$SQ; f i Fietspad ligt tal van bedrijven in Voorschoten dwars in- Larry Cohen verzon vervolg op Rosemary's baby" Disney's trucdoos wagenwijd open VERWARD STEEKSPEL CHABROL 'Franse clownerieën bij de „Song van John Cage Liszt-recital van Toos Onderden- wijngaard Seze week di Leidse ngjioscopen n }erder. (JiJ.rt.Uj iö JUiüi ioiu TNI UElDbE COURANT „Song s'' die de •ikaan Cage in publiceer- ormen een proek kolderie- hows. Er negentig pers pit in el- volgorde jvillekeuri- keus kan [en se- iaat muziek in genoteerd er is wel wat denksport nodig om die eigenaardige ^ties te doorgronden. Er zijn ^[„solos for voice" zonder onuitgewerkte ideeën, vaten voor excentrieke ta- ™"én, waarbij muziek uit an- j werken van Cage of van fe componisten mag klin- De jolige kapelaan was niet amusant en de oorlogsinvalide in een rolstoel met een SS-uni- form niet navrant. Ze werkten averechts. Wie van de „Songbooks" van Cage een pakkende „happe ning" wil maken, moet meer creatieve fantasie bezitten dan dit Franse trio, zeker als zij de filosofie er achter, het citaat uit Thoreau, willen waarmaken: „De beste regering is geen rege ring; die krijgen we als we er rijp voor zijn". Dat anarchisme kwam er in de povere vertoning helemaal niet uit. J. KASANDER :N! paar jaar geleden heeft a Melita er met een stuk of medewerkers en een hoop requisieten een nogal intri- ïde show van gemaakt. Het se trio bestaande uit de eres Simone Rist, de mime- [ster Elia Perreau en de pia- Renaud Gagneux, gebruikte muziek van anderen: vooral pin, al dan niet verjazzt, jen Debussy, Satie, Tsjai- 'ki, enz. De werkjes van Ca- jelf gingen in die mengel- verloren, wat Cage zelf 1 deren. spiritueel kon ik de Franse nerieën niet vinden. Soms jn ze wel komiek zoals de 1st die zich als trimmer ge- g en zelfs liggend onder de Fel nog een deuntje wist te 'n. Maar het protestlied van Ir miste de schrijnende zeg- skracht, de Franse chan- waren heel matig in de entatie. Ook het mime-spel niet mee. Het „Leidmotiv" de worteltjes die in een (kostmolentje werden ver in, kan moeilijk een vondst ïen genoemd, om van de bommen maar te zwijgen. Pas met de Bagatelle sans tona- lité, het tweede werk dat de pianiste Toos Onderden wijn gaard na de pauze speelde, trof zij de toon waarop wij al vanaf het begin van haar recital, gis teravond in Kasteel Duiven voorde te Voorschoten, zaten te wachten. In dit ragfijne korte pianostukje was haar toon haarzuiver, was zij zeker van haar zaak, en zette zij iets voor ons neer waar we werkelijk van konden genieten. De Bagatelle die zij speelde is van 1885, eenennegentig jaar oud dus en klinkt voor onze oren waarschijnlijk heel wat minder revolutionair dan voor de tijdgenoten van Liszt. Maar ik geloof dat wij daardoor des te beter in staat zijn de muzika liteit van dergelijke muziek te waarderen: het is niet al te mo dern, zeker met ouderwets, maar ongetwijfeld iets waar Liszt met overgave aan gewerkt heeft en waar hij trots op ge weest is toen hij het op papier had staan. Het programma bevatte voorna melijk werk van Liszt, maar het begon met een Andante van Beethoven en de Walsen opus 39 van Brahms. Een voortreffelijke keuze: Toos Onderdenwijn gaard voelde zich met deze mu ziek kennelijk zeer op haar ge mak, speelde het met veel élan en kennis van zaken, en gaf haar recital op deze manier een zeer geslaagde opening. Vervol gens speelde zij „Aux cyprès de la Villa d'Este. Thrénodie 1" en „St. Francois d'Assise. La pre dication aux oiseaux. Légende 1van Franz Liszt. De verfijnde loopjes van het laatste stuk speelde zij voortreffelijk, maar de bombastische Thrénodie kwam wat minder uit de verf. Deze muziek eist een enorme zelfbeheersing: de minste over drijving maakt het log en karak terloos. Hetzelfde gevaar schuilt in de „Vallée d'Obermanndie we na de pauze te horen kregen, maar hier bleef de vertolking steeds muzikaal en spannend. De interessante rytmiek van de ze muziek droeg