r" Aad van de Berg Kortweg Expositie drie kunstenaars in bibliotheek Wassenaar 'gd Hazerswoudse jeu kan de boer op Schoolhoofd wijkt voor woningbouw De nieuwe wereldkampioen Aad (nog op de paal) wordt gelukgewenst door de onttroonde kampioen Hannes de Jong (op de trapleer). PAGINA 4 Vechtpartijen in bad De Zijl LEIDEN Een viertal verhitte bezoekers van het onlangs geo pende wembad De Zijl in Lei den hebben gisteren voor grote consternatie gezorgd onder de ruim (- be oekers en de per soneelsleden van het bad De rijkelijk onder invloed ver kerende mannen, wierpen tien tallen bezoekers in het diepe bad. Een toegesnelde badmees ter werd eveneens ondergedom peld. Andere personeelsleden van het bad werden met moles taties bedreigd. Het kwam tot een grootscheepse vechtpartij, toen de mannen kinderen die niet konden zwemmen, in het water wierpep. De politie werd tot twee keer toe gewaar schuwd. Er werd echter niet ingegrepen, dit tot grote woede van de vele bezoekers. MGR VAN DER BURGT In Tilburg is 2 juli mgr. ir. J. M. van der Burgt (66, aartsbisschop van Pontianak, na een lange bloedziekte overleden. Mgr. Van der Burgt was lid van de orde van de Kapucijnen en heeft sinds 1945 in Borneo (Kaliman- tan) gewerkt,eerst als missiona ris en sekretaris van de bis schop en daarna als bisschop van Pontianak, vanaf 1957 als apostolisch vicaris en sinds 1961 als aartsbisschop. Hij was inge- pieur in de tropische landbouw. WA SSENAAH In de Wassenaarse Openbare Leeszaal aan de Luifellaan is tot 15 juli een ten toonstelling ingericht van werken door een drietal kunstenaars. I Het zijn monotypen en verfdrukken van Joop den Holder, ke- ramiek van Mien van I Koppenhagen en li- I nosneden plus en- I kele aquarellen j van G. van Koppen- I hagen. Veel variatie j dus ditmaal. I De keramische objec- ten van Mien van Koppenhagen zijn nogal verscheiden I van opvatting, een vaste süjl valt er i moeilijk in te bespeu- j ren. Het zijn meren- deels standobjecten, dus weinig vaasjes e.c. De stijl is wisse lend van non-figura tief, via half-figura- tief, tot volledig figu ratief. Er zijn een zeer mooi gemodel leerde vaas bij en een tweetal ontwerpen voor tuinplastieken: „Tuinman" en „Tuin- vrouwtje". Het meest persoonlijke element in het werk zit m.i. in de stilering. Over het geheel echter geen groots, wel sierlijk goed over te brengen. De linosneden zijn sterk gecompri meerd, figuratief met ietwat abstrakte ten densen. Hij werkt di kwijls met grote kleurvakken, die hij dan G. J. van Koppenha gen weet met betrek kelijk weinig midde len zijn intentie wel componeren tot pöe- tisch-roman tische prenten. In het bij zonder trokken mijn aandacht bladen als de 3-kleuren hno „Wakend" en een di to in vijf kleuren: „vliegend door de stilte van de nacht." De zeefdrukken en monotypes van Joop den older zijn sterk wisselend van gehal- j te. Er zijn weinig-zeg gende, zelfs saaie bla-1 den bij, naast heelj fraaie. Het werk in zijn totaliteit geeft soms de indruk van knipsels door de ge bonden vormen in schakeringen van een en dezelfde kleur. Persoonlijk spraken mij het meest aan een verf druk „Kop' en de monotype „Spel". Andere pren ten verveelden echter door te geringe af wisseling in kleur zo wel als tekening. W.P. LEIDSE COURANT MAANDAG 5 JULI 1976 MAAI Les petits Chanteurs de Versailles Het Franse jongeren- levisie, treedt in de ko- de Sint Bartholomeus- deren werden a cap koor „Les petits Chan- mende dagen nog op in kerk in Voorhout, waar gezongen. Het Fr: teurs de Versailles" trad Noordwijkerhout, De de groep zaterdagavond koor stond onder