£eidóe <3o Yakantiedrukte barst los Geen acties in andere bedrijven KAPERS KREGEN IN OEGANDA WAPENS EN VERSTERKING Spoedberaad over Vredestein Ontwerpplan 15 rijkswegen Visum Amalrik Uveek verlengd Een feest in de vrije natuur. Vrijdag 2 juli 1976, 66e jaargang no. 20466 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur Wim Buijteweg dvertenties (excl BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers: 55 cent Moby Dick Moby Dick met Gregory Peck op Ned. I om 19.40 uur. Om 21.50 uur Doorzetters in Olympi sche Spelen. Ned. II om 20.25 uur Gebrs. Hammond en om 21.15 uur Puz zeluur. Televizier om 22.10 uur met hartpatiënten en kaping. Aanhoudend warm Droog, zonnig en warm weer. Meest matige wind uit noord oost tot oost. Maximumtempera turen van 24 tot 32 graden. Morgen: Zon: 4.26 21.02 Maan: 11.36 23.34 hoogw.: 6.32 18.59 laagw.: 2.30 14.46. msa Van onze verslaggevers DEN HAAG/SCHIPHOL/UTRECHT - De grote vakantiedrukte van dit weekeinde is gisteren al op gang gekomen. Bij de spoor wegen bleken de internationale treinen gis teravond al vol te zitten. Dat gold overigens, aldus de N.S., ook voor de lijnen, die strand- waarts reden. Op de lijnen naar Hoek van Holland en Zandvoort bijvoorbeeld moesten de Spoorwegen al extra treinen inzetten. Schiphol meldde gisteravond al een onver- wacht-grote drukte, zelfs richting Spanje. Op de wegen viel het, aldus de verkeerspolitie nagal mee. De grote verkeersstroom komt vandaag in de namiddag pas echt op gang. Dit geldt voor de treinen, Schiphol en het wegverkeer. Intussen waren de voorboden hiervan gister avond op Schiphol al zeer nadrukkelijk merkbaar, lange rijen vakantiegangers kon digden namelijk de drukte al aan. Want tussen gisteravond tot maandagavond moe ten 32.000 vakantiegangers naar hun bestem ming gevlogen worden. De KLM, Martinair en Tr an sa via hebben voor 250 vakantie- vluchten het grootste deel van hun luchtvloot ingeschakeld. Opvallend hierbij is, dat het overgrote deel van de Nederlandse vakantie gangers Spanje opzoekt. De Spoorwegen verwachten van vanavond af een nog grotere drukte dan gisteravond. Dit geldt ook voor het binnenlands treinverkeer, waarvoor zo mogelijk extra diensten ingelast, zullen worden. De verkeerspolitie te Driebergen heeft zich gereedgemaakt, om de te verwachten drukte op de wegen richting grens in goede banen te houden. Intussen moeten vakantiegangers, die naar Frankrijk, of via Frankrijk naar Spanje rij den, rekening houden met honderdduizenden Fransen, die eveneens op weg zijn naar hun vakantiebestemming. in toen zaten er nog vier... ïven van de elf paalzitters hebben inmiddels !in pogingen om het wereldrecord paalzitten I verbreken opgegeven. De zevende opgever as gisteren na precies vierentwintig uur en éèrr inuut de Kaagse scholier Dik Huibèrt. Stram t stijf liet hij zich van z'n enge zitplaats ijden. uitgeput door zon. wind en een pijnlijk tvlak. (zie foto) e overige vier zijn vastbesloten tot zondagmid- ïg hun pogingen om het wereldrecord van lim 91 uur „onverdroten paalzitten". te verbre- ;n. De belangstelling voor de uitputtingsslag p het Kaageiland is groot. DEN HAAG (ANP) De vaste commissies van economische en sociale zaken in de Tweede Kamer zijn in allerijl teruggeroe pen van hun vakantie voor een spoedberaad over de problematiek rond de Vredesteinfa- brieken. De oproep voor deze vergadering volgt op een ultimatum dat de moeder-on derneming B. F. Goodrich aan Nederland heeft gesteld. Volgens dit ultimatum moet de Nederlandse regering voor 19 juli haar bereidheid tonen om voor een „redelijke prijs" de meerderheid van het aandelen pakket van Vredestein over te nemen. Als dat niet gebeurt zal Goodrich zich uit Nederland terugtrekken. Men denkt daarbij aan een periode van anderhalf jaar waarin geprobeerd zal worden de bedrijven te ver kopen. Indien dat niet lukt zal Goodrich de bedrijven in een later stadium geleidelijk sluiten. Het ultimatum is wereldkundig gemaakt door de algemeen directeur van Vredestein Doetinchem b.v. de heer J. B. Verbrugge. in een redevoering die hij gisteren hield tot het personeel. De heer Verbrugge benadrukte nog eens waarom het voor Goodrich zo belangrijk is dat het concern slechts een minderheidsbe