Kringloop der materiebepalend bij biologisch organisch telen Na bouwvakvakantie begin vierde fase van uitbreiding CCWS ONRUST IN WEST-DUITSLAND OVER VLIEGENDE BLOEMENHANDELAREN WARMTE DRIJFT KOMKOMMERPRUZEN OP PRUZEN VOOR BLOEMEN NIET ONGUNSTIG APELDOORNS ZITTEN SLECHT IN DE HUID GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN HONSELERSDIJK Met een geraamde bouwkosten van meer dan 32 miljoen gulden, wordt na de bouwvakvakan tie begonnen met de voorbe reiding van de vierde fase voor uitbreiding van de ge bouwen van de CCWS te Hon- selersdijk. Verwacht wordt, dat de uitvoering van deze fase rond september 1977, ge reed is. De derde fase van genoemde uitbreiding is thans vrijwel afgewerkt. Deze derde fase omvat in hoofdzaak uitbreiding van de uitpakhal voor bloemen tot 10.000 m2. Tot dusver heeft een en ander nogal problemen gegeven, ook omdat gebruik moest worden gemaakt van een provisorisch gedeelte met allerlei onvolkomenheden. De roltafels kunnen in de nieuwe hal door de kwekers worden geladen. In combinatie met een gespreide en geprogram meerde aanvoer wordt ver wacht, de aanvoeren normaal te kunnen opvangen. Ondanks deze uitbreiding, is het toch noodzakelijk om de vierde fase voor de nieuw bouw tot uitvoering te bren gen. Er is een lange periode van voorbereiding aan vooraf gegaan. Na de bouwvakvakan tie, wordt onmiddellijk met het heiwerk begonnen. De vierde fase betreft een opper vlakte van 36.000 m2 aan de zuid-west kant van het huidige complex. Er komt een aaneengesloten hal met een afmeting van 181x193 m2. Deze zal één ge heel vormen met de reeds be staande hallen. De nieuwe hal dient in hoofdzaak voor aan voer, opslag en koeling van bloemen en planten. Iets bijzonders is, dat deze nieuwbouw inspringt bij het overige frontgedeelte, hetgeen om esthetische als financië le redenen gewenst is. De kantoren-galerij langs de Bur gemeester Elsenweg wordt dus niet voortgezet. Voor het ge koeld opslaan van chrysanten en lelies, wordt de nodige ruimte gereserveerd. Een werkgroep houdt zich met de voorbereiding van een en ander bezig. Er wordt gedacht aan een koelgelegenheid van 7500 m2. Voor de derde bouwfase is vanwege het Europese Oriën tatie en Garantiefonds voor de Landbouw te Brussel, een sub sidie toegekend van 2.258.500. De Nederlandse re gering draagt 1.123.257 bij, in totaal dus 3.381.757. Ook voor de vierde fase is een aan vraag ingediend, waarvoor uit Brussel 4.800.000 kan worden verwacht. De uit 1967 en 1968 daterende veilingklokken in het gebouw van de CCWS te Honselers- dijk, worden momenteel aan een renovatie onderworpen. Niet alleen dat slijtage in de ze veel gebruikte verkoopap- paratuur is opgetreden, doch technisch gezien zijn de klok ken verouderd. De klokken zullen nu identiek worden aan die, welke dit jaar april in gebruik worden geno men. Tijdens herstel van beide klokken, wordt voor de ver koop van chrysanten, lelies, anjers, rozen en fresia's ge bruik gemaakt van de aange brachte derde en vierde klok. Verwacht wordt dat half sep tember de klokken hersteld zullen zijn. Een en ander heeft wel tot gevolg, dat de veiltijd van sommige produkten in ge ringe mate wordt gewijzigd. Voorts wordt er naar ge streefd, om begin augustus de tribune van een geheel nieuwe klok te voorzien, waarna de tweede klok wordt omge bouwd. Tussen januari en maart 1977 worden de klokken 3 en 4 op gelijke wijze omge bouwd. Gedurende de vakan- tietijd wordt in de CCWS door studerende jeugd hulp ver leend, terwijl het personeel af wezig is. Hierdoor kan de vei ling op normale wijze door blijven werken. Dezer dagen wordt ook een nieuw soort meermalige doos voor verpakking van lelietak- ken in gebruik genomen. De doos is voorzien van rode en groene kleuren. Men hoopt door deze dozen ook een beter mogelijkheid voor het belan den te krijgen. Den