Leo Palin bewijst hoe het ook kan POLITIEK OF GEEN POLITIEK, SPELEN GAAN GEWOON DOOR M&Öntrealletjes Van der Korft als toeschouwer naar Montreal i HASSINK DANKTE LEIDERSPOSITIE AAN SPORTIVITEIT Kwestie Taiwan scherper, maar: Tijdelijke voorzitter bij LENS PAGINA 10 LUUJSK COURAN'i VRIJDAG 9 JULI ll (an onze verslaggever) NIJMEGEN Tot het laatste moment keihard werken, is het parool geweest van de Nijmeegse tienkamper Eltjo Schutter, die na een medische keuring gisteren defi nitief is toegelaten tot de Olympische ploeg. „Mijn ideaal heb ik dit jaar be reikt", reageerde Schutter enthousiast. In eerste instantie had hij zijn zinnen gezet op het record van Eef Kamerbeek. Vorig jaar brak hij het totaal van 7632 punten reeds ruimschoots, maar door een ernstige tekortkoming van de KNAU werd de sco re niet erkend. De lange tienkamper ging in de winter maanden intensief door. De trainingsar- beid werd nog intensiever en de aandacht werd vooral gericht op zijn zwakke techni sche nummers. Schutter „overwinterde" goed. De 7700 punten waarmee de 22-jarige atleet op 8 en 9 mei op Papendal het uit Belasting 1960 daterende record van Eef Kamerbeek (7232 punten) overnam, was het belangrijk ste bewijs dat Nederland ineens weer over een behoorlijke tienkamper beschikte. hoek, liet zich zelfs eenmaal ontvallen dat hij in Schutter meer een zevenkamper dan een echte tienkamper zag. Mogelijk hebben juist deze woorden Schutter tot een uiter ste krachtsinspanning gebracht. Tijdens de eerste Papendal Games verbeterde hij op twee onderdelen, het hoogspringen en het kogelstoten zijn persoonlijke prestaties. De beslissende fase op weg naar Montreal was ingezet. Eltjo Schutter moest dagelijks wel met de dreiging van blessures rekening houden. Op het moment dat de internatio nale concurrenten al lang van hun bonden te horen hadden gekregen dat zij op Mont real konden rekenen en er alleen maar voor moesten zorgen dat de vorm gehand haafd bleef, stond Schutter nog dagelijks te transpireren. „Dat is een erg zware belasting geweest". Eitje Schutter: Blessure net op tijd genezen. Maar het NOC durfde het niet aan om Schutter vroegtijdig voor de Spelen aan te wijzen en chef de mission Bram Leeuwen- En een bijna fatale belasting. De blessure kwam er inderdaad tijdens een wedstrijd in Kopenhagen, waar Schutter zich weer moest bewijzen. De blessure genas geluk kig voorspoedig. De 7700 punten die Eltjo Schutter op dit moment op zijn naam heeft staan, zijn geen waarborg voor een hoge klassering in Montreal. „Ik ben al lang blij dat ik aan het eind van het seizoen met deze score nog de 25ste plaats op de wereldranglijst aller tijden bezet. In Montreal zal de win naar op de tienkamp ver boven de 8000 punten komen". Een echte topper in de internationale tienkampwereld zal Schut ter nooit worden, want hij zelf meent dat zijn totaal nooit erg ver boven de achtdui zend punten zal komen te liggen. „Al moet ik op bijna alle onderdelen mijn persoonlij ke records verbeteren of evenaren, dan ligt de grens van 8100 punten binnen bereik. Maar dan moeten de omstandigheden wel optimaal zijn". Het is de vraag of Schutter, wanneer hij tussen het geweld in Montreal overeind blijft en daar in de buurt van de 8100 punten komt, nog wel ooit deze score kan evenaren. Want de atleet, die nu al dage lijks zijn medicijnenstudie met de sport moet combineren, wacht als aanstaande arts drukke tijden. En het zou dan ook niet vreemd zijn dat binnen een jaar of twee de naam van Schutter uit de tienkampwe reld zal verdwijnen. Oprecht zegt hij: „Dat Nederlandse record en de Olympische tien kamp heb ik altijd voor ogen gehad. Mijn idealen zijn verwezenlijkt". Australische hockeyers op weg naar de training. Ook daar is de beveiliging optimaal. LA JOLIETTE Arie Hassink maakt in de Grote Prijs van Quebec dingen mee, die hij nog nooit eerder heeft beleefd. Zijn ervaring van gisteren, in ongekende regenbuien, was overigens heel wat plezieriger