IBasketbalploeg deed wat mogelijk was maar haalde Montreal niet Derde plaats Ancone in grote prijs België „Tam" hockeyteam twee nederlagen Roeiers 't Spaarne naar wereldkampioenschappen Indrukwekkende revanche Hunt ZEGE IN GP VAN FRANKRIJK LOF VOOR COACH SHERIDAN MAANDAG 5 JULI 1976 HAMILTON Het won der is achterwege geble ven. Het Nederlands bas ketbalteam had aan het begin van de slotwed strijd tegen Tsjecho-Slo wakije in het kwalifica tietoernooi in Hamilton nog een minimaal kansje Izich te plaatsen voor de Spelen. Daartoe was een loverwinning met een verschil van zestien pun ten nodig. Een onmogelij- ™""ke opgave. In de tien vo rige ontmoetingen met de Tsjechen had Neder land, acht jaar geleden, slechts één keer gewon nen. Onmogelijk ook om dat het beschikbare spe- lerspotentieel voor het jslotduel minimaal was door een aantal blessu- jres. neemt niet weg dat coach Bill Sheridan niet alles heeft I geprobeerd het wonder af te dwingen, of zelfs maar serieus te spelen op een minimale over winning, die Nederland dan op de, niets opleverende, vierde jgal plaats zou hebben gebracht. Bill Sheridan heeft de tweede helft de strijd passief langs de ft kant van het veld gezeten. Hij i 3 nam niet de moeite van een time-out, hij gebruikte twee stoelen om het zich comfortabel te maken. Sheridan realiseerde zich onvoldoende dat een ploeg speelt zoals de coach is. Die coach was er zaterdagavond niet en daarom was de ploeg er niet. Hem ontbrak de overtuiging dat hij zijn lichamelijk geknakte ploeg over het dode punt kon helpen. Hij berustte en dat kan een coach niet worden toege staan. Daar staat echter veel tegenover. Hij heeft zijn ploeg weer opgeladen na de teleurstel lende nederlagen tegen Mexico en Spanje en de nietszeggende overwinning op de Britten. Hij had het team in de hand in het slotduel van de groepswedstrij den tegen Polen. Hij bracht her stel aan in de spelersgroep na de nederlaag tegen de Joegosla- ven. Hij heeft zijn spelers naar een hoger niveau getild tijdens dit toernooi. Elf punten was de marge slechts tegen de Tsje chen. Op 21 juni nog verloor Nederland in een oefenwed strijd met 115-78 van Tsjecho- Slowakije. Sheridan werkte bovendien in Hamilton - en eventueel bij plaatsingen voor Montreal - met zijn ontslag op zak. Zijn dienstverband eindigde na Ha milton of na Montreal. Wat hierna gaat gebeuren, is hem nog altijd onbekend. mÈÊmËÊÊmÊËm Gebrek De zeker tot rust mogelijke, kleine overwinning, was in de tweede helft niet haalbaar meer. Dat was niet alleen de schuld van Sheridan. Binnen de ploeg school een gebrek, dat niet ver borgen kon blijven. Walter Om bre speelde zijn slechtste wed strijd van het toernooi en Sheri dan had. door de ziekte van Dekker die toch nog twaalf mi nuten in het veld stond, geen adequate vervanger. Ombre was zaterdagavond onnauwkeurig in zijn passes en schieten, twijfel achtig in zijn verdedigen van de Tsjechische koningsschutter Ka- mil Brabenec. Hij was in zijn laatste Canadese optreden de man die achter de feiten aanliep en zijn ploeggenoten dwong tot een extra-inspanning, uitgere kend tegen een ploeg die al jarenlang heeft bewezen net wat beter te zijn dan Nederland. Dodelijk Het ronduit teleurstellende spel van Ombre had een absoluut dodelijke invloed op het preste ren van de ploeg in de eerste minuten na de rust. Van een achterstand van vier punten groeide het verschil tot elf (52-63) en daar is niets meer van teruggepakt. Nederland met Jim Woudstra als topscorer van het toernooi, verloor met elf punten (90-79, rust 46-40) van een ploeg die tijdens de Spelen gaat meedraaien met de ster ken. Voornamelijk door het spel in de tweede periode, nadat er voor de rust evenwicht was ge weest. Toen probeerde Sheridan wel de zweep over de ploeg te leggen. Hij kreeg zelfs een tech nische fout op zijn conto plus de waarschuwing een volgende keer uit de zaal te worden ver wijderd. Ook dat is van