Haag In het Duitse blad: .Gartenbauexport" wordt melding gemaakt van het feit, dat iedere ochtend een aantal Nederlandse bloe menhandelaren op stoepen en pleintjes vooral voor waren huizen endergelijke laat staan. Zij verkopen dan hun produkten tegen zo laag mo gelijke prijzen. Zij blijven er dan korte tijd op dezelfde plaats en nemen dan een an dere standplaats in. Duitse handelaren hebben hen de naam van „Fliegende Hol lander" gegeven en uiteraard zijn eerstgenoemden niet bij zonder gesteld op hun concur- renten, evenmin als de bloe menwinkeliers. Vooral in het gebied van Nordheim-Westfalen is hier door nogal onrust gegroeid. Anderzijds leveren die vliegen de bloemenhandelaren hun snijbloemen aan sommige win kels en nemen dus een verde lingsfunctie waar, waarop wel prijs wordt gesteld. Maar de Duitse kwekers zien in die le veranciers toch een geduchte concurrent Overigens neemt Nederland wat betreft de invoer van snij bloemen in Duitsland nog steeds de eerste plaats in, na melijk met 77 procent. In het afgelopen jaar werd voor ruim een miljard DM bloemen in Duitsland inge voerd in West-Duitsland. Het afgelopen jaar steeg het aan deel van Nederland nog met 13 procent. Maar ook Kenia, Thailand, Singapore en Co lumbia zijn sterk aan de markt gekomen. De anjers ne men de voornaamste plaats onder de snijbloemen in, waarvan Nederland sinds 1974 de grootste leverancier is. PIJNACKER Sinds een jaar of twee is het merk Orbio op de markt. Het komt voor bij tomaten en komkommers. De naam is afgeleid van de teeltwijze: biologisch organi sch. Een systeem dat door de Duitse arts dr. H. P. Rusch is uitgedacht en door Zwitserse dr. H. Muller in de praktijk werd gebracht. Het gaat hier bij om de kringloop der „le vende materie". Deze term doet enigszins mysterieus aan. Het bacterieleven in de grond speelt een zeer belangrijke rol en wordt derhalve gehanteerd als kwaliteitsgraadmeter voor deze teeltwijze. Een klein aan tal tuinders teelt in ons land volgens deze methode. En zij voeren uiteraard het merk Or bio dat dankzij een eenmalige kleinverpakking de afkomst volkomen garandeert. Zo tegen het einde van de week gaan vrij veel tuinders al of niet in groepsverband kijken bij collega's. Tuinen heet dat. Wij zijn eens gaan tuinen bij de firma De Vogel in Pijnacker. Van mensen die het anders aanpakken kan men zeker iets leren. Hetzij hoe men het wel, hetzij hoe men het niet moet doen. In dit geval bleek het echter niet zo eenvoudig uit te pakken. Bij De Vogel wordt namelijk bio- logisch-organisch geteeld. En dat is geen kwestie van wat meer of wat minder water; een kiertje lucht of helemaal open. Nee het is, aldus de heer De Vogel, een kwestie van volko men anders gaan denken: de zaken biologisch benaderen. Dat valt zo eentweedrie niet mee, want er zit een hele theo rie achter deze teeltwijze. Niet temin willen we toch de hoofd zaken hiervan aanstippen, zoals zij door de stichting Or bio naar voren worden ge bracht. Dragers De biologische, organische teeltmethode berust op de ont dekking van de zogenoemde kleinste levende eenheden bin nen in de cellen. Als belang rijkste worden hiervan ge noemd nucleïnezuren en chro mosoomsystemen. Dr. Rusch noemde dit de „levende mate rie", omdat zelfs bij zeer hoge temperaturen (13OO0C) deze „dragers van het leven" niet vernietigd werden. Het komt er nu op aan dat deze „levende materie" in een zo hoogwaar dig mogelijke vorm in de eeu wig voortdurende kringloop bodem-plant-dier/mens-bodem gebracht wordt. Een gezond bodemleven (hu mus!) is hiervoor een eerste vereiste. Dr. Rusch heeft bij zijn mede-wetenschappers echter geen weerklank gevon den voor zijn opvattingen. De tijd zal het leren. Hoe redene ren de biologisch-organisch gerichte telers verder? De kwaliteit en hoeveelheid van de „levende materie" ■**83»Eg»»"»-- 