deTijd L deUJtlSNE WD: BEZUINIGING VAN 17,5 MILJARD Kamer akkoord met matiging minimumloon 3vaar voor seuwe wereld- dreigt PRIMA IDEE VOOR VADERDAG: BOEK VAN DE MAAND. rï- EISMEKS Alleen De Tijd zwijgt over Italië (tMcr&ïsrtP/ BESTRIJDING ONGEZOND LEVEN NOODZAKEUJK ^>ERDAG 17 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 DESONDERZOEK: it J TiBOLM (CDA) Het internationale instituut voor vredes- j! hk SIPRI in Stockholm heeft dringend gewaarschuwd voor (i we wereldoorlog. m t in zijn vandaag gepubliceerde jaarboek-1975 dat de lang in de militaire technologie, de over de hele wereld |e zeer ver gevorderde conventionele wapens en de even- istane mogelijkheden voor vervaardiging van kernwapens lar in zich houdt „Wanneer niet spoedig ingrijpende iningsmaatregelen worden genomen is moeilijk in te zien Jigatastrofe kan worden vermeden", aldus SIPRI. oegi de gevaarlijkste aspec- plet SIPRI de internationa- di|nhandel. Volgens zijn .'orring importeerden vorig II" landen zwaar materiaal tegcetten, vliegtuigen, sche- zijtanks. De waarde van vene wapeninvoer in de ga^ereld steeg in 1975 met Int (in 1974 met 40 pet), dn de helft daarvan is Midden-Oosten uitge- SIPRI het sterkst gerriseerde gebied ter we- van nucleaire tech- oit|baart SIPRI eveneens iils Eind 1975 hadden vol- rutrekening van het insti- heikerncentrales in 19 lan- >alsniljoen kilowatt electri- en,lieverd. Deze centrales deïechter ook theoretisch ïfaplutonium kunnen ver- (zqn om tien atoombom- ion grootte van die van it li per week te vervaardi- de metal landen dat kernwa- eltei maken zal volgens het ou snel toenemen. Voor ent het op een jaarlijkse van 80.000 kilo pluto- r genoeg voor 10.000 lens. 5 teleurgesteld over de 'er verrichtte pogingen vapening. De bewape- "loop van de twee su- .000 teveel areerd «itge nologen 'nbten toch Jchtstaan tat)sCH (ANP) De twee 'aanlogen van het Sint Jo- enekenhuis in Eindhoven, t van het indienen van zcn)ge declaraties ad €,- bij de ziekenfondsen anteullen daarvoor op don- >ve| 28 oktober voor de spnk in Den Bosch terecht ?v3staan. :k f eu^ Raad heeft het beroep rijen dat beide artsen had- opbdiend tegen de beschik- [•ajh het Bossche gerechts- idö evenals de rechtbank leniun bezwaarschriften te- i j dagvaarding ongegrond Snflaard. ee röntgenologen P.K. - Z. uit Valkenswaard, rid in geschrifte, subsi- jlichting met declaraties ten laste gelegd. 'ooi CNV: slag op inde voet we ira s (tonrechter HU IHT (ANP) Het Chris- iat ionaal Vakverbond is tning, dat de huidige re- i voor ontslag op staande rndanig moet worden ver nis dat de rechtspositie dal werknemer op dit punt wordt verbeterd, volgens het CNV kun- P ior de werkgever in het te verplichten, voor ont ij staande voet toestem- e vragen aan de kanton- die daarover op zeer oeérmijn dient te beslissen. a}or weet de werknemer waar hij aan toe is. ■ur Jlerlander hipt meer ^toAAG ANP) In de rtfen van december tot fe- m zijn de aankopen van me verbruiksgoederen in and weer toegenomen, k. dbedragen die de Neder- p p aan -duurzame ver goederen besteedden ver een stijging van 12 13 It in vergelijking met de- iriode van vorig jaar en ;eveer 25 procent ten van twee jaar geleden, iumptie van voedings- en' ïiddelen vertoonden ook a'ijging: vijf zes procent ichte van een jaar gele- 'it houdt voornamelijk I hd. met de omvangrijke aankopen in december men de prijsstijging zag hien, aldus het Centraal permogendheden gaat onver minderd voort SIPRI zegt dat vorig jaar in de wereld ongeveer 280 miljard dollar aan bewapening is uitge geven. Alleen al in de V.S. werken volgens het instituut 125.000 zeer deskundige geleerden en technici aan de ontwikkeling van nieuwe en betere wapens. In de Sowjet-Unie zijn het er 400.000, die met geringere pro- duktiviteit tot bijna dezelfde re sultaten komen. In totaal is ongeveer 40 procent van de beste geleerden en inge nieurs ter wereld betrokken bij de bewapening, aldus SIPRI. De verkiezingen in Italië ko mende weekeinde beheersen de weekbladen van deze week. Moeten de communis ten nu wel of niet regeren, daar gaat