zou niet vreemd zijn we derde worden" „AFGAAN OF MEDAILLE PAKKEN" „Het als MONTREAL OP TV WATERPOLOCOACH IVO TRUMBIC: MONTREAL'76 Ingrid Munneke-Dusseldorp»°p niemand letten maar Ivo Trumbic. de ruim twee jaar geleden door de Konin klijke Nederlandse Zwembond aangetrokken Joegoslavische waterpolocoach, weet dat er in het Olympische toernooi veel te verdienen valt. Niet alleen voor de Nederlandse waterpo- loploeg staat in Canada veel op het spel. voor Trumbic persoonlijk kan er zijn naaste toe komst van afhangen. De KNZB heeft Trumbic namelijk tot na Montreal gecontracteerd. Daar na loopt de verbintenis af. Maar het zou zonde zijn. wanneer we in Nederland het werk niet kunnen voortzetten. In samenwerking met as sistent-trainer Karei Smit is vooral de laatste jaren veel aan de opbouw onder de twintig jaar gedaan', verkondigt Trumbic herhaalde lijk. De periode die Trumbic in Nederland is. heeft men geleerd dat er ondanks de beperkte trainingsmogelijkheden voor de nationale top. toch veel is te bereiken ,En dat komt', zegt Trumbic eerlijk, .omdat de Nederlanders de zware oefenstof goed aankunnen In vergelij king met de meeste buitenlandse topteams. beschikken onze jongens over veel te weinig trainingsuren In alle Oostbloklanden, maar ook in Italië. Cuba en Mexico traint de natio nale selectie al maandenlang driemaal per dag. In Nederland ligt dat allemaal anders. Af en toe een trainingskamp van een week in de avonduren, tweemaal per week een centra le training, daarnaast de wekelijkse clubtrai- ning en dan nog het enkele uren vragende huiswerk dat de spelers iedere keer mee krijgen, is het hoogst haalbare. Maar tijdens het laatste toernooi in Boedapest bleek toch wel. dat we met deze opzet aardig met de top mee kunnen draaien'. Aansluiting Het heeft er zelfs veel van weg dat Neder land de aansluiting met de top weer heeft bewerkstelligd. En Trumbic durft zelfs te zeggen: „Het zou echt niet zo vreemd zijn Door Jack Arentsen i komende Olympische gebeuren. „Natuurlijk zie ik mijn afvaardiging naar Canada als een hoogtepunt in mijn carriere. maar qua trai ning is er in mijn totale seizoenopbouw niet zoveel gewijzigd" Desondanks brachten de wedstrijden van de laatste tijd en vooral de strijd tijdens de open Duitse kampioenschappen toch een nieuw facet rond Ingrid Munneke -Dusseldorp aan het licht. Aan het slot van haar slopende race had ze toen ineens nog voldoende kracht over om tót een eindsprint te komen. En dat is bij het dames- roeien een nog niet over alle linies veelvuldig gedemonstreerde kwali- teitseigenschap. Desondanks blijft het de vraag of Ingrid Mun neke Dusseldorp op de Olympische roei- baan van Montreal de strijd met de wereldtop aankan. In de voor het NOC geldende kwalifi catiewedstrijden kwam zij wel met behoorlijke topprestaties uit de bus. maar de echte con frontatie met alle Oosteuropese roeisters is nog niet tot stand gekomen. De roeisters uit Oost Europa hebben zich evenals de heren in het voor- Olympische gebeuren veelal niet in West Europa laten zien. De Oostblo klanden bekampten. in de tijd dat in West Europa de grote Internationale toppers werden afgewerkt. elkaar ih eigen besloten, omge ving. En daarom meent Ingrid: „Natuurlijk zijn er wel wat tijden bekend van de concurrenten, maar de vergelijking is moeilijk. De omstandig heden waaronder de wedstrijden werden afge werkt, waren niet gelijk. Het blijft een groot vraagteken. In Montreal staat mij slechts een ding voor ogen. Op niemand letten, maar zo snel mogelijk gaan. In de skif ben je toch helemaal op jezelf aangewezen Nu we feitelijk niet precies weten hoe sterk de Oosteuropese concurrenties wel zijn. zal ik vanaf de series keihard mijn eigen koers roeien. En dan is het maar afwachten hoever ik kom. Maar vanaf de eerste dag geldt voor mij het standpunt, alles of niets. Afgaan of een