Taiwan welkom op Spelen maar niet als Republiek China Hordijk moest eindzege in aan Weissinger laten Halsst arrige houding van Cf inada Ronald Bessems sterkste jeugdwielrenner op de weg mi Zevende plaats Henk Lubberding in Joego Slavië MAANDAG 5 JULI 19)j MONTREAL Vandaag werd lord Killanin in Montreal verwacht. Of de president van het In ternationale Olympische Comité in staat zal zijn het geschil van het al of niet toelaten van Taiwan vóór de opening van het IOC-congres op 15 juli uit de wereld te helpen, moet ten zeerste worden betwijfeld. De Canadese regering heeft inmiddels nog eens bevestigd te weigeren Taiwanese atle ten tot de Spelen toe te laten als vertegenwoordi gers van de Republiek China. Pas nu is bekend geworden dat lord Killanin in gezelschap van vice-voorzitter Willi Daume in Munchen heeft onderhandeld met officiële personen uit Tai wan. In Frankfurt wisselden Killanin en Daume van gedach ten met een afgevaardigde van de Canadese regering. De stand punten bleven ongewijzigd. De voorzitter van het Nationale Olympische Comité van Tai wan, Sjen Cia-Ming, verklaarde dat de ploeg van Taiwan nor maal aan de Spelen zal deelne men, onder eigen vlag en naam. Canada is daar fel tegen en was niet tot andere gedachten te be wegen. In Dublin ontkende lord Killa nin alle berichten dat het IOC aanstuurde op een harde con frontatie. Er zou geen sprake van kunnen zijn dat men Mont real het predikaat Olympische Spelen wilde ontnemen. Killanin stuurde veeleer op een compro mis aan: "Het is ons streven alle deelnemers de mogelijkheid te bieden Olympische medailles te winnen". Willi Daume, die woensdag naar Montreal reist, bevestigde deze houding. "We Hard Tijdens het weekeinde pleitten daarentegen enkele internatio nale sportbonden voor een har de houding. In een telegram aan Killanin schreef de voorzitter van de Internationale Judo Bond, Charles Palmer, dat men de Spelen beter kan afgelasten dan voor de politiek te capitule ren. Ook de voorzitter van de Internationale Atletiek Federa tie, lord Exeter, benadrukte in een telegram het recht van Tai wan onder de aanduiding „Re publiek China" uit te komen. Voor Willi Daume is het onver klaarbaar dat de Canadese re gering twee weken voor de ope ningsceremonie (17 juli) op pro vocaties aanstuurt. Enkele we ken geleden wees nog niets op een dergelijke maatregel toen sloten. Deze keer eisen de Afri kanen een boycot van Nieuw Zeeland (wegens het onderhou den van sportieve betrekkingen met Zuid Afrika). Onlangs dreigden de Afrikaanse staten nog tijdens een conferentie op Mauritius zich voor Montreal te rug te trekken indien Nieuw- Zeeland tot de Olympische deel nemers blijft behoren. In het geval van Taiwan zou het IOC wel eens genoodzaakt kun nen zijn dezelfde beslissing te nemen als in 1960 (Rome) toen het Taiwan werd verboden on der de naam Republiek China binnen te marcheren. De sport mensen van Taiwan kwamen toen onder protest aan de start. Dat de Canadese regering een dergelijk besluit zou toejuichen is duidelijk. Een woordvoerder Lord Killanin ziet het allemaal niet zo somber in. Hij houdt zich bij zijn pijp en het Olympisch symbool dat ook garant dient te staan voor vreedzame strijd. moeten proberen een verstandig compromis te vinden om de hele kwestie niet erger te maken dan ze al is". Het Olympisch Comité van de Verenigde Staten heeft intussen het dreigement afgezwakt inge val van uitsluiting van Taiwan geen ploeg naar Montreal af te vaardigen. Een woordvoerder verklaarde dat men deze moge lijkheid alleen zal overwegen indien het IOC zich van de Olympische Spelen in Montreal zou distantiëren. de sportmensen van Taiwan de Olympische pasjes ontvingen. Waarnemers in Ottawa menen dat 