1„ Visie ontbreekt 3 in sportbeleid gemeentebestuur" ®)egstgeest stroopt af op zoek laar geschonken geit Leiden ontsnapt aan gas- explosie LATEN OPETEN" Gemeente zou overtollige^ geitjes uit kinderboerderij verkopen voor rituele slacht Vragen raadslid Beijen LEIDEN Leiden is op 10 Juni aan een ramp ont snapt. Bij heien boorwerk- zaamheden in het gebied Herengracht-Zijlsingel op de hoek van dë Ooster kerkstraat en de Oranje straat werd op die bewus te donderdagmorgen een dikke hoofdgasleiding stukgeboord, waardoor grote hoeveelheden gas ge ruime tijd uit het leiding net stroomden. Dit zeg het gemeenteraadslid L. Beij en (PPR) in vragen aan het Leidse gemeentebestuur. Het raadslid is met name be nieuwd naar de" maatregelen die het gemeentebestuur heeft genomen na het breken van de hoofdgasleiding. „Is het waar dat het enkele uren heeft ge duurd voordat het uitstromen de gas gestopt kon worden?", schrijft het raadlid aan het college. Hij voegt daaraan de vraag toe, of het college be kend is wat er had kunnen gebeuren als het gas ontploft was. Volgens de heer Beijen is de betreffende hoofdgasleiding nog maar ongeveer een jaar geleden gelegd. „Waarom on der een nog te bouwen bouw blok?", vraagt het raadslid en „heeft het gemeentebestuur de aannemer wel een kaart ver strekt met de preciese ligging van de leiding?". Het raadslid besluit de vragen met het informeren naar de te nemen maatregelen om te voorkomen dat in de toekomst een ramp gebeurt door het kapotstoten van een gaslei ding. NIJDAG 18 JUNI 1976 PAGINA 3 LEIDSE COURANT Slinks Wat Bosch tenslotte een beetje in het verkeerde keelgat is ge schoten is de manier waarop het college via het krediet voor het nieuwe zwembad een stuk je vuile was uit het verleden probeert weg te werken. Vol gens het principe dat alle voorbereidingskredieten of zo nu tot resultaat hebben geleid of niet, ook bij de stichtings- kosten moeten worden betrok ken is in het crediet voor het zwembad ook een post van 115.000 gulden opgenomen. Dit bedrag resteert nog uit de roemruchte affaire „Welzijns- bron", die een jaar geleden in volle hevigheid speelde. Toen werd aan het licht gebracht hoe onder leiding van het Pv- dA-raadslid Van Aken onder het vorig college in het diepste geheim de bouw van een zwembad de Welzijnsbron op het ijshalterrein aan de Von dellaan met geld van de LDM was voorbereid. Dat gebeurde toen in het geheim, omdat Lei den onder curatele van de pro vincie was gesteld, en die pro vincie zou het wel eens hele maal niet zo leuk vinden als met LDM-geld een zwembad zou worden gebouwd. Inmiddels is dat gevaar gewe ken, omdat Leiden thans niet meer onder die curatele staat. Voor die voorbereidingen is 115.000 gulden uitgegeven. On der meer 50.000 gulden salaris aan de heer Van Aken, de huidige wethouder van econo mische zaken. 15.000 gulden is nog altijd een „betwiste vorde ring". Van Aken zou dit geld als voorschot gekregen hebben op een WW-uitkering, toen hij zijn baantje bij de Welzijns bron kwijt was omdat van de bouw van het zwembad werd afgezien. Dat geld is niet terug betaald, een reden waarom het bestuur van de Stichting Wel zijnsbron de jaarstukken niet heeft willen goedkeuren. Nu dit bedrag wordt begrepen on der het voorbereidingskrediet voor het nieuw te bouwen zwembad zou het probleem ge ruisloos uit de wereld gaan. „Een slinkse manier van wer ken die over de hoofden van de toekomstige zwemmers wordt bewandeld," vindt