invloed geweest op zijn handelwijze na de rust. Sheridan stond in vele opzich ten in een onmogelijke positie. Niettemin heeft Nederland zo wel in de groepswedstrijden als in de eindronde gedaan wat van de ploeg mocht worden ver wacht. De overwinning op Bra zilië, een vaste klant bij de Sper len, was zonder meer een hoog tepunt, resultaten tegen Polen en Bulgarije waren een ver dienste. Nederland is, voor het eerst, een naam in het interna tionale basketbal. Sheridan ver dient het, die naam in de ko mende jaren nog meer bekend heid te geven. Hunt voert het veld in Le Castellet aan op weg naar de zege. Walter Ombre was geen schaduw van zichzelf en dat had een dodelijke invloed op de gehele ploeg. Scorers: Nederland: Ombre 8, Sikking 2, Gorter 2, Van Vliet 13, Akerboom 14, Woudstra 20, Van Helfteren 4 en Pluim 16. Tsjecho-Slowakije: Petr 10, Ko- nopasek 2, Kropilak 16, Kos 8, Pospisil 2, Brabenec 26, Dousa 7 en Hraska 15. Eindstand: Joegoslavië 4 gew. 1 verl. 9 pnt. Tsj.slow. 3 gew. 2 verl. 8 pnt. Mexico 3 gew. 2 verl. 8 pnt Spanje 2 gew. 3 verl. 7 pnt. Brazilië 2 gew. 3 verl. 7 pnt. Nederland 1 gew. 4 verl. 6 pnt. Joegoslavië, Tsjecho-Slowakije en Mexico gaan over naar het Olympisch toernooi in Montreal. james Hunt troont temidden van zijn concurrenten op het erepodium. (James Watson (rechts) zou later worden gediskwalificeerd, omdat zijn wagen een afwijking vertoonde. Links deelt Patrick Depailler in de vreugde. AMSTERRDAM Op de Amsterdamse Bosbaan heeft 't Spaarne tijdens de nationale kampioen schappen voor lichte roeiers de titel in de vier zonder stuurman gepro longeerd. In een uiterst spannende finale wonnen de Haarlemmers met bij na een halve lengte van de combinaties Skadi-La- ga. Door deze overwin ning zal 't Spaarne vrij wel zeker worden uitge zonden naar de wereld kampioenschappen die in augustus in Oostenrijk worden gehouden. Vorig jaar in Nottingham was't Spaarne vijfde op deze kam pioenschappen. Bij de lichte achten won Orka - Njord met een lengte voorsprong van de combinatie Proteus -Eretes Ne- reus-Skadi en met ruim twee lengtes van de tegenvallende combinatie Orka-Triton-Laga- Skadi-Euros. Deze door de commissie van het lichte herenroeien gemaakte combinatie bestond uit de twee de en derde ploeg in de vier zonder stuurman. De veel jonge re combinatie van Orka-Njord (Orka's vier bestaat uit tweede jaarsroeiers, Njord's vier uit grotendeels derdejaars roeiers) ondervond echter niet van deze supercombinatie de meeste te genstand maar van de gelegen- heidsacht Proteus-Eretes-Ne- reus-Skadi, die pas na één kiko- meter definitief op achterstand gezet kon worden. Orka-Njord had al eerder op de koninklijke met twee klinkende overwinnin gen bewezen ook internationaal sterk te staan zodat ook deze ploeg waarschijnlijk naar Vil lach zal gaan. Skadi-Laga werd later wel nog kampioen in de vier met stuurman voor Orka en Njord. In het derde internationaal be langrijke nummer de skiff, was Harold Punt weer onge naakbaar. Na zijn Montreal-as- piraties te hebben opgegeven de zware dubbel twee met Rob bers was internationaal te zwak zou Punt een derde gooi mo gen doen naar de wereldtitel lichte skiff. In Luzern 1974 was hij tweede, in Nottingham 1975 vijfde. Hij zette nu Aegir en Cornelis Tromp op zeer grote achterstand. Bij de jeugdroeiers was het Arnhemse Jason weer opper machtig in de vier met stuur man. Jason heeft het hele sei zoen afgestemd op de wereld kampioenschappen en hoeft na tionaal voor geen enkele tegen stander bang te zijn. Ondanks het feit dat deze wedstrijd voor Jason dus beslist geen top in het trainingsplan vormde werd toch met grote voorsprong gewonnen in een, gezien de tegenwind goe de tijd. Gunstige uitzonderingen op het in het algemeen matige peil van ons nationale jeug- droeien waren verder de jon gens dubbel-twee van Beatrix en de meisjes dubbel-twee van De Hunze De Hoop, die goedr roeien lieten zien. Ook