ERNIE MEYERS VERBITTERD Arizona Wild Cats werd winnaar LOUIS JACOBS HONKBALLER MET TWEE GEZICHTEN WK honkbal in Colombia f e. Coach Nederlands team vindt kritiek niet terecht HONKBALCMFERS HAARLEM De tegenstelling: was bijna schrijnend. In een vertrekje onder de tribunes van het Pim Mulierstadion stond een reeks bekers uitge stald. Het waren de respectie velijke prijzen voor de meest opvallende personen van de af gelopen Haarlemse Honkbal- week. Naast de met trofeeën overladen tafel zat op een stoel Ernie Meyers, de coach van het Nederlands team dat slechts luttele minuten eerder met ver lies tegen Zuid-Korea van het veld was gestapt. Op het gezicht van Meyers lag een uiterst norse trek, een ontgoochelde bijna. Terwijl zijn in honkbalpak gehulde gestalte werd weerspiegeld in de glimmend gepoetste bekers sprak Ernie Meyers over zijn grote teleurstelling. Korte tijd daarvoor had de sym- uit de dug-out op weg ging naar pathieke Amerikaan één van de het coach-vak om zijn ploeg in grootste decepties uit zijn spor- de volgende innings te leiden. In tieve loopbaan meegemaakt plaats van de kreten uit het Striemende fluitconcerten had- publiek te laten voor wat ze den Myers begeleid toen hij van- waren wat een coach norma liter doet trok Meyers zijn pet van het hoofd en zwaaide daar even geïrriteerd mee naar de hem slecht gezinde toeschou- Op dat moment van het met 2—0 verloren duel tegen de Ko- reanen was Ernie Myers zich zelf niet meer. Met zijn reactie gaf de Amerikaan duidelijk blijk ontluisterd te zijn. „Ik voel me ontgoocheld", zei de Oranje- coach. „Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Eerst al die kritiek in de pers en nu nog eens een keer zo'n houding van het pu bliek. Ik kon me nooit voorstel len dat mijn voorgangers juist om die zaken niet meer naar Nederland wilden komen. Maar nu heb ik het zelf ervaren. Ik vond het afschuwelijk. Ik heb van de Nederlandse bond het aanbod gekregen om volgend jaar de coaching van het Neder lands team op me te nemen, maar ik moet er nu nog eens heel goed over nadenken. Ik vertrek vrijdag naar Amerika en zal dan met mijn familie overleggen of ik dit wel of niet moet doorzetten". Het waren de woorden van een coach die de afgelopen week diverse fouten heeft gemaakt. Gisteren kostte dat de Neder landse ploeg een perspectiefvol le situatie in het duel tegen Zuid-Korea. Myers stuurde Hame van der Berg door van het derde honk naar de thuisplaat om te trach ten een punt te scoren. De gok pakte verkeerd uit en het Oran jeteam was zijn kansen kwijt „Natuurlijk maak ik fouten", gaf Ernie Myers volmondig toe. „Maar moet daar dan alles op worden toegespitst? Misschien maak ik in een wedstrijd twee a.drie fouten, maar daar staat tegenover dat ik twintig dertig goede beslissingen neem. Men is hier in Nederland veel kriti scher dan waar ook ter wereld. Hier wordt de nadruk gelegd op een fout die wordt gemaakt en de verdienstelijke dingen wor den dan vergeten". Het klonk verbitterd van de coach die toch al voor het der de seizoen in ons land werk zaam is en daardoor de menta liteit van publiek en pers toch HAARLEM Een zeer opvallende verschij ning in de Nederlandse honkbalploeg is zonder enige twijfel Louis Jacobs. En niet alleen door zijn indrukwekkende gestalte, maar veeleer vanwege zijn optreden in de wedstrijden die het Oranjeteam in de Haar lemse honkbalweek afwerkte. De hoekige Jacobs was met vier homeruns de meest