Vedetten reden rustig door de Ardennen VAN IMPE: „LET OP ZOETEMELK" Jan Raas reed pas een keer een berg Maertens wint de Tour niet Duitsers beheersen de IWAZ Eric Tabarly won verrassend transatlantische zeilrace TOURELANTIJNEN IN WOENSDAG 30 JUNI 1976 LEIDSE COURANT, PAGINA 11 Ook Duitse paarden voor Montreal hebben bloedziekte Dusseldorp Drie West- duitse paarden zullen mis schien niet aan de start kunnen komen bij de Olympische spelen in Montreal. Voor Rex .the Robber van Alwin Schoc- kemöhle, Humphrey van Hans Günter Winkler en Benson van Herbert Bloc ker dreigt een inreisverbod voor Canada, omdat bij de ze paarden sporen van een bloedziekte zijn geconsta teerd. Het Westduitse Olympische Comité heeft om een twee de proef gevraagd. Indien deze analyse ook positief zal uitvallen, zullen de paarden niet in Canada worden toegelaten. Hetzelf de is al gebeurd met Chi leense paarden. KETTENIS UIT LEIDERSTRUI LEIMUIDEN De Hagenaar Joop Kettenis moest in de tweede etappe van de IWAZ, gisteravond in Leimuiden, de rode leiderstrui afstaan aan de Duitser Ronald Weissinger. De vierde plaats in de zware etap pe was genoeg voor de Duitser om morgenavond in Loosdui nen in het tricot te rijden. De ploeggenoot van Ronald Weis singer, de 24-jarige Heinz Sto- dahl, won de sprint van een kopgroep van drie renners, die een ronde voorsprong hadden genomen op het peloton. De tijd van de winnaar was 1.57.28. Gerrit Looyenstein werd tweede r Wil Liebrechts. Joop Kette nis heeft er alles aan gedaan om de leiderstrui te behouden, maar kreeg van zijn ploeggeno ten van De Spartaan-B, te wei nig steun in deze etappe. De 23-jarige Hagenaar was niette min tevreden met zijn zevende plaats in deze etappe. Hij staat i op de tweede plaats in het algemeen klassement met twee punten achterstand. Duidelijk is wel geworden, dat de Duitsers favoriet zijn voor de eindzege. Joop Kettenis over de Duitse ploeg: „Deze jongens werken enorm samen. En daarnaast zijn het hele goede baanrenners. Ze vliegen door de bochten en win nen op die manier erg veel ter rein". In het begin heeft Joop Kettenis nog wel geprobeerd een stempel op deze etappe te drukken. TNvee ronden reed hij aan het hoofd van het peloton. Maar daarna moest hij zich wat terug laten zakken. Hij kon het hoge tempo, gemaakt in het begin door Ronald Weissinger, niet aan. Twintig ronden van de vijfen zestig waren onder de wielen weg en aan de leiding ging het groepje van drie renners dat de strijd later zou beslissen. Dat waren Wil Liebrechts, Heinz Stodahl en Gerrit Looyenstein. Marcel Reehorst en Gerrit Pronk stapten wegens pech af en verspeelden hun goede plaats in het klassement. Op de vierde plaats, met een achterstand van elf seconden op de drie sprin ters, kwam de nieuwe rode trui drager Ronald Weissinger, die de laatste twintig ronden ver geefse pogingen had gedaan, om bij het drietal aansluiting te krijgen. Jan Hordijk, die ook nog kansrijk is, werd met een achterstand van 44 seconden vijfde. Uitslag tweede etappe: 1. Heinz Stodahl (Duitsland), 2. Gerrit Looyenstein („De Bol lenstreek"). 3 Wil Liebrechts (R.C Schie dam), 4 Ronald Weissinger (Duitsland). 5. Jan Hordijk (Bleu de Nil), 6 Gerry Mak (R.C. Schiedam), 7 Joop Kettenis (De Spartaan-B), 8. Jos Kieftenburg (Hoomse .-^p Schi Individueel klassement: 1. Weissinger 21 punten. 2. Kettenis 19. 3 Stodahl 15. 4 Looyenstein 14, 5. Liebrechts 13. 6. Mak 11. 7. Den Hartog 8. 8. Hordijk 7. 9. Comes R.C. Schiedam 38. 3 Hoomse Wielerclub 33; 4 De Bollenstreek 25. 5. Bleu de Nil 23. 6. De Spartaan-B 14 en 7. Swifl-A 11. Algemeen ploegenklassementl 1 Duitsland 71 punten. 2 RC Schiedam 61. 3. Bleu de Nil 40. 4. Hoomse Wielerclub en de Spartaan B 39. 6. De Bollenstreek 34, 7 Avanti 29. 8 Batavus 28. 