3iologisch-organisch wordt bepaald via de bodem test van dr. Rusch. De pH van de bodem meet men elektroni sch. Voorts worden drie groe pen bacteriën aangegeven. Twee hiervan zijn hoogwaar dig en één is ziekteverwek kend. De biologische kwaliteit van de bodem komt tot uit drukking in de aanwezigheid van bepaalde bacteriën, met name de melkzuurbacteriën. Wanneer de humus hoogwaar dige „levende materie" bevat, groeien er volwaardige plan ten op de bodem. Men heeft al begrepen dat de kwaliteit van de „levende materie" be palend is voor de gezondheid van de plant, mens, het dier en de bodem. Nogmaals: de „levende materie" verandert niet. Hij circuleert in de ge noemde kringloop. komkommers. Principes Uitgaande van deze leer hou den de biologisch-organisch gerichte telers enkele vermel denswaardige principes aan. Zo bestaat de bodem voor hen uit drie verschillende lagen met elk een specifiek bacterie leven. Deze lagen mogen daar om niet door elkaar gehaald worden. Losmaken mag wel. De organische bemesting, bij voorbeeld kippemest, wordt in een dunne laag boven op de bodem aangebracht en ver teert aan de lucht. Alleen dankzij het achter elkaar doorlopen van de verschillen de lagen ontstaat de juiste hu mus, voedingsbodem voor de hoogwaardig levende materie. In het bos ontstaat de humus ook op déze manier. De eerste laag waarin alle afvalstoffen worden verteerd, noemt men de ontbinding- FüJlgswtcM 500 Qramm Het merk. slaag.Vervolgens onder scheidt men een opbouwlaag. Hierin bevinden zich de plan tenwortels. Dr. Rusch geeft aan dat de bacteriën in deze tweede laag van dezelfde soort zijn als die welke de mens in zijn keel-, darm- en huidflora meedraagt. Hoofd zakelijk gaat het hier om de melkzuurbacteriën, aldus dr. Rusch. Deze melkzuurbacteriën spe len een grote rol in het biologi sch-organisch denken. Zij ko men voor in het Symbioflor- humusferment. Wat is dat? Het bestaat uit drie componen ten: een speciale soort basalt- meel, eën mengsel van genees krachtige kruiden en be paalde bacterieoplossingen. Met dit laatste ingediënt wor den hoofdzakelijk melkzuur bacteriën bedoeld. De kruiden, onder andere paardenbloem en kamille, dienen evenals het basaltmeel voor de voeding van de bacteriën in dit bacte rieconcentraat. Het Symbio- flor-humusferment past men toe tijdens de omschakeling op de niologisch-organische teelt wijze, ten einde het gezonde bacterieleven op gang te bren gen. Het wordt via de regenlei ding toegediend. Silicum Het woord „basaltmeel" is ge vallen. Het lijkt beter om hier van een begrip te spreken ge zien de waarde die men er aan hecht. Zonder dit „oergesteen- temeel" is de biologisch-orga- nische teelt niet mogelijk, zo schrijft dr. Rusch in een van zijn talrijke publicaties. An ders zouden namelijk schade lijke insecten en ziekten de overhand krijgen. Basaltmeel bevat circa 40% si licum, dat zeer goed door de plant wordt opgenomen. Hét geeft harde huidlagen en weerstand tegen ziekten. Er wordt daarom ook mee gesto ven. Het blad neemt de silicum op. Daarnaast bevat basalt meel magnesium, ijzer, alumi nium, calcium, mangaan, kali, fosfor en vele spore-elemen ten, waaronder cobalt. Men spreekt van oergesteentemeel omdat er geen erosie plaats heeft gevonden, geen uitspoe ling bijvoorbeeld. Aldus de leer van dr. Rusch. Het spreekt welhaast vanzelf dat in de biologisch-organi- sche wereld geen kunstmest of chemische bespuitingen plaatsvinden. Deze brengen de bodem en de plant uit hun evenwicht. Volgens de bodem test van dr. Rusch wordt over treding van dit principe direct aangetoond door middel van teruggang in groei der hoog waardige bacteriën. Produk ten zoals patentkali en tho- masslakkenmeel worden wel aangewend. Ze zijn belangrijk voor de zuurgraad. Men streeft naar een pH van onge veer 7. Tegen belichting, C02- toediening en stomen