'Peking' diplomatieke druk op Canada heeft uitgeoefend om zo eindelijk de terugkeer in het IOC te kunnen afdwingen. Twee dagen voor de opening in Montreal zal het IOC-congres de aanvraag van Peking in behan deling nemen. Net als vier jaar geleden in München kan het congres zich gaan opmaken voor het bespre ken van politieke problemen. Toen werd Rhodesië onder druk van de Afrikaanse landen uitge- zei dezer dagen in Ottawa im mers: "Taiwan is in Canada welkom, maar alleen als Taiwan en niet als Republiek China". Inmiddels hebben drie Olympi sche zeilers en een official van Taiwan zaterdag hun intrek ge nomen in het Olympische dorp van Kingston. Op hun accredite- ringsdocumenten hebben zij on derdak gekregen. John Telfer, informatie-official van het orga nisatiecomité, zei dat hij de pas sen niet gezien had maar dat er waarschijnlijk "Republiek Chi na" in staat. Montreal zal tijdens de Olympi sche Spelen zijn clochards in de gevangenis opbergen. De straf fen voor dronkenschap en zwer- verij, die normaal ten hoogste een maand bedragen, zijn ver hoogd tot drie a zes maanden, omdat „Les robineux" het aan zicht van de stad kunnen ontsie ren. Montreal heeft ongeveer vijfduizend clochards. De kranten van Montreal heb ben kritiek geoefend op de bui tengewoon hoge prijzen, die voor drankjes en kleine hapjes worden gevraagd op de Olympi sche terreinen. Zo kost bijvoor beeld een beker limonade 75 dollarcent (ongeveer f 1,80en een glas bier een dollar (onge veer/ 2,50). De Ethiopische Olympische ploeg zal uit 48 deelnemers be staan, onder wie twee vrouwen. Van deze ploeg zullen de meeste deelnemers op de atletieknum- mers uitkomen en verder bij het boksen en het wielrennen. Mo gelijke medaillekandidaten zijn de marathonlopers Gumru, Se- targachew en Nede, alsmede Yifter, die tijdens de Olympi sche Spelen in München op de 10.000 meter het brons behaal- prinses Anne zal als lid van de mihtaryploeg deelne men aan de Olympische Spelen in Montreal. Met prinses Anne zullen haar man Mark Philipps, Hugh Tomas en Richard Meade de Britse military-équipe vor- Het Olympisch Comité van Liechtenstein heeft een ploeg van zes sportlieden aangewezen om de dwergstaat op de Spelen te vertegenwoordigen. De ploeg bestaat uit één atleet, twee atle tes en drie judoka 's. In Bern werd de kleinste Zwit serse Olympische ploeg sinds twintig jaar bekendgemaakt. Van de 55 sportlieden, onder wie 52 mannen en drie vrouwen, komen de meesten uit bij het zeilen (9) en turnen (7). De twee gigantische scorebor den véin het Olympisch stadion (afmetingen 10 bij 18 meter) zul len niet alleen dienst doen om de bezoekers van uitslagen op de hoogte te houden, maar zul len tevens het verloop van de marathon en de laatste kilome ters van de dragers van de Olympische vlam voor de toe schouwers visueel maken. De technische mogelijkheden zijn ook aanwezig om de hoogtepun ten van het zwemmen, wielren nen, turnen en boksen recht- Ook dat bepaalt helaas het gezicht van de stad v|j01. de Spelen. Een van de zestig leden van hei specif Olympische politieteam op wacht terwijl collega's oefenew< in het bestormen van een gebouw. "ng streeks op het scorebord in beeld te brengen, maar onder handelingen die het organisatie comité hierover voert met het IOC verlopen niet eenvoudig, aangezien een dergelijke in greep in strijd is met de Olympi sche Statuten. der water. In de stallen ook vijf centimeter water. q| Als eerste vlag van een deel mend land werd die van Hon, rije gehesen. Zaterdag arrive den 82 Hongaarse sportfiedeiil* het Olympisch dorp. G< Ronald Weissinger, winnaar van de Internationale Wieier Avond Zesdaagse, rijdt zijn ereronde op de boulevard. SCHEVENINGEN - Ro nald Weissinger was de