Brigitte op de loop voor de (wilde) dieren In de uitlopers van de Rocky Mountains Vinkeveense plassen zien blauw van de padvinders Nederlandse Missieraad wil brugfunctie vervullen Justitia et Pax ontkent selectieve verontwaardiging Mgr. Lefebvre maakt zich los van r.k. kerk VRIJDAG 9 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 .M.»™»,» gassen wemen net aeze week van de lelievletten. Aanstaande dinsdag zullen ze in formatie vice-premier Van Agt voorbijtrekken die dan een vlootschouw afneemt. een onzer verslagge vers) VINKEVEEN - Op de Vinkeveense plassen zijn ze aan het „waterpadvin- deren" geslagen. Met z'n tweeëntwintig honder den. Gisteren is daar het grootste zeeverkenners/- waterpadvinders-kamp van start gegaan dat ooit in Nederland is gehou den. Wet een rumoerige, weinig for- nele maar juist daardoor wel ;ezellige vlaghijsing, werd om 'ier uur 's middags de kop er ifgeslagen. Balonnen gingen de lucht in, de (volgens goed pad- hndersgebruik linker-)handen verden geschud en een zee van ilauwe uniformkielen zwermde lit. In ruim 600 boten,waarvan ie meeste vletten en schouwen, waaronder ook enkele mo- orboten en forse binnensche- ien. Een week lang gaan de 80 groepen verdeelde jon- enmeisjes (in de leeftijd 11 tot 21 jaar) zich wijden alle genoegens die de water- iport en het kampleven maar te «eden hebben. De meesten van zijn Nederlanders (enkele londerden komen uit de Haag- /Leidse regio) maar hier en laar tref je ook een handjevol Jelgen, een dozijn Engelsen en lat verdwaalde Fransen en le en aan.Nawaka heet het kamp, rat Japans is voor Nationaal tVater Kamp. Het is het zesde in zijn soort dat onder deze laam wordt gehouden. Belangrijkste onderdelen van de •entraal georganiseerde activi- eiten zijn zwem-, zeil-, roei- en ^rikwedstrijden. Daarnaast laat et programma ruimte voor pelen die de deelnemende groe ien zelf op touw zetten, ge aardigheid van zo'n groots I'opgezette manifestatie zit hem ifolgens de Roermondse „schip- >er" (jargon voor leider) W. ■Uyten in de samenwerking raartoe een gezamenlijk kamp 2200 man noopt. „Met zijn Hen proberen van zo 'n bijeen- ;omst een feest te maken, alles to organiseren, dat je er het rootst mogelijke plezier uit aalt, dat is al een feest op jichzelf. Het is bovendien een am feest. Als je in dit ebeuren een educatief, een vor- ïend elqment wilt aanwijzen, loet je zeggen, dat de jongeren ier lereh door onderlinge sa- ïenwerking iets op te bouwen", e woorden van de schipper aan zeker op voor het contin ent loodsen (jongens en meis- van 17 tot 21 jaar) die, daar- gesteund door maar vier pro- issionele krachten, het kamp jp poten hebben gezet. Alles is •rfect georganiseerd en op alle /entuaiiteiten is gerekend. Zo orden er bijvoorbeeld 24 uur ig een speedboot en een inbulance gereed gehouden om mogelijke gewonden af te voe- Er is steeds een arts aanwezig, het kamp heeft de beschikking over een ziekenboeg, en een spe ciale duikploeg is constant pa raat om over boord gevallen levende zowel als levenloze have binnen de kortste keren weer boven water te brengen. Teke nend voor de uiterst grondige voorbereidingen die aan het kamp zijn vooraf gegaarf zijn ook de veldtelefoons. De tenten kampen van de 2200 scouts zoals de padvinders zich tegen- woordignoemen, zijn namelijk opgericht op zes eilanden in de V-inkeveense plassen. Tussen die eilanden en de „admiraliteit" op de vaste wal heeft de „verbin- dingsgroep" van de loodsen over de bodem van de plassen kabels gelegd, zodat voortdu rend veld-telefonisch contact mogelijk is. De sfeer in de verschillende kampementen is erg vertrouwe lijk. Omringd door riet en bos schages speelt zich het leven daar af in rust en gemoedelijk heid. De 17-jarige Haagse „stuurman" (staflid) Edward van Zaane zit met de Mac Do- nald-groep. uit Den Haag op één van die eilanden. Juist