bestaan totaal geen bezwaren. Vervolg: de praktijk De volgende week vindt men op deze land- en tuinbouwpa- gina het relaas van de heer De Vogel. Twaalf jaar geleden startte hij met een 1000 m2 glas biologisch-organisch ge teelde tomaten. Het jaar daar op werd volledig op dit sys teem overgeschakeld. Hij deed het niet alleen. Zijn twee broers, mede-firmanten, staan ook volkomen achter deze me thode. Zij doen volgende week alle moeilijkheden en moge lijkheden van biologisch-orga nisch telen uit de doeken. A.A. De aanvoer van komkommers is de afgelo pen week iets teruggelopen, het ziet er ech ter niet naar uit dat deze beneden de aan voer van vorig jaar zal komen. De concur rentie op de West-Duitse markt is bijna niet van betekenis, Nederland vertegenwoordigt het leeuwendeel van de West-Duitse import. Het zeer warme weer is sterk vraagbevorde- rend geweest, waardoor de prijzen opliepen en variëerden van 47 tot 83 cent per stuk voor de sorteringen van 41 tot en met 76. Vorig jaar lag de prijs tussen de 32 en 42 cent per stuk voor dezelfde sorteringen. Het prijsverschil is duidelijk genoeg om de gun stige marktsituatie aan te geven. Bij aanhou dend mooi zomerweer zal er weinig verande ring in de prijzen optreden. Paprika's De aanvoer van groene paprika's is op het ogenblik vrij constant. De vraag heeft zich gunstig ontwikkeld, waardoor de prijzen konden oplopen tot 2,00 per kg voor de sortering 75/85. Er valt ten opzichte van vorig jaar een gunstig prijsverschil van 61 cent per kg. te constateren. Bij de rode sortering komt de prijs gemiddeld 50 cent per kg. lager uit als vorig jaar. Wel dient er opgemerkt te worden dat de aanvoer van rode paprika's groter is als vorig jaar. Oorzaken Enkele oorzaken hiervan zouden kunnen zijn, het eerder bont worden van de groene vruchten, vooral ook door het warme weer en zeker als er niet zeer regelmatig geplukt wordt. Het kan ook komen door het feit dat het oogsten met opzet wordt uitgesteld om zodoende het aantal arbeidsuren aan pluk ken te beperken, daar dit onder de huidige tropische omstandigheden onder glas hele maal geen lolletje is. Naar verwacht zullen de prijzen voor de groene sorteringen zich kunnen handhaven, de rode sorteringen kunnen nog wel wat in prijs dalen. overzien omdat er van Franse zijde nogal wat concurrentie verwacht kan worden. Het is wel duidelijk geworden dat veel gewassen door de tropische warmte inmiddels de geest gegeven hebben en voortijdig aan hun eind gekomen zijn. Verwacht wordt dat de prijs de komende week weinig verandering zal ondergaan. Overige gewassen In de kassen is 't al pruimentijd. Tomaten De aanvoer van tomaten is teruggevallen Grote klap naar het peil van vorig jaar nl. wekelijks zo'n 15.000 ton. Mede hierdoor en door de sterke buitenlandse vraag heeft het prijsher stel van vorige week zich goed kunnen handhaven. Voor de A-tomaten komt de prijs thans op 12,40 per 6 kg. De kiloprijs bedraagt dus ruim 2 gulden, in vergelijking met vorig jaar toen de prijs per kg. 1,38 was is er dus een gunstig verschil van 42 cent. Dit is om deze tijd van het jaar mooi meegenomen. In hoeverre de prijzen zich kunnen handhaven valt thans moeilijk te Door het vrij sterk terugvallen van de aan voer van bloemkool kon de prijs voor de grootste sortering oplopen naar 90 cent per stuk. Door het warme weer kan de aanvoer in binnen- en buitenland vrij beperkt blij ven, waardoor de prijzen zich makkelijker op een hoog niveau kunnen handhaven. Voor tuinbonen lag de veilingprijs rond de 70 cent per kg., de grootste aanvoer is alweer achter de rug. Er zijn veel tuinbonen geoogst die al vroeg een harde schil hadden, dit verschijnsel moet aan het warme droge weer worden toegeschreven. Dat de prijzen zullen dalen lijkt zeer onwaarschijnlijk. Het aanbod van andijvie is nog steeds groot, tevens