Hervormde Gemeente stoot derde kerk af Trefcentrum Pardoeza 's-nachts weer geopend Vakantiefeest Vijf Hovenhuis KLACHTENREGEN DOOR Economisch GELUIDSOVERLAST Rijkssubsidie van 320 mille voor verfraaiing van Haarlemmerstraat Ghanese academici bij Leidse universiteit MAANDAG 5 JULI 1976 PAGIN A 3 Leiden aktueel DEZE WEEK BESLISSING VERKOOP KONINGSKERK (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Hervormde Ko- ningskerk aan de Willem de Zwij gerlaan zal worden verkocht. De ze week zal de centrale kerkeraad van de Nederlands Hervormde ge meente de onderhandelingen af sluiten met enkele gegadigden voor de kerk. Na afronding hier van zal het provinciaal college zich nog over de verkoop moeten uitspreken. Pas daarna zal be kend zijn wanneer de laatste kerkdienst aan de Willem de Zwijgerlaan kan worden gehou den. L)e wijkgemeente Koningskerk zal overi gens wel blijven bestaan. De erediensten zullen echter voortaan gehouden worden in de Mare kerk. In feite is de excentrische ligging van de Koningskerk, die nog maar 15 jaar geleden werd gebouwd, de oorzaak van de sluiting. De Koningskerk ligt te dicht bij de Marekerk, en de Bethlehem in de Kooi. Bovendien ligt het in de bedoeling van de Hervormde Gemeente een kerk te bouwen in de Merenwijk. Hoewel er nog geen concrete bouwplannen op tafel liggen zou deze kerk moeten komen nabij het winkel centrum De Kopermolen. Met de gemeente Leiden zal een grondruil worden getroffen met grond aan de Brahmslaan. Over deze kerk in de Merenwijk worden nog bespre kingen gevoerd tussen Hervomden en Ge reformeerden. Mogelijk zal net als in Zuid west en in de Maranathakerk een oecume nische samenwerking tot stand worden gebracht. Met het verkopen van de Koningskerk stoot de Hervormde Gemeente de derde kerk in korte tijd af. Voor ging de Ooster- kerk aan de Herengracht, waar het bouw bedrijf Du Prie na de sloop flatwoningen zal gaan realiseren. De eeuwenoude Pie terskerk werd vorige week officieel overge dragen aan de Stichting Piéterskerk Lei den. Wie de gegadigden zijn voor de Konings kerk met zijn 300 zitplaatsen is niet be kend. Van de kant van de Centrale Kerke raad werd ontkend dat de gemeente Lei den tot de gegadigden zou behoren. „We hebben de kerk ook niet aan de gemeente aangeboden," zo werd gesteld. De hervormde Koningskerk aan de Willem de Zwijgerlaan. Bezwaren tegen vormgeving plan langegracht LEIDEN De Adviesraad voor de Binnenstad heeft bij het college van b en w bezwaren geuit tegen de vormgeving van de geplan de bebouwing (62 wonin gen) aan de Langegracht en tegen de geluidsoverlast die de toekomstige bewo ners door het verkeer te verwerken zouden krijgen. Wat betreft de bebouwing zou de Adviesraad liever een kap willen zien in plaats van het voorgestelde platte dak omdat een kap beter in het straatbeeld past. Met betrekking tot de geluidsoverlast maakt de Adviesraad zich zorgen over het bestaande drukke verkeerspunt vlak bij de plaats van de nieuw te bou wen woningen; bovendien veroorzaakt het vele ver keer extra onzuivere lucht en bij duisternis hinderlijk invalslicht van autokoplam pen, aldus de Adviesraad. Men heeft al geprobeerd de geluidsdruk te meten. Tenslotte zou de Advies raad in het plan twee-, drie- en vierkamerwoningen in het complex gemengd wil len zien om meer groepen mensen de mogelijkheid te bieden in bedoelde wonin gen te gaan wonen. KORTWEG LEIDEN De commissie „ge meentelijk beleid" van de ver eniging voor Pieters- en Acade- rniewijk houdt woensdag 7 juli zitting in de Auberge Francaise, Kloksteeg 19. Aan de orde ko- 'men de rehabilitatie van de Pie- terswijk en de afsluiting van de Breestraat. Aanvang om 20.00 iuur. LEIDEN De sociaal culturele commissie van de vereniging voor Pieters- en Academiewijk Jioudt vrijdag 9 juli zitting op de Papengracht 34. Aan de orde komt het wijkfeest van 18 sep tember. Aanvang om 20.00 uur. In de Kerkhofkapel de Zijlpoort zal morgen 6 om negen uur een H. Mis de overledenen worden op HOOGMADE Mieneke Eist- geest en Koos van Wieringen toonden zich vrijdag de behen- digsten van de 40 deelnemers aan het Kuipje Varen in Hoog- made. De wedstrijden werden onder auspiciën van de plaat selijke afdeling van de NKJB gehouden voor het paviljoen De Does. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het universitair trefcentrum Par doeza aan de Doezastraat is (ook 's nachts) weer open. Enkele uren nadat de commissie voor de beroepsschriften dinsdag het oordeel over Pardoeza had geveld door zijn beroep tegen het niet verlenen van ontheffing van het sluitingsuur niet-ontvankelijk te verklaren, is alsnog zo'n ontheffing verleend. Het motief van de burgemeester hiervoor was dat hij het onrechtvaardige achtte wanneer alleen Samantha's discotheek aan de Lange- brug een ontheffing tot drie .uur 's nachts zou hebben. Zoals bekend werd deze vergunning dinsdag ambtshalve door de commissie voor de beroepsschriften verleend, nadat de weigering van burgemeester Vis unaniem was vernietigd. Burgemeester Vis nam de rechtsoverwegingen van dit besluit over en oordeelde dat het beter was in afwachting van een nader besluit over de Leidse horecaproblematiek, Pardoeza alsnog een ontheffing van het sluitingsuur te verlenen. De reden waarom deze zo snel op tafel lag (binnen drie uur was de zaak rond) is dat hier een uitzonderingsprocedure is gevolgd. Nor maal wordt een besluit van de burgemeester een ontheffing van een sluitingsuur te verlenen gedurende acht dagen op het stadhuis ter visie gelegd. Deze acht dagen zijn in dit geval achter wege gelaten, hetgeen in spoedeisende gevallen mogelijk is. Club 70 aan de Stationsweg, die ook tot het drietal bedrijven behoorde met een bijzondere ontheffing is nu de .enige die eerder dicht moet. Deze was als enige niet tegen het besluit van burgemeester Vis in beroep gegaan en heeft dus ook geen ontheffing gekregen. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren Nanda dr. v. C. di Vreugd en D S. van der Voort, Wendy Marii dr, v H. Ebing en H. Honders, Marinus Corne r. v. J Ouwehand en E. Gracanin.Ca- linette dr. v. C Stuivenberg en W. lam. Margaretha dr. v J. Singerling ri Noort, Patrick zn v P. Bi|lsma en LEIDEN Stichting Het Vijf Hovenhuis, Hoflaan 169 organi seert vanaf vandaag tot en met 16 juli de volgende vakantieacti viteiten voor de jeugd: Dinsdag 6 juli: Excursie Leger museum. Kosten 0,50, Verza melen 12.30 uur, vertrek 13.00 uur. Woensdag 7 juli: Poppen- maken en poppenkast spelen. Kosten 0,50. Aanvang 14.00 uur. Donderaag 8 juli: Broodjes bakken in Doelenkazerne. Kos ten 0,50. Verzamelen 13.00 uur. Vrijdag 9 juli: Dubbeltjes- kermis. Geen kosten, wel dub beltjes meenemen. Maandag 12 juli: Film van 10.00—12.00 uur. Kosten 0,75. Dinsdag 13 juli: Rondvaart door de Leidse grachten. Kosten 0,75. Verza melen 9.30 uur. Terugkeer plm. 12.00 uur. Woensdag 14 juli: Paspoortenspel van 14.00—16.00 uur. Kosten 0,50. Donderdag 15 juli: Dagje uit naar Meyen- daal. Kosten 1,00. Verzamelen 8.30 uur, vertrek 9.00 uur. Te rugkeer 16.00 uur. Vrijdag 16 juli: Talentenjacht. Kosten 0,50. 10.0012.00 uur: voorbe reiding: kleren, instrumenten en liedjes maken. 14.00 uur: Uityoe- ring. Ouders gevraagd voor ju- Speeltuinvereniging De Vijf Ho- I ven organiseert van 19 juli t/m 6 augustus jeugdvakantiebezig- heden. Tijdens deze drie weken 1 worden de kinderen iedere dag naar een bepaalde attractie meegenomen. Leeftijd: 6" t/m 14 I jaar. Kosten: le week: 12. 2e week: 12, 3e week: 12. le en 2e week: 24. le en 3e week: 30. 2e en 3e week: 30. Alle drie de weken: 35. Niet-leden betalen hetdubbele. Het pro- gramma bevat onder meer: Pan van Persijn, Meyendell, Film, Sport en spel en Avifauna. Marieke Elisabeth dr. v G. J van en C. J. Aarnoutse. Edwin Theo Dirk zn. v. T van der Plas en M E. Vlasman, Evelien Christien dr. v. D. Florijn en J J. E. van Voorthuiizen Overleden: C J M. Stapels geb 3 aug 1892 vrouw. A van der Lubbe geb. 24 jun 1903 gehuwd geweest met A Mol, J. H M Jansen geb. 16 aug 1895 gehuwd geweest met C. C. M. Maat. J F M Pont geb. 19 mrt 1894 man, L Boot geb 1 ian 1914 man. C. C. A. Melchior 21 j nan. S. I Bavei; Het deel van de Haarlemmerstraat, waar de sierbestrating reeds is aangelegd. Van een onzer verslag gevers LEIDEN - Bij de Leidse politie regent het de afgelopen dagen tot diep in de nacht te lefoontjes met klachten over schetterende ste reo's. In toenemende mate komen op de gek ste tijden op het bureau aan de Zonneveldstraat telefoontjes binnen van mensen die niet kunnen slapen vanwege de her rie die de buren menen te moeten