bang voor conditieslag Joegoslavische organisatie faalt geheel CIRCUIT ASSEN NOG VERDER iVERBETERD der Kroft beraadt nog over Montreal Etappe zonder geschieden Voor komende TT: DERTIEN PLOEGEN STARTEN IN TOUR Jij DONDERDAG 17 JUNI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 17 Joegoslavië Petrovic Buljan Muzinic Oblak Katalinski Surjak Zungul Jerkovic Popivoda Acimovic Dzajic Hoeness Beer Hölzenbein Wimmer Bonhof Danner Vogts Beckenbauer Schwarzenbeck Dietz Maier WEST DUITSLAND (Van onze speciale verslaggever) ZAGREB Een puinhoop! Alles loopt in Joegoslavië finaal mis. De organisatie van het eindtoernooi om het Europees kampioenschap is in ieder geval op geen stukken na op haar taak berekend. Het is dan ook niet te hpen dat Joegoslavië in 1986 het wereldkampioenschap voetbal mag organiseren. Komende dagen zijn voor Joegoslavië een testcase voor dat toernooi. De kans dat Joegoslavië het wereldkampioenschap ook inderdaad toegewezen krijgt is echter uiterst gering, want de Joegoslaven laten niets na om te bewijzen niet opgewassen te zijn tegen de problemen die het herbergen, begeleiden, en opvangen van een groot internationaal gezelschap nu eenmaal met zich meebrengt. Terwijl de internationale sportpers ook moeilijke dagen in Zagreb doormaakt, want vrijwel niets is geregeld. De oude telefoonverbindingen naar buiten Joegoslavië zijn abominabel. Wachttijden van drie tot vier uur zijn heel nor maal. Ook in het Dynamo-stadion in Zagreb, waar Nederland-Tsje- choslowakije werd gespeeld, was het een chaotische toe stand. Mede door het barre weer, het regende gisteren in Joégoslavië de hele dag, was de entourage in het openings duel van het Europees landen- kampioenschap dan ook ui terst onplezierig. Vanaf de perstribune was de wedstrijd nauwelijks te vol- gen, want de Joegoslaven wa ren op het onzinnige idee ge komen op de tribune enkele tientallen paaltjes te zetten, die het onmogelijk maakten het duel goed te volgen. De gehele perstribune werd overi gens overdekt door een linnen tentendoek, dat al voor de wedstrijd dermate lekte, dat de schrijvende pers onder er barmelijke toestanden het werk moest doen. „JOEGOSLAVEN TOCH NIET ONDERSCHATTEN" SRV&HEINEKEN Eerst ga ik vanavond eens een feestje bouwen, omdat mijn zoon is geslaagd. Daarna zal ik voor mezelf, als ik alle zaken eens op een rijtje heb gezet, een beslissing nemen. Op dit mo ment kan ik er nog geen zinnig woord over zeggen hoe dat be sluit zal uitvallen". Leo van der Kroft, die na de internationale hetze die tegen hem werd gevoerd, in vooral West-Duitsland, dermate was aangeslagen dat hij zich voor een kort daarop volgende com petitiewedstrijd moest terug trekken om tot rust te komen, kwam na die bewogen dagen nog verscheidene keren in actie. Na afloop van de wedstrijd Go Ahead Eagles—PSV nam hij af scheid van het Nederlandse voetbal en naar velen aannamen ook van het internationale voet bal. Maar terwijl de internatio nale pepiermolens langzaam draaiden en KNVB-officials druk doende waren rehabilitatie te bewerkstelligen groeide bij Van der Kroft het vertrouwen dat die pogingen met succes zouden worden bekroond. „Ik heb bewondering voor wat de KNVB voor me heeft ge daan", zegt hij. „Daar neem ik diep mijn petje voor af. De manier waarop ze mijn zaak hebben aangepakt, daar heb ik alle respect voor". Leo van der Kroft krijgt dus alsnog kans om zijn fraaie inter nationale carrière op adekwaat peil af te sluiten. Maar of de Haagse arbiter die kans