van onoverwinnelijkheid Oranje verloor aureool KNOBEL WIST DAT BESLISSING NIET GEHEIM ZOU BLIJVEN Geen commentaar" van duo Hogewoning-Stoop Na Zagreb kan de grote schoonmaak van start gaan Tijd voor bezinning CRUYFF TERUG NAAR SPANJE VROLIJKE KLUCHT VOOR TWEE HEREN GEORGE KNOBEL: „TSJECHEN WAREN VEEL BETER" De uitdrukking op de gezichten spreekt voor zich. Johan Neeskens verlaat het veld nadat hij de rode kaart ZAGREB Dc grote schoonmaak kan beginnen. Gisteravond werd in het Dinamostadion in Zagreb periode afgesloten Met uitzondering van de wereldtitel veroverde het Nederlands voetbal alles r maar te veroveren viel. Die periode is definitief voorbij. Tsjeclioslowakije maakte in een dramatisch gevecht (31) een einde aan het aureool van onoverwinnelijkheid dat het Nederlandse voet bal de laatste jai'en met zich meedroeg. Het is nu »or bezinning. En een koele analyse van de ontwikkelingen in de laatste maanden en vooral de laatste dagen in Zagreb, leert dat het de hoogste tijd wordt dat aan een grote opruiming wordt begonnen. Na gisteravond is het niet moeilijk meer om exact aan te geven wat er zoal moet gebeuren om het voetbalklimaat in Nederland, en dan spe ciaal rond Oranje weer een beetje gezond te maken. De slachtoffers liggen dan ook voor de hand. Aller eerst natuurlijk bondscoach George Knobel. Het ontslag dat hij 10 dagen geleden bij de KNVB indiende zal ongetwijfeld zijn vertrek tot gevolg hebben. Het ziet er tenminste niet meer naar uit dat zelfs de aktie van Johan Cruijff nog enig succes zal hebben. Het hoofdstuk Knobel wordt eind van deze maand gewoon afgesloten. Met het noemen van de naam Johan Cruijff, wordt evens een tweede slachtoffer aangedragen die rijp 5 om op een zijspoor gezet te worden. Iemand kan ontkennen dat Cruijff op het voetbalveld een ge- 1 talent is en dat het Nederlandse voetbal de afgelopen jaren veel. zo niet alles aan Cruijff heeft te. danken. Cruijff heeft echter buiten het veld de ■entourage rond het Nederlands elftal danig verziekt. ■Tot op heden kwam niemand daartegen in opstand. ^Simpelweg omdat voetballen zonder Cruijff nu een maal niet mogelijk was. Eisenpakket I De nederlaag tegen Tsjechoslowakije biedt de KNVB echter meer mogelijkheden dan ooit om van 'Ouijff weer gewoon Cruijff te maken. Nu de coupe 9van Cruijff en Knobel om via het winnen van het TEuropees landenkampioenschap, speciale regelin- voor het wereldkampioenschap in Argentinië af te dwingen mislukt is, is het niet langer strikt noodzakelijk om aan het eisenpakket van Cruijff tegemoet te komen. •n voor Cruijff betekent dat het kiezen of elen wordt. Gewoon weer een van de groep of anders maar thuisblijven, zoals hij trouwens al om de haverklap gedreigd heeft. In Zagreb werd tenslotte het chapiter Wim van Hanegem definitief afgesloten. De Kromme wilde Joegoslavië nog eenmaal een grote klapper ma ken. Noodzakelijk geworden nu zijn werkgever Feyenoord niet bereid blijkt te zijn Van Hanegem ten koste van alles zijn zin te feeven. De missie van Van Hanegem in Zagreb mislukte echter volkomen. De al vrij snel als invaller voor de geblesseerde Wim Rijsbergen binnen de lijnen gekomen Van Hanegem maakte zelf een einde aan zijn carrière als international toen hij door scheids rechter Clive Thomas om overigens dubieuze réde- maar-daarover later meer, uit het veld werd gestuurd. Met het vervangen van Knobel, Cruijff (de queru- lante Cruijff tenminste, de voetballer Cruijff mag best blijven) en Van