oor Joegoslavië veranderde |iet hosannah in kruisiging 'EST DUITSLAND HAD TOCH LANGSTE ADEM V Fraaie voetbalshow kon teleurstelling publiek niet wegnemen VALENCIA WIL REP KWIJT ilSSCHOPPEN: (ATHOLIEKE STATUS riLBURGSE HOGESCHOOL HANDHAVEN 'ereniging en werkgroep voor ntwikkelingscoöperatie Nederlandse en Franse kerken over levering kernreactoren wDAG 18 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13 ,GRADO De tragedie van de ;ballers die zo graag hun kunstzin- jeid en vreugde in het spel willen ■agen. Dat was de tweede halve le-wcdstrijd tussen Joegoslavië ,'est-Duitsland. Een helft legden (oegoslaven in het voor driekwart 'tte Rode Ster-stadion, en dat he inde 75.000 kijkers, een kostelijke [ij voetbal op de mat. Zij waren rerliefd geraakt op hun eigen spel zij er na de rust een voortzetting wilden geven. „Maar", merkte de coach Helmut Schön na afloop |„zij vergaten dat een wedstrijd 90 luten duurt". Duitsers vergeten nooit. Ze deden dat niet in de tegen Nederland voor het we- .mpioenschap, ze deden het gis- ivond evenmin. Voor het eerst ;en na de verlenging de enige inden stemmen van de Duitse lorters massaal. Voor de Joego- ische spelers restte de hoon. Het nnah in de rust was veranderd iet kruisigen na afloop van een teleurgesteld publiek dat meen- lat hun ploeg een gewonnen wed- jjd uit handen had gegeven. V ze konden, of wilden, niet inzien hun ploeg op conditie was gesla- j. Zoals dat. en de vergelijking gaat r op, in het wereldtoernooi het l was geweest. Toen hadden zij wedstrijden uitstekend gespeeld, daaropvolgende drie waren door rek aan een lange adem verloren. Joegoslavische coach Ante Mladi- heeft daarin geen verandering inen brengen. Niettemin spaarde zijn spelers niet „De eerste helft tekend, de tweede slecht en de lenging ontstellend slecht", liet hij afloop weten. zijn droom was uiteengespat en wilde geen woord zeggen over de waarlijk hoge kwaliteit van de Istrijd die een propaganda voor de tbalsport was geweest. Helmut ion haalde dat wel aan. „Deze zui- e en sportief gespeelde wedstrijd de voetbalsport net nodig", doelde daarbij ongetwijfeld op de iwe vertoning die de dag tevoren opgevoerd, maar hij zei het niet. klopte Nederland zelfs nog even de schouder door op te merken dat choslowakije een sterke ploeg moet „want die heeft van Nederland vonnen en zal het ons in de finale minste zo moeilijk maken als Joe- •avië". vooralsnog niet uit omdat de Duitsers nog steeds zoekend waren, nog niet de onverzettelijkheid konden opbren gen die zij altoos speelden en te stroef tot combinaties kwamen. Maar het aantal hoekschoppen na de rust was al een aanwijzing dat de Duitsers zich meer op de aanval kon den werpen. Beckenbauer trad steeds sterker naar voren en het resultaat bleef niet uit. Terwijl de Duitsers zichtbaar hun vorm hervonden, vielen de Joegoslaven even zichtbaar terug. Een onfortuinlijk moment bezorgde de wereldkampioen en de regerende Eu ropese titelhouder het eerste tegen- punt Het leek of de Joegoslaven zich er gelaten bij neerlegden. Geen extra inspanning kwam er meer. Zij bleken er niet meer toe in staat. Het enorme offensief van voor de rust ging hen parten spelen en de Duitsers hadden verder alles mee. De drukkende warmte was veranderd in" een frisse avondlucht en ze wisten dat ze condi tioneel sterker zouden blijken. Rijpe kansen lieten de Joegoslaven nog lig gen. Oblac schoot in vrije positie naast, Zugul deed hetzelfde met een kopbal. Maar ook Bonhof had