zal be nutten is nog even de vraag. Wat zeker is, is het feestje dat gisteravond in huize Van der Kroft werd gevierd. Daar zal het glas wel degelijk ook enige keren zijn geheven op de gunsti ge uitspraak van de FIFA. FRANK WERKMAN I Sportwereld i i BREDA Ad Brouwers heeft zijn contract met NAC voor een jaar verlengd. De 30-jarige linksbuiten, had eerder besloten met voetbal te stoppen. LONDEN De Fransman Jean-Yves Terlain een van de favorieten in de transatlantische solozeilrace, heeft de strijd ge- ■lllllllllllllllllllll LONDEN De kans dat Alan Pascoe, Europees kampioen op de 400 m horden, zal uitkomen op de Olympische spelen in Montreal is erg klein. De En gelsman miste door buikkram pen de selectiewedstrijden in zijn land. PRAAG Jan Kodes heeft gis teren in Praag bekend gemaakt dat hij niet mee zal doen aan het tennistoernooi op de Wim- bledonkampioenschappen. Jan Kodes is niet fit. Hans Georg Schwarzenbeck, de zwoeger, de bonkige speler die maar een doel kent. die wedstrijd op telerecording kunnen zien en waren ver baasd over het verweer van de Joegoslaven", aldus Schwar zenbeck, die dat soort spel wel mag. Hij immers is het proto type van de Voetballer die het niet van souplesse en raffine ment moet hebben. Hij is de zwoeger, de bonkige speler die maar een doel kent: mij ko men ze niet voorbij. De voorstoppcr knapt het vuile werk op in de driehoek, die wordt gevormd door dé drie spelers van Bayern "Mun- chen: Sepp Maier, Franz Bec kenbauer en Hans Georg Sch warzenbeck. Er is al menige aanslag op zijn positie ge daan. Cullmann genoot enige keren de voorkeur, Bonhof werd als >voorstopper getest en sinds kort dingt de jeugdige Peter Nogly van HSV Hamburg naar die plaats. Steeds weer echter greep Helmut Schön, de Westduitse coach, terug op Schwarzenbeck, die dan ook al tot het respectabele aantal van negenendertig interlands is gevorderd en de hitte van het internationale voetbal glansrijk heeft doorstaan. Eu ropees kampioen in 1972, we reldkampioen in 1974, drie maal achtereen de Europacup met Bayern München, Sch warzenbeck was er altoos bij en hoewel hij nooit een uitblin ker was, nuttig was hij wel. Een onopvallende speler, ten zij door zijn onvervaard optre den waarbij hij zichzelf noch de tegenstander spaart. „Kracht is ons grote wapen. We gaan van begin tot eind en zelfs in deze temperatuur zullen we ons van dit stand- Helmut Schön weet wat er op het spel staat. Hij spaarde zijn spelers niet. punt niet laten afbrengen. Ik weet het, vooral in Joego slavië zegt men dat ons soort voetbal te veel is gebaseerd op kracht en inzet maar we beha len er resultaten mee en iede reen vreest ons" Typisch Duits, zal men opmer ken, en Hans Georg Schwar zenbeck zegt het dan ook met volle overtuiging." Van zondag tot en met dinsdagavond zijn we in een trainingskamp ge weest, Schön heeft ons niet gespaard. Alsof hij zich be trapt voelt, haast hij zich te zeggen dat het natuurlijk nog niet voor honderd procent ze ker is dat West- Duitsland de eindstrijd bereikt. „Wie zo ver komt, wie de halve finales be reikt, moet sterk zijn. Schwar zenbeck heeft er nog een door slaand argument voor. Hij draait zich en op zijn shirt prijkt het nummer 13." „Mijn geluksnummer." HERMAN VAN BERGEM 10 jaar Heineken bier bij SRV. Doe aan uniek letterspel. Tijdelijk spelkaart bij elk krat Heineken bier. Vele priizen, o.a. weekends naar Londen en Parijs. Alléén bij de SRV man. heb nadat het nieuws van afvoeren van de lijst be was geworden", vertelt