Meer branden met minder schade T enniscomplex ,De Klinkeberg' in bollenhallen Sassenheim Reeks orgelconcerten in Grote Kerk Noordwijk Zoeterwoudse winkels weren honden Winkelen in Wassenaar onoverzichteli j k Weer beklimming toren Voorschoten Northgo wandeltocht PAGINA 4. LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 JUNI 19WOI HUISVROUWENVERENIGING: WASSENAAR De afdeling Wassenaar van de Nederland Vereniging van Huisvrouwen heeft een brief geschreven naar1 drie plaatselijke middenstandsorganisaties over het probleem v de huidige winkelsluitingsregeling in Wassenaar. Het bestuur schrijft aan de organisaties dat het winkelen Wassenaar op maandag en woensdag voor de huisvrouw steej onoverzichtelijker wordt. Er zijn zaken in de Langstraat d maandagmorgen dicht zijn, of de hele maandag dicht zijn] woensdagmiddag geopend zijn. Er zijn zaken die 's maandags o( 14 uur open gaan en anderen die om 13.30 uur de deuren opene Er is geen uniforme regeling en voor het Stadhoudersplein gelj hetzelfde. Het winkelen in Wassenaar wordt door deze willekeuri| tijden geenszins aangemoedigd. Vele Wassenaarse huisvrouw^ gaan liever een keer per week naar het winkelcentrum Leidsenhaj dan voor gesloten deuren in Wassenaar te komen. „Aangezien aldus de brief U juist veel moeite doet het kopt in Wassenaar te stimuleren", dringt het afdelingsbestuur er op aj een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor et uniforme regeling der openings- en sluitingstijden in de verschille] de winkelcentra in Wassenaar. IKON-uitzendingen vanuit dorpskerk Zoeterwoude ZOETERWOUDE In het najaar zullen door de IKON op 7\ zondagen Vespers worden uitgezonden vanuit de N. H. Dorpskeri De voorbereidingen daarvoor zijn inmiddels reeds ingezet. Daartd zijn een aantal mensen uitgenodigd die aan de diensten hi medewerking zullen geven. Ook met de eindredaktie en regisseil van de IKON-vespers hebben besprekingen plaats gevonden. E i organisatie binnen Zoeterwoude ligt in handen van Ds. S. Schoch, H. v.d. Berg en W. d. Ru. De uitzendingen zullen zijn o zondagmiddag 12-19-26 september en 3-10 en 17 oktober telken van vijf uur tot half zes. LEIDSCHENDAM De gemeentelijke vrijwillige brandweer is vorig jaar 67 keer uitgerukt voor brand en 41 maal voor het verlenen van hulp. Het totale aantal alarmeringen bedroeg 130 tegen 120 in 1974. De schade bedroeg vorig jaar 479.000 gulden tegen bijna 650.000 duizend gulden het jaar daarvoor. Bijna eenderde van het aantal branden vond buiten plaats, het betrof bouwafval, struikgewas en vuilcontainers. In het jaarverslag over 1975 waarin dit wordt meegedeeld zegt commandant R.H. van Dijck ver der dat vorig jaar een herstructurering van de brandweeropleiding in de provincie Zuid-Holland is doorgevoerd waardoor een deel van de opleidin gen door de regionale brandweerorganisatie zal geschieden. De kader- en functie-opleidingen zul len gaan plaatsvinden in een interregionale brand- weerschool. De brandweer van Leidschendam heeft een aantal jaren opleidingen georganiseerd voor een aantal gemeenten in de regio. Leidschendamse instruc teurs gaven daarbij les. Het bureau opleidingen van de Zuid-Hollandse Provinciale Brandweer- bond heeft in beginsel voorkeur getoond voor handhaving van deze opleidingen. Den Haag en 1 Rijswijk hebben een volledig beroepskorps, Voor- j burg, Leidschendam, Zoetermeer, Benthuizen en I Moerkapelle sturen voor de lagere opleidingen j cursisten naar Leidschendam, terwijl voortaan ook j lessen in genoemde gemeenten worden gegeven. In het jaarverslag wordt geen melding gemaakt van moeilijkheden met de bezetting van het korps j overdag, zodat mag worden aangenomen dat deze zijn overwonnen. Wat de