De Zijl trekt dagelijks drieduizend bezoekers kan kantonrechter niet mild stemmen Ziekenhuisbezoek .Vuurwapens in Leidse woonwagenkampen als broodjes verhandeld HAAGSE POLITIERECHTER: UIT HET LEIDSE POLITIERAPPORT Drie maanden voor reeks inbraken LEIDSE COURANT PAGINA 3 m DINSDAG 6 JULI 1976 Zwembad De Zijl: goed „vol", maar nog ruimte genoeg. Warmte stijgt zwembadbezoekers weieens naar het hoofd (Van een or LEIDEN Gemiddeld 3000 Leidena- ren nemen dagelijks een frisse duik in Leidens jongste aanwinst op zwemge- bied, „De Zijl" aan de Paramaribo- straat. Een aantal dat overigens iets lager ligt dan een week of wat geleden toen men in de begin dagen van de tropische temperaturen gemiddeld 4400 bezoekers telde. Onder invloed van de intussen begonnen vakanties en dank zij een zekere gewenning hangt het bezoekersaantal thans rond de 3000. Cijfers die de algemeen zwembadbe heerder K. W. Caron, bijzonder tevre den stemmen. Te meer omdat het twee de openluchtbad van Leiden, De Vliet, geen enkele achteruitgang in bezoekers aantallen te verwerken heeft gekregen. Daar duiken gemiddeld 5000 mensen per dag het water in, en dat is niet minder dan op andere warme dagen. Dankzijde opening van De Zijl een maand geleden zullen excessen van 9700 bezoekers, zoals m het verleden in De Vliet nog wel eens voorkwamen voortaan wel tot het verleden behoren. „Gelukkig", zegt de heer Caron, „want dan kun je alleen maar met z'n allen in het water staan als sardientjes in een blikje. Daar is weinig lol aan." Zwemmen is dagelijks in De Zijl volop mogelijk, zonder dat je elk moment tegen een medezwemmer opbotst. Je zult ook niet zo snel iemand op je hoofd krijgen, want een springplank heeft men uit veiligheidsoverwegingen be wust niet bij de open-baden aange bracht. Trouwens, die worden bij ande re zwembaden in de omgeving (Poel meer in Oegstgeest en De Vliet in Zuid- West) bij grote bezoekersaantallen toch afgesloten. Alleen de zonneweide van De Zij] lijkt soms wel wat te klein. Zeker m vergelijking met concurrentie, zoals Poelmeer en De Vliet. Gelukkig zal men volgend jaar over aanmerkelijk meer ruimte kunnen beschikken: de grote loods van de Bijzondere Techni sche School die nu nog op het terrein van De Zijl staat, zal tegen het einde van dit jaar vermoedelijk gaan verdwij nen, wanneer de leerlingen van de BTS hun intrek nemen in de nieuwbouw aan de Vondellaan. Bij de uitbreiding van de zonneweide zullen er ook wat klimrekken en moge lijk wat baskets worden geplaatst. „De tendens gaat tegenwoordig steeds meer in de richting van dagrecreatie en daar moet je je accommodatie aan aanpas sen", zegt beheerder Caron. De bedrijfsleider van De Zijl, die alle gemeentelijke sportaccommodaties on der zijn hoede heeft, is bijzonder te spreken over de relatie met de wijk, waarin het zwembad ligt. „De bewoners van de Kooi hebben van begin af aan erg veel medewerking gegeven. Daarom hebben we hen ook vlak voor de officie- Ie opening allemaal uitgenodigd. Trou wens ook nu we draaien is de sfeer bijzonder goed. Het is eigenlijk een grote familie: iedereen kent elkaar." Op de vuist Dat er desondanks ook wel eens min der prettige dingen in De Zijl gebeuren bleek afgelopen zondagmiddag. Toen moest tegen sluitingstijd tot twee maal toe de hulp van de politie worden ingeroepen omdat bezoekers met el kaar op de vuist waren gegaan (zie de L.C. van gisteren) Het begon allemaal heel onschuldig. Een vijftal stevig uit de kluiten gewas sen mannen van een jaar of veertig waren elkaar in het water aan het gooien. Het ging een tijdje goed, totdat ze aan elkaar niet meer genoeg hadden. Tientallen willekeurige omstanders vooral vrouwen werden eveneens in het diepe gegooid. De heren gingen zelfs zo ver dat zelfs kinderen, die niet of nau welijks konden zwemmen noodgedwon gen kopje onder gingen. Op dat mo ment greep een van de instructeurs in. Hij probeerde de mannen tot de orde te roepen maar met zijn 22 jaar was hij voor hen maar een peuleschilletje: voor hij het zich realiseerde lag ook hij in het diepe. Het toegesnelde vrouwelijk personeel werd vervolgens ook gemoles teerd, bedreigd of uitgescholden. Vier gewaarschuwde agenten wisten tenslot te de mannen, die flink wat bier op hadden, tot bedaren te