Betty Stöve: Ik zou best eens een week willen zeilen Jongensdroom Björn Borg kwam uit ZIJDELINGS Nastase snel verzoend met nederlaag NOG DRIE JAAR NOMADENBESTAAN Cna financieel debacle LONDEN De overtuigende overwinning van de Zweed Björn korg in de finale van het here nenkelspel op Wimbledon op de tien jaar oudere Roemeen Ilie Nastase is een nieuwe bevesti- iging en verrijking van de opmer kelijke kwaliteiten van de met lang blond haar gesierde Zweed. In niet meer dan één uur en jvijftig minuten liet Borg er geen jtwijfel over bestaan 6-4 6-2 9-7 j— dat hij alleen dit jaar recht jkon doen gelden op de Wimble- Idontitel. Opmerkelijk is dat Borg flde titel zonder setverlies kon in casseren, iets dat Chuck McKin- jley uit de Verenigde Staten in (1963 voor het laatst presteerde. (Sinds de overwinning van de 19- Ijarige Amerikaan Sidney Wood in 1931 is er geen Wimbledonwin- naar geweest, die jonger was dan Borg 20 zodat de opvallend lange erelijst Borg nu al tot een (groot kampioen maakt. Naast Wimbledon won de Zweed twee maal de Franse kampioenschap pen (1974, 1975), de Italiaanse 'kampioenschappen (1974), de in door titel van de Verenigde Sta ten (1974) en het WCT-kampioen- schap (1976). de zinderende hitte op het centre- jcourt waar de wind volledig ontr jbrak en het publiek zich met de pro gramma's koelte toewuifde begon Nastase sterk, gesteund door de we tenschap dat hij in de laatste twee Ontmoetingen tegen Borg winnend had afgesloten. Nastase serveerde Üiep, de returns van Borg waren in eerste instantie zo ontkracht, dat de iRoemeen, mede dankzij een service- doorbraak, een voorsprong van 3-0 kon nemen. De vierde game bracht de ommekeer ten gunste van Borg, door dat hij dankzij een mislukte lob en backhand van Nastase zijn service .kon behouden. Het tweede kwartier Clfyan de eerste set was volledig voor de die, gebruikmakend van een ongekende apathie bij Nastase, op 4-4 een service-doorbraak forceerde. Emotieloos onderging Nastase vervol gens, nadat Borg zijn service had be houden, het verlies van de eerste set (4-6). Het antwoord, dat Nastase in de twee de set op het snelle en krachtige spel van Borg had moeten geven, bleef uit. De Zweed sloeg vier aces en Nastase slaagde er slechts zelden in aggressief diep te spelen en aan het net zijn kwaliteiten ten toon te spreiden. Drop shots gaven Borg te veel tijd om de bal te achterhalen, het initiatief was en bleef bij Borg en zelfs de meest simpele mogelijkheden liet Nastase onbenut. Borg nam een voorsprong van 3-1, om op een stand van 5-2 met een lovegame te finishen. Langdurig applaus was er slechts voor Nastase op het moment dat hij bij een dubieu- ze opslag van Borg demonstratief aan gaf dat de bal wel degelijk goed was. Initiatief In de derde set nam Borg direct het initiatief. Het publiek begreep dat Nastase zich al met de nederlaag verzoend had en juichte bij elke bal die de Roemeen binnen de lijnen joeg, kennelijk om de duur van de partij te rekken. Maar met twee love-games bleek Borg er anders over te denken. De voorsprong van 4-2 leek beslissend, nadat echter beide spelers no'g een maal service-behoud hadden gede monstreerd. probeerde Nastase nog éénmaal terug te komen ineens was er de scherpte en diepte in het spel, waarna volleren aan het net, zelfs tegen Borg, zo eenvoudig kan worden. Twee maal op 6-5 en 7-6 kreeg Nastase zelfs nog een voorsprong, maar het leeftijdsverschil begon in zijn nadeel uit te werken. De gedaan teverandering van de anders zo rebel se Roemeen vond andermaal en nu voor het laatst de weerslag in zijn spel. Borg spande zijn lichaam nog enkele keren om de bal, hetzij in een service of