hulpverlening betreft haalden de brand- j weerlieden vorig jaar 14 maal (in totaal 27 perso- I nen) bewoners uit een defecte lift, in woningen werd 27 maal hulp verleend. De vrijwillige brandweer verstrekte vorig jaar 434 adviezen over brandpreventie en verrichtte 218 veiligheidsonderzoeken. In supermarkten en wa- j renhuizen werden tijdens de St. Nicolaas- en kerst- drukte controles uitgeoefend op de veiligheids voorschriften, vooral op het vrijhouden van uit gangen en opslag van brandbaar materiaal. (Van een onzer verslaggevers) SASSENHEIM De nieuwe bollengebouwen van De Vroomen bv. die worden ge bouwd aan de Rijkstraatweg tegenover restaurant „De Ui- ver" in Sassenheim, zullen van af oktober tot en met april gebruikt worden als tennisba nen. De bloemenhallen van dit exportbedrijf kunnen zeven tennisbanen bevatten van „of ficiële afmetingen." Op 15 ok tober zal het tenniscomplex. dat de naam „De Klinkeberg" krijgt worden geopend. Het is niet nieuw dat bollenboeren hun hallen of schuren tijdens de „winter maanden" een andere bestemming ge ven. Veelal worden boten in deze schu ren ondergebracht, maar sinds enige tijd gaan een aantal bollentelers ertoe over sportactiviteiten in de hallen onder te brengen. Volgens de heer A. Heems kerk, één van de drie directeuren van De bollenhallen De Vroomen, is het economisch niet meer verantwoord om een grote hal alléén tijdens de zomermaanden te ge bruiken. De kosten zijn volgens hem dan veel te hoog en de ondernemer is verplicht naaf andere mogelijkheden te zoeken om verlost te worden van de drukkende kostenlast. Tijdens de zomermaanden worden de hallen met een totale oppervlakte van 6000 vierkante meter gebruikt voor de export van bloemen en planten. De Vroomen is een van de weinige bedrij ven die nog uit durft te breiden. Het van de firma De Vroomen bedrijf is in enige jaren door diverse overnames van andere bedrijven, waar onder De Graaff en Zonen aan de Heereweg, tot een flink bedrijf uitge groeid. De hoogte van de hallen is zeven meter en tussen de 7 banen zullen tussenruim- ten gemaakt worden, zodat men naar de banen kan lopen zonder dat het tennisspel van anderen wordt gestoord. Verder worden douchegelegenheden ge bouwd evenals kleedkamers en een kantine. De vloer bestaat uit een dikke laag noogovenslakken met daarover diverse lagen betum. Op de bovenste laag be- tum wordt een deklaag Latex aange bracht. Het licht is op de vloer bijna 500 lux. De uurprijzen van de banen varieren van 370 tot 450 gulden per seizoen, (van 15 oktober tot en met 30 april). Het is ook mogelijk banen per uur te huren. De kosten bedragen dan onge veer 20 gulden. Rondom het gebouw worden voldoende parkeerplaatsen aan gelegd. LEIDSCHENDAMSE BRANDWEER IN '75: VROUW RIJDT TEGEN BOOM SASSENHEIM/NIEUW VEN NEP Een 34-jarige vrouw uit Nieuw Vennep is gistermiddag om drie uur met haar bromfiets tegen een boom gereden bij het terrein van Hygia in Sassen heim. Vermoedelijk raakte de vrouw bij het afrijden van het terrein de macht over het stuur kwijt. Bij de botsing liep zij hoofdletsel en verwondingen aan het gelaat op. Ter plaatse werd eerste hulp verleend. Daarna werd de vrouw ver voerd naar Leiden om te wor den opgenomen in het Diacon- nessenziekenhuis. G. v.d. Weijden wint viswedstrijd SASSENHEIM Vierentwintig hengelaars namen gisteren deel aan een viswedstrijd in het Park in Sassenheim. Winnaar werd G. v.d. Weijden met vijf vissen met een totale lengte van 1,25 meter. De grootste vis werd gevangen door C. van Leeuwen. Hij sloeg een zoetwaterbewoner van veer tig centimeter aan de haak. Tweede werd G. Ammerlaan met een karper van 32 centime ter. G. Stoute kreeg de troost prijs voor de kleinste