FNV breekt met kabinet en dreigt parlement Judy zoekt kennismaking Gegijzelde uit ziekenhuis van Kampala ontvoerd Verbrande Veluwe weekeinde dicht E Bestolen echtpaar toch op vakantie Gaslek aan Lage Morsweg Een feest. 'O v\yi is het om nu te BOWLEN Wel airconditioned natuurlijk mvc ONDERZOEK NAAR MISBRUIKEN FRANSE BENZINESTATIONS Motorrijder gewond DREFT MOET STER-SPOT TERUGNEMEN £etdóe6ou4Ci/nt Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen, kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers. 55 cent Vrijdag 9 juli 1976, 66e jaargang no. 20472 Winners Speelfilm „The winners" op Ned. I om 20.55 uur. Noem je tjoen om 19.55 uur. Ned. II om 21.15 uur De zomer in het hoofd, om 21.25 uur Gebrs. Hammond. Om 22.15 uur Televizier met o.m. branden en Bentz van den Berg en om 22.55 uur Help een klant (1). In het algemeen zonnig Droog, in het algemeen zonnig en vooral in de kustprovincies koeler. Maximumtemperaturen van 21 graden aan de kust tot 29 graden in het zuidoosten van het land. Morgen: Zon. 4.32 - 20.58 Maan: 19.46 - 03.34 Schev. hoogw: 1.35 - 14.10 Laagw: 9.36 - 22.11 Leven niet duurder DEN HAAG (ANP) Het leven is tussen half mei en half juni niet duurder gewor den. Sedert het basisjaar 1969 is het nog niet eerder voorgekomen dat de prijzen in deze periode geen stijgende lijn vertoon den, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Goedkoper werden onder meer aardappe len, groenten, eieren en dames- en meisjes- kleding. Wel in prijs stegen: brood, koffie, patat, vlees, bloemen, planten en auto's. Minimumloon omhoog (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Boersma van Sociale Zaken heeft de minimumloonbe dragen voor werknemers van 23 jaar en ouder per 1 juli verhoogd van 1440,40 tot 1470,30 bruto per maand, van 332,40 tot 339,30 bruto per week en van 66,48 tot 67,86 bruto per dag. De verhoging is ditmaal geringer dan ge bruikelijk, omdat de minister van mening is, dat de minimumloontrekkers, wier loon ontwikkeling toch nog gunstiger afsteekt bij die van de gemiddelde werknemers, ook een bijdrage moeten leveren aan de algemene bezuinigingsoperatie. Per 1 ja nuari 1977 zal de achterstand in verhoging overigens weer worden ongedaan gemaakt. De sociale uitkeringen zijn ook alle ver hoogd. Zie hiervoor pagina 9 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Federatie Nederland se Vakbeweging (NVV/NKV) zet op dit moment het parlement onder zware druk om de door het kabinet in het vooruit zicht gestelde loonmaatregel ongedaan te maken. Waarschijnlijk komt de Twee de Kamer dinsdag van reces terug om het kabinetsbesluit te bespreken. Met name de P.v.d.A.-fractie staat onder zware druk: als zij de loonmaatregel zou afwijzen zou ze daarmee een kabinetscri sis veroorzaken: gaat zij met de maatre gel akkoord, dan verspeelt zij daarmee zeker de sympathie van de haar welge zinde vakbeweging (NVV/NKV). Fractievoorzitter Aantjes zinspeelde in zijn commentaar op de loonmaatregel duidelijk op deze positie van de P.v.d.A. De P.v.dA. zal nu kleur moeten beken nen, aldus Aantjes, ze zal duidelijk moe ten maken of zij kiest voor het algemeen belang of voor het groepsbelang. KVP-fractievoorzitter Andriessen zei ver heugd te zijn, dat de regering zijn stand punt heeft bepaald. „Ik hoop dat de samenleving en de sociale partners deze poging om de werkgelegenheid te bevor- deren en toch nog enige inkomensverbe tering toe te staan, zullen aanvaarden". WD-fractievoorzitter Wiegel zei, dat er van een loonvoorstel, zoals de regering wil doen voorkomen, geen sprake is. Het is een dictaat dat door vakbeweging en werkgevers moet worden geslikt. Volgens CHTJ-fractievoorzitter Kruisinga is de loonmaatregel veel te laat gekomen. Volgens hem is het nog de vraag, of de drukstijging zoals is afgesproken bij de 1 %-operatie nu waar gemaakt gaat wor den. De werkgevers zouden vandaag hun standpunt bepalen. In een eerste reactie zei VNO-voorzitter mr. Van Veen, dat de werkgevers al de grootste moeite hadden met hun eigen voorstellen, die een loon kostenstijging van 9,2% zouden beteke nen. Nu is de regering er nog weer bovenuit gegaan in de loonmaatregel. De FNV beraadt zich nog op acties voor het geval de loonmaatregel er toch zou komen. Besloten is, dat als er acties komen, de bonden dit zullen doen in een gecoördineerd beleid. De FNV spreekt nu al duidelijk van een breuk tussen haar en het kabinet. Dat houdt in, dat de welwillendheid, waarmee