Olympische test atletiekploeg in Wenen viel negatief uit VAL VAN OLGA COMMANDEUR r I-2L I uaimbLf TANCIC: KNAUBELOOFDE ME BESS MONTREAL Primeur ïderiand zwak temidden van zwakkere landen vervlogen DIEPTEPUNT TRIEST SEIZOEN LEIDSE COURANT eldr« netel ïtreaj e af} netei rijdet 3 Wenen De West Athletic zeslandenwedstrijd zal in 1978 in Nederland worden gehouden. Deze tweejaar lijkse atletiekwedstrijd tussen de herenploegen van Oostenrijk, Zwitser land, Spanje, Denemarken, België en Nederland krijgt ook een vrouwelijke tegen- hang. Tijdens een vergadering van het West Athletic Co- meté in Wenen werd name lijk besloten ook een wed strijd voor de damesploe- gen te houden. Nederland krijgt daarvan over twee jaar de primeur. wel degelijk is gedaan. Hij wordt daarin ge steund door Jaap Noordenbos, die bij het ge sprek aanwezig was. Ook in het gesprek in Wenen is door de afvaardiging van de KNAU toegegeven dat de belofte is gedaan. Tancic: "Bij het gesprek in de herfst van het vorig jaar is mij gezegd dat ik niet als Olympisch coach zou meegaan. Die taak was voor Westphal en Noordenbos. Dat was een logische zaak. Nu wil de KNAU zich echter niet aan zijn belofte houden". Een auder punt waarover Tancic zich boos maakt is het feit dat de KNAU nog geen brief heeft geschreven aan het bestuur van de uni versiteit van Erlangen om voor hem vrij te Aanbod Wil Westphal heeft het aanbod gedaan om zijn plaats als Olympisch coach af te staan aan Dragan Tancic in het geval slechts Jos Her mens en Ruud Wielart door het NOC zouden worden aangewezen voor de Olympische Spe len in Montreal. "Jos Hermens gaat zijn eigen gang en die heeft geen coach nodig. Als het dan alleen Ruud Wielart betreft kan Tancic mijn plaats beter innemen", aldus Westphal. Het aanbod van Wil Westphal werd echter als onmogelijk door de KNAU-bestuurd er Bart Kappenburg afgewe zen. i de! vragen. "Ik heb hierover gesproken met chef de mission Leeuwenhoek en die heeft toen gezegd dat de KNAU die brief moest schrijven en dat er tegen wat hem betreft geen bezwaar bestond". I^B(NEN Drie jaar geleden de derde editie van de West rijk (nPet'c zeslandenwedstrijd in and), rhus speelde Nederland nog rol van betekenis, hoewel toen uiteindelijk op de vier- Bun<1^plaats eindigde. Het vierde 2. a tl tussen de zwakkere Euro- atletieklanden afgelopen u). fkeinde in het broeiend war- Lasen Wenen leverde de Neder- van Vse herenploeg opnieuw een (Kloofde plaats op. Alleen was lvlie,) verschil met Zwitserland, Igië en Spanje nu aanmerke- okma j g1"0161"- In Aarhus was het Kampfichil met. Spanje, dat nu Ber4 Jr a's ^erde eindigde, één In wenen bedroeg dat rdwijkfet 26 punten. Niet éénmaal g ee Nederlander zegevie- ,d over de eindstreep, terwijl |ui® Wj er in Aarhus zeven waren, c. v, A,rUNederlandse dames, die voor eerst sinds vele jaren gelijk Jt de heren in actie kwamen, etten in de vierlandenwed- jd tegen Tsjecho Slowakije Zwitserland (119) en Oos- rijk (101) met 113 punten de racak(de plaats en dan te weten, '2.2 Tsjecho Slowakije, dat voor iaar nooit van Nederland i kunnen winnen, in Wenen een B-ploeg verscheen, LERto^rin geen Olympische kandi en waren opgenomen. 6.5 ki?n de KNAU vorig jaar op n.' 2. kalendercongres van de Eu- Jvvmvfese atletiekassociatie in Ra it.1^ de Vierlanden wedstrijd af- i. t »)t, achtte men dit met de 'moielft-Athleticwedstrijd een goe- laatste test voor Montreal, n test voor de Olympische Blen is Wenen in elk geval wel '™Heest, al is die niet positief nei ogevallen. Van het door bles- uv.eujeperikelen inmiddels kleine ie opUe kandidaten voor Mont- il. kunnen weer enkele namen fden geschrapt. Het is name- eriBnd niet aan te nemen dat de 0ietJAU op 30 juni, wanneer de Zwit) 4ste bespreking met het NOC *ce( rdt gehouden, nog zal aanko- z Jvjfl met de namen van Mieke Evert Hoving zorgde voor een van de lichtpuntjes in Wenen. Hij zal zich nog naarstig moeten verbeteren, wil hij naar