£eidóe (Bowcvnt Hitte sloopt natuur ■O gegijzelden vrij V akbeweging verbaasd over nieuw overleg Judy zoekt Nu ook h op Zwitserland Hagenaar onschuldig een jaar in cel Bewoners bezetten bos Ruim een miljoen schade bij brand in winkel I Woensdag 30 juni X976, 66e jaargang no. 20464 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND (0ri Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: .Wim Buijteweg ,ertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Alleen „Zijn wij alleen in het heelal?" op Ned. I om 22.30 uur met' aansluitend Viking naar Mars. Om 20.00 uur film Robinson Crusoë. Ned. II om 1905 uur Jouw we reld, 20.30 uur Nee, eerlijk niet. Om 21.40 uur The Cats bij Eddy Becker. Droog en zonnig Droog en zonnig en warm tot zeer warm weer, met max. temp. van 26 graden in het noorden tot omstreeks 30 gr. in het zuiden van het land. Overwegend matige wind tussen noordoost en oost. Morgen zon: 4.24—21.03. Schev. hoogw.: 5.18 en 17.43. Laagw.: 1.04 en 13.25. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 21-jarige Hagenaar Bela I. S. Toth heeft bijna een jaar lang onschul dig in de gevangenis gezeten voor een gewa pende roofoverval, die hij, zoals de Haagse politie deze week pas ontdekte, niet heeft gepleegd. De overval, waarbij ruim 4700 gulden werd buitgemaakt werd op 20 juni vorig jaar gepleegd op een winkel annex postagent schap in de dr. Schaepmanstraat in Den Haag. Afgelopen zaterdag hield de Haagse recherche een 18-jarige buffetbediende uit Den Haag aan, die inmiddels de overval heeft bekend. Gistermorgen is de buffetbediende voorge leid voor de officier van justitie, waarna de heer Toth onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. De Haagse rechtbank had de heer Toth voor de roofoverval aanvankelijk tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Gerechtshof veroordeelde hem op verklarin gen van twee getuigen in hoger beroep op 8 december 1975 zelfs tot drie jaar met aftrek van voorarrest. De advocaat van de heer Toth, mr. G. L. Kooy heeft inmiddels gezegd een revisie en schadeloosstellingsprocedure te gaan begin- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het warme weer veroor zaakt steeds meer narigheid in de na tuur. Dagelijks sterven tienduizenden jonge bomen; oude beuken verdrogen zo sterk, dat er voortdurend takken afbre ken; in Zuid-Limburg maakt men zich al zorgen om het drinkwater en de bos en heidebranden zijn langzamerhand niet meer te tellen. Het gemeentebestuur van Wassenaar heeft de inwoners gewaarschuwd tegen zware vallende takken van oude beuken. Deze bomen hebben de laatste tijd zoveel van de droogte te lijden, dat de takken gewoon afscheuren. „Blijf zoveel moge lijk uit de buurt van oude beuken", aldus de waarschuwing in Wassenaar. De Heidemaatschappij maakt zich veel zorgen over de sterfte onder de bomen. Vooral jonge bomen van twee tot vijf jaar hebben ernstig te lijden. De Heide maatschappij schat, dat per dag tiendui zenden bomen in Nederland sterven. Sinds de lente zijn nu al twee miljoen naaldbomen gestorven, deels door de on verwachte vorst in april, maar vooral door de grote droogte van deze maand. Ook onder de jonge eiken wordt een ware verwoesting aangericht. Bij de beu-' ken en berken begint het eveneens. Een hectare volwassen bos heeft aldus de Heidemaatschappij per dag zeker 40.000 Een groot aantal militairen gisteren in aktie bij het blussen van de bosbrand bij Oirschot. liter water nodig. Maar water is er nau- schappij. Daarbij komen dan nog de bos- „Wanneer de lijn van de bos- en heide- welijks meer. en heidebranden, zoals gisteren weer branden doorzet wordt dit een triest re- „Wanneer het zo doorgaat wordt de sterf- langs de spoorbaan Driebergen-Veenen- cord. Veel ernstiger, dan in 1947 en 1959 te onder vooral de jonge bomen rampza- daal, op het militair schietterrein bij 01- toen 3.600 hectare bos en heide in vlam- lig voor het bosbestand in Nederland", denbroek op de Veluwe en bij Oirschot men opgingen", aldus de Heidemaat- aldus de noodkreet van de Heidemaat- in Noordbrabant. schappij. V1PALA (AP-Reuter) De kapers van i vliegtuig van de Air France hebben morgen veertig gegijzelden vrijgelaten, wie kinderen, zieken en bejaarden. |geveer 210 mensen worden nu nog gegij- 1 De kapers hebben de vrijlating geëisf i 53 terroristen, die gevangen zitten in lël, West-Duitsland, Kenia, Zwitserland Frankrijk. 