Niet massaal bouwen in Stevenshof j espolder ^ARMTE REMT BEZOEKAAN JEUGDDORP ZUIDWEST ■krachtig verzet werkgroep milieubeheer 8 p zoek naar mobiel zwembad PAGIN A 3 iyan een onzer verslag- Tjevers) INLEIDEN De Leidse ^Werkgroep Milieube- "Tieer zal zich met alle kracht verzetten tegen 3e bouw van woningen in de Stevenshofjespol- jer. De werkgroep de dringt er met klem op kan, dat alle voorberei dingen voor dit bouw- ^ïroject binnen de ge meentelijke diensten wordt gestaakt. Men is ^ran mening, dat zeer ïrnstige bezwaren zijn is®herbonden aan woning- laarjjouw in deze polder jfopezwaren uit het oog- aag punt van landschapsbe- 21 houd en bezwaren uit het oogpunt van stads- [TTbehoud. De werkgroep ■Éneent, dat binnen de 10bebouwde kom van Lei- 5 Jen voldoende huizen Medfebouwd kuimen wor- keaJen voor de opvang van de eigen bevolkings- ^^jjroei, mits men de mo gelijkheden daartoe maar optimaal benut. ^■fn een uitgebreide studie over de bouwplannen van de ge- gW%neente Leiden stelt de werk- yi|proep Milieubeheer het van groot belang te vinden te rea geren op de aanvullende nota inzake het volkshuisvestings beleid en het concept-pread vies hierover, die door het col lege van B. en W. in maart van dit jaar werden aangeboden aan de gemeenteraad. In de aanvullende nota werden de beleidsuitgangspunten voor de komende tien jaar beschreven, terwijl in het concept-pread vies de raad werd verzocht hiermee in te stemmen. Bij zonder belangrijk noemt de werkgroep het hierin vervatte gemeentelijk voorstel tot het creëren van een nieuwe grote bouwlokatie in de Stevenshof- jespolder. Naar de mening van de werkgroep zijn de bezwa ren tegen dit plan legio vanuit het oogpunt tot behoud van het landschap, openluchtre creatie en een evenwichtig bouwbeleid van de gemeente. Volgens de ondertekenaars van de studie van de werk groep P. Mantel. E. Meelis en H. A. Udo de Haes zijn de belangrijkste nadelen van het bouwen in de Stevenshofjes- polder: Een gedeelte van het voorge stelde nationale landschap spark tussen Den Haag en Lei den zou worden opgeofferd, hetgeen ernstige schade voor het landschap en voor de openluchtrecreatie rondom Leiden zou betekenen: Een bouwbeleid gevoerd blijft worden dat verkwistend met de open ruimte rondom Lei den omspringt; Er onvoldoende aandacht zal zijn voor bouwprojecten in de binnenstad en binnen de ver dere bebouwde kom van Lei den; Met voldoende kracht naar Dichtheid bebouwing opvoeren subsidiemogelijkheden ge zocht wordt om de verdere in voorbereiding zijnde woning bouwprojecten geheel voor de Leidse bevolking te kunnen realiseren; Een te grote bouwstroom op gang wordt gehouden hetgeen binnen de beschouwde planpe riode extra overloop uit de Haagse agglomeratie tot ge volg zal hebben met alle ver- keersconsequenties van dien. Met name zal hierdoor ook het gevaar van de aanleg van de Leidse Baan en ook van rijks weg 11 toenemen; Aan het einde van de planpe riode zou een extra scherpe terugval in de bouwstroom veroorzaakt worden, wanneer de behoefte verzadigd raakt. De werkgroep onderschrijft in belangrijke mate de cijfers die de gemeente heeft geprodu ceerd ten aanzien van de ver wachte woningbehoefte. Slechts in geringe mate komt men tot andere aantallen. Dit wordt veroorzaakt, doordat de werkgroep meent dat er min der woningen verloren gaan door renovatie dan door het gemeentebestuur wordt ge steld (20 tot 40 i.p.v. 100). De werkgroep verwacht een wo ningbehoefte voor de periode tot en met 1984 van rond de 6000 huizen, een aantal dat slechts enkele honderden ligt onder de gemeentelijke ramin gen. Volstrekt uiteen lopen de me ningen van de werkgroep en de gemeente voor wat de be bouwingsdichtheid van nieuw bouw binnen