KVP-PVDA 3ENIGSZINS OPGEKLAARD Yorster ongewenst als gast in Bondsrepubliek FORD HEEFT NU NOG 78 STEMMEN NODIG Viking in baan om Mars Amsterdam vreest Chinezen-oorlog KAIROS LAAKT ROL VAN SHELL IN ZUID-AFRIKA SCHOOLVERLATERS NIET AAN SLAG PASADENA - De Amerikaanse Viking-1 is zaterdag bij Mars aange komen en heeft op bevel van een paar computers om 23.21 uur (onze tijd) zijn remraket 38 minu ten laten werken tot be sluit van een reis van tien maanden over 700 miljoen km van Florida. Hij is intussen volgens plan in een baan rond Mars gekomen. „Het is gelukt", riep projectlei der James S. Martin in het Propulsion Labora tory in Pasadena zater dagavond jubelend uit. „Er is geen twijfel moge lijk en alles loopt als een klok." De Viking-1 en zijn broer, die 10 miljoen km achter hem komt, zullen voor het eerst Ameri kaanse instrumenten op de oppervlakte van de planeet brengen om te onderzoeken of daar le ven voorkomt of is voor gekomen. De Viking komt in een baan die het elke dag op dezelfde tijd boven de landingsplaats brengt De tweelingcamera's kunnen daardoor de ste reoscopische foto's ma-, ken die kunnen laten zien of de landingsplaats vrij is van grote obsta kels. De landing is op 4 juli. kennis te maken met eeri krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden de Leidse Courant. 14 dagen "krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. «ra stuur de f LU LEIDSE COURANT ■J I zonder verdere verplichting, 14 dagen gratis naar: naam: adres: woonpl tel.: Stuur deze bon in open envelop, Antwoordnr. 349, Leiden. Leidse Courant HILVERSUM (ANP) Staatssecretaris De Jong (onderwijs) ver wacht dat 50.000 tot 60.000 van de 190.000 schoolverlaters dit jaar oiet aan werk zullen komen. Volgens de statistieken bedraagt de werkloosheid onder jongeren beneden de 19 jaar overigens gemid deld twee maanden. „Maar toch is het vervelend dat het een onderbreking is. Je bent zoveel jaar op school geweest en je wilt dan werken", aldus de staatssecretaris. Als oplossing op korte termijn gaf de staatssecretaris zaterdag in KRO's Brandpunt: „Blijf wat langer op school". Voor de wat langere termijn denkt hij aan een ruimere doorstromingsmogelijk- neid voor lbo- en mavo-leerlingen naar mbo en havo, ook wanneer zij wat zwak in de schoenen staan, en dus niet voor doorstroming in aanmerking zouden komen. WASHINGTON (UPI) President Ford heeft er zaterdag weer zoveel kiesmanstemmen in ver- schilldende staten bijgekregen, dat hij nog 78 stemmen moet hebben om de Republikeinse presi dentsvoordracht te verkrijgen. Uit Iowa, de staat Washington, Delaware, Colora do en Texas verwierf Fords tegenstander Ronald Reagan 55 stemmen en de president 39. Vier legden zich nog niet vast. Hij heeft voorspeld dat hij al bij de eerste stemming in de conventie zal worden gekozen. Fords totaal is nu gekomen op 1.052, 78 minder Callan bekent zijn schuld LOEANDA (AP) - Het proces tegen de blanke huurlingen in Loeanda heeft zaterdag een dramatische afsluiting gekre gen waarbij Tony Callan schuld bekende aan de moord op veer tien Engelse huurlingen en het doden van een Angolese soldaat en een burger. Rechter Ernesto da Silva heeft verklaard dat het vonnis tegen de dertien huurlingen midden deze week zal worden gewezen. Er is tegen hen de dood door de kogel geëist. dan de 1.130 die nodig zijn voor de nominatie, en dat van Reagan op 950. Er zijn 96 niet-gebonden kiesmannen en 161 die nog aangewezen moeten worden. Bij de Democraten maakte Jimmy Carter zijn greep op de nominatie vaster door er twintig kiesmanstemmen bij te krijgen in Texas en zes in Arkansas. Hij heeft er nu 1.565, 60 meer dan hij er nodig heeft. Nu Jimmy Carter er vrijwel zeker van is dat hij de Democratische kandidaat voor het Amerikaan se presidentschap wordt, is hij op zoek gegaan naar de man die zich kandidaat voor het vice-pre- sidentschap kan stellen. De traditie is dat een man die de presidentsnomi natie heeft gekregen, een grote mate van vrijheid krijgt bij het kiezen van zijn tweede man en hij doet het als regel op basis van het aantal stemmen dat hij in de presidentsverkiezingen mag verwach ten en ten tweede op basis van het soort president dat hij wordt. Speculeren over een kandidaat voor de vice-presi- dentsvoordracht