dan die uit de openingsetappe, toen Hassink op een onbegaanbaar traject derde werd. In de tweede rit, 161 kilometer van Trois Rivières naar La Joliette werd hij tweede en daarmee leider in het algemeen klassement. Nog nooit eerder in zijn loopbaan had hij in zulke regenbuien gefietst, nog nooit eerder heeft hij zo ver van eigen land een leiderstrui gedragen. De tweede plaats van gisteren, die een improviserende Canadese jury aanvankelijk was ontgaan, dankte de 25-jarige renner uit Neede aan een staaltje van sportiviteit van de Poolse ploegleider Zbigniew Rusin. Joop Middelink had geprotesteerd dat Hassink te laag was geklasseerd. Aanvankelijk zette de jury hem op de vijfde plaats. Rusin ondersteunde het protest door bij de wedstrijdcommissarissen te verklaren dat niet zijn rijder Woj- ciech Matusiak tweede was, maar Hassink. De aanloop naar Montreal is in weerwil van de opmerkelijke saamhorigheid tussen de ploegen niet gemakkelijk. Werd het rennersveld woensdag over een waarlijk onbegaanbaar stuk weg gestuurd, gisteren ontlaadde zich twee keer.een zondvloedachti- ge onweersbui boven de karavaan. Voor de regen kwam, dacht Fons van Katwijk dat Montreal voor hem onbereikbaar was geworden. Vrij kort na de start in Trois Rivières viel Van Katwijk. Hij kwam met zijn rug op de stoeprand en vreesde dat Montreal verder dan ooit van hem vandaan was. Toen echter de ziekenwagen uit de ronde achter hem stopte en de brancard naar buiten werd gedragen, begon het herstel alweer. Van Katwijk wilde geen brancard onder zich, maar het zadel van zijn fiets. Van Katwijk heeft daarna het geluk gehad dat de organisatie deze ronde niet zo perfect is. Stayerend achter de ziekenwagen, soms voorafgegaan door een motorrijder, krabbelde hij weer terug naar de staart van het peloton. Voor alle zekerheid is Van Katwijk wel naar het ziekenhuis van La Joliette gegaan om zich te laten onderzoeken. Staking MONTREAL Slechts negen dagen voor de Spelen dreigt een staking van televisiemensen. Zij verlangen meer geld. Het aantal televisiekijkers, dat de dupe zou worden van een staking, wordt geschat op een miljard. Zoeti lede, „Vo( spelt MONTREAL Lord Killanin, voorzit ter van het Internationale Olympische Comité zei het gisteren nog op een van de vele officiële banketten die de Olym pische hoogste baas in deze drukke da gen moet afwerken. „De Spelen zullen", zo zei lord Killanin, „door de kwestie Taiwan niet worden afgelast. Maar het IOC staat wel volledig achter Taiwan al was het alleen maar omdat wij de politiek van de Spelen willen weren". Op het moment dat lord Killanin zijn diplomatieke woorden sprak was er een hard gevecht gaande tussen de vertegen woordigers van het IOC en de Candese regering in de persoon van de minister van buitenlandse zaken Mac Eacheran. Deze Mac Eacheran, sprekend namens het Canadese parlement en dus ook na mens eerste minister Pierre Trudeau, neemt ook een keihard standpunt in. „De atleten van Taiwan", zo redeneert hij, „mogen Canadabinnen maar dan niet onder de nationaliteit van de republiek China maar onder die van Taiwan". De verbeterde betrekkingen met de volksre publiek China en Canada vormen de oorzaak voor dit politieke sportconflict dat door Canada op ongelukkige wijze zo kort voor de Spelen, is uitgespeeld. Intussen blijven de vertegenwoordigers van Taiwan hardnekkig volharden in hun standpunt dat zij de enige ware vertegen woordigers van de republiek China zijn. Zij ondervinden hierbij veel steun van internationale sportorganisaties die dat gisteren door middel van het zenden van telegrammen aan het Internationale Olympische Comité onderstreepten. Ook slaagt de vertegenwoordiging van Tai- .wan erin om een groot gedeelte van de publieke opinie op hun hand te krijgen door het uitvoeren van enkele stunts die het beleid van de Canadese regering wel in een heel erg merkwaardig daglicht stellen. Immers ten tijde dat de Canadese regering haar harde standpunt inzake Taiwan