het om. Alleen De Tijd zwijgt. Geen letter over Italië en de komende verkie zingen, noch positief noch ne gatief. Het rode dilemma heet de re portage die gaat over de ko mende Italiaanse verkiezingen in de Haagse Post. Een lijst trekker van de communisti sche partij Pratesi zegt: „De kerkelijke top begrijpt niet wat de meeste gewone pas toors wel begrijpen: dat je katholiek kan zijn en toch op de communistische partij kan stemmen. Een dorpspastoor vraagt niet aan een paro chiaan die ter communie komt of hij communistisch heeft ge stemd. Zo'n gewone pastoor begrijpt dat er verschil bestaat tussen geloof en politiek." De structuurnota van Lub bers, een miljardenworst voor de ondernemers, en Duisen- bergs bezuinigingsnota wor den kritisch onder de loupe genomen. Een boeiende reportage over het circus van de voorverkie zingen voor het Amerikaanse presidentschap geeft een goe de kijk op democratie aan de andere kant van de Oceaan. Elseviers Magazine noemt de Italiaanse verkiezingen al op de omslag: De slag om Italië. En als de communisten die slag winnen, wat dan? Else vier: „Westerse diplomatieke waarnemers in Rome vrezen na de verkiezingen opnieuw een zwak kabinet, het 35ste in 28 jaar. Maar bovenal vrezen zij een communistisch-socialis- tische meerderheid, want Enri co Berlinguer kan wel bewe ren dat zijn partij zich heeft bekeerd, zijn contacten met Oost-Europa zijn nog erg nauw. De druk binnen zijn partij in de richting van het Stalinisme is nog groot. Zelfs indien hij zelf zijn beloften waar zou willen maken is het de vraag of hij daartoe de kans krijgt." Den Uyl heeft een nieuwe be naming gekregen, die van op- perblusmeester, want, zegt El sevier, als het kabinet de rit tot mei 1977 al uitzit, heeft het al zijn tijd en energie nodig voor het blussen van branden op alle mogelijke sociale, eco nomische terreinen plus het onder controle houden van voortdurend oplaaiende bin nenbrandjes op het Catshuis. Over de film „Een brug te ver" kan maar niet genoeg geschreven worden. Ditmaal brengt Elsevier een interview met Joe Levine, 70, de organi sator uit de oude Hollywood- school. De medewerker van dr. Beyers Naudé, Horst Kleinsch- midt, vluchtte naar Nederland om hier het standpunt van het Christelijk Instituut van Zuid elijk Afrika te vertolken. Zijn mening over het christendom in Zuid Afrika: „Ik denk dat nu in Zuid Afrika het christen dom in zijn geheel op het spel staat. Ik vermoed dat we na de bevrijding van Zuid-Afrika als christenen pas het recht hebben om tot een nieuwe maatschappij bij te dragen,-als wij ons nu aan de kant van de onderdrukten scharen. En doen we dat? Of laten we dat aan de communisten over?" Vrij Nederland laat Stan Pop- pe, de linkse PvdA-er aan liet woord over de loonmaatrege len. En dat komt hard aan: „Wij en onze kiezers moeten er wel overtuigd van blijven dat wij kans zien juist onder deze omstandigheden de beloofde andere verdeling van inko men, kennis en vooral ook macht te realiseren. Ik twijfel niet aan de intentie van onze bewindslieden, wel aan het re sultaat." Italiaanse verkiezingen ook in Vrij Nederland: „Vandaar dat eigenlijk het communistische experiment in West Europa al leen maar wat het resultaat ook zal zijn gunstig kan zijn voor de Verenigde Staten. Als het goed gaat, als de commu nisten zich democratisch zul len gedragen, dan zal dat zon der meer met zich meebrengen dat de afsplitsing van de P.C.- S.Ü. een voldongen feit wordt. De verdeeldheid in het com munistische kamp wordt daar door gesterkt. En het gezag van de S.U. lijdt daaronder. Als het slecht afloopt, dan is definitief de geloofwaardig heid van de zogenaamde de mocratische communisten ver speeld." Verder o.a. nog een indrin gend verhaal over stervensbe geleiding. Nooit heeft een blad zoveel Van Agt in zijn kolommen ge daan als De Tijd deze week. Al op de voorpagina prijkt de kalende minister in denkhou ding, om dat nog vijf pagina's vol te houden. Onderwerp? Ui teraard Bloemenhove. „Soms vraag ik me wel eens af of een man zich voldoende kan ver plaatsen in de gemoedstoe