is in het geval van de grillige Carter moeilijk. Het zou niemand verbazen als hij de politieke oude rotten om de tuin zou leiden en iemand kiezen die helemaal niet is genoemd. Gespeculeerd wordt er toch en daarbij zijn de namen gevallen van establishment-figuur senator Birch Bayh van Indiana maar ook van nieuwe gezichten, zoals het zwarte congreslid Barbara Jordan uit Texas, die aan haar tweede ambtster mijn toe is. De twintigjarige Toni Byrne glimlacht lief tallig en dat met recht en reden, want zij mocht even een bijna 500.000 gulden dure ring dragen, die deel uitmaakt van de collectie van Leonard Dew in Blackpool Engeland. Vier. jaar lang is men bezig geweest óm de juiste sortering diamanten uit te zoeken rond de grote, goudkleurige diamant die het middelpunt van de ring vormt. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Met de arrestatie van 12 Chinezen dit weekeinde in Amsterdam, is een zeer belangrijke internationale heroine- lijn afgesneden. Uit de eerste verhoren is voorts gebleken, dat de binnenstad wellicht aan de vooravond staat van een complete Chinezen-oorlog, die naar de stellige ver wachting van de chef van de narcoticabri gade, commissaris G. Toorenaar, de nodige slachtoffers zal eisen. Als voorbode noemde hij gisteren de vermo- delijke liquidatie van opnieuw een heroine- koerierster, die door een van de elkaar heftig bestrijdende opiaten-cyndicaten zou zijn terecht gesteld. Het uit Hongkong af komstige meisje, wier identiteit niet is prijs gegeven. omdat de theoretische kans be staat, dat zij nog leeft, woonde tot voor kort in Amsterdam en verdiende in de prostitutie geld bij. De étappegewijze aanhouding van de 12 Chinezen heeft eveneens geleid tot de vondst van bijna 13 kilo heroine, die op de zwarte markt een astronomisch geldbedrag zou hebben opgeleverd. UTRECHT In een rapport „Shell in Zuid-Afrika" heeft de werkgroep Kairos, een groepering van christenen, die steun geeft aan het Christelijk Instituut van ds. Beyers Naudé en geweldloos verzet propageert tegen de apartheid, kritiek geleverd op de positie van dit olieconcern in Zuid-Afrika. In het rapport staat een groot aantal bittere opmerkingen over de rol van het concern, dat onder meer „een natuurlijk en onmisbaar element in de neokoloniale politiestaat" wordt genoemd. Als buitenlandse investeerder, die miljarden in de sleutelindus trieën van het land pomopL biedt Shell volgens de werkgroep kapitaal, technologie en prestige aan het apartheidsbewind. Naarmate de betrokkenheid van het concern in Zuid-Afrika toe neemt, wordt het voor de Nederlandse en Britse regeringen steeds moeilijker om zich te distancieren van en op te treden tegen het apartheidsbewind, aldus de werkgroep. In een commentaar stelt Shell dat geen enkele bevolkingsgroep in Zuid-Afrika gediend is, met een vermindering van de activiteiten. Het ocncern meent, "dat het best mogelijke sociaal beleid wordt gevoerd binnen het kader van de wettelijke regels en voorschriften van Zuid-Afrika. „Wij zijn er van overtuigd, dat onze bedrijven een waanievolle bijdrage leveren tot de sociale vooruitgang van het land. Wij aóhten het dan ook in strijd met onze verantwoordelijkheid, met name tegenover onze werknemers, om onze werkzaamheden daar te beperken laat staan te beëindigen", aldus Shell. iVl/A.ri.xixv.ri.Ajr z.1 ouiNl ld 10 ;in LtlüSh COURANT «EIST/HILVERSUM De ver houding tussen PvdA en KVP, Be twee grootste partijen waar op het kabinet-Den Uyl steunt, jlijkt na dit weekeinde enigszins Verbeterd. De opklaring in de lewolkte relatie is toe te schrij den aan de verklaring van xVP-leider Andriessen, dat zijn jiartij ernaar zal streven dat de -hervormingsvoorstellen van de legering nog in deze kabinets periode worden behandeld. In afle PvdA heersten op dit punt nfrote twijfels. ,pe socialisten vreesden, dat de bij de behandeling van de Wetsontwerpen over de grond- politiek, de ondernemingsraad [n de vermogensaanwasdeling Jertragingstaktieken zouden ge bruiken. Andriessen zei zater- Vara's „In de Rooie kaan", „dat de gedachte dat de KVP obstructie zou plegen vol- ktrekt uit de lucht is gegrepen". Volgens hem voert de PvdA een [oort guerilla tegen de KVP. Dat is jammer en ongemoti- ierd", aldus Andriessen. i het