„Er zjjnnog dagen dat ik met de besten meekan" oc' J JOOP ZOETEMELK: Mijn favoriet is en blijft Joop Zoetemelk Roy Schuiten moést in de Tour Tourelantijnen Van kilometer tot kilometer Sercu in ploeg van Merckx Vf '%.i if ■l« K ALPE D'HUEZ Ze ke ken elkaar aan, Lucien van Impe en Joop Zoete melk. En toen lachten ze. „Je moet niet boos op mij zijn", zei Zoetemelk, „Ik mocht niet op kop rijden van Louis Caput omdat Raymond Pouli- dor achter ons reed. En je weet, Poulidor is nog altijd een idool in Fran krijk". Van Impe knikte. „Ja, ja, ik heb toch ge hoord dat Caput tot drie keer toe tegen jou riep: niet aan de leiding ko men want Van Impe gaat de gele trui pakken en dan moet hij ook maar het zware werk opknap pen". Zoetemelk: „Het was niet laf van mij om aan die opdracht te voldoen. Ik heb toch al de naam dat ik altijd in het wiel van een ander meega, en als miljoenen mensen mij via de televisie weer in tweede positie hebben zien Joop Zoetemelk (links) en Lucien van Impe zij aan zij bij de beklimming van de Alpe d'Huez. De Nederlander behaalde de zege en Van Impe kon zich in de leiderstrui hijsen. VISIE EX-VEDETTE JAAP KERSTEN Jaap Kersten, eens de meesterknecht van het Luxemburgse klimfenomeen en Tourwinnaar Charly Gaul, heeft reeds enkele dagen geleden gezegd dat hij het volste vertrouwen heeft in Joop Zoetemelk. Hoewel de Tour gisteren pas aan het echt zware werk begonnen is, is toch al gebleken dat Jaap Kersten er wat Zoetemelk betreft niet ver naast zit. De nu 41-jarige Noord-Limburgse stucadoor volgt dagelijks met bijzonder veel interesse het Tourgebeuren. In de aanloop naar de cols heeft Jaap Kersten de verrichtingen van Zoete melk in de gaten gehouden. „Maertens is met zijn ploeg in de vlakke ritten oppermachtig geweest, maar ik geloof dat hij toch te veel moeten doen. Joop Zoetemelk daarentegen heeft de kat uit de boom gekeken en zich rustig gehouden. Hij heeft zich hoegenaamd niet met de strijd bemoeid en op het juiste moment toegesla gen. Dat zal hij mijns inziens in de komende dagen nog eens doen. Mijn favoriet voor de eindzege is en blijft Joop Zoetemelk, temeer ook daar hij dit jaar eindelijk van dat Merckx-complex bevrijd is. Dat zijn er trouwens wel meer, want ook Lucien van Impe, durft opeens veel meer dan in voorgaande jaren. Het komt de Tour alleen maar ten goede". Jaap Kersten weet niet goed waar hij Hennie Kuiper moet plaatsen. Hij is bijzonder enthousiast over het agressieve rijden van de wereldkampioen, maar vraagt zich toch af of hij niet te veel ineens wil. Kersten: „Hij heeft gezegd voor het bergklassement te willen rijden, maar ook dat hij nog gokt op de eindzege. Dat is toch te veel van het goede. Je weet natuurlijk niet hoe sterk Kuiper zich voelt, maar ik geloof toch dat in die eerste bergrit de kaarten duidelijk geschud zijn. De favorieten staan vooraan in het klassement en bij hen is ook nog altijd Raymond Poulidor". MILAAN De Belg Patrick Sercu zal volgend jaar in de Molteniploeg van Eddy Merckx rijden. Dat liet Merckx, die niet aan de Ronde van Frankrijk deelneemt, zaterdag in Milaan weten. Sercu rijdt nu nog, met onder andere Roger de Vlaeminck, voor „Brooklyn". De contracten met Ward Janssens, Karei Rottiers en Josef de Schoenmaker werden verlengd. Lucien van Impe hulde zich in de gele trui en zijn blijdschap daarover toonde hij onomwonden. Met Jean Nelissen in de Tour m: "m F» g|£ J rijden, raak ik dat image nooit kwijt. Ik had Van Impe best kunnen helpen, want vandaag reed ik erg goed. Toen ik naar de Tour kwam, had ik geen hoge verwachtingen over me zelf. Ik heb me tien dagen op de achtergrond gehouden en el ke dag reed ik een stukje beter. Vooral toen de maagklachten waren verdwenen". Twintig minuten nadat Zoete melk en Van Impe de finish bereikt hadden, barstte een noodweer los boven Alpe d'Huez. Dikke regendruppels vielen uit de grauwe hemel en het was op 1860 meter erg koud. Van Impe rilde en vroeg nog een trui om aan te trekken. „Heb ik in Saint Jean te veel gezegd toen ik stelde: als ik niet meer dan tweeënhalve" minuut verlies in de vlakke aanloop naar de bergen, win ik de ron de?" Dat heeft de kleine Belg niet. Hij is plotseling de superfa voriet geworden omdat Bern- hard