Culturele sector Leiden wordt gereorganiseerd Ruim baan voor Leidse fietsers over toekomstLiliade1' DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN Joop Piket wint moeiteloos badgastentoernooi Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll RAAD VAN CULTUUR OVERKOEPELEND ORGAAN WERKGROEP FIETS WENST: Botulisme in hoek Brasem- mermeer Brandstichter St.-Bavo voor de rechtbank Van onze schaakmedewerker LEIDEN De Leidse hoofd klasser Joop Piket heeft het eer ste badgastentoernooi moeite loos gewonnen. Na vorige week bij het open Alphens snel schaakkampioenschap slechts één remise af te hebben gestaan was hij in Katwijk een van de grootste favorieten. Zonder moeite bereikte hij de finalepou le waarin geen enkele sterke speler verstek liet gan. Na een redelijke start, hij moest al snel twee remises afstaan aan Joop Bakker en Folkert Jan Geerts- ma, stootte hij zonder meer door naar de eerste plaats. Zijn grootste concurrenten maakten allen regelmatig een misstap zo dat ze op grote achterstand eindigden. Rudolf Dobbelaar, oud Leids Jeugdkampioen, werd dankzij zijn goede start tweede. Op een half punt ach terstand volgde Folkert Jan Geerstma. Opvallend was het falen van Theo Piket, gedeeld vijfde met 5 punten. Wim Haasnoot familielid van de grote organisator Gijs Haasnoot werd gemakkelijk eerste in de tweede groep. Hij werd gevolgd door Jan Postma en André Hoek. Het volgende toernooi wordt verspeeld op 14 juli in het strandpaviljoen Fok de Best, aanvang is 7.30 uur. LUXOR -- The Genius. Teren ce Hill, bekend geworden door de Trinity-films, ditmaal zon der partner Bud Spencer in een komische Western, gere gisseerd door Damiano Da- miani (14). CAMERA De Tien Gebo den. Spectaculaire verfilming van de uittocht uit Egypte met veel massa-scenes. Oncler meer de indrukwekkende ver filming van de tocht door de Dode Zee. In dè hoofdrollen onder meer Yul Brynner, Ed ward G. Robinson, Anne Bax ter en Charlton Heston, (a.l.) LIDO Lucky Lady. Liza Minelli en Gene Hackman in een komische actiefilm. De zangkwaliteiten van Liza zijn weliswaar aanwezig, maar niet overmatig. De vermakelijke film handelt over dranksmok kelaars. (14). STliPIO One flew over the cuckoo's nest. Jack Nicholson als patiënt in een psychiatri sche inrichting. Deze uitste kende film werd in Amerika beloond met vijf Oscars. (18). TRIANON Sex Explorer Venusbewoners landen op aar de. Zij sturen een onderzoek ster (Monika Ringwald) uit om de aardse gewoonten te bestu deren. Het meisje komt via een sauna in de sex terecht. En dat is dan het magere gege ven voor de 2342 meter lange film (18). REX King Kong. Reprise van de al tientallen jaren oude film waarin de reusachtige aap King Kong New York overmeestert om tenslotte na een heroisch gevecht met ge vechtsvliegtuigen onschadelijk te worden gemaakt. (14). De inmiddels al legen darische aap King Kong in zijn laatste gevecht. (Rex). Van een onzer verslaggevers LEIDEN Er staat een drasti sche reorganisatie binnen de culturele sector in Leiden op stapel. Het college van b en w heeft besloten tot het instellen van een zogenaamde Raad voor Cultuur waaronder alle cultu rele instellingen in de gemeen te zouden moeten gaan werken, gesteund door hun ambtelijke staven. Zo zullen de schouw- burg/K&O, het stedelijk mu seum De Lakenhal, het molen museum De Valk, maar ook de muziekschool en de bibliotheek voortaan de Raad van Cultuur boven zich weten. Deze raad zal worden samengesteld uit leden van de raadscommissies voor onderwijs en cultuur, des kundigen en „werkers in het veld" en zal als taak krijgen het uitvoeren van het culturele beleid in de gemeente, het fi nancieel beheer en de beleids advisering. Tegelijk zal een discussie moeten wor den geopend met