naar buiten bracht en hiermee voor de zoveelste onvermijdelijke politie- Door Harry Vermeulen] ke Olympische rel zorgde, werd eveneens bekend dat de zeildelegatie van Taiwan zich reeds in Kingston bevond. Tintje Gisteren kreeg de zaak een nog vermake lijker tintje doordat opnieuw drie leden van de delegatie van Taiwan Canada waren ingereisd. Doodgemoedereerd po seerden zij voor de camera's van fotogra fen in het Olympische dorp waar zij hun verblijven inspecteerden. Zij bleken al een week lang in Canada te verblijven. De truc die zij hadden toegepast? In Los Angelos kregen zij, op vertoon van paspoorten van de republiek China van de Canadese ambtenaren al daar inreisvisa voor Canada. De in verle genheid gebrachte Canadese regering haastte zich te verklaren dat ook deze atleten niet geaccepteerd zouden worden. Maar uit het land zetten is een maatregel die ook de Canadese regering zich waar schijnlijk niet durft te permitteren. De standpunten lijken zich door deze grappen alleen nog maar te hebben ver hard. De Canadese regering wil van geen wijken weten en het IOC weet zich ge steund door veel van haar leden. Ameri ka, dat aanvankelijk had gedreigd om de Spelen te boycotten maar dat dreigement later weer had afgezwakt voelt zich nu weer sterk genoeg om bij monde van Olympisch voorzitter Paul Krumm te la ten weten dat het er nog eens zwaar over moet denken of de Verenigde Staten wel op de Spelen zullen verschijnen wanneer Taiwan wordt geboycot. „Het gaat om het principe", zegt Krumm, terwijl het uiteraard overduidelijk is dat voor Amerika de politieke consequenties even zwaar tellen als voor Canada. Deze hyprociete politieke schijngevechten zijn tekenend voor de sfeer waarin tegen woordig sport op topniveau wordt ge voerd. Een groot sportevenement zonder politieke rellen is haast ondenkbaar ge worden. De kwestie Taiwan zal dan ook niet de laatste rel zijn. En steeds opnieuw zal er wel een oplossing worden gevon den. Want politiek of geen politiek in de sport, de Spelen gaan gewoon door. Uit de te leveren prestaties valt immers te veel politiek rendement te halen om dat zomaar te laten schieten. Het Olympisch vuur zal de Atlantische Oceaan volgende week binnen een halve secon de oversteken. Het vuur zal per satelliet worden overge zonden van Athene naar Otta wa. Als de vlam donderdag aankomt in Athene zal de at leet die hem meedraagt „over doen" aan een electronische- vlam die voor verdere trans missie zal zorgdragen. Meer dan 520 atleten zullen de vlam in eerste instantie naar Athene dragen. De Franse architect Roger Taillibert meent dat de be- zorgdheid voor het lot van de toeschouwers bij de Olympi sche Spelen zeer overdreven is. Voor een internationaal congres van architecten dat in Montreal is gehouden verze kerde de bouwer van het Olympisch stadion, het zwem- stadion en de wielerbaan met hun veelomstreden kunstoffen daken dat er voldoende vluchtwegen waren, indien er brand zou uitbreken. Tot de ploeg van Australië behoren twee sportmensen, die in Montreal hun come back willen maken. De 35-jari ge Judy Pollock zal uitkomen op de 800 en 1500 meter. Deze atlete, inmiddels moeder van twee kinderen, won in 1964 op de Olympische Spelen in To kio brons op de 400 meter. Ron Boyle trok zich drie jaar geleden terug uit de wieler sport. De zwemploeg van Oost-Duits- land heeft weer een uitvaller. Barbara Krause, wereldre cordhoudster op de 400 meter vrije slag met 4.11.69, is met een keelontsteking in een zie kenhuis opgenomen. Eerder had een auto-ongeluk de deel neming van schoolslagzwem mer Wolfram Sperling onmo gelijk gemaakt. Toch Olympische tickets voor het echtpaar Van der Kroft, dat er zo te zien blij mee was. AMSTERDAM Leo van der Korft zal alsnog naar Montreal gaan, zij het niet als scheidsrechter, maar als toeschouwer. D« Haagse arbiter werd in Amsterdam door een firma in herencosma tica uitgeroepen tot de meest dynamische man van het jaar. D( daaraan verbonden prijs is een verblijf tijdens de Olympisclu Spelen in Montreal voor twee personen. Deze prijs werd Van der Kroft toegekend na een initiatief vaij collega-scheidsrechter Frans Derks. Toen Van der Kroft door de FIFA van de lijst voor het Olympische voetbaltoernooi werd geschrapt, heeft Derks voorgesteld bij de BSBV (belangenverenij ging van Scheidsrechters Betaald Voetbal) Van der Kroft als toeschouwer te laten gaan. De BSBV keurde het voorstel goed maar had niet de benodigde financiële middelen. Het ging om eed bedrag van ongeveer 10.000 gulden. