Enorme bosbranden op Veluwe en in België Vijf nieuwe bioscopen Leiden r Vakanties van ministers in gevaar door loonoverleg Vier anarchisten in Berlijn ontsnapt Mieke Sterk verliest kort geding tegen NOC h Bloemenhandel zakt in ificidóc Sou/ia/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tbl. 071-122244 - Giro 103003 - Bank. Amro-bar.k N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg Ldvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Woensdag 7 juli 1976, 66e jaargang no. 20470 Ticko Aanhoudend Ticko en haar moeder in „Jouw wereld" op Ned II om 19.05 uur. Russische geheime dienst om 21.15 uur. Ned I 19.25 uur „Landing op Mars". Orri 19.50 uur Columbo, om 21.20 uur Help een klant en om 22.20 uur An evening with John Denver. droog Aanhoudend droog en zonnig. Meest matige wind uit noord oost tot oost. Maximumtempera turen van 22 graden aan de kust tot 28 graden in het zuiden van het land. Morgen: Zon: 4.30—20.59. Maan: 17.5401.45. Schev. hoogw.: 12.10. Laagw.: 7.40—20.15. (Van onze verslaggever) DEN HAAG Mieke Sterk wordt niet alsnog opgenomen in de Olympische atletiek- ploeg voor Montreal. Vanmor gen heeft de Haagse recht bank via vice-president Van Eek uitspraak gedaan in het kort geding dat de Amster-. damse atlete had aangespan nen tegen het NOC om alsnog afvaardiging af te dwingen. Vice-president Van Eek ver klaarde de eis van Mieke Sterk niet ontvankelijk, waar voor hij in tegenstelling tot de verwachting van beide par tijen een uitvoerige argu mentatie gaf. Belangrijkste punt in zijn besluitvorming had gespeeld dat er geen dui delijkheid kón worden verkre gen over de eventueel vorig jaar gemaakte afspraak dat Mieke Sterk in dit Olympische jaar vormbehoud moest de monstreren om naar Montreal te mogen. Bovendien voerde Van Eek aan dat de atlete niet voldaan had aan de eis bij de beste twaalf atleten ter wereld te behoren. „Ik wil niet het teleurgestelde meisje spelen", verklaarde Mieke Sterk na de uitspraak. „Maar ik heb deze zaak aan hangig gemaakt, omdat ik on rechtvaardig ben behandeld. Dat is trouwens al tien jaar (Van een onzer verslag gevers) LEIDEN Binnen af zienbare tijd zullen in Leiden vijf nieuwe bios copen geopend worden. Het totaal aantal thea ters komt daarmee op elf. Thans heeft Leiden zes bioscooptheaters. Drie van de nieuwe thea ters komen tot stand door opsplitsing van het huidige theater Trianon. Vier nieuwe bioscopen zullen in het huidige mo numentale pand worden ondergebracht. De direc tie van Trianon wacht binnenkort een positieve beslissing van het ge meentebestuur over de aanvraag voor de ver bouwing. De directie van het Leidse Lido-concern, met de huidige biosco pen Lido en Studio, ho pen voor het eind van het jaar het theater Lido 2 te openen in het voor malige pand van de Nieuwe Leidse Courant aan de Steenstraat. De Lido-directie heeft te vens besloten in dit pand nog een vierde theater onder te brengen. Deze „baby-Lido" zal vooral arthouse-films gaan ver tonen. (Zie verder pagina 3). n sterke briqueMOOQ- el-effekj (reet ek met gen ribj anelen ratieve hroom. nn.beig ;n. Stuk ïetzwarj IJ er Ma> H»1"" die de zon (iet meer kun- zien, de irme niet meer innen verdra- moeten taar hoop put- deze gaarheid als 0n koe „Na önneschijn k omt regen" De ^inkelier heeft m It bord overi- pns als een Veena7ianhopige kreet ij zijn regenjas- pn. en paraplus swe§ fezet. Hij raakt t aan de straat- aar- enen niet aastrichl idaal. derij" ONSELERSDIJK Grote partijen bloe- derl(jrteQ worden de laatste dagen vernietigd, utrecht/ mdat de bloemenhandel, als gevolg van !