de bebouwde kom betreft. De werkgroep meent, dat de maximale moge lijkheden van dichte bebou wing nog lang niet zijn be reikt. Men meent dat dit ook niet het geval is bij het plan Herengracht/Zijlsingel waar thans al een aanzienlijke be bouwingsdichtheid is. Als voorbeeld noemt het de bebou wing van het Couperusduin in Den Haag waar 180 woningen per ha zijn opgetrokken. Bij de bouwplannen, vooral voor wat de bebouwing van buiten gebieden betreft, is een gemid delde dichtheid van 60 tot 80 woningen per ha. zeker moge lijk. Daarbij behoeft volgens de werkgroep niet eens aan hoogbouw te worden gedacht. Wel is de bouw van woningen in twee lagen noodzakelijk en „dubbel grondgebruik" (par keren onder pleintjes, woning en tuin). Het bouwen in grote re dichtheid heeft volgens de werkgroep de voordelen, dat er spaarzamer wordt omge sprongen met de beschikbare ruimte, dat de grondprijs per woning goedkoper is, dat er kortere afstanden van wonin gen naar werk en winkelvoor zieningen zijn en dat bijvoor beeld het openbaar vervoer beter exploitabel wordt. Als voorbeelden van een dergelij ke dichte woningbouw wijst de werkgroep opnieuw naar Den Haag (Waldeck. Bezuiden- hout-West). Mogelijke bouwplaatsen in de bebouwde kom van Leiden ziet men op de volgende plaat sen: Oude Morsch (15 huizen), Noordvest-west (ca 80), Noord- vest-oost (215), Marewijk (95), Pancras-west (40), Pancras- oost (100), Havenwijk (50), Le vendaal (125). Academiewijk (305), Pieterswijk (50), Leiden- Zuid (550), Leiden-Oost (15), Leiden-Noord (230). Po; an een onzer verslagge- vers) ÏIDEN Het jeugdva- ntiedorp dat op het :rein van Jeugddorp- "idwest naast zwembad jrfrfe Vliet" voor de tiende t ner wordt gehouden is ït ofce week van start ge- lezean. Het zal op 6 augus- weer worden b'eeind- arTJ. Vanwege het warme t Ner valt de belangstel- n Jg in vergelijking met p "Orgaande jaren nogal ïjjnjen. De organisatoren n rken nu een mobiel g -'embad om te proberen veflrmee wat meer bezoe- iitet-s te lokken. eet) jeugdvakantiedorp is be- ladpd voor kinderen van vijf tot •esijben jaar die er van maandag I vrijdag van half tien tot drie 0ff terecht kunnen. De toegang- offJs 1.25 per dag, een >1 jpkaart voor tien keer kost ettqf*. Voor de peuters van twee ^enjvier jaar is er op het terrein val speelzaal met leiding. Deze ,egjelzaal is geopend van maan- l t/m vrijdag van half tien tot UI?a'l uur. Hiervoor gelden de- Tde toegangsprijzen als voor J jeugdvakantiedorp. i jeugdvakantiedorp staat dit 'lp* in het teken van verschil- 11 Ide landen: elke week wordt li één land speciale aandacht nijteed. Achtereenvolgens zijn len: wd 2 juli: Turkije. Voor deze ek staat op het programma 1 een verkleedpartij met 'cre- ^^>apier, een haremroofspel, i kashba (oosterse markt), i speurtocht en als afsluiting t bakken van stokbrood. Elke ptend zijn bovendien de huis- I die op het terrein staan geo- hd. In één van die huisjes |)dt een tentoonstelling geor- liseerd over Turkije. In de lere huisjes kan gekleid, ge- 'fd, getimmerd of geborduurd rden. "der wordt, zoals elk jaar, de gdvakantiedorpkoerier in el- Pï gezet. Dat is een krant die te week uitkomt en waarin leningen en verhaaltjes van lederen worden opgenomen. Creativiteit in Jeugddorp Zuid-West Deze krant kunnen de kinderen zelf op stencil typen en op een stencilmachine afdraaien. Op het terrein ligt ook een sta pel hout voor degenen die graag hutten bouwen; gereedschap en spijkers zijn aanwezig. In de week van 5 t/m 9 juli wordt Canada onder de loep genomen. Omdat in Canada im mers de Olympische Spelen worden gehouden wordt er deze week extra veel aandacht aan sport en spel besteed, 's Mor gens zijn de huisjes weer open met eerdergenoemde