spectaculaire slagman van de brigade van coach Ernie Myers, maar produceerde daar naast niet één honkslag. Opmerkelijker echter is Jacobs' veldspel. Als eerste honkman heeft de Antilliaan op zijn balans tegenover de vier homeruns een fors aantal fouten staan, waarvan het mis tasten in het duel tegen Arizona van vorige week zondag de grootste gevolgen had. „Ik weet nog steeds niet hoe het is gebeurd", vertelde Louis Jacobs over zijn missen van het eerste honk in dat treffen dat voor Nederland tot resultaat had dat aamwezige winstkansen totaal teloor gingen. „Misschien dat h,et komt, omdat ik met mijn rechtervoet het kussen probeerde te raken, terwijl ik het altijd met mijn linker doe". Alles of niets Louis Jacobs, de honkballer met twee ge zichten, kan zelf geen andeie verklaring vinden voor zijn alles-of-niets prestaties als slagman dan dat hij de bal zo hard mogelijk wil raken. „Dat heb ik van jongsaf gedaan", vertelt Jacobs met een forse lach op zijn donkere gezicht. „Ik denk helemaal niet aan homeruns als ik aan slag kom, maar het geeft wel een geweldige kick om dat hele rondje te lopen en dan door je ploeggenoten bij de thuis plaat opgevangen te worden. In de competi tie heb ik tot dusver ook drie homers gesla gen en vorig jaar bij het Europees kam pioenschap in Barcelona één". In Spanje maakte Louis Jacobs zijn debuut in het Oranje team. Hij speelde vijf van de zeven wedstrijden, maar ook hij kon niet verhinderen dat Italië met de eer en de titel ging strijken. Louis Jacobs (op de eerste dag van de honkbalweek 28 geworden) heeft zijn sprong naar het vaderlandse tophonkbal pas laat kunnen realiseren, doordat hij pas vorig jaar april naar Nederland kwam. Eind mei volgde toen al een invitatie voor het Neder landse team, omdat de slagkwaliteiten van de Antilliaan niet onopgemerkt bleven. „Toen ik naar Holland kwam was ik eigen lijk werper", vertelt Louis Jacobs. „Ik heb ook inderdaad een paar wedstrijden die positie gespeeld, maar door het andere weer ben ik er niet in geslaagd een vaste plaats bij Dorlas Quick te veroveren. Ik ben toen eerste honk gaan spelen en kwam als zoda nig in het Nederlandse team". Thuis In Amersfoort voelt Louis Jacobs zich thuis. Hij maakte zich veel vrienden en heeft er nog geen enkele behoefte aan terug te gaan naar de Antillen, hoewel hij al wel zeker weet dat hij op den duur gaat. „De ben hierheen gekomen voor het honkbal len", vertelt hij. „Een vriend, Etienne Aert- sen, had me gevraagd bij Quick te komen spelen en daar was ik welkom omdat hij bij de club had gezegd dat ze een goede werper aan me hadden. Helaas is dat er niet helemaal uitgekomen. Het liefst zou ik overi gens catcher willen spelen. Die positie, waar in je grote invloed op een wedstrijd kan hebben, trekt me erg aan". Louis Jacobs leerde het honkballen op Aru ba, waar hij zeventien jaar woonde alvorens naar St. Maarten te verhuizen. „Toen ik daar aankwam, in 1965, lag het hele honkbal op St. Maarten op zijn gat. Enige jaren daarvoor was er wel een competitie geweest, maar door allerlei ruzies was die opgeheven. Eind '69 is die weer van de grond gekomen en er spelen nu acht teams in. Aleen van trainen komt daar niet zo veel, want er is maar één veld. Daar moeten al die acht ploegen op spelen. Overigens is het peil van die competitie op de Antillen, dacht ik, gelijk aan dat van de hoofdklasse hier". Niveau Louis Jacobs wil na zijn actieve carrière trachten het honkbal