morgen beginnende debat |over de bezuinigingsplannen zal moeten blijken in hoeverre Pv- IdA en KVP elkaar zijn gena- Iderd. Zeker is wel, dat er een jflinke botsing zal ontstaan over Jde vraag of de bezuinigings- en {hervormingsvoorstellen van het [kabinet al of niet onverbrekelijk kijn. [Premier Den Uyl deed zaterdag de partijraadsvergadering [van de PvdA in Zeist, vooruitlo pend op het debat, in navolging van ARP-leider Aantjes een Een vermoeide minister-president Den Uyl zaterdag in gesprek met minister Duisenberg en PvdA-voorzitter len van den Heuvel tijdens de partijraadvergadering van de PvdA in Zeist. dringend beroepe op de pro gressieve en christen-democrati sche partijen om een bijdrage te leveren aan verbetering van de verslechterde politieke sfeer. Volgens de minister-president moet dat mogelijk zijn. Hij wees zijn partijgenoten, die hun wan trouwen jegens de KVP niet on der stoelen of banken staken, erop, dat de wens tot bezuinigin gen enerzijds en maatschappe lijke hervormingen anderzijds met overtuiging is uitgesproken door een gemengd kabmet van progressieven en christen-demo craten. „Als die mogelijkheid aanwezig blijkt, moet het een bevel zijn die ook te gebruiken". De premier garandeerde de Pv- dA-achterban dat het kabinet de samenhang tussen de bezuini gings- en hervormingsvoorstel len scherp voor ogen zal hou den. „Je kunt van de mensen geen offers vragen, als je ze niet tegelijkertijd meer rechten geeft. Als er de komende jaren minder ruimte is voor loonstij gingen, moet daar voor werkne mers meer zeggenschap tegen over staan. Het kabinet ver plicht zich daartoe". Voor de PvdA is de onverbreke lijke samenhang een belangrijke voorwaarde voor medewerking aan de regeringsvoorstellen. Fractieleider Van Thijn betoog de op de partijraadsvergade ring, dat de PvdA niet zal kun nen accepteren dat de hervor mingsvoorstellen (grondpolitiek, ondernemingsraden, vermo gensaanwasdeling en inkomen snivellering) wezenlijk worden aangetast. In tegenstelling tot premier Den Uyl en fractieleider Van Thijn acht Andriessen de samenhang tussen de bezuinigingsmaatrege len en de hervormingsplannen niet overbrekelijk. Volgens hem komt dat woord ook niet in de regeringsstukken voor. Hij wees erop, dat vorige week zeven so cialisten en drie radicalen tegen de loonwet hebben gestemdsen later de volledige fracties tegen het regeringsvoorstel over het minimumloon. „Dat zijn ook sa menhangen die men moet zien. Het kan niet zo zijn, dat de christen-democraten in het par lement moeten opdraaien voor vervelende dingen en dat de Pv dA stemt voor leuke dingen voor linkse mensen". Koning Karei Gustav XVI van Zweden is zaterdag in Stockholm in het huwelijk getreden met de vroegere hostess bij de Olympi sche Spelen in München, de Westduitse Sylvia Renate Sommerla- th. Er was veel hoge buitenlandse belangstelling voor dit huwelijk. Onder de gasten bevonden zich de presidenten Walter Scheel (West-Duitsland) Urho Kekkonen (Finland/ en Kristjan Eldjarn (IJsland). Verder waren aanwezig koning Boudewijn en koningin Fabiola van België, koningin Margrethe van Denemarken, koning Olav van Noorwegen, prinses Beatrix en prins Claus (foto bene den), kroonprins Harald en prinses Sonja van Noorwegen, ex-ko ning Constantijn van Griekenland met zijn echtgenote en konin gin-moeder Ingrid van Denemarken. Foto boven: de officiële bruidsfoto. pagina 5 do Zuidafrikaanse ambassade is zaterdag weer geprotesteerd tegen behandeling van de zwarte bevolking in dat land. (Van onze correspondenten) BONN/JOHANNESBURG Als de meest ongewenste gast die de Bondsrepubliek ooit heeft bezocht, is de Zuidafrikaanse pre mier Vorster in Bonn aangekomen. De Westduitse regering heeft niet onder stoelen of banken gestoken dat het bezoek haar hoogst onaangenaam is, en dit gold al vóór de bloedige onlusten van afgelopen week. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher heeft bij de aankomst van Vorster met grote nadruk verklaard dat een spoedig einde van de apartheidspolitiek noodza kelijk is. De minister van ontwikkelingshulp Egon Bahr heeft zelfs verklaard bereid te zijn tot financiële hulp aan de zwarte nationa listische organisaties, hoewel hij geen wapens wil verstrekken. Het bezoek van Vorster aan West-Duitsland heeft twee redenen. Vandaag en morgen is Vorster met zijn minister van buitenlandse zaken aanwezig op de conferentie van Zuidafrikaanse ambassa deurs in Europa, Noord-Amerika en het Midden-Oosten, die in Bonn plaats vindt. Daarna heeft hij een ontmoeting met de Amerikaanse minister Kissinger, die niet in Bonn of Hamburg mag plaats vinden, maar in een verre uithoek in het Beierse woud. Kissinger hoopt Vorster ervoor te winnen het blanke minderheids regiem in Rhodesië onder druk te zetten en ook zelf bij te dragen aan een gematigde en vreedzame ontwikkeling in zuidelijk Afrika. Kissinger heeft voor zijn pogingen de steun van praktisch geheel zwart Afrika. In Zuid-Afrika zijn na een rustig weekeinde vanmorgen weer onlusten uitgebroken. In Mabopani, ten noorden van Pretoria, wierpen zwarten stenen naar bussen en staken deze in brand, uit woede over een recente verhoging van de tarieven. De pedagogische academie in de hoofdstad is in de as gelegd. Zaterdagavond was een middelbare school in de buurt vanJohannesburg in brand gestoken. In de zwarte woongebieden heerste gisteren een gespannen rust. Omdat veel levensmiddelenwinkels zijn afgebrand of leeggeplun derd, moeten de inwoners van de brandhaarden Sowet en Alexan dra zich nu redden met eigen voorraden. De Veiligheidsraad heeft zaterdag het optreden van de Zuidafrikaanse regering veroordeeld. ZWEEDS HUWELIJK Echtpaar verdacht van moord op schilder GRONINGEN (ANP) - Een 58- I jarige schilder uit Groningen is i donderdag door verdrinking om het leven gekomen. Het is de I Groningse politie echter niet duidelijk of hij wel of niet in de sloot bij Den Ham is ge gooid. Een van de twee ver dachten, een echtpaar uit Gro ningen, heeft inmiddels wel be- kend de man te hebben beroofd, j Het echtpaar had de man don derdagmiddag in een bar in Groningen ontmoet. Zij namen de man, die onder invloed was, mee in hun auto. Bij Den Ham beroofden zij hem en gooiden hem vermoedelijk, aldus de po litie, uit de auto. Behalve beroving zal de ver- I dachten waarschijnlijk ten laste 1 gelegd worden dat zij de man j in hulpeloze toestand hebben achtergelaten. Israël verlaagt begroting van defensie JERUSALEM (AP) - De Israë lische regering heeft besloten de defensiebegroting met 1,6 pro cent te verlagen, ondanks verzet van minister van defensie Sji- mon Peres, die verlaging van zijn begroting onaanvaardbaar achtte, en minister van finan- I ciën Yehosjua Rabinowitz, die j een grotere vermindering van de defensieuitgaven bepleitte, j De begroting voor defensie in nu gesteld op 32,5 miljard pond - 4,26 miljard dollar. j JOVD: beperkt eigen risico ziektekosten verzekering i GRONINGEN (ANP) - De onafhankelijke liberale jongere norganisatie JOVD is voor het j invoeren van een beperkt eigen i risico in de ziektekosten verze- kering. Ook is deze organisatie voor een geleidelijke opheffing van de kinderbijslag als daarbij tenminste geen aantasting plaatsvindt van de besteedbare lagere en middeninkomens, i Deze standpunten heeft de JOVD neergelegd in een resolu tie over het sociale beleid in Nederland en aangenomen op haar congres dat dit weekeinde in Groningen werd gehouden. De JOVD is voorts van mening dat de regering meer moet doen aan de bestrijding van de jeugd- werkloodheid. Wanneer het vroegere peil van de werkgele genheid niet meer haalbaar is, zal er een eerlijke verdeling van de nog wel te verrichten werk zaamheden moeten komen. Dat zou kunnen, aldus de JOVD, door het instellen van een korte re werkweek, kortere werkda gen, langere vakanties en het verlengen van de leerplichtige leeftijd. HAAG (ANP) Het I ^Tweede Kamerlid ds. G. Noote- treedt uit de D'66-fractie geeft zijn zetel als volks vertegenwoordiger niet op. Hj Kamervoorzitter Von- J~,= bericht. De heer Noote- is het oneens met de poli- koers van D'66. dr. Jan Ter zei in een commentaar op uittreden van Nooteboom het congres en het hoofdbe- van D'66 zich steeds volle achter de politieke koers de Tweede, Kamer-fractie Hij zei ervan I, overtuigd te zijn dat hoofdbe- L» stuur en congres van D'66 het besluit van Nooteboom om wel de fractie maar niet de Tweede j Kamer te verlaten, ten scherpste Ilen afkeuren.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5