tweede buitenlander die zijn naam liet bijtekenen op de lijst van winnaar' van de Internationale Wieier Avond Zesdaagse Zaterdagmiddag zege vierde de 25-jarige Duit ser in de laatste etappr in Scheveningen. Ronalc Weissinger werd winnaai van de dertiende IWAZ Een zware zesdaagse. Op de snikhete strandweg had de wedstrijdleiding terecht de afstand van honderd kilometer terug- AL EEN WERELDKAMPIOEN Gooik Nederland heeft dit jaar in ieder geval al één wereldkampioen bij het wielrennen. Ro nald Bessems won gisteren op een circuit in het Belgische Gooik de titel bij de junioren op de weg. Bessems versloeg in de sprint zijn vluchtmakkers, de Italiaan Corrado Donadio en de Tsjech Jiri Corous. De renners moesten tien keer een parcours van twaalf kilometer rijden. In de zesde ronde viel de beslissende slag. Bessems, Donadio en Corous ontsnapten uit de groep van vijftien koplopers waarin verder geen Nederlanders reden en door de goede samenwerking van de drie groeide de voorsprong snel. Een poging van de Belg Luc Colijn om de vlucht ers te achterhalen mislukte. Hij werd teruggepakt door de grote groep, die echter niet kon voorko men dat Bessems, Donadio en Corous drie minu ten uitliepen. De Italiaan verraste Corous door heel vroeg aan te zetten voor de einsprint. Bessems bleef echter in zijn wiel. De Nederlander slaagde er in de laatste meters in over Donadio heen te komen. ZAGREB De Rus Alexander Averin heeft de Ronde van Joegoslavië gewonnen. Henk Lubber ding was in het eindklassement de beste Neder lander met de zevende plaats. De laatste etappe werd gisteren gewonnen door de Deen Skibby. Groen kwam als zesde over de streep. Het eindklassement is: 1. Averin (Rus) 27.27.23, 2. Frelin (Joe) 27.29.35, 3. Goesjatnikov (Rus) 27.30.45, 7. Lubberding (Ned) 27.31.58. Jan Krekels uit Sittard heeft zaterdag de profron de van Kruiningen gewonnen. Hij legde de 100 kilometer af in 2 uur, 32 minuten en 16 seconden. Tweede werd Jos Schipper, die honderd meter voor de finish werd ingehaald na een vlucht van 75 kilometer met Gerard Tabak, die vierde werd. Derde in de eindsprint werd Harm Ottenbros. gebracht tot tachtig en voor de eerste maal in zes dagen was verzorging van de renners toege staan. Alleen de hele sterken kwamen zater dagmiddag over de eind streep. Ronald Weissin ger greep niet alleen de eindoverwinning en de etappewinst, met zijn ploeg zegevierde hij ook in het algemeen ploegen- klassement. Bij de prijsuitreiking door de voorzitter van de IWAZ, wilde de Duitse graag het volgende kwijt: „Het is een erg fijne wed strijd geweest en het volgend jaar komen we graag bij jullie terug". Het was voor Ronald Weissinger zijn eerste succes op de weg, hij is van huis uit een baanrenner. Weissinger maakte ook duidelijk dat hij nooit zover was gekomen zonder de steun van de broers Werner en Heinz Betz en Heinz Stodahl. „Steeds als er een andere renner was was gingen de jongens achter hem aan. Maar toch zag ik hen niet als knechten. Van tevoren hadden we duidelijk afgespro ken, dat we naar de vorm zou den kijken en dat we bereid waren voor elkaar te rijden. Dat ik in deze zesdaagse zo makke lijk zou gaan had ik nooit ver wacht". De renner rechtsonder schijnt het moeilijk te hebben. Dan kun je beter helper zijn, die de „zomerkledij" (rechts) favoriet heeft gemaakt. Dit groepje is in afwachting van de definitieve uitslag. Afgestapt Of Ronald Weissinger en zijn ploeg hadden kunnen opboksen tegen een fitte Jan Hordijk is natuurlijk vraag twee. In Sche veningen vertrok Hordijk nog steeds in de rode leiderstrui, nadat hij vrijdag op de Leyweg was afgestapt. Hordijk was ook al door poch achtervolgd in de eerste etappe in Leiden, toen hij met een gebroken stuur