der Kroft, „nooit een per- bericht van de FIFA waarin de argumen- dat besluit werden Dat heeft me de verwachting gegeven er waarschijnlijk toch nog positieve verandering zou nen ontstaan. Vooral omdat zaak tot zo'n omvang was door publicaties in Duitsland. Men conclu- van alles en trok mijn itegriteit hevig in twijfel. Dat leeft de FIFA formeel nooit jedaan, vandaar dat ik er alle - ërtrouwen in had dat de pogin- k en tot rehabilitatie van de »NVB succes zouden hebben". l0ojadat Van der Kroft als gevolg -^••an zijn veelbesproken leiding Wlyjdens de wedstrijd Real Madri- Mönchengladbach, op advies van zijn (Hobbenbrouwer) Duitse doelpunten afkeur de Olympische lijst was ontstond een reeks reacties uit de Nederlandse Zowel de KNVB de diverse belangenorganisa- lieten bij de FIFA hevige horen. De KNVB stel- via secretaris-penningmees- Burgwal en bondsbestuur- Kernkamp pogingen in het om persoonlijk begrip te Leo van der Kroft kreeg zijn rehabilitatie. Hij mag naar Montreal. wekken bij de internationale or ganisatie voor eerherstel van Van der Kroft. In gesprekken met FIFA-scheidsrechtercom- missaris Barcs uit Hongarije was reeds enige tegemoetko ming gebleken, waarna persoon lijke gesprekken van Kernkamp met de Zwitser Kaser dan ui teindelijk gisteren het gewenste resultaat kregen. Niet vast Overigens staat het voor Leo van der Kroft nog geenszins vast dat hij nu ook daadwerke lijk in Montreal zal fluiten. „Ik wil me de komende dagen bera den over wat ik nu moet doen", zegt de Haagse scheidsrechter. Ledenvergadering FC Den Haag (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De leden raad van FC Den Haag/A- DO buigt zich op 28 juni over de plannen om tot een splitsing tussen de betaalde en amateursafdeling te ko men. In een buitengewone vergadering zullen de leden moeten bepalen of dan het derde team van de vereni ging als gevolg van die splitsing standaard kan spelen. Franse titel Saint Kortsjnoj in IBM-toernooi AMSTERDAM De internatio nale grootmeester Viktor Kortsjnoj uit Rusland, tweede op de wereldranglijst, zal van 5 tot 24 juli deelnemen aan het IBM-schaaktoernooi in het RAI-gebouw in Amsterdam. In de grootmeestergroep spelen verder: Gipslis (Rus), Farago, Sax, Szabo (allen Hon), Ivkov, Kurajica, Velimirovic (allen Joe), Miles (G.-Br.), Olafsson, Si- gurjonsson (beiden IJsl.), Böhm, Donner, Langeweg, Ligterink en Ree (allen Ned). In het meestertoernooi speelt'de wereldkampioene Nona Gaprin- dashvili (Rus) tegen Ciocaltea (Roe), Emma (Arg), Matera (Vst), Pribyl (Tsj) Suradiradja (Ind). Tatia (Ita), Woodhams (Aus), Van Baarle, Hartoch, Westerveld en Van Wijgerden (allen (Ned). Hongarije zal niet deelnemen aan de schaakolympiade in Is raël. De Hongaarse schaakfede ratie is van mening dat Israël niet borg staat voor een bevredi gende organisatie. BELGRADO Het weer zal een grote invloed hebben op de halve finale tussen Joego slavië en West-Duitsland die vanavond in Belgrado wordt gespeeld. Puffend verlieten de Westduitsers gisteren even na het middaguur het vliegtuig. In de bus naar hotel Jugosla via a, waar zij de kamers kon den innemen die de Joegosla vische selectie de avond tevo ren had verlaten, klonk maar één klacht: „Wat een afschu welijk weer." De temperatuur was tot boven de dertig gra den geklommen, de lucht was bedekt en er hing een verlam mende klamheid. Maar juist toen de litanie van klachten op zijn hoogtepunt dreigde te ge raken, stak een hevige wind op en leek het dat de regen