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voorzitter Hans van der Kley van Lenig en Snel heeft besloten de voorzittersha mer definitief neer te leggen. De algemene vergadering heeft de vier overige bestuursleden, die bereid zijn gevonden tijdelijk de werkzaamheden over te nemen, opgedragen uiterlijk op de eerstvolgende vergadering in september een nieuw bestuur voor te dragen. Secretaris Van den Steen zal tot dat tijdstip het voorzitterschap op zich nemen. Tweede prijs in lotto goed voor tachtig mille Den Haag. De cijfers van lotto no. 27 zijn: aantal deelnemers: 634.685; bruto-inleg: fl. 2.642.608.-; prijzenbedrag: fl. 1.381.568,-. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de le prijs van zondag 11 juli het overige' 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs. Tweede prijs: 3 winnaars, die elk bruto fl. 79.552,- ontvangen Derde prijs: 106 winnaars, die elk bruto fl. 2.843,- ontvangen Vierde prijs: 5359 winnaars, die elk per kolom 67.- ontvangen Vijfde prijs: 8447 winnaars, die elk per kolom fl. 43,-- ontvangen De jackpot voor de lotto van zondag 11 juli bedraagt fl. 113.132..- FIN (19) AL TWEE JAAR OP TENNISTOERNEE Jan van der Heijden moet Duijvestein Wintersport dit seizoen omhoog helpen. Van der Heijden basketbaltrainer bij Duijvestein (Van onze sportredactie) DEN HAAG Jan van d< Heijden wordt de nieuwe trai- nercoach van de basketbalver eniging Duijvestein Winter sport. Hij is de opvolger van Han Wallaard die de ploeg drie jaar onder zijn leiding heeft gehad. Jan van der Heijden is geen onbekende in het Neder landse basketbal. Hij was vroe ger de voorzitter van het toen roemruchte Argus. Het wordt wel het eerste seizoen dat de Hagenaar als trainer- coach gaat optreden. Voorzitter De Lange van Duijvestein Win tersport: „We zijn erg blij met de komst van Jan van der Heij den. De mogelijkheid is niet uit gesloten dat we ons nog gaan versterken met een speler uit België. SCHEVENINGEN Op de Metsbanen loopt dezer dagen een jongeman rond die bewijst hoe het ook kan. Het is de pas 19-jarige Fin Leo Palin die de afgelopen twee jaar vrijwel aan één stuk heeft getennist, daartoe mede in staat gesteld door zijn bond. Vanaf zijn zeventiende jaar reist de blonde Viking al de wereld door en zijn bagage bestaat voor een zeer groot deel uit tennisspul- len. Zo heeft hij al toernooien gespeeld in Azië, Australië, Zuid Amerika en de Verenigde Staten, regionen waar de meeste vaderlandse spelers hun hele leven nooit belanden. Leo Palin neemt op de Finse ranglijst de derde plaats in ach ter de oudere Timomen en Sai- la, met wie hij afgelopen winter Leo Palin, die gisteren tijdens de internationale kampioen schappen van Scheveningen de laatste acht bereikt door een zege op de als tweede geplaatste Braziliaan Joao Soares, heeft op een leeftijd waarop het in ons land doorgaans nog eens aarze lend wordt overwogen zijn boeltje gepakt en is de wereld ingetrokken. Dat die stap niet zonder succes is gebleven bewe zen zijn resultaten de afgelopen winter. „Ik heb in Bulgarije Me- treveli verslagen en verder over winningen behaald op Feaver en McManus. Mijn beste resul taat vond ik m'n overwinning op de Roeméense Davis Cupspe ler Ovici". Leo Palin, blond haar boven een rond gezicht, is natuurlijk bij stukken na niet het evenbeeld van zijn fameuze Scandinavi sche vakgenoot Björn Borg, maar hij heeft in ieder geval tot