daar zeker toe bij. Toos Onderdenwijngaard be sloot het conceif. met Liszt's transcriptie van de Polonaise uit de opera Eugen Onegin van Pe ter Ilyitsch Tschaikowsky. Naar onze smaak het minst geslaagde onderdeel van het programma: lelijke muziek, van dik hout zaagt men planken; en boven dien door de pianiste slordig en zonder overtuigingskracht uitge voerd. Ton Harmsen Wassenaarse vragen over naturistenstrand WASSENAAR - De Wasse naarse gemeenteraadsleden J. Greep en H. Gouwelooze (PvdA) hebben in schriftelijke vragen aan het college van B en W gevraagd wat van hen nu pre cies de redenen zijn geweest om het verzoek van B en W van Den Haag om uitbreiding van het naturistenstrand op Wasse naars grondgebied af te wijzijn. Zij vragen of het Wassenaarse college het met hen eens is dat de besluitvorming over deze zaak via de gemeenteraad tot stand had moeten komen. Het tweetal vraagt zich bovendien af waarom een dergelijke recreatie vorm op het betreffende grond gebied is afgewezen, terwijl de burgemeester tegenover de voorzitter van de naturistenver eniging andere geluiden heeft laten horen. Men is van mening dat de afwijzende houding de gevoelens van een zeer groot deel van de gemeenteraad geen recht doet. De heren Greep en Gouwelooze vragen voorts als de aspecten van openbare orde een overwegende rol in de dis cussie hebben gespeeld binnen het college, hoe dit dan te rij men valt met de uitspraken van de Haagse hoofdcommissaris van politie, de heer Peijster. De ze verklaarde rond de jaarwis seling dat de ervaringen van de politie met het naturistenstrand gunstig waren. Hij meende dat een dergelijk strand in een be hoefte voorziet en het leek hem verantwoord het voor deze re creatie bestemde strandgedeelte tot 500 meter te vergroten. Academie Francaise Romanprijs voor Jose Cabanis PARIJS De Academie Fran caise heeft gisteren de grote romanprijs verleend aan de 54- jarige essayist en romancier Jo se Cabanis. Deze ontvangt de onderscheiding voor zijn gehele werk. Vorig jaar werd de romanprijs niet toegekend, omdat de Aca demie Francaise geen kandidaat kon vinden die de onderschei ding waardig was. Jose Cabanis is al eerder onder scheiden. In 1961 kreeg hij voor zijn boek „Bonheur du jour" de prijs van de Franse letterkundi ge critici en vijf jaar later voor zijn „Bataille de Toulouse" de Prix-Renaudot, die als de op een na belangrijkste literaire prijs van Frankrijk geldt, na de Prix- Goncourt. VEILIGHEID WIELRIJDERS VERGROOT, MAAR... Weeroverzicht VOORSCHOTEN Het enige maanden geleden aangelegde vrijliggende fietspad aan het begin van de Voorschotcnse Schoolstraat blijkt voor de daar gevestigde bedrijven nare bijverschijnselen te hebben. Bijverschijnselen in de vorm van parkeerbonnen en zelfs een verminderde toeloop van de kooplustigen. De gemeenteraad heeft na aandrang vanuit de burgerij de fietsers meer veilig heid gegeven. Al direkt nadat de grote reconstructie van de verkeerstraverse gereed was, blee t dat de fietser in de ver drukking kwam doordat auto's meer ruimte op de weg namen dan toegestaan was. Aan de tekentafel werd bere kend hoe de weinige ruimte van de .Schoolstraat een betere ver deling kon krijgen. Het wegdek werd een twintig cm. opgescho ven en er kwam een apart fiet spad afgezet met zgn. Amster damse paaltjes. In de oude si tuatie ontstond eenmaal een do delijk ongeval met een jonge fietser. Na enige tijd van „gewenning" begon de politie op de naleving van de borden te controleren. Na waarschuwen, kwam tenslot te de eerste parkeerbon gevolgd door veel parkeerbonnen en het betrof ook veelal auto's van de aangrenzende bedrijven. Bedrij ven, die deels in winkels en ambachtelijke zaken zijn te on derscheiden. Het grootste win kelpand is van Mens B.V. Een bedrijf dat naast winkelverkoop ook aanleg en onderhoud van alles heeft dat met gas, licht en water te maken heeft. Dit pand heeft een achteringang via de Voorstraat, waardoor