CDA-raadslid Bosch. „Laten ze nu ook maar open kaart spelen. Het gaat hier om ge meenschapsgeld en dus moet de gemeenschap ook maar we ten wat er destijds allemaal gebeurd is ARJAN BROEKHUIZEN Bo,fmeente: we^ verkoop, geen medewerking aan rituele slacht Frari| iaal m^mmm j J: opd jjPA-RAADSLID BOSCH KRITISEERT ZWEMBADNOTA 3) ReJ :iek. 9 Koor: Dm e< lischj :t u dl ;Ze t\ (Van een onzer verslaggevers) meld(DEN „Het sportbeleid van wethouder Tesselaar assenjiigt van weinig of geen visie. In plaats van een lijn evemr de komende jaren uit te stippelen op grond van O te aantal ervaringscijfers weet hij niet veel meer op ïn bfei te leggen dan een slecht onderbouwde zwembadno- j niehje vaj| een veei beperkter zicht op het beleid ten van zwembaden getuigt dan dat vijf jaar gele- d( onder bet vorig college het geval was." Dat vindt CD A-gemeenteraadslid J. Bosch, de specialist op het tied van sport en onderwijs in de christendemocrati- e fractie. jjens Bosch is de jongste mbadnota, op grond waar- achter de Vijf Meihal een overdekt instructiebad [moeten worden gebouwd, gelijk naar het doel toege geven. „Doel was niet een gefundeerd betoog te |den over wat ons in de ijlende jaren op het gebied de zwemsport te doen fft, nee, er wordt zichtbaar ideneerd: we hebben 3,5 §oen uit de reserves van de en daar willen we een •dekt zwembad van bou- Schrijf voor het doel nota", meent Bosch, n omgekeerde gang van za- Ik had liever gezien dat wembadnota met een aan- ervaringsfeiten was onder- I iwd en een bepaald beleid P1 uitgestippeld. Nu wordt vage prognoses gewerkt en worden de cijfers boven dien met zekere willekeur ge hanteerd." Daarmee doelt het CDA-raad slid op het uitgangspunt van de zwembadnota: namelijk dat de gemiddelde Leidenaar zo'n 6 keer per jaar een zwembad bezoekt. Dit getal wordt aan gehouden op grond van prog noses die gelden voor steden als Den Haag en Nijmegen. Niet op grond van ervarings cijfers uit Leiden. Uit de prog noses concludeert de nota dat in Leiden behoefte bestaat aan één tot twee overdekte baden. Volkomen in strijd met haar eigen berekeningsmethode constateert de nota van wet houder Tesselaar het ontbre ken van de behoefte aan een nieuw openlucht zwembad. Hanteert men de norm van gemiddeld zes bezoeken dan zou er zelfs in de regio nog een tekort van een open bad zijn, waar de nota een overcapaci teit vermeldt. Schoolzwemmen Fundamenteel slecht onder bouwd met cijfers, dat is het eerste bezwaar van CDA- sportspeciaiist Bosch tegen de zwembadnota van de wethou der. Een ander punt van kri tiek vormt de benadering van het schoolzwemmen. De heer Bosch wijst er op dat men onder het vorig college bij de opstelling van de zwembadno ta er van uitgegaan is dat dit schoolzwemmen steeds meer aandacht zou moeten krijgen. Wethouder Tesselaar vindt het echter voldoende wanneer de leerlingen van de derde klas elke week en die van de vierde klas elke veertien dagen een uurtje mogen zwemmen. In to taal dus 1,5 jaar leszwemmen op de lagere school. Dat les zwemmen wordt verzorgd door de locale zwemverenigin gen die daar dik aan verdie nen. Dat geld is nodig om op hun beurt te kunnen voldoen aan de hoge huren die zij moe ten betalen voor het gebruiken van de plaatselijke zwemba den. Zo wordt voor de huur van het Zweilandbad (onder de Louise de Colignyscholen gemeenschap) per jaar 80.000 gulden gevraagd. Volgens CDA-raadslid Bosch is hier iets structureel mis. „Ik heb er in het