;5 j „Stormachtige ontwikkeling in landbouw en veehouderij thans voorbij" Melkprod uktie 1976 omhoog Grotere slaplant zeker interessant Rookgascondensator geeft besparing van 10 tot 12 pet. GROTERE VRAAG DOOR WARMTE OMZET CCWS HOGER DAN VORIG JAAR X BLOEMBOLLENOOGST IS BEGONNEN DE LIER Vorige week gaf de tuinbouwstudieclub „Delft- Westerlee" de resultaten van de slaproeven '75-'76 vrij. Het plantgewicht en de rassen ston den in de proefopzet centraal. Een kas van 1500 m2 werd in drie vakken verdeeld. A. Zaai- <1 a turn 10 september in 5 cm pot. !\len plantte 2 oktober. Het plantgewicht bedroeg toen 4.7 gram. B. Zaaidatum 15 septem ber in 4 cm pot. Eveneens op 2 oktober geplant. Het plantge wicht kwam toen neer op 1,7 gram. C. Zaaidatum 20 septem ber in 4 cm pot. Er werd uite raard weer op 2 oktober ge plant. 0,5 gram bedroeg toen het plantgewicht. De 4,7 gram-planten waren nog goed te poten. Ze worden ech ter vrijwel nooit zo groot afge leverd. Die van 1,7 gram zagen er bijzonder mooi uit. Vanwege de 4 cm pot moesten ze ook niet veel later geplant worden dan die bewuste 2 oktober. De plan ten van 0,5 gram waren vrij klein. Toch worden de meeste partijen tussen de 0,4 en 1.5 gram afgeleverd. Uit de volgende gegevens blijkt dat een grotere plant best inte ressant is. Op 2 november woog het als 4,7 gram gepote slaplan- tje 81,3 gram; dat van 1,7 gram bereikte een gewicht van 50,6 gram; de hekkesluiter, oor spronkelijk 0,5 gram, woog be gin november 31,6 gram. Op 17 november zat er een groot gat van bijna 100 gram tussen de op 10 september en de op 20 september gezaaide planten, na melijk 165 gram tegenover 68 gram. Dat betekent 10 kg per 100 kroppen. Zelfs een wat gro tere goed handelbare plant van 1,7-2 gram geeft al 5 kg meer zonder extra moeite. Ten slotte de gewichten per 15 december: respectievelijk 260, 225 en 179 gram. Bij de teelt is zoveel mogelijk gebruik gemaakt van de na- LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 JUNI 1 PROF. DR. F. KRIELLAARS: Te hooi en te gras Als stedeling zou het zweet je uitbreken wanneer men in de af gelopen tropische da gen een kijkje was gaan nemen bij de boeren, die juist in de ze tijden alle zeilen moeten bijzetten om te redden wat er te red den valt. De boer zit met zijn gedachten al weer midden in de win termaanden. want het hooi voor deze koude re tijd moet worden binnengehaald. En die oogst valt door de aan houdende droogte erg tegen, zodat de boer er vermoedelijk veel duur bijvoer bij moet kopen. DEN BOSCH „In de naaste toekomst zullen de ontwikke lingen in de landbouw en de veehouderij niet zo snel en stormachtig zijn als in de voorbije vijftien .jaar". Dit heeft prof. dr. F. Kriellaars, voorzitter van de Noordbrabantse christelijke boerenbond meegedeeld bij gelegenheid van het behalen van een jaaromzet van anderhalf miljoen ton mengvoer bij de Cehave N.V. uit Veghel. Volgens prof. Kriellaars wordt met name op de grote bedrij ven vaak te veel gevraagd van de lichamelijke en geestelijke spankracht van de boer. Omdat de vaste uitgaven ten gevolge van de 'inflatie jaarlijks stijgen is de kwetsbaarheid bij tegenvallers in de agrarische sector bijzonder groot gewor den, aldus prof. Kriellaars. Ook de ruimte voor een sterke uitbreiding van de veestapel is geringer geworden onder andere door de hoge grondprijzen en verzadiging van de markt. „Mijns inziens zullen de relatief grote bedrijven in de komende jaren de nadruk moeten leggen op een zekere consolidering. Daardoor wordt ook ruimte vrijgemaakt voor de middenbedrijven waarvoor uitbreiding onontbeerlijk is. liet overheidsbeleid zal ook ineer dan nu het geval is gericht moeten worden op hulp aan die middenbedrijven," zo betoogde prof. Kriellaars. De voorzitter van de Noordbrabantse christelijke