zou komen als de wind zou gaan liggen. Enige uren later viel de regen in stromen neer Hans Georg Schwarzenbeck zat amechtig op een leren stoel in de hal van het hotel. Ook hij ventileerde deze mening: „Deze halve finale wordt een conditieslag, anders niet. Maar wij zijn er niet being voor." Schwarzenbeck, in trainings broek en vederlicht shirtje, liet de drukte van de meegekomen supporters over zich heen gaan. Enige duizenden Duit sers zullen hun ploeg steunen in de semifinale die zelfs dooi de Joegoslaven aan Duitsland wordt toegewezen. Daar is Schwarzenbeck nog niet zo ze ker van. Zoals iedereen wijst hij erop dat de Joegoslaven dan weliswaar niet in zo'n ij- zersterke groep zaten, met Noord-Ierland, Noorwegen en Zweden maar dat zij tegen de bonkige Welshmen dan toch maar 2-0 en 1-1 haalden, waar van vooral het gelijkspel in Cardiff indruk heeft gemaakt op de Duitsers. „We hebhen HAAG Leo van der toonde zich gisteren bij- verheugd over de uit- van de scheidsrechters- van de FIFA. Niet zeer doordat de FIFA kwam op zijn eerder inge- standpunt inzake het de lijst van Olympische dsrechters schrappen van naam van de Haagse arbiter, eerder doordat de com- zijn foute beslissing erkend. Etienne PARIJS Saint Etienne heeft gisteravond voor de derde ach tereenvolgende keer de Franse voetbaltitel veroverd door met 4-0 te winnen van Avignon. De verliezende finalisten in de strijd om de Europese beker kunnen met nog een speeldag voor de boeg niet meer inge haald worden door Nice, dat zelf tot een overwinning kwam van 1-0 op Strasbourg. De stand na 37 wedstrijden is: 1 en kampioen Saint Etienne 57 I punten, 2. Nice 53 pnt., 3. So- chaux 51 pnt., 4. Nantes 48 pnt., 5. Reims 45 pnt.. Geert Malfait gaat zegevierend over de streep in de achtste etappe van de Ronde van Zwitserland. LAUSANNE De Belg Geert Malfait heeft b ae achtste etappe van de Ronde van Zwitserland gewonnen. Hij^legde de 163 kilometer tussen Moerel en Lausanne af in 4 uur en 38 seconden. De Fransman André Romero behield met negen secon den voorsprong op Hennie Kuiper de eerste plaats in het algemeen klassement. De achtste etappe, is er een zonder geschiedenis. Na 16,5 van af te leggen kilometers de marreerde de Belg Geert Mal fait uit het rustig voortpeddelen- de peloton. Hij ging er alleen vandoor, maar werd even later toch ingehaald door negen an dere renners, van wie zich nie mand bij de eerst 15 van het algemeen klassement bevond. De favorieten lieten het tiental rustig vertrekken. De voor sprong van de kopgroep be droeg na 89 kilometer zeven mi nuten. Dat was nog niet veront rustend, Want de beste geklas seerde in de kopgroep (Lopez- Carill op de achttiende plaats) had een achterstand van 14 mi nuten Pas tegen het einde van de etap pe werd het tempo in het pelo ton omhoog geschroefd en slonk de voorsprong van de kopgroep snel. Toch hield Geert Malfait die in de laatste kilometer (ber gop) demarreerde nog bijna twee minuten over. In het alge meen klassement wijzigde niets. De uitslag van de achtste etappe is: 1. Malfait (Bel) 163 km 4.00.38, 2. Biddle (NWZ) op 5 sec., 3. Lannoo (Bel) op 30 sec.. 4. Legeay (Fra) op 1.29, 5. Loder (Zwi) op 1.31, 6. Bellet (Ita) op 1.34, 7, Lopez-Carrill (pa) op 1.38, 8. Llaritz (Wdl) op 1.43, 9. Keiler (Zwi) op 1.46, 10. Pollentier (Bel) op 2.14, 13. Pronk (Ned) op 2.16, 17. Kuiper 2.19 (Ned), 38. Pijnen (Ned) op 2.29, 39. Schuiten (Ned) z.t,, 40. Prinsen. (Ned) z.t., 47. van Katwijk (Ned) z.t., 53. van Elvoirt (Ned) z.t„ 