/anderM<it hete weer nagenoeg is ingezakt. Bij de ei/oais ^estlandse bloemenveiling CCWS in Hon- ^°^e^|lersdijk ziet het ernaar uit, dat 1976 het a°afdeiinq€chtste van de laatste tien jaar voor de jniexiiei loementelers gaat worden. liet alleen draaien bij de veiling de bloe- ^r^e®r jen door, veel kwekers gaan er niet eens Leur Vn' 'eer over de bloemen van minder ïede kwaliteit aan te voeren. Omdat er Sen minimumvergoedingsprijs voor bloe ien en planten bestaat gaan de meeste k linders er toe over om zelfs bloemen op het bedrijf te vernietigen. De hete en droge weersomstandigheden zijn funest voor de bloemenhandel. Het prijspeil zakte in de afgelopen week onder het normale. Bij voortzetting van de huidige weersomstan digheden kan geen verbetering in de toe stand worden verwacht. De omzet aan de CCWS liep in de afgelopen week terug met twee miljoen gulden vergeleken met dezelf de week van het vorig jaar. Tot dusver verliep de bloementeelt niet ongunstig (een stijging van ruim twintig miljoen gulden tot 1 juli), waarbij echter wel rekening dient te worden gehouden met de sterk gestegen kosten voor de teler. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nederland en België zijn gisteren opnieuw geteisterd door bos branden. Op de Veluwe ging tussen de 30 en 50 hectare naald- en loofhout verloren, in Venray ruim 4 hectare bos en in Drente braken verschillende veen-, bos- en heidebranden uit. In de Belgi sche provincie Luxemburg woeden op dit moment nog enorme bosbranden. In twee dagen is reeds 600 hectare platge brand, 1300 hectare bos wordt door het vuur bedreigd. Oorzaak: onvoorzichtig heid van wandelaars en kampeerders. De door brandweerexperts als „zeer groot" aangeduide bosbrand op de Velu we zou gisteren begonnen zijn achter de legerplaats De Wittenberg in Garderen. Brandweerkorpsen uit talrijke gemeen ten op de Veluwe en enkele honderden militairen streden urenlang tégen de laaiende vlammenzee. Het verktlr op de snelweg Amersfoort-Apeldoorn Werd niet alleen belemmerd door rookontwikke ling, maar ook door automobilisten die naar de brandende bossen gingen kijken. Omstreeks zeven uur gisteravond kon het sein „brand meester" worden gegeven. Men kreeg de vuurzee mede onder de knie, doordat het leger grote graafmachi nes had ingezet voor het graven van brandgangen. Enige tijd werd gevreesd, dat de brand campings en twee industrie gebouwen zou bereiken, maar doordat de brandweer juist aan die kant met blussen was begonnen, was het gevaar daar gauw bezworen. De militaire hulp aan de bedreigde land bouwgebieden begint inmiddels goed op gang te komen. Van de beschikbare 700 mobiele motorbrandspuiten van de B.B. waren er gisteren in overleg met het Landbouwschap reeds 450 ingezet. Dat aantal zou vandaag nog flink worden uitgebreid. Ook elders in Europa zijn uitgebreide maatregelen getroffen om de dreigende catastrofe in de landbouw en veeteeltge- bieden zoveel mogelijk te beperken. Het water in de Rijn zal het komende weekeinde waarschijnlijk zijn laagste stand sinds 1811 bereiken. Schepen moe ten nu al beperkingen worden opgelegd wat de belading betreft. Aangezien de waterstand in de maanden september en oktober volgens ervaring het laagst is, ziet men als gevolg van de reeds nu al ingetreden lage waterstand in scheep vaartkringen de herfst met grote zorgen tegemoet. In België beginnen bier en frisdranken schaars te worden. Niet omdat de pro- duktie te klein zou zijn, maar omdat er moeilijkheden dreigen met transport en- distributie. In Nederland zijn nog vol doende voorraden, maar ook hier heeft men laten weten dat de hitte niet al te lang meer moet aanhouden. De prijzen van groenten en fruit dreigen als gevolg van de droogte naar ongeken de hoogten te stijgen. In België verwacht men, evenals in Enge land, binnenkort op waterdistributie te moeten overgaan. In fel contrast met de verschroeiende hitte in Europa stond de wolkbreuk giste ren boven het Noordspaanse Baskenland. De duizenden toeristen dreven als het ware weg bij de traditionele fiësta met de hollende stieren en Pamplona. Van de zijde van Volksgezondheid is medegedeeld, dat het met de verwachte toename van zomerziekten erg meevalt. De meeste mensen schijnen bij de hitte golf aardig gezond te blijven. poedige i