Hanegem zijn er in ieder geval voldoende mogelijkheden om het Nederlands elftal |weer gezond te maken. Om in elk geval verstoken te blijven van een dergelijke blamerende vertoning als die van gisteravond. Johan Cruyff juicht. Via de voet van Ondrus en de borst van doelman Victor verdwijnt de bal in het Joegoslavische doel. Oranje toonde zich tegen Tsjechoslowakije een hopeloze troep over het paard getilde voetballers. Domme voetballers nog, want tot in de laatste minuut van de tweede verlenging meende Neder land scheidsrechter Thomas te kunnen blijven pro- En dat terwijl al in de openingsfase duidelijk werd dat er met de scheidsrechter uit Wales onder geen enkele voorwaarde te marchanderen viel. Zelfs niet wanneer Cruijff tegenover hem stond. Clive Thomas heeft overigens een zwaar stempel gedrukt op het duel tegen de Tsjechen. Want alhoe wel de Brit beslist niet slecht floot ging hij vijl minuten voor het einde van de tweede verlenging toch finaal in de fout toen hij een overtreding van Panenka ten opzichte van Cruijff, nog op Tsjechi sche helft, over het hoofd zag. En dat kostte Neder land toch een beslissend doelpunt, want na die aktie kon Nehoda na uitstekend aangegeven van invallei Vezeli dé Tsjechen in de finale brengen. De verkeerde beoordeling van Thomas kwam trou wens ook Wim van Hanegem duur te staan, wanl de Kromme werd geel voor ogen getoverd toen na het doelpunt de aftrap weer verricht moest worden Voor Van Hanegem overigens kortstondig geel want enkele seconden' later diepte Thomas vanuil zijn achterzak ineens de rode kaart tevoorschijr omdat Van Hanegem weigerde naar hem toe tc lopen om de gele kaart in ontvangst te nemen. Dubieus Een dubieuze aktie van Thomas, want Van Hane gem had na afloop geen ongelijk toen hij stelde dat geen enkel reglement voorschrijft dat een gele kaart alleen maar uitgereikt mag worden indien scheidsrechter en bestrafte met de koppen tegen elkaar staan. Van Hanegem: „Ik heb die vent tot tweemaal toe gevraagd of hij die overtreding tegen Cruijff niet gezien had. Daarna heb ik hem eraan herinnerd dat hij 10 jaar geleden ook Feyenoord tegen Benfica al eens geflikt had door een volkomen geldig doel punt van Theo Laseroms af te keuren. Thomas vond het toen welletjes en gaf me de gele kaart. Hij stond er echter op dat ik naar hem toe zou lopen. En dat heb ik geweigerd. Ik heb zoiets nog nooit meegemaakt. Die kerel verzint zelf allemaal spelre gels". Clive Thomas was overigens niet erg zuinig met zijn kaarten. Van Hanegem was immers hét derde slach toffer dat met een rode kaart bestraft werd. In de eerste twee gevallen had hij echter het grootste gelijk van de wereld. Zowel de overtreding van Pollak tegenover Neeskens als die van Neeskens zelf tegenover Nehoda overschreed de grens van het toelaatbare ruim. Neeskens: „Ik ging er inderdaad veel te onbesuisd in. Het was echt niet mijn plan om Nehoda het ziekenhuis in te schoppen. Die jongen speelt net als ik voor zijn brood en dan moet je dergelijke akties niet uitvoeren. Met die rode kaart heb ik echt wel vrede. Ik ben inderdaad tegen mijn zin in te ver ZAGREB Johan Cruyff keert vandaag terug naar Barcelona. De gele kaart die Cruyff giste ren van Thomas kreeg houdt in dat Cruyff zaterdag niet mag spelen, omdat hij al eerder tegen Polen met geel geconfronteerd werd. Re den voor Cruyff om het Nederlands elftal van daag (voorgoed?) de rug toe te keren. Dat liet hij gisteravond tenminste doorschemeren. Oranje