medaille pakken". GRONINGEN De Koninklij ke Nederlandse Roeibond heeft de laatste tijd leren leven met vreugde en teleur stelling. Want in dit Olympi sche jaar waren het juist de heren, die ooit voor geweldige internationale prestaties zorgden, die op vele fronten moes ten afhaken, terwijl het dames- roeien in eens een geweldige opkomst beleefde. En dat alles resulteerde in een Olympische af vaardiging die uiteindelijk groter uitviel dan aan het begin van dit roeiseizoen was ver wacht. er liefst vier boten voor de dames naar Cana da De combinatie Nereus-Orco-Triton in de vier met stuurvrouw, de dubbel twee van RIC. skiffeuse Ingrid Munneke-Dusseldorp en een combinatie-acht waartoe een groot aantal clubs hun steentje bijdroegen. Nederland heeft de laatste jaren, maar mis schien toch wel te laat. het voorbeeld van het buitenland gevolgd door de meest talentvolle mensen in èèn ploeg onder te brengen. Waar de Russen, de Oostduitsers, de Denen en ook de Westduitsers reeds lang toe over waren gegaan, werd in de vaderlandse roeiwereld erg laat ingevoerd. "Zelf heb ik enkele jaren geleden al ondervonden'zegt de Groningse Skiffeuse Ingrid Munneke-Dusseldorp, „waar uiteindelijk een combinatie toe kan leiden. De vooruitgang in het roeien is de laatste jaren zo snel gegaan dat het bijna onmogelijk is dat een club een ploeg op het water kan brengen die internationaal nog enigzins kan meetellen' Ingrid Munneke-Dusseldorp kreeg twee jaar geleden tijdens de Europese kam pioenschappen een plaats in de Nereus-Aegir vier met stuurvrouw die toen voor een zilveren medaille wist te zorgen. „Maar voor mij was die vier met stuurvrouw Ingrid Munneke Dusseldorp een noodoplossing. De skif heeft me altijd sterk aangetrokken en ik ben blij dat ik juist dit jaar weer in mijn eenmansscheepje ben 'terug gekomen" Lange tijd heeft het er naar uitgezien dat de naam van Ingrid Munneke-Dusseldorp (zeker internationaal) zou ontbreken op de grote startlijsten. Een conflict met haar coach Stig- ter lag ten grondslag aan de afwezigheid van een van de meest talentvolle en tevens sterk ste skiffeuses in Europa. De wereldkampioen- Hoogte punt De Groningse maakt zich in ieder geval zo op het oog niet zo druk over het Ivo Trumbic. .Tussen derde en negende plaats is èèn verschil: ge luk". Maar het gedeelde succes in de vier inspireer de de roeister van Aegir toch niet optimaal en steeds veelvuldiger stapte zij weer terug m de ranke skif. Koortsachtig werd gewerkt om de trainingsachterstand voor dit loodzware nummer weg te werken. En toen daar nog bij kwam dat de werksituatie met coach Stig- ter ineens weer aangenaam werd, was het duidelijk dat er voor Ingrid Dusseldorp in dit geharde onderdeel van de roeisport nog veel te bereiken was. Zoals in de Olympische Spelen in Montreal als de ploeg in Montreal derde wordt. Want achter Rusland en Hongarije zijn de krachts verschillen maar erg klein". Achter Rusland en Hongarije doen de ploegen van Cuba. Italië, Joegoslavië, West-Duitsland. Mexico. Roemenie en Nederland in kracht weinig voor elkaar onder. Over Canada en b.v. Australië valt op dit moment weinig te voor spellen. Maar in Montreal zal vooral de strijd om het brons meedogenloos kunnen worden. Tussen de derde en de negende plaats zal slechts een belangrijk verschilpunt zijn: de eerste ploeg heeft veel geluk gehad, de als negende eindigende formatie veel pech. Kwali tatief zal er beslist maar weinig verschil zijn. elkaar gehad. Tijdens grote toernooien kwam het vaak voor dat niet iedereen door studie of werk zich vrij kon maken. Daar door werden andere geselecteerde spelers in het zevental gezet. Maar de spelers weten allemaal dat pas kort voor het vertrek naar Montreal besloten zal worden, welke elf uiteindelijk het Olympisch maatkostuum krijgen aangemeten „Dat heb ik met de jongens doorgesproken en