brengen. Kort na hun vertrek moesten ze echter terug komen. Een van de vaders, die zijn kind door hen in het water had zien gooien nam het voor zijn kleine op en ging met de oproeikraaiers op de vuist. Door nieuw tactvol optreden wist de politie ook deze ruzie te beslechten en kon het zwembad vredig zijn poorten sluiten. Exces Volgens Zijlbeheerder Caron gaat het hier om een exces. Hij besteedt er ook liever niet te veel aandacht aan. Dat neemt niet weg dat er toch wel dingen gebeuren die niet door de beugel kun nen. Goed, de lieve jeugd mag dan eens „aanstootgevend vrijen" op de zonne weide en er mag dan eens een enkele streaker door een zwembad rennen, het wordt te gek wanneer je als weerloos zwembadbezoeker zomaar het diepe in wordt gesmeten en als wordt bedreigd je enkele minuten onder water te hou den. De vraag doet zich voor of hier geen maatregelen op zijn plaats zijn. De heer Caron: „De buurt vindt naar ik heb begrepen ook dat er duidelijk te zacht door de politie is opgetreden. Ik ben echter blij met de taktvolle wijze waarop het bevoegd gezag hier is te werk gegaan; de zaak is nu tenminste doodgebloed. Daar komt nog bij: ik zou ook niet weten welke maatregelen je hier zou moeten nemen. Moet ik dan soms een knokploeg gaan formeren? Ik hoop altijd nog dat mensen voor rede vatbaar zijn. Ze beseffen niet hoe le vensgevaarlijk het is als een van onze mensen die hier toezicht houdt in het water gegooid wordt. Drie meter verder kan er een kind verdrinken en dat is dan wel mooi onze verantwoordelijk heid. Hoe krijg je bij deze mensen dat begrip erin dat ze dat beter tot hun vrienden kunnen beperken. Het is na tuurlijk niet zo prettig wanneer ze drei gen je in elkaar te' slaan als je ze vraagt op te houden..." Niet alleen De Zijl is trouwens niet het enige zu bad waar de warmte dezer dagen s mige bezoekers wat te veel naar hoofd stijgt. Desgevraagd werd van de kant van het Oegstgeester bad Poel meer meegedeeld dat men daar nogal wat last ondervindt van „zigeuners" en woonwagenbewoners uit de omgeving. Zij beschikken wel over een abonne ment, maar worden nogal eens met behulp van de sterke arm buiten de poort gezet omdat ze het andere badbe- zoekers lastig maken. Het Leiderdorpse bad De Does maakt melding van het lastigvallen van vooral jonge vrouwelij ke bezoekers, maar voegt daaraan toe dat de overlast niet noemenswaardig groter is dan vroeger. Beide concurrenten van De Zijl melden een teruglopend bezoekers aantal sinds de opening van De Zijl in juni. Poel meer in Oegstgeest spreekt van zeker 1000 klanten minder per dag. De Does in Leiderdorp kan geen getallen noe men maar vindt de aanwezigheid van een open bad in Leiden-Noord wel „voelbaar". Reden te meer voor Caron om tevreden te zijn: „De Zijl voorziet aantoonbaar in een grote behoefte. Twee jaar gele den kwamen in het oude zwembad ma ximaal op topdagen 1000 mensen. Re ken maar uit hoeveel zwemliefhebbers weg zijn gebleven door de verrotte hok jes, stinkende toiletten en het ontbreken van douches. En als je dit dan ziet, dan mogen we best trots zijn.." De heer Caron is overigens blij met het voornemen van de gemeente nog een overdekt bad te gaan bouwen achter de Vijf Meihal. In dit verband-wijst hij er op dat de zwemverenigingen (en Leiden telt nu eenmaal twee vooraanstaande waterpoloverenigingen) bij het eventue le sluiten van de Overdekte zullen zijn aangewezen op het overkapte gedeelte van De Zijl (het Zweilandbad buiten beschouwing gelaten). „Met dit overdek te bad (dat half augustus voor de scho len en half september voor het publiek opengaat) hebben de verenigingen dus eigenlijk nog geen uitbreiding gekregen. Er mag dus nog best een bad bij", aldus Leidens zwembadenbeheerder. ARJEN BROEKHUIZEN Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Die meneer die me aanreed was een keurig ie mandik heb niks van hem te zeggen", verklaarde mevrouw M. D. H. uit Leiden, die bij een verkeerde voorsorteerma- noeuvre een ongeluk veroor zaakte voor de Leidse kanton rechter. Dat ongeluk had plaats op de Oegstgeesterweg nabij het N.S.