dusver geprobeerd in het inter nationale tennismetier er iets van te maken. Hij durfde net als de illustere Zweed de stap in het -,i duister aan en plukt daar nu de vruchten van. „In het begin werd ik weliswaar door de Fin se bond (15.000 geregistreerde leden; red.) gesteund, maar ik moest er een hoop zelf bijleg gen. Inmiddels wordt er meer voor me betaald en ben ik zelfs bezig met de Finn Air om me te sponsoren". Ondernemend Kortom, Leo Palin is een onder nemend baasje, dat weliswaar nog niet weet of hij op üeze voet doorgaat, want hij over weegt in Amerika te gaan stu deren. „Ik heb verscheidene aanbiedingen gekregen, maar ik wil eerst nog even afwachten of de Finn Air over de brug komt. Als dat lukt wil ik het nog een jaar of drie proberen om eens te kijken hoe ver ik kom". tegen Nederland uitkwam voor het toernooi om de Gustaafbe- ker. „Daarbij heb ik toen in Harderwijk in drie sets van Fok gewonen", herinnert Palin zich, die zich overigens bewust is van de gelukkige omstandigheid dat zijn bond hem financieel zo goed steunt. „Het is voor ande ren moeilijk om te worden uit gezonden. Maar ik heb mijn kans gekregen". Leo Palin is op de Metsbanen natuurijk geen uitzondering. Naast de jeugdige Fin lopen er nog talrijke Amerikanen, Aus traliërs en Zuidafrikanen rond. Maar de Fin kan onderneming slust niet worden ontzegd. Toen hij in het kwalifikatietoer- nooi van Baastad door de Zweed Göransson was uitge schakeld belde hij de organisa tie in Scheveningen of hij als nog in het toernooi op de Mets kon uitkomen. ,Ik moet binnen kort Galea Cup spelen in Bel gië", verklaarde Leo Palin. „Dus dit toernooi kon ik mooi daar mee combineren". In het gezelschap van Palin bij de laatste acht voegden zich gis teren Sanders, Fok en Hemmes en de buitenlanders Parker (VS), Nunna (Ind.), Edward (Aus.) en Garcia (VS). Wouter Fok moest na verlies van de Leo Palin kreeg van de Finse bond kans op ontplooiing en greep die met beide kansen aan. Niet zonder resultaat zo bleek gisteren op de Mets. eerste set tegen de Australiër Casey een achterstand van 5—2 wegerken alvorens nog met 46, 7—5, 64 te zegevieren. FRANK WERKMAN Uitslagen herenenkelspel derde ron de: SandersKoek 62, 26, G2; Parker (VS—Mukerjea (Ind) 6—3, 2_6, 6-1; Fok—Casey (Aus) 4—6, 7_5, $_4; Nunna (Ind>—Simmens (VS) 3-6, 6—4, 8—6; Palin (Fm)—Soa res (Bra) 6—0, 7—5; Edwards (Au- s>—Laudin 6-2, 2—6, 6—2; Hemme- sCourson (VS) 64, 6 -3; Garcia (VS)—Rocavert (Aus) 6—1, 6—7, 6—0; damesenkelspel derde ronde: Vessie- s—Bakos (ZA) 6—2, 6—4; Veentje- r—Whitfield (Aus) fi— 2, 6-0; Walho- f—Seeman (Aus) 6—1, 6—2; Lloyd (Eng)—Imhof (ZA) 6—2, 6—0; Riley (VS—Schaar 1—6, 6—0, 6—3; Zwaan- Lane (ZA) 6—3, 60. Wereldtitel Nederlands zeild •nil j ijnl lai~* eer/~> conl 2r ïAJ Medemblik John Stavend en Henneke van Buren zijnj teren in Medemblik wen kampioenen zeilen in de I netklasse geworden. De Nederlanders, die ootf1 vierde en de opeen na race wonnen, hebben een) grote voorsprong op de conl rentie, dat zij niet meer f haald kunnen worden. Op het Ontario Meer bij Tof to ging gisteren de overwinir bij de lasers naar de Fin r Bechardt. De Nederlander li Nedeman legde in de jeugdi reldtitelstrijd beslag op de \J de plaats. Tjitte Brouwer heeft met j skütsje „Gerben van Manen». Langweer de vijfde wedstrijF de strijd om het NederlaJ kampioenschap gewonnen. Van der Veen bij Sparta ROTTERDAM Voor Janjlo der Veen is er geen plaats opai bij Sparta. We De middenvelder, die vijfjel jaar voor de Rotterdamse heeft gespeeld, ging met i%0, een verzoek zijn contract te nieuwen. Lg Bil Sportwereld MEXICO STAD - De 36-ja José Napoles, oud wereldk L pioen in het weltergew heeft in Mexico Stad aangel digd dat hij stopt met bok ft ROCOURT Oost-Duitslai gisteren in Rocourt wereldk ai pioen ploegachtervolging bijdt junioren geworden. st De Westduitse renner Lelpi won de finale van de individ puntenrit. jp] 11 a,

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10