verleden al eens op aangedrongen de huren voor de verschillende sportac commodaties gelijk te trekken. Mijns inziens zou het beleid op langere termijn er op gericht moeten zijn de huren af te bouwen. Dit stuk welzijnswerk mag best op een bepaalde ma nier gesubsidieerd worden. Daar zou je je beleid op af moeten stemmen. In de nota van de wethouder mis ik dit totaal. De zwemverenigingen doen nu in feite wat de scho len zouden moeten doen. Uit financiële noodzaak. Hetzelfde zie je bij het voetbal. Daar moet het geld uit de exploita tie van de kantine komen en bij de indoorsporten wordt ge grepen naar het middel van de sponsers als Luba en Merca- sol. Daar ben je dan helemaal aan overgeleverd. Als die man het in zijn hoofd haalt er mee op te houden dan kun je het wel vergeten," stelt de heer Bosch. Hij vindt het „bestuurlijk fout" dat de leeftijdsgrens voor de zwemlessen door het gemeentelijk beleid op 9 jaar wordt gehouden, het jaar waarin de meeste leerlingen de derde klas bereiken. „Er zijn veel ouders die hun kinde ren liever eerder willen leren zwemmen en die ze langer op zwemles willen houden. In plaats dat het beleid hierop is gericht wordt het Zweiland bad nu voor het schoolzwem men gesloten. Alleen de ver enigingen zouden hier na half vijf 's middags nog terecht kunnen en ik vraag me af of zij ook liever niet naar het nieuwe zwembad zouden gaan." Willekeurig „Een vreemde keuze", vindt de heer Bosch. „Ik had gedacht dat het op schoolzwemmen nu wel zou worden uitgebreid, maar we blijven op de zelfde tour zitten." Ook de plaats van het nieuwe zwembad vindt de heer Bosch „tamelijk willekeurig". „Er wordt niet aangetoond, waar om het bad niet in de profes- sorenwijk moet komen, zoals in de vorige nota werd ge pland. Ook hier zijn tamelijk veel scholen te vinden. De keu ze voor de Vijf Meilaan is onvoldoende gemotiveerd. Bo vendien had ik liever gezien dat er eerst met de sportclubs die aan de Boshuizerkade een veer zullen moeten laten ge praat was. Zij worden nu voor een voldongen feit geplaatst." Naast de inhoudelijke kritiek De kinderboerderij in de Merenwijk, vol met jonge dieren. dan te verkopen, stelt de heer Cornet. „Waar ze dan terecht komen, weten wij ook niet". Dat is de reden waarom de heer Cornet vaak wat terughoudend reageert, wanneer het zo veelste telefoontje binnenkomt van iemand, die zijn dier aan de boerderij wil schenken. Voor mevrouw Nieuwenburg uit Oegstgeest was die terughoudendheid in ieder geval vol doende om te besluiten haar geit Joepie te houden. „Soms kunnen we adressen verstrek- ken( waar de dieren goed worden opgevan gen", zegt de heer Cornet. „We trekken ons het lot van die dieren ook erg aan. We streven er naar zo weinig mogelijk op de veemarkt te hoeven verkopen". De heer Cornet stelt dat de winteraccommo- datie in de Merenwijk te klein is om alle dieren, die 's zomers her én der in Leiden zijn ondergebracht, te bergen. Bovendien wijst hij er op dat de boerderij een educatieve functie heeft. Hierdoor is het van groot belang dat alleen jonge dieren op de boerderij verblijven. Onbekommerd Een politieonderzoek naar de handel in over tollige dieren, ziet de heer Cornet onbekom merd tegemoet. „Wij hebben niets te verber gen. De dieren worden hier goed verzorgd. Het is nu eenmaal de taak van de politie om naar aanleiding van elke klacht, hoe onbe langrijk ook, een onderzoek in te stellen. Van het meewerken aan rituele slachtingen is in het