M. van i 449 ol veg 10 Parachutist bleef haken aan staart LONDEN (AFP) Een jonge Britse para chutist heeft gisteren door koelbloedigheid een ongeluk overleefd dat zich minder dan 1 op een miljoen keer bij parachutespringen kan voordoen. De parachute van de 18-jarige student Gra ham Jacobs was ver ward geraakt in de staart van het vliegtuig waaruit hij gesprongen was. Na drie kwartier bij ongeveer tweehonderd kilometer per uur door het luchtruim te zijn voortgesleept, paste Jacobs toe wat voor zulke gevallen in de handleiding staat: hij gespte zijn harnas los en waagde de sprong met de buikparachute. Hij had het niet veel later moeten doen, want,het vliegtuig had bijna geen brandstof meer en was tot 300 meter boven de grond gezakt, de minimum hoogte waarbij men nog iets aan een para chute heeft. DEN HAAG Het kabinet heeft vannacht tot ongeveer twaalf uur vergaderd over het arbeidsvoor waardenbeleid. Men is echter niet tot een oplossing gekomen. Vanmiddag zijn de ministers opnieuw bij een. Wanneer vandaag ook geen resultaten worden behaald, dan is de kans groot, dat de vakanties van de kabinetsleden moeten worden uitgesteld. Een loondeskundige van de Industriebond NKV, de heer Jansen, heeft laten weten dat de FNV-bonden niet „op een gulden zullen kijken". „Als er uit het kabinetsberaad een voorstel van 50 gulden netto uit de bus zou komen, dan zou daarover te praten zijn, omdat dat dicht bij de eis van onze bonden van 55 gulden netto ligt", aldus Jansen. Hij heeft echter niet de indruk dat er een dergelijk voorstel zal komen. „Het zal vermoedelijk dichter in de buurt van de 44 gulden liggen, zoals het CNV voorstelt. Jansen verwacht dan een nieuwe loonmaatregel, omdat de FNV daarmee nooit akkoord zou gaan. „De vakbeweging zal in principe een democratisch genomen besluit over een loonmaatregel respecteren" zo zei hij. Dat betekent dat de FNV zelf geen initiatieven zal nemen voor acties. „Dat betekent echter ook dat spontane acties van de werknemers „met veel begrip" zullen worden ontvangen". En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u Inge Viett BERLIJN (AP) Uit een „zeer veilige" vrouwengevangenis in West-Berlijn van vannacht vier gevangenen ontsnapt. Locoburge meester Hermann Oxfort verklaarde voor de radio dat de ontsnap ping plaats vond „onder bedreiging met wapens". Op de vraag of de vier gevangenen „hulp van buiten" hadden gehad, antwoord de hij: „Ja, dat staat vast". De vier ontsnapten zijn Gabriëlle Rollnik (35), Inge Viett (32) en Juliane Plambeck (25, die ervan worden verdacht te hebben deelgenomen aan de ontvoering in West-Berlijn van de politiecus Peter Lorenz in 1975, en Monika Berberich (33), die was veroordeeld tot 12 jaar gevangenis wegens deelname aan een bankroof. Zij behoorde tot de Baader Memhof-groep, terwijl Inge Viett een van de leidsters was van de „Beweging van de tweede juni", die ook beschuldigd is van de moord op Guenter von Drenckmann, destijds president van het Westduitse hof van appel. De ontsnapping is goed voorbereid. Inge Viett, die over een vuurwapen beschikte en haar drie medengevangenen, overmeester den twee bewaaksters die in de bibliotheek werden opgesloten. Vervolgens klommen zij over een muur en ontkwamen in een wachtende auto, van waaruit kraaiepoten werden gestrooid. Inge Viett, die in 1973 al eens uit een gevangenis was ontsnapt, kwam voor op de lijst van gevangenen wier vrijlating door de kapers in Entebbe werd geëist. KEULEN Komende vrijdag en zaterdagnacht zendt de Westdeutsche Rundfunk 's nachts tussen middernacht en 0600 uur verkeersaanwijzingen uit in het Duits en in het Ne derlands. Ook zendt de WDR tips uit voor Westduitsers die naar Nederland op vakantie gaan. In de bondsrepubliek ver wacht men de grootste toevloed van toeristenverkeer uit Neder land in het komende weekend. Verkeerstips voor Nederlanders in Duitsland

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1