57. Tabak (Ned) op 3.01. Algemeen klassement: 1. Romero (Fra) 31.19.48, 2. Kuiper (Ned) op 9 sec., 3. Martins(Por) op 22 sec., 4. Pollenier (Bel) op 1.03, 5. pesarrodo- na (Spa) op 1.07, 6. Pronk (Ned) op 1.20, 7. Maertens (Bel) op 4.49, 8. Julien (Fra) op 6.29, 9 Thurau (Wdl) op 8.01, 21. Tabak (Ned) op 28.03, 22. Schuiten (Ned) op 29.18, 25. Pijnen (Ned) op 39.04, 27. van Helvoirt (Ned) op 44.57, 38 Prinsken (Ned) op 52.16, AMSTERDAM/ASSEN Ze komen weer allemaal naar het circuit van Drente in Assen, de snelste motormannen van de wereld. Volgende week zaterdag, tussen kwart over tien half zes, zullen zij de Dutch TT, met z'n meer dan 100.000 toeschouwers het drukst bezochte sportevenement van Neder land, weer verheffen tot een waar spektakelstuk. De organisatoren van de Dutch TT hebben het circuit van Drente, dat als veilig te boek staat, maar waar toch ook dodelijke ongevallen zijjn gebeurd, nog verder verbe terd. In overleg met de natio nale toprijders Wil Hartog en Marcel Ankone is de knie bocht verbeterd. De Italianen Paolo Pileri en Pier-Paolo Bianchi zijn op hun razendsnelle Morbidelli's de grote favorieten in de 125 cc klasse. Tot de voornaamste te genstrevers behoren Kent An derson, Eugenio Lazzarini, Henk van Kessel, terwijl ook Peter Frohmeyer goede kan sen heeft. Tom Herron voert momenteel de wereldkampioenschapslijst in de 350 cc klasse aan, maar toch geldt Walter Villa, die weigerde op het levensgevaar lijk Man te starten, als de gro te favoriet. Johnny Cecotto uit Venezuela zal in Assen proberen zijn eer ste plaats in de 350 cc WK-ran- glijst te verstevigen. De Vene- zulaan doet er goed aan vooral rekening te houden met de fameuze Agostini en Walter Villa. Andere kanshebbers zijn Pent- ti Korhonen, Chas Mortimer, Tom Herron, John Dobbs, Oli vier Chevalier en Takazuni Katayama. Het Nederlandse TT-legioen hoopt vooral op Boet van Duimen en de con stant rijdende Piet van der Wal en Rob Bron. De strijd in de 500 cc klasse belooft ook interessant te wor den. Bary Scheene, met 42 punten leider in de WK-stand, heeft de tegenstand te oi winnen van Phil Read, Marco Lucchinelli, Pat Hennen, Johknny Cecotto, Giacomo Agostino, en de Nedelanders, met de razendsnelle starter Wil Hartog, Boet van Duimen en Marcel Ankone voorop. PARIJS De kans is groot dat dertien ploegen aan de Ronde van Frankrijk deel zullen ne men in plaats van de aanvanke lijk voorziene twaalf equipes. Dit heeft Felix Levitan, wed strijddirecteur, gisteren bekend gemaakt. Het gaat om de Ita liaanse formatie Brooklyn, die zich eerst had teruggetrokken, maar nu op het punt staat dit besluit ongedaan te maken. De andere twaalf deelnemende Zege Zweden STOCKHOLM Het Zweedse voetbalelftal heeft gisteren in Stockholm met 2—0 gewonnen van Noorwegen. Het was de eerste wedstrijd uit groep zes flo rnn«mii|i'n in dp sfriid ploegen zijn: Peugeot-Esso (kopman Thevenet), Gan-Mer- cier (Poulidor, Zoetemelk), Gi- tane (Van Impe), Jobo-Wolber (Romero), Lejeune-BP (Marti- nez-Schuiten), Flandria-Welda (Maertens), Miko-de Gribaldi (Perret, Wellens), KAS (Pesarro- dona, Lopez Carril), Super Ser (Ocana), Ti Raleigh (Kuiper), Jollyceramica (Bertoglio, Bat- taglin) en Soi-Fiat (Baronchel- _li). om de wereldtitel, die over twee jaar in Argentinië plaats vindt. Doelpunten van Andersson in de 27e en Sjoeberg in de 42e minuut bepaalden, nog voor rust van dit door 30.000 toe schouwers bijgewoonde duel de

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17