de jon gens dubbel-vier van Ric, 't Spaarne en DDS maakten een goede indruk. Henley regatta HENLEY In de finale van de Henley-regatta van het nummer „dubbel twee" verloren Van Drooge en Nolet van de Britten Prentice en Spencer. De tijd van de winnaars was 7 minuten en 22 seconden. Het verschil met de Nederlanders was twee lengten. Drooge en Nolet hadden zich geplaatst voor de finale „dubble scull" van de Henleyregatta door een overwinning op de Britten Lloyd en Edwards. De Britten Prentice en Spencer versloegen hun landgenoten Locke en Bramfitt. TARRASA Het Nederlandse hockeyteam heeft tijdens het trainingskamp in Barcelona driemaal een oefenwedstrijd gespeeld tegen Spanje. Alleen het duel van vrijdagavond op het complex van Real Club de Polo eindigde in een overwinning (4-3). Alle doelpunten kwamen voort uit strafcorners. Vooi Nederland schoot Paul Litjens vier keer raak, bij Spanje was Juan Amata drie keer succesvol. Zaterdagmiddag stonden beide teams op het heetst van de dag in Tarrasa („Dat deden we met opzet in verband met de om standigheden tijdens de Olympi sche Spelen", aldus bondscoach Wim van Heumen) weer tegen over elkaar. „Vooral de eerste helft speelden we slecht", zei Van Heumen, „veel te tam". Bij de rust stond Nederland dan ook met 4-0 achter na treffers van Jorge Fabregas (2), Segura en Juan Arbos. Na de rust kwam Nederland wel wat terug, maar alleen Ron Steens wist het pech naar de pits moest sturen. Op het moment dat Lauda, die met zijn 55 punten in de strijd om de wereldtitel nog nauwe lijks lijkt te achter halen, het strijdtoneel verliet, kwam Hunt aan de leiding. De Engelsman sloeg alle aanvallen van de con currentie gemakkelijk af. Ach ter de Brit reed de Zweed Ron nie Peterson, die in 1973 en 1974 de Grote Prijs van Frankrijk won, tot twee ronden voor het einde op de tweede plaats. Pet- tersson kwam na de 52e ronde echter niet meer door. Later bleek dat zijn March met motor- pech was blijven staan. Patrick Depailler kwam daardoor tot grote vreugde van de Franse toeschouwers als tweede over de eindstreep en klom naar de tweede plaats in de rangschik king van de strijd om het we reldkampioenschap. Niki Lauda heeft echter ruim twee maal zoveel punten vergaard als zijn grootste concurrent. De Zuida frikaan Jody Scheckter, die en kele weken geleden met zijn zes- wielige Tyrrell de Grote Prijs van Zweden op het circuit van Anderstorp won, eindigde in Le Castellet met bijna twee minu ten achterstand als zesde. De Ier John Watson, die als der de eindigde, is enkele uren na de wedstrijd gediskwalificieerd. Bij controle van de penske van de Ier bleek dat de achterkant van de wagen één centimeter te hoog was. Alle achter Watson geëindigde coureurs schoven een plaats op in de uitslag. Door de diskwalificatie van John Watson is er ook in de stand van het wereldkampioen schap het een en ander veran derd. De stand om het wereld kampioenschap ziet er nu als volgt uit: 1. Niki Lauda (Oos), Ferrari, 55 punten, 2. Patrick Depailler (Fra), Tyrrell en Jody Scheckter (ZAf), Tyrrell, 26, 4. James Hunt (GBr), McLaren, 17, 5. Clay Ra- gazzoni (Zwi), Ferrari, 16, 16. Jochen Mas (WD1), McLaren en Jacques Laffite (Fr), Ligier-Ma- tra, 10. Marcel Ancone behaalde een fraaie derde plaats in de zwaarste klasse. FRANCORCHAMPS Evenals vorige week in Assen werd ook op het circuit van Francor- champs de race in de 500 cc-klasse het hoogtepunt van de dag. Want hoewel de wedstrijd in verband met de hitte met als gevolg daarvan op ver scheidene plaatsen een zacht wegdek werd ingekort tot tien ronden, was er volop strijd. Een strijd die zeer verrassend werd gewonnen door de Brit John Williams, die voor de races in Belgié slechts een beséheiden veertiende plaats innam op de ranglijst voor het wereldkampioenschap. Zijn eerste plaats en de daaraan verbonden vijf tien punten brachten hem echter op de tweede plaats op de wereldranglijst. Kanshebber