activitei ten; 's middags worden balspe len gedaan zoals voetbal, tref- bal, handbal en korfbal. Verder staan nog op het programma van deze week een hindernis- baan, touwtrekken, een kussen gevecht, hoogspringen en ver springen. Op vrijdag 9 juli wordt de week afgesloten met een tienkamp. Van 12 juli t/m 16 juli is Surina me aan de beurt. Van één van de huisjes wordt dan een Suri naamse hut gemaakt (met riet etc.). en hierin wordt een exposi tie opgezet met Surinaamse ge bruiksvoorwerpen, handwerk enz. In dit huisje worden elke dag dia's vertoond over Surina me. Dan komt er een groot Suri naams feest met originele kledij en Surinaamse muziek. Op woensdag is er Surinaams eten met rijst en bruine bonen. Veel aandacht wordt er ook besteed aan creativiteit; kettingen rij gen, maskers maken, houtsnij werk en instrumenten maken. Bovendien wordt er ook nog een optocht gehouden Op vrijdag wordt de week afge sloten met een Chinese toko en zal een volksdansgroep van „Oud Poelgeest" optreden. Van 19 juli t/m 23 juli: Marokko. Op het programma staan de volgende activiteiten: het maken van een Marokkaans huis met daaromheen een ceremonie, films over Marokko, potten ma ken van klei, een woestijnrit, een bezoek aan het museum van Volkenkunde, een Marokkaanse markt, weven en mozaïek ma ken, een Marokkaanse maaltijd (Cous-Cous) en een ruilmarkt. Ter afsluiting is er op vrijdag een Marokkaans feest waarbij weer de volksdansgroep van „Oud Poelgeest" zal optreden en er een theeceremonie zal zijn. Van 26 juli t/m 30 juli: Skandi- navië. In deze week wordt ge probeerd de sfeer van de Noor mannen en de Vikingen terug te halen. Er worden Skandinavi- sche hutten gebouwd, er wordt een zeeroversspel georgani seerd, er is een landenspel met uitbeeldingen van Noorse sagen in originele klederdracht, er wordt echte stokvis gegeten en door de deelnemers zelf muzie kinstrumenten gemaakt. In de laatste week is de beurt aan Nederland. (Van 2 t/m 6 augustus). Op het programma: een ballonnenwedstrijd, een le vend ganzebordspel, een ruil markt, pottenbakken in een grondoven, suikerspinnen eten, broodbakken, vliegers maken, poppenkast en een tienkamp. De volksdansgroep van „Oud Poelgeest" treedt op met echte klompendansen, Oudhollandse spelen en een draaiorgel. Vrij dag een boerenbruiloft met clowns, en ter afsluiting een spuitbalwedstrijd. Voor meer inlichtingen kan er overdag gebeld worden naar Jeugddorp, telefoon 765929. De eerste twee weken worden geor ganiseerd door clubhuis „De Tamboerijn", de volgende twee weken door clubhuis „De Klin ker" en de laatste twee weken door „Project '76", een groep studenten die ook in voorgaan de jaren aan het jeugdvakantie dorp hebben meegewerkt. De Zevensprong De vakantieactiviteiten beper ken zich niet tot Zuidwest. „De Zevensprong" in Noord houdt woensdag 30 juni een excursie naar de Flevohof. De bezighe den van „De Mirt" in de Kooi strekken zich uit van 28 juni tot 2 juli en van 31 juli tot 6 augus tus. Bij „Groenoord" staan on dermeer handenarbeid, sport en spel op het programma van 29 juni t/m 1 juli. In het Leidse Volkshuis is voor kinderen van vier tot twaalf jaar uit de bin nenstad het volgende georgani seerd: vandaag spel en stok brood bakken bij de Witte Sin gel, op 1 juli: Ruil- en rommel markt op de Kaasmarkt, op 2 juli: speurtocht op de Kaag voor niet-zwemmers. „In de Vrolijcke Arke" organi seert op donderdagmiddag 1 juli een ruilmarkt op het speelter rein aan de Pieterskerkstraat voor oude kleren, boeken en speelgoed. Het geheel wordt om lijst door pannekoeken bakken en muziek. Het begint 's mid dags om twee uur. Voor kinderen van vijf tot twaalf jaar worden uitstapjes georganiseerd in de periodes 5 t/m 9 juli