ze zijn met deze regeling akkoord gegaan. Zeven man zullen na het afsluiten van de laatste trainings periode. die op 1 juli begint, afvallen. We hebben gezamenlijk voor deze lijn gekozen In het zicht van Montreal zullen daarom zeven man moeten afhaken. Hardheid En die duidelijke visie heeft Trumbic er toe gebracht om van de Nederlandse waterpolo- spelers echte toernooimannen te maken. Vroeger werd er vooral veel gelet op het zwemmen van de spelers. Trumbic heeft het roer enigszins omgegooid. „In het internationale waterpolo komt het vaak aan op techniek, taktiek, mentaliteit en licha melijke hardheid. Deze vier punten staan bij mij centraal En Trumbic weet waarover hij praat want per slot van rekening maakte hij deel uit van het Joegoslavische zevental dat tijdens de spelen van Rome vierde werd. in Tokio de zilveren medaille pakte en in Mexico City het goud voor zich wist op te eisen. De thans 41-jarige Joegoslaaf veroverde ook nog als speler-coach tot driemaal toe met Mladost Zagreb de Europacup. Eenheid Ivo Trumbic, eens aanvoerder en vaak de grote sterspeler in de vermaarde, keiharde Joegoslavische ploeg, wil graag de harde lijn doortrekken. Maar Trumbic weet dat hij dit niet alleen kan bereiken door individuele hardheid. „Een belangrijk stuk werk. moet ik dan ook zien te vinden in de samenwerking van de totale selectiegroep Het moet niet zo zijn dat één man voor de totale ploeg vecht De totale Joegoslaaf Trumbic heeft met zijn waterpoloformatie in de maanden voor Montreal de nodige successen kunnen boeken. eal erg De laatste maanden heeft Trumbic veelvuldig al zijn achttien geselecteerde spelers bij Maar ook voor dit groepje spelers kan nog een lange waterpolo-carriére in het verschiet liggen. Want de loopbaan van internationaal erkende polo-grootheden begint feitelijk pas bij een leeftijd van rond de 23 jaar en kan zonder al teveel problemen worden gerekt tot ruim boven de 30 jaar. En in dat opzicht heeft Nederland nog een hele fase voor zich liggen Alleen doelman Evert Kroon vormt met zijn 27 jaar een uitzondering op de huidige gemid delde leeftijd van 23 jaar. En met zo'n ploeg", meent Ivo Trumbic oprecht, „is in de toekomst nog erg veel te bereiken. Daarom hoop ik maar dat ik in de komende jaren mijn werk in Nederland mag afmaken". Geluk Het is duidelijk: Ivo Trumbic wil nu als coach terug aan de internationale top. En hij is insider genoeg om te beseffen, dat daarvoor in Nederland het materiaal beschik baar is. Anders was hij al lang opgestapt. En de successen van de laatste tijd bewijzen daarnaast ook. dat Nederland op de Europese ladder feitelijk tijdens ieder toernooi minstens een plaats weet te klimmen. „Maar om in Montreal derde te worden, moet je over meer dan alleen maar waterpolo-kwaliteiten be schikken. Je moet gewoon in enkele wedstrij den ook wat geluk hebbenbesluit de hard voor zijn zaak strijdende Ivo Trumbic. schappen van vorig jaar werden door de conflict-situatie met Stigter gemist. Op dat moment leek een einde te zijn geko men aan oe succesreeks die Ingrid Dusseldorp in haar voorgaande zes jaren had weten op te bouwen. In 1970 was ze naar Groningen teruggereisd met een zilveren plak op zak; twee jaar later werd het zelfs een gouden medaille tijdens de Europese kampioenschap pen. De skif leek Ingrid de ene grote triomf na de andere te brengen. Maar toen kwam de kortsluiting met coach Stigter De man die nu eenmaal de juiste aanpak schijnt te hebben om Ingrid naar het hoge internationale plafond te kunnen tillen. De Groningse wilde, ondanks het feit. dat zij in haar eenzame strijd tegen de internationale concurrentie steeds meer terrein verloor, zich niet zo maar gewon nen geven. En de combinatie vier met stuur vrouw van Nereus en Aegir bood haar in 1974 de kans om in ieder geval het broodnodige contact met de Europese elite te behouden. En het werd zilver en dan nog wel in een „schip" waarin kracht gekoppeld moest wor den met teamarbeid Zaterdag 17 juli 20.00-22.30 Ned. 1 Rechtstreekse reportage van de openingsceremonie Zondag 18 juli 22.35-23.50 Ned. 2 Reportages van o.m. zwemmen, basketball, hockey, roeien en turnen. 