Tweede Kamer steunt kabinet bij bezuinigingsplan Kunstschatten Vredespaleis loor water tangetast KLM: doorgaan met vluchten naar Canada 1 o)vuv Ook weekeinde tropisch weer FNV weigert nieuw loongesprek Plaaggeest bezorgde 15 jaar bestellingen MACHINIST LAAT TREIN STAAN VOOR GEWONDE KLEUTER VOLKSHUISVESTING NAAR ZOETERMEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het bezuini gingsplan van de regering heeft het fiat van de Tweede Kamer gekregen. Op geen enkele wijze heeft het kabi net tijdens het driedaagse debat moeilijke uren doorge maakt. Van PvdA, D'66 en de drie christen-democrati sche partijen kreeg het kabi net op royale wijze „het groene licht". Het meest op merkelijke van dit debat was wel dat de driechristen- democratische fracties erin zijn geslaagd als n blok te blijven optreden. Afgelo pen nacht maakten zij alleen ten aanzien van het bezuini gingsplan voor de kinderbij slag een voorbehoud. Zo no dig zullen ze te zijner tijd bij de behandeling ervan in de definitieve wetsvoorstellen wijzigingen aanbrengen. Afgelopen nacht om vier uur werd het marathondebat t de beleidsombuigingen beëindigd en ging de Tweede Kamer na de traditionele toe spraak van voorzitter Vonde ling uiteen voor een zomer vakantie van twee maanden. In de nachtelijke uren was het debat een uur geschorst om de fracties gelegenheid te geven zich te beraden. Daar na kreeg mevrouw Van Leeuwen (AR) gelegenheid om namens de christen-de mocraten in een derde ter mijn het woord te voeren. Ze verklaarde dat de christen democraten bereid zijn de zgn. e e n-percentsoperatie te doen slagen. In die operatie wordt ernaar gestreefd in de komende jaren de stijging van de collectieve uitgaven - overheidsuitgaven en sociale voorzieningen - te beperken tot e e n percent van het nationaal inkomen. Dat eist een beperking van de uitga venstijging met ruim acht miljard, waarvan het groot ste deel bij de sociale voor zieningen moet worden ge vonden. Mevrouw Van Leeu wen verzekerde dat de chris ten-democraten het bedrag van de ombuigingen in de sociale voorzieningen aan vaarden, maar dat bij de be spreking van de afzonderlij ke voorstellen onderlinge verschuivingen mogelijk moeten blijven. Tevrèden was zij dat minis ter Boersma (Sociale Zaken) studies had toegezegd over de moeilijke kwesties van de kostwinners en de W.A.O.- uitkeringen, waarbij het gaat. om de hoogte van uitkerin gen. De vraag is bijv. of thuiswonende kinderen lage re uitkeringen moeten krij gen dan zelfstandig wonen den. Zie verder pag. 9, Na de zware 1 procents-operatie kan de Tweede Kamer eindelijk op vakantie. De kamerleden hebbe er zo te zien bijzonder veel zin in. De enige goede raad voor de komende dagen: blijf zitten waar je zit, en verroer je niet. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG In een groot deel van ons land is het op het ogenblik warmer dan aan de Franse zuidkust. Alleen aan het strand kan een heel licht zeebriesje nog enige verkoeling brengen, hetgeen echter niet wegneemt dat ook in de kuststrook de temperaturen oplopen tot tegen de dertig graden. De hitte zal de komende dagen niet afnemen. Integendeel Het KNMI voorspelt temperaturen die variëren van 31 tot 35 graden. De stranden zullen dan ook in het weekeinde overbevolkt zijn, de zwembaden afgeladen. De Spoorwegen ondervonden al de nodige overlast die met dergelijke temperaturen gepaard gaat. Bij Voorschoten raak te een sein onwel, waardoor zowel voor het trein- als voor het wegverkeer de lichten op rood kwamen te staan. Op sommige wegen smelt tijdens de heetste uren het asfalt, waardoor flinke files ontstaan. De Bescherming Bevolking heeft het druk, daar veel boeren gebruik maken van het aanbod om de uitgedroogde akkers te komen besproeien. Bijna geheel Europa, met uitzondering van Ierland, noord west Engeland en het noorden van Scandinavië, staat onder invloed van het zonnige en zeer warme weer. In Parijs heeft dat er toe geleid dat, door een bepaald soort algen, het water nauwelijks meer te drinken is. In ons land hoeven we daarover geen zorgen te hebben. Er is drinkbaar water genoeg, zeker in de grote steden. En ook de frisdranken- en bierindustrie kunnen voor voldoende lavenis zorgen. Vrijdag 25 juni Papermoon Deel 1 van de serie „Paper moon" op Ned. I om 19.05 