Details van de loonmaatregel Sociale uitkeringen per 1 juli verhoogd £eidóeSoiwa/rit ABORTUSZAAK AMSTERDAM AANGEHOUDEN Hartluchtbrug Genëve start 2e helft juli „Spuitvrij" j boerenzoons in militaire dienst I Mevrouw Nixon zorgwekkend na een beroerte ARAFAT VREEST AANVAL SYRIË VRIJDAG 9 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Onderzoek beschuldiging tegen Menten AMSTERDAM (ANP) De rijksrecherche gaat een onder zoek instellen naar de beschul digingen die in de afgelopen weken zijn geuit aan het adres van de 77-jarige kunsthande laar Menten uit Blaricum. In zijn antwoord op vragen van Kamerleden schrijft minister Van Agt dat mede naar aanlei ding van twee brieven die de heer Menten aan het ministerie van Justitie schreef het onder zoek is ingesteld. Naast de heer Menten zullen de belangrijkste getuigen worden gehoord. Menten wordt ervan beschul digd betrokken- te zijn geweest bij de executie van Joden in Polen in augustus 1941. Deze beschuldigingen zijn onder meer geuit door Michael Haupt- man uit Stockholm en Abe Po lak uit New York, die in tv-uit- zendingen van Tros-Aktua en het weekblad Accent verteld hebben ooggetuigen te zijn ge weest van de executies. De drie Kamerleden hadden de minister gevraagd of er een nieuwe strafvervolging tegen Menten moet komen. Hij werd in 1949 berecht door het Bijzon dere Gerechtshof in Amster dam. Nog steeds gevaarlijke Spa Orange AMSTERDAM (ANP) Op nieuw zijn er flessen Spa Oran ge aangetroffen die gevaar voor explosie opleveren, zo heeft de Keuringsdienst van Waren ie Rotterdam aan inspecteur J. Schoute van de Volksgezond heid voor Levensmiddelen ge rapporteerd. De flessen zijn aan winkeliers geleverd, ondanks de eerder ge maakte afspraak dat alleen par tijen Spa Orange zouden wor den afgeleverd, die op afwezig heid van gisten waren gecontro- Nogmaals raadt de Keurings dienst van Waren aan de flessen van dit merk in een droge hand doek te wikkelen en ze dan voorzichtig te openen, zodat eventueel gevormd koolzuurgas kan ontsnappen. België weigert tekening van F-16-contract BRUSSEL (ANP) België, al dus betrouwbare bronnen in Brussel, heeft geweigerd om de ze week het contract met de Verenigde Staten te onderteke nen voor de levering van 102 Amerikaanse straaljagers van het type F-16. De Belgische minister van de fensie, Paul Vandenboeynants, in zijn hart toch al geen voor stander van de levering door de Verenigde Staten van de nieuwe gevechtsvliegtuigen, heeft met zijn weigering druk op de V.S. willen uitoefenen. De Verenigde Staten hadden na melijk besloten „in ruil" voor de F-16-order 14.000 machinegewe ren in België te kopen. Dat zijn mitrailleurs van de Belgische FN-fabrieken van het type Mag 58. Met die order was een be drag gemoeid van ongeveer 84 miljoen gulden. Rond deze or der is in de VS een discussie ontstaan. DEN HAAG De uitkeringen krachtens de Algemene Ouder- met 2,5 procent. Dit is gelijk aan het percentage waarmee de domswet (AOW) en de Algemene Weduwen- en Wezenwet (AWW) daglonen voor de modale WAO-uitkeringsgerechtigden moeten zijn per 1 juli verhoogd, evenals de minimumdaglonen in de Wet worden verhoogd om voor hen eenzelfde netto effect te bereiken Arbeidsongeschiktheid, Werkloosheidswet en de Wet Werkloos- als voor de modale werknemer. Ook het maximumdagloon wordt heidsvoorzieningen. Bij de vaststelling van een en ander is per 1 juli verhoogd met 2,5 procent, en wel van 185,19 tot 189,81 rekening gehouden met het arbeidsvoorwaardenbeleid van de gulden, regering voor de tweede helft van 1976. Kinderbijslagen De kinderbijslagen worden met ingang van 1 juli 1976 verhoogd De uitkeringen krachtens AOW en AWW gaan als volgt omhoog: met hetzelfde percentage als het bruto minimumloon, nl. 2,08 AOW per maand Per kwartaal gehuwde bejaarden van 1.068 tot 1.117,gulden Voor een 2e en 3e kind van 288,60 tot 294,06 ongehuwde bejaarden van 741,50 tot 762,50 gulden voor een 4e en 5e kind van 384,54 tot 392,34 AWW per maand voor een 6e en 7e kind van 425,88 tot 434,46 weduwen met kinderen van 1.068 tot 1.117,— gulden voor een 8e en elk daarop weduwen zonder