Communisten Italië: winst aar niet de eerste plaats Stijging collectieve lasten minder dan 1% alstublieft, P' m Kans op loonakkoord nog twijfelachtig iljoenenschade door pyromaan (14) Dorst naar regen blijft ^cidóc6ouumt inburg 2. Leiden, postbus 11, tel 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: .wim Buijteweg ies (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoonties 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149.15; losse nummers: 55 cent Dinsdag 22 juni 1976, 66e jaargang no. 20457 Reprise Jonge mensen op concertpo dium in „Reprise" op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.55 uur McCoy. Ned. II om 19.05 uur Geheime schatten Rode Zee, om 20.25 uur Hoge Veluwe in „Zelfbehoud". Willy Caron zingt om 21.30 uur Joseph Schmidt. Warm Droog, zonnig en warm. Van nacht weinig wind, enkele mist banken en minimumtemperatu ren circa 13 gr. Overdag zwakke tot matige wind tussen zuid en oost en maxima rond 28 gr. maar aan de kust enkele gr. lager. Morgen zon: 4.20 - 21.04. Schev. hoogw.: 12.14 laagw.: 7.37 en 20.13. en erké tie v rhaa irl Deze christendemocratische sympathisant steekt zijn vreugde over het feit dat de christendemocraten in Italië zich gehand haafd hebben en de grootste partij zijn gebleven, niet onder stoelen of banken. Hoog heft hij de christendemocratische krant II Popoio met de openingskop „Overwinning voor de DC", boven het hoofd. (Van onze correspondent) De verkiezingen in Italië heb- en geen oplossing gebracht voor de olitieke impasse waarin het land sedert inge tijd verkeert. Maandenlange onder- i andelingen staan voor de deur nu geen an beide machtsblokken een duidelijke itspraak van de kiezers heeft kunnen iskrijgen. De christen-democraten heb- en zich tot hun eigen grote verrassing ten handhaven als grootste partij, 'ijl de communisten grote stemmen- ;t boekten maar op de tweede plaats gebleven. Hun winst is gegaan ten van de socialisten en liberalen. In de Kamer van afgevaardigden behaalden de verwachten dat zijn partij aan haar eis zal vasthou- christen-democraten 263 zetels (was: 266) de commu- *Jen. nisten 227 (was: 179). In de Senaat behielden de Anderzijds verklaarde de chnsten-democrabsche christen-democraten hun 135 zetels, de communisten rtWd Fanfam dat zijn partij op het standpunt boekten ook hier een flinke winst: van 91 naar 116 bbjft staan dat de communisten uit de regering zetels. Met deze cijfers hebben de christen-democra- fweerd moeten worden. We hebben gevraagcI voor ten zich flink weten te herstellen van de zware democratische hewornungen in vrijhe.cL weRebben nederlaag die ze vorig jaar bij de regionale verkie- h* de kiezem zingen hebben geleden. Geen van beide parlementaire blokken beschikt nu over een meerderheid in de Kamer, maar de socia listen zijn in staat de christen-democraten aan een meerderheid te helpen. Ze hebben de laatste maan den herhaaldelijk verklaard de christen-democraten te willen pressen ook communisten in de regering op te nemen, maar deze laatsten hebben zich daar met hand en tand tegen verzet. De socialistische partijleider De Martino verklaarde gisteravond te nistische collega Enrico Berlinguer, zei evenwel dat de christen-democraten er niet onderuit kunnen nu zaken te doen met de communisten, „en wij moeten, zoals we ook steeds gezegd hebben, zaken doen met de christen-democraten". Maar de christen-demo craten zijn niet eensgezind in hun afwijzing van de communisten.Partijsecretaris Zaccagnini staat meer open voor gesprekken met de communisten. De communisten hebben met name veel winst ge boekt in Napels, waar de neo-fascisten een zware slag te verduren kregen. ijki blei iet pEN (ANP) De branden die de tijd voor miljoenen guldens lebben aangericht bij de Gelder- flens Papierfabriek in Nijmegen belji&estoken door 14-jarige jongen, ip werd vorige week aangehou- kif den toen hij werd betrapt tijdens een inbraak. Hij probeerde met een 15-jarig vriendje een jas te stelen. Hij heeft be kend driemaal brand te hebben gesticht in de papierfabriek. De laatste keer was hij met een 13-jarige kameraad de op slagplaats van oud papier binnengedron gen op zoek naar sex-boekjes. Volgens de politie kreeg hij plotseling zin in sensatie en stichtte hij op verschillende plaatsen brand. De loods ging toen in vlammen op. De jongen verklaart de branden al leen te hebben gesticht, maar de politie betwijfelt dat. De branden bij Gelderland Tielens veroorzaakte voor 15 miljoen schade. De jongen heeft verder bekend branden te hebben gesticht die voor 3000 gulden schade aanrichtte. ^hoging tarieven bij NZH }n onzer