het bestuur van de Welzijnsraad over de plaats en de taak van deze para-gemeentelijke instelling, waarbij ook vertegenwoordigers van Culturele Raad, K&O en de L.J.A. be trokken zullen worden. Intussen zal gedurende twee jaar gaan worden geëxperimenteerd met drie nieuwe staforganen, te weten een voor de Maatschappelijke Zorg onder meer bestaande uit de directeur Sociale Dienst, Dienst Sociale Werkvoorziening, en de directeuren van Endegeest, de GG en GD en de Welzijnsraad. Daarnaast een staforgaan Sport, Recreatie en Jeugd, waarin de directeuren van LJA en Sportstichting en de inspecteur voor de lichamelijke opvoeding zitting in hebben, en tenslotte een staforgaan cul tuur. Taak van deze staforganen zal vooral zijn een geïntegreerde beleidsad visering tot stand te brengen. De Raad van Cultuur zal worden onder steund door een apart bureau met een directeur aan het hoofd en een staf medewerkers die verkregen zal worden door samenvoeging van de Culturele Raad met de afdeling Culturele zaken van het stadhuis. Dit bureau zal in de praktijk het culturele leven in Leiden gaan dirigeren en beheren. Het stedelijk museum De Lakenhal i ken onder de Raad van Cultuur. LEIDEN Het ambtenare napparaat in Leiden werkt erg traag; het zou best wat sneller kunnen als het gaat om de verwezenlijking van de ingediende voorstellen, oor deelt bioloog Fred Veerkamp, één van de (meestal) zes leden van de Werkgroep Fiets. Als voorbeeld van deze trage ver werking noemt hij het al ja ren geleden ingediende voor stel om verkeerslichten te plaatsen bij de oversteek van de Plesmanlaan vanaf de Haagse Schouwweg, een be langrijke factor bij het in ere herstellen van de oude fiets- verbinding Leiden-Oegstgeest. Deze verkeerslichten zijn dan thans toch eindelijk geplaatst en is de FietSweg 1 (Leiden- Oegstgeest) die in de jaren 1970/1971 door de bebouwing van de universiteit en de aan leg van de toevoerweg (Ples manlaan) naar de autosnel weg Den Haag-Leiden-Am sterdam werd afgesloten, her opend. De Werkgroep Fiets ontstond ongeveer drie jaar geleden ir aanleiding van een voor- 1 lichtingsavond van Udo de 1 Haas (Werkgroep Milieube- 1 heer) waar de fiets bij betrok- i was. Later ging de werk- groep deel uitmaken van de t landelijke „Echte Nederlandse i Wielrijders Bond". (E.N.W.B.>, die in oktober 1975 werd opge richt omdat de A.N.W.B. zijn oorspronkelijke functie allang was kwijtgeraakt. De werkgroep, die zich behal ve met Leiden ook met Leider dorp en Oegstgeest bezig houdt. begon met het analyse ren van de bestaande situatie. Uit een verkeersonderzoek in Leideh bleek het volgende; Van alle personenverplaat- singen binnen de agglomeratie Leiden vindt 50 percent plaats Fred Veerkamp, actief lid van de Werkgroep Fiets in de vierde Binnenvestgracht, één van de plaatsen in Leiden waar fiets en voetganger de belangrijkste verkeersdeelnemers zijn. 80 procent van alle autorit ten in Leiden is korter dan twee kilometer. Bij ongewijzigd beleid zal het gebruik van de auto toene men ten koste van fiets en bromfiets (en ook ten koste van het openbaar vervoer). De werkgroep trok uit het on derzoek de conclusie dat te- ving te sparen het gebruik van de fiets gestimuleerd moest worden. Daartoe moeten de belemmeringen voor het fiets- verkeer in de stad worden weggenomen. Deze belemme ringen bestaan vooral uit de zogenaamde verkeersknelpun ten, die verwijderd of geme den dienen te worden om veili- gelijk te maken. Vervolgens ging de werkgroep de voor fietsers hinderlijke si tuaties inventariseren. De stad werd systematisch onderzocht op punten als drukke ver keerswegen, slecht afgestelde verkeerslichten, barrières waar een fietser niet overheen kan komen, enzovoort. Voorts publicaties op het fietserspro bleem