Als stemmen uit de hemel hoorden we de commando's Instemming en afkeuring voor Israëlische actie Ceidoe Sou/taut SLAAPZAK-MOORD SNEL OPGELOST Chris ten-democraa t wordt voorzitter Italiaanse Senaat Verjaardag Amerika NOEMEIRI VRAAGT SPOEDBIJEENKOMST VEILIGHEIDSRAAD MAANDAG 5 JULI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Een gewonde en dodelijk vermoeide Israëlische commando wordt op het vliegveld van Tel Aviv uit de ambulance geholpen om medisch te worden behandeld. De Israëlische censuur heeft zijn gezicht onherkenbaar gemaakt alvorens deze foto werd vrijgegeven. DEN HAAG (Reutcr-AFP-UPI) De Israëli sche actie op het Oegandese vliegveld Entebbe door middel waarvan ruim honderd gegijzel den bevrijd werden, is in de meeste westerse landen met nauwelijks verholen instemming begroet, maar in de Arabische landen, in de kringen van de organisatie voor Afrikaanse eenheid (OAE), die op Mauritius vergadert onder voorzitterschap van de Oegandese presi dent Idi Amin, scherp veroordeeld. Datzelfde doen ook de Amin welgezinde communistische landen. Minister van buitenlandse zaken mr. Van der Stoel drukte zich namens Nederland voorzich tig uit. Hij noemde de actie „een ongebruikelij ke daad, die alleen te rechtvaardigen is in een noodsituatie." „Waarschijnlijk vond Israël dit een noodsituatie en ik moet zeggen dat hier veel indicaties voor waren", aldus minister Van der Stoel in zijn verklaring die overigens weer de boosheid heeft opgewekt van het genootschap Nederland-Israël. In een telegram aan de minis ters verwijt het genootschap minister Van der Stoel „lauwheid" waar „hartelijkheid en posi tief oordeel" op hun plaats waren geweest. De bemanning van de gekaapte Airbus toonde zich, na hun terugkeer in Parijs dankbaar voor de zorgen die zij van president Amin zouden hebben ondervonden. Een dankbaarheid die door de voormalige gegijzelden met gedeeld werd. Zij waren van mening dat de Oegandese militairen de kapers actief hadden geholpen. „Als er geen Oegandese soldaten waren ge weest, hadden wij die kapers gemakkelijk kun nen overmeesteren", zei een van hen. Het Russische persbureau TASS noemt de Israëlische actie een nieuwe vorm van piraterij „onder voorwendsel van bevrijding van passa giers van een gekaapt toestel." Ook het Joego slavische dagblad Borba keurt de actie scherp af en besteedt veel aandacht aan de verklarin gen en uitspraken van Amin. Een afkeurende reactie had uiteraard ook de Egyptische minis ter van buitenlandse zaken Fahmi al maakte hij wel duidelijk in het algemeen niets van kapingen van deze soort te willen weten. In de Westerse reacties wordt de actie in het algemeen een „overwinning op het terrorisme" genoemd en er wordt tevens gewezen op de noodzaak van internationale samenwerking in geval van kapingen. TEL AVIV (DPA) Een explosie rukte de vertwijfelde gijzelaars op het vliegveld van Entebbe kort voor middernacht uit de slaap. Schoten klonken door de Afrikaanse nacht. De gijzelaars wilden het niet geloven: weinig uren voor het aflopen van het ultimatum van de vliegtuigkapers dat hun dood bezegelen zou, kwam de redding - onverwacht en op een wijze die men niet voor mogelijk had gehouden, zo meldt DP A-correspondent Gideon Berli. Over een afstand van bijna 4.000 km waren drie n- transportvliegtuigen van de Israëlische lucht macht geland en hadden aan een week van J* angst en vertwijfeling een eind gemaakt. Sarah Davidson, die met haar man en twee kinderen op 27 iuni voor vakantie op weg naar Europa was, beschreef het aldus: „Het was een geweldige verrassing. Wij lagen allen al op de strozakken. Ondanks het nare gevoel dat de meesten zaterdagavond beheerste, wilden we proberen een beetje te slapen. Wij verwachtten tem werkelijk niet dat Israël naar Oeganda kwam". „Toen hoorden wij explosies en schoten. Wij wisten niet vanwaar deze kwamen. Enkele ko gels sloegen door de ruiten. Mijn man, een oud-officier, schreeuwde: „Onmiddellijk gaan liggen, liggen blijven". En toen, als stemmen uit de hemel, hoorden wij commando's die hebreeuws spraken. Soldaten riepen tot ons op te staan en hen te volgen. Minuten later waren wij in een vliegtuig". Ozi Davidson, haar man, meldde, dat een Duit ser onder de luchtpiraten op 27 juni kort na de- start in Athene de leiding van het gekaapte toestel had overgenomen. „Over de boordradio