Vijftien mille boete geeist tegen organisatoren Mi Amigo „Grij ze wolven" moeten hun kantoren sluiten Koelbloedige Heathrowdieven bekend bij Scotland Yard Buitenlands geld In Rome en Parijs^ ITALTE BLOKKEERT E.G. VOOR GRIEKEN BEVOLKINGSGROEI LANGZAMER smmi:- n- 'NIENSDAG 30 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 a steeds D ken naar dingsplaats Viking [dENA (Reuter) Foto's jet Amerikaanse ruimte- ,ig Viking-1 uit zijn baan lars heeft doorgeseind to- ,an dat een andere plaats de zachte landing waar- ijk evenveel gevaar ople es de plek die vorig week- [is verworpen, aldus func- Jissen in Pasadena, illen nog nadere foto's af- en voordat zij een besluit nemen. Tijdens het week- lieten zij het plan voor een landing op 4 juli varen de eerst aangewezen bezaaid is met kraters. V op de bres „illegale" rokkanen iCHT (ANP) Het Chris- Nationaal Vakverbond staatssecretaris Zeeval- van justitie dringend ver- de 180 Marokkanen, die in erdamse. Utrechtse en se kerken een hongersta- hielden uit protest tegen egularisatiebeleid ten op- van buitenlandse werk- rs, alsnog toestemming te i in Nederland te blijven, brief aan de staatssecre- het CNV met teleur- g te ficooen Kennis geno- /an diens besluit om het jf van deze Marokkanen (Ierland niet te legaliseren, ter de 180 teruggaan naar ko is de kans groot dat mismaken met de justitie at land en in de gevange- recht komen, zo meent het :n massale riting tegen lanse griep CHT (ANP) Het minis- van volksgezondheid heeft en, niet over te gaan tot ïassale inenting van de landse bevolking tegen de namde .Spaanse griep', een soort griep die wordt •zaakt door een varkens- ïzavirus. In 1918 ontketen- virus een epidemie op Ischaal die 20 miljoen Dffers eiste. In februari it jaar raakten er in de igde Staten enkele rekru- ee besmet en een van hen ed. 'ederland betreft is nu be- i voorraad vaccin op iwen die direct kan wor- aangesproken zodra het lijkt dat er een epidemie omst is. De Rotterdamse log prof. dr. N. Masurei sf onlangs in een vaktijd- ;t dat het varkens influen- omstreeks 1986 weer nisch en op wereld-schaal mens zou kunnen gaan eren. ?er trein tspoord CNHAGEN (AP) - De /an Kopenhagen naar )re is gisteren even ten van Rungsted Kyst ont- d. De vier rijtuigen vielen i volgens functionaris- an de Deense spoorwegen geen van de inzittenden ige verwondingen opgelo- Zondag ontspoorde in België de Internationale van Brussel naar Parijs en dag kwam een lokale dse trein frontaal in bot- net een goederentrein. -veto tegen lestijnse olutie YORK (Reuter) Voor ïrde maal dit jaar hebben 'erenigde Staten een anti- lische resolutie in de Vei- idsraad met een veto ge deerd. gisteravond bleek dat een derheid van de vijftien le- tellende raad een resolutie tannemen waarin het recht le Palestijnen op „nationale hankelijkheid en soeverei-. in Palestina" werd onder- id, maakte de Amerikaanse svervangend gedelegeerde, rt Sherer, gebruik van het ■echt, dat berust bij de vijf ïanente leden van de raad, ïland, de Verenigde Staten, ikrijk, de Sovjet-Unie en DEN HAAG (ANP) In het jaar 2000 zal Nederland tussen de 14,3 en 15,2 miljoen inwoners tellen. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend in een nieuwe bevolkingsprognose, waarvan de uitkomsten gisteren zijn bekend gemaakt. Volgens een prognose van 1973 zou de bevolking in 2000 15,4 tot 16 miljoen mensen bedragen. Het CBS heeft de nieuwe berekeningen gemaakt, omdat de geboortedaling de afgelopen jaren sneller is verlopen dan aanvankelijk was gedacht. Was, aldus het CBS, voorzien dat de gezinsvruchtbaarheid zo zou dalen, dat een gezin gemid deld bijna twee kinderen zou tellen, nu moet rekening worden gehouden met gemiddeld 1,5 kind per gezin. Het CBS merkt daarbij op, dat het mogelijk is, dat het lage vrucht- baarheidspeil een tijdelijk verschijnsel is. Volgens het CBS zal de veroudering van de bevolking in de toekomst doorgaan. Tussen nu en 2000 zal het aantal mensen ouder dan 65 jaar toenemen met een half miljoen. Het aandeel van de bejaarden in de bevolking stijgt dan van 11 procent nu tot 13 a 14 procent in 2000. Het percentage jongeren beneden de 20 jaar daalt in dezelfde periode van 34 tot 22 27 procent. Het aantal kinderen van 4 tot 12 jaar, die basisonderwijs gaan volgen zal verminderen van 2,2 miljoen (16 procent) tot 1,5 a 1,9 miljoen (10 a 13 procent). Het aandeel van de beroepsbevolking, tussen de 20 en 64 jaar, zal de komende jaren toenemen van 55 procent nu tot 60 a 64 procent in 2000. Tatort In samenwerking met de TROS maakt de Duitse tv mo menteel een Tatort- aflevering, die in Nederland speelt, waarvan een ge deelte op het voor malige REM-eiland voor de kust van Scheveningen. Hie rin wordt o.a. een rol gespeeld door Pieter Lutz. Op de foto de Duitse ac teur Rudolf Brand als de boef Ros tock, die bij een achtervolging op het REM-eiland is terecht gekomen. Daar bedreigt hij Lissy Merck, een rol van de Duitse actri ce Gaby Fuchs. AMSTERDAM (ANP) - Tegen de tuinarbei- ders Leunis T (34) uit 's-Gravenzande en Koos van D. (33) uit Hoek van Holland, die volgens de officier van justitie bij Amsterdamse kan tongerecht organisatorische werkzaamheden hebben verricht ten behoeve van de piraten zender Mi Amigo in Nederland, heeft hij giste ren twaalf weken hechtenis voorwaardelijk en een boete van 15.000 geëist. Volgens de officer, mr. J. Pieters, hebben zij aan het verlenen van hun medewerking zeer geruime tijd behoorlijk verdiend nu moet hen daarvoor de rekening worden gepresenteerd, meent hij. De strafbare medewerking heeft bestaan uit de bevoorrading met leeftocht, de aanvoer van mensen en de financiering. Het was de tweede keer dat er bij de Amsterdamse kantonrechter een zaak diende over verboden medewerking van Nederlanders aan de Mi Amigo, die buiten de Engelse territoriale wate ren in de Theemsmonding ligt. Het gaat hierbij om overtreding van een nieuw artikel van de telegraaf- en telefoonwet dat van kracht werd op 1 september 1974, nadat het Nederlandse parlement het verdrag van Straatsbrug tegen de piratenzenders had geratificeerd. Leunis T. erkende dat hij in november en december vorig jaar had meegewerkt aan het uitbrengen van een anker en een poging tot versleping van het toen gestrande zendschip naar een andere plaats. Voorts had hij geholpen bij de reparatie van de zendapparatuur. Dit laatste had ook Koos van D. gedaan, die verder herstelwerk aan het radio-zendschip had verricht. De raadsmand van beide verdachten, mr. E. Dommering, stelde dat de bepaling van de Nederlandse telegraaf- en telefoonwet in strijd is met het verdrag van Straatsburg. Hij eiste ontslag van rechtsvervolging. Zijn clienten noemde mr. Dommering hulpdaders die moeten opdraaien voor degenen die de officier niet kan bereiken. De kantonrechter mr. J. van Waarden, zal op dinsdag 13 juli uitspraak doen. Reuzevlag in tweën bij „proef wapperen" NEW YORK (AP) De grootste vlag ooit in de V.S. gemaakt, heeft proef- gewapperd en het niet overleefd omdat er ineens, een harde wind opstak. De