kinderen van 741,50 tot 762,50 volgend kind van 471,12 tot 480,48 wezen tot 10 jaar van 239,50 tot 246,50 Als gevolg van de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste wezen van 10 tot 16 jaar van 353,— tot 362,50 kind blijft deze bijslag gehandhaafd op 164,58 per kwartaal. wezen van 16 tot 27 jaar van 460,— tot 472,50 De uitbetaling Voor de minimumdaglonen geldt de volgende verhoging De nieuwe uitkeringsbedragen ingevolge de AOW, de AWW en de WAO van 80,16 tot 82,40 gulden WAO, zullen eerst bij de uitbetaling over de maand augustus WW van 87,19 tot 89,50 gulden kunnen worden uitgekeerd. De verhoging van de uitkeringen over WWV van 92,36 tot 94,70 gulden de maand juli, zal tezamen met de uitkeringen over augustus De boven het minimum uitgaande WAO-daglonen worden verhoogd worden uitbetaald. Valse Duitse reischeques in omloop AMSTERDAM (ANP) - Sinds enige tijd zijn verval ste Duitse reischeques van het oude model ter waarde van DM 500 in omloop. Het gaat om cheques waarvan de coderingsruimte aan de onderkant ontbreekt. De valse cheques zijn van de echte te onderscheiden door het ontbreken van het watermerk en doordat het kader en de tekst niet in reliëf zijn gedrukt. Daar inmiddels een aan zienlijk aantal van deze cheques ter verzilvering zijn aangeboden, worden met ingang van 15 juli che ques van het oude model van DM 500, niet langer uitbetaald. Alle financiële instellingen in ons land zijn over een en ander ingelicht, aldus de Nederlandse Ban kiersvereniging. LONG BEACH, (Rtr) De toestand van me vrouw Pat Nixon, de echtgenote van oud-presi dent Richard Nixon, baart zorgen na de beroerte die haar gisteren getroffen heeft. Ze ligt in een hartbewakingsunit van het Memorial Hospital in Long Beach met verlammingsverschijnselen aan de linkerzijde van haar lichaam en een gestoord spraakvermogen. De 64-jarige mevrouw Nixon was gisteren na pijnklachten van haar woonhuis in San Clemente overgebracht naar het 80 kilometer noordelijker liggende Long Beach. De oud-president en haar dochter Julie Eisenhower vergezelden haar. De neuroloog dr. James Mosier zei later dat mevrouw Nixon niet op haar been kon steunen, geen contro le meer had over haar linkerarm en aan gedeelte lijke verlamming van de gelaatsspieren leed. Hij wilde niet speculeren over het vooruitzicht van herstel maar zei dat zijn patiënte de tegenslag Mevr0uw Pat Nlxon opgewekt verdroeg. Ex-president Nixon is gisteren door het Hoogge- tige activiteit", zoals Watergate rechtshof van de staat New York uitgesloten van het kantoor van de psychiater van Daniel Ellsburg, de advocatuur in die staat, in verband met „onwet- de man die de Pentagon Papers onthulde. i de inbraak in CAIRO/BEIROET (Rtr) De leider van de Palestijnse bevrij- Libanese hoofdstad Beiroet. Gisteren zijn in Libanon bijna dingsorganisatie (PLO), Jasser Arafat heeft dat gisteren in een 600 mensen gedood en 1.100 ge- Arafat, rekent op een onmiddel- dringende boodschap meege- wond het grootste aantal lijk ophanden zijnde aanval van deeld aan Egyptes staatshoofd, slachtoffers in één dag in de nu Syrische strijdkrachten op de Anwar Sadat. 15 maanden oude burgeroorlog. Loonmaatregel AMSTERDAM (ANP) De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de zaak tegen de twee Amsterdamse artsen van de voormalige abortuskliniek Sarphatihuis in de hoofdstad terugverwezen naar de rechter commissaris omdat er een ge tuige is gevonden, die een nieuw licht op de zaak zou kun nen werpen. In de abortuskliniek werd in mei 1974 een 37-jarige Belgische vrouw geaborteerd, die aan de daarbij opgelopen complicatie (bloeding) is overleden. Gisteren had de rechtbank uitspraak zul len doen. De rechtercommissa ris zal de nieuwe getuige nu gaan horen. De aanklachten zijn ingediend tegen de 47-jarige L. P. N. en de 52-jarige P. H. N. M. D. Tegelijkertijd stond de eerstge noemde arts wegens het plegen van abortus bij een Duitse vrouw in november 1974. Hij had toen de in juli van dat jaar gesloten kliniek alleen weer geo pend. De rechtbank verklaarde gisteren in dit geval het beweze- ne het als arts plegen van