in een smash, onbereikbaar langs Nastase te jagen. Apathisch zag de Roemeen het allemaal aan. De nederlaag was een feit. Borg kende alleen angst voor Nastase in de derde set, toen de Roemeen een matchpoint ongedaan wist te maken. "Ik was erg teleurgesteld. Ik wist dat Nastase op dat moment erg goed speelde en het was belangrijk voor mij om daarna op 8-7 mijn service te behouden, omdat Nastase anders weer gevaarlijk kon worden. Ik had het geluk om eenvoudig op 30-0 te komen, dat nam de spanning weg". Niet Nas tase, maar juist Borg was op het grasveld van Wimbledon de meest agressieve speler en dat was zichtbaar de reden dat de Roemeen geen mo ment in zijn eigen geliefde spel van opkomen en volleren kon komen. Ongeveer de enige keer dat Björn Borgs racket zaterdag de bal miste, was toen hij het slaggereedschap hoog in de lucht gooide om het feit te vieren, dat i:ij de jongste Wimble- donkampioen in 45 jaar was gewor den. "Ik geloof dat ik het nooit hoger heb gegooid", zei de 20-jarige Zweed na zijn overwinning met 6-4 6-2 9-7 op de Roemeen Ilie Nastase, een fina le, die één uur en 50. minuten in beslag nam. "Van jongs af aan was het mijn grote ambitie om op het centre court van Wimbledon te spe len. Nu ben ik kampioen. Een feit, waar ik erg trots op ben". Geen succes Ook met Billie Jean King, op jacht naar haar twintigste Wimbledontitel, was er voor Betty Stöve geen succes weggelegd. Evenals vorig jaar met de toch aanmerkelijk zwakkere Fran^oi- se Durr, ging de Nederlandse in de finale onderuit. Aan de overkant van het net stonden dit keer echter niet twee onbekende Japanse meisjes, CHAOS Welk een chaos het bij de KNVB is, werd na de warboel in Joego Sla- vië de afgelopen week nogmaals gedemon streerd in de kwestie Limburgia. De linker hand wist weer eens niet wat de rechterhand deed, er werden perti nente onwaarheden ver teld, de man die „alles in handen had" werd in het hemd gezet. Er was een vergadering geweest in het Amsterdamse Amstelhotel. Dé Stoop: „Inderdaad maar daar is niet over Limburgia gepraat". Jo van Marle: „Jawel, daar is over Limburgia gesproken". Op woensdagavond om half twaalf vertelde de heer Van Marle, voorzit ter van de amateursec tie: „Er is nog niets be slist. Ik heb de hele zaak in handen en morgen moet ik nog overleggen met enige leden van de doorstromingscommis sie. Bel morgenochtend (donderdag) om elf uur op, dan weet ik alles". In een ochtendblad werd, derhalve vele uren voor dat de heer Van Marle alles rond zou hebben, op gezag van de heer Meuleman, algemeen voorzitter van de KNVB, gemeld: „We hebben als bonds bestuur weer nee moeten zeggen omdat de doorstromingscommis sie bij haar standpunt, blijft". Unicum Met het kort geding dat Mieke Sterk vandaag heeft aangespannen heeft de NOC de „beloning" gekre gen voor de inkonsekwente selectieprocedure. Een voordracht van de wielre- nunie (met daarbij talent Pieters die niets presteerde maar daarvoor ook niet de kans kreeg) werd klakke loos overgenomen, de af vaardiging van de roei- bond werd louter samenge steld naar aanleiding van prestaties in één wedstrijd, terwijl tevoren anders was afgesproken. Een schoon- springster die een voortref felijke prestatie had gele verd, werd afgewezen. Het zelfde gold voor de atle- tiekvoordracht, waarbij moet worden vooropge steld, dat de atletiekunie zelf de grootste fout heeft gemaakt door limieten af te zweren en te kiezen voor een wazige selectieproce dure. Maar het NOC rede neerde nog waziger, gaf drie atleten een herkansing en wees er evenzoveel af. Wat veel eerder had kun nen gebeuren, deed zich nu voor. Eén van de betrokke nen wilde nu wel eens we