grote stukken eventueel „achterom" geladen en gelost kunnen wor den. zaak heeft veel herstelwerk, dat Actiegroep onder monumentenzorg valt. Er is slechts een klein poortje via de Voorstraat. Laden en lossen van ijzer moet via de voordeur, waar een stopverbod geldt. De heer H. van Mulligen over de huidige situatie: „Daar kan ik kort over zijn: goed pet! Als ik platen heb van 400 kg per stuk, dan kan ik daar toch niet mee gaan sjouwen vanaf de of ficiële laad- en losplaats ruim vijftig meter hiervandaan, die bovendien nog regelmatig bezet wordt door auto's van particu lieren. Ieder laad- en loswerk betekent een overtreding. Een regeling met de politie zie ik niet zitten en de commandant van de politie lachte me in m'n gezicht uit toen ik kwam praten. De wethouder doet of z'n neus bloedt". Veel te weinig Een employé van Mens B.V. zegt: „Die weg is niet goed aan gelegd. De middenberm had nog wel smaller gekund. Die 20cm verplaatsing is veel te weinig geweest, anders had de gemeen te nog wel parkeerplaatsen kun nen maken. Bekeuringen wor den wel eens gegeven. De politie komt echter ook nog wel even tjes waarschuwen in de winkel. Het blijft gevaarlijk". Een woordvoerder van de rijk spolitie merkt op: „Ja, dat is ons probleem niet. Wij constateren alleen maar dat die auto daar niet mag staan en moeten dan optreden. We doen het altijd soepel. De situatie daar is een zaak, die volledig berust bij het gemeentebestuur. Mogelijk kan het gemeentebestuur desge vraagd een parkeerontheffing verlenen". Het gemeentebestuur van Voor schoten is zeker niet over een nacht ijs gegaan bij deze laatste reconstructie. Nadat de onveilig heid van de fietsers door een aktiegroep aanhangig gemaakt wa's, is de hele reconstructie tweemaal tijdens een openbare commissievergadering behan deld. Vanaf de publieke tribune kwam geen verweer en daarna heeft de gemeenteraad beslist. Ook na de officiële bekendma kingen door de gemeente is er geen verweer gekomen. In de praktijk blijkt nu dat de fietsers veiliger rijden kan tot aan het moment dat de bedrij- j ven moeten laden en lossen en I him bestelwagens tussen de I paaltjes door op het fietspad i zetten. Formeel zijn de zaken lieden fout en daarom is de i politie verplicht bonnen uit te delen. Praktisch kunnen de be drijven niet anders en zeker is het dat het ambachtelijke sme- derijbedrijf van Van Mulligen door de sterke groei niet meer past in het huidige beeld van de winkelstraat bij uitstek in Voorschoten. Dat bedrijf heeft echter wel heel oude rechten op het stukje grond langs de Schoolstraat, dat door de noeste arbeid van de hele familie zo'n bekendheid kreeg bij monumentenzorg en in plaats van het beslaan van paar den en dergelijke thans in het monumentale „oude ijzer" zit. Mevrouw Van Mulligen: „Die jongens van mij werken dag en nacht. Ze dragen iedereen een goed hart toe. Toch ben ik bang dat ze een keer ernstige moei lijkheden met de politie gaan maken. Wanneer je moe thuis komt en je moet een zwaar stuk ijzer uitladen dan doe je dat voor de deur. Een politieman, die ze dan tegen houdt, die kan dan geen vriendelijk woord ver wachten". JOOP PEETERS De Bilt Nog steeds blijft re gen van betekenis de komende dagen uit. Weliswaar krijgen wij het komende weekeinde te ma ken met een westelijke stro ming, maar de in deze stroming meetrekkende storingen verto nen weinig aktiviteit. Het blijft dus bij enkele overtrekkende bewolkingsgebieden, waaruit het tot en met komende zondag nog nauwelijks of niet zal rege nen. Tussen deze wolkenpartij en zijn de komende dagen flinke opklaringen te verwachten. Met maxima van rond 18 graden aan het strand tot 23 graden in het zuidoosten des lands zal het weekeinde een voor de vakan-, tieganger aantrekkelijk karak ter krijgen. Dezelfde weerskondities zijn de komende dagen in het grootste deel van west en centraal Euro pa, mklusief Skandinavië en Zuid-Engeland te verwachten. De