boerenbond stelde dat een sociaal en fiscaal beleid voldoende moet zijn afgestemd op de behoefte van de agrarische bedrijven en bevolking. ..Met name mag de agrarische sector op het terrein van de investeringen niet verstoken worden van faciliteiten", aldus prof. Kriellaars die het belang van de gemeenschapjje- lijke landbouwmarkt en een gemeenschappelijk landbouwbe leid onderstreepte. DEX HAAG Het produktschap voor Zuivel heeft in maart een raming van de melkproduktie voor 1076 opgesteld. Toen werd een meerproduktie ten opzichte van 1975 van ongeveer 2 1/2 procent geraamd. Dat was het resultaat van een aantal koeien dat een procent groter zou zijn dan in 1975 en een gemiddelde melkgift per koe die 1 1/2 procent hoger werd geraamd. Dit is door het produktschap meegedeeld Doordat de werkelijke afleverin gen van melk in de eerste vier maanden nogal afweken van de raming, is een nieuwe raming opgesteld. Deze geeft aan dat voor 1976 met een aflevering van melk door veehouders aan fabrieken te rekenen is van 10,24 miljoen ton, dat is 4,7 procent meer dan in 1975. De gemiddelde melkgift per koe zal niet, zoals aanvankelijk geraamd met 1 1/2 procent toenemen, maar met 3 procent tot 4760 kg. dat is 140 kg meer dan in 1975. MONSTER Het Ned. Con structie- en Verwarmingsbe- drijf HVS b.v. uit Monster heeft een rookgascondensor op de markt gebracht, die ge heel is geconstrueerd uit alu minium. Het apparaat is be halve voor bij de verwarming van tuinbouwbedrijven, ook geschikt voor de warmwater voorziening in flatgebouwen. Het geeft een energiebespa ring van tien tot twaalf pro cent. Het principe berust op het systeem dat rookgassen, die anders gewoon in de lucht zouden verdwijnen, door de condensor heen, langs de aan de onder- en bovenkant inge bouwde waterreservoirs wor den gevoerd. Dit water wordt dan verwarmd tot 40%. Vol gens de ontwikkelaar de heer P.J. van der Hoeven jr. kan de gasrekening van een bedrijf door middel van dit apparaat met zeven tot twaalf procent dalen. De condensor kan in- verschillende lengtes worden geleverd Het bij uitstek mooie zomerweer werkt voor een aantal gewassen vraagbevorderend. Met name voor de gewassen als tomaten, kom kommers en sla bestaat een levendige be langstelling, hetgeen gedeeltelijk in de prij zen tot uitdrukking komt. Tomaten. Uit het murktoverzicht van het produkt schap voor groenten en fruit valt het volgen de te melden. De Nederlandse tomatenprijs heeft sinds 14 juni een behoorlijk verval te zien gegeven nl. van gemiddeld 1,75 per kg naar f 0.99 per kg. Een belangrijk prijs- verval om deze tijd van het jaar is niet ongewoon als er naar de voorgaande jaren wordt gekeken. In 1975 daalde de prijs van f 2.04 naar 1,13. De aanvoer is er echter ook naar, de topaan- voer bereikte een hoogte van 25.000 ton (vorig jaar 19.000 ton.). Toch is het areaal tomaten, geplant tot en met maart, weer kleiner als vorig jaar en het jaar daarvoor. i Ten opzichte van 1974 ziet men dat de oppervlakte teruggelopen is van 2.011 ha, naar 1819 ha. Er werd niet alleen minder maar ook later geplant. De verschuiving trad op van de periode nov/dec. naar de periode jan./febr. De warmeluchtteelt is het afgelopen seizoen over het algemeen wat vroeger van start gegaan, nl. merendeels in februari in plaats van in maart. De Neder landse tomatenexport bereikte dit seizoen tot 13 juni de respectabele omvang van ongeveer 122.000 ton. Dat was, net als de veilingaanvoer tot die datum. 