vlag, die 112 bij 60 me ter mat en waarin 425 kilo nylon was verwerkt, was bevestigd aan de kabels van de Verrazano-brug toen een hele vloot van gro te zeilschepen en oorlogs bodems de haven van New York binnenvoer in ver band met de grote vloots- how op 4 juli. De vlag wap perde ongeveer twee uur, het was een pracht gezicht, en toen kwam die harde wind en scheurde hij in tweeën. Het dundoek heeft 75.000 dollar gekost. Twee uur heeft 's werelds grootste vlag mogen wapperen. Een lichte bries maakte er een eind aan. De enorme lap textiel scheurde op de naad. ANKARA (DPA-ANP) Het constitutioneel ge rechtshof in Turkije heeft bepaald dat de uiterst rechtse „nationale beweging partij" haar kanto ren in het buitenland binnen een half jaar moet sluiten. Het hof dreigt de partij te verbieden als de partij deze maatregel niet opvolgt." De „nationalistische beweging-partij" maakt deel uit van de huidige regeringscoalitie van premier Suleiman Demirel. NBP-voorzitter Alpaslan Tuer- kesh is een van de vice-premiers. De partij is vooral berucht geworden door haar jeugdbewe ging „Bozkurts" (Grijze Wolven), die wel is vergele ken met de Hitler-Jugend. De „Grijze Wolven" beschouwen zich als beschermer van recht en orde, hetgeen volgens hen alleen bereikt kan wor den door vernietiging van het communisme. Tot dat „communisme" wordt niet alleen marxisme, leninisme en maoisme gerekend, maar ook gema tigde socialistische stromingen. De procureur-generaal van Turkije had de NBP aangeklaagd op grond van artikel 113 van de Turkse wet op het partijwezen, waarin staat dat een politieke partij geen filialen in het buitenland mag onderhouden. De NBP is ook actief in West- europese landen waar veel Turkse gastarbeiders Morgen zal het opnieuw een stralend warme dag worden. Een krachtig en omvangrijk ho- Amsterdam gedrukgebied, dat zich uitstrekt van het zeegebied ten westen Eelde van Schotland via de Noordzee Den*Helder naar Denemarken, beheerst on- Luchth. R'dam ze omgeving. Door deze druk- Twente verdeling voert een noordooste- z'-Umburg lijke wind droge en van oor- Aberdeen sprong koele lucht naar ons Barcelona land. Door de overvloedige zon- Berlijn neschijn wordt deze lucht boven Bordeaux land flink verwarmd waardoor Frankfort er nogal grote temperatuurver- Genève schillen ontstaan tussen het i^sbruck noorden en het zuiden van het Kopenhagen land. Zo werd het gisteren in {^arno het Waddengebied niet warmer Londen dan 21 22 graden, maar in het Luxemburg zuidoosten van Nederland steeg Miüaga het kwik tot 30 graden, toch Maiiorca deed het door de lage vochtig- ^""chen heidsgraad, ook in het zuiden Oslo veel koeler aan dan de vooraf- Parijs gaande dagen. In deze situatie s£J]}e komt de komende dagen vrijwel Stockholm geen verandering. Zurich Casa Blanca Vooruitzichten voor vrijdag: LasPaimas Aanhoudend droog en zonnig. New York Opnieuw warmer. Tulus""V (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Scotland Yard kent vermoede lijk de identiteit van een van de twee mannen met stalen zenuwen, die zaterdag een gedurfde grote gelddiefstal gepleegd hebben in de vlieghaven van Londen, heathrow. Zij gingen aan de haal met buitenlandse bankbiljetten ter waarde van ten minste twee miljoen pond sterling (tien miljoen gulden). In een van de gestolen verzegelde stalen dozen zaten voor 800.000 pond Franse francs. Tijdens de vakantiemaanden zijn er op Heathrow dagelijks grote hoeveelheden buitenlandse munten. Ze zijn bestemd voor of worden verzonden door een van