Rector Van Boekei verlaat het strijdtoneel met opgeheven hoofd UÖ. Perr RUST OP LEEUWENHORST-COLLEGE KEERT TERUG BLOMMENDAAL VERSLOEG MEYER OP ROUTINE „Defensie is verplicht te wijzen op bepaalde gevaren" Innameprijzen van hyacinten omlaag noteert u evet PAGINA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 JUNI ljjn (Van een onzer verslagge vers) NOORDWIJKERHOUT Eindexamenkandidaten van het R.K. Leeuwenhorst-colle ge hebben uitstekende pres taties geleverd. Maar liefst 91,5 procent van de eindexa- minandi behaalden hun di ploma onder het „bewind" van de door velen geminach te rector Van Boeckel. In het jaar voordat Van Boeckel rector was, behaalde slechts 81,5 procent van de kandida ten het diploma. Dit jaar la gen de door kandidaten be haalde cijfers aanmerkelijk hoger dan het landelijk ge middelde. Dat moet burge meester Bosma haast voor komen als een smadelijke grap. Hij hield eind maart zijn hart vast voor de eind examenresultaten en schoof de schuld voor eventuele slechte resultaten alvast af op rector J. van Boeckel. Rector Van Boeckel verklaart dat de punten zijn berekend door compu ters en dat daarmee niet gemanipu leerd kan zijn. Hij gaat overigens het in het verleden zo spannende en aantrekkelijke strijdtoneel definitief verlaten: het strijdtoneel waar grote mensen elkaar maar nooit konden vinden. Zijn voorlopige opvolgers zijn al gekozen c.q. aangesteld: waar nemend conrector wordt met ingang van het nieuwe schooljaar de heer M. Heus uit Noordwijkerhout, thans leraar wiskunde; conrectoren zijn: drs. L. Smulders uit Den Haag Oe- raar economie), J. Beemsterboer uit Leiden (leraar Frans) en drs. G. de Lange uit Noordwijkerhout, thans verbonden aan het college als leraar geschiedenis. Deze voorlopige direc tie blijft tenminste tot april van het volgend jaar aan en heeft tot taak de zaken wat op orde te brengen, ofwel: een stabiliserende functie. Waarschijnlijk in april wordt een advertentie geplaatst voor een nieu we rector. Ook de conrector de heer Th. Buurman verdwijnt van het R.K. Leeuwenhorst-college. Hij staat ach ter Van Boeckel. Memorandum Ter gelegenheid van zijn gedwongen aftocht, heeft dr. Van Boeckel een „memorandum" geschreven; een toe lichting op het gesprek dat de rector heeft gevoerd met deskundigen van Malotaux Partners b.v., organisa tieadviseurs in Bilthoven. Dat bu reau onderzoekt de problemen op het Leeuwenhorst-college en ont vangt daarvoor een bedrag van ruim 40.000 gulden. Momenteel zijn de deskundigen bezig met confrontatie- gesprekken, nadat ze in de afgelopen weken alleen maar wat open deuren hebben ingetrapt. In dit memorandum wijst de schei dende rector erop dat in het docen tencorps in augustus 1974 grote te genstellingen bestQnden: de school had nog niet afgerekend met zijn semenarieverleden. (Deze problemen worden overigens ook genoemd door mr. J. P. van den Bosch in de brief waarin hij zijn zetel in de gemeente raad beschikbaar stelt). Verder heeft de rector ervaren, zo staat in het schrijven, dat er zware breekijzers nodig zijn om gevestigde machts structuren op een school te doorbre ken. En dat er inderdaad loodzware dobbers op het R.K. Leeuwenhorst college aanwezig waren (zijn?) blijkt wel uit de woorden van de heer Bosma, burgemeester en ex-voorzit- ter van het schoolbestuur. „Het spijt me, ik mocht Van Boeckel wel. Maar als rector deugt hij niet. Dat mag hij van mij ook zeggen, alleen: ik kan hem eruit zetten, hij mij niet," verklaarde de hoogwaar digheidsbekleder op „diplomatieke" wijze. Bosma stelde zich hierdoor al bijzon der vroeg op een onwrikbaar stand punt. Diezelfde Bosma heeft Van Boeckel de kans ontnomen zich in het tweede jaar waar te maken, doordat al in het begin van dat tweede jaar over zijn ontslag werd gepraat. Dat tweede jaar had Van Boeckel lering kunnen trekken uit het eerste jaar, want tenslotte had deze man geen enkele ervaring