en 12 t/m 16 juli naar Avifauna, Duinrell. de Lin- naeushof en de duinen van Noordwijkerhout en Vogelen zang. Ook staan bezoeken aan het zwembad en de bioscoop op het programma. De kosten be dragen 20 per kind en men kan zich opgeven bij: Mevrouw van Deventer, Tesselschade- straat 7, Leiden, tel. 767726. Me vrouw van der Geyn, Oude Rijn 21, Leiden, tel. 141018. Mevrouw van Rijn, de Mey van Streef kerkstraat 21, Leiden, tel. 122815. Mevrouw Turk, Voor straat 38, Leiden. LEIDEN Wie met de temperaturen van de af gelopen dagen na geda ne arbeid eens rustig door de Leidse monu mentale binnenstad wandelt, zou haast ver geten dat hij niet in het buitenland op vakantie is. De oude steegjes en straten, de geveltjes van de schoonste hofjes, waarop de ondergaande zon een teder stralenspel tovert, zijn zo roman tisch mooi, dat elke ver gelijking met welk eeu wenoud dorp in het zon nige zuiden dan ook moeiteloos kan worden doorstaan. Zelfs de pit toreske dorpjes in het land van de Zonneko ning zijn niet zo majes tueus als de Kloksteeg tussen Pieterskerk en Rapenburg. Het is juist in dat kleine stukje won derschoon Leiden, dat het etablissement „De Bisschopaan eetlustige gasten onderdak ver leent. Men zou er haast voorbij lo pen: de l'réle witte letters op de ruit geven nauwelijk een idee van wat zich daarachter verbergt. Over de drempel ge komen, doet de bar eerst ver moeden, dat de bezoeker in een simpel café terecht is ge komen. Maar verderop in „De Bisschop" schemeren wat ta feltjes, die duidelijk maken dat er wel degelijk gegeten kan worden. Op z'n Frans nog wel. Een zwart bord aan de wand vermeldt de verschillen de gerechten. Vier visschotels, zeven met vlees en ook één vegetarisch menu staan erop geschreven. En alles in de prijsklasse van 14,50 tot 20,50 gulden, regelmatig vervangen door andere menu's, die zeven dagen in de week worden ge serveerd tussen 18.00 en 22.00 uur. Eigenaar van „De Bisschop" is Ben Walenkamp. Hij vertelt dat zijn bedrijfje inmiddels anderhalf jaar bestaat. Begin 1975 toverde Ben de voormali ge wijnopslagplaats en bottela rij aan de Kloksteeg om in een eetgelegenheid vooral gericht op hen die net iets meer kon den uitgeven dan de gemiddel de student.Toch komen er ook wel studenten, vooral met af- studeerborrels. Eten kan men er met 40 man, maar bij een gezelschap van meer dan vijf is reserveren aanbevolen (tel. 125024). Na een periode met verschil lende Leidse koks ging „De Bisschop" onlangs op de Fran se keuken over. De er\raringen tot dan toe waren niet zo ple zierig. Enkele maanden gele den werd echter gereageerd op een advertentie. Via de tele foon diende zich monsieur Jean Kempf aan, een Franse kok in hart en nieren, op zijn 14e jaar al met kokerellen be ginnen in zijn geboorteplaats Eet smakelijk Misschien overkomt het u ook wel eens: je hebt best zin om een keertje uit eten te gaan, maar je kunt eigenlijk geen keus maken uit het aanbod van restaurant en bi stro's in en om Leiden. Soms omdat je niet weet wat er achter de gevel van de betreffende hore- ca-gelegenheid schuil gaat: wat kan je er eten, hoe duur is het er, wat voor publiek komt er; noem maar op. Vandaar deze rubriek: Etens- waardigheden". Verslag gevers van de Leidse Courant gaan op pad om voor u een kijkje te nemen in de verschillen de eetgelegenheden in stad en streek. Om u bij uw keuze een beetje te helpen. En mocht u toch maar liever thuisblijven, dan kan dat ook: in elke wekelijkse aflevering van „Etenswaardighe- den", zal de chef-kok een van zijn keukenge heimen verklappen. Spe ciaal voor de gastrono men van de Leidse Cou rant. Eet smakelijk Blotzheim in de Franse Elzas en sinds die tijd een respecta bele culinaire loopbaan vén 20 