een riante mogelijkheid ongebruikt gela ten. Gelijk Dragan Dzajic kan zijn geluk niet op nadat hij de stand op 2-0 voor Joegoslavië heeft gebracht. Doelman Sepp Maier en Vogts kijken elkaar aan met de vraag hoe dit toch mogelijk was. ihijnwerper •en richtte hij de schijnwerper vol Dieter Müller, met drie doelpunten held van zijn ploeg. De jonge iler van 22 jaar heeft een half jaar iukkeld met ziekte en blessures en ste daardoor twee interlands waar- »r hij op de nominatie stond, rst 12 minuten voor het einde zette hön hem in. Was dat niet te laat om trachten alsnog een achterstand van goed te maken? Schön moest door n assistent Jupp Derwall er zelfs of meer toe geprest worden om er in te zetten. Nuchter merkte tön op: „Het was toch het juiste •ment want hij maakte onmiddellijk ilijk". ie gelijkmaker van de nauwelijks op it veld verschenen Dieter Müller he iende -al het einde van de Joegosla- sche droom en die zag er zo mooi t Het publiek was al lang voor het iel in een overwinningsroes. Het liet zich gewillig voor de ingangen voor het stadion besnuffelen door n^ilitai- ren met hooggevoelige apparaten en het ontrolde enthousiast de vlaggen. De muziek schetterde en zo kwamen ze de anderhalf uur door, die ze moes ten wachten op hun helden. De op komst van de Duitsers ging gepaard met hevig gefluit, de intrede van de Joegoslaven met een enorme bijval. De sfeer was geschapen. Dit Joegosla vische elftal kon niet verliezen. Elke mislukte aktie van de Duitsers ontke tende een angstaanjarend gefluit. De Joegoslaven speelden formidabel. Ze waren sneller, gewiekster, combineer den beter en zuiverder, soeelden fan tasierijker, waren balvaardiger en technisch knapper. Het hele scala van hun artistieke kunnen stalden zij uit en de Duitsers liepen moeizaam naar zichzelf zoeken. Beckenbauer durfde nauwèlijks zijn plek te verlaten en zo kwam er van een Duitse aanval niets terecht. Voorsprong Dartel werkten de Joegoslaven aan de voorsprong bij de rust. Met twee „buitenlandse" doelpunten het eerste via Dzajec (bij Baskia spelend) en Oblac (bij Schalke 04) naar Popivoda (voor Eintragt Frankfurt uitkomend), het tweede door Dzajic. Hij en Popivoda speelden magnifiek. Vogts en Dietz kwamen snelheid en vernuft tekort om die twee een halt toe te roepen. Bij hen voegde zich de jonge Zungul ook al van Hajduk Split, want dat was het geheim van coach Mladic. Hij had, met de ex-Hajduk- speler Oblac als man van die ploeg opgesteld en daar drie (met de ex-Ro de Sterspeler Dzajic) van dit Belgra- dose team aan toegevoegd. Ze vonden elkaar blindelings. Maar ze waren ook verblind, door het succes, de voorsprong van 2-0 en het gemak waarmee die was bereikt. De Duitsers waren immers pas op slag van rust tot één gevaarlijke aktie ge komen, de eerste en enige kans die zijn resultaat opleverde. Weliswaar hadden de Joegoslaven in hun zucht naar een glanzende presta tie en hun enthousiasme meer (kleine) overtredingen gemaakt maar nooit hoefde de uitstekend leidende Belg Alfred Delcourt meer te doen dan rustig te fluiten. Geen Geen grof spel, geen wegtrappen van de bal, geen gezeur bij het formeren van het muur tje. Zo werd men weer, na het grove geschut van de dag tevoren, in de ban gebracht van de schoonheid die het voetbalspel kan inhouden. Maar de Joegoslaven wilden het zo blijven doen. Voorbeeld Katalinski was er een voorbeeld van, hij verspeelde de bal toen hij aan het jongleren sloeg. Gevaar kwam er Langzamerhand verdween het