met het onderwijs. „Het was een grapje van me, toen ik hem vroeg rector te worden," verklaarde Bosma later. Van Boec kel verklaarde dat het om de donder geen grapje van Bosma was. De burgemeester doet het voorkomen alsof Van Boeckel heeft aangedron gen om hem dat baantje te geven. De rector stipt in zijn memorandum aan dat de enquête die werd gehou den onder de leerlingen, door het bestuur totaal genegeerd is, evenals het resultaat van een enquête onder de ouders. Beide partijen spraken zich in meerderheid uit voor handha ving van Van Boeckel. De heer Heemskerk verdacht de ouders er later van dat ze het belang van de school niet op de voorgrond hadden gesteld. Hij trok zich later terug uit het bestuur. De heer Van Boeckel noemt de pro blemen op het college de zoveelste opvoering van het autoritaire steek spel gespeeld door volwassenen. „Leerlingen zijn alleen maar om de tuin geleid, met een kluitje in het riet gestuurd, gewoon belazerd," aldus Van Boeckel. Rector Van Boeckel: „Ik heb twee dingen geconcludeerd: Ten eerste dat de meerderheid van het school bestuur al sinds oktober van het vorig jaar vastbesloten was mij als rector te wippen en ten tweede: dat de inspraak die later door enquêtes gegeven werd, ddérom bij voorbaat een dode letter moest blijven. Meer derheden werden doodgezwegen; op een of andere manier moesten min derheden het voor het zeggen krij gen. Deze autoritaire opstelling van het bestuur veroorzaakte onrust en rebellie op school. Het bestuur stelde zich ongenaakbaar op en leerlingen kregen het advies om vooral de zach te lijn te volgen. De tijd deed de rest. De geestdrift van leerlingen en do centen verdwenen. Tegenstanders kregen de wind mee en de voorstan ders vielen uit de boot. Het uiteinde lijk resultaat is dat op onze school de minderheid de wil heeft opgelegd aan de meerderheid." Een gedwongen aftocht voor Van Boeckel uit de arena waar autoritei ten strijden tegen vernieuwingen. Het bestuur houdt zich nog steeds angstvallig afzijdig van elke publika- tie over de zaak Van Boeckel. Aan biedingen van het bisdom Rotterdam om als alle partijen dat wensen te bemiddelen, worden totaal gene geerd. Vernieuwen Gedurende de twee jaren dat Van Boeckel rector van het R.K. Leeu wenhorst-college was, heeft hij ge poogd om door de vernieuwing van het onderwijs een bijdrage te leveren aan een betere maatschappij. „Het huidige onderwijssysteem legt de creativiteit en de energie van de leerling teveel aan banden. De jeugd vervult een functie in de samenle ving, die steeds verandert. Een school die de vrijheid van leerlingen als basis heeft is ver te zoeken," verklaart de rector, die tevens een afkeer heeft van het huidige eind examensysteem, omdat daar het hele onderwijs op gericht is. „Ik wil pro beren binnen dat systeem zoveel mo gelijk vrijheid te geven," aldus Van Boeckel. Aan het begin van zijn periode als rector verklaarde hij openlijk dat hij zou proberen de school fundamenteel te democratise ren. Wat ging er fout? Was het be stuur nog niet rijp voor democratise ring of wilde Van Boeckel tevéel op een school, die amper bevrijd was van de strakke semenariesfeer? Ze werden in ieder geval op de proef gesteld. Het dossier Van Boeckel sluit langzaam maar resoluut. In de politiearchieven zou het ondergebracht worden bij de afdeling „onopgeloste moor den". Het adviesbureau Malo taux kan alleen nog bepalen dat het ontslag van Van Boeckel onjuist was. Dat zal dan slechts een formele aan gelegenheid zijn en het be stuur zal deze informatie waarschijnlijk als medede ling in het dossier schuiven. De strijd is gestreden, of moet ie nog beginnen? Henk v.d. Post Uitbreiding tuinbouwschool geopend LEIDSCHENDAM Ir. P. van der Schans, directeur van het Landbouwonderwijs, heeft van middag om half vijf de uitbrei ding van de R.K. Lagere Agra rische School aan de Westvliet- weg officieel geopend. De .tuinbouwschool' heeft er nu een gymlokaal met kleedruim ten bij, een aanwinst waarmee het bestuur van de Stichting Onderwijsinstelling van de LTB maar vooral de leerlingen blij zullen zijn. Aan het tijdrovende pendelen van leerlingen naar Leidschendamse gymnastieklo kalen, waarbij bovendien van de smalle en gevaarlijke West- vlietweg en Vbetweg gebruik moest worden gemaakt, is met de uitbreiding namelijk een einde gekomen. Na de officiële opening is er vanavond tot 7 uur nog .open huis'. Om half 8 be gint voor leiding en docenten een feestelijke bistro-avond. Voor de leerlingen wordt maan dag en dinsdag een sportfeest georganiseerd. DOE-FEEST AFGELAST NOORDWIJK Het Doe-feest in de komende zomervakantie gaat niet door. Het Comité Va kantiebesteding heeft dit be sluit moeten nemen, omdat er vier weken voor de start van het evenement nog onvoldoen de leiding beschikbaar is. Een dringend beroep op de Noordwijkers om zich als lei ders bij het Comité Vakantiebe steding te melden, vond onvol doende gehoor. Van de ruim vijftig leidsters en leiders, ble ken er slechts een dertigtal dis ponibel te zijn. Het Comité acht te het niet verantwoord dage lijks zo'n vijf- zeshonderd kin deren op te vangen met een te klein aantal medewerkers en daarom zat er niet anders op dan het feest af te gelasten. Handelscentrum Bollencentrale in gebruik LISSE Het handelscentrum van de Coöperatieve Neder landse Bloembollencentrale is gistermiddag officieel geopend. Voorzitter Baars van de centra le memoreerde in zijn openings speech de recente fusie en merkte daarbij op, dat om een betere greep op de markt te krijgen egn outillage als het nieuwe handelscentrum onont beerlijk is. Jonkheer mr. dr. Van Nispen tot Pannerden, voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur noemde het nieuwe centrum „een verbete ring van het verleden en een nieuw begin voor een nieuwe toekomst". Oe jaarlijkse uit- gaansdag van de Lisser be jaarden telde dit keer maar liefst 375 deel nemers. In drie salonboten werd de dag doorgebracht. Na afloop werd men ingehaald door de drum fanfare en ma jorettes ven Trou Moet Blije- ken. Open Munniktoernooi LEIDERDORP Het is vooral de routine, die ervoor zorgt, dat Ronald Blommendaal zich in de top van B-spelers Bpspelers kan blijven handhaven. Ondanks het feit, dat de Noordwijker een dagje ouder wordt, voelt hij zich juist in een derde set prima in zijn element. Gisteren op de vierde officiële speeldag van het open-Munniktoernooi moest Har Meyer dit weer eens ondervinden. In de eerste set zag Meyer nog kans om met zijn vaart vol le forehand voldoende punten voor de setzege binnen te halen (6-4). Hierna trok de geenszins van zijn apropos gebrachte Blommendaal het initiatief allengs naar zich toe (6-3). In de beslissende set gaf de warm gedraaide Blommendaal Meyer geen enkele kans meer, hoewel Meyer geheel volgens zijn gewoonte stevig voor de puntjes bleef knokken (6-2). De nummer één van De Munnik Jan Theunissen kon het voor eigen publiek niet bolwerken tegen de bij Leeuwenbergh eerstê klasse spelende Ruud Thijssen. Deze ontmoeting werd een overwin ning van het bekeken schaaktennis op het krachtennis. Theunissen was beslist niet slecht op dreef. Veelvuldig kwam hij naar het net en gaf goede voleyts en smashes. Tegen praktisch elke tegenstander zou hij hiermee voldoende punten halen, doch niet tegen de atlethische Thijssen. De onmogelijkste ballen kwamen goed terug, waarna Theunissen de derde of vier netkans miste. Doordat Thijssen een betere allround speler bleek, naast schitterende running lobs schuwde hij op zijn tijd ook het netwerk niet en bleek dan in staat tot zeer soepele volley's, sloot hij de partij winnend af: 7-6, 6-3. Thyssen maakt een goede kans tegen Bram Madera, indien fleze tenminste ongeschonden langs Marinus Brooshooft komt. Dick Bouman, derde geplaatst, had geen „makkie" aan de beheerst