vangst: 12 VOORSCHOTEN - Zaterdag morgen is er weer gelegenheid om de historische dorpstoren te beklimmen. Van 10 tot 12 uur is dan een rondleiding mogelijk. Op dezelfde tijd zal er op de Voorstraat voor het Ambachts- en Baljuwhuis weer een ruil beurs voor kinderen zijn. De postzegelruilbeurs is in de mu ziektent op het kerkplein. Deze aktiviteiten in het kader van de "Verlevendiging Dorps centrum" waren de vorige eer ste zaterdag van de maand een groot succes. Bij de beklimming van de dorpstoren moet reke ning gehouden worden met wachttijden. Naast deze 'speelse' aktiviteiten zijn ook de aannemers in het dorpscentrum aktief. In de Schoolstraat is al een gedeelte gereconstrueerd. De School straat wordt verkeersarm, dat wil zeggen, de voetganger heeft steeds voorrang en voor de au tomobilist zijn slechts weinig parkeermogelijkheden in de straat. De grote parkeerplaats aan de zuidzijde van het cen trum is het voormalige M.O.C.- terrein. Via de Bloklaan is een direkte verbinding met de Voor straat. Aan de noordzijde van het centrum is ruimte voor au to's achter Albert Heijn. In to taal zijn er op dit moment 600 parkeerplaatsen. NOORDWIJK De sportcommissie houdt zaterdag, 3 juli haar 16e Northgo wandeltocht. De deelname aan de tocht staat open voor burger-, bedrijfs-, school-, speeltuin-, militaire en semi-mili- taire groepen, sportverenigingen, enzovoort. Er kan zowel indivi dueel als in groepsverband worden gelopen, en daarbij heeft men keuze uit vijf afstanden: de 6,10,15, 25 en 40 km. Het parcours voert de wandelaars door de mooiste plekjes van de aan puur natuurschoon zo rijke Noordwijkse contreien, waar men echt nog de leeuwerik en vele andere vogels hoort fluiten. Men kah zich laten inschrijven bij C. van der Hulst, Marjoleinstraat 13 te Noordwijk, tel. 14197, gironummer 789.526. De inschrijfkosten bedragen 2,75 per persoon (voor jongeren tot en met 12 jaar 2,50). De deelnemers starten vanuit het bowlingcentrum Faase aan de Van Panhuysstraat-hoek Duinweg. De groep van 40 km gaat om 10 uur op pad. de andere groepen volgen tussen 10 en 14 uur. Allen die de tocht volbrengen ontvangen een exclusieve medaille met de beeltenis van de Noordwijkse reddingsboot, de „Kurt Carlsen" NOORDWIJK Deze zomer organiseert de Stichting Orgelcentrum in samenwerking met de Noordwijkse Evenementencommissie en het plaatselijk orgelcomité weer een reeks orgelcon certen in de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen. i Gezien de grote belangstelling, die men vorig jaar voor deze concerten toonde, is het aantal tot zes j uitgebreid. Men heeft de organisten Piet van Egmond, Feike Asma, Klaas J. Mulder en Charles J. de Wolff in binnen- en buitenland alom bekende concertge vers bereid gevonden het Knipscheer-instru- ment van de Grote Kerk te bespelen op de vrijdag- I avonden van 9 juli (Piet van Egmond), 16 juli (Feike Asma), 23 juli (Klaas J. Mulder), 30 juli (Piet J van Egmond), 6 augustus (Charles J. de Wolff) en i 13 augustus (Feike Asma). I Speciale aandacht wordt gevraagd voor het con- I cert van 16 juli waaraan behalve de organist Feike I Asma, ook het befaamde „British Columbia Boys 5 Choir" medewerking zal verlenen. In de monumentale, in romaans-gothische stijl opgetrokken Grote Kerk bezit Noordwijk een uit nemende cultuurschat. Na een restauratie die vijf jaar heeft geduurd, is het geheel in oorspronkelij ke staat teruggebracht. Het is thans een der fraaiste kerkgebouwen uit dit gewest. Naar de mening van deskundigen dateert het indrukwekkende bedehuis uit de 13e en 14e eeuw. Nauw is de kerk verbonden met de historie van het oude dorp. Tal van sierlijk bewerkte grafste nen in het kerkgebouw geven de laatste rustplaats