FNV furieus over loonvoorstel ƒ41 400 ha bos en vele dieren ten prooi aan vlammenzee alstublieft, Baby's proefkonijn voor nieuwe voeding Ambtenaren met minimumloon f139 beter uit Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank. Amro-bank N.V., leiden: - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244(18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het overgrote deel van de vakbeweging heeft met verontwaardiging de gisteren door de regering aangekondigde loonmaatregel, neerkomende op een inkomensverbetering van ruim 41 gulden voor iemand met een inkomen van 2000 gulden per maand, als „onaanvaardbaar" van de hand gewezen. Met name de Federatie Nederlandse Vakbe weging (NVV en NKV) is diep teleurgesteld en overweegt acties. Niet alleen is de uitkomst van de loonmaatregel onvoldoende, zo meent deze federatie, maar bo vendien wenst zij vrije onderhan delingsmogelijkheden. Het kabinet heeft gistermiddag na langer dan een week vergaderen over de loonont wikkeling voor de tweede helft van dit jaar eindelijk overeenstemming bereikt over de „ruimte", die er voor loonsverhoging zou zijn in deze zes maanden. Het resultaat was zo sterk afwijkend van hetgeen de FNV tijdens de loononderhandelingen in de Stichting van de Arbeid had ingebracht als eis, dat niet eens meer een serieuze verzoeningspoging werd ondernomen, maar de voorzitters van de aan het loonge- sprek deelnemende organisaties telefo nisch werd medegedeeld, dat een „ont- werp-beschikking" klaar lag. Vandaag zou het kabinet de inhoud van die loonbeschik- king bekend maken. De genoemde voorzit ters kenden gisteravond de inhoud reeds, maar wilden er zich nog niet over uitlaten omdat zij eerst met hun achterban erover wilden spreken. Intussen is al wel bekend geworden, dat de loonmaatregel zal neerkomen op een voor iedereen geldend systeem van premie verlagingen en premieverschuivingen plus een bruto loonsverhoging van circa 25 gulden, waardoor de modale werknemer (24.500 gulden inkomen) er netto 41 gulden op vooruit gaat. Hiermee komt men in de buurt van het CNV-voorstel van 44 gulden. Het kabinetsbesluit viel ongeveer samen met de ontvangst van een telegram van de FNV waarin gesteld werd dat deze grootste vakcentrale het treuzelen van het kabinet nu moe was, dat men een nieuwe loon maatregel afwees en dat de eis van 55 gulden netto per maand onverkort gehand haafd bleef. Vanmorgen kwam de federa- tieraad van de FNV bijeen om zich te beraden over de consequenties, die uit het regeringsbesluit moeten worden getrokken. Het was gisteren reeds duidelijk, dat een loonstijging van 41 gulden te ver aflag van de verlangde 55 gulden. Daarentegen heeft CNV-voorzitter Jan Lanser de 41 gulden vrij redelijk in de buurt van de door hem voorgestelde 44 gulden liggen. Eerder had hij al gesteld, dat hij niet veel heil verwachtte van vrije cao-onderhandelingen per bedrijfstak en dus maar liever een loonmaatregel zou zien. Verwacht mag worden, dat deze christelijke vakcentrale geen actie zal on dernemen. r verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM In tegenstelling tot de branu gisteren in Nunspeet waarbij 70 ha natuurschoon verloren ging en die door een 18-jarige jongeman bleek te zijn aangestoken, zijn er geen aanwijzingen dat de grootste bosbrand sinds de oorlog die gisteren bijna 400 hectare bos en heide op de Veluwe verwoestte, het werk van een brandstichter zou zijn. Duizen den mensen, waaronder brandweerkorp sen uit het Duitse grensgebied, honder den vrijwilligers en 3000 militairen uit de garnizoenen Ede, Arnhem en Nijme gen hebben urenlang een ware veldslag geleverd tegen de enorme vuurzee. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Wel staat vast, dat vele dieren een smartelijk einde hebben ge vonden in „de hel van Arnhem". De bewaking van het getroffen gebied zal zeker nog enkele weken duren. Brandweer en militairen moes ten vanmorgen enkele malen in actie kómen om oplaaiende vuurhaarden te bestrijden. Een van de gebouwencomple xen op de Veluwe dat door de enorme vuurzee werd bedreigd was dat van de Heidemij. De brandbestrijders wisten het ui teindelijk toch te sparen. De brand werd rond het middaguur ontdekt op het grondgebied van het nationale park Veluwezoom in de buurt van de gemeente Rozendaal. Het vuur woedde op dezelfde plaats waar daags tevoren ook al een bosbrand was ontstaan, die toen ruim 5 ha vernielde. Volgens ir. j. 1. laven, commandant van