op de Antillen op een hoger niveau te brengen. Tevens wil hij, als hij er de kans voor krijgt, in Nederland een coachcursus volgen om dat aspect ook in de west uit te dragen. Louis Jacobs is er van overtuigd dat het huidige Nederlandse team nog ver kan ko men. „We hebben alleen minder kracht in vergelijking met vorig jaar. Een man als King Zschuschen missen we, mede door zijn oppeppende praatjes. Ik geloof dat deze ploeg bij elkaar moet blijven. Aleen het outfield zou wat versterkt moeten worden, en er zou wat meer breedte in de werpers- staf moeten zijn. Vorig jaar hadden we Ade Fijth en Jan Dick Leurs er bij, hoewel daar nu tegenover staat dat Nol Beenders weer terug is". FRANK WERKMAN (Van onze verslaggever) HAARLEM Arizona Wild Cats is winnaar ge worden van de negende Haarlemse Honkbalweek. In het laatste duel ver sloeg de ploeg van Jerry Kindall, die een aanbod heeft gekregen uit Italië om de Azzurri te coachen volgend jaar, de Sullivans met 2-1, waardoor de Amerikanen veertien punten uit acht duels haalden. uit Duitsland per bus overgeko men supporters versloeg de Aziatische formatie gistermid dag Nederland met 2-0. Charles Urbanus fungeerde voor de der de keer als werper voor Neder land in het toernooi, maar hij moest ondanks een goed optre den twee runs toestaan. „Ik ben wel een beetje trots op het feit dat ik de enige pitcher van het hele toernooi ben die driemaal een wedstrijd is begonnen en heeft afgemaakt", verklaarde Urbanus, die van mening was dat het Nederlandse team net die fraktie geluk had ontbeerd die het in de eerste ontmoeting tegen de Zuidkoreanen aan de winst hielp. Nederland had zaterdag zijn tweede toernooizege behaald door met Nol Beenders op de heuvel tegen Usafe revanche te nemen. Het werd 7-2 in een spectaculaire wedstrijd. Zuid- Korea versloeg eergisteren Sul livans met 5-3. Een uiterst spectaculaire buiksliding van Barry Ey- gendaal be- tekentdat Ne derland het tweede honk in handen heeft (Van onze verslaggever) HAARLEM Het wereldkam pioenschap honkbal, dat oor spronkelijk binnenkort in Tai wan zou worden gehouden, is verplaatst naar Colombia en wordt in november of december gehouden. Het WK in Taiwan werd afgelast en vervangen door een invitatietoemooi, na dat officials van de „oude" we reldbond FIBA de organisatie in Taiwan hadden meegedeeld dat de „nieuwe" wereldbond AIMBA (onder wiens auspiciën het WK zou vallen) niet door het IOC is erkend. De organisatie bezweek voor deze argumenten en gelastte het WK-toemooi in zijn oorspronkelijke opzet af. De afzegging van Cuba voor de Honkbalweek schijnt mede ver band te houden met geschillen tussen FIBA en AIMBA. Jerry Kindall neemt de beker in ontvangst voor de zege in de Honkbalweek Louis Jacobs wat nukkig achterom kijkend, nadat hij op drie slag is uitgegaan, op weg naar de dug-out. wel enigszins had moeten kun nen leren kennen. Maar Ernie Myers kon die hou ding nauwelijks bevatten. „We hebben in dit toernooi zeven van de acht wedstrijden uitste kend honkbal laten zien", ver klaarde hij. „Ik begrijp dan de kritiek niet. We waren een paar keer dicht bij de overwinning tegen sterke tegenstanders. Ik kan niet anders zeggen dan dat het een goed toernooi is gewor den". Ernie Myers sprak deze "laatste woorden later op de offi ciële persconferentie. Van de te leurstelling die hem kort na de- wedstrijd zo had getekend was nauwelijks meer iets te zien. Myers had zich zo goed als mo gelijk