Thevenet in de veertien kilometer lange klim naar Alpe d'Huez geen schaduw was van de ijzersterke klimmer, die Ed dy Merckx vorig jaar een neder laag toebracht. En Zoetemelk dan? Van Impe keek naar hem. „We reden ze er vlot uit, hè, Joop? Maar hem (hij wees naar Zoetemelk) raakte ik niet kwijt". Zwakke dag Zoetemelk: „Ze hadden me weer eens afgeschreven. Ze dachten: Zoetemelk is op, die kan niet meer na zijn valpartij van twee jaar geleden. Ik zag dat alle renners zich op Kuiper SDêCislitGit concentreerden en dacht: wacht maar af tot de cols komen". of ik geen slechte dag krijg, zoals in de Dauphiné Libéré van dit jaar. Toen won ik een etappe in de bergen en de volgende dag reden Van Impe en Thevenet van mij weg". Van Impe kwam er tussen: „Een zwakke dag krijgen we alle maal. Sinds vorig jaar, toen ik in Chatel de tijdrit won, ben ik pas echt veranderd. Toen kreeg ik het volledige vertrouwen dat ik de Tour kan winnen. Dat zelfvertrouwen helpt je over in zinkingen heen. Vandaar dat ik nu soms wat ij del lijk omdat ik zeg wat ik denk. En dat is dat ik verwacht inderdaad als win naar Parijs te bereiken". „Welnu, je ziet het. Er zijn nog dagen dat ik met de besten mee kan. De vraag is voor mij alleen De vlucht van het tweetal begon in de eerste kilometer van de beklimming naar de aankomst. Twee keer demarreerde Van Impe, twee keer pakte Michel Pollentier hem terug. De derde keer sprintte Van Impe zeer snel weg. Zoetemelk, die het duel tussen Van Impe en Pollen- tier van nabij gevolgd had, sprong naar het wiel van de kleine Belg. Even klampte ook Pollentier aan, maar hij bleef na vijftig meter achter. In het be gin nam Zoetemelk een paar keer de leiding over, tot ploeg leider Caput dit verbood. Toen plaatste Zoetemelk zich aan het achterwiel van Van Impe, een stelling die hem in zijn carrière zoveel kritiek heeft opgeleverd. Van Impe zei: „Joop, als je mij niet wilt helpen, rijd ik je eraf". Zoetemelk antwoordde niet. Van Impe demarreerde, maar Zoetemelk kon goed volgen. Toen gaf de Belg dit plan op en reed in hoog tempo naar de top, waar Zoetemelk gemakkelijk de etappe won, omdat het een spe cialiteit van hem is naar een bergtop te sprinten Lucien van Impe stond in zijn eerste gele trui. „Die kleine kan er wat van", sprak Zoetemelk bewonderend. Van Impe straal de „Als ik zo blijf rijden, mag, je me nog vaker komen halen". Zoetemelk: „Laten we niet te overmoedig worden, de Fransen hebben vandaag weliswaar een nederlaag geleden, maar ik ken ze veel te goed. Zij komen nog wel terug in de Pyreneeën. Het onweerde nog steeds in Al pe d'Huez, toen tenslotte Zoete melk en Van Impe hun hotel opzochten. Zoetemelk keek naar de inktzwarte wolken die boven de Alpentoppen hingen. „Mor gen krijgen wij weer van die grote bulten, Lucien". Van Impe trok een lelijk gezicht. „Zo'n lange bergrit met veel cols ligt mij niet zo goed. Ik zal op mijn hoede moeten zijn. Maar een ding staat vast: Ik verdedig die trui tot mijn laatste snik". ALPE D'HUEZ - „Ik kan niet zeggen dat de Tour de France mijn favoriete wed strijd is", zei Roy Schuiten in Alpe d'Huez. „De Tour-organisatie heeft mijn ploegleider Anglade echter onder druk gezet. In Frankrijk ben ik na mijn over winningen in de Grand Prix des Nations en de Ronde van de Middellandse Zee, nogal populair gewerden. Dus moest ik deelnemen aan de Tour". „Maar wat gebeurde vorige week Ik stond nog vierde in het algefneen klasse ment en kreeg een lekke band. Toen reden mijn ploegmakkers mij voorbij. Daardoor verloor ik veel tijd en duikelde ik toen al naar de dertigste plaats in het algemeen klassement, 's Avonds gaf An glade uitleg over de houding van de ploeg. Hij zei: 'vanaf nu rijdt de ploeg voor de klimmers Martinez en Julien. De Tour is voor de Fransen hun wereldkam pioenschap. Voor mij begint het seizoen pas de volgende maand met de voorberei ding op het wereldkampioenschap ach tervolging en de grote tijdritten in het najaar". Roy Schuiten gaat dus naar huis? Hij haalde zijn schouders op. „De etappe naar Mont Genèvre vrees ik, omdat we zeer hoge bergen moeten beklimmen en' als je dan op de eerste col achterop raakt, kom je misschien met meer op tijd binnen". Gaat het echt niet in de bergen? ,fHet