abortus niet strafbaar en ont sloeg de arts van rechtsvervol ging. Voorts werd teruggave geëist van het door de justitie in no vember '74 in beslag genomen instrumentarium van de kliniek. In deze zaak overwoog de recht bank dat de opvattingen over de toelaatbaarheid van abortus de laatste jaren aan verandering onderhevig zijn geweest. Wat velen reeds verwachtten toen nog met het centrale loonoverleg voor de tweede helft van 1976 moest worden begonnen door werkgevers en vakbeweging gaat een feit Worden: de verdere ontwikkeling van de inkomens in dit jaar zal, nu de overlegpartners er niet uit zijn gekomen, door de overheid worden geregeld. Alleen het parlement kan daaraan nog wat veranderen. Het zal daarvoor met spoed van vakantie moeten terugkomen. Die vakantie-on derbreking zit er wel in, maar of de Tweede Kamer in meerderheid een loonmaatregel zal afwijzen mag worden betwijfeld omdat dit gelijk zal staan met het wegzenden van het kabinet. Toch mikt de grootste vakcentrale, de F.N.V., op een ingrijpen van de Kamer. Zij wil vrij onderhandelen per bedrijfstak of onderneming over nieuwe c.a.o.'s. Is dat een reëel verlangen? Doordat er in de loop van de discussie via allerlei plannen, die nu eens denkmodellen, dan weer suggesties en tenslotte formele voorstellen werden genoemd, een sterke verstrengeling is ontstaan tussen loonstijging en premieverlagingen, resulterende in netto-resultaten, zou men bij vrije onderhandelingen alles weer moeten terug draaien en eisen moeten stellen, die uitsluitend bruto-loons- verhogingen tot inzet zouden hebben. En die zouden, vanwe ge hun omvang, onvermijdelijk leiden tot het aanwakkeren van inflatie en werkloosheid, zaken die men nu juist flink wilde gaan aanpakken. De vraag is uiteraard of een loonmaatregel toch niet te voorkomen zou zijn geweest. Het antwoord kan, althans in theorie, bevestigend luiden. Maar dan had de rijksoverheid verdere consessies moeten doen, met name in de sfeer van nog meer premieverlagingen. Het is niet geheim gebleven, dat enkele ministers daartoe wel bereid waren en er als het ware voor gevochten hebben. Vandaar dat het kabinets beraad erover zo ontzettend lang heeft geduurd. Maar de meerderheid onder leiding van minister Duisenberg van Financiën wilde er niet aan omdat dit de schatkist handen vol geld zou hebben gekost, wat dan weer ten koste van andere voorzieningen zou zijn gegaan. En dat terwijl toch al in het kader van de bekende 1%-operatie net mes in vele begrotingsposten moet worden gezet. Met andere woor den: tal van collectieve voorzieningen zouden op de tocht zijn komen te staan. En juist de F.N.V. heeft steeds gestaan op het onverlet laten van die voorzieningen. Zt beschouwd was een loonmaatregel onvermijdelijk. Dit maatregel gaat toch al vrij ver als men in het oog houdt, dat de regering er haar eigen opvattingen ten aanzien van loonstijgingen en prijsontwikkeling geweld mee aandoet. Dat is ook de grief van de werkgevers, die ,j— al krijgen ze wat terug in de vorm van lastenverlichting toch nog genoegen moeten nemen met een loonkostenstijging uit eigen zak, die groter is dan die, welke zij tijdens het overleg aanboden. Niemand is dus blij. Men moet echter hopen, dat de reacties beperkt zullen blijven tot het uiten van het ongenoegen, want al moet er dan een stapje terug worden gedaan, niemand is ermee gebaat, dat de economie nog verder uit de hand loopt. Het is uiteraard zuur, dat het litme van een volledige prijscompensatie wordt onderbroken om nog maar niet te spreken van het afzien van een koop krachtvermeerdering maar een troost zou kunnen zijn, dat het slechts om een half jaar gaat. Wellicht worden juist door de loonmaatregel de perspectieven voor 1977 wat gunstiger. .1 (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG Boerenzoons en boerenarbeiders kunnen verlof uit militaire dienst krijgen om thuis of in het bedrijf waar zij werkzaam zijn te helpen met het bespuiten van de velden. Zij kunnen hiertoe een verzoek indienen bij het gemeentehuis van hun woonplaats. Minister Van der Stee van land bouw heeft dat gisteren beloofd