ten op welke gronden zij werd afgewezen en scha kelde de rechter in. Een unicum in de Nederlandse sportwereld, waar het NOC echter wel om heeft gevraagd. Inkonsekwent Het Nederlands honk balteam heeft een ver dienstelijk toernooi in Haarlem afgesloten met een gedeelde laatste plaats. Na het verlies in de openingswedstrijd ze gevierde de Oranjefor matie in acht wedstrij den tweemaal, waarvan de. zege op Zuid-Korea bewondering afdwong. De coach van het natio nale team, Ernie Myers, verklaarde tijdens het evenement herhaaldelijk bezig te zijn met de op bouw van zijn selectie voor het toernooi om het Europeeskampioen schap volgend jaar. Maar in zijn keuze van de belangrijkste positie in zijn team, die van de werper, bleek die visie van Myers niet. Hij mik te bij zijn opstellen van Urbanus en Beenders in de duels tegen Zuid Ko rea, Arizona en Usafe puur op winst. Vooral tegen Usafe had Myers in plaats van Urbanus en Beenders de jongeren een kans kunnen geven. Myers liet evenwel de onervaren Henk Meijer en Bertil Haage als star ter fungeren tegen (te) sterke ploegen als Sulli- vans en Arizona en de gevolgen waren er dan ook naar. Myers, die om andere redenen ook aan kritiek onderhevig was, maakte hiermee een wat inkonsekwente indruk. ?eJ flans van Dalsum: Jïeen exhibitie "meer op de METS Ilie Nastase is over het net heen gesprongen om Björn Borg geluk te wensen. maar Chris Evert en Martina Navrati- lova. Evert had vrijdag al de titel in het dames enkelspel veroverd, maar wen ste daar alleen geen genoegen mee te nemen. Met de Tsjechische aan haar zijde won zij erg simpel de eerste set met 6-1 tegen het als eerste geplaatste paar. Betty Stöve had nogal wat tijd nodig om in haar ritme te komen. In de tweede set ging het aanmerkelijk be ter. Toen werd ook de opslag van Evert doorbroken. Met 3-6 was de strijd weer geheel open. Maar de Ne derlandse bleef de zwakste en Evert en Navratilova speelden dikwijls op haar. Veel punten gingen door haar backhand verloren. Toch was er in de beslissende set een voorsprong van 3-0. In de vierde game was het ook met Billie Jean King, de beste van het viertal, even mis. Zij kon haar service- game inleveren. Betty Stöve deed het zelfde in de zesde en King, nu hele maal delend in de malaise, nog eens in de achtste. Zij serveerde ook de laatste game. Bij het eerste match point tegen sloeg ze een backhand in het net. Haar slechtste slag van de wedstrijd op het slechtste moment. Evert en Navratilova, nog tegenstand sters in de halve finales enkelspel, mochten ongeveer 11.500 gulden onder elkaar verdelen. Voor King en Stöve restte er ruim 6000 gulden. Hoewel het met Betty Stöve in de finale steeds mis ging, toonde Fran?oi- se Durr enige tijd later aan toch een uitmuntend dubbelspeelster te zijn.. In het gemengd dubbel versloeg zij met Tony Roche de Amerikaanse combi-- natie Dick Stockton/Rosie Casals met 6-3, 2-6 7-5. Voor de Frangaise was het de zevende keer dat zij in een dubbel- finale stond. Het was haar eerste zege. Roche, wel eens winnaar in het heren- dubbel, greep zijn eerste gemengd dubbeltitel. En dat was tevens de eni ge titel voor Australië. De Amerikaan Brian Gottfried en zijn partner, de Mexicaan Raul Ramirez wonnen eerder de finale herendubbel spel. Zij versloegen de Australiërs Ross Case en Geoff Masters in vijf sets: 3-6 6-3 8-6 2-6 en 7-5. (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN De Wim- bledon-exhibitie, tot vijf jaar geleden een traditie op de METS-banen, komt niet terug. Een voorzichtige stap in die richting gisteren door enkele gunstige omstandigheden (de viering van het 200-jarig be staan van Amerika en de ope