de Arnhemse brandweer, staan beide branden ech ter niet met elkaar in verband. Aangeziende brand zich reeds in het beginstadium zeer ernstig liet aanzien, werd groot alarm geslagen. Brandweer- en politiekorpsen uit de wijde omgeving werden te hulp geroepen, evenals duizenden militai ren uit kazernes in nabijgelegen plaatsen. Vanuit het grensgebied schoten tientallen Duitse brand weerkorpsen met manschappen en materieel te hulp. Ook particuliere bedrijven, zoals melkfabrie ken, stelden tankauto's beschikbaar voor de aan voer van water. Het aanbod om Duitse legerhelikop- ters water te laten uitgooien werd afgeslagen, omdat gevreesd werd dat de smeulende resten opnieuw vlam zouden vatten door de sterke wind die de helikopters veroorzaken. Tot in de verre omtrek van het rampgebied werd het verkeer omgeleid. Bedreigde campings werden ontruimd en ongeveer 300 vakantiegangers die niet over eigen vervoer beschikten werden met gemeen tebussen naar de tot opvangcentrum ingerichte Rijnhal in Arnhem overgebracht. In de loop van de middag konden zij echter weer worden terugge bracht. De brand (de op een na grootste brand van na de oorlog woedde in 1973 bij de legerplaats 't Harde en verwoestte ongeveer 300 hectare bos) woedde aan weerszijden van de Apeldoornseweg. Het met grote snelheid doorvretende vuur bedreigde aan het begin van de middag de gebouwen van de luchtmacht elektronische en technische school. Door steeds brandweerwagens te dirigeren naar gebouwen waar het vuur tot op een meter was genaderd, kon de schade beperkt worden gehouden tot enige gesmol ten dakgoten en gebladerde muren. Tegen kwart over zes gisteravond had men de vuurzee eindelijk onder controle. Twee brandweer wagens, die kwamen vast te zitten en ijlings moes ten worden verlaten, werden een prooi dér vlam men. Twee Leopard-bergingstanks van het leger liepen schade op. Zie verder pagina 9 Recordaantal bosbranden Wat het aantal branden in bos en natuurgebied betreft is 1976 nu al een triest recordjaar. Tot op dit moment halverwege het jaar ging bij iets meer dan 400 branden al rond 2500 ha natuurgebied verloren. In 1968 tot nu toe recordjaar ging in totaal 1699 ha natuurgebied verloren, inclusief de grote bosbrand in 't Harde. Den Haag Het verschil in netto loon per maand van een werknemer in het bedrijfsleven en een ambte naar, beide met minimumloon, 23 jaar of ouder, gehuwd, met twee kinderen, bedraagt 139 in het voordeel van de ambtenaar. Dit B heeft minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Nypels (D'66). j Het verschil wordt veroorzaakt, j doordat ambtenaren aanzienlijk f- minder premies betalen voor de so- ciale verzekeringen. De minister wil V;1hierin geen wijziging brengen. i Een bestuur van de Vereniging van h Hoger Philipspersoneel maakte on- Vt langs bekend dat ambtenaren onge- I veer 12% netto meer verdienen dat werknemers in het bedrijfsleven met gelijkwaardige functies. De minister heeft dat nu min of meer toegege- ||j ven. i' 36 mille smartegeld l! voor twee weken onschuldig „zitten" DORDRECHT Een bakker uit Hendrik Ido IP I Ambacht, die vorig jaar ten onrechte twee Ij weken voorarrest heeft uitgeaeten heeft van de rechtbank in Dordrecht 3600 0 gulden schadevergoeding toegewezen gekregen. Terugkomend van vakantie werd de man, directeur van een fabriek van luxe bakkerij- produkten door politie-agenten opgewacht en gearresteerd. Hij werd er van verdacht zijn bezorgers te hebben aangezet tot oplichting van klanten. Zij zouden klanten die slechts eenmaal per week iets bestelden, meer bere kend hebben. De gearresteerde bakker hield het echter op een wraakactie van enkele bezorgers die hij net ontslagen had op verdenking van fraude. Deze negen bezorgers hadden aan de politie verklaard dat de directeur hen tot deze fraude had aangezet. De officier van Justitie van de Dordrechtse rechtbank verklaarde dat „het wettig en over tuigend bewijs niet te leveren was, omdat de boekhouding van het bedrijf zo wanordelijk was ingericht". Noch de directeur noch de bezorgers worden verder vervolgd. Zoals bekend heeft de 21-jarige Hagenaar Bela Toth een jaar onschuldig in de gevange nis gezeten. Zijn advocaat mr. G. L. Kooy heeft al eerder verklaard ook een schadeloos stellingsprocedure te willen beginnen. Speelfilm „De verleidster van El Pao" op Ned. II om 20.55 uur. Om 19.05 uur Film-blik, om 20.25 uur Nederlands elftal en i om 22.30 uur Achter het nieuws j met droogte en brand. Ned. I om 20.10 uur Droomland I en om 21.50 uur speelfilm Mam ma Roma. Zonnig weer maar vooral in de kustprovincies minder warm. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Min. temperatu ren omstreeks 14 graden, maxi ma ongeveer 21 graden. Mor gen: Zon: 4.31-20.59. Maan: 18.55-02.35. Schev. hoogw.: 0.37- 13.14 Laagw.: 8.38-21.13. Donderdag 8 juli 1976, 66e jaargang no. 20471 De verleidster Zeewind Vrouw verkracht in Meren wijk LEIDEN Een 50-jarige vrouw in de Leidse Merenwijk is dins- I dagmiddag door een onbekende man verkracht. De man had aangebeld en zich met geweld toegang tot de woning ver schaft. Hij bedreigde haar met een ijzeren voorwerp. Toen de vrouw zich tegen de handtastelijkheden verzette, werd zij geslagen met het voor werp. Zij liep daarbij verwon dingen aan hals, armen en be nen op. Toen de vrouw begon te gillen, zette de man de radio hard aan. Een door de politie ingesteld buurtonderzoek leverde tot op heden nog geen resultaat op. Het signalement van de man' luidt: 40 tot 50 jaar, normaal Postuur, donkerblond haar. Hij sprak met een Amsterdams dia lect. De Leidse politie vraagt een ieder die inlichtingen kan verschaffen zich in verbinding te stellen met het politiebureau, tel. 14.99.61. Leidenaar bedreigde gezin LEIDEN Een buiten zinnen geraakte man heeft gisteren in de Leidse Leemansstraat ge dreigd zijn echtgenote en drie kinderen om te brengen. Ook dreigde hij het huis in brand te steken. De man was vermoedelijk bqi- ten zinnen geraakt door over matig drankgebrui, gecombi neerd met het slikken van medi cijnen. Omstreeks een uur kwam het tot een uitbarsting. Hij wierp het meubilair door de ruit- van de woonkamer de straat op. Daarna bedreigde hij de drie kinderen en zijn vrouw. De buren alarmeerden de poli tie. Agenten wisten hem te over reden de kinderen in vrijheid te stellen. Met het laatste kuid kwam ook de man het huis uit en kon ter behandeling worden meegevoerd. goedgekeurd voor Montreal Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. (Van onze verslaggever) HILVERSUM Eltjo Schutter kan zich bij de Olympische at- letiekploeg voegen die één de zer dagen vertrekt naar Mont real. De tienkamper, die vorige week voorlopig werd aangewe- i i maar eerst nog medisch i moest worden gekeurd, is van morgen in het Katholieke Zie kenhuis in Hilversum onder zocht en fit bevonden. De keu ring werd verricht door de art sen Stuur en Hermans. De Ne-' derlandse atletiekploeg bestaat nu uit vier atleten: Ciska Jans sen, Ria Ahlers, Evert Hoving en Eltjo Schutter. woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar (Van onze correspondent Frans Wenne- kes) BONN In West-Duitsland is een schandaal ontstaan rond zuigelingen, die met officiële medewerking van de staat als proefkonijn voor babyvoeding misbruikt worden. De zaak werd aan hangig gemaakt door de 29-jarige Hans Schink, een militante Franciscaner pa ter in het Roergebied, die de strijd aangebonden heeft met professor Wer ner Dröse van het in Dortmund geves tigde instituut voor voedselonderzoek. Voor de pogingen een babyvoeding te vinden, die zoveel mogelijk de kwaliteit van moedermelk heeft, krijgt de professor subsidie van de Noor- drijn-Westfaalse regering. De Franciscaan verwijt de verantwoordelijke mi nister van wetenschappen in Düsseldorf, wiens aftreden hij eist, dat de pas geboren kinderen vier tot zes maanden in het instituut moeten blijven en dat zij permanent op hun rug moeten blijven liggen, waarbij hun ontlasting door speciale appa raten opgevangen wordt. Het ministerie van Düsseldorf beroept er zich op, dat het hier zuigelingen betreft, van wie de moe ders in een noodsituatie verkeren en voor wie geen pleegouders gevonden konden worden. Pater Schink noemt dit echter volstrekt in strijd met de waarheid. Hij is namelijk leider van de „maat- schappij voor sociale wezen", die in gevallen be- middelend optreedt. Volgens de Franciscaan be- schikt zijn bond over vierhonderd echtparen, die j bereid zijn baby's op te nemen of te adopteren, i Daarom is hij van mening, dat „hier baby's in nood schaamteloos voor experimenten misbruikt j worden." Eltjo Schutter De befaamde Amerikaanse mi litaire academie in West Point heeft met een traditie gebro ken: er zijn nu ook vrouwelijke cadetten. Een van hen (uiterst links) oefent, te zamen met haar mannelijke col lega in exercitie. Traditie gebroken

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1