stand van een vrouw die onge wenst zwanger is," zegt Van Agt. Het kabinet Den Uyl bluft vol gens De Tijd en knoopt daar mee de eindjes aan elkaar. Getuige het loonbeleid. „Maar wat de oppositie of de KVP ook zou willen, voorlopig lijkt het ontijdig ten val brengen van het kabinet-Den Uyl een echte historische vergissing. Wanneer de KVP die val be vordert, is het CDA in oprich ting definitief in de hoek ge manoeuvreerd, waar de WD de natuurlijke bondgenoot is, wanneer de PvdA de hand aan het kabinet zou slaan, verbant deze partij zich tot een vele kabinetsperioden durende op positie, waarin geen schijntje kan worden bereikt van het beleid dat dit gematigd pro gressieve compromissenkabi- net nu kan voeren." De Tijd ziet de ontwikkelingen in Libanon als een teken aan de wand dat „het Syrische in grijpen in de burgeroorlog in Libanon duidelijk doet maken dat de PLO-Palestijnen door de Arabische landen alleen maar met de mond maar niet metterdaad serieus worden ge nomen. Verder o.a. een reportage over de allerarmsten in Calcutta en hoe zij worden geholpen met veel te weinig middelen. Alleen de voorzienigheid kan de communisten nog tegen houden. Dat zegt de Groene in een artikel, dat een schril licht werpt op datgene wat er gaan de is rond de verkiezingen in Italië op het ogenblik. Vorige week was „de week van de waarheid", bezuini gingsplannen, wet op de on dernemingsraden, loonbeleid, het weekje wel dus. Ed van Thijn, fractievoorzitter van de PvdA, laat zijn licht over die week schijnen. Borstkanker is een kras door je leven, meent De Groene. Een wrange reportage over de angst voor verminking, die een vrouw moet ondergaan bij wie een borst moet worden afge zet. waarbij nog komt de doodsangst of de woekering wel tot staan is gebracht. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De WD-fractie in de Tweede Kamer wil dat er tot en met 1980 twee keer zo veel wordt bezuinigd als de re gering van plan is. Onder het motto „Puin ruimen" heeft zij vandaag - met het oog op het debat volgende week over de bezuinigingsvoorstellen van het kabinet-Den Uyl - voorstellen ingediend voor de ombuiging van het sociaal economische en financiële beleid in de komende jaren. De VVD wil 17,5 miljard bezuinigen, waarvan de helft in de directe overheidsuitgaven en de andere helft in de sociale verzekeringen. Door die ombuigingen moet het aantal werklozen worden terug gebracht tot 125.000 en moet per werknemer jaarlijks 1,5 procent aan netto verbetering van het inkomen beschikbaar zijn. De voorstellen van de WD- fractie komen op het volgende neer: beperking van de groei van het overheidspersoneel met 20.000 man tot 1980 (besparing 1350 miljoen), vermindering subsidies stadsvernieuwing (be sparing 300 miljoen), beperking susidies CRM (besparing 150 miljoen), beperking uitgaven ontwikkelingssamenwerking tot 1 procent (besparing 750 mil joen), overheveling van 5000 wo ningen in de sector beschut ei gen woningbezit naar de pre miesector (besparing 450 mil joen), meer woningwetwoningen verkopen (besparing 550 mil joen), besparingen op het onder wijs (500 miljoen), arbeidsvoor waarden voor Qverheidsperso- neel afstemmen op die van het personeel in het bedrijfsleven (besparing 1750 miljoen). Bij de stimulering van de inves teringen kiest de WD voor glo bale maatregelen (Gedifferen tieerd per regio en bedrijfstak), zoals belastingverlaging. De btw-verhoging per 1 oktober mag niet doorgaan; de inflatie correctie in de loon- en inkom stenbelasting dient volgens de WD honderd procent te zijn. Uitgangspunt van de VVD is, dat de individuele burgers zelf moeten kunnen kiezen hoe zij hun geld besteden en dat alles gedaan moet worden om de con currentiekracht van het bedrijf sleven te versterken. Gelijktijdig met de voorstellen van de WD-Kamerfractie heeft het wetenschappelijk bureau van de WD, de Teldersstichting een rapport uitgebracht, „Socia le zekerheid, nu en morgen". De Teldersstichting gaat met haar voorstellen verder dan de Ka merfractie. Om ruimte te schep pen in de particuliere sector en weer stimulansen