OP Woensdag hoorzitting over toekomst Trekvliet Onderzoek naar woonwensen alleenstaanden in Leidse regio DE MUUR" „GEEN CENSUUR Zjef Vanuytsel in Mirakel Teleurstellend bezoekersaantal bij zomerfeest LEIDSE COURANT Plan voor Narmstraat gereed LEIDEN Het comité „Geen censuur op de muur" heeft za terdagmiddag een ludieke pro testactie gehouden tegen de witkalk en anti-plak-politiek van de gemeente Leiden. Gewa pend met affiches, muurkran ten en de nodige witkalk onder het zingen van strijdliederen over de marktroute om het win kelend publiek hun eis (geen censuur op de muur) voor te houden. Zoals bekend eist het comité van het college van burgemees ter en wethouders onmiddellijke stopzetting van de witkalk- en' stoomactiviteiten van de ge meentelijke reinigingsdienst, die de illegaal geplakte affiches on leesbaar maakt, respectievelijk verwijdert. In het actiecomité heeft zich een groot aantal linkse actiegroepen gebundeld. Ook de PPR heeft zich achter de illegale plakkers geschaard en voert zo actie tegen hun ei gen wethouder in het college. De protestmanifestatie eindigde op het Stadhuisplein, waar een ruim van affiches en witkalk voorzien strijdbord werd opge richt. Demonstranten op weg naar het Leidse stadhuis LEIDEN De Belgische ar tiest Zjef Vanuytsel treedt vrij dag 25 juni op in jeugdsociëteit „Mirakel" in 't Breehuys. Het optreden begint om negen uur. De toegangsprijs is 3,50. Kaarten zijn in de voorverkoop te krijgen in 't Breehuys, Bree- straat 19, Leiden, tel. 130983. De liedjes van Zjef Vanuytsel, een niet meer praktizerend ar chitect, kenmerken zich door triestheid, die hij het liefst aan duidt als „het zachte verdriet". De Belgische artiest wordt bege leid door zijn eigen vier-mans- formatie. LEIDEN De afdeling onderzoek en plan ning van de Welzijnsraad start deze week een onderzoek naar de woonwensen van alleenstaanden en leden van tweepersoons huishoudens in de regio Leiden. Dit ge schiedt op initiatief van de stuurgroep huis vesting alleenstaanden en tweepersoons huishoudens regio Leiden, die in december van het vorig jaar door staatssecretaris M. van Dam werd geïnstalleerd. Het onderzoek, dat geheel door het rijk wordt gesubsidiëerd, moet inzicht verschaf fen in de aantallen (potentiële) alleenstaan den en tweepersoonshuishoudens hun huidi ge en door hen gewenste woonsituatie. Be halve in Leiden zal het onderzoek worden verricht in Voorschoten, Oegstgeest, Leider dorp, Warmond en Zoeterwoude. De gege vens worden zowel per gemeente als regio naal gerapporteerd. Het regionale onder zoeksrapport is een van de bouwstenen, waarop het landelijk huisvestingsbeleid de komende jaren gaat worden gebouwd. Naar schatting 5700 personen in de Leidse regio nemen aan de steekproef deel. Hievan wonen 1400 personen in Leiden, hetgeen 7% van de doelgroep omvat. De steekproefcate- gorieën zijn: 18 t/m 29-jarigen, 30 t/m 49-jari gen en 50 t/m 64-jarigen. De categorieën worden onderverdeeld in thuiswonenden, al leenstaanden en tweepersoonshuishoudens. De vierde categorie omvat buitenlandse werknemers. Door het onderzoeksteam, dat wordt gevormd door de heren Kuppens, Van Gelder, Kamphuis en Holman is nog een sub-categorie „60-64-jangen" ingesteld. Dit in verband met de speciale woonwensen na pensionering. Het onderzoek, waaraan 57 enquêteurs deel nemen, kan half augustus worden afgerond. De gegevens worden verwerkt in het rijks- computercentrum. Het rapport van het on derzoeksteam ligt half september op tafel. Met de uitkomsten van het onderzoek kan de stuurgroep de verschillende gemeentebe sturen adviseren met betrekking tot toekom stige bouwplannen. Het wordt niet uitgeslo ten geacht dat eerst met proefprojecten in de regio dient te worden gestart, vooral wanneer uit het onderzoek zou blijken dat behoefte bestaat aan andere dan tot dusver gebruikelijke woonvormen. noodlottig LEIDEN Beledigende opmer kingen over de vrouw van een landgenoot werden de 21-jarige Marokkaan A. H. vrijdagmid dag bijna noodlottig. In een pand aan de Vierde Binnen vestgracht kreeg H. ruzie