de vier Britse clearing-banken. Deze sensationele roof werd pas later we reldkundig gemaakt. De vlieghaven van Heathrow is de laatste tijd berucht wegens de ernstige diefstallen, die er gepleegd wor den. De situatie is zo, dat Heathrow nu doorgaans „Thiefrow" genoemd wordt het Engelse „thief" betekent dief. Scotland Yard neemt aan, dat de diefstallen gepleegd worden door een gespecialiseerde bende. Een persoonsbeschrijving van de ver dachte is doorgegeven aan alle Britse politie kantoren. Interpol werd ook gewaarschuwd, want het is best mogelijk, dat de sluwe dief „Groot-Brittanmë al verlaten heeft. De twee dieven boden zich zaterdagmorgen aan in de overzeese afdeling van British Airways om drie stalen dozen met buitenlandse mun ten op te halen. Het geld moest voor reke ning van een Londense bank naar het bui- Ihe grijze wolf huilt de Turken in Nederland zijn bangV S5SKS Uit onze krant van 5 juni (finale) werken, met name in de Duitse Bondsrepubliek en in Nederland. De „Grijze Wolven" hebben in februari nog een congres in Rotterdam gehouden. naar ook in Tokio en New York, overal kunt u terecht [if net uw reischeques. Beschikt u liever over Nfontant buitenlands^w/so^, geld? Ook dat is mogelijk. J-^^^J\Haal uw reischeques\ Eurocheques en al vreemc^e valuta LEIDSE SPAARBANK LUXEMBURG De Italiaanse delegatie heeft gisteravond in Luxemburg tegen 9 uur, toen de ministers samen gingen soupe ren, plotseling bezwaren ge maakt tegen de datum van 26 juli waarop de onderhandelin gen tussen de EG en Grieken land moeten beginnen over de toetreding van het land tot de gemeenschap. Zoals ze dat in het verleden herhaaldelijk hebben gedaan, eisten de Italianen plotseling, toen iedereen al akkoord was, vaste financiële compensaties voor de Italiaanse landbouw als de toetreding van het agrarische Griekenland tot de gemeen schap een feit zou zijn gewor- den. Deze eis van de Italianen veroorzaakt in de vergadering van de ministers van Buiten landse Zaken nogal wat op schudding. De Italianen bleven echter op hun stuk staan. De Europese commissie staat in principe niet onwelwillend te genover de Italiaanse eis, maar de Italianen konden geen con creet bedrag i Engeland werkt aan voorstel 200-mijls zone LONDEN (AP) De Britse La bo ur-regering bereidt een wets voorstel voor om haar territo riale wateren uit te breiden tot 200 mijl, zo hebben goed inge lichte kringen rond de regering bekend gemaakt. Groot-Brittannië is over deze kwestie in bespreking met de EEG, maar de mogelijkheid blijft bestaan dat het land de 200mijlszone eenzijdig zal uit roepen. Er wordt ook gesproken over een visserijzone waarbinnen al leen Britse vissers mogen opere ren. Voorstellen hiervoor varie ren van 12 tot 100 mijl. Kamervragen over treinongeval DEN HAAG (ANP) - De Twee de-Kamerleden Tolman en Wis- selink (beiden CHU) hebben de ministers Westerterp van ver keer en waterstaat en Van der Stoel van buitenlandse zaken gisteren schriftelijk gevraagd, of het waar is dat het treinonge luk dit weekeinde in het Belgi sche Neufville veel overeen komst vertoonde met reeds eer de plaatsgevonden ontsporingen op dezelfde route. De CHU-ers vragen naar de veiligheid van het traject Amsterdam-Brussel- Parijs. Allegorie van de vrede" gestolen PARIJS (DPA) Een schilderij van Rubens, de „Allegorie van de vrede", dat vroeger het Rus sische Tsarenhof zou hebben gesierd, is het afgelopen week einde gestolen uit een woning in de Parijse voorstad Saint Cloud. Het schilderij, 1.80 bij 1.60 meter