te scheppen voor bedrijfsinvesteringen en werkgelegenheid moet volgens de Teldersstichting de stijging van de collectieve lasten in vier jaar met ongeveer 21 miljard gulden worden afgeremd. In de sector van de sociale zekerheid moet over vier jaar tien miljard worden bespaard. De collectieve lasten (overheidsuitgaven, socia le verzekeringen) dienen de ko mende jaren bevroren te wor den op het niveau 1976. De Teldersstichting vindt, dat uitbreiding van sociale verzeke ringen achterwege dient te blij ven, afgezien moet worden van de volksverzekering tegen ziek tekosten, de kinderbijslag moet herzien worden (bijvoorbeeld bevriezing van de uitkering bij het tweede kind, of afschaffing voor alle kinderen die bijvoor beeld na 1 januari 1978 worden geboren), waarbij dan wel ge zocht moet worden naar com pensatie voor de laagste inko mens en voor financiering van studiekosten, de drempel om voor de wao in aanmerking te komen zou moeten worden ver hoogd met 25 procent (momen teel 15 procent), in de ziektewet en ziekenfondswet zou een be perkte eigen bijdrage moeten worden ingevoerd, de sociale uitkeringen dienen losgekoppeld te worden van het minimum loon, het begrip „passende ar beid" dient te worden aange past, oneigenlijk gebruik van de sociale wetten zou door wijzi ging vein wetsbepalingen moe ten worden tegengegaan. Bij een ongewijzigd beleid zullen de kosten voor de collectieve voor zieningen binnen niet al te lange tijd niet meer zijn op te bren gen, aldus de Teldersstichting. f ADVERTENTIE] Ch ristophe rjffoeft Van Mickey Mouse tot Disney""1*1 Walt Disney: een magische naam die de wereld veroverde. Wie was hij? Hoe werkte hij? Hoe ontstonden zijn beroemde figuren Mickey Mouse. Donald Duck. Pluto. Dumbo, de grote Boze Wolf? Hoe maakte hij zijn fantastische teken-, speel- en natuurfilms? Al deze vragen worden beant woord in het rijk geïllustreerde boek: Walt Disney - van Mickey Mouse tot Disneyland. Een kompleet overzicht van Walt Disney's werk. Van de eerste aar zelende schets tot de werkelijkheid van Disneyland en Walt Disney World. Een Amerikaanse bestseller als Europese primeur. Nu als boek van de maand bij de boekhandel. WALT DISNEY-VAN MICKEY MOUSE TOT DISNEYLAND. IN SPECIA1E BOEK VAN DE MAAND OPLAGE: FU£Q.DAARNAF2240. De aanbieding is geldig t/m 3 juli. Frhfer 7o1:tn» tie vnorrand strpkt. •- Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren ingestemd met het voorstel van de regering om de stijging van het minimumloon in de tweede helft van dit jaar te matigen. Ook de verhoging van enkele sociale uitkeringen zal worden getemperd. Bij de voortgezette behandeling bleef de weerstand tegen de wetsvoorstellen van de regering groot. Uiteindelijk stemden de PvdA, PPR, PSP, CPN, Boeren alsmede Roolvink en mevrouw Van Leeuwen van de ARP tegen het regeringsvoorstel. Zij achten het onverantwoord dat van de minimumloontrekkers matiging wordt gevraagd, omdat er steeds vanuit is gegaan dat de allerlaagste inkomens bij beperkende maatregelen buiten schot moeten blijven. Op het allerlaatste ogenblik heeft de PvdA nog geprobeerd tot een compromis te komen, zodat zij wel haar goekdeuring aan de wetsvoorstellen zou kun nen geven. De regering wil de minimumloontrekkers na 1 juli 2,7 percent verhoging geven, maar de eis van de vakbewe ging was 5,4 percent. Mevrouw Barendregt (PvdA) kwam nu met het voorstel om de trekkers van het minimumloon en van de sociale uitkeringen begin vol gend jaar een (inhaal)-uitkering ineens te geven, eventueel uit gesmeerd over twee termijnen. Namens KVP, ARP en CHU verklaarde Van der Gun dat tegen het nieuwe voorstel van de PvdA overwegende bezwa ren bestaan. Hij meende dat het betalen van een uitkering ineens begin 1977 voor vele werkgevers een extra uitgave zou betekene- n,waarmee de werkgelegenheid en de inflatiebestrijding niet ge diend zijn. Ook minister Boersma achtte een inhalen aan het begin van 1977 een te zware opgave voor het bedrijfsleven. Nogmaals be streed hij de opvatting van de PvdA dat de minimumloontrek kers extra zouden moeten mati