen inreisvisum zouden krijgen, als zij zich erop bleven beroepen geheel China te vertegenwoordigen. „Wij hebben in 1970 de Volksrepubliek erkend en onderhouden geen diplomatieke banden met het regime op Tai wan, als Taiwan wil deelnemen kan dat alleen onder de naam Taiwan", verklaarde Andre Bissonete, de Canadese onderminister van buitenlandse zaken na afloop van de bespre kingen. Bij de zitting in München van vier jaar geleden hield het IOC in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Verenigde Naties, vast aan het lidmaat schap van Taiwan en werd de eis van de Volksrepubliek om erkend te worden als enige vertegenwoordiger van China niet ingewilligd. Inmiddels is de volksrepubliek (800 miljoen inwoners tegenover de 15 miljoen van Taiwan) wel als lid aanvaard van diverse internationale sportorganisaties. Overigens verduisteren nieuwe wolken de Olympische horizon. De voorzitter van de opperste sportraad van Afrika Abraham Ordia (Nigeria) en zijn secretaris generaal Jean Clau de Ganga zijn in Montreal gearriveerd. De namen van beide heren zijn onverbrekelijk verbonden aan de uitstoting van Rhodesië vlak voor de spelen van 1972 in München. Dit maal is Nieuw-Zeeland hun doelwit. Dit land heeft een rugbyteam door Zuid-Afrika laten reizen en de toer zelfs niet afgebroken na het bloedbad van Sewotho. Tanzania, destijds in de kwestie-Rhodesië ook de koploper, heeft al laten weten gehoor te geven aan de oproep van de Afrikaanse landen en de Spelen te mijden. Ook de organisatie voor Afrikaanse eenheid wil oproepen tot een Olympische boycot. Ondertussen heeft een delegatie van het Olym pisch comité van Nieuw-Zeeland bij monde van Lance Cross bij het IOC sterk aangedron gen op harde maatregelen tegen Tanzania. Lord Killanin, de president van het IOC, wordt onder vuur genomen door verslaggevers, links op de voor grond heeft Willi Daume, de vice-pre sident, zijn aandacht bij andere za ken. BROMONT De rust in Bro- mont is bedrieglijk. Het 2000 inwoners tellende dorpje, dat pas in 1964 is gesticht en 72 kilometer van Montreal ligt, lijkt te zijn inge dut Eenmaal via een weg langs prachtig beboste heuvels aangekomen op de terrei nen waar de hippische wedstrijden van de Olympische Spelen zullen worden gehouden, merkt men al gauw dat de bedrijvigheid zich heeft verplaatst. Een van de eerste personen die men in het oog krijgt is.een zwaar bewapende soldaat, die met strenge blik en weloverwogen stappen een van de fel rood gekleurde stallen blijkt te bewaken. En hij is zeker niet de enige. Elke stal heeft zijn eigen lijfwacht met het geweer in de aanslag, een grimmige aanblik in een overigens uitermate vriendelijke omge ving. „Die jongens houden de boel hier dag en nacht in de gaten", aldus dierenarts Folkert van der Veen bij het onderkomen voor de negen Nederlandse paarden, die vrijdag de overtocht naar Canada hebben gemaakt. „Ook in het Olympisch dorp hier is de bewaking erg streng. Daar kom je gewoon niet omheen Op de spoorbaan, die daar in de buurt loopt, wordt eveneens gepatrouilleerd. Gisteravond mocht ik van zo'n knul eens door zijn infra- roodkijker gluren. Niet te geloven wat je dan allemaal ziet in het donker". Van der Veen (49). die in Bolsward een praktijk heeft als dierenarts, was bijzonder goed te spreken over de reis naar Montreal. „Ik heb nog nooit meegemaakt dat paarden zowel bij het opstijgen als bij de landing zo kalm bleven. We reisden samen met de Oos tenrijkse en de Belgische paarden en ook bij die dieren was niet de geringste nervositeit te bespeuren". Na aankomst op het vliegveld Mirabel moest men lange tijd wachten voordat alle voorschriften werden afgewerkt en de collonne trailers de weg naar Bromont kon inslaan. „Dat viel niet mee, want ik was natuurlijk al erg vroeg uit Friesland vertrok ken", aldus Van der Veen. Na aankomst moes ten van elk paard twee bloedmonsters worden afgenomen. „Dat hebben we gewoon zelf gedaan. Daarmee ging men direct akkoord. Het was de bedoeling dat de paarden daarna in Bromont 24 uur onder quarantaine zouden staan. Maar je ziet hoe ze dat opvatten". En Van der Veen wijst op een stapel zandzakken, die de stal halverwege markeert en de Mexica nen van de Nederlanders scheidt. Toen de zwemploeg al lang op bed lag en ook de roeiers(sters), kanoërs, schutters, hockeyers, waterpoloërs, turnsters, en atle ten hun bed hadden