voor de wereldtitel is hij echter niet, want Barry Sheene, de titelverdediger, werd tweede en is met zijn totaal van 72 punten naar alle waarschijnlijkheid niet meer in te halen. Williams staat namelijk op een totaal van 24. Zeer knap was de derde plaats van Marcel Ankone in de halve liter klasse. Lange tijd bleef hij de beide Britten goed volgen, maar moest toch toe zien, hoe Williams en Sheene de ereprijzen verdeel den. Ook de 500 cc-klasse leverde een verrassende winnaar op. Niet de gedoodverfde kampioen Angel Nieto, maar de Westduitser Herbert Rittberger won op Francorchamps, zodat hij nu met de Spanjaard de eerste plaats deelt in de strijd om het wereldkampioenschap. De Westduitser Herbert Rittberger won de 50 cc-klasse met ruim verschil. Hij had meer dan twintig seconden voorsprong op de Spanjaard Angel Nieto. Engelbert Kip was de beste Nederlan der. Hij werd zesde. Cees van Dongen, Kreidler, eindigde als achtste, Bosman werd zeventiende en Timmer achttiende. Walter Villa won de 250 cc. Hij bereikte een gemiddelde snelheid op zijn Harley Davidson van meer dan 200 kilometer per uur. Zijn landgenoot Paolo Pileri Morbidelli, werd tweede op bijna vijftig seconden. De Japanner Takazumi Kataya- ma eindigde als derde. Beste Nederlander werd Henk van Kessel. Hij werd tiende. Boet van Duimen bezette de veertiende plaats. Angel Nieto won met kleine voorsprong de 125 cc-klasse. Hij bleef Pileri ruim vier seconden voor. De Italiaan Lazzarini werd derde. Cees van Don gen eindigde als tiende en Peter van Niel als veertiende. Motorcross Bristol De Westduitse veteraan Adolf Weil en de Britse nieuweling Graham Noyce hebben elk een manche gewonnen van de 500 cc motorcross in de grote prijs van Engeland, die gisteren in Bristol is gereden. In de eerste manche eindigde Gerrit Wolsink achter Noyce als tweede voor de Belg De Coster. De Coster werd in de tweede manche tweede en behoudt daardoor de leiding in de stand om het wereldkampioenschap voor Wolsink. LONDEN Het Australische hockeyteam, dat onlangs enige oefenwedstrijden tegen Neder land speelde, heeft zaterdagmid dag in Londen met 3-2 gewon nen van Groot Brittannië. De ruststand was 1-0 in het voor deel van de Australiërs. Ook gisteren zegevierde Austra lië over Groot Brittannië. Dit maal was de uitslag 2-1 na een ruststand van 0-0. Groot Brit tannië nam een minuut na de rust door Peter Freitag de lei ding. Maar de australiërs, die in Montreal ook tegen Nederland spelen, kwamen terug door Ian Cooke en Greg Browning. CASTELLET Ja- Hunt, de Engelse au- die twee maan- geleden na de Grote van Spanje op tech- werd ge- heeft in de Grand Prix Frankrijk op indruk- wijze gerevan- Na ruim 313 kilo- op het circuit Paul in het Zuidfranse Castellet kon Hunt McLaren met bijna seconden voorsprong naaste concurrent Depailler over de laten rollen. won daarmee de achtste in totaal zestien wedstrij- die tellen voor de strijd om wereldkampioenschap cou- Van zeer grote betekenis de strijd in Le Castellet, door de mistdal nog heter dan normaal, was het vrij uitvallen van de Ferrari's Niki Lauda en Clay Regaz- Wereldkampioen Lauda na tien ronden uit de omdat de motor van zijn warm liep. Op het mo- van uitvallen had de Oos- de leiding, hoewel hij tweede positie was vertrok- achter James Hunt. Ferrari in de 19e ronde hele- uit de strijd toen Regazzo- zijn rode bolide met motor- net achter doelman Towse te vinden (1-4). Ook de derde wedstrijd, op de velden van Real Club de Polo, ging verloren, ditmaal met 3-1. De Nederlandse treffer kwam op naam van Hans Kruize. „In deze wedstrijd heb ik alle wis selspelers ingezet", aldus van Heumen, die zei het trainings kamp erg leerzaam te hebben gevonden. Deze week staat de Olympische selectie nog drie trainingen op het kunstgrasveld van Kampong in Utrecht te wachten, morgen, woensdag en donderdag. Wim van Heumen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13