lang in Vredestein behoudt. Zolang Goo drich een meerderheidsbelang heeft, zo ver klaarde hij, moeten de negatieve Europese resultaten worden geconsolideerd in de ba lans van Goodrich Amerika. In het geval men een minderheidsbelang heeft, hoeft dat niet. De Kamercommissies voor economische en sociale zaken zullen de Vredestem-proble- matiek aanstaande maandag bespreken. Aan het beraad zal worden deelgenomen door minister Lubbers van economische za- 'ken. Maandagavond vertrekt een delegatie van economische zaken naar Amerika voor overleg met de directie van Goodrich in Amerika. De Kamerleden kunnen derhalve nog invloed uitoefenen op het standpunt dat de delegatie zal Tall Ships- parade Het Westduitse schip Gorch Fock passeerde giste ren op de rede van Newport het Russische zeil schip Krusen- stern. Beide sche pen zijn op weg naar New York om daar mee te doen aan de Tall Ships-parade die gehouden wordt ter gelegenheid van de viering van de tweehonderd jarige onafhanke lijkheid van de Verenigde Staten. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De massale sta king in de havens van Amsterdam en Rotterdam, uitgeroepen door de vervoersfederatie NVV-NKV, heeft gisteren een ordelijk verloop ge had. Federatievoorzitter J. Schroer zei, dat het de bonden niet in eerste instantie te doen is geweest om het binnenhalen van enkele tienden van procenten, maar om het recht Van de vakbeweging op vrije loononderhandelingen. „Wij hebben de regering door deze actie laten weten, dat wij een nieuwe looningreep volstrekt afwijzen". Voor de radio verklaarde vice-premier Van Agt gisteravond, dat het mogelijk moet zijn met werkgevers en vakbeweging tot een regeling te komen voor de lonen en arbeids voorwaarde in de tweede helft van dit jaar die „een verdere uitbreiding van het ver- staking verhindert". In tegenstelling tot de havens liggen er bij de industriebonden geen plannen voor acties in andere bedrijfstakken. In de scheeps bouw, waar al veel werktijdverkortingen van kracht zijn, bestaat weinig animo voor acties. De kans op acties in de bouw is nihil: daar beginnen vandaag de vakanties. Bij de voedingsbonden wijst men erop, dat deze bedrijfstak zich met voor stakingen leent gezien de kwetsbaarheid van een groot aan tal minder goed florerende bedrijven. Bo vendien is de voedingssector van vitaal be lang voor de voedselvoorziening. In de hore- ca-sector zeker in de vakantietijd een belangrijke sector peinst men niet over acties, omdat de bonden al eerder is geble ken, dat het horeca-personeel voor zulk soort zaken niet warm loopt. Stakingen om meer loon in deze sector hebben juist het omgekeerde effect, omdat de lonen hier voor een belangrijk deel gevormd worden door bedieningsgeld. In de metaalsector eventueel acht men acties niet uitgesloten. Bij de Norfolkline in Scheveningen hebben ruim 70 werknemers gisteren enkele uren gestaakt, overigens zonder ernstige gevol gen. 1 Het CNV, dat zegt wel begrip te hebben voor ongerustheid van de Nederlandse werkne mers nu de loonmaatregel is verlengd, heeft zich duidelijk gedistancieerd van de staking „omdat regering en bedrijfsleven nog in overleg zijn met elkaar om tot een oplossing te komen". Het CNV gaat overigens 7 juli (Rotterdam) en 8 juli (Amsterdam) zijn leden in de havens raadplegen en het besluit om niet aan de staking deel te nemen ter discus sie stellen. IILVERSUM (ANP) Het ministerie van verkeer en waterstaat ceft in zijn structuurschema een conceptplan voor de aanleg van fjftien nieuwe rijkswegen opgenomen. Deze wegen zouden vóór ét jaar 2000 klaar moeten zijn, aldus drs. W. J. ter Keurs, letenschappelijk medewerker aan de rijksuniversiteit te Leiden, knmorgen voor de NOS-radio. let plan behelst onder meer de aanleg van rijksweg 3 (Amsterdam- btterdam), 11 (Bodegraven-Leiden). 