9 Spartaan-A 23 en 10 Ahoy 21. ARTHUR VAN RIJSWIJK LONDEN De Franse zeiler Eric Tabarly is gisteren met zijn „Pen Duick VI" de haven van Newport op Rhode Island binnenge lopen en is de winnaar geworden van de solo-zeilrace over de Atlantische Oceaan Tabarly neeft de afstand van Plymouth naar Newport afgelegd in 23 dagen en 20 uur. In 1964 had de Fransman de wedstrijd ook al gewonnen. Toen deed hij er 27 dagen over Doordat de Fransman vanaf de start in Plymouth geen radiocon tact heeft gehad met de organisatoren, was de verschijning van de „Pen Duick VI" in de haven van Newport een complete verrassing. Bij het binnenvaren van de haven werd Tabarly vergezeld door twee loodsschepen en een hele vloot „klein spul" met juichende en wuivende mensen aan boord. De favoriet, de Fransman Alain Colas met zijn enorme viermaster, zou zich op dat ogenblik 22 mijl ten zuiden van Nantucket en 65 mijl ten oosten van Newport bevinden met zijn „Club Mediterran- née". Colas won de wedstrijd in 1972. VAN KILOMETER TOT KILOMETER] voor sprintklassement voor Perret. Het pleloton volgt op 30 seconden. 133 km: op de Cote Anette et Lubin verlaten Maertens, Ba- ronchelli Thevenet, Van Impe, Kuiper, Poulidor, Zoetemelk, Sibille Danguillaume, Panniz- za, Battaglin, Ocana en Lasa het eerste deel van het pelo- LEUVEN In Leuven start ten 129 renners voor de vijfde etappe naar Verviers over 144 kilometer, door de Ardennen, het laatste gedeelte liep over het parcours van de klassie ker Waalse Pijl. 45 km na de ravitaillering in Huy valt het peloton m drie grote stukken uiteen. Vooraan alle kanshebbers op de eindze ge- 84 km aanval van Talbourdet, Perret en Conati. 86 km voorsprong kopgroep 53 seconden. 112 km: voorsprong van kop groep geslonden tot 30 secon den. 115 km: Perret demarreert uit kopgroep. Conati en Talbour det worden ingelopen door eerste deel van peloton 116 km: Torres verlaat eerste deel van peloton en achter haalt Perret. 123 km: Torres wint sprint ton. 135 km: Perret en Torres wor den door dit groepje ingelo pen. 136 km: Van Impe springt weg uit kopgroep. 137 km: Van Impe ingelopen. 138 km: aanval van Sibille, die gevolgd wordt door Lasa. Tweetal neemt 30 seconden voorsprong. 140 km: Perin, Beon en Martos gaan in de tegenaanval. 144 km: Lasa verslaat Sibille in de eindsprint en wordt win naar van de vijfde etappe. Hennie Kuiper voorop in de ploeg van Raleigh die gisterochtend, het eerste deel van de vijfde etappe, de ploegentijdrit, won. In het midden Bert Pronk in zijn witte trui. Een Nederlandse za kenman heeft gisteren aan de Raleighploeg van Peter Post een ex tra premie van vijf duizend gulden ge schonken. Met de etap pezege van Hennie Kuiper, de ereplaatsen van de anderen, het winnen van het dag- ploegenklassement, de zege in de ploegentij drit, het dragen van de witte trui door Bert Pronk, en alle an dere kleine premies heeft de Raleighploeg nu al elfduizend gul den verdiend. Kannibaal Luis Ocana ging voor de start van de etappe in Leuven de drager van de gele trui, Fred dy Maertens, opzoe ken. „Jij wordt al net zo'n kannibaal als Merckx", zei hij. „Jul lie willen altijd alles winnen." Freddy haal de zijn schouders op: ,JDat is nu eenmaal de sport". Ocana lachte en gaf Maertens een vriendelijk tikje tegen zijn hoofd: „Het is maar een grapje. Ik vind jou veel sympa thieker dan die andere kannibaal". Zoals men weet is de verstand houding tussen Ocana, die in 1973 de Tour de France won en Merckx, die gisteren de Ronde bezocht, nooit zc goed geweest. Ruzie Bij de start in Leuven raakte gisteren bijna Franse gendarmes met Belgische politieagen ten slaags. Onmiddel lijk na de start joegen de begeleidende gen darmes op bevel van Tourdirecteur Felix Lévitan de volgkara- vaan op teneinde de renners ongehinderd en zo vlug mogehjk Leuven te doen verla ten. Maar enkele stra ten na de start werd de karavaan al tegenge houden door plaatselij ke politieagenten, die een brandweerauto eerst wilden doorlaten. Daarbij