opgezocht, liepen nog wel twee Nederlandse wielrenners door het dorp, Adrie van Houwelingen en Toine van der Bunder. Zij waren zaterdag uitgestapt in de Ronde van Quebec en kwamen gisteren in het dorp aan. rp aan.Zij hadden de omgeving uitvoerig beke ken en hadden dan ook al een indruk van het onderkomen in Montreal. „De kamers zijn mooi, maar je heb niets voor jezelf alleen. Op de grote flat waar wij zitten is feitelijk niet eens een gezellig hoekje te maken. Ik had graag een centraal punt", aldus Adrie van Houwelingen", in deze kamer gehad. Een plaats waar je gezellig rond de tafel kunt zitten", aldus de man uit het Gelderse Heeselt. Op de kamers zijn ook geen radio's en televi sietoestellen geplaatst. „Ik dacht", merkte van Houwelingen op. „dat ik nog een goede slag had geslagen omdat ik mijn cassette recorder had meegenomen. Maar het voltage is hier op 115 gesteld en ik heb 220. Dus het ding speelt niet". De -wielrenners hebben op de Nederlandse etage in het dorp twee flats toegewezen gekregen die ze met zestien man delen. Een van de andere flats is heel erg druk bezet. Want naast de twee schutters Eric Swinkels Door Jack Arentsen en Willy Hillen zijn daar ook nog negen leden van de herenzwemploeg te vinden. „Wel wal druk met z'n elven, maar we zullen het wel gezellig maken", reageerde kleiduivenschutter Eric Swinkels opgewekt. Naast de thans buiten Montreal wonende Jos Hermens, verscheen ook niemand van de Olympische spring- en dressurruiters in hel dorp. Zij waren na aankomst op het vliegveld Mirabel direct naar hun paarden vertrokken die al enige tijd geleden in Bromont, op zo'n tachtig kilometer van Montreal, waren aange komen. Jtrecht appen j t vrijd f jaar i een pij i de njj op d( 1.20.75) lag votj slag in irts, vie ni dij en vanj d met? MONTREAL De polsdikke betonijzers op het dak van het Olympisch stadion pieken loodrecht de hemel van Montreal in. Deze ontsierende obstakels op de wondermooie architectonische creatie van de Fransman Roger Taillibert illustreren nog eens duidelijk hoe moeilijk Montreal het heeft gehad om de Olympische bouwwerken op tijd af te kunnen krijgen. Immers, op de plaats waar de betonijzers de bouwkundige onvolledig heid van het Olympisch complex aangeven, moet een Olympische toren verschijnen. Maar dit Olympische prestigeobject was een van de eerste niet allernoodzakelijkste din gen die van de bouwlijst werden geschrapt toen Montreal door vertraging in de bouw, in tijdnood kwam te zitten. Deze toren, die na de Spelen wel zal worden afgebouwd, druist in feite lijnrecht in tegen de beginopzet van de Spelen, die volgens burgemeester Jean Drapeau van Montreal de eenvoudigste van de laatste twintig jaar had den moeten worden. Maar zoals zo vele zaken door de dynamische burgemeester niet juist bleken te zijn getaxeerd, zo liepen ook de architectonische scheppingen van Taillibert en daardoor de geraamde kosten volledig uit de hand. Door Harry Vermeulen De inwoners van de Franstalige provincie Quebec en speciaal van de Olympische stad Montreal die vanaf het begin sceptisch ston den tegenover het miljardenverslindende pro ject van hun burgemeester, werden met de dag kritischer door .de steeds hoger wordende kosten. In miljoenenstad Montreal, met zijn 2,5 miljoen inwoners de grootste stad van Cana da, komen vooral in sociaal opzicht nog genoeg zaken voor verbetering in aanmerking. MOêÜB Maar toen bleek dat Montreal niet onder de Spelen uit kon en wilde, werd met de hulp van de op het laatste moment bijgesprongen provincie Quebec in een waanzinnig hoog tempo de volgens vele experts niet meer te overbruggen achterstand ingelopen. Woord Met het gevolg dat burgemeester Jean Dra peau gisteren voor een gezelschap van 1500 genodigden kon verklaren dat hij altijd had gezegd dat de Olympische accommodatie op tijd klaar zou zijn en dat hij niet anders dan zijn woord had gehouden. De woorden van Jean Drapeau werden bege leid door het geklop van hamers en het grommen van de graafmachines rond het Olympisch complex dat nog lang niet is vol tooid. Vierhonderd arbeiders werken 24 uur per dag om de accommodatie compleet te krijgen. Zij zullen er niet eerder uittrekken dan een uur voor de officiële opening van de Spelen. En dan waarschijnlijk nog niet graag want ongeveer zesduizend gulden netto per maand is zelfs voor Canadese begrippen goed betaald. Opvallend is dat