uur. Film De Picknick om 20.00 uur en Eszter, vrouw in Hongarije om 22.55 uur. Ned. II om 20.25 uur Gebrs. Hammond, om 21.20 uur Lee Towers en om 21.30 uur On zichtbare man. i, 66e jaargang no. 20460 Zeer warm Zonnig en zeer warm weer met later op de dag een kleine kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Max. temp. rond 31 graden. Morgen zon: 4.21-21.04. Schev. hoogw 2.12 en 14.39. Laagw.: 10.01 en 22.29. ie jaar voor shandeling en krachting DEN/DEN HAAG Drie gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Dat is het von- van de Haagse rechtbank n een 27-jarige loswerkman Leiden wegens verkrach- bedreiging en mishande van een meisje. De man deze handelingen gepleegd J augustus van het vorige oswerkman had het meisje vongen met hem mee te Hij stak het meisje enkele ïn met een stiletto, drukte brandende sigaret uit op lichaam, sloeg en trapte Na de mishandelingen had haar verkracht. Voor de igse rechtbank had de los- kman tijdens de zitting ver- „Ik was genoodzaakt r te vermoorden". T ER WARM VAN een nat weekeinde gaat Neder- d weer gebukt onder een tropi- hitte. ZOU V AAN DE NooRPPOOl SouAcmt (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG Tal van kunstschatten blijken gisteravond at in de linkervleugel van het Vredespaleis in Den Haag Dor water te zijn aangetast. Volgens de Haagse brandweer, e dit vanmorgen bekend maakte, is de schade zo groot at deze niet te bepalen is. oordat een slang van de interne brandblusleiding in het redespaleis was losgeraakt stroomde even na elf uur gister- vond vijftig tot zeventig kubieke meter water een zolderka- Éin. De afsluiter van de leiding bleek op nog onverklaar- wijze open te staan. Volgens de brandweer zouden grote eelheden water via de plafonds in de onderliggende ïepingen terecht zijn gekomen, waardoor veel antiek en rvangbaar meubilair, ornamenten^ schilderijen en artde- kunstschatten door het water zijn aangetast. Onmiddellijk hebben brandweerlieden zoveel mogelijk schat- en proberen te redden, door deze met zeilen af te dekken. Iet behulp van watertrekkers en -zuigers heeft men zoveel ïogelijk water uit de zalen en trappenhuizen verwijderd. De landweer spreekt van een erbarmelijke situatie. Vanmorgen rilden woordvoerders in het Vredespaleis niet veel kwijt over eze zaak. Men sprak alleen over een lekkage en een auwelijks ernstige situatie. 2. Leiden, postbus 11, tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV. Leiden:* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Haliewas - Chef-redacteur: wim Buiiteweg (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging, tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers 55 cent Den Haag/Utrecht De Federatie Neder landse Vakbeweging voelt niets meer voor een nader gesprek met de regering over het mislukken van een loonakkoord. De federa tie wil thans per bedrijfstak gaan onder handelen met als uitgangspunt 102 gulden bruto per maand. Daarmee keert de federatie terug naar haar eerder ingenomen standpunt over de prijs compensatie per 1 juli. Het Christelijk Nationaal Vakverbond is het met deze handelwijze van de F.N.V. niet eens. Voorzitter Lanser van het C.N.V. ver wijt de federatie, dat deze schuld draagt van het mislukken van het loonoverleg. „De F.N.V. kan beter eerst afwachten wat de regering wil," aldus de heer Lanser. die volhoudt dat het voorstel van het C.N.V. om tot een compensatie van 44 gulden netto per maand te komen een haalbare zaak geweest is. „Het was het maximaal haalbare," aldus de C.N.V.-voorzitter. Tropische barbecue Het Tweede Kamerlid mr. Kees Berkhouwer, craat (K.V.P.-er) Wim du Chatinier. Het ge beurde allemaal tijdens een tropische barbe cue ter afsluiting van een zeer moeilijk en nog bewogener parle mentair jaar. De vrolijk uitgedoste gasten wa ren zij het niet par lementair eveneens deelgenoot van deze bediening. 