ontstond een hooglopende ruzie tus sen de politiemensen, waarbij dreigende ge baren werden ge maakt. Het liep toch allemaal met een sisser af. Dorst De Tour had gisteren een prominente uit\-al- ler: Joseph Fuchs. de Zwitser die de Ronde van Spanje als achtste beëindigde. Op de eer ste de beste heuvel werd Fuchs gelost. Hij kon het wandeltempo dat het peloton in het begin had al niet meer volgen. Fuchs stapte in de bezemwagen. De Zwitser was het eerste slachtoffer van de dor st. De eerste vijf dagen had hij maar gedron ken en niet gegeten. VERVIERS Het eerste Arden nenoffensief is uitgebleven. Hoe wel er door flink doorrijden van de kanshebbers op de eindzege in de korte etappe over 144 kilome ter van Verviers naar Leuven een aantal verschuivingen plaatsvond in het algemeen klassement, was er toch geen sprake van het ver wachte offensief. De vedetten hielden zich kalm en bleven - voortdurend om zich heen sprei dend - in eikaars gezelschap. Roy Schuiten, derde in het klassement, zakte naar de vijfde plaats omdat hij de slag miste. Schuiten na afloop: „Op het beslissende moment liep de ketting van mijn fiets". Bert Pronk over kwam hetzelf de. Hij reed te ver achterin toen Van Impe, Kuiper. Zoetemelk, Thevenet, Poulidor en Baronchelli zich afscheidden van het pelo ton. Gerrie Knetemann, die wel attent was, liet zich daarop afzakken naar de drager van de witte trui maar kon de aansluiting niet meer tot stand brengen. Pronk staat nu negende in het klassement. „Ach", zei Pronk, „tenslotte zijn het maar vijftig se conden, die ik verloren heb. Zo'n ramp is het nu ook weer niet". Verder gebeurde er eigenlijk weinig. Dat het peloton in stukken zou worden gesla gen, was te voorzien. De waterdragers lopen op zo'n parcours altijd achterstand op. Maar zij rijden dan ook niet voor prijzen of klassementen. Slechts even was er paniek onder de kans hebbers toen Lucien van Impe op het laatste bergje aan een solo begon. Van Impe reed een kilometer voor de anderen uit. Zij moesten even flink op de pedalen gaan staan om de Belgische favoriet te achterhalen. Aan de eindstreep in Verviers zei Van Impe: „Aan het begin van de etappe heb ik mijn knie gestoten aan het stuur. Dat deed lang pijn en ik wilde even testen of het gevolgen had. Dat bleek niet het geval te zijn. Mijn demarrage was slechts een plaagstootje. „Maar Van Impe zei ook nog: „Vandaag heb ik geconsta teerd dat Joop Zoetemelk een gevaarlijke man voor het klassement gaat worden. Hij reed erg gemakkelijk, maar hield zich rus tig. Ik reken op hem in de bergen. Ik zal het niet gemakkelijk tegen hem krijgen. Ik vind hem zelfs gevaarlijker dan Thevenet". Joop Zoetemelk deed zelf nogal vaag over zijn vorm. „Het was een lastig* parcours, maar het ging wel lekker. Van mijn maag heb ik geen last meer." Het was toch in de buurt zodat Eddy Merckx(links), die na zijn operatie aan steenpuisten weer in training is, een bezoek aflegde en de Tour besprak met Theven- et(rechts). VISIE EX-VEDETTE PIET VAN EST FIJNAART Hoe wel Piet van Est dolgraag zou wil len, kan hij onmo gelijk elke dag voor de televisie buis kruipen om de Tour de France te volgen. Piet van Est, broer van „IJzeren Wil lem" en zelf zeven maal deelnemer aan 's werelds meest fameuze wie lerronde, is eige naar van een land bouwbedrijf en op dit moment heeft hij het razend druk. „De aardappelen hebben hun beurt gehad en nu vragen de bloembollen mijn energie", al- :dus Piet van Est. „De interesse voor het wielrennen is altijd gebleven", zegt hij. „Ook al heb ik weinig tijd om de koersen te bezoeken, in de krant lees ik wat er in het vak gebeurt- Wat me in deze Tour opvalt, is dat er met geen moge lijkheid te voorspel len is wie in Parijs aan het langste eind zal trekken. Maar een ding staat vast voor mij: Freddy Maertens in ieder geval niet. Die jon gen rijdt weliswaar fantastisch, maar in