l in het afgelopen week- Zilk en in Sassenheim. optrad. Zij zongen onder van dirigent Pier: einde op in diverse Vanavond zingen de meer Psalm 146 van An- guignédie, die plaatsen in de Bollen- Franse jongeren om toinne Godeau en l:et 1949 met „Les streek. Het Franse koor, 20.00 uur in Hillegom. Agnus Dei" van Or- Chanteurs de V bekend van radio en te- Deze foto is gemaakt in lando di Lasso. Veel lie- les" werkt. HAZEKÜWOUDE Dank zij bemoeienissen i de Stichting Jeugdraad kunnen de vakantie rende kinderen uit Hazerswoude zich op woensdag de'stichting' jëilgdra'ad' bij ÏSgë 7 juli nader oriënteren van het reilen en zeilen op enkele boerderijen in hun woonplaats. Verge zeld van hun ouders of één van hen kunnen zij op deze„Open dag" bij zes agrariërs kennis nemen van onder meer het maken van kaas (bij S. Hoogeveen aan het Westeinde 31) en het melken van de koeien (bij L. Noordam, Westeinde 30, F. Wesselingh, Groenestein 36a, G. Heemskerk, Rijn- gezet genoeg belangstelling mogelijkheid om tot herhaling hiervan gaan. De kaasmakerij van Hoogeveen kan juli in de ochtenduren, tussen 8.00 en 10.000 worde bezichtigd. De werkzaamheden op alk dere boerderijen kunnen tusen 15.00 en 18.00 in ogenschouw worden genomen. HAZERSWOUDE De Vereniging voor Christelijk Schoolon derwijs voor Koude kerk aan den Rijn en de Rijndijk onder Hazerswoude heeft 1100 vierkante meter grond verkocht aan de gemeente. De prijs van deze grond, waarop nog de wo ning van het Hoofd van de school staat, bedraagt 168.000. Op de grond gaat aannemingsbedrijf EGBO B.V. veertig (premie)- koopwoningen bou- Aanvankelijk konden schoolbestuur en b. en w. het niet eens worden óver de prijs van deze grond, waarop tot voor kort de protestants-chris telijke basisschool Rhynenburch was ge vestigd (maar inmid dels onder slopersha mers gevallen). De n de taxa- beide be langhebbenden lie pen zó uiteen dat werd besloten tot het aantrekken van een onpartijdige taxa teur. Afspraak was dat men zich aan zijn advies 168.000,- dus) zou houden. De gemeenteraad is hier- j mee akkoord gegaan, zij het dat de leden P. Oosterhoff en G. Nieuwendijk het niet bepaald een redelijke prijs achtten. Im mers, de grond (2668 vierkante meter) bij de school werd door de gemeente aan de schoolvereniging ver kocht voor 192.000,-. En deze prijs staat in geen enkel opzicht in verhoudirig tot de 168.000,- die de school „vangt" voor de slechts 1100 vier- ang Oefeningen op Waalsdorpervlak WASSENAAR Op de W; dorpervlakte worden a 14 juli van negen tot drie schietoefeningen gehouden, gemeentebestuur van Wa' kwj naar waarschuwt de bewor die van het zuidelijk deel varï| mej gemeente voor de knallen, een de oefeningen veroorzaken. trai Drs. Anema uit raad Oegstgeest OEGSTGEEST - De heer L. C. J. Anema legt zijn lidm; mei schap van de Oegstgeestse r. prc met ingang van 1 septem neer. De werkzaamheden de heer Anema, die bij het nisterie van binnenlandse zaL-. werkt, zijn zodanig toegenorrj 1 p dat hij een combinatie niet lidmaatschap van de gemeei raad niet meer mogelijk a4fP] WD'-er Anema wordt op volgd door dr. R. Vos llllllllllllllllllklIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIBIIIIIIIIIIIIIIIIillllll 91 urnen 11 1 1 30 minuten vol D SLSLLZI 1X6(3(^(1 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WARMOND Op het gras veld aan de Burgemeester Ke telaarstraat in Warmond werd zaterdag een competitie touw trekken gehouden. Vier heren- ploegen en 2 damesteams na men aan het jaarlijkse evene ment ter gelegenheid van de Kaagweek deel. De wedstrij den trokken ongeveer 150 man