verklaarde hij dat hij nu „piloot en kapitein" was. De jongste zoon van het gezin, de 13-jarige Benjamin, vertelde dat de dagen lang waren. Hij had tijdens de moeilijke dagen een misdaa droman „mannen in de val" gelezen. Ook hij gaf toe grote angst te hebben gehad. Hij zei dat de kapers enkele gijzelaars hadden gesla gen. De Oegandese militairen waren „bevriend met de terrorristen" geweest. Een van de andere teruggekeerden stond met een met bloed besmeurd hemd de journalisten te woord. „Eerst schrokken wij erg van de schoten. Ik zag een terrorist die van een schuil plaats achter een matras schoot. Toen werd hij getroffen en gedood". Het vliegveld van Entebbe was zondag gesloten. Over slachtoffers en schade werd niets meege deeld. De Israëlische bliksemactie schijnt ech ter veel slachtoffers geëist te hebben. De hele nacht hebben ambulances af en aan gereden. De Franse „luchtbus" die gekaapt was schijnt echter nog intact te zijn. Een verslaggever heeft gezien dat bij het vliegveld meer dan veertig doodkisten werden uitgeladen na de actie. Het gerucht ging dat de waarnemend bevelhebber van de Oegandese luchtmacht, kolonel Soele, ook zou zijn gedood. Brigadegeneraal Dan Shomron onder wiens leiding de Israëlische reddingsac tie ontworpen en uitgevoerd werd. Historische actie DE SPECTACULAIRE ACTIE waarmee Israëlische com mando's de gijzelaars uit de handen van terroristen en van de Oegandese president Amin hebben bevrijd, gaat historie maken. Een staaltje van lef en organisatietalent, met preci sie en beheersing uitgevoerd. Er vielen slachtoffers te betreuren, maar een bloedbad is vermeden. Zoals onze minister Van der Stoel kenschetste, ging het om een „ongebruikelijke actie" die gerechtvaardigd moest worden door een noodsituatie. En die noodsituatie was kennelijk volledig aanwezig. Amin had, als hij zelf niet aanstuurde op de dood van de gijzelaars, de mede door hemzelf geschapen situatie kennelijk niet meer in de hand. Slechts een avontuur van de zijde van Israël leek de gijzelaars nog te kunnen redden. I Maar of de reddingsactie nu een waarborg is tegen nieuwe daden van terrorisme, blijft voorlopig de vraag. Weliswaar wil de officiële Palestijnse bevrijdingsbeweging zich niet verantwoordelijk weteh voor dergelijk doldriest terrorisme, ook die beweging heeft niet de emoties van alle Arabieren in de hand. De Palestijnse beweging is juist in deze dagen betrokken in een zware strijd om het voortbestaan van de beweging in Libanon. Maar dat desondanks een dergelijke kaping kon plaatsvinden, moet Israël weër te denken geven. Alleen aan tafel gaan zitten met de tegenstanders kan voor Israël uiteindelijk een oplossing brengen. Als de Arabische wereld en Israël eikaars realiteiten gaan erkennen, zullen gijzelingsacties als in Entebbe tot het verleden gaan beho ren. Mogelijk zal de terreuractie en het Israëlische succes ook in Afrika de realiteitszin doen toenemen. Weeroverzicht De Bilt Door de grote hitte van het afgelopen weekend heb ben we het hittegolfrecord van 1923 vrijwel geëvenaard. Als hit tegolf wordt wel gedefinieerd een aaneengesloten periode van j 10 dagen met een gemiddeld maximum van minstens 28 gr. We rangschikken de hittegolven dan volgens dit gemiddelde. Zowel in 1923 als dit jaar werd een gemiddelde van 31.5 graden bereikt In het zuiden van het land werd het zaterdag plaatselijk 36 gra den. Volkel meldde zelfs 36.7 graden. Zoveel tropische dagen zo vroeg in het jaar zijn sinds het begin van de waarnemingen nog niet eerder voorgekomen. Het war me weer wordt in stand gehou den door een hogedrukgebied boven Scandinavië. De aange voerde lucht wordt weliswaar geleidelijk iets minder warm, maar morgen zal de tempera tuur toch nog tot omstreeks 30 gr. oplopen.- De kansen op neerslag blijven In Frankrijk kwamen gisteren plaatselijk zware onweersbuien tot ontwikkeling. Overwegend droog en zonnig. Enige afkoeling. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor woensdag: Aantal uren zon: 5 tot 13 Min. temp. omstreeks 14 graden. Max. temp. omstreeks 26 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. deurwaarder '"'verdacht van op verduistering 9^*VENLO (ANP) De recherche fan Venlo onderzoekt sinds en- tele dagen in samenwerking ^net de Rijksaccountantsdienst, Sen aanklacht wegens verduis van een bedrag van ruim 80.000, die is ingediend tegen :en 55-jarige deurwaarder in scVenlo. Het zou hier gaan om scj;eld dat de man voor een cliënt j reïncasseerd had, maar dat niet i verd afgedragen. er)e deurwaarder is enkele we- j :en geleden met onbekende be- i temming vertrokken. Er zijn ^■chter aanwijzingen dat hij in Vest-Duitsland zou verblijven. De Duitse politie en Interpol j ingeschakeld voor zijn op-1 poring en aanhouding, jf er nog meer geld zoek is, kon le politie in dit stadium van het1 tnderzoek nofe niet meedelen. aJÏrand in centrale ""Maasvlakte rib shotterdam (ANP) In de elek- a .^ririteitscentrale op de Maas- ®zltlakte, die ongeveer een half fiar geleden officieel werd geo- le..^end, heeft zaterdag een felle riJ* rand gewoed. Een van de twee ransformatoren van de centra- 1 w. die eigendom zijn van het i gav.otterdamse Gemeente-energie- t paedrijf, werd verwoest, eenle brand, die omstreeks half iet es uitbrak werd voorafgegaan k door een explosie waarschijnlijk 1 e poor kortsluiting ontstaan. Er ier ntwikkelde zich zoveel rook j rbij at de brand tot kilometers in j me omtrek de aandacht trok. De i ribansformator zal vele maanden et Aet gebruikt kunnen worden, Leiteardoor de produktie wordt j meehalveerd. iderte garantie op de gebouwen en Bijistallaties is nog niet verlopen, aal odat eventueel de aannemer ioortansprakehjk gesteld kan wor- paen voor de schade, weioor de klanten zal de gehal- leerde produktie geen gevolgen vebben. De centrale had nogal liejat overcapaciteit en zonodig ojan er ook stroom betrokken lorden van andere producen- DORDRECHT (ANP) De politie van Dordrecht heeft de moord op de 22-jari- ge Franciscus Jansen, wiens stoffelijk overschot gewikkeld in een slaapzak in de Oude Maas werd gevonden, opgelost. Eerst werd de 19-jarige mej. A. V. uit Dordrecht gearresteerd. Later meldde zich uit eigen beweging de 28-jarige losar- beider D. E. M. eveneens uit Dordrecht. Deze twee hadden samen het plan be raamd om Franciscus Jansen uit de weg te ruimen,omdat deze zijn vriendin A. V. zou hebben gedwongen tot prostitutie met buitenlanders. Het lichaam werd ge vonden in de Oude Maas ter hoogte van het schiereilandje Krabbepolder. Kort voor de vondst had een agent gemeld dat hij vlak bij deze plaats een bromfiets had aangetroffen, die half in het water lag. Hoewel de rol van deze bromfiets nog onbekend is, heeft hij wel geleid tot de oplossing van de zaak. Aan de hand van het verzekeringsplaatje kwam de politie er achter, dat hij toebe hoorde aan mej. A. V. Bij onderzoek van haar woning, bleek dat deze bijzonder goed was schoongemaakt en dat de mu ren pas waren gewit. Op de scharnieren van de deur werden echter nog bloedspo ren gevonden en in de kelder lag een met bloed bevlekte schoen. Vanaf dat mo ment was mej. V. verdachte, terwijl zij eerst als getuige werd beschouwd, omdat zij verklaarde de brommer aan Jansen te hebben uitgeleend. Mej. V. en D. E. M. hebben een bekentenis afgelegd. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME De Italiaanse chris ten-democraten leveren de nieuwe voorzitter van de Ita liaanse Senaat; de communis ten zullen de Kamer voorzitten. In iets minder dan twee urn- zijn de leiders van de politieke partijen in Italië de neo-fascis- ten uitgezonderd, tot deze taak verdeling gekomen. De Italiaanse communisten na men voor het eerst sinds dertig jaar deel aan een dergelijk breed partijen-beraad. Het is ook bijna dertig jaar geleden dat zij de voorzitterszetel van de Kamer verlieten. Het lijkt wel haast zeker dat de nieuwe voorzitter van de Se naat, de christen-democraat Fanfani zal zijn, die deze functie ook van 1968 tot 1973 vervulde. De communisten zijn nog min der zeker van hun kandidaat voor de Kamer. Er worden di verse namen genoemd, onder wie Pajetta, Natta en mevr. Nil- de Jutti. Uiterlijk in de loop van vandaag, worden de definitieve beslissingen omtrent de nieuwe voorzitters verwacht. De bijeenkomst zaterdagmiddag is volgens de deelnemers in een uiterst positieve en vriendelijke sfeer verlopen. Alle partijen wa ren na afloop tevreden met de functieverdeling in het parle ment, waarbij de socialisten twee vice-presidentschappen kregen toegewezen. In de loop van deze week zullen opnieuw tal van beraadslagin gen plaats vinden ter voorberei ding van een nieuwe regering. Het wordt niet uitgesloten geacht dat ook dan weer de