de bergen krijgt hij klappen. Waarom? Omdat hij geen spe cifieke klimmer is en de cols niet kent zoals bijvoorbeeld Van Impe, Theven et en Zoetemelk. Die jongens weten precies waar de zwaarste meters lig gen, waar de de marrages plaats vinden. Bovendien sparen die mannen hun krachten voor de bergen en rijdt Maertens vooral in de eerste week als een bezetene. Het terrein dat tot dus ver is afgelegd, kent hij als zijn broekzak en het was tot nu toe alle maal vlak. Een kolfje naar de hand van Maertens dus". Wat de Nederlandse deelnemers betreft, gelooft Piet van Est dat Kuiper en Zoe temelk zonder meer tot de kanshebbers gerekend moeten worden. „Kuiper niet alleen vanwege zijn klasse maar vooral om zijn wils kracht, en Zoete melk vanwege het feit dat hij in de bergen altijd goed rijdt. Kuiper heeft al laten zien tot wat hij in staat is.Van Zoetemelk moet je zo'n stunt niet ver wachten in een vlakke rit. Hij zal straks in de cols nog veel mensen verbazen". Eric Tabarly heeft reden tot lachen. Hij liet niets van zich horen en voer met zijn Pen Duick VI zegevierend de haven van Newport binnen. hij. „Het duurt wel enkele ja ren eer je dit vak helemaal onder de knje hebt. Ik weet bijvoorbeeld ook niet hoe ik in de bergen zal rijden. Als ama teur heb ik nooit aan buiten landse wedstrijden deelgeno men waarin hoge bergen be klommen moesten worden. Mijn enige ervaring in het klimmen is tot nog toe de Mont Ventoux. In Parijs-Nice kwam ik op die col in de derde groep boven. De ervaren ren ners in de ploeg, als Karstens en Knetemann hebben me er al op voorbereid hoe zwaar het zal gaan worden. Ik weet dat ik vaak op mijn tanden zal moeten bijten, maar ik weet ook dat ik het wel zal redden". Jan Raas: onervaren in bergen VERVIERS 's Ochtends verschijnt hij als een van de eerste renners op appèl, vult zijn drinkbussen, perst citroenen uit en steekt fruit in de achterzakken van zijn trui. De houding van Jan Raas verraadt liefde voor het vak. Hij laat niets aan het toeval over. De kleinste dingen zijn voor hem belangrijk. „Als prof moet je de hele dag met je beroep bezig zijn", zegt hij, „anders bereik je nooit de top". Raas is debutant in de Tour; tweedejaars beroepsrenner. Hij sloot zijn amateurloop baan af met vijfenveertig overwinningen en het Neder lands kampioenschap op de weg. „Bij de profs heb ik mijn eerste seizoen als een leerjaar beschouwd. Kijken, wennen aan het milieu. Je lichaam aan de langere afstanden, die ge fietst moeten worden, laten wennen". „In zo'n Tour is het elke dag keihard werken", zegt hij. „Daar moet je je op instellen. Ze zeggen wel dat er in de eerste dagen niet zo bijster hard gefietst is, maar zeven uur in zo'n hitte in het zadel blijven valt ook niet mee. Op weg naar Verviers werd er wel degelijk zeer hard gereden. Als het kouder wordt, gaan de renners automatisch harder rijden, zodat de inspanning toch dezelfde blijft". Vrijheid Enkele weken geleden werd Jan Raas in Simpelveld voor de tweede keer kampioen van Nederland, ditmaal bij de profs. „Die titel heb ik te dan ken aan het feit dat Peter Post mij de vrijheid gaf mijn pro gramma zodanig uit te kiezen dat ik in optimale conditie aan de start kon komen", zegt Raas. „Ik hoefde niet naar de Ronde van Zwitserland en de Ronde van Spanje. Dat zou te zwaar geweest zijn na een in tensief gereden voorseizoen. Ik mocht van Post rustig de Ron de van Luxemburg rijden om daar mijn voorbereidingen op het kampioenschap af te ron den". In deze Tour kwam Raas tot nog toe eenmaal dichtbij een etappezege, toen hij in Caen na de Italianen Battaglin en Gavazzi als derde over de eindstreep reed. Raas dacht dat hij voor de eerste plaats sprintte. Hij wist niet dat de Italianen ontsnapt waren. „Dat is onervarenheid", meent DE EERSTE GROTE BERGEN.']^ 1JULI-7eET. - 207kmV^^ k

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11