speelt zaterdag tegen de verliezer van Joegoslavië-West Duitsland met een gehandi capt elftal. Behalve het geschorste trio Cruyff, Van Hanegem en Neeskens spelen ook Suurbier en Rijsbergen niet mee. Beiden zijn geblesseerd. Rijsbergen: "Wanneer we de finale hadden ge haald zou ik gespeeld hebben. Nu wil ik echter geen enkel risico nemen". gegaan. Je mag wel weten dat ik het verschrikkelijk vind. Het is de eerste maal dat ik van het veld gezonden werd. Ik dacht dat ik door de grond zakte. Goed, ik ben niet altijd even lief voor m'n tegenstan ders, maar ik ben niet gemeen. Ik zit na dit voorval dan ook vreselijk in de put". Voor niets Dat zat George Knobel na afloop niet. In feite leek hij zich nauwelijks druk te maken over het onver wachte verlies. „Dit was gewoon niet het echte Nederlands elftal. De Tsjechen waren beter. In feite hadden wij de wedstrijd al in de eerste helft moeten verliezen". Knobel ontkende overigens dat het trammelant rond zijn figuur en die van Cruijff van invloed was geweest op de negatieve prestatie die Oranje lever de. „We hebben al die ellende angstvallig geheim gehouden in het trainingskamp. Alleen Johan en ik wisten wat er zich afspeelde. De rest van de groep niet". Johan Cruijff leek gisteravond wel ernstig gebukt te gaan onder de wetenschap dat slechts een gran dioze prestatie overlevingskansen bood voor de actie van het koppel Cruijff/Knobel. Cruijff ging er zelfs te diep onder gebukt, want geen moment viel in zijn akties te bespeuren dat hij een begena digd voetballer is. Cruijff werd zelfs diep vernederd in het Dinamostadion. Met name dan door scheids rechter Thomas die Cruijff diep in de tweede helft als een klein kindje behandelde toen hij Cruijff de gele kaart gaf wegens het maken van aanmerkingen op de leiding. Schim Het gehele Nederlands elftal werd trouwens min of meer vernederd in Zagreb. Geen schim was de ploeg van het team dat in april België met spranke lend voetbal had opgerold. Slechts Krol, Jansen en Willy van de Kerkhof deelden niet in de algehele malaise. De rest van de ploeg, Cruijff, Rep en Rensenbrink voorop, faalden hopeloos. Toch heeft Nederland nog alle kansen gehad zich een plaats te verschaffen voor de finale in Belgrado. Dat kwam vooral omdat de Tsjechen in de eerste helft weigerden te profiteren van de mankementen in de achterste linie, waar Adri van Kraay ander maal demonstreerde nog lang niet rijp.te zijn voor het grote werk. De Tsjechische bondscoach Vaclav Jezek later: „In de eerste helft hadden we toe moeten slaan. We hadden de wedstrijd volkomen onder controle. De doelpunten bleven echter uit". Jezek zag het na een kwartier in de tweede helft niet meer zo zitten. Weliswaar leidden de Tsjechen op dat moment met 1—0 door een fraai doelpunt van Ondrus, maar op dat moment werd Pollak van het veld gestuurd. Jezek: „Ik zag het toen somber in. Met een man minder spelen tegen Nederland is funest. Voor ons was het dan ook erg gunstig dat Neeskens kort daarop van het veld werd gezonden". Schakel Desondanks kwam Nederland langszij. Waarbij an dermaal Ondrus de schakelfiguur was. Want de stoere verdediger van de Tsjechen kogelde een voorzet van de voor Rep ingevallen Geels keihard achter doelman Victor. Vanaf, dat moment kreeg Nederland kansen alsnog de overwinning naar zich toe te trekken. Zonder ooit tot werkelijk goed voetbal te komen, het raffinement daarvoor ontbrak, kreeg Oranje toch een aantal kansen. De volkomen in de anonimi