groot, is van on schatbare waarde. De Rubens is het eigendom van een zakenman, die zich sinds, maanden op reis inhet buiten land bevindt. Voor zijn vertrek vertrouwde hij het schilderij aan een vriend toe, die het in de zitkamer van zijn op de twee de verdieping gelegen apparte ment ophing. Toen deze man dit weekeinde afwezig was, klom men inbrekers langs de muur van het huis omhoog en ver schaften zij zich toegang tot zijn woonruimte door een niet goed gesloten venster. tenland overgebracht worden. De dozen be vonden zich in een brandkluis. Daarna bega ven de rovers zich naar de Europese afde ling van BA waar zij de doos met het Franse geld in ontvangst namen. Tenslotte ging het tweetal nog naar het cargo-pakhuis van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena, waar de koelboedige dieven in het bezit kwamen van een doos vol geld, afkomstig van een Londense bank en bestemd voor het buitenland. De dozen, die zij kwamen opha len, waren volgens hen verkeerd geadres seerd en moesten om die reden terug naar het kantoor. De bedienden van de lucht vaartmaatschappijen vermoedden geen on raad. De dieven hadden zich voorgedaan als agenten van de Amerikaanse firma Purola- tor, die de geldtransporten regelt. Lichte aardbeving in Zuid-Limburg Heerlen (ANP) In Zuid-Lim burg heeft zich gisteren een lichte aardbeving voorgedaan, waarvan de haard of epicen trum lag tussen Heerlen en Maastricht. Dit is geconstateert door het aarbevingsstation van de universiteit van Keulen. De leider van dit instituut deel de mee dat het een tectonische aardbeving betrof met een sterkte van 3,3, derhalve erg zwak en onschadelijk. Volgens hem werd de beving, die slechts luttele seconden heeft geduurd, veroorzaakt door een verschui ving van aarschollen op een diepte van vijf a tien kilometer. Libische ambassadeur in Cairo aangehouden CAIRO (reuter) De Libische ambassadeur in Cairo, Milod el Sedik Ramadan is gisteravond in de Egyptische hoofdstad aan gehouden terwijl hij propagan damateriaal tegen de Egypti sche staat verspreidde. De Libische ambassadeur had grote hoeveelheden boeken en vlugschriften uitgedeeld, waarin wordt opgewekt tot een revolu tie tegen de regering van presi dent Anwar Sadat, aldus de Egyptische pers. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Van der Stoel, redde de situatie voorlo pig, door voor te stellen tijdens het souper de kwestie alsnog uit te praten. Het was uitstel van executie, want ook tijdens dit souper lie ten de Italianen hun negatieve houding niet varen. Dit bete kent, dat de weg voorlopig is afgesneden om nog voor de va kantie formeel de onderhande lingen met Griekenland over het EG-lidmaatschap te openen. Antiek uit woning gestolen Antieke voorwerpen, waaronder Delfts blauw, zilverwerk, schil derijen, klokken, sieraden zijn tussen zondag en gisteren gesto len uit een woning aan de Haag se Van Montfoortlaan. De waar de van de buit is bij de politie nog niet bekend, maar wordt zeer hoog geacht. De kunstvoor werpen verdwenen, nadat inbre kers) zich via een ruit aan de zijkant van het gebouw toegang tot de woning hadden verschaft. Bij een inbraak in een radiowin kel aan de Hobbemastraat in Den Haag zijn gisternacht 7 stofzuigers, 3 kleuren-tv's, een draagbare tv en 2 gaskomfoors met een totale waarde van 10.000 gulden gestolen. Na de voordeur van het aangrenzende perceel te hebben geforceerd, kwam men de winkel binnen door een gat in de tussenmuur te slaan.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9