kram pachtige spel van Duitsland en kwam er overtuiging voor in de plaats. De zesde hoekschop na de rust trok de stand gelijk. Dieter Müller, net in de ploeg gekomen kopte raak: 2-2. Er viel van de Joegoslavische suppor ters geen geluid meer te horen. Hier en daar zongen clubjes Duitsers, maar nog niet in jubelstemming, die ont stond pas in de verlenging. Toen liep het weer als vanouds bij de equipe van Helmut Schön en leverde Joego slavië de dramatische strijd tegen de conditie. En de tweede helft van de extra tijd konden zij de tragedie niet meer afwenden. Petrovic verrichtte nog wel enige safes, evenals trouwens Sepp Maier. Maar op twee schoten van Dieter Müller was hij kansloos. Zijn coach spaarde hem nog toen hij zei: „Petrovic heeft schuld aan die twee doelpunten maar hij niet alleen, er zijn er meer". Mladinic had naar zijn zeggen alles gedaan wat hij kon. Hij had in de tweede helft van de verlenging de oudere Oblac en Acimovic vervangen door Peruzovic en Vladic. Maar hun jeugdige elan kon de uitgebluste en moegestreden ploeg geen nieuwe im puls meer geven. De vlaggen waren door de supporters allang weer opge rold en een gevaarlijk gefluit begeleid de de Joegoslavische ploeg naar de kleedkamer. De teleurstelling van het eigen publiek was groter dan de blijd schap om een uitstekende wedstrijd, een ware propaganda, kon zijn. En zo werd door deze tragedie voor de Joe goslaven dit Europees toernooi ook beroofd van wat voor Nederland nog aantrekkelijk had kunnen zijn, de strijd om de derde of vierde plaats tegen West-Duitsland. Aan de niet meer geinspireerde Joegoslaven is weinig eer meer te behalen. Herman van Bergem Eest-Duitsland: Maier, Vogts, Schwarzen- beek, Beckenbauer, Dietz, Bonhoff, Beer, Danneran, Wimmer, Hönes, Holzenbein. Joegoslavië: Petrovic, Buljan, Muzinic, Oblak, Katalinski, Surjak, Zungul, Jerko- vic, Popivoda, Acimovic, Dzajic. (Van onze sportredactie) BELGRADO Valencia wil Johnny Rep kwijt De voor zitter van de Spaanse club, Ramos, aanwezig bij het Europees toernooi, doet pogingen de Duitser Rainer Bon hof van Borussia Monchengladbacb aan te trekken. Onlangs versterkte hij zijn ploeg al met Diarte, een Zuid- Amerikaan die bij de Spaanse club Zaragossa moest verdwijnen wegens onverkwikkelijke prive-omstandighe- den. Valencia betaalde niet meer dan 250.000 gulden. Omdat Valencia met Diarte beschikt over vier buitenlanders - Diarte, Keita, Rep en de Oostenrijker Jara die vrijwel rond is met een club in Duitsland - moeten er volgens Ramos twee verdwijnen omdat er slechts twee spelers in competi tiewedstrijden mogen worden opgesteld. Ramos is van plan zich van Rep en Keita te ontdoen als Bonhof een contract bij Valencia wil tekenen. Hort verloor MANILLA De Tsjech Vlasti- mil Hort heeft gisteren in de vierde ronde van het interzona le schaaktoernooi in Manilla een verrassende nederlaag gele den. Hort verloor door tijdsover schrijding met wit van de Ar gentijnse veteraan Panno. De Hongaar Zoltan Ribli versloeg met zwart de Joegoslaviër Lju- bomir Ljubojevic. Na vier ron den hebben vier spelers de lei ding, te weten de Braziliaan Mecking, de Amerikaan Brow ne, de Oostduitser Uhlmann en Hort, ieder met drie punten. LOTTOCUFERS Den Haag Lotto 24 van zondag 13 juni kende geen eerste-prijswin- naarlsL Van het bedrag van de eer ste prijs gaat 1/5 deel naar de eerste prijs van de Lotto van zondag 20 juni en het overige 4/5 deel wordt verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. Het