het handelen van het kabinet werd beoor deeld, nu verdwenen is. Ook zal de fede ratie zich afkeren van de politieke partij en die het kabinetsbeleid steunen. Het CNV is niet tevreden met de loon maatregel, maar heeft wel begrip voor de inhoud ervan, omdat de uitkomst dicht ligt bij wat deze christelijke vakcentrale voor ogen stond en heeft er vrede mee, omdat het kabinet met het loonbesluit binnen zijn doelstelling tot bestrijding van inflatie en werkloosheid blijft. Zie verder pagina 9. Elisabeth kleedt zich veel te oud LONDEN (Rtr) Volgens de Amerikaanse mode-ontwerper Richard Blackwell kleedt koningin Elizabeth van Engeland zich „saai, onelegant en tien jaar ouder dan nodig is." Als de Britse vorstin verstandig is. meent Blackwell, zet ze haar couturier Norman Hartnell aan de deur. Vervolgens moet ze alle saaie en verouderde toiletten het raam uitgooien. Gaat dat niet omdat ze dan niets meer over heeft, dan moet ze in ieder geval- die eeuwige parels opbergen. Ze zou ook gebaat zijn bij een andere haaropmaak en kleinere handtasjes. De Britse ontwerpers hebben de kritiek niet geslikt. „De koningin is geen mannequin", zegt een van hen. Amin naar Spelen MONTREAL (AP) De chef d'equipe van de Oegandese atleten die deelnemen aan de Olympische spelen te Montreal, generaal Francis Nyangwesco, heeft gezegd dat pre sident Idi Amin, de spelen zal bijwonen. „De president, eens onze amateur bokskam pioen in het zwaargewicht, is een groot sportliefhebber, wanneer hij precies komt is mij nog niet bekend", aldus de generaal. Als duiveëieren bij stenen voor kwamen groot als dui veeëieren. Neckermann Vliegreizen en Het Bin- heer Rensen maandagmorgen had ge- echtpaar nu een geheel verzorgde veer- nenhof hebben spontaan gereageerd op K" 1 het politiebericht, dat dinsdag melding maakte van de diefstal van 3250 gul den uit de tas van de Haagse mevrouw Rensen. Dit bedrag was het maandsa laris plus de vakantietoeslag, dat de Neckermann Vliegreizen heeft het kregen. Zijn vrouw had het geld bij tiendaagse vakantie naar een zelf te zich gestoken, omdat ze bang was, dat kiezen land in Europa aangeboden. Het in haar afwezigheid brand zou worden Binnenhof zorgde voor de welkome gesticht in haar huis, de. eerste etage aanvulling van het zakgeld, van eeh slooppand in het Westeinde. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u NEW YORK (UPI/Reuter) Volgens de New York Times is de enige in Oeganda achtergebleven gegijzelde de 75-jarige me vrouw Bloch, meer dood dan levend uit het ziekenhuis in Kampala gesleept waarin zij was opgenomen wegens hartklachten. Ze zou zich fel hebben verzet toen twee man- nen.waarschijnlijk leden van de Oegandese veiligheidsdienst, haar kwamen ophalen na dat bekend geworden was dat de overige gijzelaars door de Israëlische commando's waren bevrijd. Intussen doet haar zoon, die met haar op weg was naar de VS toen hun vliegtuig gekaapt werd, alle mogelijke moeite er ach ter te komen waar zijn moeder zich bevindt. Van de zijde van de Oegandese autoriteiten ondervindt hij geen medewerking. In Oegan da is men van mening dat Israël na de overval op het vliegveld Entebbe verant woordelijk is voor het wel en wee van de gijzelaars en dat men verder hoe dan ook mevrouw Bloch helemaal niet kent. Mevrouw Bloch, die zowel de Britse als de Israëlische nationaliteit bezit, is voor het laatst gezien door een Britse diplomaat die haar opzocht in het ziekenhuis. Toen hij enige uren daarna eten wilde brengen was zij verdwenen. Kenia heeft een waarschuwing dat het zijn geduld met buurland Oeganda aan het ver liezen is, gisteren laten volgen door het opleggen van beperkende voorwaarden aan de doorvoer van Oegandese goederen per De ontvoerde mevrouw Dora Bloch. spoor. De sectie Kenia van de Oostafnkaan- se spoorwegmaatschappij maakte namelijk bekend dat Oeganda met ingang van 22 juli in Keniase munt moet gaan betalen voor alle spoorwegdiensten, passagiers- en goederen vervoer binnen Kenia. LEIDEN Een gaslek in de gasleiding aan de Lage Mors weg nabij de P. C. Hooftlaan werd gisteren ontdekt. De Leidse politie sloot de omgeving 'van het lek onmiddellijk af voor doorgaand verkeer. De omlei ding van het verkeer duurde geruime tijd. Er werden geen woningen ontruimd. Na enkele uren was het lek weer gedicht. (Van een verslaggeefsters) verslaggefsters) ARNHEM Het hele gebied rond Arnhem waar een helse brand 100 hectare bos vernietigde, zal gedurende het