1 wordt de vrijlating geëist van veertig gevangenen in Israël, onder wiede Melkiti- sche aartsbisschop van Jeruzalem mgr. Ca- pucci en de Japanner Okamoto die destijds betrokken was bij de aanslag op het vlieg veld van Tel Aviv. Voorts van de in Duits land gevangen gehouden leden van de Baa- der-Meinhoff-groep, onder wie de vroegere studentenleider Fritz Teufel en Ralph Reind- ers, die van Nederlandse afkomst is. Ten slotte wordt nog de vrijlating geëist van vijf gevangenen in Kenia, een in Frankrijk en een in Zwitserland. Frankrijk heeft al laten weten niet op de eis te zullen ingaan en Kenia ontkent gevan genen te hebben. In de overige landen is het beraad daarover nog in volle gang. De ka pers waarschijnlijk drie Arabieren, een Zuidamerikaan en een Duitse of Duits spre kende vrouw, verlangen dat de gevangenen naar Entebbe worden gebracht. Sluiting V redestein is rampzalig" DEN HAAG (ANP) Volgens het KVP- Tweede Kamerlid Bremen zou de sluiting van de Vredestein-vestigingen in ons land rampzalige gevolgen hebben, met name voor Limburg. De KVP-er heeft minister Lubbers van Economische Zaken gisteren schriftelijk ge vraagd, de Kamer te vertellen wat er nu precies met Vredestein aan de hand is. Bremen vraagt zich af of de indruk juist is, dat de ontstane moeilijkheden in het bijzonder te wijten zijn aan manipulaties van het Amerikaanse moederconcern Goo drich. LOONSTOP MAAND VERLENGD (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De lonen in Nederland blijven een maand langer bevroren dan aanvankelijk de bedoeling was, nu dus tot 1 augustus. Het kabinet heeft hiertoe gister avond laat besloten. Het had enige tijd winst nodig om nog een laatste poging te kunnen doen werkgevers en vakbeweging tot een loonakkoord te brengen. Daartoe zou het kabinet, na twee dagen vergaderen nieuwe mogelijkheden hebben ontdekt en wel door zelf nieuwe concessies te doen. Op korte termijn, waarschijnlijk volgende week, zullen door de partijen bij het loon- overleg hierover mededelingen worden ge daan. Zoals bekend werd eind vorig jaar een loonmaatregel van kracht inhoudende, dat in de eerste helft van 1976 de lonen niet zouden mogen worden verhoogd. Vanavond zou die bevriezingsmaatregel dus aflopen. Aangezien werkgevers en vakbeweging in de Stichting van de Arbeid niet tot een akkoord konden komen over de mate van loonstij ging per 1 juli, zou de onderhandelings- markt vanaf morgen vrij zijn geweest met alle mogelijkheden van te sterke loonstijgin gen en daarmee handhaving van inflatie en werkloosheid vandien. Op z'n minst lag ar beidsonrust in het verschiet. Die onrust was het kabinet ook al voorspeld in het geval het een nieuwe loonmaatregel zou uitvaardi gen. Van de zijde van de vakbeweging werd gisteravond reeds als commentaar gegeven dat de regering door deze tussenzet een grote verantwoordelijkheid op zich laadt, omdat wordt gesuggereerd dat een oplossing in het verschiet ligt en een nieuwe loonmaat regel voor de tweede helft van 1976, die iedereen al voor zich zag, overbodig zal blijken te zijn. Men tilt hier zo zwaar aan omdat totdusver door het kabinet de indruk was gewekt dat het geen mogelijkheden zag nog meer te doen dan het in de vorm van verlaging van sociale premies al had aange boden. Maar wat er ook nader gebeurt, aldus vakbewegingskringen, in elk geval moet een loonstijging, vrijwillig of bij de creet, op 1 juli, dus met terugwerkende kracht ingaan. De loonbesprekingen vorige week stuitten af omdat de FNV (NW-NKV) ƒ55,- netto per maand vroeg en de werkgevers ƒ38,- netto aanboden. Het CNV kwam met een tussen voorstel van 44,-, waarvoor de werkgevers nog wél te winnen zouden zijn geweest," maar de FNV niet. De oplossing die het kabinet nu denkt te hebben gevonden zal dicht bij onze eis moeten liggen, zo heeft de FNV al laten weten. "Op waardige wijze afscheid nemen van de bomen". Onder dat motto hebben vanmorgen om streeks 7 uur enke le tientallen bewo ners van de omge ving van het Bel gisch Park en het Westbroekpark het stuk bos aan de Nieuwe Parklaan bij de Badhuisweg be zet, waar de bomen moeten wijken voor het nieuwe bejaar dentehuis Deo Gra- tias. De bezetters willen met hun ac tie ook hun zorg kenbaar maken over de toekomst van het stuk bos naast het gebied waar dat tehuis komt. Volgens hen zullen ook daar de bomen moeten sneuvelen in ver band met nieuw- bouwplannen van de nabijgelegen ho telschool en de aanleg van enkele wegen. En wie zou niet Judy in huis willen hebben"' U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u woonplaats STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: k woonplaats IV V-TI IHUHBP y (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Aan de Haagse Boekhorststraat is gisteravond een radio en tv-winkel vrijwel geheel uitgebrand. Volgens de Haagse politie bedraagt de schade ruim één miljoen gulden. In totaal zes bewoners, die boven de winkel op de tweede verdieping wonen, konden uit het brandende pand worden gered. De brand brak omstreeks kwart over zes door nog onbekende 'oorzaak uit in de winkel, waar het vuur zich snel verspreidde. Toen het vuur zich via open trappen naar de eerste, tweede en zolderverdieping uitbreidde, vluchtten een 27-jarige bewoner met zijn evenoude vrouw en zijn 55-jarige schoonmoeder op het dak. Drie andere bewoners konden door de brandweer met de autolad der worden gered. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De cardioloog prof. Hugenholtz van het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt in Rot terdam heeft plannen ontwikkeld om hartpatiën ten die in Nederland niet aan bod komen in Zwitserland te laten opereren. Hij heeft hiertoe contacten gelegd met de hartchirurg prof. Charles Hahn die een kliniek nabij Genève leidt. In deze kliniek zouden 100 200 Nederlanders per jaar een open hartoperatie kunnen ondergaan. Op welke wijze het vervoer naar Zwitserland zou moeten geschieden is nog niet duidelijk. Prof. Hugenholtz geeft er zelf de voorkeur aan de patiënten per trein naar Zwitserland over te bren gen. Als de betrokken autoriteiten met het plan instemmen kan de 'trein-brug' naar Genève vol gende maand al starten. Inmiddels zijn ook voorstellen gedaan om Neder landse hartpartiënten te laten opereren in chirurgi sche centra in Dayton, Cleveland en New York. Of de plannen inderdaad worden uitgevoerd is grotendeels afhankelijk van het advies van de werkgroep hartchirurgie buitenland van de Ge zondheidsraad. Leden van deze werkgroep ver trekken volgende week naar Zwitserland en de Verenigde Staten om te bezien of de betrokken centra qua accommodatie, medisch peil etc al dan niet geschikt zijn om er "hart-bruggen" op te openen. De cardioloog prof. Meyler, die voorzitter is van de werkgroep en de hartchirurg dr. J. Greep vertrekken volgende week naar Genève. Prof. Huysmans gaat dan naar Amerika. Als deze hart specialisten menen dat de betrokken centra inder daad aan de te stellen eisen voldoen, is het vrijwel zeker dat de Ziekenfondsraad en de staatssecreta rissen Klein (wetenschappen) en Hendriks (volks gezondheid) akkoord gaan. Als dat gebeurt staat niets het openen van de nieuwe "hart-bruggen" meer in de weg. Jacht op jachten De plezier jachten aan de Sardijnse sma- ragdkust, op Capri en bij San Remo lichten het anker en zoe ken het ruime sop. Veertien jachten zijn de afgelopen dagen namelijk door de politie in be slag genomen. Het ministerie van financiën voelt er niet langer voor, zich door vlaggen van het belasting paradijs Panama belastingin komsten door de neus te laten boren. Marinemannen op Texel verongelukt (Van een onzer verslaggeef sters) TEXEL Tijdens een oefen mars voor de vierdaagse zijn vannacht op Texel twee mari nemensen dodelijk verongelukt. Een derde raakte licht gewond. Zij maakten deel uit van de bemanning van de HM Panter. Zij liepen in militaire kolonne op een buitenweg op Texel toen een taxi op hen inreed. Het on geluk gebeurde even na midder nacht. De slachtoffers zijn de 24-jarige kok-eerste klasse A. de Korte uit Noordwijk en de 26-jarige ltz. II H. W. v.d. Breevaart Bra- venboer uit Numansdorp. De 21- jarige zeemiliciën-hofmeester U. Blanke uit Drachten raakte licht gewond en werd overgebracht naar een ziekenhuis in Den Hel der. Over de precieze toedracht van het ongeval was vanmorgen nog niets bekend. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek. Palestijns kamp bij Beiroet veroverd NICOSIA Christelijke rechtse troepen hebben het Jisr al Pasja-kamp bij Beiroet ver overd, zo is vernomen uit een in Nicosia opgevangen radio-uit zending van zowel Libanese rechtse als Libanese linkse zij de. Het kamp dat veroverd zou zijn is een van de twee Palestijnse kampen in het oosten van Bei roet, die een week lang door rechtsen zijn belegerd. Syrische tanks en troepen heb ben vanmorgen een plotselinge aanval ondernomen op de Zuid- libanese havenstad Sidon. Hiermee is een poging van de Arabische Liga om tot een staakt-het-vuren te komen de grond in geboord. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1