communisten deel zullen nemen aan een breed topberaad, om trent het eventuele regering sprogramma. De socialisten hebben bij herha ling laten weten liever niet met de christen-democraten in een regering te willen, althans niet zonder duidelijke inspraak of medewerking met de c ten. Voor president Ford van Ame rika de vloot van 225 zeilsche pen die gisteren de wateren van New York binnenvoeren ter herdenking van de 200ste verjaardag van Amerika's onafhankelijkheid, inspecteer de ging hij aan boord van het vliegdekschip Forestal. Hier luidde hij de scheepsklok 13 maal, één keer voor elk van de 13 vroegere Britse koloniën die de oorspronkelijke ver-, enigde staten van Amerika vormden. Al eerder op- de dag had de president een toe spraak in Philadelphia gehou den waarin hij ondermeer ver klaarde: „Het vestigen van ge rechtigheid en vrede in het buitenland zal in grote mate afhankelijk zijn van de vrede en gerechtigheid die wij hier in eigen land scheppen, want wij wijzen nog steeds de weg". Ook buiten Amerika wonende Amerikanen vierden feest In Tokio kregen de leden van de Amerikaanse club een uit bo ter gesneden beeld van George Washington aangeboden door Japanse koks. Kartoen (AP-AFP) Soedan heeft gisteren zijn ambassadeur in Libië teruggeroepen en president Ja'afar Noemeiri heeft de veilig- I heidsraad van de V.N. verzocht in spoed bijeen te komen om de j „verraderlijke inval" in zijn land te bespreken. Het heeft voorts een officieel beklag ingediend bij de Arabische Liga te Cairo en Libië beschuldigd van „het voorbereiden en uitvoeren", in de afgelopen week, van een gewapende inval. In een officieel radiobericht werd gezegd dat „de Soedanese l regering over hechte bewijzen beschikt dat Libië ongeveer 1.000 huurlingen heeft opgeleid, uitgerust en van transportmiddelen voorzien in een poging Soedans wettige regime omver te werpen." Noemeiri heeft voorts de noodtoestand afgekondigd. Volgens de radio Omdoerman is deze maatregel genomen om het opsporen te vergemakkelijken van degenen die deelgenomen heb ben aan de poging op vrijdag een staatsgreep uit te voeren, en voorts om eigendommen en personen te beschermen. Naar verluidt zijn er tijdens de mislukte staatsgreeppoging driehonderd mensen gedood en evenzoveel gewond. Conferentie over humor in Cardiff CARDIFF (AP) Op 13 juli begint in Cardiff een conferentie over humor en daaraan wordt deelgeno men door personen uit 12 landen, onder wie een aan tal hoogleraren. De bijeenkomst is geörga- niseerd door de universiteit van Wales en is dus in we zen een hoog-ernstige aan gelegenheid. Een woordvoerder der uni versiteit zei zaterdag: „We gaan elkaar onder meer moppen vertellen, drie da gen lang, en ons de stuipen lachen. Maar dat niet al leen, er zal ook ernstig wor den gediscussieerd over wat humor eigenlijk is. We hebben, geloof mij. heel wat werk te verzetten." Nederland geeft op één na het meest aan arme landen het bruto nationaal j produkt, dat de rijke landen voor het ko-l mende decennium op zich hebben geno men. De Nederlandse hulp bereikte 0,75 procent en de Zweedse 0,82. Zweden en Neder land waren vorig DEN HAAG (AN?) een overzicht staat jaar de enige landen Nederland is na van de hulpverlening die het streefpercen- Zweden het land dat van de rijke landen tage bereikten, het meeste geld be- in 1975. De geldstroom naar schikbaar stelt voor In cat jaar steeg voor de arme landen is vo- ontwikkelingshulp. de eerste keer de of- rig jaar aanzienlijk Dit wordt gezegd in ficiële hulp van Ne- toegenomen, aldus de een rapport van de derland (de hulp die OESO. De hulpverle- OESO, organisatie van overheidswege ning steeg tot netto voor economische sa- wordt verstrekt) tot 13,6 miljard dollar te- menwerking en ont- boven het streefdoel gen 11,3 miljard in wikkeling, waarin van 0,7 procent van het jaar daarvoor. Baby geboren met kogel in lichaam BELFAST (Reuter) In een ziekenhuis in de Noordierse hoofdstad Belfast is zaterdag een baby, een meisje, ter wereld gekomen met een kogel in het lichaam. Moeder en kind maken het goed. De geboorte vond een week te vroeg plaats. Volgens de dokters had de kogel het kind geen ernstige verwondin gen opgeleverd. De moeder werd vrijdagavond in Belfast geraakt door twee kogels die onbekende schutters op haar afvuurden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5