aan van verschillende ambachtsheren van Noord- wijk en andere prominente figuren uit een verj verleden. Een zeer fraaie tombe is gewijd aan' Janus Dousa, de bevelhebber van het belegerde; Leiden in 1574. Sinds 8 november 1841 bezit het bedehuis met haar machtige gewelven en volmaakte akoestiek,, een orgel dat uitmunt in klankrijkdom en opval lend mooie stemmen. Experts noemen het een der fraaiste instrumenten uit de streek tussen Delft en Haarlem. Het orgel is een geschenk van ds. Gerrit Kuiper, die als emeritus in Noordwijk woonde, en zijn vrouw Anna Cornelia Pennewart. Tevens stichtten zij een fonds voor het jaarlijks onderhoud van het orgel en het honorarium van de organist. De orgelmaker H. Knipscheer uit Amsterdam bouwde het instrument in neo-empire stijl, omhuld met wit en goud, op vier witte zuüen. j Jan Zwart, de bekende musicus en radio-concert gever uit de dertiger jaren ontdekte de schoonheid i van het orgel in de Grote Kerk in de zomer van 1937, toen hij om gezonheidsredenen in de bad-| plaats vakantie hield. Op 9 juli van dat jaar, i enkele dagen voor zijn dood speelde hij op het I instrument van de Grote Kerk zijn laatste concert, dat hij besloot met zijn thans alom bekende bewerking van het kerklied „Een vaste burcht is onze God". In 1957 werd dit feit in de Grote Kerk officieel herdacht. Sindsdien organiseert Orgelcen trum hier iedere zomer enkele concerten. Orgelliefhebbers uit Noordwijk en omgeving, doch ook vele gasten uit de badplaats weten deze orgelbespelingen hoog te waarderen. Zondags kan men het orgel horen onder de handen van de vaste Vakantievreug de in Treslong Honderden kinderen uit de Bollenstreek waren gisteren actief bezig met hun ,,Doe- dag", georganiseerd door de Hillegomse stichting Vakantiespe- len. De Lisser Vereni ging Vakantievreugd had 22 deelnemertjes gestuurd. Alle kinde ren konden naar har telust kleien, dammen, verven, dansen etc. Zij vermaakten zich op perbest. Garages achter v. Sauthorststraat Leidschendam Pe Dorpsraad Stompwijk moet morgen advies uitbrengen over een door burge meester en wethouders voorge stelde verkoop van grond achter de Van Santhorststraat. Het col lege wil het Aannemersbedrijf Granneman BV te Stompwijk gelegenheid geven daar acht ga rageboxen te bouwen onder voorwaarde dat ze alleen voor autoberging worden gebruikt. Verder zal worden bepaald dat omwonenden voorkeur krijgen bij verkoop of huur van de ga rages. ZOETERWOUDE - „De goeden moeten onder de kwaden lij den. Hier mogen geen honden bin nen". Een kaart met deze tekst komt sinds enkele dagen voor op de etalages van vele Zoeter woudse zaken. Zij is verstrekt door win keliersvereniging WIZO waarvan het bestuur meende dat men in aktie moest komen tegen de steeds toenemende overlast. Voorzitter M. Berg: „Het liep de spuiga ten uit, vele winkels zijn de laatste tijd be vuild". Dat gebeurde ook in mijn zaak waaf ik onlangs nog een grote stapel schriften kon weg gooien". Hij illus treert de slechte men taliteit van sommige hondenbezitters met het verhaal van een klant die hem enkele weken terug atten deerde op een ver trekkende koper wiens hond zijn be hoefte in de zaak had gedaan en toch zon der iets te zeggen vertrok. „En dan heb ik nog niet eens le vensmiddelen in mijn winkel", aldus de heer Berg. Ook in de gemeente raad is meermalen geklaagd over de vuiling van door honden. Dat sommige erg hoog temeer de indruk bestaat voor het van de honden hondenbelasting wordt betaald. B. w. delen de rusting maar het fen van maatregelen is eenvoudig. Wel de gedachte om te gaan tot het stellen van een tionaris welke taak zou „onwettige" op te sporen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4