15% -meer dan verleden jaar. nl. 107.000 ton en 4% meer dan eerverleden jaar nl. 118.000 ton. De veilingaanvoer voor de komende maanden zal mede bepaald worden door het areaal dat thans nog in produktie moet komen. Verwachting Een deel daarvan is thans al wel bekend, namelijk de in april aangeplante oppervlak te van 372 ha. (vorig jaar 366 ha.) en die van de in mei aangeplante oppervlakte van 246 ha. (vorig jaar 265 ha.). Een en ander komt er op neer dat gezien het areaal er de komende maanden een rond de 5% klei nere aanvoer verwacht kan woorden. Tot nu toe heeft de kleinere oppervlakte een compensatie gevonden in het grotere be schot. AJs de weersomstandigheden gunstig blijven kan dat ook de komende weken het geval zijn. Er moet echter wel rekening mee gehouden worden dat veel gewassen het onder de huidige omstandigheden zwaar te verduren hebben, het gevolg hiervan zou wel eens kunnen zijn dat veel gewassen voortij dig versleten kunnen zijn. Op het ogenblik geeft de prijs weer een herstel te zien, de prijs voor de A-tomaten is inmiddels weer opgelopen naar 1,50 per kg. Gezien de toename van de tomatenproduktie in de landen waarnaar geëxporteerd wordt, zal er meer concurrentie ondervonden wor den. De prijzen blijven onder druk en het is de vraag of het huidige prijsherstel ge handhaafd kan blijven. Overige gewassen. Door het afnemen van de binnenlandse en buitenlandse aanvoer van komkommers en de zeer levendige vraag in heel West-Europa konden de prijzen met zo'n kleine 20 cent per stuk oplopen naar gemiddeld 50 cent. Bij aanhoudend warm zomerweer zal de vraag groot blijven waardoor de prijzen zich kunnen handhaven.tussen De aanvi m van tuinbonen neemt steeds verder toe, n 0 als gevolg dat de prijzen weer verder j daald zijn naar 54 cent per kg. Voor andijvie beweegt de prijs zich ookl fe' een laag niveau nl tqussfnfd 29 en 35 cent per kg. De prijs \o f61 bospeen heeft zich niet kunnen handhavj f. en is terecht gekomen op 2 kwartjes per bi f Ondanks het warme weer is de prijsvormï bij sla niet zo geweldig, de prijs ligt tusst de 9 en 27 cent per krop. Prei wordt uita kend betaald nl. rond de twee gulden p f Vrr lie if er de o - e naar '2.64,,^ week wordt I Ju, it, toch zullen j Fruit. De aanvoer van natuuraardbeien rekord tempo opgelopen, die if er de zaak van dat de prijs daalde kg. Ook voor de komende een rekordaanvoer verwacht, prijzen niet veel verder dalen. Ook de voer van rode bessen vertoont een stijgen* lijn, de prijs per kg. komt neer op 2, Voor netmeloenen varieert de prijs v n f 2,70 tot 3.10 per stuk. Suikermeloen brengen ruim 5 gulden per stuk op (4 -jJ bak). Ogenmeloenen noteren een gemidde rijs van 4 gulden per stuk. Voor perzil P varieert de prijs van 15 tot 53 cent per st| De prijs voor kaspruimen ligt tussen 3,00 en 5,60 per kg. Bijna twee miljoen gulden hoger was de omzet aan de CCWS in de afgelopen week dan in dezelfde periode van het vorig jaar. En die twee miljoen kwam vrijwel uitslui tend van de snijbloemen. Daarvoor werden dan ook ongeveer 1 1/2 miljoen stuks of bossen méér aangevoerd, zodat er nog geen reden tot juichen is over de prijzen. Om precies te zijn. de afgelopen week werd 14.685.926 stuks of bos snijbloemen aange voerd voor f6.141.693.45 tegen 13.105.622 voor 4.975.063,91 in het vorig jaar. Er waren pluspunten zoals voor tros-chry- santen, irissen, fresia, snijgroen en leliekel ken, waarover straks méér. Bovendien was de aanvoer van tros-anjers royaler met ge middeld betere prijzen. Er was inhet alge meen goede vraag voor bloemen na de Pinksterdagen. De pot- en perkplanten heb ben hun hoogtepunt gehad, hetgeen in deze tijd normaal is. Maar geheel verdwenen zijn ze nog niet. De aanvoer van buitenlandse bloemen was aanzienlijk kleiner dan het vorig jaar, maar er werden wel betere prij zen gemaakt Afgelopen week 52.888 bos of stuks voor ƒ17.532.17 tegen 81.070 bos of stuks voor 15.468.50 in dezelfde week van het vorig jaar. De 292.887 potplanten brachten totaal f 17.532.17 op tegen de 292.887 voor ƒ333.851 vorig jaar. En wat de perkplanten betreft, thans 405.200 stuks