gen. Zou er echter in de stijging van het minimumloon geen cor rectie worden aangebracht, dan zou dat loon in verhouding tot de cao-lonen te sterk stijgen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij de gezondheidsvoorlichting en -opvoeding moeten volgens staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid niet alleen het gebruik van illegale drugs aangepakt en be streden worden, maar ook die ongezonde mid delen, die in het bestaande cultuurpatroon legaal bestaan. Bij deze laatste moet gedacht worden aan roken, alcohol- en medicijnge bruik, ongezonde voedingsgewoonten en derge lijke. „Beleidsmakers en politici zal steeds gewezen moeten worden op hun verantwoordelijkheid, om ook aanvaarde en geïntegreerde ongezonde gewoonten aan te pakken. Dit betekent dan dikwijls het in gang zetten van strukturele veranderingen op beleidsniveau". Dit merkte staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid gisteren op bij de installatie op zijn departe ment van de commissie Nationaal Plan Gezond heidsvoorlichting en Opvoeding (G.V.O.), onder voorzitterschap van professor dr. L. Burema. De staatssecretaris wees er in zijn installatiere de tevens op, dat het Nederlands stelsel van medische voorzieningen tesamen met de sociale verzekeringen de mensen steeds meer tot pa tiënten maakt. Terwijl echter, aldus de staatsse cretaris de meeste moderne ziekten ontstaan door ongezond gedrag van de mensen zelf. Hij ■noemde als voorbeelden „te veel en foutief eten, roken en overmatig gebruik van alcohol en andere drugs; te hard en dwangmatig werken of het te zeer onderdrukken van emoties; onvei ligheid en onzorgvuldigheid in de omgang met de omgeving en met elkaar". De mensen zullen daarom, aldus drs. Hendriks zelfstandiger gemaakt moeten worden door Ge zondheidsvoorlichting en -opvoeding. Brigitte Bardot, het sex-symbool van de jaren zestig, weet nog steeds aller aan dacht op zich gericht. In Parijs maakte zij giste ren officieel .de oprichting van haar eigen inter nationale stich ting voor de be scherming van in het wild le vende dieren be kend. De voor dit doel belegde perconferentie had meer weg van een pande monium met driftig plaatjes schietende foto graven en elkaar verdringende verslaggevers. Kamer stemt in met nieuw politiekorps Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG De Tweede Ka mer is gisteren in grote lijnen akkoord gegaan met de plannen van de regering om de korpsen van rijks- en gemeentepolitie om te smelten tot provinciale politiekorpsen. Het zal overigens nog wel een jaar of tien duren voordat de agenten hun "verschillende pet ten kunnen opbergen. Het wach ten is op de bestuurlijke herin deling van ons land in 24 pro vincies nieuwe stijl. In de tus senliggende tijd zal de samen werking tussen beide korpsen wel worden versterkt De Kamer heeft nog wel moeite met de plannen van de regering, om naast de provinciekorpsen een aantal nationale politie diensten in het leven te roepen. Het bestaan van een algemene verkeersdienst (de witte Por sches), een landelijke waterpoli- tie en een parketpolitie wordt niet aangevochten, maar met een speciale luchthaVenpolitie en een landelijk rechercheteam bleek me^ name de P.v.d.A. moeite te hebben. De Kamer vindt dat een centraal recher cheteam zich zou moeten beper ken tot informerende en 'coördi nerende activiteiten en het uit voerend optreden (zoals arresta ties) aan de provinciekorpsen zou moeten overlaten. De provinciekorpsen zullen niet meer onder de burgemeester, maar onder gezag van de com missaris der koningin komen. Belastingfraude strenger aanpakken DEN HAAG De Tweede-Ka merleden Dolman en Kombrink (beiden PvdA) hebben staatsse cretaris Van Rooijen van Fi nanciën schriftelijk gevraagd de belastingfraude of pogingen daartoe krachtiger aan te pak ken. Dat zou onder meer kunnen ge schieden door minder gelegen heid te geven een onjuiste belas- tingopgave later alsnog te ver beteren. Volgens de Kamerleden dient er op dit punt een wetswij- 7ipinrr te komen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7