aan een delegatie van het Land bouwschap. Ook zullen gedu peerde boeren financieel wor den gesteund via uitgestelde loonbelasting en zonodig via de rijksgroepsregeling zelfstandi gen van de bijstandswet. Het ministerie van defensie heeft inmiddels vrijwel al het materiaal en personeel dat ge mist kan worden voor het be spuiten van de velden ingezet. Ook de BB heeft de meeste spuiten beschikbaar gesteld. Er is een landelijk tarief voor het besproeien vastgesteld. Voor een uur spuiten moet de boer 40 gulden betalen. Het peil van het boezemwater in Delfland begint intussen de kri tische grens te bereiken, zo heeft het hoogheemraadschap Delfland meegedeeld. Het schap doet een oproep tot iedereen in en om het Westland, geen opper vlaktewater voor besproeiing te gebruiken tussen 's morgens zes uur en 's middags zes uur. Overigens zijn de Limburgse boeren niet solidair. Terwijl de meesten schreeuwen om vee- voer presteren een paar ande- i ren het om wat zij over hebben voor hoge prijzen in Luxemburg J te verkopen. In geheel West-Europa blijft de hittegolf de akkers teisteren, hoewel hét Weerkundig Insti tuut in het Belgische Ukkel een spoedig einde van de hitte heeft aangekondigd. Vooral in Fran krijk wordt nog steeds vee afge maakt omdat de veehouders geen voedsel voor de dieren hebben. In veel rivieren sterven de vis sen bij duizenden door gebrek aan zuurstof. DEN HAAG (ANP) De eerste vijf Nederlandse hartpa tiënten die in Genève een operatie zullen ondergaan, ver trekken in de tweede helft van juli. Dit heeft prof. dr. J. M. Greep uit Maastricht, lid van de werkgroep Hartchirur- gie Buitenland van de Gezondheidsraad gisteren verklaard. Het ziekenhuis in Genève kan, aldus prof. Greep, 150 Neder landse patiënten per jaar behandelen. Zij zullen worden geopereerd door de Zwitserse hartchirurg prof. Ch. Hahn en de Nederlandse hartchirurg H. Wijnen. Volgens prof. Greep' verstaat prof. Hahn goed Nederlands en in het zieken huis werken ook veel Nederlandse verpleegsters, wat volgens hem van groot belang is voor de patiënten. Vanuit de Nederlandse hartchirurgische centra zal bij toerbeurt een cardioloog meegaan om bij te dragen in de medische begelei ding van de Nederlandse patiënten. Een voordeel van de vluchten naar Genève is, aldus prof. Greep, dat de vliegtocht slechts één uur en tien minuten bedraagt. De vliegtocht naar Houston duurt ongeveer elf uur. TINDEMANS VOORZITTER EUROPESE VOLKSPARTIJ (Van onze correspondent) BRUSSEL In Luxemburg is de Belgische premier Leo Tin- demans gisteren gekozen tot voorzitter van de Europese volkspartij, die zeven van de negen christen-demokratische partijen van de EEG-landen sa menbundelt. De Britse conservatieven en hun Deense collega's doen niet i „Deze christelijk geïnspireerde Europese Volkspartij verenigt het progressieve centrum van Europa", zo zei voórzitter Tinde- mans gisteren in Luxemburg. Hij vormt als zodanig het tegen wicht tegenover de unie van so cialistische partijen uit de ge meenschap die al sedert 1957 bestaat. Liz en Elton Liz Taylor probeert een bril van Elton John. de Britse roek-ster die haar hier in Philadelphia vergezelt, nadat zij een optreden van Elton John in die stad had bijgewoond. Hulpbisschop van Algiers vermoord VERMIST Sinds 25 april wordt de 16-jarige Marina Kraal uit Wormerveer ver mist. Ze zou twee dagen in Rotter dam hebben doorgebracht, nadat ze een lift naar de Maasstad had gekregen. Van daaruit stuurde ze een brief aan haar ouders met de belofte binnen een paar weken haar adres te sturen. Dit is echter nog steeds niet gebeurd. Marina is 1.63 lang, ze heeft een flink postuur, blauw-grijze ogen, don kerbruin haar en ze ziet er ouder uit dan 16 jaar. ALGIERS (AP) De katholieke hulpbisschop van Algiers, Gas ton Maria Jacquier (72) is giste ren in Algiers vermoord. De moord had vlak na het midda guur plaats, toen Jacquier in een straat in de binnenstad van Algiers liep te wandelen, van het gebouwencomplex van het bisdom naar de kerk van Sint Karei, de belangrijkste kerk in Algiers, nadat de kathedraal in een moskee werd veranderd. ■Ill (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De loon maatregel, die binnen kort zal worden afgekon digd, krijgt als concrete inhoud het volgende: de ziekenfondspremie wordt zowel voor de werkge vers als de werknemers per 1 juli met 0.7 procent verlaagd. De WAO-pre- mie stijgt voor de werk gevers met 0.5 procent en daalt voor de werkne mers met eenzelfde per centage. De werkgevers gaan voorts voor de AWBZ 0.3 procent min der premie betalen en voor de kinderbijslag 0.2 procent. Daarnaast krijgt elke werknemer 30 gul den per maand bruto er bij. De daling van de sociale verze keringspremies is mogelijk ge bleken doordat er in de verschil lende fondsen reserves aanwe zig waren. Deze reserves maken het normaliter mogelijk even tuele premiestijgingen heel voorzichtig en gelijkmatig door te voeren. Nu teert men heel Minister Boersma heeft dan ook verklaard, dat het niet ondenk baar is, dat op een later tijdstip, maar niet vóór 1 januari 1978, dit snelle interen extra premies tijging tot gevolg zal hebben. Theoretisch zou het mogelijk zijn geweest de premies op dit moment nog meer te laten da len, maar hogere netto-inko mens leiden automatisch tot ho gere sociale uitkeringen, terwijl er geen adequate hogere pre mie- inkomsten tegenover staan. Nu reeds moet de regering 250 miljoen gulden ruimte in de be groting van 1976 vinden om het geheel „rond" te krijgen. Van daar dat het kabinetsberaad over de loonmaatregel zo lang heeft geduurd, zo verklaarde de minister. De uit te keren bruto-loonsver- hoging van 30 gulden zal gelden voor volwassenen. Voor jeugdi gen gelden van het bedrag afge leide bedragen. Het complex van maatregelen leidt t.ot een loonsomstijging over 1976 met 9,3 procent. De Bilt: Voor de komende da gen ziet het ernaar uit, dat de depressie-aktiviteit boven de At lantische Oceaan zich langza merhand in de richting van Eu ropa zal uitbreiden. Hierdoor kan de wind bij ons van noord oost naar westelijke richtingen draaien, waarbij wat koelere lucht tot in het binnenland kan doordringen. Aan de kust was dit de laatste dagen al het geval. Deze ontwikkeling wordt moge lijk gemaakt, omdat in de afge lopen week het centrum van een omvangrijk hogedrukgebied zich over de Noordzee in noord elijke richting terugtrok naar het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen. Hierbij draaide de wind in ons land naar het noordoosten en werd uit Skan- dinavië afkomstige lucht aange voerd. In laatstgenoemde stre ken was het'belangrijk koeler dan bij ons, maar op zijn weg naar het zuiden werd deze lucht toch nog flink aangewarmd. Daarom werden in het zuid-oos ten van ons land nog dagelijks tropische waarden bereikt, maar in de noordelijke provin cies bleef de temperatuur na zondag onder de 30 graden. Ter wijl bij ons de droogte aanhield kwamen in de veel vochtiger atmosfeer boven Frankrijk ver spreide regen- en onweersbuien tot ontwikkeling. Wat de rest van Europa betreft: in Ierland, Schotland en Skandinavië bleef het wisselvallig en vooral in Fin land was het koud met middag- temperaturen van 10 tot 20 gra den. In de landen rond de Mid dellandse Zee was het zomers weer met plaatselijk afkoeling door r/egenbuien. Vooruitzichten voor zondag. Op de meeste plaatsen droog. In het binnenland geleidelijk koeler. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 13; Min. temp.: omstreeks 15 graden; Max. temp.: om streeks 24 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Weersvooruitzichten komende dagen: Noord-Scandinavië, Finland: Af en toe regen, 15-20 graden. Mid den en zuid-Scandinavie: Veran- delijk, 20-25 graden. Ierland, noordwest-Engeland: Af en toe regen, 17-23 graden. Midden en zuid-Engeland: Vrij zonnig, 25- 30 graden. Benelux, West-Duits- land: Veranderlijke bewolking, droog, 23-30 graden, aan de kusten koeler. Midden en zuidoost-Europa: Vrij zonnig, plaatselijk onweer, 25-30 graden. Frankrijk: Veranderlijk, plaat selijk een bui, 25-30 graden. Aan de westkust 19-23 graden. Italië, Spanje en Portugal: Over wegend zonnig, lokaal onweer, 27-33 graden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9