TOPPUNT VAN ONVERVALST DRAMA Tsjechen winnaar toernooi dat spotte met prognoses !n f Dieter Muller bewees opnieuw over killerinstinct te beschikken. Hij zorgde er met een koelbloedige omhaal 'oor dat West-Duitsland weer in de race kwam. Toch nog een verlenging. Bernd Hölzenbein heeft in de laatste minuut van de officiële speeltijd de gelijkmaker achter doelman Viktor gekopt. De teleurstelling ligt duimendik op het gezicht van Uli Höness. De aanvaller die na een blessurerijk seizoen knap terugkwam in de nationale ploeg miste jammerlijk een strafschop waardoor de Tsjechen de Europese titel veroverden. oktober 1974 twintig officiële interlands hadden gespeeld waarin zij niet verslagen waren. Zij wilden dat respectabele record handhaven. West- Duitsland wenste aanvoerder Frans Beckenbauer, die zijn honderdste interland voor zijn land speel de, een jubileumgeschenk te geven in deze lustrum editie van het Europees toernooi. Der Kaiser werd voor de wedstrijd gehuldigd en hem werd een cadeau aangeboden. Er stonden twee teams in het veld die kracht en conditie als de scherpst geslepen wapens hadden. Er lag dus geen duel in het verschiet dat zou uitblinken in souplesse, vernuft en virtuositeit. Er mocht geen sprankelende wedstrijd worden ver wacht, wel één waarin beide ploegen met een enorme inzet tot het uiterste zouden gaan. En toen die enorme anti-climax voor de Duitsers. In de zevende minuut al. Een schot van Pivernak kon Sepp Maier nog wegduwen, Berti Vogs gaf een totaal verkeerde richting aan de bal die hij wilde wegwerken en Svehlik scoorde. Helmuth Schön de Duitse coach zei later: „Ik heb me aan dat doel punt enorm geërgerd. We hadden ons precies voorgenomen dat het niet weer een achterstand van 2—0 mocht worden en dan dit". Dalen Helmuth Schön en zijn equipe moesten nog dieper dalen. Zijn mannen trokken weliswaar ten aanval en kregen kansen maar Ivo Viktor verrichtte de ene safe na de andere. Hij moest corrigeren wat zijn defensie aan steken liet vallen. Een verdedi ging met spelers die maar al te graag cp avontuur gaan en die meer offensief dan defensief zijn ingesteld. Rainer Bonhof onderscheidde zich met schoten. Hij was zich ervan bewust dat signor Ramos, de voorzitter van het Spaanse Valencia die hem wil inlijven, op de tribune nauwlettend zijn spel volgde. De vrije trap, veroorzaakt door de genadeloze kegelaar Schwarzenbeck, was indirect de oorzaak van toch de achterstand van 2—0 voor de Duitsers. Dobias kogelde in en als Masny niet pal daarop net naast had geschoten zou menselijkerwijs ge sproken deze finale beslist zijn. Toen echter de uitstekend leidende Italiaan Sergio Gonella de voordeelregel goed toepaste, kon Diether Müller, de nieuwe lieveling van het Duitse legioen de rust met 2—1 latfn ingaan. En in die rust gebeurde het wonderlijke dat de UEFA afweek van de regels voor dit toernooi. Na overleg met beide coaches werd besloten dat er geen tweede finale op dinsdag zou worden ge speeld indien eventueel na verlenging geen beslis sing was gevallen. Er zouden dan strafschoppen worden genomen. Schön had verklaard dat zowel zijn spelers als de Tsjechen na een slopend seizoen aan het eind van hun krachten waren en dat de verhoudingen in het veld zo gering waren dat een tweede finale geen zin had. Jezek sloot zich daar bij aan en voerde bovendien als argument aan dat donderdag de Tsjechische bekerfinale tussen Spartak Praag en Slovan Bratislava moet worden gespeeld en in zijn ploeg kwamen zes spelers van Slova Bratislava uit. En bovendien doelman Ven cel. Maar niemand geloofde nog aan de opperste climax van dit