aantal deelnemers aan lotto no. 24 bedroeg 773.173, die voor een bruto inleg van 3.173.502,- zorgden. Van het prijzenbedrag van 1.642.304,- ontvangen de drie win naars van de tweede prijs elk bruto 94.412,-. Voor de derde prijs waren 145 winnaars, die elk bruto 2.473,- ontvangen, voor de vierde prijs 6.974 winnaars, die elk bruto per kolom 62,- ontvangen en voor de vijfde prijs 9.192 winnaars, die elk per kolom 47,- krijgen. De jackpot voor de lotto van zondag 20 juni is 132.497,-. Jamaica dreigt met boycot KINGSTON Jamaica zal alle wedstrijden bij de Olympische Spelen in Montreal boycotten, als er ook sportmensen uit Nieuw-Zeeland aan deelnemen, tenzij Nieuw-Zeeland van de geplande rugbytoer door Zuid- Afrika afziet. Het Olympische Comité van Jamaica heeft dit eerder deze week tijdens een vergadering unaniem besloten. De chef-de-mission van de Ja- maicaanse ploeg, Mike Fennel, kreeg mandaat. Om bij de voor- Olympische bijeenkomsten een pro zwart Afrika houding aan te nemen. Alle atleten, onder wie ook mede-wereldrecordhou der op de 100 meter, Don Quar- rie, stelden zich achter dit standpunt op. Jamaica wilde zich daarmee solidair tonen met Tanzania, dat de kansen van de wereldrecordhouder op de 1500 meter, Filbert Bayi, hiervoor op het spel zet. Atlete Verhoef per vergissing geen interland (Van onze sportredactie) ZWIJNDRECHT Tilly Ver hoef (Parthenon), op het ogen blik met een tijd van 11.7 Ne derlands snelste spintster zal zaterdag niet starten in de atle- tiekinterland in Wenen. De bond ontving van haar een af schrijving „zonder opgave van redenen". Tilly Verhoef giste ren: „Ik had nog zo weinig snip perdagen, dat ik het er niet voor over had om alleen maar voor een estafette weer een paar dagen op te offeren". Verrast vernam (maar wel te laat) de Zwijndrechtse atlete dat zij naast Wilma van Gooi (die oorspronkelijk alleen door de KNAU was gevraagd) ook de individuele honderd meter had moeten afleggen. Door een enor me vergissing en na een toeval lig telefoontje met de organisa tie in Wenen kwamen bondsoffi- cials te weten dat in de inter land twee atletes per nummer starten. Gisteren kwamen FC Den Haag en de Luxumburger Jean Noel met elkaar tot overeenstemming. Met een handdruk tussen manager Fred van Hal en de jonge speler werd onder toeziend oog van de vader van Noël de overeenkomst nog eens bevestigd. bisschoppen van Neder- nd willen in beginsel vast- uden aan de katholieke sta- van de Tilburgse hoge- fchool. Een delegatie uit de al sschoppenconferentie zal ini t standpunt te zijner tijd igdet de katholieke hogeschool 11 Tilburg gaan bespreken, •man die delegatie zullen vrij wel zeker de Brabantse bis schoppen Bluyssen en Ernst deel uitmaken. Dit is door bis schop Ernst van Breda meege deeld in een vraaggesprek met het' Tilburgse hogeschoolblad. In het komende studiejaar wil het bestuur van de Tilburgse hogeschool een beslissing ne men over de vraag of de con fessionele status gehandhaafd moet blijven of niet. Als voor bereiding op die besluitvor ming werd er onder voorzitter schap van de theoloog prof. dr. J. F. Lescrauwaet een rap port opgesteld over voor en tegen van de katholieke signa tuur van de nu bijna vijftig jaar oude Tilburgse hoge school, waar men economie, rechten, sociologie, psycholo gie en theologie kan studeren. Raad van Kerken in Ne erland heeft besloten, hoe- el de definitieve statuten og moeten worden vastge- ld en dus nadere goedkeu- ng behoeven - zijn