Montreal. de KNAU als Tancic gaven zaterdag een geïm proviseerde persconferentie, waarin de menin gen recht tegenover elkaar stonden. De KNAU ontkende dat op de eerste oktober van het vorig jaar Tancic de toezegging is gedaan dat hij als trainer/coach van Mieke van Doorn Ruud Wielart kwam later onder zijn hoede mee naar Montreal zou gaan op kosten van de KNAU. Bart Kappenburg: "Tancic is toegezegd dat hij tot aan Montreal de twee hoogspring- kandidaten zou begeleiden, maar niet in Mont real. Daarvoor zijn onze Olympische coaches Jaap Noordenbos en Wil Westphal". Tancic houdt echter vol dat de toezegging van op kosten van de KNAU naar Montreal te gaan Opmerkelijk bij Tancic' uiteenzetting van de zaak was dat zowel Jaap Noordenbos als Wil Westphal hun instemming betuigden. Tancic betreurde het dat zoals hij zei "De bom vier weken voor de Spelen is gebarsten". Hij vond echter dat het beter nu dan in Montreal kon gebeuren. "Als sportpedagoog ben ik er niet gelukkig mee, want het gaat altijd ten koste van de atleten". geworden, was het leuk dat hij bij het polsstokhoogsp ringen tweede werd met 4.70 meter. Schutter liet de lat, nadat hij die op 4.80 meter tweemaal had af gesprongen, nog wel een keer op 4.90 leggen, in een poging zijn nationale record met vijf centimeter te verbeteren, maar dat lukte niet. Evert Hoving kan zich de komende tien dagen, bij enkele buitenlandse wedstrij den, waarnaar de KNAU naar stig voor hem op zoek is, zich nog zodanig verbeteren dat het NOC hem misschien accepteert Hoving, sinds enkele weken blessurevrij, eindigde achter de Belg ivo van Damme, een van de medaillekandidaten voor Montreal en de Zwitser Gysin als derde maar hij zal toch ten minste anderhalve seconde snel ler moeterf lopen dan hij nu deed: 1.48,22. Voor Hoving was het de tweede 800 meter van dit seizoen. Op 19 juni liep hij op Papendal voor de eerste maal zijn favoriete afstand en kwam toen uit op 1.50,1. AMSTERDAM De optimisten die nog steeds het kleine sprankje hoop koesterden Olga Commandeur in Montreal te zien optreden, hebben zaterdag hun overdosis van vertrouwen in een ogenblik in rook zien opgaan. Wreed was de wijze, waarop het gebeurde tijdens de Nederlandse jeugdkampioenschappen. De atlete, eens Neerlands hoop in bange dagen, maakte van haar rentree een trieste afgang. Haar vechtersmentaliteit veroorzaakte een val, in letterlijke en figuurlijke betekenis. Op het laatste rechte eind, nog maar vijftien meter voor de finish deed Olga Commandeur een uiterste poging toch nog op de tweede plaats te komen die goed was voor de finale. In haar doldrieste poging, maakte zij haar passen zo onwezenlijk groot dat een vernietigende val haar onverdiende loon werd. Het betekende een dieptepunt van een treurig seizoen bezaaid met tegenslag. Haar trainer Pieter van Liempt: „Ik voorspel, dat als zoiets nog eens gebeurt, Olga of zo beresterk wordt dat niets haar meer uit het veld zal slaan, of dat ze er abrupt mee stopt". Met een talent als Olga Commandeur moet dat laatste hoe dan ook worden vermeden. Deze keer zal het debScle nog geen fatale gevolgen hebben. „Ik heb er", aldus de trainer voor wie het pijnlijke tafereel op de sintelbaan van Sagitta een leer voor de volgende keer is, „expres niet met haar over gesproken. Zij is zo keihard dat ze op het moment zegt: Een volgende keer beter. We moeten het eerst laten bezinken. Er zijn twee mogelijkheden, of ze heeft zich geforceerd of er is een diepere oorzaak. Bij het laatste geval trek ik het me wel aan. Dan zijn we op een verkeerde mnaier bezig". De trainer van het IJmuidense talent beschouwde de rentree in een nationaal jeugdkampioenschap niet als verkeerd. De wed strijd paste volgens hem na de blessureperiode uitstekend in de trainingsopbouw. „Ik behoor niet tot het rijtje trainers dat presta ties eist We hadden van te voren afgesproken: Het is een kampioen schap, maar van een titelverdediging is geen