'n hele dag eindeloosss genieten wassenaar (kamperen kan ook) UTRECHT (ANP) Een gewonde kleuter is belangrijker dan het rijden van een trein. Dat dacht gisteren de machinist van de trein Enk huizen-Hoorn, toen de driejarige kleuter Spen cer Rotting tegen de trein liep en aan zijn hoofd gewond raakte. De machinist liet de trein de trein, nam het kind in zijn armen, hield een auto aan en reed er mee naar een ziekenhuis. Daar bleek dat Spencer er bijzonder goed was afgekomen. Na-' behandeling kon hij naar huis. De hulpvaardige •machinist was door het voorval echter zo over stuur, dat hij besloot ook maar naar huis te gaan. De machinist van de volgende trein heeft toen zijn wagons aan die van zijn collega gekoppeld en zette vervolgens de reis naar Enkhuizen voort. De passagiers hadden een half uur ver traging. SCHIPHOL (ANP) De KLM is van mening, dat de huidige situatie in het Canadese luch truim niet onveilig is. De rap porten van de gezagvoerders spreken van een normale situa tie, hetgeen voor de KLM aan leiding is haar vliegers te advi seren normaal op Canadese be stemmingen te vliegen. Het is echter aan de gezagvoerder om te bepalen of hij het Canadese luchtruim zal mijden als hij meent zijn vlucht niet veilig te kunnen uitvoeren. De KLM reageert hiermee op de instructie van de Vereniging van Nederlandse verkeersvlie gers aan alle piloten van KLM, Martinair en Transavia geen vluchten naar of over het Cana- (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN Na 15 jaar werd het de heer De Jong uit Drachten toch te veel, dat er bijna dagelijks bij hem goederen aan huis werden afgeleverd die hij niet besteld had en stapte hij naar de postale recherche, die er via een list achter is gekomen wie de plaaggeest was. Sinds 1961 verschenen er bij de familie De Jong bestelauto's van de PTT, Van Gend en Loos en andere maatschappijen, voor de deur om complete slaapkamerameublementen, tien tallen encyclopedieën, meubels, linnenuitzetten enz. af te leveren. Toen er voor de zoveelste maal een vertegenwoordi ger langs kwam om een encyclopedie af te leveren, werd deze in vertrouwen genomen en bezorgde hij de recherche enkele honderden folders van zijn firma, die, na te zijn gemerkt, in verschillende straten in Drachten werden ver spreid. Toen De Jong korte tijd later „zijn" bestelling thuis kreeg, wist men waar zijn rivaal woonde. De heer De Jong zegt dat hij ongeveer 1800 aan portokosten kwijtvis. geraakt om alles terug te sturen. 1 *3?» - dese luchtruim uit te voeren. De vereniging gaf daarmee gevolg aan een oproep van de IFAL- PA, de internationale vliegersor ganisatie, die het Canadese luchtruim onveilig heeft ver klaard in verband met wilde stakingen van luchtverkeersge- leiders die weigeren gehoor te geven aan een opdracht van de Canadese overheid om naast het Engels ook het Frans aan de luchtvaarttaai toe te voegen. Een algemene staking van de luchtverkeersgeleiders is echter door de Canadese rechter ver boden. Vlucht KL 691 naar Toronto heeft in deze situatie gisteren een vertraging van bijna vier uur opgelopen, omdat de piloot, een Canadees, aanvankelijk weigerde naar Toronto te vlie gen. De KLM kreeg echter geen toestemming uit te wijken naar de Amerikaanse dichtstbijzijnde luchthaven, Niagara Falls. De piloot besloot toen toch naar Canada te vliegen. De KLM- vlucht via Montreal naar Hous ton en Mexico heeft gisteren de tussenlanding in Montreal ge mist. Voor vandaag stonden drie vluchten op het program- Anti-terreur De Bondsdag heeft een reeks anti-terroristi sche wetten aangenomen die door de SPD-FDP-regering wa ren mgediend. Vorming van een „terroristische organisatie" kan met maximaal tien jaar gevan genis bestraft worden. ZOETERMEER/DEN HAAG Haag Het ministerie van volks huisvesting ea ruimtelijke ordening wil vijfhonderd van de onge veer vijftienhonderd ambtenaren van Den Haag naar Zoetermeer overbrengen. Het gaat om de afdelingen centrale directie en bouwnijverheid, die in hun huisvesting aan de Van Alkemadelaan in Den Haag met ernstig ruimtegebrek kammpen. Het ministerie heeft gevraagd ruimte voor deze afdelingen te reserveren in een kantorencomplex aan de Zoetermeerse Meerzichtlaan. Het ministerie overweegt in de toekomst het hele ministerie in Zoetermeer te vestigen Het wordt weer een feest... in een van de 1749 Holiday-lnn vestigingen, ditmaal zelfs in de openlucht, met heerlijke houtskoolgerechten, pikante sauzen en knisperend verse salades. Barbecue „Soerenstijl" t/m 15 juli 1976. Elke dag indien gunstig weer Dagelijks van 18.00-21.00 uur. U LEIDEN BOWUNGi FUN CENTER 071-769310 Overige vestigingen in: Utr*cM 030-910555; Elndhown &UW33222

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1