tennissende Bub v.d. Zee (6-4 en 6-3). Ton v. Alst toonde zich te sterk voor Kreeder (6-3, 6-2). De vijfde heren B partij van gisteren bracht Unicumspeler Arnold v.d. Capellen en Munniktrainer Adri v. Leeuwen tegenover elkaar in het veld. Aanvankelijk had Van de Capellen totaal geen ant woord op het gewiekste spel van Van Leeuwen, maar in de tweede set bood de strijd meer spanning. Van Leeuwen liet zich evenwel niet verrassen (6-1, 6-4). Ineke v.d. Meer herstelde zich tegen Hanneke Langeveld bijtijds. Na 7-5 winst van de eerste set leek Hanneke ineens korte metten te gaan maken (6-0), maar dat viel haar tegen. Met 6-4 besliste Ineke de strijd alsnog in haar voordeel, zodat ze nu voor de waarschijnlijk hopenloze taak staat Marcella Mesker van de finale af te houden. In het gemengddubbel B moeten de koppels Van de Meer/Blom- mendaal en Loon/Kreeder vandaag de beslissende set spelen. De eerste is gewonnen door het Noordwijkduo met 6-4, maar Loon/- Kreeder kwamen in de tweede reeks sterker terug (6-1), waarna de partij door de duisternis moest worden afgebroken. Ir. het damesenkelspel C bereikte Karin Wassink de halve finale na een spannende strijd met D. Knot (6-1, 1-6, 7-5). Bij de heren kwam van Tongeren tegen Marco Koeken pas na 6-4 verlies van de eerste reeks op dreef (6-2, 6-1). Bij de D-heren bereikte titelpretendent Van Veen de halve finale door middel van een 6-3, 6-4 overwinning op Visser. KOLONEL OVER BEZWAREN TEGEN PLAN TER WEER: WASSENAAR „Defensie is verplicht de vinger op te heffen als in een gevaarlijk gebied het bestemmingsplan wordt gewijzigd". Aldus luite nant-kolonel Snijdewind van de Koninklijke Landmacht, naar aanleiding van het bezwaar schrift dat hij bij de gemeente Wassenaar heeft ingediend tegen het bestemmingsplan Ter Weer. Dit plan omvat de bestemming van het gebied waarin zich militaire complexen en munitieopslag plaatsen bevinden. „De woningen hebben altijd gevaar gelopen en dat is bekend bij de gemeente Wassenaar". Een woordvoerder van de gemeente Wassenaar: „Die situatie is al twintig jaar onveranderlijk en al die tijd hebben we van defensie geruststellende geluiden vernomen. Als er bepaalde risico's zijn zou je van zo'n instelling toch verwachten dat men er wat aan doet. Volgens bepaalde defensierichtlij nen wil men in dergelijke plannen veiligheidszones opgenomen zien. Het is echter wel wat halfslachtig als men zich daarbij niet uitspreekt over de be staande bebouwingen". Het Wassenaarse college van B en W buigt zich maandag over deze zaak. Volgens de woordvoer der zal de gemeente dan eindelijk wel eens uitsluit sel willen hebben over de vraag of de situatie yoor een deel van de Wassenaarse bevolking nu gevaar lijk is of niet. Onze 900 m2 showroom staat voor u open. Hoofdstraat 104-106 te Valkenburg (ZH). VALKENBURG (ZH), Hoofdstraat 104-106. Tel. 01718 -16947 LEIDEN (filiaal), Lammenschansweg 132. Tel. 071 - 766907 Mini - Austin - Triumph Princess - Morris - MG - Rover. - BOLLENSTREEK De innameprijzen van de hyacinten gaan omlaag. Die van de dikke maten met 2,- en die van de kleinere met 1,- per 100. Dat besluit viel gisteravond in de Lunazaal van Treslong, toen de ver. De Hyacinth daar in vergadering bijeen kwam. Het bestuursvoorstel ging er met glans door: 191 stemmen voor en 84 tegen. Door een verlaging van de prijzen hoopt men te bereiken dat de kwekers nu hun verstand zullen gaan gebruikerv en een rem op de uitbreiding zetten. Er is nl. geen enkele reden om het areaal van de hyacinten uit te breiden, omdat de afzet, de laatste tien jaar niet of nauwelijks is gegroeid. Vooral het areaal „gehold en gesneden" baart zorgen, want die kapot gemaakte hyacinten zijn de leverbare bollen van 1978. Op deze manier willen we voorkomen, aldus voorzitter H. Hogewoning, dat men stopt met ongelimiteerd kapot maken Van de bollen, want anders snijden we onszelf kapot. Bij de rondvraag