op alle plekken vreemd verlopen toernooi, althans wat betreft de resultaten. De snelle en de harde charge niet schuwende Flohe werd na rust ingezet voor Wimmer. Het deed de Duitse ploeg aan snelheid winnen maar weer stond Viktor succes in de weg en faalde Beer bovendien tot viermaal toe. Even dreigde het duel te ontaar den. Dobias kreeg de gele kaart, maar de Tsjechen waren niet op de knieën te krijgen. Vaclav Jezek later: „We barstten van zelfvertrouwen omdat we van Nederland hadden gewonnen. Daar hadden de spelers tegenop gezien." Vliegensvlug Het ene na het andere onwaarschijnlijke moment ontrolde zich voor de ogen van het publiek die eensklaps getuige waren van een weliswaar niet bijster hoogstaande, maar spectaculaire en span nende strijd die een dramatisch hoogtepunt kreeg. Viktor had nog het gwluk van de goede doelman toen Beer de bal tegen de paal plaatste en hij het leer zo maar in zijn handen kreeg geschoven. Een vliegensvlugge reactie belette een schot van Bonhof de doortocht Nog tien minuten moesten de Tsjechen zich staan de houden. Jurkemik werd ingezet voor Svehlik en de Duitse coach wisselde tezelfdertijd Beer voor Bongartz. Franz Beckenbauer meldde zich veelvuldig aan het front. Maar juist in deze perio de van wanhopige Duitse aanvwllen, hield de Tsjechische defensie zich kranig en excelleerden zij in de lucht Sergio Connella had de fluit al aan de mond toen Hölzenbein de gelijkmaker achter Viktor kopte. Dramatische laatste seconden voor de Tsjechen. Jezek later: „We hadden tijdens de training speciaal op het nemen van strafschop pen geoefend". Een bewijs van het grote zelfver trouwen dat de Tsjechen behielden. Het lot besliste dat Sepp Maier het eerst in het doel moest Tsjechische en Duitse spelers lagen in de midden cirkel en durfden alleen onderuit door de straf schopnemer te kijken. Op een lijstje van vijf dat Schön had opgesteld stond ook Franz Becken bauer. Maar hij had drie minuten voor het einde in een desperate poging om nog tot scoren te komen, een enorme zwieper gekregen waardoor hij geblesseerd was geraakt aan de schouder. De Duitsers claimden daarvoor wel een strafschop maar Connella achtte dit op dat moment van de strijd niet opportuun. Toen kwamen toch de straf schoppen. Masmy schoot laag, daarna Bonhof, als vierde trof invaller Jurgemic de roos. Uli höness was de vierde Duitser. Hij nam zijn aanloop en liftte de bal hoog over het doel. Toen hing alles af van Antonin Penanka die zich langer concentreerde dan zijn voorgangers. De harten van de weinige Tsjechische toeschouwers bonsden bijkans hoorbaar. Hij schoot raak. Taferelen van onbeschrijflijke vreugde op het veld maar ook van intense teleurstelling. Höness werd omringd door zijn ploeggenoten en liep schokschouderend weg. Aan het toernooi dat de gehele gedachte-rangorde dooreen had gegooid was een onvoorstelbaar span nend einde gekomen. Helmuth Schön, koel als altijd, sprak na afloop de ware woorden: „Deze finale zal men in Europa niet gauw vergeten". In Duitsland zeker niet De borsten zullen voorlopig wat minder breed moeten worden uitgezet HERMAN VAN BERGEN Scoreverloop:K 8e Svehlik 01. 