gereed met de constructie van een tien meter hoog kraaiennest zet hij globaal uiteen hoe de daginde ling op de Nawaka'76 er uit ziet. „Om zeven uur staat de stuur man van dé wacht op. Dat is de man die een dag lang de leiding heeft over een kamp, dat be staat uit een man of dertig of veertig. Hij treft de eerste voor bereidingen. Om half acht is het „overall". Opstaan dus. Dan volgt het fourageren van de ver schillende bakken, het ontbijt de inspectie en de vlagopening. In de loop van de dag doen we mee aan de centraal georgani- seerde activiteiten of we spelen een eigen spel. „Vaart en Kom pas" bijvoorbeeld een speur tocht waarbij het er om gaat op grond van vage aanwijzingen een bepaald punt te vinden en daar heen te varen. Terug in het kamp koken we ons potje, drin ken koffie en brengen de tijd door met wat zang. Een paar jaren geleden was dat vrijwel afgeschaft, maar sinds onze groep als een geïntegreerd .jon gens/meisjes gezelschap bestaat, doen we dat weer erg veel. Half tien zetten we een punt achter de dag en gaan slapen". Stuurman Edward van Zaane van de Haagse Mac Donald-groep. Niet alle groepen brengen de avond in vertrouwde besloten heid door. Velen zullen 's avonds naar het vasteland varen om aan bingo, en volksdansen deel te nemen of naar een beatband te luisteren. Maar half tien naar kooi gaan ze allemaal. De wateractiviteiten staan immers voorop. De staat Oregon is inmiddels ingewisseld voor Idaho, een gebied groter nog dan Neder land, maar met ternauwer nood één miljoen inwoners. Een onvergetelijk mooie na tuur, in een uitgestrektheid die zijn weerga voor Hollandse be grippen niet kent. Wat te den ken bij voorbeeld van het dorp Hereford. Schrik niet, dertig inwoners telt het slechts, zeven huizen welgeteld. In het hart van het dorp vind je, in een gebouw samengeperst, een ga rage, een café, een restaurant, een drogisterij, een kleding zaak en een kruideniersbedoe ning. Allemaal gerund door één man, Clayton Rielv. Of hij een goedbelegde boterham verdient? Reken maar, want 40 mijl naar het westen en 60 mijl naar het oosten is er geen enkele andere nederzetting te bekennen. En de voorbijgan gers op die honderden kilome ters lange State Road lusten op zijn tijd wel eens wat. „Ik zit hier op rozen", vertelt Clay ton dan ook ronduit. „Wat een zaam, ja, maar wat geeft dat". Oregon en Idaho zijn gebieden waar nauwelijks een eeuw ge leden indianen rondzwierven. Nu zijn ze vrijwel nergens meer te ontdekken of het moet zijn in de speciaal voor hen aangelegde reservaten waar van je er een vindt op nauwe lijks een uur gaans van hier. Sommige indianen hebben zich met blanken vermengd. Het is Jerry, de half-bloed, die ons uitnodigt in zijn hypermo dern ingerichte woning in Pri- neville. Hij wilde praten over alles, zijn werk, zijn hobby's, maar niet over zijn verleden. Ook Jerry heeft geleerd de geschiedenis te vergeten. Terug naar 1976, het jaar waarin Amerika zijn 200-jarig bestaan als onafhankelijke na tie herdenkt. De etalages van de winkels van de plaatsen waar we doorfietsen herinne ren eraan. Cafézalen, verga derruimtes, sportvelden, zijn getooid met de kleuren van de Amerikaanse vlag. Zelfs in het kergebouw van New Meadows getuigt een klein symbool van het tweede eeuwfeest van de Verenigde Staten. De 65-jarige Woodrow Harris zwaait er als dominee de scepter over de Methodist Church, een protes tantse kerkelijke groepering die hier in dit piepkleine New Meadows 49 lidmaten telt. Do minee Woodrow, een tanige man die je vanaf de rug van zijn paard met zalvende stem toespreekt: „Met Pinksteren zag ik ze alle 49 nog in de kerk, maar zondag waren er nog maar 20". Ook in Amerika kost het de kerk dus blijkbaar moeite zijn gelovigen te verza melen. De Amerikaans-Hollandse fietsclub marcheert intussen steeds stoutmoediger in de richting van de stad