stimuleert het warme weer de vraag naar andijvie bepaald niet, hetgeen ook duidelijk in de prijs naar voren komt nl. 30 cent per kg. Spinazie heeft de topaanvoer achter de rug; de prijs ligt op 40 cent per kg. Bospeen werd afgedrukt tegen prijzen van 0,76 tot 1,01 per bos. Postelein behaalde een maximumprijs van 32 cent per kg. De prijs van de aubergines heeft een grote klap opgelopen, vermoede lijk wel door het warme weer, omdat deze groente meestal bij warme maaltijden wordt gebruikt. Voor de sortering 300/400 kwam de prijs niet boven de 1,65 per kg. dat wil zeggen 30 cent lager als vorig jaar, terwijl de aanvoer toen 40 ton groter was. Nog verder dalende prijzen lijken onwaarschijnlijk Het is te begrijpen, dat onder de weersom standigheden zoals we die de afgelopen week meemaakten, ook de bloemen en de bloemenhandel er de gevolgen van onder vonden. Daar komt dan nog de stilte van de vakantie bij, zodat als geheel de situatie niet al te best was, zowel wat prijzen als afname betreft Het is merkbaar, dat de kwekers met sommige produkten trachten zoveel mogelijk buiten de warme zomerda gen te blijven. Dat geldt in het bijzonder voor de standaard-anjers en de chrysanten. Bij de anjers demonstreerde zich dat duide lijker dan voor de troschrysanten. De prij zen waren aanvankelijk over de hele linie niet ongunstig, al liepen zij in de warmtepe- riode terug en stonden ze onder zware druk. Het totale omzetcijfer aan de CCWS beliep dezelfde week van het vorig jaar. Van in vloed hierop waren vooral de snijbloemen met een totale opbrengst van 6.305.283,35 tegen 4.737.807 in het vorig jaar. De gun stige prijs demonstreerde zich door middel van een vrijwel gelijke aanvoer van snijbloe men, namelijk ruim 13,5 miljoen stuks of bossen. Ongeveer hetzelfde beeld gaf de handel in buitenlandse bloemen, aanvoer ruim 63.000 bos of stuks met opbrengst van ruim 17.000 gulden nu. De potplanten ne men in aantal af ruim 253.000 stuks voor 310.845 tegen 287.766 vorig jaar voor 257.995,21. Bij de perkplanten is vrijwel hetzelfde beeld. Betere prijs Gespecificeerd kan worden gesteld, dat voor de meeste produkten gemiddeld een betere prijs werd betaald dan in dezelfde week van het vorig jaar. Dat betreft dan de volgende soorten, met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar. Anjers 3.945.190 stuks of bos (5.477.052) met gemiddelde prijs van 21 cent (11 ct.), Troschrysanten 624.601 (575.035) ge middeld 2,28 (1,63), fresia 425.601 bos (455.287) gemiddeld 1,29 (1,15), irissen 85.592 (84.516) gemiddelde prijs 59 (52), snijgroen 281.165 (214.555) prijs 81 (1.00), trosanjers 765.491 (627.026) prijs 1,64 (1,43), leliekelk 741.840 '639.155) prijs 33 (27) en lelietak 996.128 (855.306) prijs 37 (32). Als geheel dus een iets gunstiger beeld wat de prijs betreft dan in het vorig jaar met in het algemeen niet veel verschil in aanvoer, behalve wat de anjers betreft, die flink beperkt waren. Van de trosanjers werd toch altijd nog plm. 800.000 bos aangevoerd, met nogal wisselen de prijzen. Ook de fresia bleef stevig aan de markt en de gerbera is goed in trek. Verwacht wordt, dat de aanvoer tamelijk normaal zal blijven, maar met de prijzen kan het weieens ongunstiger verlopen. De gerbera eenmalige dozen zijn een succes gebleken in de handel, ook uit oogpunt van presentatie. De opkomst van de gerberateelt is voor een deel daaraan te danken. Intussen is naast de eenmalige, een meermalige doos voor de gerbera in omloop gebracht, bij wijze van proef. In verband met de warmte is geadviseerd bij een temperatuur van on geveer 12 graden C. de bloemen in een koelcel op te slaan. In de bloembollenproduktiecentra grommen nu de rooimachines van 's morgens tot 's avonds. Het was maandag op de bloembol- lenbeurs in Hillegom dan ook opvallend stil. De kweker die niet beslist naar de beurs