publiek. Onder hen de War- mondse wethouder Van der Zalm. LEIDERDORP De gemeen te Leiderdorp heeft een folder samengesteld .over wonen in Leiderdorp. De folder wordt uitgereikt aan nieuwe bewo ners van de gemeente en maakt deel uit van het zoge naamde „welkomstpakket". De folder verhaalt onder meer over de historie van Leider dorp en over de verbindingen met andere plaatsen. BODEGRAVEN De fiet- sliefhebbers in Bodegraven hebben zich verenigd in de fietsclub „Kijk Uit". Tot voor kort trapten de fietsfanaten in deze gemeente uitsluitend vrij blijvend op de pedalen maar dat leverde bij het verkrijgen van tochten met betrekking tot de benodigde gemeentelijke vergunningen nog weieens problemen op. Nu de vereniging officieel ge stalte heeft gekregen zal fiets- minnend Bodegraven zich zo spoedig mogelijk bij de Neder VOORMALIGE ESTO-VELDEN VOOR RHODA Bodegraven Het gemeentebestuur overweegt dc oude ESTO-velden aan de Groene Zoom met ingang van het nieuwe seizoen aan de onlangs opgerichte sportvereniging „Rhoda '76" te verhu- Indien de gemeenteraad in zijn vergadering van morgen akkoord gaat met het voorstel van het college zullen de 200 leden van de vereniging, die zich vooral op het zaterdagvoetbal zal gaan toeleg gen, met ingang van 1 september eveneens over het oude ESTO-clubhuis beschikken. De gemeente heeft het clubhuis indertijd voor 30.000 gulden van deze vereniging aangekocht. De raad buigt zich aanstaande dinsdag t over het voorstel van burgemeester en wethoiu'^ om in het komende schooljaar twee lokalen de momenteel in aanbouw zijnde openbare sc^enj(' ,,'t Vogelnest" aan de geïntergreerde chr. sc>ej^ „De Goede Herder" in gebruik te geven. Zoal|einc zaken er nu voor staan heeft De Goede He^er(j School volgend schooljaar 10 lokalen nodig, tei-je de school er slechts acht telt. (Van een onzer verslaggevers) KAAGEILAND Weteringsbrug heeft zijn eerste wereldkampioen in zijn his torie. Aad van de Berg uit dit kleine plaatsje in de Haarlemmermeer verbe terde gistermiddag in de verzengende hitte van Kaageiland het wereldrecord van Ard Schenk onder de paalzitters, drievoudig wereldkampioen Hannes de Jong. Door tien minuten langer op de smalle staak in de Kaagse Dieperpoel te blijven zitten verbeterde Van de Berg het record, dat de Roelofarends- veense tuinder drie jaar geleden in het Braassemmermeer had gevestigd. Aad van de Berg werd bij die gelegenheid tweede en nu Hannes door startgeld problemen niet van de partij kon zijn, nam kroonprins Van der Berg de gele genheid te baat om de scepter uit de handen van de regerende koning te rukken en voortaan in plaats van Han nes als wereldrecordhouder door het leven te gaan. Om tien voor half vier begonnen de scheepshoorns van de Triton-rondvaart boten te loeien: applaus klonk op en de nieuwe wereldkampioen besefte, dat hij het had gered. Wild trok hij de parasol, waaronder hij gedurende zijn 91 uur en 30 minuten zo vaak beschutting had gezocht tegen de gloeiende zon, omhoog en breed zwaaiend met de grote para plu liet de 26-jarige man uit Wetering- brug zien, dat zijn conditie nog steeds niet tot het nulniveau was gedaald. Lichamelijk was Aad van de Berg, die niet voor niets karate en jujutsi-kam- pioen is, nog ijzersterk, na bijna vier etmalen op de Kaagse steigerpalen te hebben gezeten. Geestelijk was hij ui terst vermoeid maar nog voor volle honderd procent bij zijn positieven. Toen Veronique Frowein, de 18-jarige Haagse, die in haar vakantiemaanden in het Kompas serveert, de krans orn de schouders legde van de man, die 91,5 uur op 600 vierkante centimeter