Missoula in de staat Montana. Nu de bergen steeds hoger en steiler worden, neemt de spierkracht van de fietsers gelukkig toe. Beklimmingen van 10 tot 15 kilometer lang zijn hier geen uitzondering meer. Iedereen gaat de hellingen op zijn eigen manier te lijf. De een fluitend, de ander scheldend, huilend soms oflopend, zoals de 22-jarige Joop van der Leeuw uit Utrecht die bij het begin van elke klim direct van zijn fiets stapt, zijn karretje' in zijn hand neemt en wandelend de berg bestijgt. Joop heeft er intussen zoveel ervaring in ge kregen dat zijn tempo nauwe lijks verschilt van de voort- ploeterende fietsers. Gevaarlijk blijft het rijden over Amerika's wegen zonder meer. Ernstige ongelukken zijn onze groep tot nu toe ge spaard, hoewel een van ons het lang niet lekker had toen een fikse boomstam van een zware truck afschoot en hem vol in de maagstreek trof. Maar die pijn was na vijf mi-' nuten over. Heel wat erger liep het af voor een Australiër die bij een val zijn arm brak en noodgedwongen zijn fietstrip op moest geven. Uit doffe el lende verkocht hij zijn zilver kleurige fiets meteen aan een passerende Amerikaanse auto mobilist, die er grif een hand vol dollars voor over had. (Van onze correspondent Walter Schwarz) PARIJS Brigitte Bardot, die er op 42-ja- rige leeftijd nog steeds betoverend uitziet, gaf dezer dagen een persconferentie ter gelegenheid van de oprichting van haar nieuwe stichting voor de bescherming van dieren in nood. Maar op het laatste ogen blik weigerde ze om de genodigden toe te spreken en liet de politie komen om haar in bescherming te nemen tegen de massa fotografen, die zich overigens keurig ge droegen. Haar medeleden lieten weten dat zij „geïnti mideerd" was door de menigte verslagge vers die gevolg gegeven hadden aan de uitnodiging voor champagne, cocktails en een persconferentie in een chic restaurant in het Bois de Boulogne. Maar het lijkt waarschijnlijker dat ze gewoon geen zin had. De medeleden van de stichting, waar onder vooraanstaande dierenbeschermers, zegden toe om namens haar de vragen te beantwoorden. Maar na de drukte van het haar uitgeleide doen in de opdringende menigte dacht niemand er meer aan om de pers toe te spreken. In het pamflet van de stichting staat te lezen dat presidente Brigitte Bardot van mening is dat „onze planeet in staat van oorlog verkeert en dat er, tenzij de bewoners van de planeet tot aktie overgaan, onherstelbare ongelukken te verwachten zijn voor het voortbestaan van de soort". De stichting wil „een ware kruistocht" beginnen, „om mis bruiken aan de kaak te stellen waarvan in het wild levende of huisdieren het slachtof fer zijn". De stichting zal ecológisch onderzoek bevor deren, informatie- en propagandamateriaal beschikbaar stellen aan scholen, bioscopen, televisie en radio, en posten plaatsen om bezoekers lastig te vallen bij gelegenheden als de jaarlijkse Parijse bontmarkt voor Kerstmis. De stichting zal „zo nodig tot politieke aktie overgaan". De anti-bont campagne deze herfst zal wor den gevolgd door een campagne voor jonge zeehonden in de lente. Brigitte Bardot heeft al enige bekendheid verworven als campag nevoerster voor jonge zeehonden en hoopt daar spoedig over te gaan praten met pre mier Trudeau van Canada. In de lente zal de stichting ook een campagne beginnen tegen experimenten met dieren, gevolgd door een „anti-achterlaat"-campagne tegen het aan hun lot overlaten van huisdieren. „Ieder dier, in het wild levend of huisdier, moet beschouwd worden als een levend wezen met gevoel en met recht op respect", stelt het handvest voor dierenbescherming dat de stichting uitgaf. In alinea 5 staat te lezen, in een taal die aan „Animal farm" doet denken: „Ieder werkend dier heeft recht op een redelijke beperking van de arbeidsduur en op goed voedsel en voldoen de rust". Er werd niets gezegd