deelde de heer Hogewoning mee dat er in 1975 127.000.000 hyacinten zijn geëxporteerd, terwijl er 27.000.000 onver kocht zijn gebleven. Het surplus van de laatste jaren weet hij voor een deel aan de abnormaal goede oogsten. Op verzoek van de heer Warmerdam, zal drs. Rotteveel, de econoom van het PVS, een analyse opstellen om aan te geven hoeveel geteeld moet worden om vraag en aanbod ongeveer met elkaar in overeenstemming te brengen. Daarbij moet men er wel rekening mee houden dat er afwijkingen kunnen zijn die tussen de 5 en de 10% liggen. II ,Spoorlaan" volgend jaar voltooid (Van onze correspondent) VOORHOUT Het' bestem mingsplan „Spoorlaan" komt zeer waarschijnlijk eind vol gend jaar gereed, aldus blijkt uit mededelingen, gedaan tij dens de gisteravond gehouden raadsvergadering. De raad hechtte zijn goedkeuring aan een voorstel van b. en w. een aanvullend krediet van bijna 600.000 beschikbaar te stellen I voor realisering .van dit plan. In de Boekhorstlaan mag geen enkele bromfiets rijden. De raad was vrijwel unaniem van mening dat de bromfietsen, die vlak langs de puien scheren, een gevaar op de weg zijn. Wethou der Ij do verklaarde dat de door gaande auto's van de Boek horstlaan deze weg in de toe komst meer zullen ontzien als er naast de reeds geplaatste bloem bakken nog enige worden ge plaatst en als in het najaar bo men worden geplant. De scoutinggroep „Boerhaave" heeft voorlopig nog geen goed onderdak. Het college van b. en w. staat afwijzend tegenover fi nanciële medewerking bij de bouw van een clubhuis, dat ruim 80.000 gulden moet kosten. Diamanten trouw Het echtpaar B. Wijland-van den Burg uit de Hyacinthenstraat 19 in Lekten, ia maandag 60 jaar getrouwd. Gistermiddag kwamen loco-burgemeester Van Aken en zijn vrouw het diamanten paar alvast feliciteren. Beide echtelieden zijn geboren en getogen in Leiden en hebben drie kinderen, zes kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. De heer Wijland (85) was tot 1936 timmer man. Daarna werkte hij bij het Centrale Vakonderwijs voor Vol wassenen tot zijn pensionering in 1955. Hij is tevens zeer actief geweest in het bestuur van het Ziekenfonds. Het feest wordt mor gen gevierd. Op de foto beide echtelieden geflankeerd door het echtpaar Van Aken. ROOSEN OPTIEK SPECIALIST IN Contactlenzen Kort Galgewater 1, Leiden^ Tel. 071-120375 Fabriek van MATRASSEN en ST0ELKUSSENS Nu ook voor MEUBEL- STOFFERING en WONINGINR. Fabrieksprijzen Merelstraat 1A Leiden 071-150772 'n I Het gebeurt altijd div. interessen te aanbiedingen uitgebreid repertoire Hollands populair groot assortiment egc accessoires nev eigen import üet USA-pop en country lek SOUND SHO Beatrlxstraat 4, Lelden, 071-1234 Nieuwe Rijn 33 Leiden Tel. 143283 VOOR KWALITEITSBROOD: Uj5 BAKKER AHSMAN&, HOGE RUNDUK 116 - TEL. 126939 Ver KENNEDYLAAN 9 TEL 763137 BCD DIAMANTPLEIN 4 -TEL 764727 Rra feu m COL bet Al het brood en baoket voor Lelden kunnen wij niet maken Maar wel het lekkerste! V00* HUWELIJKS- REPORTAGES HAARL.STR. 207 Moi|>|3|p LEIDEN Per week hebben wij nog enkele uren voor het repareren van uw Dit gebeurt dan door "n gedipt, vakman. Bel even en vraag naar de kosten! Versteegen Tel. 071-130151 Park „die Leythe" 15 iLeldsn Ook voor wonlnglnr. Markten EIERPRIJZEN BARNEVELD (17 JI Aanvoer 3.090 460 stuks (volgens ve glijst 1.741 080 stuks), stemming vlot Prijzen (in guldens per 100 stuks): ren van 50 gram 10,01-10,95, 55 g 11,63-12,30, 60 gram 12,88-13,56 e gram 14,44-14,97. Eierveiling: aanvoer 1.314.321 sti stemming vlot. Prijzen in guldens 100 stuks: eieren van 51-52 gram 10? 56-57 gram 12,32-12,53. 61-62 gif 13,42-13.89 en 66-67 gram 14,57-14 Eiermarkt: aanvoer ca. 1.900.000 sti handel vlot. Eieren van 48-54 gi 10,00-12,00 per 100 stuks, kg-prijs 2 2,22, 57-61 gram 12.80-14.00 2.25-2 tf in 64-67 gram 14,75-15.75, kg-p 2.30-2.35

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4