nu de Spelen er toch eenmaal zijn de inwoners van Montreal zich alle moeite getroosten om hun stad zo goed mogelijk te verkopen. Dat is overigens niet zo moeilijk want de plaats aan de boorden van de machtige St. Lawrence-rivier heeft alles in zich om het de Olympische bezoeker naar de zin te kunnen maken, van een enorme hoeveelheid gerenom meerde restaurants, tot bouwwerken met voor Canadese begrippen historische waarde. Montreal montreal dat het bij de organisatie van de Spelen zonder de geringste steun van de Canadese regering heeft moeten doen, maakt zich nu op, de wereld te overtuigen van haar ongelijk door te veronderstellen dat de organisatie van de Spelen volledig in het honderd zou lopen. Dat de Canadese regering door het harde standpunt inzake de kwestie Taiwan het doorgaan van de Spelen bijna op losse schroeven heeft gezet wordt in Montreal bijna beschouwd als een poging om het Franstalige deel van Canada de voet dwars te zetten. Want net als in België is ook in dit gedeelte van Canada de talenstrijd een harde realiteit. Anton Ebben (links) en Johan Heins houden een oogje op Romantico. een wi in de i jkse vei tril ie Zwaï :indstrij Britse li i uit te te) Trudy 1 kreet le kans d voortl heid en lar opp everde i 1-3 op. KWERI halve I 6-2; i 4-1 t< halve 4-6, 6 6, 6-3, j an 6-2,6 alve Mukerj) 3-4, Sirri! Fmalek nons/Ga mengdd eeman/f nes 6-i itfield/C 1, 7-6. man/Pa MONTREAL Zonder wapens zijn de Neder landse schutters Eric Swinkels en Willy Hillen gisteravond in Montreal aangekomen. De speciale veiligheidsmaatregelen die tijdens de Spelen in Canada zijn genomen, hebben er o.a. toe geleid, dat de wapens van alle schutters op een speciale manier Montreal zullen bereiken. „Voor het laatst heb ik mijn geweer op Schiphol gezien. Maar afwachten wanneer het spul in Canada aankomt", rea geerde Achterhoeker Willy Hillen berustend, nadat hij zojuist alle veiligheidssluizen, die toegang geven tot het Olympisch dorp, was gepasseerd. Men zegt zelfs, dat de wapens altijd buiten het dorp zullen blijven. Rond zes uur stapte op een benauwde zon dagmiddag (het was zwaar bewolkt met wat regen) de Oranjebrigade het Olympisch cen trum binnen. Met de turnster Ans Dekker als eerste en waterpolo-doelman Jan Evert Kroon als laatste. Ruim een uur duurde het voor de gehele ploeg van chef d'equipe Bram Leeu wenhoek aan alle formaliteiten had voldaan en op weg naar het flatgebouw waarin men de komende drie weken zal verblijven. Lange tijd om de zaak te verkennen had men gisteren niet. Want het tijdstip van aankomt an 18.00 uur was, rekening houdende met het tijdverschil van zes uur, te vergelijken met 24.99 uur Nederlandse tijd. JtDaarom gaat de groep onmiddellijk naar bed", ver kondigde Bram Leeuwenhoek snel. „Morgen gaan we alle zaken wel eens uitvoerig bekij ken en doornemen welke trainingsmogelijk heden er precies zijn". jn".Duidelijk vermoeid stapte de zwemploeg het Olympisch dorp binnen. En dat was volle dig begrijpelijk, want voor die groep was de dag reeds 's morgens om vier uur aangebro ken, toen het trainingskamp in Bonn werd verlaten. „Voor ons is de dag wel héél erg lang", aldus een vrij montere zwemcoach Bert Sitters. „Maar we hebben die lange dag er best voor over gehad om juist nog dat rai- ningskamp te kunnen doen. Alles is perfect gelopen. Niemans is geblesseerd". En daarom was het niet vreemd dat Bert Sitters de estafette-ploegen bekend kon ma ken, die voor Nederland in het water komen. „Als er de komende dagen niets bijzonders gaat gebeuren, dan zal de normale 4 x 100 meter wisselslag-ploeg uitkomen met: Diane Edelijn, Wijda Mazareeuw, José Damen en Enith Brigitha; de 4 x 100 vrije slag bestaat uit Brigitha, Ran, Kamstra en Faber, terwijl de 4 x 200 meter bij de heren gevormd zal worden door Ressang, Van der Kuiil, In 't Veld en Elzerman. Ik hoop dat ik, vooral met de dames, een gouden greep heb gedaan", was de eerste hoopvolle reactie die uit de mond van een Nederlandse coach in Montreal te horen was. Wijda Mazereeuw (links) en Enith Brigitha onder bescherming van twee veiligheidsagenten, die speciaal belast zijn met het escorteren van de Nederlandse ploeg. eerden, de cocktailparty's komen op gang, maar de arbeiders blijven aan het werk; tot voor een uur voor de officiële opening. gei ppes t imy Ki dgenot de eni

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11