over de financiering van het project. Men neemt aan dat Brigitte Bardot eenderde van haar inkomen ter be schikking stelt maar ze is opgehouden met het maken van films en niemand heeft enig idee waaruit haar inkomen nu bestaat. De groep hoopt blijkbaar op giften van het bedrijfsleven en hoopt leden aan te trekken uit het publiek tegen 100 francs per persoon. Een Perzische journalist die daar aanwezig was beweerde dat hij bijzondere informatie had dat keizerin Farah 250.000 dollar aan de stichting wilde schenken. Maar in de drukte had hij geen kans om deze informa tie door te geven aan presidente Bardot, voordat haar limousine, achteruit, met grote snelheid wegreed. (Copyright The Guardian) Brigitte met een zeehondje dat door vissers in Le Havre aan wal is gebracht. NEW MEADOWS (U.S.A.-IDAHO) - „Hoe ze boven komen, mum, ik snap er niets van. Ik zou het in drie dagen nog' niet redden. Maar die dekselse fietsers, zo zie je ze nog ergens halfweg ploeteren en dan opeens staan ze op de top van de berg, grijnzend". De bonkige Ameri kaan opent de autodeur voor zijn ver veeld kijkende vrouw, start de motor van zijn wagen en glijdt de bijna 2000 meter hoge Dooley Pass af. Achter hem stappen twee bezwete fietsers opnieuw op hun karretje. Ook voor hen kan de afdaling naar het bijna een kilometer lager liggende Baker beginnen. De fiets tocht dwars door de Verenigde Staten van Amerika verloopt op rolletjes. Ook voor de dertien man tellende Ameri kaans-Hollandse formatie, die u middels uw dagblad op de hoogte houdt van haar belevenissen in de States. De eerste 1200 kilometer van de in totaal bijna 7000 zijn onder de pedalen weggetrapt. We bevinden ons in de uitlopers van de angstaanjagende Rocky Mountains. KERK EN wprpi n Het aantal Nederlandse mis sionarissen overzee bedraagt 7.500. Driehonderd van hen zijn leken-deskundigen en hun aantal is stijgende. Deze leken worden duidelijk gemotiveerd door christelijke solidariteit. Er wordt naar gestreefd hen nog uitdrukkelijker dan voor heen uit te zenden namens de katholieke geloofsgemeen schap in Nederland en hen na terugkeer in te schakelen in het missionaire vormings werk. Een onbekend aantal katholieken is door niet-ker- kelijke organisaties voor ont wikkelingswerk uitgezonden. Onder de ontwikkelingswer kers groeit de waardering voor de missionaire activitei ten. Een en ander kwam naar vo ren tijdens het gesprek dat de bisschoppenconferentie deze week in Utrecht heeft gevoerd met de Nederlandse Missie Raad (NMR). De NMR ziet het als zijn taak een inspiratieve en een brug functie te vervullen. Onder de eerste verstaat de NMR dat hij dé kerkelijke gemeente moet stimuleren op de juiste wijze haar taak in de wereld uit te .Omdat aartsbisschop Lefeb vre openlijk weigert het hoog ste kerkelijke gezag te gehoor zamen, maakt hij zich los van de katholieke kerk, zolang hij in deze houding volhardt'. Al dus de Zwitserse bisschoppen in een deze week gepubliceer de verklaring over mgr. M. Lefebvre die 29 juni 13 pries ters en 13 diakens heeft gewijd in zijn traditionalistische semi narie fe Econe. Hiermee trot seerde hij een herhaald en uit oefenen en samen te werken met andere lokale kerkge meenschappen, als uitdruk king van de gezamenlijke ver antwoordelijkheid voor de zending van de kerk naar de wereld. De brugfunctie houdt in dat de NMR de evangeli sche boodschap van kerken elders beluistert en voor de kerk in ons land toegankelijk maakt. De ervaringen en initiatieven van de jonge kerken houden vragen en suggesties in voor onze eigen geloofsgemeen schap. Zij kunnen ons een weg wijzen naar het verstaan van onze zending in het eigen land en naar het leggen van andere accenten in ons kerk-zijn. Helaas komen de ervaringen van de jonge kerken nog te weinig onder onze aandacht. De NMR is er attent op daarin verbetering te brengen. Van