jaar achter de rug. Prinese Gracia Onder het genot van een ape ritief vertelt hij over zijn verle den. Hij werkte 3,5 jaar op het luxe jacht van Prins Reinier en prinses Gracia van Monaco. Zes maanden per jaar maakte hij daar het weelderige leven mee, werd gebracht en ge haald met het zestig-persoons privé-vliegtuig van Zijne Ko ninklijke Hoogheid voorzien van een zwart marmeren salon en een gesloten tv-circuit. Een baan die hen behalve een enorm salaris ook nog het no dige vermaak opleverde. Zo vond het prinselijk paar eens de zilveren rand van het kristallen glasservies niet erg mooi meer. Ze hadden liever een gouden randje. Dus werd het complete glasservies voor de voeten van de prins en zijn gemaal aan diggelen gegooid om plaats te maken voor de nieuwe goudgerande glazen. Trouwens, ook met voedsel was men tamelijk kwistig. Toen na 18 dagen varen de aanwezige blikkenvoorraad de prins niet meer beviel werd alles maar over boord gezet en nieuwe proviand ingeslagen. De gretige beluisteraar van de avonturen op het vorstelijk schip, zal zich ongetwijfeld af vragen, hoe kok Jean Kempf vanuit een dergelijke majes tueuze omgeving aan Hollands lager wal is geraakt. Dat laat ste gebeurde een paar maan den geleden. Het schip waarop monsieur Kempf werkte, kwam ter reparatie naar De Kaag. Daar liep hij een echte Hol landse vrouw tegen het lijf. De ontmoeting mondde uit in een huwelijk en hij gaf het luxueu ze leven bij prinses Gracia op voor zijn eigen Dora. Hij ves tigde zich in Abbenes. Een aantal maanden zwierf hij rond in de restaurants van Leiden totdat hij de leiding kreeg in de keuken van „De Bisschop" en daarvan een waarlijk Franse cuisine maak te. Alle er\-aring opgedaan m de koninklijke keuken van Monaco legt monsieur Kempf tegenwoordig in het eten van „De Bisschop", dat het predi kaat „vorstelijk" sindsdien meer dan waard is. De zorg vuldigheid en souplesse waar mee hij de diners van zijn gasten verzorgt in de tropische keuken aan de Kloksteeg her innert aan vroeger tijden. Opmerkelijk is overigens, dat op de weinige vrije dagen van monsieur Kempf zijn vrouw achter het fornuis staat. Be halve als er iets aparts ge kookt moet worden, want dan doel hij het liever zelf. Monsieur Kempf is niet zo scheutig met het geven van informatie over zijn culinaire capriolen. Toch was hij bereid voor de lezers van de Leidse Courant eens uit de vorstelijke keuken te klappen. Het werd echter geen gemakkelijk re cept. Voor hen die het zelf niet aandurx-en: voor 16,50 kan men het net als prins Reinier en prinses Gracia eten in „De Bisschop". Medaillon de Porc a la Romaine Snij zes ons varkensschnitzel m 2 tot 3 plakken haal deze even door de bloem en leg ze met ui en kaas gepaneerd in de boter compleet met zout. peper en wat tijm. Aan een kant gebakken gewisseld in goede ham en voorzien van champignons en gepelde toma ten gaan ze vervolgens 4 minu ten in de oven. Vervolgens af- blussen met witte wijn. Dan komt er een probleem. Bisschopskok Jean Kempf ge bruikt voor dit gerecht zijn eigen demi-glace sauce en die valt onder zijn beroepsgeheim. Het alternatief is een sauce espagnol, al zal die waar schijnlijk wat te sterk uitval len. De basis daarvoor is in een delicatessenzaak te koop. Mocht deze inderdaad te sterk zijn dan maar aanmaken met wat bloem en rode wijn. Bij het vlees kan men rijst, maca roni of gebakken aardappel tjes serveren. In deze maan den is de Franse specialiteit courgettes in de Hollandse winkel tegen betaalbare prij zen te krijgen. Afgekookt en wel in een pannetje aanmaken met wat uien en verse kruiden als tijm, rozemarijn en selde- y- Monsieur Jean Kempf in de Kloksteeg

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3