-station. Me vrouw dacht zonder enig ge vaar naar links te kunnen af slaan, toen zij plots door een auto werd ingehaald. „Ik heb echt niks gezien", drukte ver dachte rechter Teekens nog eens extra op bet hart. Omdat de vrouw al veel schade had geleden - baar auto total-loss en vier wekeu in het zieken huis - volstond de rechter met een schuldverklaring zonder straf. Er waren gisteren op het kan tongerecht in Leiden nogal wat mensen die een verkeersover treding hadden begaan toen zij richting ziekenhuis reden. „Ik had net mijn zoontje naar het ziekenhuis gebracht", luidde het verweer van de ene ver dachte en „Mijn moeder moest snel naar het ziekenhuis", luid de het verweer van een andere verdachte. Verder was meneer P. op 13 november van het vo rig jaar ook naar het zieken huis geweest. De Leiderdorper reed op de EngelendaaJ bijna 80 kilometer per uur. In eerste instantie voerde verdachte aan dat hij vaart maakte om zijn versnellingspook in de vierde versnelling te krijgen; later voerde hij een ziekenhuisaffai re aan om verlost te worden van de boete van negentig gul den. Rechter Teekens veroor deelde de man tot 60 gulden boete. „Ik had nog niet gegeten en mijn vrouw was in verwach ting", verklaarde de heer R. v. M. uit Leiden, die ongeveer 140 kilometer per uur had gereden op de rijksweg 4. „Daarom had ik een beetje haast", aldus ver dachte in zijn verweer. Volgens het proces verbaal had ver dachte verklaard dat hij hard gereden zou hebben, omdat er nog maar weinig benzine in zijn tank zat. Hoe de man ook sprak, zijn verweer baatte niet. Hij werd veroordeeld tot 100 gulden boete. Een sterker staaltje leverde de heer W. A. K., die eveneens 140 kilometer per uur had gereden op Rijksweg 4. Ondanks het feit dat de overtreding ook nog eens was geconstateerd door een politieporsche, verklaarde de man dat hij niet harder had gereden dan hooguit 110 kilo meter per uur. „Ik waak er voor harder dan 110 kilometer per uur te rijden, want dan slijt mijn auto teveel", ver klaarde de verdachte, die de kantonrechter bij deze gelegen heid met „meneer de presi dent" aansprak. Ook hij werd tot honderd gulden boete ver oordeeld. „Een tientje is voor schoheren net zoveel als 100 gulden voor mensen die werken", verklaar de de 20-jarige M. uit Voor burg. Op deze wijze poogde hij de rechter te overtuigen dat een boete van 90 gulden voor dertig kilometer te hard rijden op een bromfiets toch wel erg hoog is. Het verweer van ver dachte werd bijna dramatisch. „Ik heb maar 35 gulden zak geld per maand", drukte de jongeman rechter Teekens op een dergelijke wijze op het hart, dat het even leek of de volgende vraag zou zijn: me neer de rechter, wilt u de boete niet voor mij betalen?" Kanton rechter Teekens veroordeelde de verdachte tot een boete van 45 gulden. Een schoher uit Noordwijker- hout had zijn bromfiets omge bouwd tot een klein motorfiets je en was met dat ding aange houden op de Heereweg. Hij had pech, want het was al de tweede keer dat hij werd ge pakt voor het opvoeren van bromfietsen. Verdachte had al afstand gedaan van de onder delen van de bromfiets. Tegen woordig verplaatst hij zich per fiets, aldus bleek uit de woor den van de Noordwijkerhouter. Hij werd veroordeeld tot 75 gulden boete. HENK V.D. POST (Van onze rechtbankverslaggever) LEIDEN/DEN HAAG „In Leiden gaan vuur wapens in woonwagenkampen als warme broodjes over de toonbank", merkte de Haagse politierechter gisteren op in de rechtzaak te gen de 34-jarige Leidse koopman. De koopman stond terecht wegens het overtreden van de vuurwapen wet. Hij vertelde het wapen voor 350 gulden te hebben gekocht uit veiligheidsoverwegingen, omdat hij zich bedreigd voelde na de koop van een theeservies. Nu de boze verkoper inmiddels was overleden, was de koopman juist op weg naar het politiebureau om het wapen in te leveren, toen hij werd aangehouden. Dat be weerde de verdachte tenminste. De officier van justitie geloofde daar niet zo in en eiste een maand gevangenisstraf. De pleiter van de koop man wees op het gebruik en bezit van vuurwa pens in woonwagenkampen, waar ook de ver dachte gehuisvest was. De rechter veroordeelde de Leidse koopman tot drie weken gevangenis straf. "•illllllllllllllllllIllllllllIlllllllllllllllllll dal "bStijgend bezoek ll T ii ^aan jeugddorp inurnmminnmm ^LEIDEN Ondanks de aan- houdende hitte stijgt de belang- j stelling voor de activiteiten van jeugddorp