over de deceptie heenge- zet. Dat had ook Harrie van der Berg, die in het veel besproken incident een hoofdrol had ge speeld. „Het is achteraf pra ten", verklaarde de routinier van Sparta, „maar Myers had me natuurlijk beter kunnen stoppen op dat derde honk. Dan hadden we bij één man uit het tweede en derde honk bezet ge had en goede uitzichten gekre gen. Het gebeurde niet en dat was jammer". Harrie van der Berg, die als kortestop een van de beste Ne derlandse slagmensen was in het toernooi, was het evenwel eens met de stelling dat het Nederlandse team in de hele week te veel fouten heeft ge maakt. „Er waren er veel te veel", meende de Spartaan. „Wij hebben als ploeg Myers te vaak in de sheek gelaten. Als we niet zo veel fouten hadden gemaakt waren we eerste of tweede ge worden". Aan de basis van de talrijke veldfouten van het Oranjeteam stond uiteraard de werper in die bewuste duels. „Als we", meen de Van der Berg, „naast Been ders en Urbanus nog een pit cher van dat niveau hadden ge had, waren we veel beter geëindigd. Kijk, van Nol en Charlie krijg je als velder ver werkbare ballen. Maar van Haa- ge weet je nooit wat er gebeurt. Dat leidt dan tot onverwachte slagprestaties waarop de vel- ders nog wel eens mistasten. Maar Haage (die door Myers als derde starter werd ingezet; red.) heeft toch een grote toekomst. Maar hij moet dan wel in de hoofdklasse gaan spelen. An ders komt hij niet verder". De meest ervaren speler van het Oranjeteam vond de kritiek op coach Myers niet terecht. „De bezwaren zijn gericht op de ge volgen van een bepaalde beslis sing. Maar dat is achteraf pra ten. Als een bepaald sein goed uitpakt is er niets aan de hand. Overigens geloof ik dat we met de opbouw voor het EK van volgend jaar op de goede weg zijn. alleen die derde starter moeten we er wel bij hebben. 1 Misschien dat we die uit het jj viertal Haage, meijer, Ronnen- berg en Volkerijk kunnen ha- len"' FRANK WERKMAN I Nederland Usafe Werpcijfers: Nederland: inn.) 10-2-5-0; Usafe: Steve Dudek (4 inn.["0"rdei 2-1-7-4, Steve Ray (1 inn.) 2-0-0-0, Bolj,iker Andrews (4 inn.) 3-4-3-1. Zuid-Korea 0-2-0-0-1-2-0-0-0 Sullivans 0-2-0-0-0-0-0-1-0 Werpcijfers: Zuid-Korea: Lee (1 inn.) 1-0- 1, Kye (5 inn.) 4-2-3-0, Hang (3 inn.) 4-4-4-0]" Sullivans: Jack Tuuk (5 inn.) 4-3-5-2, Dave Mayes (2 inn.) 1-1-1-0, Micky Knight (2 inn.] 1-1-1-0. Zuid-Korea 0-0-0-0-1-0-0-1-0 Nederland: 0-0-0-0-0-0-0-0-0 Werpcijfers, Zuid-Korea: Tae Hwan Hang (2 1/3 inn.) 3-0-2-0, Sun Hee Lee (6 2/3 inn! 6-1-4-0; Nederland: Charles Urbanus (9 inn.) 7-0-8-2. Van )EN Arizona 0-0-0-0-2-0-0-0-x 2indl Sullivans 0-0-0-0-0-0-1-0-0 m Werpcijfers, Arizona: Dave Crutcher 9-3-3J 1; Sullivans: Steve Vanderlaan (5 inn.r 6-5-4-2, Micky Knight (4 inn.) 4-0-5-0, Swan? ei son (Sullivans) sloeg in de zevende slagJljbe beurt een home-run. log Eindstand: 1. Arizona Wild Cats 8 gespeel<}J 14 punten, 2. Zuid-Korea 8-12, 3. Sullivan! 8-6, 4. Nederland 8-4, 5. Usafe 8-4. )nder wee ■elfog anjfzet B—mBWk HAARLEM Tradtitiegetrouw werden I aan het slot de individuele prijzen uitge- reikt: Beste werper: Dave Crutcher (Arizona w C) Beste slagman: Don Kyuun (Zuid-Korea Dl Waardevolste speler: Sun Hee Lee (Zuid- be. Korea) Homerunkoning: Louis Jacobs (Nederland] KJ Spectaculairste speler: Mike Fergusor Dt (Sullivans) Waardevolste Nederlandse speler: Ben Ri chardson Sportpersprijs: Bob Sullivan dc -

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16