momenteel bij ons zo nood zakelijke regen valt nu overvloe dig in west-Rusland waar een diepe depressie voor het nodige vocht zorgt. Ook in de Balkan brengen buien plaatselijk grote neerslaghoeveelheden. Aan de boorden van de Middellandse Zee en tevens in Italië, Spanje en de zuidelijke helft van Fran krijk is het voor onze begrippen warm zomerweer met een vrij wel ononderbroken zonneschijn en middagtemperaturen van 25 a 30 graden. Eindhoven I Den Helder Luchth. R'dam Twente 1 Vhssingen illijke 18.00 ij Wippertjes School ERMtX Slippertjes- taagshool voor huisvrou- *e/1n (18) met Louise Haafcot en Monique reu re. heeffPPertjesschool voor van Claude irheidfirnier behandelt de es- tijd öades van twee verveelde loerdjuwen uit een sjieke prstad. Ze veroveren «"namelijk leveranciers |i de deur, tot er één aan eJ gevolgen overlijdt. Me- Fournier blijkt best te H^11 wat f^m is' maar een 47'pder vervelend verhaal i hem goed doen. -AMERA De tien ge- pden (a.l.). Met Charl- |r> Heston, Yul Bryn- pr. Anne Baxter en Ed- -iard G. Robinson een aa9aaie verfilming van de intjttocht uit Egypte met mepel indrukwekkende penes zoals het „splij- rtf1" van de Dode Zee. WIlDO One flew over ie cuckoos nest (18). ack Nicholson in een idrukwekkende rol als atiënt in een psychia- ische inrichting. 44» Sharon Farell als de moeder van de monsterlijke baby LUXOR Het monster leeft (18) met John Ryan en Andrew Duggan. Regie: Larry Cohen. Uit het toch wel zieke brein van de heer Larry Cohen is een idee voortgesproten, dat men het best kan omschrijven als een vervolg op „Rosemary's ba by". Hij besloot het meteen maar te verfilmen ook. Nu is Larry Cohen geen Roman Po- lanski, maar door zijn jarenlan ge ervaring met televisieseries ;li o.m. „The defenders" en „Co lombo" weet hij wel hoe je eèn pakkende thriller moet ma ken, al realiseer je je na afloop terdege dat de heer Cohen je anderhalf uur met een hoop onzin in spanning heeft weten te houden. Maar ach, dat deed Hitchcock ook zo vaak. Een keurig Amerikaans echt- lii paar geeft geboorte aan 'n ge- 1 drocht, dat met slagtanden en §j klauwen, springend als een aap, meteen alle gynaecologen en verloskundigen in het zieken huis om zeep helpt en vervol gens nog geen uur oud moordend en liters melk drin kend via de riolen heel Los An geles onveilig maakt. En de politie maar zoeken naar het gedrocht, dat zich in mama's kelder schuilhoudt, want ach het ware moederhart kan men niet het zwijgen opleggen, ook al is de baby nóg zo lelijk. De vader, die door alle publici teit zijn baan is kwijtgeraakt, lijkt minder teerhartig, maar ook hem ontbreekt op het be slissende moment de moed om het „monster" onschadelijk te maken. Het is Larry Cohens verdienste, dat hij het gedrocht nergens in de film duidelijk laat zien dat zou lachwekkend geweest zijn maar de aanwezigheid van de kleine bloeddorstige wel voel baar maakt. Hij krijgt daarbij de volledige steun van Bernard Herrmanns achtergrondmuziek, die met dreigende orgelklanken de spanning telkens voor 'n be slissend moment opvoert, net als Herrmann dat in het verle den met veel effect deed voor Hitchcocks „Psycho", ook al zo'n thriller die het meer van de suspense dan van de logica moet hebben. Gelukkig gaat Larry Cohen niet al te diep in op het sociale aspect van „het geval", al laat hij wèl zien hoe de ouders van het wezen plotseling paria's in hun samenleving worden en verklaart hij het agressieve ge drag van de jonggeborene met „Het kind is bang omdat het in een wereld geschopt werd vol verontreiniging en geweld". „Ga er niet alleen heen" zeggen de slagzinnen. Misschien hebben ze gelijk, maar we zouden deze griezelthriller toch niet graag gezien hebben in gezelschap van een vrouwtje, dat in verwach ting is. Een gewaarschuwd mens telt voor twee, zegt het spreekwoord. MILO nadat de wraakzuchtige Viking-priester er een brandende pijl in heeft TRIANON Eiland aan het einde van de wereld (a.l.) met David Hartman en Donald Sinden Regie: Robert Stevenson. De filmfabrieken van Walt Dis ney hebben de rekwisietenlood- sen tot de laatste vuurpot leeg gehaald en de trucdoos wagen wijd opengezet om, zoals ze het Als de Franse regisseur Claude Chabrol zich op het pad van de thriller begeeft, kan hij blijkbaar maar twee kanten uit. Of het vrij simpele plattelandsverhaal tje waar de sfeer bepalend is zoals „Le boucher" of de Angelsaksische kant op met een zeer ingewikkelde, maar ook zeer bedachte intrige. „Damned innocents" van Richard Neely is een goed voobeeld van het laatste genre. Een rijke alcoholist (Rod Steiger) en zijn 18 jaar jongere vrouw (Romy Schneider) rentenieren wat in Saint Tropez, als er een jongere buurman komt binnen wippen. U begrijpt het al. Binnen de kortste keren heeft de jongeman het vrouwtje er van overtuigd dat ze beter er als weduwe met hém vandoor kan gaan STUDIO Onschuldiger! met vuile handen (18) met Romy Schneider en Rod Steiger. Regie: Claude Chabrol. en op een kwade avond slaat ze hetar slapende echtge noot op z'n kop. De minnaar zal zich van het lijk ontdoen^ maar... is de vogende dag verdwenen. Een plaatselijke en een Parijse politieman trachten voor de toeschouwer, die de draad is kwijt geraakt de zaak nog eens te reconstrueren, maar Rod Steiger zou de duur betaalde acteur, die hij is, niet zijn als hij niet even later weer springlevend opdook. Dan volgen de verrassingen elkaar in zo'n snel tempo op, dat je nauwelijks meer van dubbele bodems, maar van drie- of vierdubbele bodems moet spreken. Dat er in deze, in 'n dure vüla gesitueerde, trucdoos niets van enige karaktertekening terecht kan komen is begrijpelijk. Chabrol doet daar dan ook nauwelijks moeite voor. Hij goochelt alleen wat met verrassende en vaak onlogische wendingen. Van de gelegenheid maakt Rod Steiger dankbaar gebruik om het er als de jaloerse echtgenoot heel dik bovenop te leggen en Romy Schneider kijkt vastbera den om zich heen, niet van plan zich door het scenario in de war te laten brengen. zelf zeggen, hun meest specta culaire film te maken. Volgens het beproefde recept van span ning, sensatie en romantiek voor alle leeftijden is „Eiland aan het einde van de wereld" in elkaar gedraaid, waarbij het verhaal ondergeschikt is aan het spektakel. Inzoverre er van een verhaal sprake is, komt het er op neer dat de zoon van een Engels industrieel zoek is geraakt op een mysterieus eiland bij de Noordpool. Met een zeer fraaie zeppelin gaat zijn vader naar hem op zoek en komt daarbij boven het eiland terecht in een enorme onweersbui die de zep pelin zwaar beschadigt. Met twee van zijn metgezellen valt de vader uit het voertuig, waar na hij tijdens de expeditie ont dekt, dat het zwaar met ijs over dekte eiland een groen hart heeft door de aanwezigheid van een warmte leverende vulkaan. De ontdekking, dat de groene vlakte wordt bewoond door een originele groep Vikingen, lijkt het einde te worden van de zoe kers. De vader vindt zijn zoon weliswaar levend terug in de nederzetting, maar opgehitst door een wraakzuchtige priester besluiten de Vikingen de indrin gers en de zoon op de brandsta pel ter dood te brengen. Op het nippertje worden ze echter ge red door een Viking-meisje, dat verliefd is op de zoon. Óp dat moment wordt de film één lange achtervolging over ijsvlaktes, door een uitbarstende vulkaan en tussen vervaarlijk toehap pende haaien. Dat de achtervol ging ondanks alle gevaren met een happy-ending wordt afge sloten, spreekt voor zich. Bij de verfilming is de meeste aandacht besteed aan de specta culaire momenten, die dan ook breed worden uitgemeten. De zeer fraaie aankleding van het Viking-dorp, de vulkaanuitbar sting en het instortende inte rieur van een dode vulkaan e.d. zijn de dragende elementen. Dat de snelheid daarbij nogal eens vergeten wordt, zal de liefheb bers een zorg zijn.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7