23.50-01.00 Ned. 2 Rechtstreekse reportages wielrennen en zwemmen Maandag 19 juli 17.30-18.50 Ned. 1 Samengevatte reportages van o.m. gewichtheffen, turnen en boksen. 22.25-23.30 Ned. 1 Idem zwemmen, basketball, roeien en turnen. 23.30-01.00 Ned. 1 Rechtstreekse reportages voetbal, volleybal en zwemmen Dinsdag 20 juli 17.30-18.50 Ned. 1 Samenvattingen van o.m. gewichtheffen,"turnen, boksen en zeilen. 22.30-23.35 Ned. 1 Idem zwemmen, basketball, hockey, wielrennen. 23.35-01.00 Ned. 1 Rechtstreekse reportages turnen en zwemmen. Woensdag 21 juli 17.30-18.45 Ned. 1 Samenvattingen van o.m. gewichtheffen, schoonspringen, zeilen en boksen. 21.00-01.00 Ned 1 Rechtstreekse reportages zwemmen, turnen, boksen, moderne vijfkamp, wielrennen. Donderdag 22 juli 17.30-18 45 Ned. 1 Samenvattingen van o.m. gewichtheffen, turnen en schoonspringen. 22.35-23.15 Ned. 1 Idem zwemmen, basketball, hockey en roeien 23.15-01.00 Ned. 1 Rechtstreekse reportages boksen, wielrennen en zwemmen. Vrijdag 23 juli 17.30-18.50 Ned. 1 Samenvattingen van o.m. turnen, gewichtheffen, zeilen. 21.50-00.30 Ned 1 Idem roeien, atletiek, wielrennen Zaterdag 24 juli 14.00-18.00 Ned. 1 Samenvattingen van o.m. turnen, paardesport, schermen, schieten, worste len en boksen. 20.30-21.30 Ned. 1 Idem zwemmen en atletiek. 23.30-24.00 Ned. 1 Idem atletiek. 24.00-01.00 Ned. 1 Rechtstreekse reportage zwemmen. 01.00-02.00 Ned. 1 Samenvattingen roeien, wielrennen en boksen. Zondag 25 juli 15.02-18.00 Ned. 1 Samenvattingen van o.m. worstelen, boksen, schieten, gewichtheffen, paar densport. schoonspringen en schermen. 20.50-24.00 Ned. 2 Idem zwemmen, atletiek en roeien. 24.00-01.00 Ned. 2 Rechtstreekse reportage zwemmen. Maandag 26 juli 17.30-18.00 Ned. 1 Samenvattingen van o.m. schermen, gewichtheffen, zeilen, boksen en paardesport. 18.00-20.00 Ned. 1 Rechtstreekse reportages wielrennen en atletiek. 21.50-24.00 Ned. 1 Atletiekreportages Dinsdag 27 juii 17.30-18.50 Ned. 1 Samenvattingen van o.m. basketball, handbal, volleybal, waterpolo, boksen gewichtheffen, judo en zeilen. 21.50-22.55 Ned. 1 Idem concours hippique. 23.00-01.00 Ned. 1 Rechtstreekse reportages boksen, waterpolo en voetbal. Woanadag 28 juli 17.30-18.45 Ned. 1 Samenvattingen van o.m. gewichtheffen, worstelen, basketball, zeilen, boksen, schermen, judo, kruisboogschieten en schoonspringen. 21.30-00.10 Ned. 1 Atletiekreportages. 00.10-01.10 Ned. 1 Rechtstreekse reportages handbal en hockey Donderdag 29 juli 17.30-18.45 Ned. 1 Samenvattingen van o.m. kanovaren, schermen, kruisboogschieten, paardes port, zeilen, worstelen, judo en boksen. 21.50-01.00 Ned. 1 Reportages van o.m. atletiek en (rechtstreeks) volleybal, hockey, kanovaren en boksen. Vrijdag 30 juli 17.30-18.50 Ned. 1 Samenvattingen van o.m. worstelen, kruisboogschieten. schermen, volleybal, boksen, judo en voetbal 21.15-00.45 Ned. 1 Reportages van atletiek en (rechtstreeks) volleybal, vijfkamp, dressuur, hockey en kanovaren. Zaterdag 31 juli 16.00-18.00 Ned. 1 Samenvattingen van o.m. volleybal, judo, kruisboogschieten en worstelen. 21.50-03.00 Ned. 1 Reportages deels samengevat, deels rechtstreeks van o.m. kanovaren, atletiek en boksen. Zondag 1 aug ut tut 15.00-18.00 Ned. 1 Samenvattingen van o.m. worstelen, judo, boksen en voetbal. 21.25-00.30 Ned. 2 Diverse samenvattingen, terugblik op deze spelen zowel als vooruitblik op Moskou en Lake Placid. Maandag 2 auguttut 17.00-18.50 Ned." 1 Reportage van de sluitingsplechtigheid en Olympische samenvatting.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12