Zuid-West. Gisteren i waren er 63 kinderen, afgelopen vrijdag zelfs 90. I Gisteren begon de week die aan I Canada en de Olympische Spe- ces-len gewijd is. Het was eerst de hel bedoeling dat er de gehele dag I aan sport en spel gedaan werd, - 1 maar omdat een inspecteur van afi-lichamelijke opvoeding dit van- 5» ij wege de hitte sterk afraadde JeJ werd besloten het middagpro- in gramma te wijzigen. Gistermid- itif dag werden de volgende dingen gedaan: kralen rijgen, spelletjes, ITV'zoals waterhappen (appel uit k een bak water happen) en meel- to> happen (d' -ip uit een bak meel ter happen), i^t laatste spelletje ex- deed iedereen letterlijk verble- ter ken. Aan het eind van de mid- jstf-dag spoten de kinderen elkaar «en de leiding nat met tuinslan- [Qfl gen. ""iiiiiiiiiiiiiiimiimiiimmimmimmimiimiiiii de verdachte plezierrijden in een weggenomen auto. Voor dat alles heeft de recht bank verdachte veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf waarvan 5 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar en aftrek voorarrest. Leidse gedood I bij ongeval VLEUTEN/DE MEERN De 35-jarige mej. M. W. van der Blom uit Leiden is gistermiddag in Haarzuilens (gem. Vleuten-De Meem) om het leven gekomen. Zij zat in een auto, waarvan de bestuurder te snel een bocht wilde nemen. De auto vloog uit de bocht en kwam tegen een boom terecht. De bestuurder werd niet ernstig gewond. LEIDEN Een 45-jarige Leidenaar is afgelopen zaterdag aange houden nadat hij verscheidene malen met zijn auto ergens tegen op botste. Hij ramde o.a. een brugleuning op de Herengracht. De man bleek dronken te zijn. LEIDEN De politie werd afgelopen zondag om assistentie verzocht naar aanleiding van een vechtpartij in een bar aan de Langebrug. Een 19-jarige Leidenaar drukte een leeftijdgenoot een glas in het gezicht en verwondde hem zodanig dat hij ter behande ling naar het Academisch Ziekenhuis gebracht moest worden. De aanvaller raakte zelf aan zijn hand gewond en werd op het. politiebureau behandeld. LEIDEN Inbrekers hebben in de nacht van donderdag op vrijdag ee grote hoeveelheid antiek uit een woning aan de Hyacinthenstraat gestolen. Ze verschaften zich toegang via de tuindeur. De buit, bestaande uit een hoeveelheid antiek, koper en een Friese staart klok had een waarde van 6000 tot 7000 gulden. LEIDEN Een huurauto van het garagebedrijf Bierman is in de nacht van twee op drie juli helemaal uitgebrand. De auto stond geparkeerd voor Holliday Inn en was gehuurd door een in Holiday Inn verblijvende Engelsman van de Britse luchtvaartmaatschappij B.A.C. De vermoedelijke oorzaak is brandstichting. LEIDEN Een 19-jarige Leidenaar is afgelopen zaterdag om half elf 's avonds op de Oegstgeesterweg met zijn auto over de kop geslagen. Tijden een inhaalmanoeuvre moest hij uitwijken voor een tegenligger en raakte van de weg. De auto werd totaal vernield, de bestuurder kwam met de schrik vrij. ADJUDANT BROERSE ONDERSCHEIDEN Adjudant Broerse ontving gistermorgen in Leiden om elf uur uit handen van overste Van der Singel de gouden medaille in de Orde van Oranje-Nassau voor 36 jaar trouwe dienst bij de Koninklijke Landmacht. Adjudant Broerse trad op 2 augustus 1945 in dienst (men komt op 36 jaar door de dubbeltellende tropenja ren) en was lange tijd compagnie sergeant-majoor. Later ging hij over n%ar de bevoorradingsdienst. LEIDEN/DEN HAAG Een 20- jarige straatmaker uit Leiden was stevig aan het inbreken ge weest- In de dagvaarding had de officier van Justitie bij de Haag se rechtbank er zes opgesomd, hoewel het er in feite wel meer geweest konden zijn. Dat betrof o.a. inbraak in een winkel aan de Maarsmansteeg te Leiden, waar een antiek pen- dulestel, een antieke spiegel, een bandrecorder en een horloge werden gestolen. In een winkel aan de Roosevelveltstraat werd de brandkast opengebroken en enkele honderden guldens buit gemaakt. Door inklimming werd toegang verschaft tot een pand aan de Middelstegracht, waarna enkele rekenmachines, een projector, 2 versterkers, bo xen, een recorder en een casset tedeck verdwenen. Dap was er nog inbraak in het gemeente huis van Voorschoten waarbij kandelaars en sigaretten wer- Jdenjjestolen en tenslotte pleeg-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3