maken. Al leen al in de afgelopen nachten waren deze aantallen respectieve lijk 10 en 12. In al deze gevallen moest de poli tie er aan te pas komen om de volumeknop wat meer naar links te draaien. Het bleef steeds bij een waar schuwing. „Procesver baal opmaken zou al leen maar olie op het vuur gooien en met dat warme weer is iedereen toch al bovenmate geïr riteerd", aldus een woordvoerder van de politie. De gemeentepolitie doet overigens een dringend beroep op ieder die de zer dagen in de gelegen heid is wat langer op te blijven toch vooral ook rekening te blijven hou den met hen die daar niet toe in staat zijn en hun nachtrust niet on nodig te verstoren. Wel en Wee Aan het Levendaal 150-152 is het speelgoedmagazijn „Victo ria" opgeheven. Aan de Hoge Rijndijk 16 is in de leegstaande v.m. praktij kruimte van orthodontiste Mevr. v. Rij-Zitman, het assurantie kantoor J. G. van den IJssel gevestigd. Aan de rijnover 4 is E.L.C. Engeneering, metaal- en con structiebedrijf „Ellascon Enge neering B.V.", in staat van failli- sement verklaard. Aan de Molenstraat 2 is snackbar „Topi", eig. W. C. Hol leman, opgeheven. LEIDEN Prof., dr. A. E. Cohen, rector van de Leidse universiteit, heeft een speciaal certificaat uitgereikt aan de Ghanese academici Kofi Kuma- do en Kwesi Nuamekye die aan de Leidse univer siteit een juridische opleiding hebben gevolgd. Hun studie maakte deel uit van de samenwerking tussen *de juridische faculteiten van de universiteit van Ghana te Legon en de Leidse universiteit. In ziip toespraak zei de Leidse rector-maenificus dat op het terrein van de betrekkingen tussen geïndus trialiseerde landen en de landen van de derde, wereld ook bescheiden resultaten reeds zinvol zijn. verplaatst Prof. Cohen sprak de wens uit dat het succes van de studie van de heren Kumado en Nuamekye een goed voorteken zal zijn voor verdere resultaten van de samenwerking tussen de universiteiten te Legon en Leiden, aldus een mededeling van de Van de Apothekersdijk 4 is Vippon BV., onroerend goed. Warmond. Aan de Borneostraat 12a is F.C. Scheffer, onderaannemer van timmerwerken, gevestigd. i LEIDEN Staatssecretaris Th. M. Haze- I kamp van Economische Zaken heeft een subsidie van vijftig procent toegekend in de kosten van de aanleg van sierbestrating 1 en plaatsing van „Straatmeubilair" in de I Leidse Haarlemmerstraat. Hij heeft in to taal een bedrag van 320.000 gulden uitge- I trokken. De aanleg van de sierbestrating i wordt door het ministerie gezien als een „luifelplanproject." Deze projecten worden gesubsidieerd op grond van de subsidiere geling Modernisering Winkelconcentraties 1975. Met de aanleg van de sierbestrating in de Haarlemmerstraat lukt het nog niet zo best. Zoals bekend is het gebruikte rode mate riaal niet bestand tegen oliën en vetten, die lelijke zwarte plekken op de rode sierlaag achter laten. De dienst gemeentewerken, volgens de betrokken winkeliers verant woordelijk voor de foute keuze van het materiaal ter verfraaiing van het wegdek, is vorige week begonnen met enkele proeven met sierasfalt. Bij de Hartebrugkerk zijn twee asfaltmonsters aangebracht. Een daar van bestaat uit een ander mengsel dan wat tot op heden werd gebruikt. Bij de andere proef is het asfalt door een speciaal proces wat ruwer gemaakt, dan het huidige sieras falt. Na de bouwvakvakantie zullen de winkeliers van de Haarlemmerstraat zich over de ver schillende alternatieven kunnen buigen. Aan hen is dan de keuze met welk asfalt de sierbestratingswerkzaamheden moeten wor den voortgezet. De winkeliers zullen het alternatief kiezen, waarbij dc olieresten en bandensporen op de sierbestrating zo min mogelijk zichtbaar zijn. Het is nog niet bekend of het thans reeds aangelegde stuk sierbestrating in de Haarlemmerstraat even tueel weer zal dienen te worden verwijderd, als blijkt dat de proeven een betere moge lijkheid uitwijst. Staatssecretaris Hazekamp heeft behalve de Leidse winkelconcentratie in de Haarlem merstraat ook een subsidie van vijftig pro cent toegekend aan het winkelcentrum in de Schoolstraat in Voorschoten. Daar krijgt men 156.500 gulden voor het moderniseren van de winkelconcentratie. Universitair trefcentrum „Pardoeza" Ontheffing alsnog verleend

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3