teit spelende Rensenbrink verzuimde echter een die mogelijkheden te verzilveren. Rol Waarmee de rol van Nederland was uitgespeeld. Want in de tweede verlening was het weer een en al Tsjechoslowakije dat de klok sloeg. Toch moest er het al eerder aangehaalde ongelukki ge 'moment van Thomas aan te pas komen om Nederland op de knieën te krijgen. Dat daarna Vezeli de score nog opvijzelde tot 3—1 was nauwe lijks belangrijk meer. De strijd was immers al gestreden. De kans op de Europese titel verkeken. Een trieste ontwikkeling van een nog maar amper begonnen eindtoernooi. Het zou echter straks over een paar maanden best eens een gezegende neder laag geweest kunnen zijn. Wanneer de KNVB ten minste van de gelegenheid gebruik maakt intern eens wat orde op zaken te stellen. Hoeveel koppen dat ook mag kosten. Rob Hartog Opstellingen: Nederland: Schrijvers; Suurbier, Rijsbergen (Van Hane gem), Van Kraay, Krol: Neeskens, Jansen, Willy vr~ J Kerkhof; Rep (Geels), Cruijff en Rensenbrink. Tsjechoslowakije: Victor; Pivarnik, Ondrus, Carkovic Gógh; Pollak, Moder, Dobias; Masny, Panenka, Nehoda. Scheidsrechter Clive Thomas (Wales), toeschouwers; 25.00C (Van onze speciale verslaggever) ZAGREB Hoe de nieuwste rel in de eindeloze serie rond Oranje ook mag aflo pen, feit is en blijft dat het een dolle en ongehoorde zaak is dat vlak voor een beslissende wedstrijd in een dergelijk be langrijk toernooi als het Europees kam pioenschap voor landenteams, deze affaire - wordt uitgespeeld. Eerste verantwoorde lijke daarvoor is uiteraard bondscoach George Knobel die tien dagen voor de start van liet toernooi zijn ontslag aan biedt. Knobel wist en begreep dat zijn beslissing niet tot na het toernooi geheim wmi blijven. Cruyff, die het steeds voor Knobel opneemt en daartegen is geen enkel bezwaar aan te voeren, was de verantwoordelijke man voor het naar bui ten brengen van de tere kwestie. r Op bijna subtiele wijze heeft Cruyff via I enkele voorzichtige uitlatingen iedereen la- ten gissen waar het om ging, totdat enkele kranten meenden begrepen te hebben r waarom het handelde en dat ook naar buiten brachten. De klucht die daarna door de mensen van de KNVB is opge voerd laat zich ook met geen pen beschrij ven. In het begin van de dinsdagavond verklaarde secretaris-penningmeester Henk Burgwal nog tegenover verslagge vers dat privé en zakelijke moeilijkheden van Cruyff de inzet vormden, terwijl hij enkele uren later moest bekennen dat het om het ontslag van George Knobel handel de. Een inmiddels in hun rueuwsgaringsdrift niet meer te stuiten aantal Nederlandse sportjournalisten begaf zich daarop in de diepe nachtelijke uren vanuit Zagreb naar het dertig kilometer verderop gelegen hotel Smidhen, waar de Nederlanders hun tot dan toe nog vredige dagen doorbrachten. Tussen deze bedrijven door kwam ook nog op een vermakelijke wijze aan het licht dat de bewakingsfunctionarissen die het hotel in Samobor omringen het met hun verant woordelijke taak niet zo nauw nemen. De journalisten passeerden de vervaarlijk uit ziende politiefunctionarissen zonder dat ze een strobreed in de weg werd gelegd en zij konden rustig doorstomen naar de ka mer van de in een vredige slaap verkeren de PR-man van de KNVB, Evert Grifhorst Deze werd geen tijd gegund om zich be hoorlijk aan te kleden waarna de in nacht kledij gestoken Grifhorst enkele verklarin gen mocht bedenken voor de langzamer hand onoverzichtelijke affaire. Hij zou trachten een