de kant van de bisschop- drukkelijk verbod van paus Paulus en van Bisschop Ma- mie van Genève Zoals bekend houden mgr. Lefebvre en zijn volgelingen vast aan de litur gie van voor het concilie. In hun verklaring wijzen de Zwitserse bisschoppen er ver der op, dat priesters, semina risten en leken, die mgr. Le febvre volgen, zich losmaken van de kerkgemeenschap. Zij herinneren eraan dat degenen penconferentie werd de nood zaak onderstreept van goede opvang en begeleiding van te ruggekeerde missionarissen. Verschillende personen en in stellingen moeten hier de han den ineen slaan: de bisschop pen, de provinciaals van orden en congregaties, de NMR, de Nationale Werkgroep Profes sioneel Pastoraat en zijn sa menwerkingsverbanden, het Centraal Missieberaad Reli gieuzen, de Stichting Neder landse Priester-religieuzen etc. De gewezen missionarissen biedt de NMR cursussen aan. De NMR zou graag zien dat een cursus basispastoraal ver plicht werd gesteld voor die ex-missionarissen die hier te lande full-time in de zielzorg willen gaan werken en nog niet te oud zijn om weer op de schoolbanken plaats te ne- Ter vergadering werd gecon- die in Econe zonder kerkelijke toestemming zijn. gewijd hun ambt niet mogen uitoefenen. De nieuwe priesters en dia kens worden gevraagd contact op te nemen met hun bis schoppen ,om een oplossing voor de toekomst te vinden'. Ondanks het verbod van kar dinaal Marty van Parijs heeft de nieuwgewijde priester De Chalard afgelopen zondag in de arena van Lutèce een mis stateerd dat sinds de vorige ontmoeting van de bisschop penconferentie met de NMR (12 februari 1974) de verhou ding tussen de NMR en Justiti et Pax Nederland (gerechtig heid en vrede) aanzienlijk is verbeterd. Er was wrijving ontstaan, doorat beide licha men verwante opdrachten tot coördinatie hebben. De NMR is ervan overtuigd dat het voorgenomen gesprek met Justitia et Pax tot helderheid zal leiden. Men was het erover eens dat Justitia et Pax prima werk doet, vooral in profeti sche trant. De afvaardiging van de NMR bestond uit: mgr. dr. R. Sta- verman ofm, vice-voorzitter (voorzitter is sinds kort kardi naal Willebrands), drs. A. van Elven, algemeen secretaris, L. Hoogwegt, father J. Roeten- berg en mgr. J. Schoenma kers. volgens de oude ritus opgedra gen. In Genève waren diezelf de 2000 personen aanwezig bij de eerste mis van Dennis Roch in een tentoonstellingsgebouw. Ondanks een preekverbod werd het woord gevoerd door mgr. Lefebvre, die zei door te gaan op de ingeslagen weg. In het Vatikaan is meegedeeld dat mgr. Lefebvre een jaar geen wijdingen mag toedienen en dat men de verergerde si tuatie nader onderzoekt. KORTE METTEN Op 57-jarige leeftijd is deze week in Vatikaanstad de Franse dominikaan Pierre- Marie de Contenson aan een hartaanval overleden. Pater De Contenson was op het Se cretariaat voor de Eenheid be last met het secretariaat voor de godsdienstige betrekkingen met het jodendom. Onder het Nederlandse missie- en zendingspersoneel zijn geen slachtoffers gevallen tijdens de aardbeving, die Irian Barat eind juni trof. Dit blijkt uit berichten die zijn binnengeko men op het Hervormd Zen dingsbureau te Oegstgeest. Levensmiddelen en andere hulp van katholiek Nederland hebben in Angola duizenden mensen, vooral kinderen van een wisse dood gered. Dit heeft mgr. Alexandre do Nas- cimento, bisschop van het An golese Malanje, kardinaal Wil lebrands tijdens een bezoek aan ons land verzekerd. In de persoon van kardinaal Wille brands heeft mgr. Do Nasci- mento de dank van de Angole se kerkprovincie aan de Ne derlandse katholieken overge bracht. De hulpaktie werd vo rig jaar door de stichting „Mensen in nood" gevoerd. De Zuidkoreaanse priesterstu dent Peter Kim Sj is in Seoel veroordeeld tot een gevange nisstraf van vijf jaar, omdat hij een satirisch gedicht heeft De commissie