verslaggeefsters) LEIVÏ De tarieven van lord-Zuidhollandse Ver- laatschappij (NZH) zijn I wj 8 procent verhoogd. meiH heeft met ingang van ssiipri .1976 een nieuw sys- eaigevoerd, het zogenaam- pioaeringsysteem. Dit bete- wedat op 80 procent van de i pajle reizigers hetzelfde ble- rdirttalen of minder. Op de Bui lijnen moesten de reizi- vogieer betalen. Uiteindelijk is gebleken dat de meerop brengst 1,5 2 procent was, te weinig om goed te blijven draaien. Met de huidige tariefs verhoging hoopt de NZH de prijzen weer recht te trekken. De vorig jaar ingevoerde hogere frequentie van busdiensten tus sen Den Haag, Katwijk en Lei den wordt weer teruggedraaid op het oude niveau. Er is geble ken dat er bij de reizigers geen behoefte was aan meer bus diensten. Bouwvakvakantie 1977 DEN HAAG De bouwvakva kantie is voor volgend jaar, 1977, vastgesteld van maandag 4 juli tot en met vrijdag 22 juli. Dit heeft het bestuur van de Stichting Centraal Orgaan voor de Bouwnijverheid meegedeeld. Twee met dieselolie geladen tankwa gens gaan ten on der in een waaier van vuur en een zwarte wolk van rook. De inhoud van de tanks ont plofte in de haven van Barcelona tij dens het overladen. Daarbij kwam een persoon om het le ven. (Van onze parlementai re redactie) DEN HAAG Rege ring, werkgevers en vakbeweging zijn van morgen voor de vierds keer bijeengekomen om te proberen overeen stemming te bereiken over het arbeidsvoor waardenbeleid in de tweede helft van dit jaar. De kans dat het loonakkoord er vandaag nog uitrolt is niet groot, aangezien vakbewe gingsleider W. Kok heeft laten weten, dat de federatie van NW en NKV er veel voor voelt, eerst het Kamer debat over de bezuini- gings- en hervormings plannen af te wachten, die vandaag zijn begon nen en drie dagen in beslag zullen nemen. „De uitkomst van het debat kan van invloed zijn op onze opstelling". FNV-voorzitter Kok consta teerde gisteravond, dat er nog altijd een grote kloof gaapt tussen de wensen van de vak beweging en de voorstellen van regering en werkgevers. Volgens hem zouden deze par tijen met nieuwe voorstellen moeten komen om de onder handelingen uit het slop te ha len. Het voorstel van de FNV komt neer op een netto-loonstijging van 55,- per maand voor de werknemers met een inkomen van ƒ23.000,-. De voorstellen van regering en werkgevers komt. n uit op een verbetering- van 30,- schoon. De verbondsraad van het CNV heeft gisteren de suggestie ge- FNV-voorzitter W. Kok en bestuurder Bode deelden gisteren op een persconferentie mede, dat de federatie zich vandaag in eigen huis nog zal beraden over de loonvoorstellen voor de tweede periode van dit jaar. daan, om de varianten van regering en werkgevers in el kaar te schuiven, waardoor 'een loonsverbetering van 40,- schoon uit de bus zou komen. In tegenstelling tot het CNV zet het FNV nog grote vraagte kens achter het onderdeel van het regeringsbod, om de zie kenfondspremie met 1,2 pro cent te verlagen, waarbij het aandeel van werkgevers en werknemers elk met 0,6 pro cent zou verminderen. Kok vraagt zich af, hoe reëel deze mogelijkheid is. „We mogen niet het risico lopen, dat we nu in onze gedrevenheid om eruit te komen een pakket in elkaar sleutelen, waarvan later zou blijken dat het niet kostendek kend is". De weerstanden van het FNV komen mede voort uit de scepsis over het prijs- verloóp dit jaar. In tegenstel ling tot de regering verwacht het FNV niet dat de prijsstij ging tot 8,25 procent kan wor den beperkt. Tegen deze ach tergrond wijst het FNV het regeringsvoorstel, dat op pa pier neerkomt op handhaving van de koopkracht van de mo dale werknemer van de hand. Verzoek om uitwijzing Harm Dost Den Haag (ANP) De minis ters Van der Stoel van buiten landse zaken en Van Agt van justitie willen nagaan of de Westduitse autoriteiten bereid zijn Harm Dost naar ons land uit te wijzen. Dat hebben zij geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamer leden Roethof (PvdA) en Van der Lek (PSP). Voorwaarde voor de uitvoering van hun voornemen, aldus de bewind slieden, is dat de Duitse autori teiten bereid zijn het over Dost gevelde vonnis in heroverwe ging te nemen. De Nederlander Harm Dost is door het Landge richt in Kleef tot drie jaar en negen maanden cel veroordeeld wegens het verstrekken van hasj aan Westduitse onderda nen. Hechtenis verdachte heroine-moord verlengd (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR In een 7 minuten durende zitting heeft vanmor gen de Alkmaarse rechtbank de volledige hechtenis van de 25- jarige Hong Kong-chinees T. T. L. met 2 maanden verlengd. Dinsdag 24 augustus zal