ning van het internationale toernooi van De Metselaars) mogelijk, zal geen vervolg krij gen. Als het tenminste ligt aan Hans van Dalsum. De organisa tor gisteren teleurgesteld weg gezakt in een stoel op de METS: „Door de enorme bedragen die Se tennissers tegenwoordig vra- plgen voor een demonstratie is vcjiet onbetaalbaar. Het beroerd ste vind ik nog dat er nu geen mensen zitten. Zon- n(le voor al het werk, dat gedaan pk'. v3tond het warme centrecourt r tam de „Scheveningse kuip" za- len hooguit twaalfhonderd toe schouwers, waarbij dan ook nog ii^ens vele genodigden. Een man duizend te weinig voor de 'Hrganisatie om de kosten eruit halen. Verantwoordelijk tsjlaarvoor in de eerste plaats was 3Viet wegblijven van Arthur Ashe it$ie voor een oogonderzoek te- ^Vug moest naar Amerika. Dick ^Stockton nog altijd goed genoeg Tom Okkc kansloos met 7-5 >n 6-1 te verslaan was zijn aan zienlijk minder bekende vervan ger. De komst van een Ameri- piaan naar Scheveningen stond uin. verband met de viering van laket onafhankelijkheidsfeest in (het Haagse congresgebouw. Het daarvan nam kosten op zich en Van Dal- esum zag zijn kansen schoon tyoór herleving van de Wimble- Sondemonstratie. PAshe gooide ongewild roet in jfeet eten en zaterdag zag het er naar uit dat de exhibitie (ïelemaal niet zoudoorgaan. Door bemiddeling van de Ame rikaanse ambassadeur Gould t:taerd Stockton op het laatste c moment gestrikt. De METS nam 5 Be komst van Okker en Stöve ÏJroor zijn rekening. Daarbij uit uit 2000 toeschouwers. Dalsum: „Als je dat zielige hoopje mensen nu ziet, dat dan hog voor driekwart uit Ameri kanen bestaat vergaat mij de lust het een volgende keer nog Jieps te proberen". Centraal bij [tte financiële problemen staan jig ..waanzinnige bedragen (Van „Gerust 5000 dollar per persoon") die de spelers vragen. f,In Amerika", vertelde de orga nisator verongelijkt, „betalen ze -ilat rustig. Maar daar kan het itpok met de opbrengsten van de ypV. Hier betaalt de NOS geen Met die demonstraties maken ze het toernooitennis wel Kapot. Borg doet volgende week niet eens in zijn land mee". Hans van Dal- hum zal zich dan ook de volgen- jÖe keer de moeite besparen. Uit slag gemengd dubbel Stove/Ok- ker—Durr/Stockton 7-6, 5-7, 6-2. FranQoise Durr (achter het net) versloeg Nederlands sterkste speler Betty Stöve. SCHEVENINGEN Betty Stöve heeft gisteren pootje gebaad in de Noordzee en dat was een zeldzame vertoning. Niet zozeer omdat de mensen haar ken nen in tenniskostuum, maar wel omdat de geboren en getogen Rotterdamse sinds lange tijd voet op vaderlandse bodem zette. Op zulke zonderlinge mo menten Betty Stöve was in de eerste plaats natuurlijk uit Londen gevlogen voor de exhibitie in Scheveningen knaagt het heimwee bij Nederlands ten nisster nummer een. Of zoals zij het zelf uitdrukt: „Ik zou best wel eens een weekje willen blijven om lekker te gaan zeilen of zo". En even later over de werkelijkheid die een nomadenbestaan verplicht: „Je ontzegt je veel dingen, maar krijgt er ook een heel ander leven voor terug. Ik kan tenminste zeggen: Morgenavond zit ik weer in Amerika. Terwijl een ander bij Mien koffie gaat drinken. De wereld is voor mij veel groter. Maar de gezelligheid mis ik wel". Vandaar dat Betty Stöve vandaag alweer op weg naar Amerika om de toernooienreeks (indoor!) voort te zetten met volle teugen genoot van haar „uitje" in Nederland. Niet dat zij haar partij tegen FranCoise Durr als zodanig benaderde. Het spaar zame publiek kan daar voorzichtig aan hebben gedacht gezien de cijfers: 6-3 en 7-5 in het nadeel van Betty Stöve. „Ik heb nu eenmaal veel meer last van de overgang van gras naar gravel dan FranCoise. Zij heeft een vast speltype en ik neem meer risico's. Ik besef echt wel, dat ik er ben om de mensen iets te bieden". Betty Stöve een artieste dus, maar niet in de eerste plaats. Materialistisch ingestelde mensen zullen hun wenkbrauwen fron sen bij de mededeling van Nederlands best betaal de nomade, dat plezier vóór het geld gaat. „Om het plezier ben ik met de sport begonnen. Het avontuurlijke trok mij. Zonder die geldprijzen had ik echt nog steeds getennist".