opmerkzaam gemaakt en werd gelijk gewaagd om bij het fietsen gesignaleerde problemen en knelpunten aan de werkgroep door te geven. Dit leverde een groot aantal bruikbare tips op. Fietsrouteplan van een fietsrouteplan steeds vastere vormen aan en resul teerde uiteindelijk in de nota „Fietswegenplan Leiden en omgeving". (Werkgroep Fiets - E.N.W.B./mei 1975). Deze ,nota bevat argumenten vóór bevordering fietsgebruik, opmerkingen over scheiding van verkeerssoorten en eisen waaraan fietswegen moeten voldoen en een op Leiden ge richt Fietswegenplan. Dit laatste bestaat uit een aan tal kaarten waarop een aantal bruikbare fietspaden en een aantal mogelijke fietsroutes zijn ingetekend voorzien van een uitgebreide toelichting. Er worden zeven routes in het plan onderscheiden: een Fiets- ringroute, een Centrumroute, een Oost-Westroute, een Win kelroute, een Singelroute, een Trekvlietroute en een Heren grachtroute. De nota werd aangeboden aan alle betrokken overlieden; col leges van b en w van Leiden en omliggende gemeenten, provincie, ministerie van Ver keer en Waterstaat en de Vas te Commissie voor Verkeer van de Tweede Kamer. Er werd in het algemeen gunstig op gereageerd. Het resultaat bleek uit het „Plan van Actie voor de Binnenstad", waarin de gemeente de zwakke positie van de (brom)fiets erkende en instemde met het idee van de werkgroep om een fietsroute plan te ontwerpen. De ge meente is daarbij in de eerste plaats geinferèsseerd in de door de werkgroep voorgestel de winkelroute, die zich door een groot deel van de binnen stad slingert. Verder gaat de gemeente er steeds meer toe over het een richtingsverkeer in straten voor fietsers op te heffen. Dat is trouwens noodzakelijk als men doorgaande fietsverbin- dingen wil realiseren. Ter accentuering van de maat regelen zullen fietssuggestie- stroken op het wegdek worden aangebracht. Dit zijn stroken die door middel van een on derbroken lijn van de rest van de rijbaan gescheiden worden en verder geen fietssymbool vertonen. Ze hebben geen wet telijke betekenis maar er gaat een zeker psychologisch effect van uit dat niet onderschat mag worden. De gemeente zal tenslotte door middel van „on dertunneling" dan wel „over brugging" aantrekkelijke (bro- m)fietsroutes van en naar het centrum creëren. De dienst Gemeentewerken is inmiddels bezig een kostenraming te ma ken. De Werkgroep Fiets is redelijk tevreden over de bereikte re sultaten. Het beeld voor de fietsende Leidenaars wordt langzamerhand beter. De werkgroep blijft echter actief; kort geleden drong de werk groep aan op maatregelen vóór september inzake het Lammenschanspark, ze zou graag zien dat op de ventwe- gen langs de Lammenschans- weg ter hoogte van het scho lencomplex alleen fieters wer den toegelaten. Tenslotte is de werkgroep erg gecharmeerd van de woonerf gedachte, die de laatste tijd veel opgang maakt. Het woon erf is immers taboe voor au to's en daarmee een uitsteken de fietsersvrijplaats. Degenen die wat meer van de Werkgroep Fiets en de E.N.- W.B. willen weten, kunnen voor inlichtingen terecht bij Werkgroep Fiets, Kaiserstraat 63, Leiden, tel. 130645 (toestel 13). FRANK BUURMAN ALKEMADE - De afge lopen dagen zijn er in een hoek van het Brasse- mermeer bij jachthaven Arie de Boom regelmatig dode eenden aangetrof fen. Het totale aantal be loopt momenteel tussen de 15 en de 20. Uit een onderzoek van het cen traal diergeneeskundig laboratorium is geble ken, dat de dieren zijn gestorven aan botulisme. De botulisme-stam, die door de relatief hoge temperatuur van het water de kans heeft gekre gen om zich te ontwikkelen is niet gevaarlijk voor de mens. Volgens commandant Niemeyer van de rijkspolitie blijft er ech ter waakzaamheid geboden, om dat zich in het