25e. Dobias 02, 28e Müller 1—2, 90e Hölzenbein 2—2. Toeschouwers: 30.000. Scheidsrechter: Gonella (Ita). West-Duitsland: Maier Vogts, Schwarzenbeck, Becken bauer, Dietz - Wimmer (Flohe), Hónnes, Bonhof - Beer (Bongartz); Müller, Hölzenbein. Tsjechoslowaklje: Viktor - Pivarnik, Capkovic, Ondrus, Gogh - Panenka, Dobias (Vesely), Moder - Masny, Svehlik (Jurkemik), Nehoda. ^-pELGRADO Tot in lengte van dagen !n sjal de naam Antonin Penanka in de .25 innalen van de Tsjechische voetbalge- ens ichiedenis geboekstaafd blijven. Om streeks elf uur in de zwoele zondag- sn Avond op de 20ste juni 1976 durfden de loogQuitse spelers die in een kring in de 1 21jniddencirkel van het Rode Ster Stadion van Belgrado zaten, niet meer te kijken. Zojuist had Uli Höness voor de Duitsers ~ui de finale van het vijfde toernooi om Re Europese landentitel een strafschop boog over geschoten. Antonin Penanka stond eenzaam, oog in oog met Sepp Maier, achter de elf meterstip. Hij mik te in gedachten, liep op de bal toe, gaf hem effect mee en vlak langs de linker- baal schoot hij Tsjechoslowakije naar dan |e beker die de president van de UEFA, r,enJoik Franchi, even later uitreikte. —Naam Penanka voor Eltijd in nnalen voetbalhistorie Het toernooi, waarin met alle prognoses werd gespot, waarin de krachten toch to gelijkelijk verdeeld bleken dat alle vier wedstrijden verlengd moesten wor gden, was een apotheose rijker geworden Adie de voetballer slechts in zijn stoutste Iromen kan tegenkomen. De ploeg van faclav Jezek, die als outsider te boek tond, had op een wijze die een volko- nen climax van het toernooi betekende VeSt-Duitsland van prolongatie van de Suropese titel afgehouden. Twee krach- ige ploegen, die in de eindstrijd geen choonheidsprijs verdienden, maar wel en enorme strijdlust ten toon spreidden !n een wedstrijd speelden die onvergete- ijk zal blijven door de spanning, de ipeenhoping van tumultueuze momen en na de rust en de voor de Tsjechen ifgrijselijke laatste seconden toen Bernd lölzenbein toch nog de gelijkmaker met iet hoofd produceerde en een tot beste peler van het toernooi uitgeroepen Ivo fiktor zijn enige zwakkere van hem :an niet van zwak worden gesproken noment had in het duel waarin hij zijn abelachtige talent zovele malen had ge- oond dat hem terecht de eretitel werd oegekend door een internationale jury. tranen )p het moment dat Sepp Maier verslagen op de rond lag en Tsjechoslowaklje de Europese kroon ad verworven na een verlenging en na straf- choppen overigens doken bij alle acht op het oei gerichte strafschoppen de doelmannen naar Ie verkeerde hoek sloeg Uli Höness de handen 'oor zijn gezicht en drupten de tranen door zijn ringers. Anderhalf uur en een verlenging van een talf uur lang hadden de Duitsers zich in het bezit ran de Europese titel gewaand. Ie waren weliswaar weer met 2—0 achter geko- nen, zoals tegen de Joegoslaven, maar ze hadden iet weer gered op die mysterieuze wijze die alleen de Duitsers kenmerkt: nooit versagen, altijd strij den tot het laatste fluitsignaal dat in de normale ipeeltijd voor de Tsjechen precies drie seconden té laat kwam. In een wanhopige bestorming van de veste van Ivo Viktör hadden de Duitsers er sen hoekschop uitgesleept. Alleen Franz Becken bauer stond enige tientallen meters van het doel if, de rest van zijn manschappen had zich pal voor Viktor geposteerd. In de wirwar van spelers rukte lölzenbein zich het hoogst van de grond en terwijl Viktor zich achter een haag van spelers bevond en niet omhoog ging, kopte Hölzenbein in. In het stadion waar een anti-Duitse stemming overheer ste, waren de tribunes slechts met 40.000 toeschou- HHwers bezet. Er waren 60.000 kaarten verkocht, HMmaar de Joegoslaven waren zo teleurgesteld over Mi de verrichtingen van hun eigen team, dat ze de «■televisie de voorkeur gaven boven een verblijf in Br (bet grote ovaal waar zich de strijd afspeelde die V het toppunt van een onvervalst drama bereikte. iDe Tsjechen hadden de zekerheid dat zij sinds 30

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9