Justitia et Pax Nederland (Gerechtigheid en Vrede) ontkent dat zij wel in het geweer zou komen tegen misstanden onder rechtse re giems en niet tegen die in lan den met een links bewind. Zij deed dit tijdens een deze week in Utrecht gehouden gesprek met de bisschoppenconferen tie. Het verwijt van selectieve of partijdige verontwaardiging was overigens niet van de bis schoppenconferentie afkom stig, maar wordt, aldus Justi tia et Pax nogal eens gehoord in de kringen van de mensjen die in hün gezapige rust niet gestoord willen worden. Het was de eerste vergadering van de bisschoppenconferentie met de commissie Justitia et Pax. Bij monde van haar voor zitter, kardinaal Willebrands, sprak de bisschoppenconfe rentie haar grote waardering en bewondering uit voor het geschreven over het regime van president Park Chung Hee. Een andere priesterstu dent, Andrew Kim Sj, werd veroordeeld tot één jaar, om dat hij heeft geholpen bij de verspreiding van het gedicht. Dit meldt het Engelse week blad „The Tablet". Een officier van justitie in Italië stelt een onderzoek in naar vermeend misbruik van geld dat voor het Heilig jaar 1975 was toegewezen. Het hoofd van de dienst voor vreemdelingenverkeer van de havenstad Civitavecchia, werk van de commissie. De commissie bracht nog te berde dat zij en hetzelfde geldt haars inziens voor de katholieke vredesbeweging Pax Christi niet zozeer wordt bekritiseerd, omdat zij te links zou zijn, maar omdat zij de mensen wakker schudt, door hen met de neus op een nare werkelijkheid te druk ken. Velen hebben het daarop niet begrepen. Hun overtui ging loopt, naar het woord van Rousseau, parallel met hun ge mak. Justitia et Pax verduidelijkte dat haar reacties meestal vol gen op verzoeken van andere nationale commissies Justitia et Pax of van andere kerkpro vincies. De toestand in de we reld kan ertoe leiden dat deze reacties in een bepaalde span ne tijds vooral rechtse regiems gelden. Maar Justitia et Pax Nederland heeft ook een dos- Maurizio Busnengo, zou 14 miljoen lire aan zijn eigen dienst hebben uitgekeerd en 12 miljoen aan een impresario die festiviteiten organiseerde vóór het begin van het Anno Santo-1975. De officier heeft verder aan de politie ge vraagd een onderzoek in te stellen naar groepsreizen naar de Verenigde Staten en Japan door een reisbureau waarin Busnengo belangen had. On der niet-betalende gasten op dergelijke reizen was onder anderen de actrice Gina Lol- lobrigida. sier over de vervolging van katholieken in de Sowjet-repu- bliek Litauen samengesteld en hierteger een pittige resolutie doen aannemen op het derde congres van Europese com missies Justitia et Pax (Lon den, april 1975). Justitia et Pax Nederland stelt zich voor met haar beleid de komende jaren grosso modo dezelfde terreinen van de afge lopen tijd te blijven bestrijken: de schending van mensenrech ten, Suriname, het wekken van belangstelling bij de kerk provincie voor de Europese politiek, het uitbouwen van de contacten met de religieuzen en het verbreden van de eigen achterban. Verder wil Justitia et Pax doorgaan met het ver vullen van een „horzelfunctie" ten opzichte van universiteiten en theologische faculteiten, d.w.z. dezè instellingen opwek ken de mensenrechten op te nemen in hun lesprogramma's. De bisschoppenconferentie zag graag dat Justitia et Pax een maatschappij-analyse maakte of deed maken op ba sis van de christelijke beginse len. Van de zijde der bisschop penconferentie werd ter verga dering gewezen op de samen hang tussen het geestelijk le ven van de mens en zijn inzet voor vrede en gerechtigheid. De delegatie van Justitia et Pax werd gevormd door: me vrouw dr. M. Klompé, voorzit ster, mr. dr. B. Meulenbroek, secretaris, drs. J. van Campen, C. ter Maat en P. Ficq. ZWITSERSE BISSCHOPPEN:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7