voor 82.580.84 tegen 489.867 voor 62.628.04 vorig jaar. De totale weekomzet aan de CCWS beliep 6.637.115,01 tegen 5.527.011,45 in het vorig jaar. Rozen waren slecht aan de prijs, mogelijk als gevolg van slechte houdbaarheid in de zomer. De tros-anjers gaven een meer aan voer van plm. 25 procent met wel iets beter prijzen dan vorig jaar, maar is toch matig tot redelijk te noemen. De aanvoer van irissen neemt af, hetgeen aan de prijs ten goede kwam. De gladiolen beginnen aardig los te komen met redelil prijs. Zowel voor fresia als lelies liepl prijs geleidelijk aan terug. 1^ Hier volgen nog gemiddelde prijzen diefl noteerd werden, met tussen haakjes die dezelfde week in het vorig jaar. ct.( 17) tros-chrysanten 2,47 (1.54) fresia (98) irissen 75 (67) snijgroen 1.01 (94) jers 1.33 (1.46) leliekelk 25 (23) en 35 (30). De verwachtingen voor de komende zijn wat de prijsvorming voorspellen, al zal het koeler weer een goede invloed hebben op aanvoer prijspeil. In elk geval heeft de regen veel zorgen oj voor de bloemenkwekers verlicht. Vaderd» zorgde voor een vlotte handel. Mogelijk km de anjerdag, welke ter gelegenheid vig Prins Bernhards verjaardag op dinsdag L juni, is georganiseerd, speciaal voor deH bloem een gunstige invloed uitoefenen en prijs wat opvoeren. ml Het is zo ver. De bloembollen oogst is begon nen. al duurt het gegoochel met cijfers en gegevens nog wel even voort. Want een duidelijk overzicht van de stand van zaken heeft men bepaald nog niet. De berichten over de omvang van de oogst zijn zeer verschillend. Maar door de bank genomen, is or geen reden om de vlag in top te hijsen, wellicht blijkt ook dit jaar weer de juistheid van de bewering dat er nooit een goede bollenoogst kan zijn, als. de boeren min der hooi binnen kunnen halen dan normaal. Vast staat in ieder geval dat de hyacinten die voor de preparatie worden gerooid, be slist minder zullen zijn dan vorig jaar. En dat de export nu ook niet meer voor 100% gelooft m hetgeen men tot voor kort nog met zo veel stelligheid beweerde - namelijk dat er genoeg bollen zouden zijn -, blijkt uit het feit dat de twaalven van Apeldoorn, die men veertien dagen geleden met moeite voor 9,50 per 100 kon verkopen nu door diezelf de export voor 11,- per 100 worden ge kocht. Daaraan is wellicht het verschijnsel niet vreemd dat de leveranties van Apeldoorn uit Zuidwest-Nederland ver beneden de ver wachtingen zijn gebleven en men dus ijlings moet bij kopen om het getal weer vol te krijgen. Te weinig water Een beste tulpenoogst behoort eenvoudig niet tot de mogelijkheden. Dat is in deze rubriek al meermalen betoogd. Er is te weinig water gevallen, de nachtvorsten van eind april hebben het gewas toch wel dege lijk nadelig beïnvloed en het grootste ge wicht in de schaal legt ongetwijfeld de allesbehalve normale samenstelling van vele kramen tulpen. Er zijn dit najaar miljoenen negen en tienen verkocht aan de broeiers en dat zijn onder normale omstandigheden de twaalven van nu. Die kunnen er dus so-wie-so al niet komen en daarbij is de groei toch al minder. Enfin: over twee we ken zullen we het veel beter kunnen beoor delen. Vraag nog niet wild Dit wat betreft de tulpen. Wat de narcissen betreft zien we te velde een matige tot redelijke stand en ook wat dit artikel aan gaat, moet men geen al te hoge verwachtin gen hebben. Toch is de vraag naar een anders zo gewild broeisoort als Carlton be paald nog niet wild. Wel wordt de belang stelling voor de gele trompet Golden Harvest nu groter. Veel zal ook afhangen van het aanbod uit Engeland, want ook daar is veel te weinig water gevallen. De hyacintenhandel is kalm, alleen ziet men een wat verhoogde belangstelling voor de rose cultivars Anna Marie en Pink Pearl. De irissenkwekers hebben geen behoefte aan verkopen. Het