sprake. Het behalen van de finale was al erg mooi geweest. Als ze nu was weggelopen, door de anderen had ik het niet erg gevonden, maar dit was inderdaad erg pijnlijk om te zien". Daur De wanhoopspoging van Olga Commandeur meet niet gezien worden in het kader van Olympische aspiraties. „Die hadden we al 11/2 maand geleden opgegeven. Olga is erg realistisch. Trou wens, kwam die schitterende vorm er toch nog, dan was de deur naar Montreal toch niet gesloten". Het laatste zegt genoeg. De hoop gloorde dus, weliswaar diep verscholen, toch, maar is na zaterdag wreed verloren gegaan. De val in Amsterdam had ook een voordeel: er werd mee geilustreerd dat zij voor het Olympische seizoen begon een goede gok deed. Olga Commandeur moest kiezen tussen Montreal en studie, legde Bea Wiarda gaat met de maand vooruit. Haar uitspraak „In Moskou wil ik erbij zijn", is geen grootspraak. de nadruk op het laatste en slaagde voor haar examen. Met de trieste afgang jwas het een schrale troost Pieter van Liempt: „Let op, ze komt terug. Alleen weet ik niet wanneer. Gelukkig heeft Olga de goede instelling dat ze niet op het moment leeft Daarom kijkt ze nu al uit naar het volgende station: Moskou. Het is mijn zorg het plezier daarbij niet verloren te laten gaan. Voor haar namelijk is sport geen heilig moeten". Tegenslag zal dus moeten uitblijven. •Nog een prestatie stond gisteren in het teken van de tegenslag. Rik van Zeyl, begaafd atleet op de technische nummers, zag zijn eerste plaats bij het discuswerpen niet bekroond met de gouden medaille. In tegendeel, zijn optreden zou wel eens kunnen leiden tot schorsing door de KNAU. De 16-jarige (boom van een) junior maakte zich zo boos over diskwalificatie, dat hij zijn discus door de ruit van het wedstrijdsecretariaat smeet. De impulsieve jonge ling deed het wel onder de ogen van bestuurslid De Beer, die dan ook later zei: „Dit gedrag kunnen we niet door de de vingers zien. Ik heb een rapport van het gebeurde aangevraagd en vermoed dat het een zaak van de strafcommissie wordt De strafmaat hangt af, van wat de vereniging doet". Voorzitter Van der Ende van V&LTC Den Haag, de betreffende vereniging: „Straffen helpt hier niet bij. We zullen het moeten zoeken in psychologische begeleiding. Dat je zo je teleurstelling afreageert, is natuurlijk levensgevaarlijk". Rik van Zeyl, die ook van het terrein werd Verwijderd reageerde op die wijze, nadat zijn discus negentig gram te zwaar was bevonden. Doping Het projectiel was voor de wedstrijd gewogen, toen een ons te zwaar gewogen en bij de latere weging accoord bevonden. Op welke wijze die negentig gram zijn verdwenen zal altijd een mysterie blijven. Van der Ende: „Ik ga er niet vanuit dat hij gerommeld heeft Bij doping wordt ook gerommeld. Je weet het niet". Feit was wel, dat de discus wedstrijd bij de A-junioren ongeldig werd bevonden en op een later tijdstip (zonder Van Zeyl) zal worden afgewerkt Bij de meisjes was de discuskampioene wel bekend en het was natuurlijk Bea Wiarda. De atlete uit Sneek benaderde ondanks het slechte weer gisteren de vijftig meter op enkele centimeters en was weer van aparte klasse. Bea Wiarda die in drie jaar tijd bijna tien meter vooruit ging en nu op weg is naar de 55 meter over haar snelle progressie: „Dat ik zo snel vooruit zou gaan, had ik niet verwacht. Als je die vijftig meter voor het eerst overschrijdt, weet je dat je het kan. Dat geeft zelfvertrouwen". Zoveel zelfvertrouwen dat Bea Wiarda, 17 jaar nog maar pas, van plan is het imperium van Ria Staman binnen niet al te lange tijd. omver te stoten. „Ik wil er in ieder geval over vier jaar bij de Olympische Spelen in Moskou bij zijn". Als het aan het talent aanwezig afgelopen weekeinde in Amsterdam ligt, zal zij niet de enige zijn. Optredens van EUy van Hulst en Fieke Kamps (op de 800 meter), Hugo Pont, Wibo Lelieveld en vooral de Leidse atleet Koen Gijsberts (triomf op 400 en 800 