fiat te ven aan de oprichting van "Nederlandse Vereniging Steun aan de Oecumeni- e Ontwikkelingscóöpera- (EDCS) van de Wereld- d van Kerken. ontwikkelingscoöperatie de derde wereld investe ringen tegen een matige rente mogelijk maken. Omdat in de ontwikkelingscoöperatie alleen kerken kunnen participeren - negen Nederlandse kerken hebben het lidmaatschap in overweging, de rooms-kath- olieke kerk ziet er vooralsnog van af - is de vereniging in het leven geroepen. Deze zal het namelijk mogelijk maken dat ook particulieren en andere organisaties hun bijdrage kun nen gaan geven. Daarvoor blijkt in ons land grote belang stelling te bestaan. De raad besloot verder in Ne derland een werkgroep in het leven te roepen, die namens de deelnemende kerken en de particulieren het educatieve proces en de bevordering van deelname aan deze bijzondere vorm van steunverlening op gang zal gaan brengen. De be doeling is dat de werkgroep het benodigde imformatiema- teriaal voor gezamenlijk ge bruik gaat vervaardigen en voorts het centrale punt van al deze activiteiten in ons land zal zijn. Dit rapport is in de bisschop penconferentie besproken. De bisschoppen hebben toen in beginsel gekozen voor het handhaven van de katholieke status van de Tilburgse hoge school. De bisschoppen willen over hun standpunt echter nog een open overleg met de be stuursorganen van de kath olieke hogeschool. Als die bestuursorganen ui teindelijk tegen de zin van de bisschoppen zouden kiezen voor deconfessionalisering van de hogeschool in Tilburg en dat behoort niet tot de onmo gelijkheden, dan zou vol gens bisschop Ernst „de Ne derlandse bisschoppenconfe rentie voor een uiterst moeilij ke situatie komen te staan". „Gezien het standpunt dat wij in deze zaak hebben, zouden wij het natuurlijk erg betreu ren als een meerderheid bin nen de katholieke hogeschool zich zou uitspreken tegen het behouden van de katholieke signatuur", aldus bisschop Ernst in het hogeschoolblad. De Nederlandse bisschoppen dragen ten aanzien van de katholieke universiteit in Nij megen en de katholieke hoge school in Tilburg bestuursver- antwoordelijkheid, omdat zij de leden van de stichtingsbe sturen van deze beide instellin gen voor wetenschappelijk on derwijs benoemen. De heer Ch. J. A. C. M. L. Manders te Den Haag zal na mens de „Priesterbroeder schap van de Heilige Pius X" te Den Haag op 29 juni te Econe (Zwitserland), de wij ding bijwonen van twaalf stu denten van het seminarie daar, opgericht door de Fran se aartsbisschop Marcel Le- febvre, die, zoals bekend, zich verzet tegen vele hervormin gen en veranderingen, die na en als gevolg van het tweede Vaticaans concilie zijn door gevoerd. De heer Manders zal mgr. Lefebvre namens het fonds „Priesterbroederschap" van de Heilige Pius X" een bedrag overhandigen ten bate KORTE METTEN van het seminarie van Econe en het werk elders in de we reld. De Raad van Kerken heeft besloten de in maart door de hervormde synode aanvaarde richtlijnen over de opneming van leden van andere kerkge meenschappen in een gemeen te van de Nederlandse her vormde kerk aan alle andere leden-kerken voor te leggen ter beoordeling. Men wil zo veel mogelijk komen tot paral lelle richtlijnen over het opne men van leden van andere kerkgemeenschappen. De situatie, waarin vele histo rische kerkgebouwen komen te verkeren blijft zorgen ge ven, zo zegt de hervormde bouw- en restauratiecommis sie in haar jaarverslag 1975. Hoewel de nauwe samenwerk ing