14 (Den Haag-Rotterdam), 15 pabbench West-Duitsland, via Varsseveld naar Twenthe) en rijks leg 16 (Haarlem-Leiden). Drs. Ter Keurs noemde het plan .beang- ligend' en zei het te betreuren dat het Rijk niet tegenstaande de He protesten doorgaat met de aanleg van grote wegen, t een reactie hierop verklaarde ïr. B. Beukers, hoofd van de dienst Verkeerskunde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat et schema met moet worden gezien als een vaststaand bouwplan, fat er nog aan wegen zal worden aangelegd zal afhankelijk zijn an de behoeften van het autoverkeer ADVERTENTIE IOSKOU (AFP) De Sovjet-autoriteiten hebben het visum «rlengd van de Russische dissident Andrej Almarik, die eerder «2e week heeft geweigerd naar Nederland te vertrekken omdat iij uitvoerrechten moest betalen op bezittingen die hij wilde aeenemen. ''ster verklaarde Almarik in Moskou dat men zijn uitreisvisum, lat 6 juli afliep, heeft verlengd tot 15 juli. lij hoopt voor deze datum zijn geschil te hebben geregeld met iet ministerie van cultuur, dat 4000 roebel uitvoerrechten eist voor Ie kunstvoorwerpen die Almarik wil meenemen, hetgeen deze irincieel weigert. Amalrik denkt nu komende donderdag in Amsterdam aan te komen. dat is onze BARBECUE „BOERENSTIJL" elke avond van 18.00 tot 21.00 uur met geiten, koeien en eenden als toeschouwers. Ld 0 m pi WV£ gj UIDEN BOWLING i FUN CENTER 071-763310 Overig® vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040433222 PARIJS (AP) De 101 vrijgelaten gegijzelden uit het gekaapte vliegtuig van de Air France dat op het Oegandese vliegveld Entebbe staat, hebben bij hun aankomst in Parijs verklaard dat drie of vier zwaarbewapende mannen zich bij de oorspronkelijke vier kapers hadden gevoegd, na dat dit op Entebbe was geland. Sommigen van hen hadden sterk de indruk dat in Entebbe alles gereed was voor de komst van het gekaapte toestel. Dit zou betekenen dat de Oegandese autoriteiten op zijn min tevoren op de hoogte waren van de plannen van de kapers. „Toen wij op Entebbe landden stond een groep Arabieren op ons te, wachten. Zij brachten een heel arsenaal aan boord, waaronder machinegewe ren, een Berettapistool en geweren", aldus een Fransman. Over de vrijlating van de 101 passagiers zei hij: „Het gebeurde allemaal heel snel. Ze vroegen onze namen en nationaliteiten op te schrijven. Ze gin gen de lijst na en noemden de namen van degenen die zij wilden vrijlaten. Zij sloten systematisch alle Israëliërs van vrijlating uit". De kapers hebben de paspoorten van de passagiers bij zich gehou den, waarschijnlijk om te gebruiken voor nieuwe terreuracties. Nog 110 passagiers, allen Israëliërs of mensen met dubbele nationaliteit worden vastgehouden. Israël heeft zich bereid verklaard met de kapers te onderhandelen. Het ultimatum is verlengd tot zon dag 12 uur Nederlandse tijd. Slachtoffer autoongeluk overleden ALPHEN AAN DEN RIJN De 29-jarige Petrus Wilhelmus Stolwijk uit Zegveld, die 13 juni 's nachts op de Kort Steekter- weg met de auto, bestuurd door z'n broer, tegen een boom reed, is in het Hofpoortziekenhuis tet Woerden aan zijn verwondingen overleden. Busongeluk Bij tussen twee autobussen bij Ti- voli, dertig kilometer van Rome, zijn gisteravond negen Italianen gedood en meer dan vijftig ge wond. Van tien gewonden is de toestand kritiek. Politie-ontslag De Ameri kaanse stad Detroit verkeert in dusdanige financiële moeilijkhe den dat zij per 1 juli bijna dui zend politieagenten heeft moe ten ontslaan. Dronken man vernielde 22 autospiegels LEIDEN De Leidse politie vloed bleek te verkeren, werd heeft vannacht om half vier een ter ontnuchtering ingesloten in 27-jarige student aangehouden bet politiebureau en heeft in- op verdenking van het vernielen middels bekend op de Jan van van in totaal 22 autospiegels. De Houtkade 14 en aan de Zoeter- jongeman, die zwaar onder in- woudsesingel 8 buitenspiegels te hebben vernield. ADVERTENTIE nam 'n bele dag eindelooss» genieten .^1 kijk maar op pag. 7 „A DIEREN LIJDEN DORST DEN HAAG (ANP) De Inspecteurs van de Dierenbescherming zijn de laatste dagen door steeds meer voor bijgangers geatten deerd op vee dat te weinig drinkwater krijgt. De dierenbe scherming heeft daar om iedereen opgeroe pen de dieren in het open veld van vol doende vers drinkwa ter te voorzien. Volgens een woord voerder van de dieren bescherming komen de klachten over onvol doende verzorgd vee uit alle delen van het land. Ook waak- en hofhonden worden nog al eens vergeten. De dierenbescherming ad viseert verder dieren die in kooien worden gehouden, in de scha duw te plaatsen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1