geheel geen sprake". merkt de heer Bosch ook nog op dat het wel lang geduurd heeft voor de wethouder met zijn nota op de proppen kwam. „Bij de affaire Wel zijnsbron kwam hij een jaar geleden met een flutstuk. Dat is door de commissie toen te ruggestuurd. Negen maanden later komt nu dit op tafel en ik moet zeggen dat het resul taat de werktijd in aanmer king genomen nogal pover is: een beleid is er niet in te ontdekken. Ook het feit dat de inspecteur voor de lichamelij ke opvoeding totaal niet ge raadpleegd is duidt er al op dat de zaak weinig doorwrocht is. En over de toekomst van de Overdekte aan de Haarlem merstraat wordt helemaal gez wegen. Het zwembad „De Vliet" met het nieuwe zwembad De Zijl en de Overdekte aan de Haarlemmer straat de geringe zwemaccom- modatie van Leiden. Maandag 28 juni beslist de gemeenteraad of er in Zuid-West een nieuw over dekt zwembad zal worden ge bouwd. (Van een onzer verslaggevers) an kPEN Margreet Arnoldus (14) uit stgeest is vastbesloten de geit, die rond Pasen aan de kinderboerderij mmJp Merenwijk schonk, terug te vin- Drie weken geleden verdween de spoorloos. Op haar vraag waar het mmtm was gebleven, werd geantwoord dat ""^gedurende de zomer was uitbesteed, iet hér dat het in het najaar weer naar 2 Weren wijk zou komen om te over- ®n oberen. Waar de geit naartoe was |acht, wist men niet. IflTfllarmeerd door het bericht in de Courant van dinsdag dat de ge- i8.io|nte de overtollige geiten van de kin- S) Vejoerderij, zou verkopen, stroopt ze nu VPR(f haar hartsvriendin Linda Heyster 02'?J alle hertenkampen in de omgeving 2.02-im de geit terug te zien. Tot nog toe ïler enig resultaat. «T. ü30; |dier werd door Margreet Arnoldus veertig gulden gekocht van een .s die hem op de veemarkt wilde [open. „Dat vond ik zo zielig dat ik djn spaargeld bijeen heb gelegd om ergens onder te kunnen brengen", een bezorgde Margreet. Via een 'Ontje met de Dierenbescherming An ze bij de kinderboerderij in de sla voor haar apart houden", aldus me vrouw Heyster. „Als we op de boerderij waren, kwam zij steevast op ons toeren- nen. Het leek wel of zij ons kende", vertelt dierenvriendin Margreet, behalve „geitenhoedster" ook hartstochtelijk paardrijdster. Absurd De heer Cornet van de Plantsoenendienst, die de kinderboerderij beheert, noemt de bewe ring dat de dienst de dieren zou verkopen aan buitenlandse werknemers voor rituele slach tingen „absurd". „Als tegen dat meisje is gezegd dat die geit in de winter terugkomt op de kinderboerderij, dan is dat zo. Boven dien is gedurende de laatste maanden geen enkel dier van de boerderij verkocht. Wan neer er iets te koop wordt aangeboden, ge schiedt dat in het najaar". De Plantsoenendienst blijkt zoveel aanbiedin gen te krijgen voor de kinderboerderij dat zij deze nauwelijk kan verwerken. De heer Cor net: „Hoe gaat dat. De mensen nemen een jong dier. Als het groter wordt, gaat de lol er al gauw af. Zij zijn het dan liever kwijt dan rijk. Op de kinderboerderij kunnen ze het dier af en toe komen aaien zonder dat ze er Merenwijk terecht. „Ik dacht dat hij Linda wel eenmaal in de kinderboerderij verder last van hebben." daar wel veilig zou zijn". te vinden om te zien hoe „hun geit het Door het grote aanbod is de Plantsoenen- Bijna iedere week waren Margreet en maakte. „Ik moest altijd oud brood en dienst wel genooodzaakt de dieren zo nu en Uit de L.C. van dinsdag

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3