persconferentie te beleggen met het sectiebestuur van de KNVB dat de andere dag gecompleteerd zou worden door De Stoop en voorzitter Hogewoning die vanuit Nederland naar Zagreb waren gereist. Op de komst van Knobel hoefde in ieder geval niet te wor- den gerekend, evenals Knobel zich niet bereid toonde de nachtelijke „overvallers" te woord te staan. Waarop echter iedereen rekende, gebeurde echter niet, want het sectiebestuur betaald voetbal was niet bereid om te praten. „Om de rust in de ploeg te handhaven", was de motivatie. Van onze sportredactie ZAGREB Een klucht, met in de hoof drollen de sectie bestuurders Stoop en Hogewoning. Plaats van handeling het chique hotel Intercontinental in Zagreb. Achter gesloten deuren waar bondsvoor zitter Meuleman, secretaris-penningmees- ter Burgwal, voorlichter Hamstra alsmede het net in Joegoslavië gearriveerde duo Hogewoning/Stoop in spoed beraden. Het overleg duurde niet lang. Al na enkele minuten vertrekken Meuleman en Burgwal om op weg te gaan naar een officiële ontvangst op het gemeentehuis van Za greb. Zonder overigens bereid te zijn tot een verklaring, want de hoge heren van de UEFA, de Joegoslavische voetbalbond en het gemeentebestuur, kunnen tenslotte niet wachten. GOEDKOOP Ook het achtergebleven trio was snel uit gepraat. De WK is tenslotte in het vlieg tuig van Schiphol naar Zagreb al doorge nomen door Hogewoing en Stoop. Het overleg met Hamstra is slechts bedoeld om een goedkope manier te vinden om de vaderlandse sportpers met enkele niets zeggende kreten af te schepen. De oplossing voor dat probleem was snel gevonden. De heren zijn daarvoor langza merhand aardig vaardig in geworden. „Geen commentaar" klonk het uit de mond van Sjaak Hogewoning. „We zijn hier geko men om te voetballen. Maar niet om te. praten. Het gezeur moet maar eens afgelo pen zijn. De monden gaan tot zondag na de finale op slot. Tot die tijd houden we ons bezig met het Europees landenkam pioenschap. En niet met die interne proble men. We vertikken het in ieder geval om de interne zaken voor zondagnacht naar buiten uit te dragen". SPRANKELEND Waarmee de weinig mededeelzame heren het voor gezien houden. Pas na lang aan dringen, erg lang zelfs, wist het duo nog enkele woorden aan hun sprankelende be toog toe te voegen. De Stoop: „De zaak is erg simpel. Knobel heeft zijn ontslag ingediend. Dat was aan vaard. Vein ons mag hij vertrekken. Zo eenvoudig ligt dat allemaal. Ik snap niet dat jullie je daar zo druk over maken". Waarna uiteraard tegengeworpen werd dat het vertrek van Knobel tevens het einde van de interlandcarrière van Johan Cruyff inhoudt. Stoop: „Niets mee te maken. Het gaat nu om Knobel en niet om Cruyff. Knobel heeft zijn ontslag ingediend en niet Cruyff'. En Hogewoning: „Onze standpun ten staan vast. Daar staat Cruyff buiten. Indien hij acties voert dan moet hij dat op het veld doen. Dót soort acties bewon der ik". Waarna de heren het welletjes vinden. Stoop en Hogewoning zijn in ieder geval onder geen enkele voorwaarde bereid een aantal uitspraken aan hun betoog toe te voegen. Hogewoning: „De zaak wordt eerst opgelost Het is in ieders belang dat de rust èn de concentratie rond de ploeg blijft. We moeten Europees kampioen worden. En daarmee basta. In een later stadium zullen we er aandacht aan besteden aan de inter ne problematiek. Daar doen we erg ons best voor". 17 JUNI 1976 I i L,uiDSE COURANT PAGINA 15 N

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15