met zijn 32-jarige langenoot A.L. na dat hij diens vrouw had be schimpt. De ruzie liep zo hoog op dat L. met een keukenmes zijn lange- noot te lijf ging. Hij stak H. in de borst, de linker elleboog, de linkerhand en de rechterknie. Hevig bloedend trachtte H. zijn aanvaller te ontvluchten. Bin nen een minuut zakte hij echter door bloedverlies in elkaar. In het ziekenhuis bleek de Marok kaan niet levensgevaarlijk te zijn verwond. De dader werd vrijdagavond door de Leidse po litie aangehouden. Herbestrating van Damlaan Leiden De herbestrating van de Damlaan in het Morskwar- tier begint morgen. Het werk duurt ongeveer vier weken. Tij dens de herbestrating zal het doorgaand verkeer en ook de bus worden omgeleid via de Morsweg en de Dr. Lelylaan. LEIDEN Het eerste zomerfeest in Zuid- West, dat werd georganiseerd door de leiding van het Vijfhovenhuis in samenwerking met wijkbewoners is een beetje in het water geval len. Als gevolg van de weersomstandigheden was het bezoekersaantal teleurstellend. Vooral de oudere bewoners van Zuid-West bleven weg. Het Vijfhovenhuis zal mogelijk verlies lijden op het feest. Toch hebben de organisatoren kosten noch moeite gespaard om een en ander tot een succes te maken. Aan de zestig vrijwilligers, wijkbewoners van Zuid-West heeft het in ieder geval niet gelegen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zijn zij in touw geweest om het feest op rolletjes te doen verlopen. „Wat de organisatie betreft, kunnen we echt wel van een groot succes spreken", aldus de heer Van der Ham, leider van het Vijfhovenhuis. Met hart en ziel hebben de zestig vrijwilligers zich voor het zomerfeest ingespannen." De opzet van het zomerfeest was ook niet mis. In een grote tent op het terrein van het clubhuis trad de Nederlandse groep „Lucifer" op. Daar naast traden speciaal voor de oudere bewoners van de wijk 's middags het duo Frank en Mirella en 's avonds het operettegezelschap „De Randstad-spelers" op. Gezien het lage bezoe kersaantal is het de vraag of het Vijfhovenhuis niet zal moeten toeleggen op het zomerfeest om de artiesten te kunnen betalen. Toch meent de heer Van der Ham dat er volgend jaar weer een dergelijk wijkgebeuren op tcuw moet worden gezet. „De vrijwilligers waren erg enthousiast. Mogelijk zullen we de opzet iets kunnen wijzigen. De bewoners kun nen bij voorbeeld ook worden ingeschakeld bij het brengen van de attracties." De sieradenmaker op de Oud-Hollandse vooral bij de jeugd veel belangstelling Ecónomisch Wel en Wee Aan de Vestestraat 34 is een leegstaande voormalige opsla gruimte gesloopt. Aan de Rijnsburgersingel 61 is op de plaats van het vroegere pand van de melkinrichting „De Landbouw", de Ned. Midden- standsbank, afd. Kredieten, Geldbedrijf en Assurantie, ge vestigd. Aan de Haarlemmerstraat 213 is in de leegstaande v.m. wijnhandel van Knegtel, De Winter-de Lange, winkel in wo ninginrichting, gevestigd. Aan de Lorentzkade 40 is G. J. Hilgevoord Holding B.V., be heren en vervreemden van ef fecten, gevestigd. Eén Nederlander meer naar Toronto Inzamelingsactie ,,Njord" voor para-Olympics LEIDEN Op initiatief van de ploeg van de Leidse studenten roeivereniging „Njord", die on langs met het Groningse „Ae- gir" heeft deelgenomen aan de door het Delftse „Laga" georga niseerde - en gewonnen - mon sterrace over honderd kilome ter, is tijdens de wedstrijd een inzamelingsactie gehouden ten bate van de stichting „Iris". Deze stichting beijvert zich ge handicapten te kunnen afvaar digen naar de eind juli in To ronto te houden para-Olympics. De actie heeft voldoende geld opgeleverd om de Nederlandse afvaardiging naar Toronto met één lid uit te breiden. Belediging Marokkaan LEIDEN DE bewoners van de Trekvliet en omgeving krijgen woensdag eindelijk hun lang verwachte hoorzit ting. Hoewel er in het verle den al herhaalde malen op was aangedrongen de toe komst van dit gedempte wa ter aan de orde te stellen heb ben de bewoners steeds in on zekerheid verder moeten le ven. Die onzekerheid is er we liswaar nog, maar de vroeger geplande brede