is zeer de vraag of ook de Hollandse irissen, waarvan er onder meer in het Westland tientallen miljoenen worden gebruikt, wel een normale oogst zullen ge ven. Misschien dat de regen van vorige week tuurlijke zonne-energie. De sla krijgt dan meer snelheid. In de koude periode van oktober werd dan ook niet gestookt. Pas na half november was het no dig de sla wat op te vangen. Tot op 15 december verstookte men niet meer dan 2 m3 aard gas per m2. Hoe vielen nu de resultaten per ras uit? We zullen een greep doen uit het totaal. Allereerst de partij die op 10 september gezaaid werd. Het aantal stuks per m2 bedroeg 15. De oogstda- turn viel op 22 december. Als uitschieter valt meteen nr D 112 van Pannevis in het oog. Voor de gebruikswaarde scoor de dit ras een 9, Op de tweede plaats staat Mandela van De Mos: 275 gram. De B-groep, zaaidatum 15 september, werd op 29 december geoogst. Per m2 vermeldt men 17 kroppen. Re- nate van Enza (222 gram) en Ravel van Rijk Zwaan (222 gram) behaalden voor de ge bruikswaarde respectievelijk een 9 en een 8. Goed voor dit laatste cijfer toonden zich even eens nr. A 342 van Pannevis (199 gram) en nr. 1235 van Royal Sluis (205 gram). Nr. 200 van Rijk Zwaan en type 70 grof van Enza scoorden met bun 228 gram wel het hoogste aantal grammen, maar op het punt van gebruikswaarde kennen zij blijkbaar hun meerdere. Renate (179 gram) kwam met een gebruikswaardecijfer van 8,5-9 ook goed uit de bus bij de C-groep, gezaaid 20 september. Per m2 stonden er 19 kroppen. Een 8,5 behaalde eveneens nr A 342 van Pannevis (165 gram). Rond 1 oktober werd nog een rassenproef gezaaid die om streeks 1 februari werd geoogst. Renate was hier erg mooi; ei zat helaas wel wat glazigheid in. Amanda-plus bleek goed. Mandela viel op door zijn hoge gewicht en het ontbreken van glazigheid. Bij de fabricage is de keuze op aluminium gevallen, omdat dit materiaal beter bestand is tegen de inwerking van zure rookgassen dan gewoon staal. Pas bij het aansluiten van de verwarmingsinstallatie op de condensor gaat men over op staal. De rookgasklep, die bepaalt of de rookgassen via de schoor steen of via de condensor gaan, is ook geheel uit alumi nium vervaardigd en is auto matisch of met handbediening leverbaar. De capaciteiten van de condensor liggen tussen de 0,5 tot 6 miljoen Kcal/per uur. Het bedrijf heeft er tot nu toe reeds tien verkocht. nog iets goed heeft gemaakt, maar is groter dat de buien te laat zijn Daar komt nog bij dat de zware sten van april het gewas een tik gegeven, waarvan het zich nooit heeft hersteld. Lange dagen "sl JV( De bloembollenveilingen maken zich o| c klaar voor de grote slag. Over een pafa weken beginnen de veilingklokken weerut draaien en dan maken de kwekers en jat exporteurs weer lange dagen. Over t bloembollenveilingen gesproken: tijdens etjj voorlichtingsbijeenkomst over het struktui onderzoek in Hillegom heeft dr. A. J. VerhL, ge met nadruk betoogd dat er voor £e veilingen een grote rol te spelen valt in 4n toekomstige ontwikkelingen. Met name het tot stand brengen van meerjarige 0%, tracten tussen produktie- en afzetcombin^j ties. dr Ze zouden trouwens veel meer kunnen dota, dan alleen een bemiddelende rol spelen. zouden ook de leiding kunnen nemen in te vormen combinaties, maar dan moeten »n wel hun huidige politiek wijzigen. Ik hod dat ze dat laatste ook zullen doen, aldus C|i|| Verhage. P In deze geest heeft ook de voorzitter de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultui^ jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen t« Pannerden onlangs gesproken. Er zijn in (Jt bollensector grote veranderingen op til. De rookgascondensator var Ned. Constructie- en verwarmingsbedrijf HVS b.v. te Monster.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12