had gezeten, kzag je even, dat alle doorge maakte ontberingen aan de nieuwe we reldkampioen voorbij trokken: die el lendige zon, die van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat op de paalzitters brandde, de pijnlijke spieren, die alleen door goede massage net niet verkramp ten, en de bijna niet te overwinnen slaap, die constant bezig bleef om een stokje voor het behalen van het kam pioenschap te steken. De onttroonde wereldkampioen Hannes de Jong was één van de eersten die de nieuwe aas in de paalzitsport kwam feliciteren. Terwijl de champagne over hen heen gespoten werd, liet Hannes blijken uit het goede paalzitnout gesne den te zijn, want de Veense tuinder kon duidelijk erg veel waardering voor de prestatie van Van de Berg opbrengen. De weer-elementen hadden Van de Berg bepaald niet bevoordeeld. De vier de paalzitwedstrijd in de geschiedenis was gezien de warmte verreweg het moeilijkst en juist in deze wedstrijd kwam de 26-jarige bloemenhandelaar tot een record-verbetering. Op volgorde Henk Steenbeek uit Hazerswoude had bij het begin.van het paalzitten, woensdag avond om 8 uur, al tegen de organisato ren gezegd: „Ik wil tussen Aad en Dirk in zitten, want dat wordt ook de volgorde van ereplaatsen." De spruitenplukker bleek achteraf een voorspellende blik gehad te hebben, want nadat Piet van Schie na 48 uur was afgestapt, resteerde het voorspelde trio, dat eerder al bij het paalzitten op de Braassem furore had gemaakt Dirk van de Berg was de eerste van de drie, die in moeilijkheden kwam. Zijn eerste inzinking kwam vrijdag avond, maar hij wist daar weer vrij snel bovenop te komen. Zaterdagmorgen met de opkomende zon recht in het gezicht volgden vier inzinkingen elkaar op. Dirk raakte geestelijk helemaal weg. Om kwart over één stapte Dirk op nog steeds een beetje in de bonen. Maar zo gauw de bloemenhandelaar zijn eerste schrede op het terras van Het Kompas had gezet, kreeg hij spijt. „Ik dacht ineens: jongen wat heb je nu gedaan", vertelde Dirk zondagmiddag aan de bar al weer hele maal uitgerust. „Ik was de vierde keer geestelijk helemaal weg. Ik dacht dat ik op het dak zat. Even later dacht ik aan een bar zat en weer even later vroeg ik of het geregend had, nadat ik enkele minuten ervoor mezelf nat had gegooid. Lichamelijk ging het prima, want ik liep zo weg, maar door die ellendige warmte raak je geestelijk uitgeput Voor Joop van Egmond vond ik het vooral jammer, want hij had me op eerdere kritieke momenten er zo goed doorgepraat" Een paar uur slapen gevolgd door een norma le nachtrust hielpen Dirk er snel boven op. Zaterdagavond om 8 uur werd Aad van de Berg in feite kampioen toen spruiten plukker Henk Steenbeek na 72 uur, ruim 16 uur onder zijn beste tijd, de paal verliet. Voor de 46-jarige plukker begon nen de jaren te zwaar te tellen. Hij zat de hele zaterdag moeilijk en het besef dat tegen Aad van de Berg toch geen kruit gewassen was, deed Steenbeek om één uur 's middags al aankondigen, dat hij om 8 uur zou afstappen. Zijn drie doch ters moedigden hem aan om te blijven zitten, maar zijn echtgenote vond het welletjes en toen zij samen met Henks werkgever op het Kaageiland kwam kij ken, stapte de Hazerswoudenaar af om haar in zijn armen te sluiten. „Al zetten ze 10.000 gulden in, om nog eens mee te doen, ik doe het nooit meer. Dit is abso luut mijn laatste paalzitwedstrijd in mijn carrière, hoewel het me dit keer toch goed is bevallen", zei hij resoluut na 72 Geld De paalzitters hebben aan het evenement een flink geldbedrag verdiend. Voor de winnaar Aad van de Berg zou het