met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg voortref felijk is, laten 's lands finan ciën het niet toe, dat subsidies voor restauraties in voldoen de mate worden verstrekt. Wel meldt de commissie met voldoening de uitbreiding van de Monumentenwacht Neder land. Via deze instelling wor den tegen een geringe vergoe ding cultuur-historische kerk gebouwen jaarlijks volledig geïnspecteerd, waardoor kost bare onderhoudsbeurten wor den voorkomen. „Kerk en Wereld" in Drieber gen organissert van 28 juli tot 31 juli een bijeenkomst voor degenen, die zich bezighouden met de actie .Nieuwe Levens stijl", waaraan nu een jaar wordt gewerkt. Tijdens de conferentie zullen ervaringen worden uitgewisseld. Daar naast verschaft de door de Raad van Kerken ingestelde „Werkgroep Nieuwe Levens stijl" modellen die kunnen worden gebruikt voor het ver volg van de actie. Vertegenwoordigers uit Franse en Neder landse kerken hebben gisteren een gezamen lijke verklaring gepubliceerd waarin zij „el ke hulp, die in belangrijke mate het weten schappelijke en technologische potentieel van Zuid-Afrika versterkt" onder kritiek stellen. Aan de besprekingen, waarvan de verklaring het resultaat is, hebben van de Nederlandse Raad van Kerken deelgenomen mevr. dr. M. Klompé en dr. A. van den Heuvel. Van Franse zijde waren aanwezig leden van de r.k. com missie Justitia et Pax en een reformatorische sociale, economische en internationale federa tie. Aanleiding was de order van Zuid-Afrika voor de levering van twee kernreactoren aan Frankrijk, die aanvankelijk voor Nederland was bedoeld. In de gezamenlijke verklaring wordt apart heid een discriminerend systeem genoemd, dat in tegenspraak met het evangelie is. De Franse en Nederlandse kerken benadrukken in de verklaring hun solidariteit met de actie van de Afrikanen voor erkenning en eerbiedi ging van hun rechten. Zij zeggen het te betreuren, dat in Frankrijk de beslissing over de levering aan Zuid-Afrika is genomen'in termen van zakelijke belangen, zonder reke ning te houden met de gevolgen ervan voor de volken van Zuidelijk Afrika. De verklaring roept op tot waakzaamheid, onder meer wat betreft de erkenning van Transkei, dat een „staat zou zijn, die gescha pen wordt om de facto het apartheidsregiem te handhaven". Nijmegen ziet geen brood meer in oude rogge De gemeente Nijmegen wil na bijna 207 jaren eindelijk af van de grond- en rogge- rente, die zij jaarlijks ver schuldigd is aan de plaatse lijke hervormde gemeente van Heumen-Overasselt. Op 31 oktobeF 1769 kocht, aldus het Hervormd persbu reau, Nijmegen de heerlijk heid Malden, waaronder ook Heumensoord viel en sinds dien moet er elk jaar hon derd gulden plus deprijs van drie Nijmeegse malders rog ge (5,1 hectoliter) betaald worden aan hervormd Heu- men. Onlangs bleek, dat de gemeente sinds 1960 te wei nig rente had betaald, omdat geen rekening meer was ge houden met de gestegen rog- geprijs. B. en W. moesten hervormd Heumen-Overasselt, dat re clameerde. gelijk geven. Cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevestig den de achterstand, besomd op 538,50. B. en W. vinden, dat een en ander is geba seerd op een recht en een waarde uit een achterhaald verleden. Binnenkort staat nu een voorstel tot afkoop op de agenda van de gemeente raad: bijn 4900 gulen ineens voor hervormd Heumen- Overasselt, zijnde twintig keer de over 1975 verschul digde grond- en roggerente.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13