verkeersweg, waarvoor een bedrag van 3,4 miljoen was uitgetrokkn is in middels van de baan. Bij de presentatie van het nieuwbouwplan van de Rijks universiteit op het Witte Sin gelterrein, enkele weken gele den, werd door de architecten de suggestie gedaan de ge dempte Trekvliet weer open te graven. Dit zou goed mogelijk zijn, omdat in de toekomst al leen maar universitair verkeer in de omgeving van het nieuw te bouwen complex mogelijk zal zijn. Onder het motto „be ter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald" is in het ont worpen structuurplan voor de ze nieuwbouw derhalve uitge gaan van een opengraven van de Trekvliet Het water zou volgens de ontwerpers" een karakteristieke afbakening kunnen zijn van het universi teitscomplex, en tegelijk een sfeervolle verbinding met de woonbebouwing aan de over zijde van de Trekvliet". Te vens zou het verkeer van en' naar het complex door deze afscheiding de omwonenden zo min mogelijk hinderen. Het idee van de architecten vond, zoals bekend, instem ming in de gemeenteraad. De Dienst Gemeentewerken heeft intussen een voorlopige schets gemaakt voor herindeling van de Trekvliet na het gedeelte lijk opengraven tussen Haag- weg en Groenhovenstraat De ze schets zal woensdag aan staande onderwerp van dis cussie kunnen zijn op de hoor zitting, om 20.00 in de filmzaal van het Academiegebouw aan het Rapenburg. De bewoners kunnen die avond ook met al hun klachten en bezwaren over de onzekere en onprettige toestanden waarmee zij al zo lang te maken hebben, bi j de gemeentelijke vertegenwoordi gers terecht Na deze hoorzit ting zal het vraagstuk van het wel of niet opengaan van de Trekvliet onderwerp van dis cussie zijn tussen gemeente en universiteit. Het opengraven zou 3 miljoen extra gaan kos ten en de universiteit zou daarvan een deel voor zijn re- kening moeten nemen. De bewoners voelen zich het „mes op de keel" gezet. Zij stellen dat zij veel te laat van deze hoorzitting, die hen al zo lang geleden was beloofd, op de hoogte zijn gesteld. Het ge- kqzen tijdstip, vlak oor de zo mervakantie. bevalt hen al evenmin. „Maandenlang is men al bezig over de vraag of de Trekvliet open moet wor den gegraven. Nu moet er opeens haasje-repje een beslis sing worden genomen. Het lijkt wel of er alleen voor de vorm even een hoorzitting voor de bewoners wordt be legd". aldus een bewoner van de Rijn en Schiekade. Ook de plaats waar de hoorzitting zal worden gehouden het Acade miegebouw vinden de bewo ners ongelukkig gekozen. „Van de gemeente zou je ver wachten dat zij een neutralere plaats uitzocht om een derge lijke belangrijke zaak te be spreken." LEIDEN De dienst gemeen tewerken heeft in overleg met de bewoners van de Narmstraat een plan gemaakt om het par keren in de straat onmogelijk i te maken. Het plan voorziet in de plaatsing van vaste palen en bloembakken, j De bewoners hebben tot uiter- lijk woensdag 23 juni de tijd om op- en aanmerkingen bij de ge- meente in te dienen over het J plan. Na de vakantie houdt de gemeente een hoorzitting over de verdere inrichting van de i straat 1 H. v.v. Willigenburg presenteert volksdansfestival in i Groenoordhal LEIDEN - Hans van der Willi- i genburg presenteert het inter- nationale volksdansfestival, dat op 6, 7 en 8 augustus in de Groenoordhal wordt gehouden, i Kaarten zijn vanaf morgen in de voorverkoop te krijgen bij het WV-kantoor. De toegang sprijs bedraagt voor de voorstel- lingen op vrijdag- en zaterdag- j avond 7,50 (CJP 6,50) en voor de voorstelling op zondag, die om twee uur begint, 6,50 (CJP en 65-plussers 4,-). j Pelgrimstocht J LEIDEN Het diocesaan Ban- neuxsecretariaat houdt op vrij dag 16 juli, een eendagspel- grimstocht naar Maria's gena de-oord in de Belgische Arden- nen, Banneux Notre Dame. De kosten van deelname bedragen j 42,- per persoon. Thema van de bedevaart is „Gij zult van mij getuigen zijn" Pel grims kunnen zich melden bij zuster Theodora, Haagweg 49 in Leiden, tel. 125164 en mevrouw Van Houten, Voorstraat 145 m Noordwijk.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3