bedrag klaar liggen tussen de 2 en 3000 gulden, maar Aad wilde dat niet bevestigen. „Je weet nooit of de belastinginspecteur ook de Leidse Courant leest", was zijn lako- nieke commentaar. In ieder geval schij nen er in Huize Van de Berg in Wete ringsbrug ook al aanbiedingen voor Aad te zijn binnengekomen. Net als alle we reldkampioenen kan hij een uitgebreide lijst van winkelopeningen in zijn agenda schrijven. Een winkelier in Amsterdam en één in Den Haagt Aad al uitgenodigd voor een fors geldbedrag een paar uur op een paal voor zijn winkel te gaan Het Kaagse paalzitten was organisato risch een succes. Alle paalzitters roem den de uitstekende verzorging ten aan zien van eten en drinken. Kritiek hadden zij op de te dicht bij de kant geplaatste palen (Dirk v.d. Berg: „De mensen vra gen je 100 keer hetzelfde en praten kost ook energie.") Het echte volksvermaak, dat in Roelofarendsveen bestond, beleef de geen herhaling, maar het besluit van de wedstrijd was mooier dan ex-organi sator van het paalzitfestijn Louis van de Meer ooit kon verzinnen. Zittend op de kapiteinsstoel op de voorplecht van een rondvaartboot, liet de wereldkampioen zich langs de terrasjes en de haventjes van Kaageiland varen. Vermoeid maar dolblij nam hij de huldeblijken van de Kaagweekgangers in hun zeilboten en plezierjachten in ontvangst. Overal zwaaiden mensen naar de nieuwe wereld kampioen en wie durft dan nog te zeggen dat paalzitten geen populaire sport is... landse Toer Unie aansluiten. Binnenkort zal door de nieuwe leden een propagandacommis- sie in het leven worden geroe pen, die het ledental aanzien lijk zal moeten opvoeren. WASSENAAR In het win kelcentrum Langstraat in Was senaar komt volgende week zaterdag een sneltekenaar de kooplustigen portretteren. Vein 26 tot 31 juli bezoekt een beiaardier het winkelcentrum, voor augustus staat onder meer een standwerkerscon cours gepland. Afgelopen za terdag was er in het centrum een geslaagde antiek- en curio- samarkt. WARMOND/SASSENHEIM Ondanks de tropische hitte was er zaterdagmiddag voor het optreden van het jeugdcir- cus Atleta uit Warmond op het sportveld aan de Parklaan in Sassenheim veel belangstel ling. De koorddanseresjes An- jo, Silvia, Yvonne en Joyce kregen een enthousiast ont haal. Ook knap waren de op tredens van de s'angenmeisjes Cobra's, de artiest Antonio die met glazen stoeide, de zweven de dame Alice met fakir Mus tafa, de Chinese show en de clowns Kimo en Mimo met het wonderpaard Trixie. Op hol geslagen^, 1 1 pori )f ei paard ging met sjees aan de ha$ï VOORHOUT Een >nw<i/r van Voorhout liep zatercYAi avond enkele gebroken rib op, toen zijn paard op hol Het dier was voor een srjrjt gespannen. De beide inzitj^, den van de sjees, de echtgei,ar en het dochtertje van den^nd kwamen met de schrik vrij. ran) De inwoner van Voorhout w;. d met de sjees zaterdagav.otti gaan rijden. Hij had het paedr al ingespannen eh wilde een)e 1 ken over de rug van het es v werpen. Het paard schrok door van en sloeg op hol. De poor denbezitter wilde het dier ntw stoppen. Hij kwam daarbij at der de sjees terecht en me oi met enkele gebroken ribtan: worden opgenomen in het Aet demisch Ziekenhuis in Leiteai Het paard was inmiddels meeha sjees en de twee inzittenderte g Leidse Vaart opgerend. Bijisti wei, waar het dier normaal Dda bleef, hoorde het een soorans noot hinneken. Het paën sprong over het hek de wei'ooi De sjees bleef achter het ieer steken. Beide inzittenden vebl den eruit geslingerd. Zij liefat daarbij geen verwondingen qan

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4