weekeinde afgeslo ten blijven. Ook de toegangswegen zijn taboe. Alleen autobussen worden toegestaan. Om en in het geteisterde gebied zal morgen en zondag extra worden gepatrouilleerd. Want hoewel het vuur onder controle is, wil dat niet zeggen dat het nergens meer brandt. Overal in het gebied laaien steeds weer kleine brandhaarden op. Het provinciaal bestuur van Gelderland verzoekt iedereen zoveel mogelijk uit de bossen die nog overeind staan, weg te blijven. Tot algehele afsluiting van de Gelderse bossen wordt niet overgegaan, daar men overweegt dat een dergelijk verbod weinig zin heeft. De politie krijgt steeds meer de overtuiging dat de brand is aangestoken. Een jongen die zich verdacht gedroeg werd aangehou den. maar moest bij gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Andere aanhoudingen zijn niet uitgesloten. De grote campings rond Arnhem moeten het vrijwel zonder kampeerders doen. De terreinen blijven leeg, omdat men de bossen in deze omgeving mijdt. De jongen die werd gearresteerd op verdenking van brandstichting bij Elspoet is eveneens vrijgelaten. Hij blijkt een waterdicht alibi te hebben. Een veenbrand in Drente heeft gisteren een onbekend aantal hectaren natuurgebied verwoest. Bij het Brabantse Oirschot heeft gisteren een „kleine" bosbrand gewoed. Gisteren tegen de avond brak een bosbrand uit bij Leende (onder Eindhoven). Vierhonderd militairen en talloze brandweercorpsen werden ingezet om het zich snel uitbreidende vuur onder controle te krijgen. Circa 350 ha. gingen verloren. De hulp van een Belgische sproeivliegtuig werd ingeroepen. Deze hulp kon echter niet worden verleend omdat Belgic zelf te kampen heeft met een groot aantal branden. Bij elkaar zijn m België 3000 ha. aan de vlammen ten prooi gevallen. Vooral in het gebied rond Antwerpen steken steeds nieuwe branden de kop op. In Frankrijk gaan ont'elbare hectaren verloren door turfbranden. Een korte, maar felle brand ver woestte gisteren in het Brabantse Leende 350 ha. bosgebied. t=) 055 EI O IPI Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 04<M33222 (Van onze correspondent) PARIJS Als gevolg van klachten van Nederlandse auto mobilisten heeft de Franse minister voor vreemdelingenver keer een nauwgezet onderzoek ingesteld naar misbruiken die zekere service-stations langs de autosnelwegen zouden begaan. De minister heeft verklaard zeer strenge maatregelen te zullen nemen overal waar bewezen kan worden dat de klachten gegrond .waren. Zo komt het voor dat de benzine- pompteller niet op de nulstand staat als er getankt wordt. En het komt eveneens voor dat de oliepeilstok een te laag niveau aangeeft, omdat deze zeer kort na het uitschakelen van de motor gecontroleerd wordt nog vóór alle olie in het carter teruggelopen is. LEIDEN Een 28-jarige Leidse motorrijder is gisteren met on bekend letsel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis na een ongeval op de Hoge Rijndijk. De motorrijder botste om half drie tegen een linksaf-slaande perso nenauto, bestuurd door een 24- jarige inwoner van Katwijk. De motorfiets werd geheel vernield. Saccucci vrij Een rechtbank in Londen heeft de vrijlating gelast van het neofascistische Italiaanse parlementslid Sandro Saccucci, die op 13 juni in Lon den was gearresteerd. Italië had Londen laten weten dat in Italië het arrestatiebevel tegen Sac cucci is ingetrokken, omdat hij door zijn herverkiezing op 20 juni opnieuw parlementaire onschendbaarheid heeft gekre gen. Boete voor arts Een recht bank in Bottrop in het Rurh-ge- bied heeft een boete van 2.000 mark opgelegd aan een arts die geweigerd had de vrouw van een communist te helpen. De arts, die het echtpaar kende, was te hulp geroepen omdat de vrouw stoornis in de bloedsom loop had. Hij weigerde te komen en adviseerde het echtpaar hulp in Oost-Duitsland te gaan zoe ken. (Van onze radio en tv-redactie) HILVERSUM De fabrikant van het af wasmiddel Dreft mag het STER- filmpje, waarin zou worden aange toond dat het Dreft-sop meer was kracht heeft dan het „produkt X" niet meer uitzenden. Aldus heeft het college van bijstand van de Reclameraad be slist. De fabrikant van het even soppige mid del Lux mag echter doorgaan met de STER-spot, waarin Lux zich tegen Dreft afzet. De beslissing is geba op onder meer een TNO-rapport. ADVERTENTIE uinpe Jl'n hele dag eindeloosss genieten ir (kamperen kan ook)|óÓkgratiszwembad!^

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1