de strijd moest staken. Maar de overige dagen reed hij erg sterk. Donderdagnacht werd hij ziek. Aan de Leyweg kwam hij aan de start in zijn, verdiende, rode trui, maar stapte hij na twee ronden af. Jan Hordijk vertrok zaterdag middag in Scheveningen in de leiderstrui. De wil was er wel. Maar al snel was hij op achter stand gereden en kon het nog steeds niet fitte lichaam het niet meer bolwerken. Mede door het feite dat er nog enkele renners met een hoge klassering in het klassement waren afgestapt op het zware heuvelachtige par cours, kon de eindzege de Duit ser niet meer ontgaan. Ronald Weissinger was de eer ste renner die al heel vroeg wegsprong uit het peloton van zo'n zestig renners. Hij nam een voorsprong van tien seconden, maar Jan Hordijk had toe nog de kracht zijn concurrent in het klassement terug te halen. Met nog 22 ronden van de 40, nam Gerrit Verwaayen tot vreugde van zijn ploegleider Kees Kou- wenhoven een voorsprong van achttien seconden. Maar de Ba- tavusman kreeg geen steun. Terwijl zijn ploeggenoot Waas dorp het peloton afremde, ging hij als een strijdlustig man Ver waayen achterna en bracht hij alles weer bij elkaar. Met nog twee ronden te gaan ontstond er een kopgroep van veertien ren ners. Deze bestond uit Mak, Kieftenburg, Weissinger, Gom- pen, Pronk, Van der Berg, Ket- tenis, rehorst, Stodahl, Kok, Meyn, Van Montfoort, Lieb- rechts en Schuitemaker. Acht ronden voor de finish was het moment daar. Liebrechts had lang aan kop gereden, maar moest toezien dat Ronald Weis singer en Henk Meyn (Le Cham pion) er samen vandoor gingen. Ze bouwden een steeds grotere voorsprong op en alleen pech kon de zege voor Ronald Weis singer verhinderen. Hij won in de tijd van 1.58.22. Met ruim een wiel verschil werd Henk Meyn, die geen toppositie in het klasse ment innam, tweede. Op 1.19 kwam Marcel Rehorst als derde over de eindstreep, met daar achter op 1.17 Wim Liebrechts en Gerry Mak. Het Adlerklassement voor plfet gen bracht een fraai succes v<fcet De Spartaan-A uit Rijswijk, hte ging elke dag over één rorflri sprint en de beste drie rennfle werden in het klassement opfe" nomen. De Duitse ploeg w$to tweede met tien punten voor /ai Champion met drie punten, jen Adler schrijfmachine gaat ckcl- richting De Spartaan, dat sir>er tien dagen nu officieel een R^f wijkse vereniging is en de ov^ stap uit Den Haag maakte. W|e naar van het Televizierklasja; ment, een sprintklassement oviei de zes avonden werd de DuitSfoe Heinz Stodahl met zes puntëuj voor Jos Kieftenburg met v$tc en op de derde plaats Dabir Gompen met vier. ;n '.ie ?ei Uitslag zesde en laatste etapfca. 1. Ronald Weissinger (Duin. land), 2. Henk Meyn (Le Chaiiet pion), 3 Marcel Rehorst (kei Spartaan-A), 4. Wim Liebreckrj (RC Schiedam), 5. Gerry Mje (RC Schiedam), 6. Joop Kettesui (De Spartaan-B), 7. Jos Kieftyoi burg (Hoornse Wielerclub), jo Henk van der Berg'(De SpAs taan-A), 9. Heinz Stodahl (Duke land) en 10. Wim van Montfofco (Avanti). (ie! Dc rik Individueel eindklassement:^ Weissinger 43 punten, 2. Mak Ine 3. Kieftenburg 29, 4. Kettenis &e 5. Hordijk 28, 6. Gompen 22iro Liebrechts 21, 8. Stodahl 19,ga Looyenstein 17, 10. Werner Bwe 15. ho Dagploegenklassement: 1. Spartaan-A 42, 2. Duistland p 3. Le Champion 36, 4. Schieda" 35, 5. Hoornse Wielerclub 22,j Batavus 17, 7. De Spartaajip 15, 8. Avanti 11, 9. Ahoy KeyrJ Motorolie 5, 10. Swift 5 puntig m Eindstand algemeen ploe{W klassement: 1. Duitsland 210^ Schiedam 129, 3. Hoornse WP lerclub 122, 4. De SpartaanF 108, 5. De Bollenstreek 102,]" Bleu de Nil 102, 7. Batavus f? 8. Avanti 80, 9. De Spartaan*" 76, 10. Ahoy-Keyzer MotoroF 65 punten. r ARTHUR VAN RLJSWLfJ

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10