L. met drie medeverdachten terecht staan voor de wurgmoord op de heroine-koerjerster Sau Fan Cheung, waarvan het lijk op 15 maart even buiten Akersloot werd gevonden. Det weede Chinese verdachte is inmiddels vanuit Hongkong naar Nederland overgebracht. De derde verdachte zal deze week door België aan Neder land worden uitgeleverd. Een vierde verdachte is momenteel nog voortvluchtig. AMERIKANEN ZWOMMEN DRIE WERELDRECORDS :ent zal op raketwerpers en voertuigen iggen. LONG BEACH Tijdens de zesde en laatste dag van de Amerikaanse selectiewedstrij den voor de Olympische spelen zijn in Long Beach nog drie wereldrecords- zwemmen ges neuveld. Bij de dames zwom Shirley Babashoff de 800 meter vrije slag in 8 minuten en 39,63 seconden. Het oude record stond sinds 4 juni van dit jaar met 8.40,66 op naam van de Oostduitse Petra Thümer. Tijdens de race op de 1500 me ter vrije slag heren werden twee wereldrecords naar de geschie denis verwezen. Bobby Hackett passeerde de 800 meter in de nieuwe toptijd van 8.01,54. Het oude record was sinds 29 fe bruari van dit jaar (Sydney) in handen van de Australiër Steve Holland. Brian Goodell beëindigde de 1500 meter in 15.06,66, ruim on der het oude wereldrecord, dat met 15.10,89 sinds 27 februari van dit jaar eveneens op naam stond van Holland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De feite lijke stijging van de col lectieve lasten kan in de komende jaren beperkt blijven tot gemiddeld een half tot driekwart percent per jaar. Dat deelt minister Duisen- berg (Financiën) mee op vragen van de Kamerle den over de bezuinigings plannen. De regering streeft er naar de stijging van de collectieve uitga ven en de sociale verzekeringen in de komende jaren tot één percent per jaar te bepericen. Maar als aan het bezuiniging sprogramma strikt de hand wordt gehouden, kan de feitelij ke stijging van de collectieve lasten na het aanvullende be leidsprogramma van lastenver- plichtingen worden berekend op gemiddeld een half tot drie kwart percent per jaar. De Federatie Nederlandse Vak beweging heeft grote bezwaren tegen het aantasten van het ni veau van de sociale verzeke ringsuitkeringen. „Daardoor worden in de meeste gevallen de inkomens van de laagstbetaal den in onze samenleving getrof fen," aldus heeft de F.N.V. de regering laten weten. De F.N.V. meent verder, dat het overheidspersoneel geen uitzon deringspositie mag innemen in het totaal van de bezuinigings maatregelen. Maar de federatie vindt het onaanvaardbaar, wan neer aan de ambtenaren extra lasten opgelegd worden „om de simpele reden dat de overheid werkgeefster is." De federatie vindt het plan van de regering voor een investe ringsfonds een stap in de goede richting. „Via dit fonds kan in ieder geval een aanzet worden gegeven tot een meer gericht investeringsbeleid door de over heid." Maar de federatie be treurt het, dat „van een aktieve sturing van particuliere investe- ringsaktiviteiten nog geen spra ke is." De reikwijdte van het fonds is namelijk beperkt. Al leen de investeringen, waarvoor een beroep op steun bij de over heid wordt gedaan, kunnen wor den beinvloed. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! DEN HAA3 (ANP) De weersverwach ting voor de komen de dagen baart voor al de agrariërs die hun bedrijf op de „droogte-gevoelige" zandgronden, zoals in de Kempen, uitoe fenen grote zorgen. De regenval van het afgelopen weekeinde was hier onvoldoen de om de vochtig heidsgraad van de bodem weer op een aanvaardbaar niveau te brengen. Het war me tot zeer warme zomerweer dat voor de komende dagen wordt verwacht kan hier dan ook tot gro te moeilijkheden lei den. De neerslag van het afgelopen week einde is in zeer wisse lende hoeveelheden gevallen. In het zuid westelijke kleigebied, West-Brabant en Zeeland, waar door de bodemge steldheid toch al min der last heeft van droogte, viel op som mige plaatsen meer dan dertig millime ter. Hier noemt men de regenval „zeer gunstig". Op de zand gronden viel maar tien millimeter neer slag, wat het Land bouwschap vergeleek met „een druppel op een gloeiende plaat". Vrouw met arm in kraakwagen LEIDEN Een 61-jarige vrouw die de vakantie doorbracht in Leiden is gistermorgen met haar arm bekneld geraakt in een kraakwagen van de Leidse reinigingsdienst. De vrouw wilde uit de bak van de vuilnisauto een droogrek pakken. Toen zij haar arm in de bak stak, werd zij gegrepen door het kraakmechanisme. Snel ingrijpen van een van de reinigingsliedén kon erger voor komen. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U k/ijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1