gaat weL Ik kon in Zwitserland lange tijd met de klimmers mee. Ik weet dat lik geen geboren klimmer ben maar als ik goed rijd, kan ik op de macht lang volgen. Dat houd ik echter geen acht dagen achter elkaar vol. De Alpen en Pyreneeën komen dit jaar vlak achter elkaar en dat is teveel voor mij". „Toen ik de eerste de beste dag van de Tour in de proloog door Maertens ge klopt werd, was voor mij de lol er al af. Ik was gekomen om de tijdritten te win nen en toen dat mislukte, had ik hier niets meer te zoeken". ALPE D'HUEZ In Divonne- Les Bains startten 120 renners voor de negende etappe, de eerste bergrit, over 258 kilome ter naar Alpe D'Huez. 5 km: aanval van Osler, Mint- kiewicz, die even later worden teruggehaald. 196 km: Sprint voor sprint klassement: 1. Esclassan, 2. Osler, 3. Gavazzi, 4. Mintkie- wicz, 5, Dolhats. 208 km: doorkomst op de Lui- tel, eerste categorie: 1. Bellini, 2. Martins, 3. Van Impe, 4. Torres, 5. Poulidor, 6. Kuiper. 220 km: na de afdaling van de Luitel gaan Bertoglio, Berga mo en Van Impe er vandoor. 227 km: kopgroep terugge pakt. 228 km: aanval van Bergamo, Ovion en Wellens. 229 km: vluchters en achter blijvers komen samen in groot peloton. 230 km: Labourdette demar reert. Hij wordt na 235 km ingelopen. 236 km: Lopez Carrill, Dan- guillaume, Bellini, Martin en Viejo nemen 20 seconden voorsprong. 240 km: onder aanvoering van Bertoglio komt peloton terug. 241 km: Van Impe demarreert, Zoetemelk Pollentier en The venet gaan mee. 242 km: Pollentier en Theven et moeten lossen na nieuwe demarrage van Van Impe. 252 km: Zoetemelk en Van Impe hebben 1.30 voorsprong op een groep met Thevenet, Poulidor, Lopez Carril, Perret, Maertens, Laurent en Pollen tier. 258 km: Zoetemelk verslaat Van Impe in de eindsprint. Galdos wordt derde, Römero vierde en Bertoglio vijfde. nuiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiii De rustdag, za terdag, was zeer welkom. Ber nard Thevenet en zijn boezem vriend Jan-Pier- re Danguillaume gebruikten de dag om er te paard op uit te trekken. Bij hun hotel behoort een manege want de renners behoeven nu ook weer niet in de minste on derkomens te verblijven tij dens hun zware arbeid. Beminnelijk Het zit de jury, die elke dag de beminnelijkste renner aan wijst niet mee. In Bornem was' de Belg Wellens tot de bemin nelijkste uitgeroepen en deze ging onmiddellijk na de etap pe op de vuist met de Frans man Talbourdet. De volgende renner, die de jury in moeilijk heden bracht was de Italiaan Aldo Parecchini die in Nancy de etappe won. Op de dag dat Parecchini aan zijn lange solo- rit begon, was hij 's ochtends als de beminnelijkste gekozen. Onderweg schold Parecchini echter de Spanjaard Ocana voor vuile vis uit en weigerde Ocana te helpen tijdens de vlucht Toen Ocana zich even oprichtte om een appel te eten, demarreerde Parecchini. „Die man kunnen wij onmoge lijk op het podium halen als de beminnelijkste", oordeelde de jury, die vervolgens de Ita liaan Caverzasi bij zich riep. Twee dagen later, na een pro test van Parecchini, besloot de jury, dat de Italiaan dan toch maar tot de beminnelijkste renner van de dag moest wor den benoemd. Dit werd Parec chini 's ochtends meegedeeld. De Italiaan knikte instem mend. Maar 's avonds stond de jury tevergeels te wachten op Parecchini. Hij had na 150 km de strijd gestaakt en was KostCtl al op weg naar huis. weert dat hij niet alleen kan rekenen op de stemmen van sportieve inwoners, maar ook op die van andere mensen. Caverzasi vertegenwoordigt een partij die een linkse signa tuur draagt. Raadslid Arnaldo Caverzasi, een van de beste helpers van Baronchelli, die tijdens de eerste etappe de leiding had in het bergklasse ment, kreeg uit Italië het be richt dat hij voor de tweede keer gekozen is in de gemeen teraad van hét dorpje Bezano in Noord-Italië. Caverzasi be ;g van Peter Post kost per jaar anderhalf miljoen gulden. Post betaalt 800.000 gulden aan salarissen .uit. Hij besteedt 70.000 gulden aan kleding en maar liefst 40.000 gulden aan banden. Ra leigh kan dit hoge bedrag overigens wel betalen, want de fabriek procudeert per jaar vier miljoen fietsen die in 122 landen worden verkocht.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9