- Betty Stöve combi neerde dus het aangename met hft nuttige en pikte een forse graan mee uit de vette prijzenpot- ten die vooral in Amerika schitteren. Zij zal daar nog een tijd mee doorgaan, tenminste nog een jaar of drie. De 31-jarige tennisprof voelt zich daarbij gesterkt door de wetenschap nog steeds vooruit te gaan. En niet alleen in de dubbelspelen, waarin zij (kijk maar naar haar finale zaterdag op Wim bledon) de meeste roem heeft vergaard. „Vroeger had ik het zo moeilijk met bewegen dat ik inder daad beter tot mijn recht kwam in de dubbels. Maar tegenwoordig hoef ik over mijn singles toch ook niet meer te klagen". Traditie Betty Stöve denkt daarom met gemengde gevoe lens terug aan Wimbledon, waar zij de pech had ook bij het gemengd dubbel en het enkelspel door de latere winnaars te worden uitgeschakeld. Het Engelse tennismekka waar ook een probleem weer erg actueel werd: de onderbetaling(?) van de dames. De Nederlandse tennisster die als bestuurslid van de Women Tennis Association nauw betrokken is bij de moeilijkheden, heeft zich er boos om gemaakt. „Anderhalf jaar geleden was ons beloofd, dat we tachtig procent van het prijzengeld bij de heren zouden krijgen. Zoals er allerlei dingen beloofd waren. Je kan het niet blijven nemen dat een aantal heren ergens in een Engels kamertje allerlei besluiten nemen zonder overleg. Ze gaan daarbij uit van alleen maar traditie". Betty. Stöve en de WTA hebben genoeg van die traditie en willen voortaan gelijke beloning. An ders zijn ze er volgend jaar niet bij en dat is geen loos dreigement. „Ik hoop dat het zo ver niet zal komen, want ik hou van Wimbledon. Maar zoals de laatste besprekingen waren, ziet het er somber uit. Tijdens Wimbledon zijn er ook andere toer nooien waar we meer kunnen verdienen". En over het recht van gelijke betalingen: „Men gaat er vanuit dat het herentennis interessanter is. Maar wie komt er nu voor wie naar een toernooi? Ze staan hier op de METS toch ook niet aan de poort met de vraag: Komt u voor Stöve of voor Okker. De een komt voor de heren, de ander voor de dames. Het gaat erom wat je voorgeschoteld krijgt Neem de damesfinqle op Wimbledon. Die was toch veel interessanter dan de herensingle? Dan nemen ze de heren toch ook geen geld af?" Betty Stöve wijst dan naar Forest Hills waar gelijke betalingen al drie jaar geleden werden ingesteld. Geld, het speelt toch een overheersende rol m de tenniswereld. Voor Nederland is het een zotte, situatie, dat de „top twee" (Okker en Stöve) maar zelden acteren op vaderlandse bodem. De tennis ster: „Ik zou graag in Nederland willen spelen, maar je hebt hier helemaal geen geschikte toer nooien. Om vooruit te gaan moet je wel tegen de sterksten spelen". En omdat Betty Stöve nog steeds aspiraties heeft moet zij wel kiezen voor een nomadenbestaan. Een bestaan dat zover gaat dat zij haar moedertaal aan het verleren is. Betty Stöve heeft het er voor over. „Wat ik ga doen als ik stop? Misschien een jaar met vakantie". Maar dan niet in hotels, want die is Betty Stöve spuug zat. Betty Stöve neemt een verkoelende dronk. Ook zij had het hard nodig

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11