meter) deden het trieste van de druilerige omstandigheden vergeten. Talent is er zat. De taak aan de KNAU het te ontwikkelen. KEES KOOMAN Jaap Noodenbos (foto Jtuigde zijn instemmini Tancic' uiteenzetting. WENEN Dragan Tancic, de Joegoslavische trainer van de Nederlandse recordhouders hoogspringen Mieke van Doorn (1,88 m) en Ruud Wielart (2,20 m) heeft een vergeefse reis naar Wenen gemaakt. Tancic, die ruim een week geleden na afloop van de internationale wedstrijden op Papendal de samenwerking van de KNAU verbrak, was dit weekeinde op uitnodiging van de Atletiekunie in Wenen. De KNAU wilde in een gesprek met de sportpeda goog uit Erlangen de breuk proberen te lijmen, maar is daarin niet geslaagd. In een lang gesprek, dat vrijdag tot in de nachtelijke uren duurde, kwamen beide partij en niet tot elkaar. Zowel de afvaardiging van Ria Ahlers bevestigde haar kwaliteit. Nog even schaven en zij is goed voor 1.90 meter. van Doorn, Ruud Wielart en Ria Stalman. Mieke van Doorn, die overigens pas weer enkele weken voluit in traning is, bracht het op de eerste dag niet verder dan de zevende en voorlaatste plaats bij het hoogspringen met 1.78 meter. Ruud Wielart deed het een dag later eveneens matig. De Hoofddorper, die twee we ken geleden in Dortmund de Westeuropcse elite terugwees en zijn nationale record hoog springen op 2.20 meter bracht, bleef tien centimeter op die prestatie achter. Vijf meter Ria Stalman zal in de ogen van het NOC waarschijnlijk ook niet goed genoeg zijn om zich Olympiër te kunnen noemen. De Delftse, die de afgelopen winter voorbeeldig heeft ge traind, werd derde bij het dis cuswerpen met 53,56 meter, bij na vijf meter onder haar natio nale record, dat zij begin deze maand in Bratislava op 58,18 meter bracht. Ria Stalman had dit seizoen de 56 meter vast in handen moeten hebben om er zeker van te zijn dat zij in Montreal tenminste de kwalifi catie voor de echte wedstrijd zou kunnen halen. Positieve resultaten waren er in Wenen toch ook wel. In de eer ste plaats die van Ria Ahlers. De atlete uit Emmen, die pas sinds kort in de Olympische se lectie is opgenomen, bevestigde opnieuw haar kwaliteit door het hoogspringen met 1.87 meter te winnen.Vooral de manie manier dat ging, was indrukwekkend. De Drentse begon op 1.70 meter en haalde alle daarna volgende hoogten (1.75, 1.78, 1.81, 1.84 en 1.87) in de eerste poging. Op 1,89, één centimeter boven het nationale record van Mieke van Doorn, stokte het ritme echter. Na het wegschaven van enkele kleine technische onvolkomen heden moet Ria Ahlers in staat worden geacht om in Montreal ruim boven de 1.90 meter te komen. Geen moeite Met Ciska Janssen zal het NOC over ruim een week geen moei te hebben. De Amsterdamse had weliswaar maar twee gel dige sprongen, de eerste en der de, maar de afstanden die'ze daarin haalde, respectievelijk 6.36 en 6.32, waren in elk geval een bewijs dat haar 6.53 van Papendal niet als een uitschie ter mag worden beschouwd. Zeker gezien de ongunstige om standigheden waaronder de da mes moesten springen. Ria Ah lers, Ciska Janssen en Mieke Sterk zorgden voor de enige Ne derlandse overwinningen. Mieke Sterk won de 100 meter horden in 13.93 seconden, maar zij zal in Montreal uitsluitend voor de vijfkamp in aanmerking komen. Over een week zal Mieke Sterk zich voor dat nummer in Win- terthur waar moeten maken. Voor Ina Blauw is het doek ook gevallen. De Groningse atlete probeerde het na een paar we ken weer eens. Hoewel zij met 2.05,08 (beste Nederlandse sei zoenprestatie) tweede werd op de 800 meter, was dat toch geen tijd om over haar Olympische afvaardiging te praten. Van de kandidaten bij de heren kwamen in Wenen naast Ruud Wielart alleen Eltjo Schutter en Evert Hoving in actie. Voor tien kamper Schutter was de West- Athletic geen maatstaf. Voor de Nijmeegse student in de medi cijnen, afgelopen week 23 jaar

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13