gebied ook een stam kan ontwikkelen, die wèl gevaar oplevert voor zwemmers en watersporters. De Alkema- dese politie ontraad dan ook iedereen in het betrokken ge bied te gaan zwemmen. Op dit moment is de situatie in het Brassemermeer niet alarme rend. Het botulisme is een ziek te, die voor 1970 nauwelijks voorkwam en zich na die tijd als een olievlek over het land heeft verspreid. Slechts enkele vor- men van botulisme zijn gevaar lijk voor de mens als hij door het zwemwater of direct door de dode eenden met de ziekte in aanraking komt. Om zoveel mo gelijk te voorkomen, dat de ziekte zich naar andere delen van het meer verspreid verzoekt de politie om in het gebied rond j de jachthaven de eenden niet te voeren. Het voeren zal namelijk eenden uit de omgeving naar I het besmette gebied lokken. Door telefonische mededelingen van inwoners bij het aantreffen van een dode eend hoopt de rijkspolitie in Alkemade de vin ger aan de pols te kunnen hou den. NOORDWIJKERHOUT/DEN HAAG De officier van justi- tie bij de Haagse rechtbank eis te gisteren tegen een 21-jarige jongeman uit Rotterdam gedu rende een jaar plaatsing in een psychiatrische inrichting en daarna ter beschikkingstelling 1 van de regering, wegens brand- stichting in de psychiatrische I inrichting St. Bavo in Noord- i wijkerhout. I Hierdoor brandde een therapie- 1 barak en metselaarswerkloods i af. I Volgens de psychiaters moet verdachte niet toerekeningsvat- I baar worden geacht voor het j veroorzaken van de brand. Ver dachte beweerde het feit te heb- ben gepleegd, omdat er onjuiste I toestanden in de inrichting zou den bestaan. Hij zou daarvoor ook op andere manieren hebben getracht aandacht te vragen, maar dat leverde geen resulta ten op. „Ik zag in brandstichting daar toe een mogelijkheid", aldus verdachte. Hij had niet bij de gevolgen stilgestaan. Eén van de psychiaters die de Rotterdammer had onderzocht was van mening, dat deze zich niet geheel bewust was van het geen hij deed. In elk geval is het noodzakelijk dat verdachte een behandeling ondergaat in een inrichting, zoals tot dusver reeds is gebeurt. Om die reden concludeerde de officier tot ont slag van rechtsvervolging en ge noemde maatregel. De recht bank zal op 22 juli uitspraak J Van een onzer verslaggevers AKERSLOOT Als de Bloembollenraad geen geld op tafel legt, dan wordt volgend jaar geen „^iliade" gehouden. Dit jaar is een tekort geleden van ongeveer 50.000 gulden. De stichting „Liliade" néémt een gedeelte van het tekort voor haar rdkening, maar het overige tekort probeert zij gedekt te krijgen met gelden van de Bloembollen- raad. Het tekort wordt voornamelijk veroorzaakt dóór de enorme terugloop van het aantal bezoe- kél's. Dit jaar brachten slechts 12.000 mensen een be zoek aan de „Liliade", terwijl vorig jaar ongeveer 30.000 personen de „Liliade" bezochten. Die daling HMhet aantal bezoekers wordt volgens de organise rende stichting weer veroorzaakt door de enorme hitte van de laatste weken. Eerder werd gesugge reerd dat het tekort van de onlangs gehouden „Liliade" ongeveer 100.000 gulden zou bedragen. Volgens de voorzitter van de stichting bedraagt het tekort ongeveer 50.000 gulden en waarschijn lijk minder. De stichting is in staat een deel van het tekort te dekken, omdat zij vorig jaar geld heeft overgehouden. De organisatoren hadden dit jaar ongeveer 35.000 bezoekers verwacht. Deze weken zullen de besprekingen plaatshebben met de Bloembollenraad over het tekort. Ook voetbalvereniging de „Meervogels", die fungeerde als horeca-exploitant, heeft slecht geboerd. Er kon slechts een kleine winst gemaakt worden, dankzij het feit dat obers zich vrijwillig beschikbaar heb ben gesteld. I

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5