moest, zat op de trekker of had in de schuur de handen vol om zijn bollen te verwerken. Er waren niet alleen weinig bezoekers, maar er werd ook weinig handel gedaan. Dat duit op een gewas dat niet méévalt. Als er veel dikke bollen uit de grond komen, krijgen de commissionairs gauw een telefoontje om „100.000 twaalven van Prominence een baas te geven". Voor die tulp vroeg men maandag pakweg 16,- per 100, maar er kwam voor die prijs geen koper opdagen. Nu is het schrijven van weinig koopbriefjes in de eerste week van het rooien geen ongewoon verschijnsel en vooral in een jaar als dit is het heel goed te verklaren. De kwekers wachten nu eerst eens even af tot ze wat meer zicht op hun oogst hebben en de export voelt er nog niets voor om in paniek te geraken en elke gevraagde prijs meteen maar op tafel te leggen. Intussen heeft de allesverzengende hitte van de laatste week de tulpen die nog een redelijke stand vertoonden, gewoon ver schroeid. Ook op percelen waar ze zoals dat heet met „de poten in het water stonden" verviel het gewas omdat men daar de sloot waterstand hoog kon opzetten, door de ex treem hoge temperaturen letterlijk als sneeuw voor de zon. Wat de Darwinhybriden betreft, is de balns nu wel opgemaakt In gebieden waar niet beregend kon worden, zijn hele slechte hoe ken, maar door de bank genomen zijn Apel doorn, Golden Apeldoorn en andere sports van redelijk tot goed. Er zijn wèl veel klachten over groeischeuren. Het regentje van het voorlaatste weekend kon daar wel eens de oorzaak van zijn. Groeischeuren zijn voor de broeiers en daar gaat toch wel 85% van de Apeldoorn's naar toe geen beelemmering. Voor de heel vroege broei maakt men de bollen vaak geheel kaal. Een bol die groeischeuren heeft, wordt vanzelf wel kaal en bespaart de broeier alleen maar werk. Bollen die voor de export zijn be stemd, heeft men voor het gezicht graag goed in de huid, maar de exporteurs zullen dit jaar wel meer bollen (moeten) accepteren die in jaren met een normale oogst beslist retour zouden gaan. 'n Opmerkelijke zaak was overigens dat men maandag op de beurs nog twaalven van Apeldoorn verkocht voor ƒ11,-. per 100, maar dat ze dinsdag van eigenaar verander den voor 10.50. Kan men bij de tulpen over de gehele linie genomen ondanks alles niet spreken van een misgewas, zo veel te meer vrees bestaat daarvoor bij de narcissentelers. De narcis sen hadden nl. van de warmte van begin mei al een tik gehad en na de tropische hitte van vorige week moet er al een regelrecht wonder gebeuren, wil men nog op een nor maal, laat staan best gewas kunnen rekenen. Er is van de zijde van de export nu wat meer vraag naar „enen" van Golden Har vest, maar de kwekerij blijft momenteel op het aanbod zitten. De hyacinten zullen over de gehele linie stellig wel een maatje kleiner zijn dan vorig jaar. Ook in dit artikel wordt met uitzon dering van Anna Marie en Pink Pearl niet veel gedaan. De exporteurs liggen van de mindere hyacintenoogst bepaald niet wak ker. Er zullen bollen genoeg zijn en des noods neemt men genoegen met een maatje kleiner. Die houding kan echter snel weer verande ren. Het bollenvak is een vak van stemmin gen. De ene dag jubelelend op de top van een berg vol gelukzaligheid en een dag later klagend in een dal vol pessimisme. Deze week gaan de eerste bollenveilingen al weer van start in Lisse. Veel aanvoer be hoeft men er niet te verwachten, maar veel belangstelling wel. De start van het veilings eizoen wil men graag meemaken, ook al zijn ze nimmer maatgevend voor het prijzenver- loop in de rest van het seizoen. Als men toch in de buurt is, pikt men er graag een uurtje af. Men is dan uit de eerste hand geïnfor meerd en de gratis kop koffie en de idem sigaar zijn mooi meegenomen. De Onsidium (middelste doos).

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7